THEE 20 GOEDKOPER l DE GRUYTER TOILETZEEP SPORTNIEUWS BINNENLANDS NIEUWS BEURSOVERZICHT IS Lord Home deze week naar Moskou Grote partij leverpastei afgekeurd Jts XE jk VOETBAL DUIVENSPORT DE VRIJE ZEEUW Pagina bij elke aankoop van f4,- De Gruytermerk-artikelen. Elk 4e stuk. soort naar keuze Elke 3e fles of pul voor UIT DE KAMPEER- PROVISIEKAST Altijd'n kassabon voor 10°/o korting óók bij de week reclames? JOHN CHARLES NAAR CARDIFF CITY Woensclag SI Juli 196S Ambonese jongen bij het zwemmen verdronken Dinsdagmiddag is te Opwierde bij Appingedam de 15-jarige Ambonnees Jahannis Alaraman uit Appingedam tijdens 't zwem men in het Eemskanaal verdron ken. De jongen was met enige vrienden in het Eemskanaal,gaan zwemmen hoewel hij de zwem kunst niet goéd machtig was. Hoewel men direct trachtte hulp te bieden toen de jongen onder water verdween, is hij pas na uren opgedregd. jongen in hollands diep verdronken Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is een circa 15-jarige jongen uit Lage Zwaluwe die bij de Moerdijkbruggen aan de kant van Willemsdorp in 't Hollands Diep aan het zwemmen was, verdron ken. italiaanse arbeiders vochten met landgenoten- circus-artiesten De politie in Enchedé is op haar qui-vive. Zij verwachtte, dat gisteravond de Italiaanse ar tiesten en medewerkers bij cir cus Krone opnieuw ruzie zouden krijgen met hun landgenoten die op Twentse fabrieken werken. Maandagavond is de politie versterkt naar het Volkspark ge trokken, waar het circus zijn tenten heeft opgeslagen, nadat zondagnacht was gevochten. De pistolen moesten worden getrok ken om de „Enschedese" Ita lianen uit elkaar en op de vlucht te drijven. De oorzaak van de moeilijk heden is voorshands nog onbe kend. De beide groepen Italianen in Enschede staan kennelijk op voet van oorlog met elkaar. De onenigheid dateert reeds van vorige week donderdag. Zondag-- avond iaat trok evenwel een horde van ongeveer veertig Ita liaanse arbeiders uit Enschede na de laatste circusvoorstelling naar het Volkspark. Dc politie wist de groep, meest jeugdige, Italianen van liet terrein te ver wijderen. Korte tijd later hadden de Italianen een aanvalsfront ge vormd in de Emmastraat, in de onmiddellijke omgeving van het Volkspark. De Italiaanse arbei ders stelden zich op tegenover de politiemannen, die gebruik moes ten maken van hun pistolen om de knapen op de vlucht te jagen. Acht Italianen en twee nieuws gierige Nederlandse jongeman nen werden aangehouden. Tegen hen is proces verbaal opge maakt. De ruziezoekers hadden met de stokken en messen, met straatstenen en trottoirtegels ook enkele personenauto's onder handen genomen. Maandagavond bleef het rus- tig: Confliqten bleven uit, waar schijnlijk ook, omdat dc Italianen van het circus door de directie van Krone, op verzoek van de politie, waren geconsigneerd. Daar gisteren in Enschede salaris aan het circuspersoneel is uitbetaald, verwachtte de politie, dat de Italiaanse artiesten, die zondagavond verwondingen op liepen bij de gevechten met landgenoten, zich moed zullen m .- L m M indrinken om vervolgens de „Enschedése" Italianen van ant woord te dienen. jongen verdronken De 15-jarige Wim Schenk uit Aalten is maandag in het zwem bad ,,'t Walfort" te Aalten ver dronken. De jongen, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk in het diepe bassin gevallen zonder dat iemand dit gemerkt heeft. Toen het bad omstreeks maan dagavond gesloten werd, bleven zijn kleren over. Een badmeester vond enige tijd later zijn stoffe lijk overschot op de bodem van het zwembad. tegen stilstaande auto gereden De veertigjarige F. Travaille. uit Tzummarum is