V Kwestie Berlijn voorlopig van dë baan? Veiligheidsraad over apartheid Toestand van Dr. Ward kritiek Het weer Regerin^scrisis op bicilie De ondertekening van het kernstopverdrag De landbouwgewassen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 5977 KOREA SKOPLJE REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING INDONESIË BELOONT MILITAIREN MET SCOOTERS EN RADIO'S Twee Smit-slepers gaan Liberiaans vrachtschip helpen MIKOYAN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN PRESIDENT KENNEDY OVER TOPCONFERENTIE Fmnkerlng btf abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van 8e Sandt, Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smldswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal: per maand 2,per week 48 et. T,oc=<- nr<= 3 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te TerneUzen A'dvertenfTepriis per tnm 16 et; mirtjmtrm-per advertentie f2,40. Rubriek; Kleine Advertenties '(géén ban'ffeïs. advertenties); 5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bij vooruitbetaling'. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. VERJAARDAG PRINSES IRENE H.K.H. Prinses Irene hoopt maan dag 5 augustus a.s. haar 24ste verjaardag te vieren, ter gele genheid waarvan deze foto werd gemaakt. „Foto Nationaal Fotopersbureau". De Zuidkoreaanse contraspio nagedienst heeft gisteren be kendgemaakt dat er in de afge lopen twintig dagen in Zuid- Korea 9 Noordkoreaanse spion nen zijn gedood en vijftien ge vangen zijn genomen. Een officiële woordvoerder zei voorts in Seoel dat de jongste overvallen van Noordkoreaanse militairen in de gedemilitari seerde zóne door communistisch China zijn uitgelokt. Peking had op deze manier van zijn min achting voor het kernstopver- drag van Moskou willen getui gen. Skoplje is in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw opgeschrikt door drie aardschok ken van middelmatige sterkte. De schokken vonden kort na middernacht plaats en deden de lege huizen op hun grondvesten trillen. Stenen rolden van de ruïnes omlaag waardoor de red dingsploegen in hun tenten vluchtten. Er waren nog geen meldingen van nieuwe schade. Volgens het persbureau Tan- joeg zijn donderdagochtend nog drie lijken gevonden, waaronder dat van een Bulgaarse vrouw. In het hoofdkwartier voor de reddingswerkzaamheden maakte een identificatiecommissie don derdag bekend dat tot donder dagavond de lijken van 680 slachtoffers waren geïdentifi ceerd. 139 slachtofers moeten nog worden geïdentificeerd. De Veiligheidsraad is woens dag op verzoek van tweeender- tog onafhankelijke Afrikaanse landen bijeengekomen om de wat deze landen noemen „explo sieve toestand in Zuid-Afrika, geschapen door de apartheids politiek van de Zuidafrikaanse regering" te bespreken. De Zuidafrikaanse delegatie bij de Verenigde Naties had de voorzitter van de raad, de Ma rokkaan Achmed Benhima, een verklaring doen toekomen waar in zij opmerkte dat met deze bespreking geen nuttige zaak wordt gediend. Zuid-Afrika, dat was uitgenodigd om het debat bij te wonen, liet gisteren we ten hierop geen prijs te stellen. Dr. John Karefa-Smart, mi nister van Buitenlandse Zaken van Siera Leone, was de eerste spreker in het Veiligheidsraad debat. Hij zei dat de Raad krach tige, positieve en gepaste maat regelen tegen Zuid-Afrika moet nemen. Volgens hem vormen de bewapening van dit land en de vele tegen de vrijheid gerichte wetten de grootste bedreiging voor de vrede en de veiligheid op het Afrikaanse continent. Dr. Kamefa-Smart, een van de vier Afrikaanse ministers die door de Veiligheidsraad te beschuldi gen, zei dat het tot zijn taak be- hoort de raad aan te sporen niet I te wachten tot het tegenwoor dige evenbeeld van het vroege- De toestand van dr. Stephen ward, die bijna 24 uur geleden in het Londense ziekenhuis van St. Stephen werd opgenomen, nadat hij een grote dosis verdovende worden bezocht, wier aanwezig heid tot verergering van zijn toe stand zou kunnen leiden. Van gerechtelijke zijde is ver nomen dat het proces tegen dr. middelen had ingenomen, is nog Ward zeker niet vóór woensdag Voor de eerste maal hebben Oost-Duitse communistische functionarissen