LAATSTE NIEUWS fleXa Persconferentie minister-president Portugal uit de economische commissie Voor de vierde maal La Courtine Chroesjtsjov antwoordt Afrikaanse leiders Huisvrouw springt door winkelruit Nederlandse kustvaarder op Spaanse rotsen Verf met voldoening DtMSteun-Hoofdredaetetir I. van <f« Satfifo DONDERDAG 23 JULI 1963 19e Jaargang No, 5970 Staking in België (voorlopig?) beëindigd FRANSE SENAAT VERWERPT OMSTREDEN WETSVOORSTEL Bezitsvorming en P. B. O. voortaan bij het ministérie van Sociale Zaken PORTUGAL NODIGT WAARNEMERS UIT Amerikaanse spoorweg vakbonden verwerpen compromisvoorstel NIEUWE KABINET IN DEN HAAG BIJEEN Betoging in Brussel W.-DUITSLAND HEEFT VERTROUWEN IN MOSKOUSE BESPREKINGEN Weer schietpartijen in Damascus Verdere medewerking aan graanprijstoenadering opschorten CUBA HET WEER WEERBERICHT HÖÖGW?TFR ZON- en MAANSTANDEN frankaring bö abonnement: Ternetoes Redactie, adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal* per maand f2,per week 4S et T DE VRUE ZEEUW a Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuren AdvertentleprHs per mm 16 et; mmrrma&fin advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(z&n handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties MJ vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uk Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr I De nieuwe minister-president mr. V. G. M. Marijnen verklaar de gisteravond tijdens een pers conferentie, dat bij het aanstel len van staatssecretarissen ge streefd zal worden naar een zo evenredig mogelijke verdeling óver de politieke richtingen. Bij Financiën zal in elk geval dr. W. H. van den Berge terugkeren. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken mr. Van Houten (V.V.D.) stelt zich niet meer be schikbaar. De vakbonde van het personeel van de Belgische douane en de belastingdiensten hebben woens dagavond de stakers gelast, he- demorgen het werk te hervatten. De demonstraties die vandaag in Antwerpen en Luik zouden wor den gehouden zijn afgelast. Het besluit om de staking te beëindigen werd genomen, nadat de Belgische minister van Finan ciën, Dequae, tijdens besprekin gen met vakbondsleiders zekere voorstellen had gedaan, zo werd in een bekendmaking gezegd. De staking was destijds afge- kodigd voor hogere lonen en om dat de rechten van vakbonden niet in voldoende mate door de regering zouden worden geëer biedigd. Ook wilde men proteste ren tegen het ontslag van een aantal ambtenaren. De Franse Senaat heeft woensdagochtend vroeg het om streden wetsvoorstel dat het stakingsrecht bij de openbare nutsbedrijven in Frankrijk moet beperken met 203 tegen 36 stem men verworpen. Het voorstel zal nu in tweede lezing door de assemblee worden behandeld. Verwerpt de Senaat daarna de wet opnieuw, dan heeft de assemblee de bevoegd heid om de wet alsnog te be krachtigen. Verwacht wordt, dat dit nog deze week zal gebeuren. De samenstelling van de Fran se Senaat is sterk verschillend van die van de assemblee. De eerste wordt indirect, de tweede direct gekozen. Verwerping van het wetsvoorstel door de Senaat werd algemeen verwacht. De nieuwe bewindslieden zul len zich op hun departementen moeten oriënteren alvorens hun wensen voor staatssecretarissen kenbaar te maken. Dit geldt ook voor twee, eventueel drie staats secretarissen op Defensie. De ministerraad heeft, aldus pre mier Marijnen, een coördineren de taak bij het aanstellen van staatssecretarissen. Op een vraag over het beleid inzake NAVO-, EEG- en Atlan tische ontwikkelingen verklaar de mr. Marijnen de voorkeur te geven aan een beantwoording via een tegen volgende week woens dag af te leggen regeringsver klaring, Wel wilde hij zeggen, dat verdere intensivering van contacten, ook tussen staats hoofden. nodig zal zijn. Het op treden van premiers ten behoeve daarvan achtte hij niet uitgeslo ten. Nederland zal een vorm moeten vinden om aan deze nieuwe contacten medewerking te verlenen. In ons bestel is het optreden van premiers daarbij mogelijk. Op een vraag of het beleid in zake Europese zaken en de NAVO