maandag avond omstreeks zes uur in Pie- tersbierum (Fr.) met zijn brom fiets tegen een stilstaande per sonenauto gereden. Ernstig ge wond werd hij opgenomen in het Sint Jozefziekenhuis in Harlin- gen, waar hij dinsdagmorgen is overleden. dodelijk bedrijfsongeluk De 32-jairge l. van der Plas uit IJmuiden, hoofd-electromon- teur bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. heeft maandagmiddag tijdens zijn werk een dodelijke val gemaakt. De heer Van der Plas die bij de putoven in een in aanbouw zijnde blokwalserij be zig was de eindschakelaar van de dekselwagen in te stellen verloor het evenwicht en viel in de put. Hij kwam terecht op de ongeveer zes meter lager gelegen betonnen vloer. Zijn verwondingen waren van dien aard dat hij in et Roo- de Kruis ziekenhuis in Beverwijk moest worden opgenomen. Daar is hij in de loop van de avond overleden. De heer Van der Plas was ge huwd en laat één kind na. vier jaar voor typograaf die minnares wilde doden Het gerechtshof in Amsterdam heeft dinsdagochtend de 39-jari- ge Haarlemse typograaf J. Th. K. wegens poging tot moord op de 28-jarige Haarlemse Josephine S. met wie hij ruim zes jaar een verhouding had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank in Haarlem legde des tijds dezelfde straf op. doch de procureur-generaal eiste in ho ger beroep vijf jaar met aftrek. De inmiddels gescheiden typo graaf (vader van vijf .kinderen) wilde op 21 oktober van het vo rig jaar zijn minnares doden na dat zij te kennen had gegeven de verhouding te willen verbreken omdat deze uitzichtloos was. In middels heeft het tweetal zich verzoend. Ze willen met elkaar gaan trouwen. motorrijder over de kop, een dode De 39-jarige electriciën E. van der Linden uit IJmuiden is in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half twee, komende van de Zuiderzeeweg bij het Fle- vocircuit te Amsterdam, met zijn motor het middenperk ingereden en over de kop geslagen. Hij was op slag dood. Twee duo-passa giers, Poolse zeelieden werden slecht* licht gewond. VERDRONKEN Dinsdagmiddag omstreeks half vier is in de dode arm van de Maas onder de gemeente Lith de 47-jarige man Broeksteeg uit Oss tijdens het zwemmen verdronken. De overledene was gehuwd en vader van 4 kinderen. ANTIEK UUR De 34-jarige Amerikaanse me vrouw J. M. heeft maandagmid dag een uur opgesloten gezeten in een antiekwinkel aan de Den- neweg in Den Haag. De eigenares van de zaak, die de klant niet had gezien, sloot de winkeldeur en ging met haar kinderen naar het strand. De Amerikaanse dame pro beerde eerst aan alle kanten om uit de winkel te komen. Toen dat niet lukte, nam ze haar toevlucht tot de telefoon. Het woord „poli tie", nogal een internationaal woord, kon ze ontcijferen i de telefoongids en ze belde het num mer. De politie kwam maar kon haar toch niet helpen. Er bleek een slotenmaker aan te pas te moeten komen. landbouwschuur uitgebrand In de Meervelderenk is maan dagavond de landbouwsehuur van landbouwer J. van Hierden uitgebrand. Een 10-jarig neefje van de landbouwer heeft in de schuur met lucifers gespeeld en daarbij een partij hooi van 50.000 kilo aangestoken. In een oogwenk stond de schuur in lichterlaaie. De brandweer van Uddel riep de hulp in van de brandweren van Garderen, Apeldoorn en van de militaire brandweer uit Nieuw- Millingen. Men kon echter niet voorkomen, dat de schuur en een aangebouwde vijfroedige dekkap geheel verloren gingen. Behalve het hooi waren in de schuur nog opgeslagen 5000 kilo stro, een aantal werktuigen, een tractor en landbouwgereedschappen. De schade wordt geraamd op 90.000 gulden. MAN SLOEG ECHTGENOTE MET BIJL