PROVINCIAAL NIEUWS Bonwe Egberts Bekte Friesehe Beeren-Baai i TERNEUZEN Zachte geurige pijptabak Telstar-model aangekomen voor Koudekerk Schip „geboeid" op Noordzee Eric de Noorman - De eerloze krijg De landingsrechten van de K. L. M. in Singapore Pagina 2 ZUIDZANDE A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram Woensdag 31 Juli 1963 TERNEUZEN Ongeval. Gisternamiddag te zes uur reed de heer P. van I., alheir werk zaam doch wonende te Graauw, op zijn brommer op het rijwiel pad van de Axelsestraat in zui delijke richting. Bij de kruising van de Kerkhof laan kwam plotseling een her dershond tegen zijn bromfiets ge lopen, waardoor de heer Van I. kwam te vallen en schade aan kleren en brommer bekwam. Door de politie werd een nader onderzoek ingesteld. AXEL Ongeval. Maandagavond om ongeveer elf uur stond in de Noord straat alhier een Franse auto geparkeerd, waarvan de be stuurder, de heer G. v. D., bij zijn ouders op bezoek was. De heer D. J. O., die op zijn rijwiel naderde wendde zich even om om te zien of 't achterlichtje van zijn rijwiel brandde. Het gevolg hiervan was dat hij tegen de geparkeerde auto botste. Daar de heer O. slechts langzaam reed bleef het bij lichte materiële schade aan auto en rijwiel. KANTONGERECHT TE TERNEUZEN Vrijspraak. In de zaak tegen M A. V., marktkoopman te Sas van Gent, die enkele wéken geleden voor het kantongerecht alhier terecht moest staan wegens het onge oorloofd vervoer van patrijzen en tegen wie de officier van Justitie ƒ150 boete eiste, is door de kan- rechter schriftelijk uitspraak ge daan. De kantonrechter achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak V. vrij van het hem ten laste gelegde. KOMKOMMER- AANVOER NOG NIET NORMAAL De komkommeraanvoer aan de veilingen bereikte gisteren nog niet helemaal de normale omvang. De telers blijven nog wat terughoudend, in de hoop op opheffing op verzachting van de Duitse invoerstop. Van de aan voer draaide 30 a 35 procent door. Volgens globale schatting van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen komt dat neer op twee- a driehonderd duizend stuks. Wat verkocht werd, ging tegen minimumprij zen weg voor het binnenland en Engeland. De kleinhandel begint nu met zijn prijszetting op de bijzondere situatie tè reageren. Een groot winkelbedrijf biedt kokommers aan voor 19 cent per stuk. De minimumprijs op de veiling is, zoals bekend, een dubbeltje en volgens het Centraal Bureau is een kleinhandelsprijs die daar 100% boven ligt niet abnormaal te noemen. RONDOM CHRISTINE De 31-jarige Westindische jazz-zanger Aloysius Gordon, die in juni door de rechter van de Londense Old Bailey tot drie jaar gevangenisstraf was ver-* oordeeld wegens mishandeling van Christine Keeler, is dinsdag in hoger beroep vrijgesproken. HOEK Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek vergadert vrijdag 9 augustus des namiddags omzeven uur. Op de agenda staan de volgen de te behandelen punten: Opening. Vaststellen notulen vergade ring dd. II juli 1963. Ingekomen stukken. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de hef fing en invordering van een huis vuilbelasting. Aanbieding gemeente-reke ning en rekening van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg over de dienst 1961. Benoemen van een bestuurslid van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch- Vlaanderen" wegens periodieke aftreding van de heer J. Leunis. Voorstel tot wijziging van de begroting voor de dienst 1963. Voorstel tot het vaststellen van een wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van een bijdrage in de kosten voor het opmaken van een plan voor wegsverbetering Hoek—Philippi ne. Vaststellen exploitatie uitbrei dingsplan „Oud-Westenrijkpol- der." Verzoek van F. K. Haak