hetzelfde zal blijven als bij het kabinet-De Quay ant woordde mr. Marijnen met een volmondig „ja". Het oprakelen van het VVD- oordeel, dat «en departement van Maatschappelijk Werk over bodig zou zijn, noemde mr. Ma rijnen bepaald verouderd. Deze uit 1952 stammende opvatting zou niet meer met de liberale in zichten van vandaag overeen ko men, zo meende hij. Mr. Marijnen, die ondanks het zware werk van de laatste week een opgewekte en frisse, zij het wat vermagerde, indruk maakte, kon op tal van vragen inzake het komende beleid geen antwoord geven, omdat die thuisbehoren in de komende regeringsverklaring. Hij zeide echter zonder enige terughouding, dat de nieuwe regeringsploeg is opgebouwd op basis van het convenant van Wassenaar, dat onder presidium van dr. Beel tot stand kwam. Hij wenste zich pertinent niet uit te laten over zijn welslagen en het mislukken van de forma tie-De Quay op deze zelfde basis. „Iedere formateur heeft zijn eigen verantwoordelijkheden", zo zeide mr. Marijnen. De nieuwe premier kondigde wijzigingen in de structuur van de werkzaamheden aan, die ech ter niet als een „herverkaveling" dienen te worden beschouwd. Het staatssecretariaat van PBO en Bezitsvorming gaat van Algeme ne Zaken naar dr. G. Veldkamp op Sociale Zaken en Volksge zondheid. De zaken betreffende Antillen en Suriname blijven in handen van de vice-premier. Zij gaan dus in wezen over van de oud-minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals, tevens vice-premier, naar de nieuwe viee-premier en minister van Landbouw mr. B. W. Bies heuvel. NIEUWF. MINISTERS BEcDIGD Koningin Juliana heeft woens dag rond het middaguur de nieu we ministers in het kabinet- Marijnen op Huis ten Bosch be ëdigd. Daaronder waren uiteraard niet de ministers, die deel uit maakten van het kabinet-De Quay, begrepen. Beëdigd werden: Prof. dr. J. E. Andriessen (C.H.U.), mr. B. W. Biesheuvel (A.R.P.), drs. P. C. W. M. Bogaers (K.V.P.), mr. Th. H. Bot (K.V.P.), de heer P. J. S. de Jong (K.V.P.), mevr. drs. J. F. SchouwenaarFranssen (V.VJJ.), mr. Y. Scholten (C.H.U.) en prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.). De economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft met 7 tegen nul stemmen bij elf onthoudingen een ont werpresolutie aangenomen waar in uitstoting van Portugal uit de economische commissie voor Afrika wordt geëist. De resolu tie was door Ethiopië en Sene gal ingediend. Vóór stemden deze beide landen, India, Jorda nië, Tsjecho-Slowakije, de Sow- j et-Unie en Zuid-Slavië. De Zuidafrikaanse premier, Verwoerd, heeft vorige week in Kaapstad aangekondigd dat zijn land besloten had uit de com missie te treden wegens „de vijandigheid die door de Afri kaanse landen wordt getoond". De economische commissie voor Afrika is in 1958 opgericht Het lawaai van uitrustings stukken, die in een drie-tonner worden gegooid en de meters hoge. roerloze sparren voor het raam. zijn meestal de eerste din gen die je waarneemt als je in het Nederlandse kamp in La Courtine wakker wordt. Later op de dag val je de in een bu reaugebouw aan de muur ge plakte krantenkop op die zegt: „Je wordt gek van al dat lawaai", naast een knipsel „Tenslotte zijn we allemaal vrienden". Een ser geant die druk aan een telefoon staat te zwengelen, flarden uit een gesprek tussen twee solda ten,en hij zegt tegen de kok: Het hoeft niet weinig te zijn, als het maar lekker is" en vele andere dingen blijven je als de dag om is bij van de sfeer die er in La Courtine heerst. De sfeer van het kampement in het hoogland van Auvergne, \vaar Nederlandse militairen voor het vierde jaar zijn neergestre ken om er op een groot terrein uitgebreide manoeuvres te hou den. De rij van oefenende eenheden is hier geopend door de 43ste pantserbrigade van de eerste divisie 7 december. Die pantser brigade is bezig om in snel tem po een aantal oefeningen af te werken, die toenemen in omvang. 