verklaard, dat de kwesties betreffende de ontwape ning en de betrekkingen tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact bij de besprekin gen tussen Oost en West voor rang zullen krijgen boven de kwestie-Berlijn. Vóór het kern- stopverdrag van Moskou werd gesloten was het officiële Oost- Duitse standpunt, dat een rege ling van de kwestie-Berlijn, zo mogelijk met een Duits vredes verdrag, een eerste vereiste was voor de oplossing van de andere geschillen in de koude oorlog, De Oost-Duitse leider, Walter Ul- bricht, heeft steeds betoogd, dat geen overeenstemming kan wor den bereikt over ontwapenings vraagstukken zolang de kwestie- Berlijn nog niet is opgelost. Vol gens Oost-Duitse communistische kringen heeft Ulbricht echter woensdag in een rede tot het par lement zoveel nadruk gelegd op ontwapening, dat daaruit alleen maar kan worden geconcludeerd, dat hij enigszins van gedachte veranderd is. Als hij over Duits land sprak, had hij het alleen over betrekkingen met West- Duitsland zonder er de vier grote mogendheden, die een regeling van de kwestie-Berlijn zouden moeten bewerkstelligen, bij te halen. Ulbricht stelde zich voor het ogenblik tevreden met het betuigen van zijn instemming met het kernstopverdrag, waar mee hij, aldus genoemde kringen, zorgvuldig in de lijn van de nieuw dooi" handelde. Warm Het K.N.M.I. deelt mede: De koude luchtmassa in de ho gere niveaus, die in het oosten van het land tijdelijk onstabili- teitsverschijnselen veroorzaakte medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Warmte-onweders Warm en drukkend weer met aanvankelijk weinig, later meer bewolking en van het zuiden uit onweer. Eerst zwakke verander lijke wind, later zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. VRIJDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m Breskens 11.25 11.53 Terneuzen 12.28 Hansweer 0.40 1.08 Walsoorden 0.50 1.18 ZATERDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.14 12.41 Terneuzen 0.49 1.16 Hansweert 1.29 1.56 Walsoorden 1.39 2.06 ZON MAAN op onder op onder Aug. 3 5.03 20.28 19.29 2.42 4 5.04 20.27 20.12 3.40 5 5.06 20.25 20.49 4.47 6 5.08 20.23 21.18 6.01 7 5.09 20.21 21.44 7.19 8 5.11 20.20 22.07 8.39 is op zijn schreden teruggekeerd en bevindt zich thans weer boven het Oostzeegebied. Vandaag zal het zomerweer echter vanuit het zuiden worden aangetast door een storing, die zich donderdagavond boven Midden-Frankrijk bevond. Vóór de storing met onweders ons land zal binnendringen, voert een zuidoostelijke wind warme lucht aan, waarin temperaturen van 25 tot 30 graden Celsius mo gelijk zijn. Deze lucht is ook zeer vochtig, zodat het weer een druk kend karakter krijgt. Antilliaanse justitie gaat strenger optreden Het publiek op de Nederland se Antillen, dat doorgaans wel van een gokje houdt en daar door op alle mogeijke manieren gelegenheid had, zal binnenkort eigenlijk alleen maar meer te recht kunnen bij de landsloterij, de enige bij landverordening toegestane loterij. Dit werd meegedeeld door de procureur-generaal bij het hof van justitie, mr. I. de Castro Yohai, die een beroep op de An tilliaanse dagen weekbladen en radio- en televisiestations deed om niet alleen de door deze media georganiseerde voet balpools e.d. te staken maar ook geen verslagen meer op te ne men van bijv. de paardenrennen in Venezuela, waarop men op de Nederlandse Antillen kan wedden. Verder organiseren tal van koopvrouwen rond de markt in Willemstad klandestiene loterijen en ook hiervoor zal een stokje worden gestoken, desnoods door politie-razzia's. Ook loterijen die handelaren organiseren, bijv. aan de hand van kassabons, moeten worden gestaakt, aldus de procureur-eeneraal. Gevecht tussen negers en politie in New York Ongeveer 100 negerdemon stranten hebben woensdag in New York een gevecht met de politie geleverd alvorens zij werden verspreid. De negers, die protesteerden tegen discri minatie in de bouwnijverheid, vormden menselijke barriëres bij een bouwwerk met de bedoe ling de voortgang van de werk zaamheden te verhinderen. De demonstratie, die onder leiding stond van enkele neger predikanten, beg on met gezang en