DE VERMETELE DOKTER Amstel - bier om op te bouwen zo heerlijk, zo eerlijk, zo zorgzaam gebrouwen Londense havenarbeiders enthousiast over Rotterdam Belgische boeren protesteren Meer ongelukken met lichte vacantie-auto's RADIO EN TELEVISIE Woensdag 31 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW pagina 5. HET VERONGELUKTE EGYPTISCHE VLIEGTUIG Timor Sluiting Tsjechoslowaaks consulaat in Zuid-Afrika GRATIE VOOR POLITIEKE GEVANGENEN IN ARGENTINIË NA HET KERNSTOPAKKOORD Mijnwerkersonlusten in Bolivia „Onthullend", zo karakteri seert het gezaghebbende Britse dagblad „The Times" het be zoek dat een delegatie van zes tien Londense havenarbeiders enige tijd geleden aan Rotter dam heeft gebracht om een nauwkeurige vergelijking te maken tussen de arbeidstoestan den in de haven van deze stad en die van Londen. De groep was tot de conclusie gekomen, dat de arbeidsomstandigheden waarin de Britse arbeiders, met name die in de oudere industrieën, verkeren, in toenemende mate achterblijven bij die in andere Europese landen, niet wat be treft lonen en werktijden, maar op het vlak van sociale zorg en de behandeling, „die, veel meer dan geld dat kan doen, een man een gevoel van eigenwaarde en verantwoordelijkheid geven." Van de groep maakien gewone havenarbeiders, controleurs en admnistratief personeel deel uit. Aan het hoofd ervan stond een docent in industriële vakken van de Londense universiteit, Geof frey Stuttard. „Misschien hebben zij de beste kant van de Rotterdamse haven te zien gekregen maar" een feit is, dat zij om met de woorden van de heer Stuttard te spreken „ondersteboven" waren over wat zij gezien hadden," aldus „The Times". Stuttard had tegen een ver slaggever van het blad gezegd, dat zijn algemene conclusie was dat, wanneer alle 28.000 Londen se havenarbeiders in de gelegen heid zouden worden gesteld om dit te aanschouwen, er op de dag van hun terugkeer in Londen een revolutie zou plaats hebben. De delegatie was voornamelijk getroffen door het feit, dat er in de Rotterdamse havens nage noeg geen sprake meer is van los werk. Alle havenarbeiders zijn in vaste dienst en ontvangen een basisloon, of er werk is of niet. De pensioenen en de ziekte verzekeringen zijn stukken beter geregeld dan in Engeland, zo vonden de Britse havenarbeiders. Ook het ontbreken van stuk werk adhtten zij een groot voor deel. De heer Stuttard was vol lof over de kantines en wasgelegen heden die hij had gezien. Niet alleen voldoen zij aan de hoogste hygiënische eisen, ook het daar aanwezige materiaal is van pri ma kwaliteit. Volgens hem bleek daaruit „eerbied voor de men sen". „Ik behoef niets over de toestanden in Londen op dit ge bied te zeggen," aldus de heer Stuttard. De Londense havenar beiders waren zeer onder de in druk gekomen van de vakscholen in Rotterdam. Een van hen had, met de korte en beperkte oplei ding in gedachten waarmee men in Londen pas enkele jaren ge leden is 'begonnen, opgemerkt: „Wij liggen slechts vijftig jaar achter." Toch toonden de delegatieleden zich op twee punten gereser veerd: „De bevoogding" die vol gens hen met betrekking tot de havenarbeiders wordt toegepast, waarbij zij een belangrijke scheepvaartfunctionaris vergele ken met een „rijke boer met een kudde voldane koeien", en de or ganisatie van de vakbonden, niet zozeer de verdeling in socialisti sche, katholieke en protestantse als wel het ontbreken van de nodige menselijke contacten en plaatselijke belangstelling, dit in scherpe tegenstelling met de toestand in Londen. Natuurlijk hebben wij ook re kening gehouden met de natuur lijke voordelen die Rotterdam heeft, zo besloot de heer Stut tard, „maar wij konden en kun nen ons niet aan het gevoel ont trekken, dat een deel van de in vesteringen in faciliteiten, en zeker die in de mensen zelf, in Londen wel op zijn plaats zo.u zijn. Maandagmiddag hebben on geveer 4.000 Belgische boeren in Bergen geprotesteerd