De aardbeving in Zuid-Slavië De zaak Ward inschakel INDIA EN CHINA Sowjet-Unie verleende Philby politiek asiel De Aziatische topconferentie over Maleisië Komende algemene verkiezingen in Griekenland I WOENSDAG 31JULI1963 19e Jaargang No. 5975 vover op Gulfpride HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN OPNIEUW INCIDENT IN KOREA Amerika overweegt tegenmaatregelen in Korea Radio De Koek REGERINGS VERKLARING OP TV-SCHERM SLACHTOFFERS VAN DE PERZISCHE AARDBEVING NIEUWE BOMAANSLAG IN MADRID Nederlands commentaar op verklaringen van De Gaulle PERS OVER DE GAULLE REACTIES OP KERNSTOPAKKOORD ONTWAPENINGS CONFERENTIE BEGONNEN SYRIË Fraakertiie bfl abonnement: Terneuzen Directeu r-Hobfdreda efeur I. van He Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Admlntstratle-adres: Smidswa) Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 ünonnementsprïjs: ƒ6,— per Kwartaal! per maand f 2,—; per week 48 et. T.osq#» nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzeri Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. Geologen hebben twee breuk- structuren ontdekt in de bodem onder Skoplje. De breuken zijn bijna twee honderd meter lang en één tot tien cm breed. Ge vreesd wordt voor het optreden van grondverschuivingen. Meer dan 6000 kinderen zijn de afgelopen dagen naar andere steden en dorpen geëvacueerd Ongeveer 66.000 mensen leven in tenten rondom de stad. Het Amerikaanse igerhospitaal, dat door de lucht js aangevoerd, heeft maandag de eerste patiën ten opgenomen en herbergt thans meer dan 120 ernstig gewonden. Experts uit Belgrado onderzoe ken de beschadigde gebouwen om te zien welke weer bruikbaar te maken zijn. Het Zuidslavische persbureau Tanjug maakte dinsdag bekend, dat alle hotels aan de Adriatische kust volgeboekt zijn en dat het toeristenverkeer ondanks in Skoplje normaal verloopt. De Zuidslavische voetbalbond heeft alle clubs opgeroepen met ingang van komende zondag wed strijden te organiseren om geld voor de slachtoffers van de ramp bijeen te brengen. Dinsdag begonnen in Skoplje op straat de massa-inentingen tegen tyfus en andere infectie ziekten. Er hebben zich nog geen gevallen van tyfus voorgedaan, maar volgens een plaatselijke krant zonden verscheidene geval len van infetieziekten in de voor stad Karpós zijn vooi-gekomen. De rechter in het proces tegen dr. Ward, die beschuldigd wordt van souteneurschap, heeft giste ren de aandacht van de jury er op gevestigd dat de verdediging er niet in was geslaagd getuigen naar voren te brengen die de zaak van de beklaagde konden versterken. Rechter Marshall, die een samenvatting gaf van het bewijsmateriaal, zei dat er vele oorzaken voor kunnen wor den opgenoemd waarom vrien den van dr. Ward hem in de steek hebben gelaten. Bén ding is eqhter duidelijk, zo zei hij, als Ward de waarheid heeft ge sproken dan zijn er in deze stad vele getuigen, uit hoge en wel gestelde kringen, die getuigenis a decharge hadden kunnen ge ven. Volgens de rechter zal het proces vandaag beëindigd wor den. Sociëty-arts dr. Stephen Ward, zoon van een Anglicaanse geestelijke verklaard niet schul dig te zijn. Rechter Marshall, die enkele laatste adviezen aan de jury gaf, zei: „We hebben echt niet de volle waarheid gehoord". Vogens hem hebben de jonge vrouwe- Advertentie.) SELECT SINGLE-G Oê motorolie van vandaagL Onweerskansen Het K. N. M, I. deelt mede: Hoewel het ciruculatiepatroon in grote trekken nog steeds be paald wordt door een hoge druk- gebied boven Scandinavië, gaat morgen ook een onweersstoring, die vanuit zuid Zweden via De nemarken en noordwest Duits land naar het zuidwesten is ge koerst, het weer in onze om geving beïnvloeden. In verband daarmee neemt de kans op een plaatselijke regen- of onweers bui, vooral in het noordoosten van het land, toe. Daar zal ook wat meer be wolking zijn. In het tempera- tuurverloop wordt een geringe daling verwacht. De wind blijft zwak tot matig tussen noord en oost. