salons robert Weer een aardschok in Skopje Onbeschrijfelijke chaos in kamp te La Courtine Schipbreukelingen behouden terug uit Spanje Het weer Kernstopverdrag een stap verder van oorlog Persconferentie van Harriman WEERBËRICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankarinc bö «boanemcBt: Otateuzea MAANDAG 29 JULI 1963 19e Jaargang No. 5973 AARDSCHOKKEN AAN FRANSE RIVIERA Grappige ontdekking NOG STAKING IN SCHEVENINGEN PRINSES ALEXANDRA VAN KENT VERWACHT BABY NEDERLANDSE MILITAIREN MOESTEN DE STRIJD AANBINDEN TEGEN ENORME VUILNISBELTEN MET ROTTENDE LITKEN VAN KALVEREN Hygiënische toestanden nn weer normaal Duitse vrachtboot na aanvaring voor Nederlandse kust gezonken SYNCOM-2 RAAKTE UIT DE KOERS INDIA EN CHINA NEDERLANDERS KREGEN ONGELUK BIJ NICE Vuilnisbelten met rottende lijken van kalveren Medische maatregelen Controle op het water Beroep op het Amerikaanse volk Dlrartenr-Hoofcfredaetear I. van Be Sanda Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adresSmldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 ADoimementsprflst ƒ6,— per Kwartaal; per maand f2,per week 48 et. T,nsw nr= 8 rt. DE VRIJE ZEEUW Versekflnt dagelllks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Bande te Terneircen AdvetferjffeprP* per mm 16 et; mmMSBSJfftr advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels advertenties) t 5 regels ƒ1,10. Iedere regel mee* 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uo* Officieel is bekendgemaakt, dat tot dusver in Skopje 691 lijken uit de puinhopen zijn geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 2500. Duizend van hen hebben ernstig letsel. Tachtig procent van alle gebouwen, zowel open bare als particuliere, is verwoest of onbewoonbaar geworden, Radio-Belgrado meldt dat er zich zondagmiddag om 14.25 uur een nieuwe, krachtige aardschok in Skopje heeft voorgedaan. Het was d ekrachtigste schok na de fatale van vrijdagmorgen. De nieuwe aardschok veroor zaakte geen schade van beteke nis. De stad is al voor 80 per cent verwoest. Nieuwe persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In Skopje en omgeving zijn zondag alle gezonde mannen tus sen 18 en 55 jaar opgeroepen om puin te ruimen cn de slachtof fers te bevrijden. Men heeft zondag een Belgi sche vrouw uitgegraven, die 55 uur, bekneld in haar bed, onder het puin van hotel Makedonja heeft gelegen, op het moment van de ramp moet zij op de eer ste verdieping van het hotel in bed hebben gelegen. Zij werd op de begane grond uitgegraven en wel daar waar de bar van het hotel is geweest. Hulpploegen begonnen hier met man en macht te graven na dat een soldaat verklaard had dat hij stemmen uit het puin had ge hoord. Men boorde een soort schacht, waarlangs enkele men sen naar beneden gingen. Van achter een betonnen muur hoor de men toen in het Frans: „Wa ter, water, wij hebben dorst". Daarop maakten de redders een gat in de muur. Dit was nog maar nauwelijks klaar toen er 'n bleke hand doorgestoken werd, die de arm van een der redders vastgreep. Angstige stemmen vroegen: „Wat is er gebeurd? Een bombardement, een vulkaanuit barsting, een aardbeving?" Voor zichtig werd het gat groter ge maakt. Men gaf de opgeslotenen een fles water en pompt adarna lucht door de opening. De red ders hebben later ook de gewon de echtgenoot van de Belgische vrouw kunnen redden. Het is mogelijk dat er in dit deel van Aan de Franse Rivièra werden zaterdagmorgen twee aardschok ken gevoeld; de laatste duurde Vier seconden. Tal van inwoners vluchtten de straat op. Ook aan de Italiaanse Rivièra werden tezelfder tijd aardschok ken waargenomen, n.l. om zeven uur. Enkele minuten tevoren waren schokken gevoeld in Turijn en in de provincie Asti. In alle ge vallen waren het echter bevingen van lichte aard, die geen slacht offers of schade veroorzaakten, doch daarentegen wel tal van mensen uit hun huizen deed vluchten. het ingestorte hotel nog meer mensen die nog leven, bedolven liggen. Men heeft zondag in totaal zeven mensen levend onder het puin vandaan gehaald. Het red dingswerk wordt