Provinciaal nieuws De 47ste Vierdaagse van Nijmegen Gemeenteraad van Oostburg Technische School Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Woensdag 24 juli 1963 TER NEUZEN AARDENBURG IJZENDIJKE Regionale demonstratie in West Zeeuws-Vlaanderen met machines voor het opladen van pakken stro Bevordering en Getuigschriften A vondtekenschool BRESKENS DE VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN Jubilea bij vierdaaglfe DE VIERDAAGSE VAN APELDOORN T^agSaT 2 DB PLUK VAN MORELLEN BEGONNEN Op Zuid-Beveland is de pluk van zure morellen begonnen. De veilingen van Goes en Kapelle hebben dinsdag de eerste ver koop van dit kersenras gehou den, dat in het bijzonder ge schikt is voor de fabriek. De prijs van de goede kwali teit lag rond 0,97 per kilogram, de tweede kwaliteit deed 0,84. De teelt van deze morellen is de laatste jaren flink uitgebreid op Zuid-Beveland, in tegenstel ling tot de teelt van zoete ker sen, die van geen betekenis meer is in dit gebied. De oogst is dit jaar niet bij zonder groot, maar door de uit breiding van het areaal zal er toch een flink kwantum worden aangevoerd in de komende da gen. APPELS VAN DE NIEUWE OOGST Donderdag zullen in Zeeland de eerste appels van de nieuwe oogst worden geveild. De pro vinciale afzetcommissie voor fruit in Zeeland besloot in haar dinsdag gehouden vergadering met ingang van die datum de aanvoer toe te staan van het ap pelras Yellow Transparant, bo ven 60 mm doorsnede en met de bepaling dat de vrucht enige kleur moet hebben. Het vorige jaar begon de aanvoer van dit vroegste appelras in Zeeland op 3 augustus. Middenstandsexamen. Bij het gisteren alhier voort gezet examen voor het Midden standsdiploma zijn geslaagd: P. J. J. Leenhouwers te Sluis; J. W. Lepoeter te Kapelle; J. C. van Diere te Kloetinge; P. Luteijn te Zuidzande; Sa. Ma. Aa. Maas te Sluis: W. A. Mahu te Graauw; R. C. Marteijn te IJzendijke; J. Meertens te Ternezen; T. ;W. G- M- Melchers te Koewacht; W. J. A. Menue te IJzendijke; Ja. Ca. de Meulmeester te Vlissin- gen; R. L. V. Moerman te Wol- phaartsdijk; J. Molhoek te 's-Gra- venpolder; F. E. E. M. van Mos- sevelde te Koewacht: A. P. van Noorden te Goes; W. Oreel te Middelburg; A. C. van Parijs te Eede; Je. Philipse te Zaamslag; A. J. M. Piessens te Vogelwaar de; L. J. Poortvliet te Biezelinge; J. P. A. Rasenberg te Vlissingen; P. S. de Ronde te Goes; Aa. Fa. de RooijVervaet te Breskens; R. J. Saman te St. Jansteen; Eë. Ee. Cs. Ca. de Schepper te Koe wacht: M. P. Schouwenaar te Wemeldinge; C. A. van der Slik- ke te Schoondijke; Ma. Sa. de Smet te Sluiskil; G. P. de Smidt te Retranchement; Ga: Spruit te Kattendijke; Aa. Ja. Ma. Staal te Lamswaarde; W. E. Steel te Axel; Je. Ea. Uijtdewilligen te Sas van Gent; Ma. Ma. Vaal te St. Jansteen; Ae. Le. van de Velde te Hoofdplaat; S. Verbeek te Ovezande; H. Verburg te Kloe tinge; W. M. Vermeersch te Sas van Gent; W.. M. Verplanke te IJzendijke; P. H. Verpoorte te Axel; A. M. de Vlieghei- te Koe wacht; Sa Ja van de Voorde van de Velde te Breskens; D. Vos te Koudekerke; Ja. Ha. van de :Wege te Breskens; M. L. van de ■Wege te Hoek; F. J. Westplate tte Wolphaartsdijk; Ae. Me. de [Witte te IJzendijke; K. J. Wijna te Axel; Ky. Aa. Cs. Wijne te Sas van Gent. Bevorderingen Petrus Hondius Lyceum. Daar ter zetterij bij de narnen :der van de 2de naar de 3de klas se H. B. S. bevorderde leerlingen enige regels zijn weggevallen, daten wij hun namen thans vol ledig volgen: Bevorderd van H.B.S. II naar III: R. Augustijn, Terneuzen; Aa Baart, Sas van Gent; H. Beun, Terneuzen; N. Beuzenberg en