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Vrij zonnig en op e meeste plaatsen droog weer met voor al in het noordoosten van 't land een kans op een onweersbui. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde of iets lagere temperatuureun. WOENSDAG 31 JULI v.m. n.m. Breskens 9,52 10.17 Terneuzen 10.27 10.52 Hansweert 11.07 11.32 Walsoorden 11.17 11.42 DONDERDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 10.57 11.20 Terneuzen 11.32 11.55 Hansweert 0.12 12.35 Walsoorden 0.22 12.45 ZON MAAN op onder op onder 31 4.58 20.34 16.35 0.45 Aug. 1 5.00 20.32 17.38 1.16 2 5.01 20.30 18.37 1.16 lijke getuigen aan allerlei druk en invloed loot gestaan. Hij gaf de jury drie „vitale" punten in overweging: 1. Waren Christine Keeler en Marilyn Rice-Davies prosti tuees volgens wettelijke be grippen; 2. wist Ward ervan; 3. ontving hij bewust geld, het zij van de meisjes of indirect van een ander, voor zijn be middeling. De openbare aanklager, grif- fith-Jones, had voordat rechter Marshall aan het woord kwam, zijn maandag aangevangen ver klaring aan de jury voltooid. Hij zei dat Wards eigen verklarin gen die van de vrouwelijke ge tuigen voldoende hebben be krachtigd. Men verwacht dat de jury vandaag haar oordeel kenbaar zal maken. De betrokkenen werden onmid dellijk geïsoleerd. Het seismologisch station in Skoplje heeft in de nacht van maandag op dinsdag trillingen geregistreerd, waarvan er echter twee bijzonder zwak waren. De autoriteiten in Skoplje heb ben een beroep gedaan op allen, die niet direct bij de hulpver lening zijn betrokken om de stad te verlaten. Geschat wordt, dat nog 700 lijken onder het puin liggen. Enkele mensen, die maan dag levend uit het puin tevoor schijn kwamen, waren dinsdag alweer in staat om te lopen. Er zijn dinsdag geen gevallen van plundering gemeld. De plaat selijke autoriteiten hebben aan gekondigd. dat plunderaars streng zullen worden gestraft. De mees te winkels hebben nog gebroken étalageruiten en vormen een ge makkelijke prooi voor eventuele plunderaars. Advertence i Gistermorgen zijn bij scher mutselingen tussen Noord- Koreaanse en Amerikaanse mi litairen op gebied waarop troe pen van de Verenigde Naties toezicht houden vier militairen om het leven gekomen, aldus heet het in een communiqué van het opperbevel van de Verenigde Naties. De slachtoffers zijn twee Noord-Koreanen, een Ameri kaan en een Zuid-Koreaan. Het is mogelijk, dat er nog een Amerikaan is gesneuveld. Maandag werden bij een soort gelijk incident 2 Amerikaanse militairen gedood en een ernstig gewond. Het opperbevel van de Ver enigde Naties heeft geëist, dat de wapenstilstandscommissie donderdag bijeenkomt om de in cidenten te bespreken. Hel Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat als gevolg van botsingen met Noord- koreaanse troepen op Zuidkore- aans gebied tegenmaatregelen worden overwogen. De woordvoerder van het mi nisterie zei dat de mogelijkheid dat de nieuwe incidenten met communistische troepen in Zuid- Korea in verband staan met de Chinese troepenconcentraties langs de Indiase grens niet uit gesloten wordt geacht. Later gaf de groep het plan op om via Oostenrijk naar Athene te gaan. Men besloot via Zwitserland en Italië naar Grie kenland te reizen. KooMMraat 102 - Telefoon 8136 Vernemen Heden woensdag 31 juli zal de N.T.S. van elf uur tot ongeveer half twaalf een rechtstreekse uitzending van de regeringsver klaring verzorgen. Aangezien de debatten in de Tweede Kamer waarschijnlijk eerst om 15.00 uur beginnen en in eerste termijn wel tot midder nacht zullen duren met een on derbreking van 18.00 tot 20.00 uur, wordt op het ogenblik over leg gepleegd of integrale uitzen ding van deze beraadslaging mo gelijk zal zijn. De beraadslaging in tweede termijn