Een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden eiste de officier van justitie bij de recht bank in Utrecht dinsdag tegen de 65-jarige J. D. uit Utrecht we gens zware mishandeling. Tijdens een echtelijke twist had de man zijn vrouw met een bijl op het hoofd geslagen. Een hersenschud ding en een lichte breuk in de schedel was het resultaat van de slag. Tijdens de behandeling van deze zaak bleek dat verdachte regel matig hooglopende ruzies met zijn vrouw had. Eén van deze ruzies vond op de 13e januari van dit jaar plaats. Terwijl mevrouw D. de was deed en haar man met een bijl houtjes hakte, ontstond een ruzie. De man maakte zich zó kwaad dat hij zijn vrouw met de platte kant van de bijl een slag gaf. Voor deze gebeurtenis plaats vond had verdachte zijn vrouw al herhaaldelijk met de bijl be dreigd. Zijn schoonzoon had het gevaarlijke voorwerp al eens mee naar huis genomen. Om te voor komen dat D. zijn bedreigingefi inderdaad zou gaan uitvoeren. Tegenover de president van de rechtbank verklaarde verdachte, dat hij er allerminst van over tuigd was zijn vrouw te hebben mishandeld. „Behalve dat beetje bloed was er niets aan de hand", zo luidde zijn commentaar. Naar het oordeel van een psy chiater is D. niet geheel toereke ningsvatbaar. In verband hier mee eiste de officier naar de gevangenistraf nog een voor waardelijke ter beschikking stel ling, met een proeftijd van drie jaar. ROOFOVERVAL IN DEN HAAG Gisteravond omstreeks half zeven is in de Wagenstraat in Den Haag een roofoverval ge pleegd. De magazijnchef van een stoffenhandel in de Spuistraat, die dagelijks de dagopbrengst van die zaak naar het bijkan toor van de Amsterdamse Bank in de Wagenstraat brengt, stond daar met drie cassettes, die deze dagopbrengs bevatten. Toen er een jongeman bij hem kwam, die hem om een vuurtje vroeg. Vóór de magazijnchef het geld in de kluis kon laten glijden, werd hem één van de drie cassettes ontrukt. De man verdween in 'n zijstraat. Achtervolging die ook door enige mensen uit het pu bliek werd ingezet, had geen suc ces. Iemand uit het publiek wist dat de man met een auto met 'n bepaald nummer was weggere den, maar dit bleek niet te klop pen. Het is echter niet uitgeslo ten dat hij met een auto verdwe nen is. Het signalement van de over valler is 26 k 27 jaar, 1.70 meter lang, donker type met zwart krullend haar, rood overhemd, beige pantalon, zilveren kettink je om de hals met een vierkan ten plaatje eraan. Ook de rijkspolitie is gewaar schuwd en de uitvalswegen wor den gecontroleerd. Hoeveel geld de verdwenen cassette bevatte, was zelfs bij benadering nog niet vast te stel len. BEJAARDE FIETSER VERONGELUKT De 73-jarige heer M. de Koning uit Breda is maandag te Breda om het leven gekomen, doordat hij op het kruispunt Terheijden- seweg/tLachappellestraat op zijn fiets werd aangerden door een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door J. van H. uit Mid delburg. De man, die ondermeer een schedelbasisfractuur opliep, overleed in het Sint Ignatius zie kenhuis. DE DRIE VAN DEZE WEEK (geldig vöfi 31 (uli t/m 6 aug. '63) AKU HOGER IN OVERIGENS IETS LAGERE MARKT Het marktbeeld is dinsdagmid dag voor de internationale waar den bij de opening wat verward geweest. Opmerkelijk hierbij was dat de AKU-aandelen bepaald vast in de markt lagen, dit in tegenstelling tot Hoogovens, die belangrijk lager noteerden. Ten opzichte van het vorige slotni- veau. In alle hoeken van de hoofdfondsen was het zeer stil, temeer omdat de arbitrage in ternationaal weinig kon uitrich ten. De hausse tendentie van de voorgaande dagen voor de in ternationale waarden is dinsdag een