PROVINCIAAL NIEUWS Binnenlands nieuws Reacties op de persconferentie van de Caulle Eric de Noorman - De eerloze krijg SSEl VERLICHTING VIN VERKOUDHEID EH GRIEP Man sloeg twee politie agenten een hersenschudding hCMM Sportnieuws ZWEMMEN DUIVENSPORT Pagina 2 DE V R Tf E ZEEUW Dinsdag SO juli 1903 AXEL BIERVLIET BBESKENS VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN DE DEMONSTRATIE BIJ DE NAVO-TAPTOE SLUIS ZAAMSLAG INCIDENT IN KOREA DE HANDEL MET HET OOSTEN KERKDIENST INDIA EN CHINA CHINA NOG LANG GEEN KERNMACHT ZEGT CHROESTJOV Omkopingsgeval in Engeland Aanrijding Gistermorgen om ongeveer elf uur had op de kruising Wilhel- minastraatJulianastraat een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een kleine vracht wagen. De personenauto, bestuurd dooi de heer H. J. S. uit Bruinisse, reed in de Wilhelminastraat. De vrachtauto, bestuurd door de heer P. F. C. uit Koewacht, reed in de Julianastraat. Be.de voer tuigen kwamen tegelijk bij het kruispunt en hoewel C. aan S. voorrang had moeten verlenen, reed hij door. Het gevolg was een botsing waardoor beide auto's materiële schade opliepen. Geslaagd De heer G. D. Zegers, leraar aan de Chr. Technische School al hier, slaagde bij het te 's-Gra- venhage gehouden examen voor de akte Nb. Kermiscours. De 19e ronde van Biervliet heeft zich gekenmerkt door een enorme belangstelling. Kwam dat omdat in de eerste te ver rijden ronde Sjaak Beun, de 16- jarige zoon van Biervliets post kantoorhouder meereed? Iedere rechtgeaarde Biervlieter had Sjaak graag in Biervliet zien winnen. Van de 17 wielerronden waaraan hij heeft meegedaan, heeft Beun er al vier gewonnen, terwijl hij bij de andere ronden een eervolle plaats veroverde. Als eerste starten een 20-tal adspiranten. Kort na de start tekende zich een klein kopgroepje af. nadat het peleton elkaar nauwkeurig bewakend twee ronden bii elkaar gereden had. In de kopgroep kreeg men wat moeilijkheden met het overne men van de kop. Van Groezen uit Made zag zijn kans hierbij schoon, en trok ere alleen op uit. Hij nam enkele tientallen meters kop, reed los, en schoot er als 'n meteor, niet meer in te halen voor het peleton, vandoor. Te laat hadden de jeugdige wielrennertjes in de gaten dat hier een gevaar voor hen inzat. In de zevende ronde begonnen ze er aan te trekken, doch de koploper, die al te ver weg was, werd niet meer ingehaald. Een overwinning voor Beun op eigen bekende grond zat er dus niet meer in Wel eiste hij een eervolle derde plaats voor zich op, terwijl hij enkele aanmoedi gingspremies in de wacht sleep te. De uiteindelijke uitslag was: 1. M. van Groezen uit Made, in 40 min en 25 sec.; 2. G. Jan maat, Amsterdam; 3. Sjaak Beun, Biervliet; 4. A. van Óver- veld. Zegge; 5. K. de Vrieze, Souburg; 6. C. W. v. d. Berge St. Maartensdijk; 7. W. de Schep per, Koewacht; 8. J. Oomen, Bre da; 9. A. de Milliano, Roosen daal en 10. H. Dekkers, Breda. Nieuwelingen afstand 70 km over 37 rondes. Hier was het al kort na de start Wim du Bois, de sterke renner uit Zuidzande die de toon aangaf. Nadat eerst het peleton van 23 renners bijeen gereden had, en een enkele hardloper al eens een uitlooppoging had gewaagd, toonde Du Bois met nog circa 12 rondes te rijden zijn grote kracht, haalde onder spanning van het publiek de eerste koplopers in, en ging tenslotte met Leunis en Brouwer aan zijn wiel op de fi nish af, waar hij onbetwist als winnaar eindigde, en de bloemen in ontvangst kon nemen van een lieftallige Biervlietse. De uitslag was: 1. Wim du Bois, Zuidzande, tijd: 1 uur en 52 min.; 2. C. Leunis; 3. M. Brouwers; 4. C. Kanselaar; 5 K. RoosendaalSteenbergen; 6 R. van der Wal, Rotterdam; 7. W. Pous; 8. R. Pijnen, Woensdrecht; 9. G. Minneboo en 10. Wim de Wilde, Oudelande. Dia-avonden; Dit is West Zeeuws-Vlaanderen vacantieland. In het Casino is men, evenals vorig jaar, begonnen met een Dia-avond ..Dit is West Zeeuws- Vlaanderen, vacantieland." In het Tauern-gebergte, nabij Graz, hebben boeren het wrak van een onbekend vliegtuig ge vonden. benevens een aantal lij ken. Men vermoedt, dat het hier een Zuidslavisch toestel betreft, doch zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Een aantal jongerenorganisa ties. waaronder de Federatie van Jongerengroepen van de P.v.d. A. en Politeia, hebben een open brief gezonden aan het bestuur van de P.v.d.A. en de leden van de Tweede-Kamerfractie van deze partij. In deze brief vragen de jongerenorganisaties de voor lichting over het fascistische karakter van het bewind in Por tugal uit te breiden en actie in het parlement ter ondersteuning van maatregelen tegen Portugal in internationale organen. Voorts wordt de P.v.d.A. ge vraagd om als partij bij mani festaties, zoals op 5 juli in het stadion te Amsterdam, op pas sende wijze van haar anti-fas cistische en anti-kolonialistische gezindheid blijk te geven. Iedere vrijdagavond zullen de heren E. en F. Gittenberg opna men vertonen van West Zeeuws- Vlaanderen, teneinde de vacan- tiegangers beter op de hoogte te brengen van de vele mooie plek jes. Tijdens het vertonen van de dia's zullen de heren Gittenberg de dia's toelichten. Openluchtbal. In het kader der evenementen heeft de V.V.V. op het Oranje plein een openluchtbal gehouden. De muziek werd verzorgd door „The Williams" uit Axel. Bij de vele badgasten was er veel be langstelling. Ongeval Doordat een chauffeur van een particuliere auto, die nabij de Markt geparkeerd stond, plotse ling zijn portier opende, raakte hij mevr. B. uit Sluis, die juist voorbij fietste. Zij viel van haar fiets en moest door de hierbij opgelopen hersenschudding naar haar woning worden vervoerd. Concerten „Apollo" De plaatselijke muziekvereni ging „Apollo" richt dit jaar zijn aktiviteiten op het badleven in de kustplaatsen van West Zeeuws- Vlaanderen. Na het onlangs in Groede gegeven concert staan er in de maand augustus enige con certen op het programma op een paar kampeerterreinen in Re- tranchement en Cadzand. De lieer J. van Wijk bracht een oriënterend bezoek. Gistermiddag om ongeveer 12 uur arriveerde met de provinciale boot te Perkpolder, de heer J. van Wijk, alwaar hij werd be groet door de heer A. Koster, waarnemend burgemeester. Bij hun aankomst aan het ge meentehuis waren aldaar ter ver welkoming aanwezig het dage lijks bestuur der gemeente. Nadat het gezelschap op ver zoek even had geposeerd om dit oriënterend bezoek van de met ingang van 16 augustus benoem de burgemeester op de gevoelige plaat vast te leggen, begaf het gezelschap zich naar de burge meesterskamer en maakte de heer Van Wijk ook kennis met het personeel ter secretarie. De heer Van Wijk zeide dat hij en zijn echtgenote verlangend zijn naar de grote dag van 16 augustus en hopen dat spoedig een woning beschikbaar zal zijn om zich geheel .met de inwoners van Zaamslag één te gevoelen. Nadat een rondrit door de kom der gemeente was gemaakt, wer den de door de zon beschenen buurtschappenen Griete, Hoek van de Dijk, Othene, Poonhaven, Spui, de Val enen 't Veer bezocht. Om zes uur nam de heer Van Wijk afscheid van het dagelijks bestuur en werd de gast door de waarnemend burgemeester naar de veerhaven te Perkpolder ver gezeld, alwaar ook de heer Kos ter afscheid van de heer Van Wijk nam. 4130 Naar een woordvoerder van V. N.-commando in Zuidkorea heeft medegedeeld, zijn gister morgen vroeg twee Amerikaanse militairen gedood en een derde ernstig gewond, toen de jeep waarmede zij opweg waren naar hun wachtpostt, door Noordko- reanen met machinegeweren en granaten werd bestookt. In de omgeving van president Kennedy wordt categorisch het bericht van de New York Daily News tegengesproken, dat Ame rika zich tijdens de kernstopbe- sprekingen in Moskou bereid zou hebben verklaard tot libera lisatie van de handel met de communistische wereld. Van links naar rechts; F. de Koeijer, .1. van Wijk, J. W. Kiisoe, A. Koster en A. J. de Visser DRIE DODEN EN TWEE ZWAARGEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK Op de rijksweg onder Reeu- wijk heeft maandagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Een perso nenauto uit de richting Utrecht kwam in de middenberm terecht, waarbij de chauffeur de macht over het stuur verloor. De auto ging door de