zal, naar ver wacht kan worden, donderdag middag om 13.00 uur beginnen. DE RAMP IN SKOPLJE Een volkswagen ism gedeelte lijk bedolven onder de puinho pen. Door het geweld is de auto van de trottairband naar het midden van de straat geschoven. Volgens de eerste berichten heeft de aardbeving die maan dagavond de Perzische dorpen Gagom en Lagoezal heeft ge troffen, vijf doden en acht ge wonden geëist. De getroffen plaatsjes liggen ongeveer 60 km van Bandar Abbas aan de Perzi sche Golf. Een 350-tal huizen is bescha digd. De Indiase dagbladen brengen dezer dagen hun bezorgdheid over hernieuwe Chinese „agres siepogingen" tot uitdrukking. Koppen als „China bereidt nieu we agressie tegen India voor" en „Geheim aanvalsverdrag tussen China en Pakistan" vormen geen uitzondering en de officiële ver klaringen van Indische rege ringswoordvoerders klinken niet minder alarmerend. De werkelijke omvang van een nieuwe bedreiging van India door China valt echter moeilijk vast te stellen, aldus een corres pondent van DPA. Ongetwijfeld is Peking vast besloten de kou de oorlog in Azië krachtiger dan voorheen te voeren, zo zegt de correspondent verder. De Chine zen moeten er uit politieke over wegingen belang bij hebben om na het mislukte gesprek in Mos kou 'de internationale spanning aan te wakkeren om de Russi- Radio-Moskou lieeft dinsdag gemeld, dat de Sowjet-Unie politiek asiel heeft verleend aan de Britse journalist H. A. R. Philby, die de zgn. „derde man" was in de affaire-Burgess en Maclean. Philby had dd Sowjet-autori- teiten om politiek asiel en het Sowjet-staatsburgerschap ge vraagd. Enkele uren na de bomont ploffing van maandagmiddag in het hoofdbureau van de Spaanse veiligheidspolitie in Madrid, ont plofte een tweede bom voor de centrale van de gemeenschap pelijke vertegenwoordiging van de Spaanse werkgevers- en werknemersorganisaties. Bij deze aanslag zouden echter geen slachtoffers gevallen zijn. De eerste aanslag eiste 20 gewon den. Philby, die correspondent voor het Midden-Oosten van de Lon- dense Observer en de Economist was, verdween in januari jl. uit Beiroet, waar hij met zijn Ame rikaanse vrouw en kinderen woonde. De „Izvestia" duidde Philby aan als een ..Britse onderdaan die een leidende positie bij de Britse inlichtingendienst had be kleed." Begin juli deelde de wnd. minister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, in het Britse La gerhuis mede, dat Philby de „derde man" was, die de voorma lige Britse diplomaten Guy Bur gess en Donald Maclean had ge waarschuwd, dat agenten van de Britse veiligheidsdienst hen op de hielen zaten. In 1951 vluchtten beide laatst genoemden naar de Sowjet-Unie. Minister Heath deelde in het Lagerhuis nog mede, dat de Britse veiligheidsdienst, kenne lijk als gevolg van een uitlating van Philby, er achter was ge komen dat deze reeds vóór 1946 voor de Russen heeft gewerkt. Na de verdwijning van Philby uit Beiroet was reeds het ver moeden gerezen, dat hij naar een der Janden van het Sowjet-blok was gegaan. President Soekarno van Indo nesië heeft dinsdag, de dag waar op de „Aziatische topconferentie" over de vorming van de federa tie van Maleisië werd geopend, reeds gedreigd, de bijeenkomst te zullen verlaten als er geen ver andering komt in de houding van de premier van Malakka, zo werd dinsdagavond bekend. Soe karno en Abdoel Raehman had den naar buiten toe niets van hun onderlinge onenigheid laten merken en elkaar voor en na de openingsbijeenkomst lachend een hand gegeven maar volgens een officiële Indonesische woord voerder zal de Indonesische pre sident donderdag vertrekken als op de besloten bijeenkomst van woensdag blijkt, dat de Toenkoe nog steeds „de geest schendt" van het onlangs tussen beiden in Tokio bereikte akkoord en van de overeenkomst tussen de mi nister van Buitenlandse Zaken van de vorige maand. De verhouding tussen