voortgezet. De hulpacties zijn snel op gang gekomen. Vrouwen en kinderen zijn of worden geëvacueerd en vierduizend mannen uit de om geving ruimen thans in Skopje puin. Enkele telefoonverbindin gen werken weer doch de voed sel- en watervoorziening baren nog zorgen. Lange rijen men sen wachten geduldig bij tank auto's waar water wordt ver strekt. Vele Skopjers wonen thans in parken of op velden buiten de stad waar zij met lappen en plan ken hutten hebben gemaakt of zonder meer in het gras onder de blote hemel slapen. Gelukkig heersen in dit Balkangebied nu zomerse temperaturen. De bevolking en de redders moesten zich zondag laten inen ten met het oog op gevaar voor besmettingen. Men ziet namelijk velen drinken uit nog intact ge bleven waterleidingen ondanks dat daartegen herhaaldelijk is gewaarschuwd. In de stad staan vele ruïnes waaraan de puinrui- mingsploegen nog niet zijn toe gekomen en men vreest daaron der nog tal van lijken te zullen aantreffen. Ook uit het buitenland stroomt hulp toe. Zondagochtend kwam met vliegtuigen een veldhospi taal van het Amerikaanse leger in Duitsland in Belgrado aan. Het 1.20 bedden tellende hospi taal met artsen en verplegers zijn zondagavond iij de buurt van Skopje neergezet. Een groep Franse experts is onderweg met instrumenten die hulpgeroep tot op een diepte van acht meter kunnen opvangen. Uit Grieken land kwam een veldhospitaal met vijftig bedden van het Rode Kruis. In Zuid-Slavië zelf wordt een hulpactie op touw gezet om geld en goederen voor de getrof fen bevolking van Skopje te ver zamelen. Van de kant van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is het volgende bericht: De ambassade van Nederland te Belgrado heeft in de nacht van zaterdag op zondag rechtstreeks contact gehad met het naar Skopje gezonden lid van haar staf. Deze functionaris meldde dat hij tot zaterdagavond zes uur geen Nederlandse dode of ge wonde had aangetroffen. Het is nog niet bekend of zich Nederlanders hebben bevonden onder het vijftigtal buitenlanders dat in hotel Macedonia vertoefde. Voor zover kon worden nage gaan zouden Nederlanders op kampeerplaatsen en in overige hotels deze ongedeerd hebben kunnen verlaten. (Adv.) de kapper met hei aparte cachet. aparte cachet, voor mensen mef smaak De staking va nde Schevening- se vislossers, die in de nacht van donderdag op vrijdag is ingegaan, is ook zaterdagmorgen voortgel zet. Wel werd zaterdagmorgen een 3000 kisten met verse vis gelost, maar dit betrof een hoeveelheid aan bederf onderhevige vis die reeds vrijdag gelost behoorde te zijn. De kwaliteit van deze aan voer is inmiddels achteruitge gaan. De vis werd doorgedraaid en aangeboden aan vismeelfa- brieken. De schade wordt ge. raamd op 50.000. Zaterdagmorgen is tevens een aantal Scheveningse loggers niet uitgevaren. Als gevolg van de staking konden zij niet worden geladen. Een deputatie van de stakers (in totaal 75 man), de havendirectie en vertegenwoor digers van de plaatselijke reders vereniging beraden zich thans over de ontstane moeilijkheden. Deze houden o.m. verband met looneisen van de lossers. Ook hebben zij grieven over de wijze van het lossen bij de visafsiag die, naar hun oordeel, een te ge ringe capaciteit heeft. Hierdoor ontstaan voor de lossers lange wachtperioden. Ook het dikwijls niet in de nabijheid van de afslag kunnen afmeren van de loggers achten de lossers onaanvaard baar. terneuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 membre ..comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing De in Groot-Brittannië bijzon der populaire prinses Alexandra van Kent verwacht begin volgend jaar een baby. Het huwelijk tus sen de „lachende prinses" en de zakenman Angus Ogilvy werd op 24 april van dit jaar met veel pracht en- praal in Westminster Abbey voltrokken. Rattcnkruid en bulldozers hebben in de eerste dagen dat de Nederlandse militairen het kamp in La Courtine opnieuw in ge bruik namen, een grote rol ge speeld. Beide artikelen waren hard nodig. Het eerste om het ongedierte op te ruimen, het tweede om korte nietten te ma- ken met chaos. een onbeschrijfelijke kelingen, die in de enigszins mis tige nacht van dinsdag op woensdag j.l. hun 496 ton me tende kustvaarder Maasyn-N bij de noordwest punt van Spanje in zee zagen verdwijnen, zijn zater dagmiddag per K.L.M.