L. de Blaeij, beiden Hoek; W. Bliek, Terneuzen; J. de Bruijne, Zaam slag; Ca Dekker, Terneuzen; A, Dieleman en J. Dieleman, beiden Axel; J. Dijk, Biervliet; C. Fluijt, Terneuzen; H, Freijzer, St. Jan steen; J. Haak en C. Hamelink, beiden Zaamslag; F. Hanny, Axel; ,R. de Houck, Sas van Gent; T. Huisman, G. Jansen en C. van Kerkhoven, allen Terneuzen; M. Knuijt, Biervliet; Pa v. d. Kloos ter, Terneuzen; J. Krijtenburg, Zaamslag; J. Laurens, J. Locht, Re Lodewijk en Fa v. d. Made, allenTerneuzen; Hn Mieras, Axel; J. Murre, Sluiskil; A. J. Naeije, J. C. Naeije, P. Neve, Eh van Pienbroek, J. Rouw, A. Tho- lens en G. Verburg, allen Ter neuzen; W. Verplanke, Biervliet; Gij de Vos en P. S, Wakker, bei den Zaamslag; J. Wieles, Axel en W. Uijterhoeven, Sas van Gent. Zware mijn in de Wester - schelde opgevist. Schipper J. Jonkman van de TN18 heeft dinsdagmorgen op de Westerschelde een Duitse trilmijn uit de laatste wereld oorlog opgevist. Het gevaarte was twee meter lang en had een diameter van zestig centimeter. Volgens een officier van de Mijnopruimingsdienst uit Den Helder woog de mijn 1300 kilo gram en bevatte 1000 kilogram springstof. Het gevaarte is in.het zoge naamde „Stoomboterigat" on schadelijk gemaakt. Afvalwaterleiding aanbe steed voor bijna 8 milj. Met 5 stemmen vóór en 3 tegen heeft de raad van bestuur ivan de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen tij dens een vergadering te Terneu zen besloten de aanleg van de gehele hoofdleiding vanaf Sas van Gent tot aan de Wester schelde en de bouw van vier ge malen na een onderhandse aan besteding te gunnen aan de N.V. Visser en Smit te Papendrecht voor een bedrag van 7.864.563. Tegenstemmers waren de he ren mr. H. Rijpstra, P. Huij- brecht. beiden te Terneuzen en A. F. Hanssens te Hoek. Uit de toelichting bleek welke de moeilijkheden waren. De in schrijving' door Visser en Smit lag zoveel hoger dan de raming door het ingenieursbureau Wit- teveen en Bos, dat men met Rijkswaterstaat moest onderhan delen. In de prijzen van de bui zen zat al een verschil van een miljoen gulden, zo bleek later. Door wijziging van de construc tie voor de uitmonding in de Westerschelde kon een bedrag van ongeveer ƒ300.000 bespaard worden. De heer Huijbrecht sprak over slordige berekeningen. Het be drag ligt nog ƒ700.000 boven de raming, aldus spreker. Hij wilde om deze reden de zaak opnieuw bekijken. Het maken en leveren van de electro-mechanische installatie voor het hoofdgemaal „Wester- Ischelde" werd gegund aan de N.V. Koninklijke Nederlandse Machinefabriek v/h E. H. Be- gemann, voor 354.690. Geslaagd. Aan de Academie voor Beel dende Kunsten „Sint Joost" te Breda, afd. publiciteits-vorm- geving en grafisch ontwerpen, slaagde mej. M. Paridaen, alhier. Geslaagd. Bij het te Amsterdam gehou den examen slaagde voor de akte A Middelbaar Onderwijs Neder lands de heer A. C. Goossens, alhier. Op een groot terrein van de heer R. Baecke, tussen Biervliet en Hoofdplaat heeft de Stichting tot Bevordering van het Landbouw- kundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen, in nauwe samenwerking met de Studieclubs en het Rijkslandbouwconsulentschap te Axel, een demonstratie gegeven van de voor het laden van pakken stro in de handel zijnde moderne machines. Voor deze demonstratie was een enorm grote belangstelling, ruim 800 bezoekers genoten onder een stralende zon van de zeven machines, die aan de demonstratie deelnamen en een inzicht gaven van wat er op dit gebied voor het boerenbedrijf, dat steeds verder mechaniseert, thans aan de markt is. De heer