gebed. Toen de negers pro beerden om vrachtwagens te be letten het terrein op te rijden werden zij gearresteerd. Toen een van de auto's van de politie weg reed bleef een negermeisje, dat duidelijk pijn had, op straat lig gen. Hierop brak het gevecht uit. steeds zeer kritiek, aldus luidt een mededeling van de iéiding van dit ziekenhuis. De „Daily Express" heeft de inhoud gepubliceerd van twee briefjes, die dr. Ward had ach tergelaten in de flat, waarin hij zijn zelfmoordpoging ondernam. Hij zegt hierin: „Morgen (woens dag j.l.) zal ik worden veroor deeld. Ik geloof niet dat ik een gevangenisstraf kan doorstaan. Er is een politiek proces tegen mij gevoerd. Er moest iemand worden opgeofferd. Het is echter niet zozeer het feit, dat ik ge vangenisstraf moet ondergaan, dat mij verontrust. Erger is, dat ik de schuld van alles krijg. Ik hoop dat het onderzoek zal worden voortgezet, want er zijn nog altijd een of twee personen, die mij kunnen wreken. Bill lord Astor) had mij kunnen verdedigen, doch hij heeft ge zwegen. Dit is een bijzonder gro te slag voor mij geweest. Wanneer de hooggeplaatsten bloed willen zien, valt daaraan niet te ontkomen", aldus dr. Ward in zijn achtergelaten brief jes. In de mededeling van de direc tie van het ziekenhuis van St. Stephen wordt nog gezegd dat dr. Ward nog buiten bewustzijn is. Er wordt thans een operatie op dr Ward uitgevoerd om een buis, die tijdelijk werd aangebracht om zijn ademhaling te verlichten, door een andere te vervangen. De ziekenkamer van Ward wordt door politie bewaakt. Deze maatregel is genomen nadat rechter Marshall heeft bepaald dat Ward niet langer tegen borg stelling op vrije voeten mag blij ven. Men acht het thans onwaar schijnlijk dat Ward, zoals woens dag nog werd verwacht, in staat zal zijn om dinsdag a.s, voor de rechter te verschijnen. De dokters, die Ward behan delen, hebben bepaald dat de pa tiënt niet door personen mag (Advertentie.) en uw kostbaarheden veilig bewaard bij de a.s. zal worden hervat. De rechter moet zich nog met Wards verdediger verstaan over het punt, of er verzachtende om standigheden voor de handelin gen van de beklaagde hebben bestaan. Hij heeft gezegd dit niet te zullen doen vóórdat dr Ward in staat is weer persoonlijk voor de rechtbank te verschijnen. Van de zijde van het zieken huis waar, donderdagmiddag is meegedeeld, dat dr Ward bron longontsteking heeft. Zijn toestand is donderdag aanmerkelijk verslechterd en hij moet met zuurstofapparaten in leven worden gehouden. Vol gens de directie van het zieken huis ontstaat na een overmatig gebruik van slaapmiddelen vaak longontsteking. Van de zegsman die in nauw contact staat met het zieken huis is vernomen, dat het hart van Ward donderdagmiddag tweemaal is blijven stilstaan, maar dat men het door het toe dienen van injecties weer op gang had kunnen krijgen. Zijn toestand wordt echter als hope loos beschouwd, aldus de zegs- CD* I De regering van centrum- en linkse partijen, die vorige week op het semi-autonome Sicilië aan de macht kwam, is donder dag afgetreden, nadat in een ge heime stemming haar verzoek om gedurende drie maanden uit gaven te mogen doen volgens een voorlopige begroting, was afgewezen. Van de 90 parle mentsleden stemden 43 afge vaardigden vóór en 45 tegen. De voorzitter onthield zich van NEDERIANDSCHF. MIDDENSTANDSBANK N V. Alle 3000 militairen van de ndonesische brigade, die met ■idere contingenten onder de /lag der Ver. Naties in Kongo lebben geholpen bij het handha ven van de orde en rust. worden uit dank voor de bewezen diens ten door de Indonesische rege ring beloond met een aantal waardevolle cadeaus. Ieder van hen krijgt een scooter, een radio, een bandrecorder en de gehuw den een naaimachine. Dit vertelde donderdagavond kapitein Rinto Sulaeman van het nationale Indonesische leger, die samen met kapitein R. Hadhy en de secretaris van de Indonesi sche ambassade te Rome, Mo- named Saleh, uit Italië op Schip- hol arriveerde. Afgevaardigd door 'e-hoogste legerleiding kwam dit -jrietal naar Nederland om hier Je radio's en de bandrecorders in te slaan. In Italië hebben zij de vorige week reeds 3000 scooters besteld. „Wij