om een stuk bouwgrond in de Oud Westenrijkpolder aan te kopen. Bespreking productiemethoden bij woningbouw. Reclames belastingen. Rondvraag. Sluiting. ZIERIKZEE Kleine vergissing... Een Zierikzeese zakenman kreeg maandag de verbazing van zijn leven te verwerken. Van het centraal girokantoor ontving hij de mededeling dat door het ge meentelijk administratiekantoor te Amsterdam een bedrag op zijn giro zou worden gestort van hon derdduizend gulden. De verblijfte zakenman was zich niet bewust van een transactie waarmee een dergelijk bedrag gemoeid was. Was het <3an misschien een schenking van een onbekende? Ach kom. De zakenman toog op informa tie uit en kreeg gisteren al zijn vermoeden bevestigd. Er was een vergissing begaan. Een „kleine vergissing" zei men hem op het girokantoor. Schoolexamen Veilig Verkeer. De leerlingen van de openbare lagere schooi, die dit jaar slaag den voor het schoolverkeers- examen van het Verbond voor Veilig Verkeer, ontvingen daar voor dezer dagen het getuig schrift dan wel het insigne, uit handen van burgemeester Ever wijn. Het diploma, dat werd uit gegeven aan hen, die dit jaar voor de eerste keer slaagden, werd behaald door: Bart Verslujjs, Tonny Brevet, Alex van de Velde, Riek Bril, Nettie Datthijn, Margo de Doel- der, Jeannet de Groot, Marietje Basting, Marian de Die, Marina Goedegebuur, Tiny de Veij en Ilse Zonneheld. De leerlingen van de 6e klasse, die voor de tweede keer aan het examen deelnamen en voor de tweede maal slaagden, verkregen het insigne van het Verbond voor Veilig Verkeer. Dit werd uitgereikt aan; Theo van 't Hoogt, Arie van Haren, Charles de Neve, Izaak van Cruijningen, Leo Punt, An nie Versluijs en Sartoenie van Haren. Goedkope aardappelen en groenten Ook dinsdag hebben de boeren uit de omgeving van Mtinchen de huisvrouwen van deze stad 'n plezier gedaan door in ruime mate nieuwe aardappelen en groenten aan te voeren en deze op drie verkoopplaatsen in de stad aan de vrouw te brengen. Zij boden de gewassen tegen voordelige prijzen aan omdat deze anders op de velden zouden verrotten. Handelaren die vrijdag ook op de verkoopplaatsen waren ver schenen en hun waren tegen lagere prijzen dan die der boe ren hadden aangeboden, werden niet meer toegelaten. De kleinhandelaren hebben in middels tegen de verkoopmetho den van de boeren geprotesteerd en verklaard dat hun prijzen veel lager liggen dan die der boeren. Brandje in T. E. E.-trein Tengevolge van kortsluiting is maandagochtend 'n "brandje ont staan in een T. E. E.-Aieseltrein op het centraal station in Am sterdam. De brandweer had het vuur spoedig onder controle. OOK GEVESTIGD TE Kersstraat 13, telefoon (tijdelijk)01150-3387 t Burgemeester Q. Waverijn vari de Zuid-Hollandse gemeente Koudekerk aan de Rijn heeft uit Amerika precies een jaar nadat hij via de Telstar een proefge sprek mocht voeren met zijn ambtgenoot van het stadje Ar- tesia in Californië van de Bell Telephone Company een perfect afgietsel op een derde van de ware grootte van deze satelliet ontvangen. Het schaalmodel, dat een plaats zal krijgen in het ge meentehuis van Koudekerk, is vervaardigd van plastic en voor zien van echte lichtcellen, an tenne en stralingsdetectors. Het is uiterst geschikt voor lezingen en zelfs voor praktische demon straties, indien men tenminste beschikt'over microgolf appara tuur. Burgemeester Quiten Wave rijn, die in Koudekerk bovendien de functie van gemeentesecreta ris en ambtenaar van de burger lijke stand vervult, voltrok 2'k jaar geleden het huwelijk tussen Alie Leenheer en Hans Bos. Dit jonge echtpaar gaf hij bij do emigratie naar Amerika een aanbevelingsbrief mee, die zij overhandigden aan burgemeester David Seldeen van het plaatsje Artesia. Hieruit ontsond al ras een