middenberm heen en kwam op de linkerbaan in botsing met een personenauto uit de richting Rotterdam, waarvan de beide inzittenden, het echtpaar H. J. MellegersBezemer uit Rotterdam op slag werden ge dood. In de andere auto kwam de 7- jarige Gerrie van Domburg om het leven. Zijn oudei's de 33-ja- rige G. A. van Domburg en diens 35- jarige echtgenote, mevr. A. P. van DomburgBakhuisen uit Nieuwerkerk aan de IJssel, wer den zwaar gewond, zij zijn in het Van Iterson ziekenhuis te Gouda opgenomen. •TONGEN VERDRONKEN Gistermiddag is de negenjarige Roelie de Rover met zijn fiets in de Rijswijkse haven gereden en verdronken. Het kind wilde een zwempak ophalen dat in de boot van zijn ouders lag. WEGENS BEDREIGING GEARRESTEERD Zaterdagavond is in zijn wo ning in Bussum de 39-jarige J. P. gearresteerd. Eerder op de avond had P. in eeh ruzie zijn vrouw bedreigd, waarop deze verschrikt het huis was uitgerend en naar haar vader gegaan die wat verderop in dezelfde straat woont. De vader waarschuwde de politie en twee agenten kwamen ter plaat se eens polshoogte nemen. Ter wijl ze in het huis van de vader waren, verscheen P. voor het raam. De vrouw schrok daarvan zó hevig, dat ze aan de achter zijde van het huis door een raam sprong. Ze liep hierbij een slag aderlijke bloeding op. Terwijl één der agenten bezig w,as de vrouw te verbinden, ging de andere naar buiten en som meerde P. weg te gaan. Deze weigerde echter. Toen de agent hem wilde arresteren, verzette P. zich hevig en gaf de agent een trap tegen het onderlijf. Toen de agent de vechtpartij dreigde te verliezen trok hij zijn dienstrevolver en schoot P. in een dijbeen. Ondanks de verwon ding slaagde P er in een brom fiets tc grijpen en daarmee te vluchten. Later werd hij in zijn woning aangetroffen. JONGEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 15-jarige A. de Reuver uit Wapenveld in de Grote Wetering aldaar ver dronken. De jongen was met enige vriendjes gaan zwemmen. De ouders van het slachtoffer zijn met vakantie in het bui tenland. AUTO TEGEN TREIN: Twee zwaargewonden Op een met automatische knipperlichten beveiligde over weg in Bovenkarspel is gister middag om tien over vier een personenauto gegrepen door de trein van Enkhuizen naar Am sterdam. De bestuurder, de heer Desainois uit Grootebroek, en een mede inzittende, de heer G. Laaneken, werden zwaar ge wond. Zi.i zijn naar het zieken huis in Enhuizen gebracht. De trein kreeg een uur vertraging, bussen vervoerden de passagiers naar Hoorn vanwaar zij weer per trein verder konden reizen. De trein in omgekeerde rich ting kreeg een oponthoud van een half uur. DINSDAG 30 JULI 1963 NED. HERV. KERK Oostburg: 7 uur liturgisch avond gebed (Adv.) Dank zij Togal. Helpt snal-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofd pijn, migraine, spit. rematiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apot./drog. TOGAL 0.95; 2,40; 8,38. De Westduitse regering heeft zowel met voldoening alsook terughoudend op de persconfe rentie, die de Franse president maandag hield, gereageerd. Het voorstel van president De Gaulle voor een conferentie van de vier atoomlanden werd vol gens welingelichte kringen in Bonn toegejuicht. De afwijzende houding van De Gaulle tegen over een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, Bracyt in Bonn geen verrassing teweeg, evenmin als zijn plei dooi voor eigen Franse atoom strijdkrachten. Het was opgevallen, dat De Gaulle zijn afwijzende houding tegenover de Britse toetreding tot de E. E. G. die hij tijdens zijn persconferentie van veertien januari kenbaar maakte, niet heeft herhaald. Averell Hamman, de voor naamste Amerikaanse onderhan delaar bij de besprekingen in Moskou, die vorige week met succes zijn beëindigd, heeft maandag in Washington gezegd, dat hij veronderstelt, dat Rus land voordat het verdrag over de gedeeltelijke kernstop werd geparafeerd wist, dat Frankrijk voort zou gaan met de ontwik keling van kernwapens. Ook zei Hamman, dat hij „niet verrast" is door de houding, die president De Gaulle ten aanzien van het verdrag aanneemt. Volgens het Indiase blad „Hin