tegen de belasting op landbouwvoertui gen in de provincie Henegouwen en tegen de landbouwpolitiek van de regering. De demonstranten stuitten bij 't paleis van hei provinciale be stuur op een omvangrijke poli tiemacht. Deze werd met stenen en tomaten bekogeld. De politie riep hierop de hulp van de brandweer in, waarna de boeren begonnen de straten open te breken, versperringen aan te leggen en voertuigen om te wer pen teneinde de auto's van po litie en brandweer tegen te hou den. Maandagavond schijnt de rust in Bergen te zijn weergekeerd hoewel zich nog enkele groepen betogers in het centrum van de stad bevonden. Er werden geen arrestaties verricht. Later op de avond moest een politiemacht van 400 man van traangas, gummiknuppels en brandslangen gebruik maken om Bij verschillende Nederlandse verzekeringsmaatschappijen viel de laatste tijd een toenemend aantal ongelukken met lichte personenauto's tijdens vakantie- tochten op. Automobieldeskundigen menen, dat deze aanwas van ongelukken niet te wijten kan zijn aan de auto's zelve, zolang deze ten minste in goede conditie zijn. Veeleer zouden de oorzaken schuilen in ongewone belasting van deze auto's en een andere, dan de gewoonlijke, instelling van de man achter het stuur. Twee Indiase marineschepen hebben maandag de lijken uit zee opgepikt van vijf inzitten den van het Egyptische vlieg tuig dat zondag bij Bombay in zee stortte. Het toestel was met vierenvijf tig passagiers en acht beman ningsleden op weg van Tokio naar Caïro toen het veronge lukte. Door het verslechterende weer moesten de schepen later op de dag het zoeken staken. Indonesië zal niet de belan gen van Egypte in Portugal be hartigen gezien de „snel slech ter wordende betrekkingen tus sen Indonesië en Portugal". Dit werd maandag door het officiële persbureau voor het midden oosten bekengemaakt. Het bu reau haalde een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Caïro aan, die zei dat de di plomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Portugal elk ogen blik verbroken kunnen worden. De oorzaak daarvan was volgens hem de Portugese „imperialis tische politiek" op Timor. Het ten oosten van Java gelegen ei land is voor de helft Indonesisch en voor de andere helft Portu gees. Het Tsjechoslowaakse consul- generaal in Johannesburg heeft volgens het Zuidafrikaanse blad „Die Transvaler" de Zuidafri kaanse regering meegedeeld, dat hij opdracht heeft gekregen het consulaat-generaal te sluiten. In het afgelopen weekeinde heeft Zuid-Slavië bekendge maakt, dat het zijn consulaten in Zuid-Afrika zal sluiten. De bestuurders immers zal bui ten de vakantie vaak alleen in zijn auto rijden en daarmee toe- paalde rij gewoonten aankweken. In de vakantie rijdt hij met zijn vrouw, kinderen en bagage, wel ke bagage ook voor een deel op een imperiaal geladen is. Gebleken is, dat een bestuur der dan vaak niet bedacht is op veranderingen in het gedrag van zijn wagen. In bochten, -bij rem men e.d., vooral in noodsituaties. Dit afwijkend gedrag zal bij overbelasting vaak zelfs zeer aanzienlijk zijn. tDe remcapaci- teit van de wagen blijft dezelfde, hoewel wat harder op de rem pedaal getrapt zal moeten wor den. Door zwaardere belasting van de achteras echter zal blok keren van de achterwielen kun nen optreden terwijl het over hellen door de vering ook ster ker zal zijn. Een bestuurder, die op het veranderde rijgedrag van zijn wagen niet bedacht is, loopt daardoor kans in moeilijkheden te komen. Voegt men daarbij een ande re, dan de normale geestelijke instelling van de bestuurder, bij voorbeeld van de vader, die met vrouw en kroost op vakantie gaat, inplaats van „zakelijke" ritten te maken, dan kan ook deze instelling tot vergroting van de ongelukkenkans bijdragen. Indien de vakantieganger ech ter echter het „nieuwe gedrag" van de naar zijn gevoel abnor maal belaste auto goed in de hand heeft en daarbij als auto mobilist