Indone sië en Malakka is, naar bekend, de laatste tijd naar aanleiding van de plannen tot vorming van de federatie van Maleisië, waar van Malakka, Singapore en Brits Borneo deel zullen uitmaken, zeer verslechterd. President Soe karno verzet zich met hand en tand tegen dit voorstel, heeft een „confrontatie"-politiek aange kondigd, een semi-mobilisatie van zijn strijdkrachten afgekon digd en oefeningen van de In donesische marine laten houden voor de kust van Malakka. De leiders van Malakka en In donesië hebben elkaar beschul digd van kwade trouw. Volgens president Soekarno heeft de Toenkoe hem beloofd, de vor ming van het „neo-kolonialisti- sche" Maleisië uit te stellen tot er een volksstemming onder toe zicht van de Verenigde Naties in Borneo is gehouden. De Toenkoe heeft daarop echter geantwoord dat hij de president had verze kerd dat Maleisië, wat er ook mocht gebeuren, op 31 augustus een feit zal worden. Zowel de Toenkoe als de Indo nesische president zag er dins dag van af, op de openingsbij eenkomst het woord te voeren. Woensdag zullen zij met presi dent Macapagal van de Philip- pijnen achter gesloten deuren beraadslagen. Deze besloten bij eenkomsten zullen naar ver wachting drie dagen in beslag nemen. De conferentie zal zater dagmorgen worden besloten met een openbare bijeenkomst. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dinsdagoch tend in antwoord op een ver zoek om een reactie op de ver klaringen van generaal De Gaul le het volgende eerste commen taar gegeven. „Het doet vreemd aan dat een E. E. G.-partner in ultimatieve vorm eisen stelt fnet betrekking tot de ontwikkeling van de E. E. G. Dit is immers niet in overeenstemming met de gelijk gerechtigdheid van de lid staten." „Wij delen niet de vrees van generaal De Gaulle dat in de Oost-West-verhouding afspra ken gemaakt worden buiten de andere bondgenoten om," aldus de woordvoerder. De Washington Post vindt dat Amerika zijn atoomgeheimen met Frankrijk moet delen om te voorkomen dat Frankrijk voort gaat met het nemen van atoom- proeven. De New York Times acht het niet onmogelijk, dat president De Gaulle een proefballon heeft opgelaten om te weten te komen of Amerika bereid is zijn atoom geheimen te delen. De New York Herald Tribune verwijt de Franse president ge brek aan logica. „Hij noemt de NAVO noodzakelijk maar laat niets na om het bondgenootschap te verzwakken. Het kernstopver- drag noemt hij nuttig als punt van uitgang, maar wil er niet aan deelnemen." De Britse pers toont zich over het algemeen niet verrast over de woorden van De Gaulle. Het rechtse blad Daily Express noemt De Gaulle „realistisch en vooruitziend". sche stelling, dat het vreedzaam naast elkaar bestaan van kapita lisme en communisme mogelijk is, te ondermijnen, aldus de cor respondent. De Chinezen bedienen zich volgens president Nehroe van hun „enige vriend in Azië", Pa kistan, dat door de Westelijke en Russische wapenleveranties aan India bevreesd is voor een ver schuiving van het machtseven wicht in Azië in zijn nadeel. Het lijdt geen twijfel dat de betrek kingen tussen India en Pakistan een bijzonder kritieke periode doormaken. Premier Chroesjtsjov heeft dezer dagen opnieuw de Rus- sisch-Indische vriendschap be vestigd en met geen woord ge rept over -de samenwerking van India met het Westen. Zo te zien hebben de Russen erkend dat de versterking van de Indische ver dediging met Westelijke hulp voor Moskou minder gevaar inhoudt dan nieuwe Chinese agressie. Want niet alleen bestaat het ge vaar van een tweede Korea maar de Sowjet-premier zou in een moeilijke positie komen te ver keren indien hij bij een gewa pend conflict tussen China en India openlijk kleur zou moeten bekennen. Daarom zal Chroesjt sjov waarschijnlijk trachten de Chinezen van een eventuele tweede aanval in de Himalaja te weerhouden. Tot nu toe zijn de