-vliegtuig uit Madrid behouden op Schip hol aangekomen. Manhaftig poogden vaders daar hun tranen weg te slikken, terwijl hun ge redde zoons hun moeder omhels den Alle vrouwe nhuilden hete vreugdetranen bij het weerzien. Op het platform lieten de 8 zeelieden zich rustig fotografe ren en heel stoer vertelde de jongste opvarende, de 15-jarige lichtmatroos Henk Smits Schou ten uit Den Haag, dat dit zijn eerste zeereis was geweest. Hij mocht dan wat geschrokken zijn in die ongeluksnacht, toen de 12- koppige bemanning zich ijlings moest redden in een sloep, maar varen bleef hij. „Maandag ga ik me al weer aanmonsteren voor een ander schip," zei hij. „Ik heb al eerder zoiets meegemaakt en toen was ik pas 12". Drie jaar geleden voer hij n.l. op vlagge tjesdag vanuit Scheveningen met AANHOUDEND ZONNIG Een hogedrukgebied dat boven de Noordzee en Scandinavië is gelegen veroorzaakt in zeer gro te delen van Europa zonnig weer. De temperaturen zijn daar- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend zonnig Droog en zonnig weer met een matige noordoostelijke wind. De zelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. bij in het algemeen niet bijzon der hoog; zondagmiddag bijvoor beeld in ons land variërend van 17 graden in het Waddengebied tot 23 graden in het oosten van Noord-Brabant. Aanzienlijk warmer is het pas in Midden- en Zuid-Frankrijk en Italië, waar het kwik dicht bij of iets boven de 30 graden kwam Aangezien het genoemde hoge drukgebied zich maar weinig verplaatst is een aanhouden van het huidige weertype te verwach ten. Bij matige noordoostelijke winden kunnen de middagtem peraturen vandaag plaatselijk weer iets hoger worden. MAANDEG 29 JULI v.m. Breskens 7.45 Terneuzen 8.20 Hansweert 9-00 Walsoorden 9.10 DINSDAG 30 JULI v.m. Breskens 8.44 Terneuzen 9.19 Hansweert 9.59 Walsoorden 10.09 n.m. 8.11 8.46 9.26 9.36 n.m. 9.14 9.49 10.29 10.39 ZON MAAN op ondei op onder 29 4.55 20.36 14.23 30 4.57 20.35 15.29 0.20 31 4.58 20.34 16.35 0.45 Aug. 17.38 1 5.00 20.32 1.16 2 5.01 20.30 18.37 1.16 De vrijdag gelanceerdé nieuwe Amerikaanse communicatie kunstmaan Syncom-2 is uit de koers geraakt. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) deelt mee, dat de Syncom zich in oostelijke in plaats van, zoals de bedoeling is, in westelijke rich ting beweegt. De Syncom zou zich acht da gen lang in westelijke richting langs de evenaar moeten bewe gen om tenslotte aan een punt boven Brazilië op 25.900 km hoogte „opgehangen" te worden. Naderhand heeft Nasa be kendgemaakt, dat de afwijking van de Syncom vanaf de „Kings- port", een schip van de Ameri kaanse marine in de haven van Lagos (Nigerië), is gecorrigeerd, door het radiografisch in wer king stellen van kleine raketten. Het Zweedse motorschip „Kal- marsund 11" is zaterdagmiddag voor de Nederlandse kust met de kleine Westduitse kustvaarder „Ilona" in aanvaring geweest. De 250 brt metende „Ilona" zonk onmiddellijk. Voor zover bekend is, heeft de aanvaring kunnen gebeuren om dat plotseling een defect optrad in de automatische stuurinrich ting van het Zweedse schip. Dit vaartuig liep ineens bakboord uit en trof de „Ilona" aan bakboord zijde bij de midscheeps. De Zweden namen onmiddellijk de opvarenen van het Duitse schip aan boord en de laatste daarvan was nog maar juist op het Zweedse schip of de „Ilona" zonk. De „Kalmarsund 11" heeft deze opvarenden zaterdag tegen middernacht in Den Helder aan land gebracht; de kapitein-eige naar Hermann Osterkamp uit Brake en zijn familieleden de 31- jarige Hildegard Osterkamp, de 19-jarige Detlef, en de 4-jarige Ilona; verder stuurman Erhard Sachs uit Gettdorf en diens fa milieleden de 25-jarige vrouw Maren Sachs en de 3-jarige Kar- sten; tenslotte de overige drie bemanningsleden Johann Tet- hiefser en Peter Adolphsen, bei de uit