zichzelf blijft, dan zal naar mening van deskundigen de gevarenkans niet stijgen. Wel moet ernstig tegen overbelas ting gewaakt worden, aangezien auto's door hun fabrikant nu eenmaal bepaald laagste en hoog ste belastingen worden uitgeba lanceerd. Alle politieke gevangenen in Argentinië worden binnen 48 uur in vrijheid gesteld. Dit heeft pre sident Quido maandag meege deeld aan een delegatie van het algemene vakverbond, die hem om een dergelijke maatregel was komen vragen. Waarnemers ver wachten dat oud-president Fron- dizi, die na de staatsgreep van 29 maart 1962 is aangehouden, ook vrij komt. Uit de omgeving van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken wordt vernomen dat Fron- dizi niet zal worden vrijgelaten zolang hij niet afziet van het presidentschap, waarop hij zegt nog steeds recht te hebben. een nieuwe aanval op het pro vinciale gebouw af te slaan. In middels hadden de boeren kans gezien de ingang van 't gebouw te beschadigen en alle ruiten op de benedenverdieping in te slaan. Een achttienjarige jongen die toevallig voorbij kwam werd tijdens de wanordelijkheden ge wond en moest naar het zieken huis worden gebracht. Drie betogers, die stenen uit de straat haalden om ermee te gooien werden gearresteerd. In de Ver. Staten is sedert de parafering van het kernstop- akkoord in Moskou een levendige discussie gaande over de vraag of Amerika zich door dit akkoord de mogelijkheid om een doelma tige raket-afweerraket te ont wikkelen heeft laten ontgaan. Hieruit blijken, volgens de cor respondent van de D.P.A., vooral de zorgen die de militaire des kundigen van het Amerikaanse ministerie van Defensie zich ma ken. Andere bezwaren uit militaire kringen, o.a. tegen de 100-mega- tonbommen die de Sowj et-Unie bezit, zijn door president Kenne dy en minister van Buitenlandse Zaken Rusk weggenomen, maar over het zwakste punt in de Ame rikaanse verdediging, de verdedi ging tegen raketten, hebben bei de staatslieden niet gesproken, aldus de correspondent. De ont wikkeling hiervan berust voor een groot deel op kernproeven. De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Wheeler, is van oordeel dat de verdere ontwikkeling van eep. raket-af- weerraket met nog toegestane onderaardse proefnemingen denkbaar is. Hij liet echter dui delijk uitkomen dat voor het be proeven van het wapen kern proeven in de atmosfeer ook noodzakelijk zijn. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg is gisteren de 62- jarige J. F. Helmsing, hoofd ener uloschool in Tilburg overleden. Vrijdag jl. was hij, toen hij met zijn fiets de Ringbaan—Oost overstak, door een autobus aan gereden. Hij liep daarbij onder meer een sehedelbasisfractuur op. Een bende mijnwerkers, af komstig uit Catavi. het voor naamste Boliviaanse mijncen trum, heeft blijkens een rege ringscommuniqué in de nacht van maandag op dinsdag een gewapende overval gepleegd op de plaats Irupata, een belangrijk landbouwcentrum. Daarbij kwa men zeven personen om het leven en werden zeven anderen ge wond. Ook bezetten de mijnwerkers een radiostation van een mijn- bouwmaatschappij. Terwijl deze aanval zich voltrok werd in de nabijgelegen stad Oruro een be toging gehouden door duizenden arbeiders, die in de door hen uit geschreeuwde leuzen de regering van een vijandige houding jegens de arbeiders beschuldigden en de Cubaanse revolutie verheer lijkten. door M1LLY GANZ 35) (Nadruk verboden.) Hij, nam zich voor, naar een gunstiger gelegen huis uit te zien vooropgesteld dat hij iets geschitkst zou vinden, want met zijn dierbaar gezin trok hij niet overal binnen! Maar hij moest er in alle geval aan denken, zijn inkomsten te vergroten, want het volgend jaar zou hij al twee kinderen hebben, en er kwamen ook hoe langer hoe meer zieken, die hij graag zou hebben gehol pen, al was het maar met be hulp van de eetmand. Midden in de nacht, die op deze dag volgde, werd Christen wakker en