intensieve uitwisseling tus sen Koudekerk en Artesia op verschillend terrein, als onder deel van het Sister City pro gramma der V. S. Uit dit contact vloeide o.a. voort, dat na burgemeester Hus- tinx van Nijmegen, die op 29 juli van het vorig jaar als eerste Nederlander via de Telstar mocht spreken met zijn ambtgenoot van Albany in Amerika, het hoofd van de gemeente Koude kerk via de satelliet een tele foongesprek kon voeren met burgemeester Seldeen en zelfs met Alie Bos. Koudekerks be volking luisterde die avond vol enthousiasme voor het raadhuis bij de luidsprekers, die het ge sprek over het plein deden schallen. Burgemeester Waverijn onder- ZU1D-AFRIKA ALS LID ECONOMISCHE COMMISSIE VOOR AFRIKA GESCHORST De economische en sociale raad der Yer. Naties heeft dins dag beslist, dat Zuid-Afrika tot nader order zal worden uitgeslo ten van de werkzaamheden van de economische commissie voor Afrika. Een desbetreffende Ar gentijnse resolutie werd goedge keurd met zes tegen twee stem- mei, bij tien onthoudingen. Zuid-Afrika zal pas weer deel van de economische commissie voor Afrika kunnen uitmaken wanneer de raad tot de bevin ding komt, „dat de voorwaarden voor constructieve samenwerking djn hersteld door een wijziging in de rassenpolitiek van dat land". Vóór de resolutie stemden Ar gentinië, Australië, Columbië, ïtalië, Oostenrijk en de Verenig de Staten. Tegen stemden de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoorden Ethiopië, Frankrijk, India, Jor danië en Senegal, Het Noorse vrachtschip „Lek- nes". 1901 ton en eigendom van de rederij K. Jebsen te Bergen, heeft in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half drie op de Noordzee een zeer bijzon dere ervaring opgedaan. De schroef van het Noorse schip raakte namelijk vast in de ket ting van een ES-ST-boei op en kele mijlen ten noorden van het lichtschip Tessel. Het schip lag hierdoor op de Noordzee gekluis terd en zelfs sleepboten slaagden er niet in het schip naar een ha ven te slepen om daar boei, ket ting en steen, waaraan de boei verankert lag, te verwijderen. De Noorse reders hebben toen de assistentie ingeroepen van het betonnings- en duikvaartuig „Friesland" van N.V. - Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. De „Friesland" was omstreeks zeven uur dinsdagmorgen ter plaatse. De duikers van de zecsleepboot „Friesland" slaagden er omstreeks kwart vóór één in het Noorse vrachtschip los te maken van de boei. De boei is overgegeven aan het betonningsvaartuig van het loodswezen van Terschelling. Een deel van de ketting waaraan de ankersteen nog verbonden zit, bevindt zich nog onder de schroef as van de „Leknes". Omstreeks drie uur zijn de dui kers er ook in geslaagd het res terende deel van de ketting uit de schroefas en de schroef van de Noorse „Leknes" te verwijde ren. De schroef van de „Leknes", aldus werd door de duikers ge rapporteerd, is door de aanvaring met de boei beschadigd. De „Lek nes" zal nu op het resterende deel van de reis naar Emden worden geëscorteerd door de sleepboot „Titan". Schorsing varkensmarkten opgeheven Het gunstige verloop van het mond- en klauwzeer onder var kens, geeft de minister van Landbouw en Visserij niet langer aanleiding de schorsing van de varkensmarkten te verlengen. Met ingang van 1 augustus 1963 wordt derhalve het houden van varkensmarkten weer toe gestaan. De schorsing van de varkensmarkten, eerst regionaal, later op 17 mei 1963 voor het ge hele land geldend, heeft er mede toe bijgedragen, dat de versprei ding van de ziekte tot staan kwam, aldus het ministerie van Landbouw en Visserij. 