Pellworm, en Wolfgang Groger uit Wilhelmshafen. op een overvolle logger, die op de Noordzee in aanvaring kwam met een andere logger. „Wij moesten toen haastig overstap pen op een ander schip". Maar eenmaal door de douane begon ook de kin van deze kleine Henk bedenkelijk te trillen, toen zijn dankbare moeder hem hui lend in haar armen sloot en hij zijn vader haastig een trantje zag wegpinken. De ouders trok ken hem vlug weg uit het ge woel dat bij het algemene weer zien ontstond en het drietal wan delde overgelukkig het vliegveld af, Henk de rechterarm om zijn moeders nek. Bij de schipbreuk had de be mannen vrijwel uitsluitend het vege lijf kunnen redden. Het schip, dat bij slecht zicht temid- dernacht op een rots was gelo pen, maakte steeds meer slagzij als gevolg van een gapend gat in de machinekamer, maar het duurde 5 uren voor het 's och tends definitief in de golven verdween. Intussen keerde kapi tein M. Visser uit Vlaandingen met enkele van zijn bemannings leden in de sloep terug. Hij zelf klom de touwladder op en haal de alsnog de scheepskas en wat papieren van boord. Daaronder bevonden zich de scheepsboekjes van zijn jongens, die als hun enige en laatste identiteitsbewijs overbleven. Want ook de pas poorten van de bemanning lig gen thans op de bodem der zee. Aangezien er nog allerlei offi ciële zaken in Spanje moesten worden afgehandeld gingen de 8 zeelieden, die zaterdag aan kwamen, vooruit. Met de eerste machinist bleef de kapitein in La Coruna (kustplaats in Noord- West-Spanje) achter. Zij worden deze week op Schiphol terug verwacht. Twee Spanjaarden, die deel uit maakten van de be manning, bleven meteen thuis. Van de rederij Van Nievelt Goudriaan uit Rotterdam, waar van de onfortuinlijke kustvaar der het eigendom was, was de chef bemanningszaken, de heer M. Jansen, met enkele leden van de boekhouding naar Schip hol gekomen om de jongens op te vangen en hun een voorschot op de gage te verstrekken. Be halve hun kleren hadden zij niets van hun bezittingen kun nen redden. In Spanje waren zij van droge kleren voorzien, die ze bij hun aankomst nog droegen. ,Nee, echt mistig was het eigenlijk niet", deelde desge vraagd Jack Meijerink de 18- jarige roerganger, die het schip op het moment van de schipbreuk bestuurde, mede. De kapitein stond naast hem op de brug, toen het gebeurde. Het schip schoof knarsend en wippend over de harde rots heen. „Wel was hef- nacht en hadden we wei nig zicht". Ze voeren met nor male snelheid. Het schip, dat een lading Chinese klei naar La Spe- zia zou brengen, had geen radar aan boord. De staf-chef van het Indiase leger, die een tournee door de Verenigde Staten maakt, is zon dag hals over kop naar India teruggekeerd na berichten over een troepenconcentratie van de Chinezen aan India's noordgrens. Premier Nehroe van India maakte zaterdag melding van deze troepenconcentratie. De „Times of India" schreef dat de strategie van het Indiase op perbevel gebaseerd is op de ver onderstelling dat de Chinezen „waarschijnlijk binnen de ko mende twee of drie weken zul len aanvallen". Het blad schat dat de Chinezen rond 130.000 man hebben samengetrokken langs de grens. Zaterdagavond is bij een auto ongeluk in de omgeving van Nice om het leven gekomen de heer R., apotheker te Eindhoven. De echtgenote, twee dochtertjes en' een 17-jarig vriendinnetje zijn ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De auto reed tegen een boom. Bij navraag bij de politie te Eindhoven is gebleken dat de heer R., apotheker aldaar, gedu rende de zomervakanties met zijn gezin enige tijd pleegt te wonen in een buitenverblijf in Zuid- Frankrijk. EURATOM COMMISSIE VERZOEKT OM MEDEWERKING BIJ BEHANDELING VAN RADIO-ACTIEVE STOFFEN In een publikatie in het blad van de Europese Gemeenschap pen verzoekt de Commisie van Euratom belanghebbende bedrij ven en personen voorstellen tot medewerking in te dienen in het kader van haar programma be treffende de behandeling van radio-actieve afvalstoffen. Zij geeft hierin nauwkeurig de ver schillende punten aan ten aan zien waarvan