J. de Regt van Bier vliet, voorzitter van de regelings commissie en vice-voorzitter van de Stichting tot Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen, sprak tot de talrijke belangstellenden een begroetingswoord en zette het doel van de demonstratie nader Uiteen. Bij het maaidorsen op het land, dat in Zeeuws-Vlaanderen steeds meer wordt toegepast, het z.g. combinen, blijft het pak stro of .hooi op het land achter en moet later worden opgehaald.. De pak ken moeten dan geladen worden en de tractor steeds worden ver reden, kortom op deze ouderwetse wijze is men vaak evenlang bezig met het ophalen van de pakken als met het dorsen en het af rijden van de oogst. Gebrek aan arbeidskrachten dwong tot het uitzien naar me- chanisatie-mogelijkheden voor het laden van deze pakken. De jury, bestaande uit de Rijks- landbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen, ir. L. de Wit uit Axel, C. van Hoeve uit Groede, M. de Nijs uit Kloosterzande, J. Scheele, van het Rijkslandbouw consulentschap te Axel, H. C. Geschiere, voorzitter van 't Rijks landbouwconsulentschap voor Werktuigen te Wageningen, en H. van der Molen, belast met ar beidsvraagstukken, eveneens te Wageningen, werd aan de aan wezigen voorgesteld, waarna men met de beoordeling van de ver schillende machines begon. Er werden 7 verschillende typen van machines beoordeeld. De ca paciteit van de deelnemende ma chines verschilde onderling wei nig. Ze zijn alle in de praktijk goed bruikbaar. Ir. De Wit gaf na afloop van de demonstratie een algemeen overzicht van de voor de land bouwer meest bruikbare machi nes. Het is de bedoeling, dat men dit werk met twee mensen af kan: één man, die op de tractor zit en langs de op het land ach ter gebleven pakken rijdt, en één man, die op de volgwagen staat en de pakken van de lader, welke de pakken keurig op de aanhang wagen deponeert, overneemt. Bij verschillende machines liet de beveiliging voor de man op de wagen wel iets te wensen over. Zonder het gevaar om in de draaiende delen te kunnen grij pen, moet deze man als het ware blindelings de pakken stro van de machine kunnen overnemen. Op dit perceel werd bijzonder goed gewerkt, omdat de heer Baecke bij het afrijden van het graszaad en het dorsen daarvan, het stro op keurige rechte rijen had laten afwerpen, met een goe de onderlinge afstand. Van groot belang is daarbij, dat de z.g. giijgoot steeds op dezelfde plaats blijft en de pakken midden op de aanhangwagen deponeert. Het instellen van de oplader op de juiste wijze is van het groot ste belang. De landbouwers, die een eigen stro-perser bezitten, kunnen een gang met de wagen besparen als zij direct na het dorsen on persen het stro of hooi opladen. Een loondorsei' doet zulks niet, daar hij als de wagens vol zijn steeds moet wachten tot deze gelost en weer op het land terug zijn. Met de machines, welke statio nair konden draaien, ging het werken iets vlotter, doelt ooit met de rijdende machines werden goede resultaten bereikt en is het werken iets goedkoper. Met grote belangstelling volg den de talrijke aanwezigen de demonstratie en de deskundige toelichting van ir. De Wit. Bij het verder voortschrijden van de me chanisatie zal het zaak zijn, al dus de Rijkslandbouwconsulent. om ook op dit terrein bij te blij ven en het werk op het land zo veel mogelijk te vereenvoudigen en aan te passen aan het voldon gen feit, waarvoor de boer nu eenmaal staat, dat hij tijdens de drukke weken in de oogsttijd, steeds moeilijker aan personeel zal kunnen komen. Het was een zeer geslaagde demonstratie met een