32. Op dat moment dat Harek toeslaat hoort hü vlak achter zich een woest krijsgehuil en bijna in stinctmatig kijkt hij in elkaar duikende half achterom. Het is de Piet, wiens leven door Erwin gespaard werd. Met vlammende ogen springt hij op Harek toe. Deze aarzelt even, maar als hij het dunne straaltje bloed ziet, dat langzaam door Erwins gespleten helm kruipt, grijnst hij woest. „Nu jij dan!" grauwt hij en ter wijl hij met zijn schild de speer- stoot van de kleine donkere krij ger opvangt, haalt hij uit met zijn zwaard. „Dat zijn er twee," gromt hij hijgend, als ook de Piet ter aarde ligt. Koel en niet ontevreden met zichzelf kijkt hij een ogenblik naar zijn handwerk. Maar hij be grijpt dat hij hier niet te lang moet blijven, want. in bosjes rond om hem beweegt alles. Haastig begeeft hij zich naar zijn paard terug en springt in het zadel. Er wordt nog gevochten; een troepje van de Noren is vér vooruitgerukt, een stuk of wat liggen ontzield ter aarde, vlak in zijn nabijheid klinkt het gekletter van zwaarden. „Verzamelen!" schalt zijn schorre stem dan over het slag veld en een sluw lachje kruipt langs zijn mond, als hij er met een tenorstem op laat volgen: „Bevel van prins Erwin! Verzamelen en terugtrekken. Wij worden omsin geld!" brak gisteren zijn vakantie om persoonlijk op Schiphol zijn Tel star satelliet in ontvangst te ne men. Deze werd hem overhan digd door de heer L. L. Johnson, directeur voor Nederland van Pan American World Airways, die de satelliet per vliegtuig over de oceaan heeft gebracht. De komst van het model bracht de douane enigszins in verlegen heid, want het model is kostbaar en men legde er dus aan invoer rechten en omzetbelasting een bedrag van enkele honderden guldens op. Burgemeester Wave rijn sprak echter de hoop uit, dat zijn gemeente hiervan vrijstelling zal krijgen, omdat dit souveniev aan een historisch gesprek naar zijn mening geen handelswaarde bezit. In afwachting van een mi nisteriële beschikking werd hem vergunning verleend de Telstar tegen een garantie voor de even tueel verschuldigde rechten mee te nemen. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken bevestigt, dat mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonhe- ten, Hr. Ms. ambassadeur te Londen, op maandag 29 juli een onderhoud heeft gehad met de Britse minister van Buitenland se Zaken, lord Home, over de K. L. M.-landingsrechten te Sin gapore. Hoewel de K. L. M. weer op Djakarta vliegt, is de Britse regering tot dusver niet bereid gebleken de vroegere landings rechten in Singapore voor drie transitovluehten per week te herstellen. Tot dusver hebben de Britse autoriteiten slechts vergunning wilipp verlenen voor één tussenlanding per. week in Singapore op de dienst naar Djakarta. Sinds de stopzetting van de K. L. M.-dienst op Djakarta in 1958, toen Singapore met één frequentie per week eindstation werd en vooral na herstel van de luchtverbinding op Djakarta in het voorjaar, is deze beperkte frequentie herhaalde malen met de Britse autoriteiten onderwerp van gesprek geweest. De Ne derlandse regering had er op ge rekend, dat bij heropening van de dienst op Djakarta via Sin gapore de Britse autoriteiten de status quo ante ,te ween drie verbindingen per week, zouden herstellen. De Britse regering heeft echter een definitieve be slissing in deze aangelegenheid tot dusver steeds aangehouden. Het Britse ministerie van Bui- Britse anti-kernbom- betogers bij Oostenrijkse grens geweerd Een 100-tal Britse anti-kern bombetogers, die vrijdag j.l. in ongeveer 30 auto's uit Londen naar Athene woren vertrokken, waar zij deel wilden nemen aan een betoging tegen kernwapens, zijn dinsdag bij de Oostenrijkse grens geweerd. De betogers namen er geen ge noegen mee, toen zij hoorden dat zij Oostenrijk niet mochten bin nenkomen. Zij begonnen twist gesprekken met Oostenrijkse grensbeambten. Later gingen zij op de grond zitten en weigerden ook maar een stap te doen. Hier op werd de groep over de grens met West-Duitsland gezet. Hun auto's werden later door Oostenrijkse politiemannen over de grens teruggereden. Dit kon, omdat de Oostenrijkse grenspo litie tevoren de autosleutels had ingenomen. De Engelsen waren op weg naar een anti-kernbomibetoging, die op 5 augustus a.s. de dag, waarop in 1945 de twee Ameri kaanse atoombommen op de in dustriestad Hirosjima en de ma rinebasis Nagasaki werden af geworpen te Athene zou wor den gehouden. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken had op dracht gegeven de Britse anti- kernbombetogers aan de Oosten rijkse grens te weren. MISLUKTE AANSLAG OP PRESIDENT SALLAL Volgens het Arabische dag blad Al Yaqda is vorige week een poging om president Sallal van Jemen te vermoorden mis lukt. Een reactionaire infiltrant vuurde op de president, doch miste. De lijfwacht van Sallal schoot terug doch miste even eens. De plaatsvervangende mi nister van Handel Mohammed Al Senaidar werd door een ver dwaalde kogel gedood, aldus het blad. tenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld spoedig op deze aangelegenheid terug te zullen komen. Uitzending regeringsverklaring De regeringsverklaring, die vandaag door de minister-presi dent, mr. V. G. M. Marijnen om 11.00 uur in de Tweede Kamer zal worden afgelegd, zal door V.A.R.A. en N.C.R.V. over beide Hilversumse zenders worden uit gezonden. GEDEMILITARISEERDE ZóNES WEER DOOR CHINEZEN BEZET De Indiase regering heeft dins, dag meegedeeld dat de Chinezen langs de gehele Tibetaans-India- se grens troepen hebben samen getrokken. Een woordvoerder van het In diase ministerie van Buitenland se Zaken zei in antwoord op vra gen voorts, dat de Chinezen de gedemilitariseerde zone van 20 kilometer ten noorden van de grens waaruit zij in de winter eigener beweging vertrokken waren, weer bezet hebben. Ook de gedemilitariseerde zone in Ladach hebben zij weer in be zit genomen. De toestand aan de grenzen blijft „een dreiging vor men", aldus de woordvoerder. HOGEDRUKTANK TE CURACAO BRACHT REDDING Gregory St. Ange, een baby uit Santé Lucia, een Brits eiland in de Caraibisehe Zee; die onge veer tien dagen is behandeld we gens tetanus in de hogedruk- tank in het St. Elisabeth gasthuis in Willemstad, is genezen ver klaard. Op 12 augustus zal het kind weer naar Santa Lucia gaan. Het vervoer zal geschieden met een vliegtuig van de marine luchtvaartdienst. Het jongetje werd destijds in allerijl met Ame rikaanse en Britse legervliegtui gen naar Curacao vervoerd, om dat de plaatselijke dokter, een Nederlandse arts, wist dat het tetanuspatiëntje kans op herstel had door behandeling in de ho- gedruktank, die op Curacao aan wezig is. Het kindje leed aan na- velstrengtetanus, ontstaand door dat de navelstreng met een roes tige schaar was doorgeknipt. Een plaatselijk dagblad op Cu racao, de „Amigoe di Curacao" dat van oordeel was, dat men het ventje niet met lege handen kon laten thuiskomen, heeft enige dagen geleden een inzamelingsac tie ingezet die tot nu toe bijna 900 Antilliaanse guldens heef- opgebracht. MET EEN TREKKER OVER HET KANAAL De 31-jarige Engelse ingenieur David Tapp is dinsdagmorgen vroeg uit Cap Gris Nez gestart voor een eerste oversteek van het Kanaal met een... trekker. De trekker, die speciaal voor moerasland is ontworpen, drijft op grote ballonbanden waarvan de diepe sleuven voor de voort beweging dienen. Om kwart over twaalf is Tapp met zijn trekker in Kingsdown op de Engelse kust geland. Hij had voor de overtocht 7 uur en 45 minuten nodig gehad en vier de de geslaagde tocht door on middellijk met zijn trekker aan het werk te gaan op een veld in de buurt van het strand.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2