plotseling drukte de herinnering aan de operatie als een nachtmerrie op zijn borst. Waarom kon hij toch niet rustig afwachten, hoe het resultaat er van zou zijn? Ineens zag hij in een bliksem flits, waar dat aan lag: de ze kerheid van zijn collega Glatt was niet echt geweest! Om die indruk te maken, had hij te snel en te oppervlakkig gewerkt. Christen was tweemaal getuige geweest van een zelfde operatie en had zij niet telkens heel wat langer geduurd, hoewel zij door de geoefende hand van een erkende specialist verricht werd? Met onwankelbare zekerheid voelde hij: deze operatie in han den van dokter Glatt was niets meer dan komediespel die man was een belachelijke kome diant! Waarschijnlijk was het zijn bedoeling, heel Sonnwil door die operatie te verbluffen. Het was een tegenmaatregel om hei groeiende succes van de ge hate concurrent tegen te gaan. Hij wilde zijn eigen standbeeld weer op het voetstuk plaatsen waarvan men het afgehaald had. Dat hij daarbij met het leven van een kleine arbeidster speel de, aan zo iets wilde zijn zieke lijke inbeelding niet denken. Bij het licht van het nacht lampje zag dokter Christen neer op het rozige gezichtje van zijn slapende eerstgeborene. Hij moest denken aan de vijf kin deren, die in het vriendelijke huisje aan 't eind van de dorps straat, verwaarloosd wat kleding en eten betrof, op de terugkeer van hun zorgende moeder wachtten. Weer was hij zich eens DONDERDAG 1 AUGUSTUS '63 HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram. en ber.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 NCRV-lied; 10.03 Motetge zelschap; 10.15 Morgendienst; 10.45 'Klas. gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geestel. liederen; 12.00 Middagklok; 12.04 Licht instrument. ensemble12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.38 Lichte gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.30 Licht instrument ork. en zang sol.; 14.00 Gedeeltelijke uitz. Zendingsdag Driebergen-Rijsen- burg; 14.45 Moderne gram.; 15.00 Radiophilharm. ork. en sol.: Mo derne muz.; 16.00 Bijbellez.; 16.20 Cello en piano: Moderne muz.; volkomen ervan bewust, welke geweldige verantwoordelijkheid een dokter in zijn beroep op zich neemt. Hij kon de slaap niet meer vatten en stond op. Kort daarop tekende het licht van zijn lees- lamp een licht vierkant op de donkere tuinweg voor het raam van de spreekkamer. Dagen waren er sinds de ope ratie verlopen. Christen begon al te geloven aan een gunstig verloop ervan. Dikwijls kwam hij op zijn tocht naar zijn zie ken voorbij het huisje Hugen- tobler en had met ontzetting be merkt, dat de kinderen daar al leen door een nauwelijks acht jarig zusje verzorgd werden. Toen hij een poosje bleef staan kijken, kwamen zij, ongewassen en slecht gekamd, aanlopen en namen hem nieuwsgierig op. Hij gaf hun wat chocolade en ander lekkers over het hek heen en ook een vermaning, nu hun moe der er niet was om dat te doen. Maar toen de verwaarlozing van de kleintjes hoe langer hoe dui delijker werd, verscheen op ze kere morgen Ursula in het huis je met spons en borstel en met een ook maar met de mand met levensmiddelen. Christen geloofde dus dat de operatie gunstig verliep toen op zekere dag in alle vroegte de bel ging. Het was de werkman Hugentobler. Een minuut later stond hij voor de dokter in diens spreekkamer. De harde, maar open gelaatstrekken van de lichtblonde man en zijn eigen aardig lichte ogen verrieden een vreselijke innerlijke angst. Hij 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gitaarspel; 17.55 Licht ork. en zangsol.; 18.15 Sportagenda; 18.20 Metropole ork., en klein koor; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Geestel. liederen; 19.30 Ra diokrant; 19.50 Lichte -gram.; 20.00 Popul. muz.; 20.30 Ougur- kumer muziekfestijn, popul. zomeravondcone. in de open lucht; 21.30 Klas. pianomuz,; 22.00 Orgelconc.; 22.30 Nws. en SOS-ber.22.40 Avondoverden king; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Lichte gram.; 23.30 Vers in 't ge hoor, lit. progr.