machine, welke, vooral bij de jongere boe ren, in het middelpunt van de be langstelling bleek te staan. Dinsdagmorgen om 9 uur ver gaderde de raad der gemeente Oostburg onder leiding van bur gemeester J. L. van Leeuwen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Sta ten inhoudende de goedkeuring van de herziening van het uit breidingsplan in onderdelen. De aanleg van het nieuwe een zijdige rijwielpad van Oostburg naar Zuidzande door de Provin cie maakt het noodzakelijk, dat aan de Oude Haven een over steekplaats wordt aangelegd naar het zuidelijke deel van de weg gelegen rijwielpad van de verbe terde Zuidzandsestraat. Om een grotere veiligheid voor de fietsers en voetgangers le ver krijgen is het gewenst dat het fietspad vanaf de Veerhoekpol- derweg wordt verlegd tot aan de oversteekplaats. De kosten van deze verlegging zullen 5420, bedragen. Een verzoek aan de D.A.C.W. om een subsidie in dit werk werd door deze instelling afgewezen. In het belang van de veiligheid van het verkeer werd echter be sloten dit rijwielpad aan te leg gen. De Afd. West Zeeuws-Vlaande ren van het Ned. Roode Kruis exploiteert al jaren een zieken auto. De exploitatie van de zie kenauto geeft bepaalde moeilijke aspecten. Besloten werd dan ook, om de exploitatie van dit zieken- vervoer, dat onmisbaar is voor de streek, een subsidie te ver strekken van 5 cent per inwoner. Het Groene Kruis te Oostburg kampt in verband met een per soneelskwestie met bijzondere moeilijkheden. In een openhartig onderhoud hebben de bestuurs leden aan het college van B. en W. de moeilijkheden uiteengezet. B. en W. stelden derhalve aan de raad voor een extra subsidie te verstrekken van totaal 584, waarmede de financiële moeilijk heden van het Groene Kruis gro tendeels zijn opgelost. De heer Dekker informeer de bij B. en W. of het wel juist is een der beide Kruisverenigin gen een hogere subsidie te geven, daar beiden een bijdrage ontvan gen van 3 per lid per jaar. D.: Voorzitter vond, dat als het Wit-Gele Kruis om een hogere bijdrage verzoekt, men met de zelfde welwillendheid kennis zal nemen van de over te leggen financiële stukken. De raad besloot een nieuwe verordening op de straatbelasting vast te stellen. Voorts werd de verordening voor de heffing op leges, en de rechten op de heffing voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregister gewijzigd. Het Algemeen Ambtenaren reglement werd in overeenstem ming met de gewijzigde omstan digheden gebracht, terwijl even eens gewijzigd werd de Bezoldi gingsverordening van het ge- meentepersoneel. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Dekker aandacht voor de slecht functionerende riole ring in de Nieuwstraat, terwijl de heer De Coene informeerde wanneer de trottoirs in de Kroonwijk toe zijn aan een her- bestratingsbeurt. De Voorzitter zegde toe beide gevallen met de gemeente-opzich ter te gullen bespreken. Afdeling Timmeren. Bevorderd werden: B. -O. de Caluwé (A- cursus), Th. C. Verschuren, beiden te Sluiskil; S. van Dron- gelen, J. M. de Fouw, D. Pijpe- link, M. Verhelst A. v. d. Werf, allen te Terneuzen; J. Helmen dag, L. M. Michielsen, beiden te Hoek; M. A. Kindt te Westdor- pe; R. E. M. Lammens te Sas van Gent. Getuigschriften werden uitge reikt aan: J. Hameljnk, W. O. Huijssen, P. A. van 't Westeinde, allen te Terneuzen: E. Hemel- soet te Westdorpe; D. L. van Hoorn te Hoek; A. W. de Loos te Boschkapelle en A. de Vilder te Hoofdplaat. Afdeling Metselen. Bevorderd werden: A. J. den Hamer te Axel; J. W. Lensen te Zaamslag; W. J. M. van Megen te Sluiskil en O. Vermeersch