zij in het bijzonder voorstellen wenst te ontvangen op de gebieden van de behande ling, bewerking, lozing en opslag van de radio-actieve afvalstof fen, zonder daarbij echter de mogelijkheid uit te sluiten dat ook eventuele andere voorstellen in overweging worden genomen. Voor al deze werkzaamheden is in het tweede vijfjarenpro- gramma van de gemeenschap 'n bedrag uitgetrokken van onge veer 16,2 miljoen gulden. Voor 1963 en 1964 is de commissie van plan dit gedeelte van het pro gramma. waarover het weten schappelijk en technisch comité binnenkort een oordeel zal uit spreken. een totaalbedrag van ongeveer 4,68 miljoen gulden te besteden. Die woorden „onbeschrijfelijke chaos" gebruikte de eerste luite nant arts,Th. Sybesma (verbon den aan de vaste kampstaf) die ons iets verteld heeft over wat de Nederlanders in het Franse kamp aantroffen. Op twee plaatsen in 't kamp vond men twee enorme vuil nisbelten waar de rottende lij ken van kalveren geen zeld zaam verschijnsel waren. Even buiten het kamp lag nog een derde vuilnisbelt. Met behulp van bulldozers heeft de genie daar korte metten mee ge maakt. In record-tempo is dat vuil op een veilige plaats be graven, maar de x'atten die op die vuilnisbelt welig tierden verspreidden zich toen door het kamp. Al die ratten, muizen en vliegen is men daarna te lijf gegaan met rattenkruid en andere chemicaliën. Met de ge rechtvaardigde voldoening van iemand die een groot karwei snel tot een goed eind heeft kunnen brengen zegt dokter Sybesma; „De hygiënische toe standen in het kamp zijn nu goed". Om dat zo te houden heeft de medische dienst verscheidene maatregelen getroffen. Er is een vuilnisdienst in het leven geroe pen die uitstekend werkt. Dage lijks wordt het brandbare vuil opgehaald en in verbrandings ovens buiten het kamp vernie tigd. De genie heeft verder een plaats ingericht waar het niet brandbare vuil begraven kan worden. Regelmatig maken ver der de artsen een rondgang door het kamp om te controleren of de nodige hygiëne in acht ge nomen wordt. De gezondheidstoestand van de Nederlandse militairen die in La Courtine verblijven is uitste ken. Van de bijna 2000 man zijn er op het ogenblik 18 opgenomen in het uitstekend geoutilleerde militaire hospitaal Grattadour. Enige daarvan hebben buik klachten. Anderen lijden aan een „voetbalknietje" dat ze hebben opgelopen bij sportwedstrijden. Dokter Sybesma heeft in La Coui'tine nog een grappige ontdekking gedaan. Bijna alle patiënten die aan buikklachten lijden blijken afkomstig uit liet Nederland boven de Moerdijk, waar men in de regel water heeft dat minder ijzer en mag nesiumhoudend is dan beneden de Moerdijk. Dat klopt met het feit dat het water in La Cour tine ijzer- en magnesiumhou- dënd is. Omdat het drinkwater in La Courtine min of meer een zwak punt is, wordt geregeld een mon ster er van naar Nederland op gezonden, waar het onderzocht wordt. Speciaal is men bij dit onderzoek gespitst op de aan wezigheid van dysenterie-, ty phus- en parathypus-bacillen. Mocht de kwaliteit van het water précair worden dan kan ogen blikkelijk overgeschakeld worden op een voorraad door de genie gezuiverd water, die in de on middellijke nabijheid van het hos pitaal Grattadour wordt aange houden. De medische dienst in La Courtine waakt ook vorder mét de grootste zorg over de gezond heid van de Nederlanse militai ren. In de eerste plaats beschikt men in het hospitaal Grattadour over een zeer uitgebreide medi sche outillage. Verder heeft m-m zeer snelle transnojtmo.geliik- heden in reservé. Zo ken bijvoor beeld een'patiënt wiens toestand dat gewenst zou maken, binnen vijf uur in een Utrechts zieken huis op de operatietafel liggen. Toespraak van Kennedy President Kennedy heeft in een toespraak voor radio en tele visie gezegd dat het in Moskou gesloten verdrag inzake een ver bod op kernproeven een over winning voor de mensheid be tekent, hoewel het akkoord niet alle wereldvraagstukken oplost. Het akkoord weerspiegelt geen concessies, nóch van, nóch aan de Sowjet-Unie. Het weerspie gelt slechts onze