15 juli, de dag waarop de troep in een driedaagse mars La our- tine vanuit Holland bereikte, be gonnen de eerste van de oefenin gen die zullen resulteren in de manoeuvre „Punchball", die in de loop van de volgende week afgewerkt wordt. Vóórdat het zover is zullen de militairen op bataljonsniveau ook al het een en ander te verstouwen krijgen. Onder meer zit er voor a.s. vrij dag en zaterdag een uitgebreide oefening in het vat, die de Neder landse militairen zal laten ken nis maken met de mogelijkheden die er bestaan om zich te weer te stellen tegen aanvallen met kernwapens en met strijdgassen. Het is warm in La Courtine op dit ogenblik. Ondanks het feit dat de warmte het oefenen in het terrein er niet gemakkelijker op maakt, werken de militairen er kennelijk met veel plezier en verliezen ze er hun gevoel voor humor niet. Dat laatste blijkt bij voorbeeld uit het bord dat men op een van de wegen naar het oefenterrein tegenkomt en waar op staat: „Stofwolken over 50 kilometer". In de eerste tien dagen van hun verblijf hebben de Neder landse militairen 20.000 ansicht kaarten naar huis gestuurd. Ver der hebben ze er voor gezorgd dat in het kamp ongeveer 60 kilo- meter telefoondraad is gelegd. De troepen hebben al enkele flinke oefeningen achter de rug. In de afgelopen nacht bleven de meeste onderdelen in het veld om een nieuwe oefening af te ronden. Drs. W. K. N. Schmelzer, de staatssecretaris van Algemene Zaken in het kabinet-De Quay, heeft gisteren bij zijn afscheid van het ministerie van Alge mene Zaken meegedeeld, dat het staatssecretariaat voor de bezitsvorming en P. B. O. van het ministerie van Algemene Zaken zal overgaan naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. om het economische en sociale onderzoek haar ontwikkelings programma's te leiden en om adviserende diensten en de op leiding van Afrikanen te ver zorgen. Een voorstel om Zuid-Afrika uit de commissie te stoten tot dit land zijn apartheidspolitiek af schaft, werd bij staking van stemmen verworpen. V De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Franco No- gueira, heeft zijn ambtgenoten uit Liberia, Sierra Leone, Tu nesië en de ministér van Finan ciën van Madagascar, die met het oog op de debatten in de Veiligheidsraad over de Portu gese gebieden in New York zijn, uitgenodigd zich onmiddellijk naar Angola en Mozambique te begeven. Hij zei geen enkele voorwaarde te stellen, en alleen goed vertrouwen en onpartijdig heid te verwachten. De Amerikaanse vakbonden van spoorwegarbeiders hebben het compromisvoorstel van pre sident Kennedy ter oplossing van het spoorwegconflict ver worpen. Volgens vakbondsleider Gil bert beschouwden de bonden het voorstel onaanvaardbaar wegens de daarin neergelegde bindende bemiddeling. Door de weigering schijnt de spoorwegstaking, die voor vol gende week dinsdag is aange kondigd, onvermijdelijk. Dinsdag is het nieuwe Neder landse kabinet in de Treveszaal in Den Haag voor het eerst bijeengekomen. De foto toont van achter naar voor links: dr. G. M. J. Veldkamp (Sociale Za ken), mr. J. van Aartsen (Ver keer en Waterstaat)mr. Th. H. Bot (Onderwijs), mevr. dr. J. F. SchouwenaarFranssen (Maat schappelijk Werk), prof. dr. H. J. Witteveen (Financiën)P. J. S. de Jong (Defensie), prof. dr. J. E. Andriessen (Economische Zaken). Rechts van achter naar voor: drs. P. C. M. M. Bogaers (Volkshuisvesting), mr. B. W. Biesheuvel (Landbouw), mr. V. G. M. Marijnen (premier en Al gemene Zaken), drs. J. Middel burg (secretaris ministerraad), mr. Y. Scholtcn (Justitie) en mr. E. H. Toxopeus (Binnen landse Zaken). Mr. J. M. A. H. Luns, die weer Buitenlandse Zaken zal bezetten, vertoefde in Kameroen. (Advertentie) VENtO -In de St. Janstraat te Venlo ontstond gistermiddag grote consternatie, toen een winkelende huisvrouw onver wacht door een etalageruit sprong. De opgeruimde vrouw, die wonder boven wonder on gedeerd bleef, verklaarde later tot haar onbezonnen daad ge komen te zjjn, doordat zij in de winkel de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfsbouil- lonsoep had zien liggen. Haal óók direct een paar zakjes in huls (u hoeft niet door de ruit te springen) en proef zelf hoe lekker deze soepen zjjn! 1500 Belgische belasting- en douane-ambtenaren