te Sas van Gent. Getuigschriften werden uitge reikt aan: J. Heijblom (A-cur sus) te Westdorpe; J. v. d. Veen (A-cursus), J. G. v. d. Velde, beiden te Terneuzen; E. Inghels Brandje Door onbekende oorzaak is dinsdagmiddag brand uitgebro ken in een compressorhuis je op de nieuwe veerhaven. De aandrijfriemen van de elec tromotor naar de luchtpomp ver brandden geheel, hetgeen 'n grote rookontwikkeling veroorzaakte. Aanwezig personeel van de Provinciale Stoombootdienst wa ren met schuimblusappartaten de brand spoedig meester. Verkeersongeval. Dinsdagnamiddag om ongeveer 6 uur kwam de heer G. uit Vlis singen met een te grote snelheid op de veerhaven aangereden, ter wijl hij een flauwe bocht moest nemen. Hierbij stootte de brom mer tegen de opstaande rand van het trottoir, waardoor hij kwam te vallen. Zijn vrouw, die op de duo zat, liep hierbij een hoofdwonde en enkele schaafwonden op. Dokter v. d. Maas verleende de eerste hulp. te Sas van Gent en L. Klaassen te Zaamslag. Afdeling' Schilderen. Bevor derd werden: A. L. W. van Dors- selaar, P. A. de Dreu, beiden te St. Jansteen; J. A, den Hamer te Biervliet; V. C. Hoorman te Axel; F. A. J. Laffort te Sluis kil; W. P. A. Lauret te Bosch kapelle; W. Pijcke te Sas van Gent; H. E. van Rattingen te Koewacht (B.); C. I. de Roo en J. W. v. d. Wege. beiden te Ter neuzen en C. C. de Witte te Westdorpe. Getuigschriften werden uitge reikt aan: E. A. Warrens te Os- senisse (A-cursus); N. Lauret en P. C. Ploegaert, beide Phi lippine en C. A. Staelens te Eede. Afdeling' Metaalbewerken. Be vorderd werden: J. den Hamer (A-cursus), C. F. v. d. Have (A-cursus), F. J. Groen (A-cur- sus), L. C. van Doorn. J. R. van Eijck, L. G. Kay, J. Klaassen, J. G. G. Verhelst, A. C. Verschel ling en J. van Es allen te Ter neuzen; H. A. de Craene (A-cur- sus), en B. P. M. Thomas, bei den te Westdorpe; R. A. I. v. d. Berghe te Sas van Gent; M. .1. rie Blaey. en W. P. de Feber, bei den te Sluiskil; L. M. Maas en J. P. Remijnsen, beiden te Hoek. Getuigschriften werden uitge reikt aanJ. de Bok en A. de Rit- ter, beiden te Hoek; L. F. de Feiiter te Terneuzen; A. D. Leijs te Sluiskil; C. M. Maas te Zaam slag; E. R. de Rijcke te Sas van Gent; A. P. Verstraeten en J. Wieland, beiden te Axel en T. van Dam te Westdorpe. Afdeling Electroteehniek Be vorderd werdenM. H. van Gel deren, H. Rouw en M. A. Wes- dorp, allen te Terneuzen; R. M. M. de Gijsel en R. E. J. Rijckaert, beiden te Sluiskil: H. W. de Jae ger en R. R. Slock, beiden te Westdorpe. Getuigschriften werden uitge reikt aan: M. C. van Geetsum en J. P. Verstraten, beiden te Axel; J. P. Genetello te Sas van Gent; J. J. de Koeijer en K. J. de Vos, beiden te Zaamslag en M. L. Lensen te Terneuzen. Afdeling AutolierstelJen. Be vorderd werden: A. Haak te Axel; C. Quaak te Hontenisse; A. P. Rotthier te Sas van Gent en B. E. M. Simoen te Zuiddorpe. Getuigschriften werden uitge reikt aan: I. Tange (A-cursus) te Zaamslag. Afdeling Scheepsbouw. Bevor derd werden D. F. Segers (A- cursus) te Hulst; P. J. van Die- rendonck (A-cursus), W. C. de Poorter (A-cursus) en P. Th. van Waes (A-cursus), allen te Hoofd plaat; I. P. Verduijn en W. M. Vermeulen, beiden te Breskens; P. de Waal te Sluiskil; H. Sit- trop te Terneuzen; W. P. van Bunder te St. Jansteen; J. Tan- ghe te Hoofdplaat; P. G. Ver helst te Hoek; J. A. de Smet te Vogelwaarde en J. van Steven- daal, beiden te Boschkapelle. Getuigschriften werden uitge reikt aan: Th. J. Leenknegt (A- cursus) te Lamswaarde; H. J. Martens (A-cursus) en E. PI. van Opdorp (A-cursus), beiden te IJzendijke; W. d'Hont