Russisch- Indische onderhandelingen over wapenhulp met succes verlopen. Oostenrijk, Denemarken en Finland hebben zich dinsdag be reid verklaard het kernstopver- drag, de vorige week in Moskou door Rusland, de Ver. Staten en Engeland gesloten, te tekenen. Tsjao Koeo Tsjiang, secretaris van het Chinese verbond van vakverenigingen, heeft in een vraaggesprek met een verslag gever van een Japanse krant ver klaard, dat China binnen de ko mende vijf of zes jaar nog niet in staat zal zijn kernbommen te maken. Indien de berichten uit Moskou juist zijn zal de Sowjet-Unie niet alleen Mig-nacht jagers maar ook luchtafweerraketten, radaruit rusting en nieuwe transportmid delen leveren, aldus de DPA- correspondent. Het Indische kabinet is dins dag in Nieuw-Delhi bijeengeko men om verdedigingsmaatrege len te bespreken in verband met meldingen over Chinese troepen concentraties aan de noordelijke grens van India met Tibet. Eerste-minister Nehroe zou zijn ministers mededeling hebben gedaan van stappen die worden gedaan om een mogelijke Chine se aanval op te vangen. Een In dische regeringswoordvoerder had eerder de Chinese troepen bewegingen omvangrijk ge noemd, Dinsdag is in Genève de zeven- tienlandenconferentie inzake ont wapening voortgezet. De bespre kingen waren met het oog op het kernstopoverleg in Moskou enige tijd gestaakt. De beide voorzitters van de conferentie, de Amerikaan Stelle en de Rus Tsarapkin, noemden het kernstopverdrag een belang rijke stap op de weg naar inter nationale ontspanning. De Ame rikaan waarschuwde echter voor optimisme omdat het akkoord geen einde maakte aan de bewa peningswedloop. De Rus zag in 't akkoord een bewijs van vreed zaam naast elkaar bestaan moge lijk is. Na dit resultaat is het dp taak van de Geneefse conferenti/e alle mogelijkheden voor nog meèr internationaal begrip te onder zoeken. De Sowjet-Unie ziet dp spoedige totstandkoming van een niet-aanvalsverdrag tussen NA VO en Warsehau-paet als één de* belangrijkste kwesties, aldus Tsaf- rapkin. Niet minder belangrijk noemde hij een overeenkomst in zake de vermindering, of ten minste „bevriezing" op het hui" dige niveau, van de militaire uil- gaven. Frankrijk nam ook aan deie ontwapeningsbijeenkomst geen deel. De Griekse eerste minister Pipinelis heeft dinsdag te Athene, na een onderhoud .met koning Paul, meegedeeld dat 3 november a.s. algemene verkie zingen in Griekenland zullen worden gehouden. Pipineis heeft verleden maand een interimkabinet gevormd na het aftreden van de regering- Karamanlis. Karamanlis was, als destijds gemeld, van mening dat het officiële bezoek van het Griekse koningspaar aan Groot- Brittannië na de betogingen, die in Engeland bij het bezoek van koningin Frederika waren ge houden, niet moest doorgaan. Er was bij dit bezoek, dat de Griek se vorstin in april j.l., ter gele genheid van het huwelijk van prinses Alexandra van Kent met de zakenman Angus Ogilvy, aan het verenigd koninkrijk had ge bracht, tegen haar betoogd. De betogers hadden e vrijlating ge- eist van Griekse politieke ge vangenen. Karamanlis had voorspeld, dat zich bij het bezoek, dat koning Paul en koningin Frederika deze maand aan Engeland brachten, nieuwe betogingen zouden voor doen. Hij heeft hierin gelijk ge kregen. President Amin Hafez van Syrië heeft dinsdag in een Sy- risch blad ontkend dat- zijn voor ganger, generaal Afassi, is afge treden uit protest tegen de dood straffen waartoe de Nasser-ge- zinde leiders van de mislukte staatsgreep van 18 juli jl. zijn veroordeeld, zoals radio-Caïro het vorige week had doen voor komen. Volgens de president heeft Atassi zich uitsluitend om gezondheidsredenen teruggetrok ken. Ook ontkende de president dat drie hoofdleiders van de staats greep reeds zijn veroordeeld. Hij zei dat deze nog steeds worden verhoord.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1