hebben gis teren in de Brusselse binnenstad gedemonstreerd. Men eiste het aftreden van minister van Finan ciën Dequae., De secretaris van de Centrale Bond van Ambtenaren heeft voor heden betogingen in Ant werpen en Luik aangekondigd. Premier Chroesjtsjov heeft geantwoord op een beroep dat Afrikaanse leiders onlangs op hem deden na hun conferentie in Addis Abeba en waarin zij de grote mogendheden verzochten de bewapeningswedloop te be ëindigen. In de boodschap van de Rus sische eerste-minister, die giste ren in de „Izwestia" werd gepu bliceerd, zegt deze dat het thans mogelijk is de internationale toestand aanzienlijk te verbete ren door het sluiten van een verdrag dat proeven met kern wapens gedeeltelijk verbiedt en door het tot stand brengen van een niet-aanvalsverdrag tussen Navo en Warschau-pact. De Sowjet-Unie is bereid er aan mede te werken dat Afrika als een kernvrije zóne zal wor den beschouwd, aldus Chroesjt- sjovs boodschap. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde woensdag dat de Verenigde Staten geloven dat de instelling van een kernvrije zóne in Afri ka een „nuttige stap" is, mits de Afrikaanse landen een derge lijke zóne wensen en de moge lijkheid tot inspectie aanwezig is. West-Duitsland heeft het vol ste vertrouwen in de Brits-Ame rikaanse taktiek bij de kernstop- besprekingen in Moskou. Dit werd woensdag door de woord voerder van de Westduitse rege ring, Von Hase, op een perscon ferentie verklaard. Het was de eerste maal gedurende de be sprekingen in Moskou dat hier over een officieel Westduits standpunt werd gegeven. Over de bezorgdheid van Bonn ten aan zien van de eventuele sluiting van een niet-aanvalsverdrag tus sen de NAVO en het Warschau pact sprak Von Hase echter met geen woord. Hij zei dat de West duitse regering over de Mosköusè onderhandelingen was ingelicht en dat zij van het begin af op de hoogte was gebracht met de richtlijnen die de Amerikaanse' delegatie heeft meegekregen. Het communiqué, dat woens dag werd uitgegeven, was iden tiek aan die van vorige dagen. Het vermelde slechts dat drie delegaties „verdere vooruitgang" hadden geboekt. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. In de Libanese hoofdstad Bei roet zijn berichten ontvangen, dat woensdag in verscheidene delen van de Syrische hoofdstad Damascus machinegeweer- en artillerievuur is gehoord. Het schieten begon laat in de middag en duurde een half uur later nog voort. (Vorige week is in Damascus een uitgaansverbod van vier dagen van kracht geweest nadat een staatsgreep was verijdeld:) Het 496 ton metende Neder landse motorschip „Maasym-N" is bij Punta Estaca, ten oosten van de Spaanse haven La Co- runa, op de rotsen gelopen. De kustvaarder meldde gisteroch tend vroeg, dat hij snel water maakte en dat een deel van de bemanning aan land was ge gaan. De „Maasym-N" is eigendom van de rederij Van Nievelt Gou- driaan en Co. Later werd bericht, dat de kustvaarder in tweeën is gebro ken. De machinekamer stand onder water. De gezagvoerder verliet het vaartuig, hetgeen de overige opvarenden al eerder hadden gedaan. Het schip had in juni een grote dokbeurt gehad (bouwjaar 1952) en had een lading klei in de ruimen die in Teignmouth was ingenomen en bestemd was voor La Spezia en Civita Vechia. Straaljager neergestort Een straaljager van het type F-6/K „Sabre" van de Kon. lucht, macht is in Denemarken, nabij Sagelse, neergestort. De piloot wist zich door middel van de schietstoel in veiligheid le stel len. Hij is later met een helikopter naar de basis Vaerlose, nabij Kopenhagen, overgevlogen. De straaljager, afkomstig van de vliegbases Twenthe, had te kampen met, brandstofgebrek. Bestuur Landbouwschap: In een resolutie, die het gister middag heeft aanvaard, doet het bestuur van het Landbouwschap een dringend beroep op de rege ring om geen enkele verdere medewerking meer te verlenen aan de graanprijstoenadering in de E. E. G„ voordat de vermin dering van de heffing op ver- edelings-landbouwprodukten op bevredigende wijze is vastgelegd. Toen de E. E. G.