dustan» Standard" zijn aan de Indiase oostgrens ongeveer dui zend Chinese militaire vliegtui gen samengetrokken, terwijl op verder van de grens gelegen ba ses nog een duizendtal toestel len gereed staan. Betrouwbare kringen in Shil- long, Assam, waar het blad dit vernam achtten een Chinese aan val in India niet onmogelijk. De minister van Defensie van India, Chavan, besprak maandag met premier Nehroe en de chefs van staven de Chinese militaire concertraties adn de grens met India. De Arherikaanse onder-minis ter voor politieke kwesties, Ave rell Harriman, heeft maandag gezegd dat premier Chroesjtsjov zich niet veel zorgen maakt dat communistisch-China spoedig een kernmacht zal weten op te bouwen. Harriman, die dit zei in een vraaggesprek met verslag gevers, verklaarde dat hij in Moskou, waar hij besprekingen over een verbod op liet nemen van kernproeven voerOè, met premier Chroesjtsjov over de vorming van de Chinese kern- strijdmacht had gesproken. „Chroesjtsjov bleek niet bijzon der bezorgd. Hij zei tegen mij dat het nog zeer lang zal duren voor de Chinezen over een kern macht van enige betekenis be schikken," aldus Harriman. De Amerikaanse onder-minister ver klaarde dat de Russische leider van oordeel was dat de Chinezen de industriële basis, die voor de opbouw van en kernmacht on ontbeerlijk is, missen. De voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat, Fulbright, dacht niet, dat de houding van Frankrijk enig ef fect zou hebben op de ratificatie van het verdrag door de senaat. De negatieve houding van pre sident De Gaulle tegenover het Sowjet-Russische voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau wordt in niet-officiëfe kringen in Washington beschouwd als een domper op de plannen om verdere stappen te ondernemen teneinde de spanning tussen Oost en West te verminderen. Men verwachtte echter niet, dat de besprekingen met de Sowjet- Unie hierdoor zouden worden tegengehouden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, heeft maandagavond gezegd, dat men in Engeland niet anders had ver wacht, dan dat Frankrijk zich niet bij het gedeeltelijke kern- stopakkoord zou aansluiten. „Ik ben dus niet teleurgesteld", aldus lord Home tijdens een interview voor de Engelse televisie. „De houding van Frankrijk", zo vervolgde hij, doet echter niets af aan 't belang van het verdrag, dat een vermindering van de radio-actieve neerslag in de at mosfeer tot gevolg zal hebben." De Tilburgse oolitie heeft een beloning van 100,uitgeloofd voor degene wiens aanwijzingen kunnen leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeling van een tot dusver onbekende man, die zaterdagavond in Tilburg een agent en een hoofdagent, die beide assistentie verleenden bij een verkeersongevalletje, heeft neergeslagen. Medisch on derzoek wees gisteren uit dat beide politiemannen een lichte hersenschudding hebben opge lopen. De krachtpatser wist zich met een taxi uit de voeten te maken. Bij een lichte aanrijding was een meisje gewond geraakt. De twee politiemannen en de G. G. D. boden de eerste hulp. Inmiddels stroomde zo'n menigte samen, dat de G. G. D.-mannen met het meisje hun auto niet konden bereiken. Een van de agenten trachtte een weg te ba nen. hetgeen blijkbaar niet naar de zin was van een man uit. het publiek, die zei geen Stan opzij te zullen gaan, begon te dreigen en evenl ater zijn vuist vooruit op de kin van de politieman plaatste. Deze zeeg bewusteloos ineen. Een hoofdagent, die be zig was het verkeer ter plaatse te regelen, schoot te hulp, maar ook hij werd even later getrof fen door de vuist van de onver laat. De slag kwam hard aan maar de agent wist, zij het met moeite, overeind te blijven. Van de verwarring maakte de dader gebruik om te ontkomen. Beide agenten, van wie de hoofdagent over ernstige hoofdpijnen klaagt, zullen vermoedelijk enige tijd rust moeten houden. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Tlïeater, 8 uur: „Parachutisten Com- manda". TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Parachutisten Com mando". HOUTEN NOODSCHOOL AFGEBRAND Een houten noodschool aan de Burgemeester van Leeuwenlaan in Amsterdam-eWst is gister middag toatal afgebrand. In het gebouwtje waren vier klassen van de Chr. Natonale Ulo ondergebracht. Spelende kinderen hebben waarschijnlijk de brand veroor zaakt. 