bekostigen deze persoon lijke cadeaus uit de maandelijkse honorering van de Ver. Naties voor onze Kongo-brigade", zo deelde kapitein Sulaeman nog mede. Naar de Amerikaanse ambas sade in Moskou officieel heeft meegedeeld, heeft de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, een uit nodiging van zijn Russische ambtgenoot Gromiko om na de ondertekening van het verdrag inzake het staken van kernproe ven in de dampkring, de ruimte en onder water op maandag a.s., nog enkele dagen- als „gast" in de Sowjet-Unie te blijven, aan vaard. Van niet-officiële zijde werd vernomen, dat premier Chroesj- tsjov, die aanvankelijk van plan zou zijn geweest donderdag naar Sotsji aan de Zwarte Zee te ver trekken, besloten heeft zijn va kantie uit te stellen om tijdens de ondertekening van het ver drag en gedurende het verblijf van de ministers Rusk en lord Home in Moskou aanwezig te sen. zijn. Intussen twijfelen Ameri kaanse officiële kringen in Wash ington er niet aan, dat de Sow- jet-premier bij de Amerikaanse minister de kwestie van een non- agressieverdrag ter sprake zal brengen, als aanvulling op het reeds gesloten gedeeltelijke kern. stopverdrag. Een formeel non- agressieverdrag tussen de NA- VO-Ianden en die van het Pact van Warschau houdt men in Washington voor uitgesloten, ge zien de negatieve houding van Frankrijk op dit punt en de om standigheid dat alle besluiten van de NAVO met unanieme stem men tot stand moeten komen. Doch mogelijk kan hiervoor een uitweg worden gevonden door b.v. een non-agressieverklaring tussen de Sowjet-Unie en die westelijke landen die daaronder hun handtekening willen plaat- Averell Harriman, die voor de V. S. de besprekingen over het kernstopverdrag heeft gevoerd, heeft woensdag in Washington verklaard, dat Chroesjtsjov zeer gebrand is op het sluiten van 'n non-agressieverdrag doch duide lijk had gemaakt de erkenning van Oost-Duitsland niet als voor waarde voor het sluiten van het kernstopverdrag te willen stel len. Volgens Harriman zou mede ondertekening van dit verdrag door Oost-Duitsland geenszins betekenen, dat de andere onder tekenende landen Oost-Duitsland daardoor erkennen. Kenners van internationaal recht zijn wat dit betreft zeer positief, zo zei hij. Naar het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken meedeelde, zal de ondertekening maandagmiddag om half drie Ned. tijd plaatshebben, in de St. Katherina zaal in het Kremlin. stemming en een liberale ver tegenwoordiger was afwezig. De regering onder leiding van de christen-democraat d'Angelo bestond uit zes christen-demo craten, vier linkse socialisten, 1 sociaal-democraat, en een linkse republikein. Vorige week had het kabinet in 'n openbare stemming met 15 tegen 35 stemmen het vertrou wen van het parlement gekre gen. Bij de op 9 juni gehouden verkiezingen hadden de christen democraten 37 zetels, de com munisten 22 zetels, de socialis ten II zetels de neo-fascisten zeven zetels, de rechtse libera len zes zetels, de sociaal-demo craten drie zetels, de republikei nen twee zetels en de rechtse monarchisten één zetel gekre gen. De communisten, neo-fas- cisten, rechtse liberalen, en de monarchist hadden donderdag laten weten, dat zij zouden te genstemmen. re nazi-bewind zal leiden tot uit roeiingskampen, die vriendelijk als autonome bantoegebiedetl worden gecamoufleerd. De apartheidspolitiek, aldus dr. Ka- refa-Smart, leidt eerder vroe ger dan later tot een ongeëven aarde explosie. Omdat Zuid-Afrika geen ac tief aandeel heeft aan de koude oorlog moet zijn bewapening worden beschouwd als bestemd voor de onderdrukking van de zwarte bevolking, zo zei hij. Hij noemde de aanwezigheid van Zuid-Afrika en Zuid-West- Af rika het voormalige man daatgebied dat Zuid-Afrika thans niet meer onder beheer- schap van de Ver. Naties wil stellen een daad van agressie en militaire bezetting. Mongi Slim, minister van Bui tenlandse Zaken van Tunesië zei vervolgens dat Zuid-Afrika's tarten" van de Verenigde Na ties en hun besluiten om een historische beslissing" vragen, die in overeenstemming is met het doel van de organisatie. Een dergelijke beslissing moet vol gens Mongi Slim