en P. J. J. Jonkheijm. beiden te Klooster zande; C. C. Arens en W. J. Leen knegt. beiden te Hontenisse; E. F. van Goethem. L. A. van Ste- vendaal, W. J. de Bakker, G. F. van Goethem, P. J. Wolffelaar en P. R. de Kerf, allen te Vogel waarde; F. K. J. Hofman te Ter neuzen; M. C. Scherbeijn te IJzendijke; C. A. Verstraeten te Breskens; G. Hubregtsen te Wa terlandkerkje en J- C. Huissen te Terneuzen. Afdeling Brood-Banketbakken. Bevorderd werden: J. I. Bolle- man (Acursus). A. v. d. Linden (A-cursus) en J. A. M. v. d. Lin den (A-cursus), allen te Terneu zen; G. G. L. Bogaai't (B-cur sus) te Walsoorden; J. Buijsè (B-cursus) en W. van Driel (B- eursus), beiden te Zaamslag; C. J. Deij (B-cursus) te Hoek; J. W. Herman (B-cursus) te Axel; W. J. Maes (B-cursus) te Hoofd plaat; G. J. de Ruijter (B-cur sus) en T. Wisse (B-cursus), beiden te Terneuzen; L. M. F. Vereecken (B-eursus) te Sas van Gent en T. Vermandei (B-eur sus) te Koewacht. Getuigschriften werden uitge reikt aan: J. L. Basting (A-cur- sus) te Retranchement; A. R. M. Buijsse (A-cursus) te Sluis; L. Dekker (A-cursus) te Terneu zen: R. D. H. Huster (A-cursus) en W. J. de Visser (A-cursus), beiden te Axel; J. A. Janssens (A-cursus) te Cadzand E. Ch. Verheye (A-cursus) te Oostbur.g; F. L. Janssen (B-cursus) te Hulst en J. J. M. Hageman (B- cursus) te Clinge. (Advertentie) EEN „HORA" TOT BESLUIT George McGregor, de taaie, Schotse fuselier, begreep er niets van. Hij wilde het wel, maar het ging zijn verstand eenvoudig te boven. Hij was beter getraind dan wie ook. Maandagavond, ter wijl de Israëlische militairen vol jeugdige overmoed op het grote gazon vóór het stadion de ene volksdans op de ander lieten volgen, hadden de leiders van het charmante groepje nog hartelijk gelachen toen hij zijn oefenche- ma bekend maakte: vanaf begin januari tweemaal per week, waarbij de marsen na zo'n zes weken de 50 kilometer al te boven gingen. Zeker, McGregor haalde Nijmegen op de eerste dag van de 47e- Vierdaagse. Hij had zelfs geen- hulp van anderen nodig, doch stond met een ge zicht waar-van- de pijn te lezen viel, te wachten tot zijn Israëli-, sche vrienden of zouden het dan toch zijn vriendinnen zijn geweest? terug waren. En ter wijl George-met-de-vele-kilome- ters-in-de-benen ze wilde be groeten hadden ze geen tijd. De bepakking ging .af, een kring was fluks gevormd. Vermoeidheid scheen het groepje, dat de 40 kilometer aan een stuk zingend had volbacht, niet te deren. Steeds wilder werden de „hora's". Een kwartier moest de goede George wachten, toen pas was de danslust wat geluwd Het vrolijke groepje heeft Nij megen opnieuw stormenderhand veroverd. Niemand had trou wens anders verwacht. Slechts eenmaal zijn de Israëliërs dins dag in moeilijkheden geweest. Dat gebeurde overigens al drie kilometer na de start. Juist na dat de Waalbrug was gepas seerd. De groep hield de hoofd weg aan en dreigde de route te verlaten. Tegemoetkomende auto's, die lichtsignalen gaven, en een attente motoragent brachten het groepje weer op het juiste spoor. Om dat te bereiken moest een vier meter hoge dijk met steile kanten worden verlaten. Voor de mannen was het uiter aard geen probleem. De Israëli sche meisjes bewezen echter dat zelfs de meest straffe dicipline het vrouwelijke element niet kan uitchakelen. Onder het slagen van gilletjes, die meer vrouwelijk dan militair aandeden stortten de loopsters zich in het ongewis se, waar overigens mannenhan den alles in goede banen leid den. 63 UITVALLERS. Het zou de dag van de mee dogenloos stralende zon worden, zo had De Bilt