halt toegeroepen. Dit voor namelijk omdat Wall Street maandag grotendeels verstek liet gaan met voor deze fondsen ho ger te noteren. Een adempauze, na een dagenlange achtei'eenvol- gende koersstijging is, aldus de beurs, wel eens toe te juichen. AKU's werden dinsdagmiddag voor Westduitse rekening uit de markt genomen op 476, zes pun ten boven het slot van maandag. Hoogovens gingen met een enkel stuk aanbod naar de 594, min 9 punten. Philips en Unilevers openden prijshoudend zonder meer op resp 157.90 en 166.00. Kon. Olies moesten een stapje terugdoen tot ƒ170.90 171.70). Met een omzet van slechts 2,8 min aandelen gaf Wall Street aan het slot merendeels geringe koersstijgingen te zien. De stem ming voor de Nederlandse hoofd fondsen was er verdeeld. Uni lever hoger, Philips en Kon. Olies lager. Dit laatste was voor Am sterdam een tegenvaller omdat men maandag gehoopt had dat de Newyorkse beurs voor Kon. Olies vast zou sluiten. Alleen de openingskoers voor genoemde waarden lag in Wall Street boven het voorgaande slot. Daarna zak te de koers. Deze tegenvaller vond zijn terugslag dinsdagmid dag in Amsterdam zoals duide lijk uit de koers van de aandelen Kon. Olie valt af te lezen. Gedurende de verdere beurs- duur werd het uitermate stil. Een enkel stuk aanbod leidde tot koersafbrokkelingen waardoor Kon. Olie daalde tot ƒ170.40 Philips tot 157.50 en Unilever tot 165.50. AKU moest een ge deelte van de behaalde koers winst prijsgeven. In de scheepvaartafdeling lagen aandelen HollandAmerika Lijn wederom gevraagd in de markt. Dit kan niet gezegd worden van de overige scheepvaartwaarden, die merendeels lager noteerden. De leidende cultures vertoonden een lusteloze stemming met af brokkelende koersen. De Staats- fondsenmarkt was praktisch on veranderd. In de lokale afdelingen werden aandelen „Bijenkorf" belangrijk lager geadviseerd op de aange kondigde aandelenemissie met claimrecht tegen 300 procent. Deze emissie komt, aldus de beurs, op een wel zeer ongeluk kig gekozen tijdstip. Een groot gedeelte van deze aandelen be vindt zich in Amerikaanse han den. Men is in Amsterdam van mening, dat de claims van Ame rikaanse zijde t.z.t. in Amster dam op de markt zullen worden gebracht, hetgeen koersdrukkend voor de aandelen zal werken. Aandelen „Pagottan" waarop, zoals maandag is medegedeeld een bod zal worden uitgebracht, werden op 15 (14li) geadviseerd. Beursindices 26/7 29/7 30/7 Int. conc. 530.4 531.1 528.6 Industrie 348.3 34875 347.9 Scheepvaart 150.4 150.2 149.2 Banken 250.4 249.5 249.7 Handel enz. 154.0 154.7 153.2 Algemeen 385.0 385.3 383.8 Nabewskoersen AKU: 474-475 (474%) Hoogovens: 595% Kon. Olie: 170.70—171.50 (170.20) Philips: 157.30 geb.158.30 gl. (157.10) Unilever: 165.30—166.30 (165.30) Stemming: Prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse ponden 10.0610.16 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.5574.05 Belgische fr. (100) 7.11%—7.16% Duitse mark (100) 90.25—90.75 Zweedse kroon (100) 69.1570.15 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.2051,20 Zwitserse frank (100) 83.4583.95 Ital. lire (10.000) 57.50—59.50 Oostenrijkse schilling 100) 13.98%—14.08% Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup. 6.00—6.15 MOKKA FILTER potje 50gram 198 THEE IN ZAKJES 130-98-75 SOEP IN BLIK 108-98 PICNICREEP 25 DOPERWTEN biikll2-104-65 TUINBONEN biik 165-95 GROENE ERWTEN MET GESN. WORTELEN blik 59-45 SUPER GELD. ROOKWORST 125 HARINGFILETS uik 75 BOTERHAMZAKJES pakt» ?5 Door toedoen van. De Gruyfer werd de jiRAUN-keukenmacnine ruim f.lOO.— goedkoper. Compleet met 6 hulpstukken, spatel en receptenboek. Tijdelijk aanbod: slechts f. 168.