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 De groenteman; 9.05 Muz. rondom was nauwelijks in. staat zijn ver zoek onder woorden te brengen. „Het gaat heel slecht met mijn vrouw, dokter!" bracht hij er eindelijk met moeite en hees uit „de koorts wordt hoe lan ger hoe hoger; zij kent mij niet meer en heeft een stijve nek. Zou u niet eens willen komen kijken, dokter! Ikik ver trouw dokter Glatt niet! Zegt u mij toch in Godsnaam wat hij van mijn Lisa gemaakt heeft! Een stervende?" Hij zweeg hijgend en staarde Christen hulpzoekend in de ogen. Deze kon echter alleen maar denken: Dus toch! Mijn voorge voeldat niet te onder drukken wantrouwen! Onzeker antwoordden hij: „Misschien is het nog niet zo erg, als het er uitziet. Maar ik kan tot mijn spijt niet aan uw verzoek voldoen het kan nu eenmaal niet dat ik achter de rug van mijn collega mij met patiënten bezighoud; bovendien heb ik zelf de operatie niet ver richt en kan dus niet weten, welke complicaties er zijn inge treden. Als dokter Glatt ermee akkoord gaat, dat wij samen naar de zieke komen kijken, dan kunt u mij natuurlijk waarschu wen." Met een somber gezicht ging Hugentobler zwijgend weg. Hij was zo opgewonden, dat hij her haaldelijk naast de knop van de deur greep, voordat hij ze open- kreeg. (Wordt vervolgd.) 1700; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Huishoudelijke zaken, lez.; 11.15 Omroepork.; Klas. muz.; 12.00 Licht ensemble en sol.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Dansork. en zang sol.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gram.; 13.25 Beurs ber.; 13.30 Tiroler ork. met zang sol.; 14.00 Hobo en klavecimbel: Oude en moderne muz.; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Fragmen ten uit koorconcours, gehouden in de maand juni jl.; 15.30 Ver borgen schatten: gram. en voor- dr.; 16.30 Jazz-kwartet; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Promenade- ork.Nederl. amusementsmuz. 19.00 Carrousel, licht progr.; 20.00 Nws.; 20.05 Radiophilharm. ork. en sol.: Moderne muz.; 21.35 In Holland staat een krot, klank beeld; 22.05 Licht ork.; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 23.00 Sportact. met wereldkampioensch. wiel rennen 1963 te Rocourt; 23.10 Discotaria; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer ber.; 12.35 Latijns-Amerikaanse muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws. en weerber.; 13.15 Kamer- muz.; 14.00 Nws.; 14.03 Amuse mentsmuz.; 14.45 Chansons; 15.00 Balletmuz.; 15.30 Vocale muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beurs ber.; 16.09 Lichte muz.; 17.00 Nws. en weerber.; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Koor- muz.; 18.18 Phardesportber. 18.20 Voor de sold.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Moderne en klas. orkestmuz.; 20.50 Boekbespr.; 2.1.05 Belg. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Opera- muz.; 23.00 Nws.; 23.05 Oude muz.; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 14.30 Voor de vr.; 15.15 Pauze; 15.30—15.45 Voor de kleuters; 19.00 Eurovisie: Atletiek: directe report, uit Hannover van een gedeelte van de atletiek ontmoeting tussen W.-DuitslandAmerika; 19.55 Het manneke; 20.00 Journ.; 20.20 Achter het nws.; 20.45 Acht aan een draadje, muz. incident; 21.15 Hughie, toneelstuk; 22.15 Les van Pablo Gasals, document, film; 22.45 Journ.,; 22.50—23.10 Wielrennen (Eurovisie): Wereld- kampioensch. te Rocourt. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Eurovisie: Interlandontmoeting atletiek Duitsl.USA; 20.00 Nws.; 20.20 Sport; 20.25 Het rad, spel; 21.35 Flitsen, korte document, rubrieken; 22.15 Ba- rokmuz.; 22.40 Nws.; 22.50 23.20 Eurovisie; Report, van de wereldkampioensch. wielrennen op de baan te Roccourt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5