rekening hou den met de vorig jaar novem ber aangenomen resolutie inza ke de Zuidafrikaanse apartheid en wel in het bijzonder wat be treft de laatste alinea (daarin wordt de Veiligheidsraad ver zocht „geschikte maatregelen waaronder sancties te nemen om te zorgen dat Zuid-Afrika de re soluties van de algemene ver gadering en de Veiligheidsraad gehoorzaamt en zonodig artikel 6 van het handvest toe te pas sen." In dit artikel wordt een lid dat aanhoudend tegen het handvest zondigt met uitstoting uit de volkerenorganisatie be dreigd. De zeeslepers „Barentsz-Zee" en „Clyde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst in Rotterdam zijn op het ogenblik onderweg naar het ruim 7100 b.r.t. metende Liberiaanse vrachtschip s.s. „Sea Urchin", dat op 650 mijl zuidoost van Bermu da, op weg van Italië naar Port Arthur, zijn schroei heeft verlo ren. De „Sea Urchin", eigendom va nde Seaspray Shipping Ca uit Monrovia accepteerde de hulp van de „Barents-zee" op basis van Lloyd's open from. De sleper was op weg naar cle Golf van Texas om daar een sleep op te halen. Na de oproep van de „Sea Urchin" wijzigde de „Barentsz- zee" zijn koers -en zal bij de „Sea Urchin" arriveren. De sleper zal de Liberiaan op sleeptouw nemen. De .Clyde" neemt de „Sea Urchin" twee da gen later over om het vrucht schip naar Bermuda te brengen. De „Barentsz-zee" zal dan haar oorspronkelijke reis naar de Gulf-Coast vervolgen. Het warme weer in de eerste helft van juni heeft aan de land bouwgewassen veel goed ge daan. De achterstand in de groei is dan ook belangrijk verkleind. Op 10 juli stonden de gewassen er beter voor dan op hetzelfde tijdstip van verleden jaar, zo meldt het Ministerie van Land bouw. De temperatuur viel gemid deld erg mee. De hoeveelheid neerslag heeft echter niet steeds even gunstig gewerkt op de ge wassen. Vrijwel overal werden moeilijkheden ondervonden bij de hooi-oogst. Het gewonnen hooi verminderde door de slech te winning aanzienlijk in kwa liteit. Op somige laaggelegen bieten percelen met een slechte grond- strutuur waar het water bleef staan, trad pleksgewijze verge ling van het gewas op. Ook de granen, die er over het algeeen beter voorstaan dan een maand geleden, hebben hier en daar schade geleden door de regen val. Op vele plaatsen is het ge was gelegerd. In sommige ge vallen begint reeds doorwas op te treden. De gevreesde „wilde haver" werd op sommige percelen met succes bestreden. Het natte weer veroorzaakte overigens grote moeilijkheden bij de on- kruidbestrijding. Veelal kon niet op het land worden gere den, doordat het te nat was. Zo werd in sommige gevallen hin der ondervonden bij de oogst van conserven-erwten. Plaatselijk viel er veel hagel. In het ambtsgebied Emmen richtten hagelbuien op bepaalde percelen zware schade aan in de gewassen. De regen kwam uiteraard goed van pas voor het grasland. Afwisselend droog en nat weer met een gemiddeld normale temperatuur deed het gras flink groeien. Op de gemaaide percelen ont stond geen groeistagnatie. Al met al kan toch gezegd worden dat de weersverandering de ge wassen zó gunstig beïnvloed heeft, dat op 10 juli 1963 een belangrijk gedeelte van de aan vankelijke achterstand was in gehaald. Diplomatieke kringen in Mos kou hebben donderdag meege deeld, dat de eerste vice-premier Anastas Mikoyan enkele dagen, geleden in een ziekenhuis is op genomen. De aard van zijn ziek te is niet bekend. Mikoyan, die 67 jaar oud is, heeft sinds 1930 onafgebroken 'n topplaats in de leiding van de Sowjet-Unie ingenomen. Hij is een expert op het gebied van de buitenlandse handel en rechter hand van premier Chroesjtsjov. Ongeveer 10 dagen geleden woonde Mikoyan de opening bij van een in Moskou gehouden In dische tentoonstelling. Hij zag er toen niet goed uit. Ook in mei heeft hij enige tijd in een zieken huis gelegen. Toen werd gezegd, dat hij zware influenza had, doch voigens andere berichten zou hi, een nieraandoening hebben ge had. President Kennedy heeft don derdag op een persconferentie gezegd niet te geloven dat een topconferentie tussen Oost en West op dit ogenblik nuttig zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1