voorspeld. Als het bij een temperatuur van 30 gra den bleef, zo waren de verwach tingen, zou het nog meevallen. Het kwam allemaal heel anders uit. De 10..332 lopers die het wandelleger dinsdag in de och tenduren telde, vertrokken onder bijna ideale weersomstandig heden. Weliswaar liep de tempe ratuur later op tot zo'n 27 gra den, doch de zon liet zich ge lukkig pas zien laat in de mid dag, toen de meeste lopers Nij megen al weer bereikt hadden. Een koele wind zorgde voorts voor de nodige verkwikking. Desondanks is het uitvallersaan tal stellig niet laag, 63 wande laars moesten op de eerste dag, in het Betuwse land, de strijd staken. Opnieuw is bewezen, dat velen de spreuk „Willen is kun nen", die het wapenschild van de K.N. V. W. en L. O. siert, vaak wordt toegepast op een wijze, waarmee de mannen van majoor Breunisse het lang niet eens zul len zijn. Een tiental mannen en Op de foto: Een groepje ver pleegsters dat opgewekt de eer ste kilometers wegstapt. Gefoto grafeerd in de omgeving van Lent. een enkele vertegenwoordigster va het „zwakke geslacht" haal den de finish ondersteund door kameraden, strompelend, met van pijn vertrokken gezichten. Helaas, ook nu weer moesten de ambulances enkele malen uitruk ken om lopers, die aan het eind van hun krachten waren, laat in de middag, voor een behandeling naar het hospitaal brengen. Ook dit jaar zijn vele tientallen de Vierdaagse begonnen in de over tuiging dat training maanden lange training tenminste wel nuttig kan zijn, maar zeker niet noodzakelijk is. Zij zullen de on juistheid van hun stelling in de komende dagen zeker ondervin den. Mogelijk bereiken zij woens dag, als het Land van Maas en Waal wordt doorkruisd, nog de finish; voor een enkeling zit er donderdag wellicht nog de tocht naar Mook en Groesbeek in. Het vierdaagsekruisje zal dit jaar echter wel niet voor hen zijn weggelegd. Drie organisatoren van de in ternationale vierdaagse-afstands- marsen in Nijmegen vieren deze week hun zilveren jubileum: marsleider majoor F. Breunese, die 25 jaar voorzitter is, de heer D. P. van Wageningen, die 25 jaar als penningmeester heeft gefungeerd, en dr. D. A. Avena- rius, die een kwart eeuw be stuurslid .van de K.N.B.V.L.O. is. Naar ons van bestuurszijde is medegedeeld, zal de heer Breu nese in verband met zijn ge zondheidstoestand niet in staat zijn dit jaar de marsen te lei den. Als zijn plaatsvervanger treedt nu op de heer Van Wa geningen. Ondanks de voor wandelaars ongunstige temperatuur telde de Apeldoornse vierdaagse dihsdag slechts één uitvaller. Deze gat bovendien niet op vanwege de hitte, maar omdat hij reeds kort na de start zijn voet verzwikte. De stemming op de eerste dag was bijzonder opgewekt. Het aantal blaren viel nog wel mee, maar daarentegen moesten de EHBO-ers opvallend veel schrij nende en brandende plekken be handelen. De tocht leidde dinsdag voor alle deelnemers in de richting Vaassen en Ernst. De 50-ers gin gen door naar Epe om in Gortel de 40-ers, die een kleinere om weg hadden gemaakt, weer te ontmoeten. Van de terugkomst verder weer samen met de 30-ers afgelegd. De 1341 deelnemers, die zich in de loop van de middag aan de finish meldden, zullen indien zij tenminste niet verstek laten gaan vandaag zonder uitzon dering langs het Apeldoorn Dierens kanaal trekken. De 30- ers gaan binnendoor naar Beek bergen, de beide andere catego rieën maken een omweg over Loenen. De 50-ers maken in Beekbergen nogmaals een om weg en treffen de overige wan delaars weer in de omgeving van Guchelen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2