gezamenlijke erkenning van de gevaren die in voortgezette kernproeven schuil gaan, aldus de Amerikaanse pre sident. Hij verklaarde dat het kern- stopakkoord de Amerikaanse noodzakelijke behoefte aan wa pens en bondgenoten en de noodzaak van bijstand aan an deren niet teniet doet. Het is echter een belangrijke eerste stap een stap verder van oor log. Volgens Kennedy kan de over eenstemming in Moskou een ver mindering van internationale spaningen en wijdere gebieden van overeenkomst tot gevolg hebben. Hij legde er echter de nadruk op dat in Moskou geen overeenstemming over enig an der onderwerp tot stand is ge komen en dat de Amerikaanse De Amerikaanse onderhande laar naar de besprekingen in Moskou over een kernstopak- koord, Harriman, heeft zaterdag in Hyannis Port verslag uitge bracht aan president Kennedy over de Moskouse conferentie. Volgens welingelichte kringen had hij een boodschap van de Russsche premier, Chroesjtsjov, voor de Amerikaanse president bij zich. Naar men meent te we ten, zegt de Russische leider in deze boodschap verheugd te zijn over de sluiting van de kernstop- overeenkorqst en te hopen dat dit akkoord tot verdergaande be grip tussen Oost en West zal leiden. Na zijn onderhoud met presi dent Kennedy verklaarde Harri man op een persconferentie, dat in Moskou over geen enkele an dere kwestie dan over een be perkte kernstop is onderhandeld. Er was wel gesproken over de instelling van controleposten om onverhoede aanvallen te voorko men. Afgezien van het kernstopver drag was nog besloten, dat met de bondgenoten van de Ver. Sta ten gesproken zou worden over de mogelijkheid van het tekenen van een niet-aanvalsverdrag tus sen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau. onderhandelaar, Harriman. dui delijk had gesteld dat elke niet- aanvalsafspraak in Europa rug gespraak met de Westelijke bondgenoten vereist. Kennedy sprak over de sterke voorkeur van de Verenigde Sta« ten voor een verdrag waarbij all4 kernproeven verboden worden. De Sowjetrussische vegerina was volgens hem niet bereid d<? inspectie, die een dergelijk ak koord vereist, goed te keuren.; Daarom kan men niet met Z94 kerheid voorspellen welke ver dere overeenstemmingen op de fundamenten van het huidige akkoord kunnen worden ge bouwd. Dit mag ons er echter niet van weerhouden dit te aan vaarden, aldus de president. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk om het stre ven van de regering naar voor koming van een oorlog te steu nen. Het Moskouse akkoord zou ep toe kunnen bijdragen, dat de we reld bevrijd wordt van de vrees voor radio-actieve neerslag en dat het aantal landen met kern wapens zich niet verder uit breidt. De president betoogde dat het j verdrag per slot de veiligheid van de Verenigde Staten meer ver sterkt dan een onbeperkte voort zetting van de proeven met kernwapens. RASSEN DISCRIMINATIE IS GENEESLIJK De Amerikaanse arts dr Hec tor J. Ritey uit New York is van oordeel dat onverdraagzaamheid ten aanzien van rassen en gods diensten in wezen een ziekelijk verschijnsel van de geest is. Op het congres van de wereld federatie voor geestelijke volks- Volgens Harriman wilde Chroesjtsjov met de parafering van het akkoord van Moskou de Chinese communisten het bewijs leveren, dat zijn politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan tot resultaten kan leiden. Harriman acht het mogelijk, dat hij de Amerikaanse minister gezondheid in Amsterdam zei hij van Buitenlandse Zaken, Rusk, naar Moskou zal vergezellen voor de ondertekening van het kern stopverdrag. Maar hierover was nog geen beslissing genomen. Het kernstopverdrag, zo zei Harriman nog, verbiedt echter geenszins het gebruik van kern wapens in een oorlog. dat rassendiscriminatie ten aan zien van negers en Joden psy chologisch verklaarbaar is en meestal verband houdt roet. sexueel-pathaiogische verschijn selen. De oorzaken zijn volgens dr Ritey eenvoudig op te spo ren. Over ri.e vooruitzichten van geestelijke en sociale genezing was hij optimistisch.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1