31. Nadat Erwin er voor ge zorgd heeft, dat Ingrid onder ster ke bescherming op een verborgen plek in veiligheid is gebracht, voert hij zijn mannen aan naar de vijand, die zich volgens de Pieten- verspieders in het woud bevinden. Hoe sterk deze tegenstander is kan de prins slechts gissen. Moge lijk zijn de verspieders met hun voorspelling aan de hoge kant. Maar het is beter daar rekening mee te houden. In stilte gaat de ruitertroep voort en in de duisternis die in middels ingevallen is, lijkt het een grote, donkere slang, die over de vlakte kruipt. Er is nauwelijks twee uur ver streken, wanneer zij de woudrand somber en stil voor zich zien op doemen. En op hetzelfde moment waart er een schok door de Noren. Want met luide strijdkreten stormt een troep ruiters in de donkerte is het aantal niet te schatten op hen in. „Verspreid aanvallen," gilt Er- win over zijn schouder. En met een geeft hij zijn ros de vrije teu gel. De troep Noren waaiert uit tot een lange, golvende lijn en de eerste slachtoffers vallen wanneer de tegenstanders daarop af zwer men. Erwin verbijt een verwensing. De aanval wordt niet weinig be moeilijkt door het struikgewas dat hem af en toe bijna geheel aan 't oog van zijn mannen onttrekt. Daar!!! Op korte afstand ont waart de verhitte Erwin een der tegenstanders. Met een kreet wendt hij de teugel. Op dat mo ment duikelt zijn paard voorover in een onverwachte terreinglooi ing. Met een klap die hem even verdooft, stort Erwin ter aarde. En vlak achter hem laat ook Harek zich razendsnel uit het zadel glijden. „Zo, prins," gromt hij, zijn zwaard trekkende, „mak kelijker kan het al niet. Van deze plek sta jij nooit weer op." In Doncaster zijn maandag twee spelers van Bristol Rovers, die zich in het afgelopen seizoen hadden laten omkopen veroor deeld tot een boete van 50 pond (ruim 500). De aanvoerder van de club, John Phillips, die van de omko ping op de hoogte was geweest, kreeg dezelfde boete. De twee spelers, doelman Es- mond Million en middenvoor Keith Williams, hadden zich la ten betalen om hun club van Mansfield Town te laten verlie zen. Williams voerde tot zijn verde diging aan, dat hip tijdens de wedstrijd, die in een.,-gelijkspel eindigde, niet de moed had kun nen opbrengen om opzettelijk kansen te missen, maar Million gaf toe twee houdbare ballen te hebben doorgelaten. DONNA DE VAKONA VERBETERDE WERELD RECORD 100 METER RUGSLAG Donna de Varona, het 16-jarige Amerikaanse zwemstertje uit San Diego, heeft zondagavond in Los Angeles het wereldrecord 100 meter rugslag met 0,1 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 8,9 sec. Het record stond sedert 2 september 1960 op naam van haar langenote Lynn Burke, die tijdens de spelen van Rome tot 1 min. 9,0 sec. Kwam. PRIJSVLUCHT UIT BRETEUIL „Nog sneller" - Breskens. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1025 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 885 m. De uitslag was: 1. A. Cornells; 2. J. v. éf. Broeeke; 3. A. Vermeulen; 4; J. de Meester; 5. J. Gijs; 6. G. Boek hout; 7. C. v. Zelle; S. Adr. Ver- straate; 9. M. Leurgans en 10,'N. Bruinooge, Oude duiven: Snelheid eerste duif 1058 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 801 m. De uitslag was; 1. H. Schilstraete; 2.1. de Jon ge; 3. J. Oostenbrugge; 4. J. v. Gijs; 5. J. Oostenbrugge; 6. en 8. P. v. d. Walle7. Br. Ver- straate; 9. Mevr. Risseeuw en*10. Jac. Faas. Sr. GROEDE .Strijd in Vrede" - Groede. Snelheid eerste duif 1047 m en laatste prijsw. duif 810 m. De uitslag was: 1. Joh. v. d. Wege; 2. en 9. StokmanFenijn; 3, 4, 5, 6 en 7. C. Brakman; 8. H. Elfrink en 10. A. Jansen. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1015 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 893 m. De uitslag was; 1. C. de Poorter; 2, en 4. J. v. Haneghem; 3. J. v. Driel en 5. Ch. Ras.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2