-ministerraad in juni de nieuwe voergraanprij- zen vaststelde, werd afgesproken dat de vermindering van het verschil tussen deze prijzen in de E. E. G.-partnerlan,den volledig zou doorwerken in een vermin dering van de heffing op ver- edelingsprodukten. (Varkens vlees, eieren, slachtpiuimvee). Toen vorige week de aanpassing van die heffingen in de minis terraad ter sprake kwam, opper de Duitsland echter technische bezwaren, die ertoe leidden dat de doorwerking van de graan prijsaanpassing dit jaar nog niet volledig zal zijn. Het Landbouwschap stelt nu in zijn resolutie dat het besluit van de E. E. G.-ministerraad be treffende de heffingen in strijd is met de eerdere afspraak, en stelt tot zUn leedwezen vast dat door ons land metterdaad aan een prijstoenadering is meege werkt, zonder dat een overeen komstige vermindering van de veredelingsheffing is bereikt. Het Landbouwschap herinnert er daarbij aan, dat het van decem ber 1962 af bij herhaling heeft gesteld dat Nederland niet aan een graaixprijstoenadering in de E. E. G. mag meewerken, indien de vermindering van de grens- heffingen voor veredelingspro- dukten niet bevredigend zou zijn geregeld. Uit de gang van zaken blijkt volgens het Landbouwschap dat met name West-Duitsland niet bereid is de vrijmaking van het E. E. G.-handelsverkeer in ver edelingsproducten te realiseren. De positie van de Nederlandse veredelingssector, die toch reeds veel zorgen baart.' wordt hierdoor steeds moeilijker. Het Land bouwschap vraagt de regering tenslotte, het extra bedrag aan monopolieheffingen, dat tenge volge van de verhoging van de drempelprijzen voor voedergra- nen binnenkomt, ten goede te doen komen aan de veredelings- landbouw, Q De Cubaanse regering heeft het ambassadegebouw van de Verenigde Staten in Havanna genationaliseerd als tegenmaat regel tegen het vastleggen van Cubaanse gelden in de Verenig de Staten. Het ambassadegebouw wordt bewoond door Zwitserse func tionarissen die de Amerikaanse zaken op Cuba regelen. Dins dagavond heeft de Cubaanse ministerraad een nieuwe wet aangenomen waarin wordt voor zien in de „nationalisatie en daaruit voortvloeiende toeëige- ning" door de staat van het zes verdiepingen hoge gebouw aan de waterkant. In de haven van La Palliee was bovendien een landingsvaartuig aan dek gehesen. Dit vaartuig is bij het zinken van de „Maasym- N" boven gekomen en kon door de sleepboot „Atlantic" worden geborgen. De „Maasym-N" zelf is volkomen verloren. Gister morgen om kwart over twee verdween het, reeds in tweeën gebroken, onder de waterspie gel. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alle twaalf bemanningsleden zijn in go .ae welstand. (Adv.) Een produkt van de Sikkens Groep AANMERKELIJK KOELER Het K. N. M. I. deelt mede: Een met koude lucht gevulde depressie? is over Schotland naar West-Noorwegen getrokken. Óia deze depressie heen stroomt koele oceaanlucht via IJsland en Ierland naar Engeland ejf vandaar verder naar ons laqaj De voorste begrenzing van dezft koelere lucht zal vandaag vip ons land naar Duitsland treks* ::en, waarna matige tot vrij krachtige winden uit west toï noordwest deze lucht ook ong land zullen binnenvoeren. Hier in zullen de maximumtempera* turen waarden bereiken van 17 tot 21 graden. Naast zonnige perioden zuilen er ook stapei-e wolken voorkomen die voorna* melijk landinwaarts aanleiding kunnen geven tot enkele buie» medegedeeld door het K. N.M&j geldig tot hedenavond. Aanmerkelijk koeier Aan de kust zonnige perioden in het binnenland wisselend be wolkt met hier en daar een buk Matige, en aan de zee vrij krach tige wind tussen west en noord west. Maximumtemperaturen van 17 graden aan de kust tot 21 graden in het oosten van het land. DONDERDAG 25 JULI v.m. n.m. Breskens 4.19 5.00 Terneuzen 5.24 5.35 Hansweert 6.04 6.15 Walsoorden 6.14 6.25 VRIJDAG 26 JULI v.m. n.m. Breskens 5.24 5.40 Terneuzen 5. 9 6.15 Hansweert 6.39 6.55 Walsoorden 6.49 7.05 ZON MAAN op onder op onder 25 4.49 20.42 9.56 23.05 26 4.51 20.41 11.04 23.23 28 20.38 13.17 23.49

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1