° Te betalen in 200 zegels a 10 et. f. 148.- of 1680 zegels. w Volgens gezaghebbende Britse kringen zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, het komende weekeinde naar Moskou vertrekken voor de ondertekening van het in Moskou tot stand gekomen ge deeltelijke kernstopverdrag. Volgens genoemde kringen zal begin volgende week plaatsheb ben. Amerikaanse functionarissen in Washington verklaarden dinsdag, dat ook minister Rusk dit weekeinde naar Moskou zal reizen voor de ondertekening van het verdrag. Regeringsfunctionarissen zei den dat Rusk een brief van Kenndy voor Chroesjtsjov zal meenemen naar Moskou. Deze brief is een antwoord op het schrijven van de Russische pre mier, dat Harriman het voige weekeinde mee naar Washing ton bracht. Chroesjtsjov had een brief in een zeer vriendelijke geest ge schreven, waarin hij zijn vol doening uitsprak over het kern stopverdrag. Hij had echter geen suggesties gedaan over eventu ele volgende stappen ter verbe tering van de betrekkingen tus sen oost en west. Het antwoord van Kenndy zou volgens de regeringsfunctiona rissen dezelfde verzoenende geest ademen. Maar ook Ken nedy had in zijn brief geen an dere onderwerpen aangesneden De keuringsdienst van waren i voor het gebied Amsterdam heeft in de maand juni een grote partij leverpastei moeten afkeu ren. Controleurs van de dienst ontdekten de partij, bestaande uit 6422 blikjes, hij een Amster damse grossier. Volgens de keu ringsdienst komt het niet vaak voor dat zo'n grote partij moet worden afgekeurd, als ze al in de handel is. Er bleek te veel water in de leverpastei te zitten. Bovendien was Ket blik aange tast, waardoor de smaak was bedorven. De hoeveelheid lever pastei, die ruim drie jaar oud bleek te zijn, had een waarde van meer dan ƒ3000, In juni werden in het gebied (Amsterdam en randgemeenten, 't Gooi en een gedeelte van Noord-Holland) ruim 5000 in specties uitgevoerd. In totaal moest 66 maal een partij worden afgekeurd en werd ruim veertig maal proces-verbaal opgemaakt. Zestien keer moest proces-ver baal word enopgemaakt omdat er zwavelig zuur in het vlees werd aangetroffen. Vijf maal werd een bekeuring uitgedeeld omdat het alcohol-percentage van jenever te laag was. De keurmeesters van con sumptie-ijs hebben in juni 308 monsters laten onderzoeken, waarvan 62 bacteriële afwijkin gen bleken te hebben. Het ge-1 gekurd: 100 kg aardbeien, 422 volg hiervan was 48. waarschu- kg vis, 794 bokkingen en harin- wingen en 3 processen-verbaal, gen, 107 kg kippepoulet en 30 Behalve de grote hoeveelheid kg tabak, leverpastei werd onder meer af- John Charles, de international van Wales die F. C. Roma speel de, zal terugkeren naar zijn va derland. George Swindin, ma nager van Cardiff City, heeft dinsdag verklaard dat zijn club en Roma overeenstemming heb ben bereikt over de transfer. Het contract zal begin volgen de week getekend worden. PRIJSVLUCHT UIT BRETEUILLE .Hecht voor Allen" - Breskens Snelheid eerste duif 1003,4 m; snelheid laatste prijswinnende duif 865 m. '1. G. de Meijer; 2 en 5. O. de Meijer; 3 en 8. J. van Oommen; 4. M. de Backere; 6. A. Ie Clercq; 7. J. Focke; 9. M. Baert en 10. J. Dierks. Staking Sclieveningse lossers geëindigd De stakende Scheveningse vis- lossers zijn maandagavond met de reders tot overeenstemming gekomen. De stakers zijn ak koord gegaan met het voorstel van de reders om de lonen te verhogen me,t 25%. Voorts S.s het minimum-aantal werkuren gebracht op 12 per dag. De staking van de Schevening se vislossers is in de nacht van donderdag 25 op vrijdag 26 puli ingegaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3