Minister Zijlstra over de jongste Amerikaanse maatregelen üe zaak-Rachman in het Britse Lagerhuis Uitspraak tegen Felfe c.s. Het nieuwe kabinet bijeen Nederlandse vervoerders protesteren tegen Belgische douane-staking HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en WOENSDAG 24 JULI 1963 19e Jaargang No. 5969 ECONOMISCHE SPIONAGE HET IDEOLOGISCHE GESCHIL De tentoonstelling van werken van dr. Ward DIJKTOFRISME IN ZEELAND Radio Do Koek Luchtschermutseling in Israël WITTE KRUIS WITTE KRUIS Kennedy tracht de dreigende spoorwegstaking af te wenden Warm, maar later onweer MAANSTANDEN Frankering bil abonnement! Terneuzen Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprljs: ƒ6,oer Kwartaal; per maand ƒ2.oer week 48 et Loss»- nrs 9 et Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswaj DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tc/An handels- advertenties); 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandapnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse minister van Financiën prof. dr. Jelie Zijlstra, door het ANP gevraagd naar zijn mening over de door de re gering, van de Verenigde Staten voorgestelde maatregelen ter verbetering van de Amerikaanse handelsbalans, heeft verklaard dat hij het toejuicht dat de Ame rikaanse regering maatregelen neemt die duidelijk de algemene strekking hebben het betalings balanstekort van de Verenigde Staten te verminderen. Dat de Amerikaanse regering met name op het gebied van het particuliere kapitaalverkeer maatregelen heeft genomen lijkt hem daarom juist omdat in de laatste jaren de netto-uitvoer van Amerikaans particulier kapi taal op een belangrijk hoger niveau heeft gelegen dan in de vijftiger jaren. „De monetaire maatregelen ter indamming van de uitstro- ming van kortkapitaal lijken mij", aldus de minister, „onder de gegeven omstandigheden vol komen gerechtvaardigd. Deze zullen ongetwijfeld een gunstig effect op de batalingsbalans heb ben. Het effect hiervan op de Nederlandse betalingsbalans zal gering zijn omdat wij door onze eigen monetaire politiek de toe stroming van kortkapitaal uit. de Verenigde Staten hebben kunnen verhinderen. In het langlopende kapitaalverkeer heeft Nederland in de laatste jaren echter wel de Invloed ondervonden van de toe stroming van Amerikaans kapi taal, met name in het effecten verkeer. Het laat zich daarom aanzien dat in dit opzicht de Amerikaanse maatregelen een, op zichzelf niet onwenselijke weerslag zullen hebben op de Nederlandse betalingsbalans en de Nederlandse kapitaalmarkt." De minister zeide voorts dat hij het overigens nog moeilijk te beoordelen acht hoe de techniek die de Amerikaanse regering wil toepassen in de praktijk zal uit werken, omdat deze technisch geheel nieuw is en fundamenteel verschilt, van de op dit gebied in West-Éuropa gevolgde praktij ken. Wat de overige aangekondigde maatregelen betreft wilde minis ter Zijlstra in het bijzonder nog opmerken, dat hij de Standby- overeenkomst van de Verenigde Staten met het Internationale Monetaire Fonds ten bedrage van 500 miljoen dollar onder de ge geven omstandigheden als een volstrekt begrijpelijke en juiste maatregel toejuicht. De ver vroegde aflossing v»n Neder landse schuld aan de Verenigde Staten ten bedrage van 70 mil joen dollar, welke inmiddels heeft plaatsgevonden, valt toe vallig samen met de nieuwe Amerikaanse maatregelen. Het is echter duidelijk, aldus minis ter Zijlstra, dat deze aflossing evenzeer een bijdrage verleent aan het internationale evenwicht als het beoogde effect van de nieuwe Amerikaanse maatrege len ten aanzien van het interna tionale kapitaalverkeer. Naar de politie te Bern dinsdag heeft medegedeeld, zijn 2 Zwit sers gearresteerd, die aan de Is raëlische inlichtingendienst ge gevens hebben verkocht over de leveranties van een Zwitserse fabriek van motorpompen en turbines aan Egypte. De twee gearresteerden waren employés van de betrokken fa briek. Zij hadden op eigen initia tief contact gezocht met de Is raëlische inlichtingendienst. Zij werden op 9 juli in Zurich aan gehouden. In het Britse Lagerhuis heeft de leider van de Labour-partij, Harold Wilson, maandagavond een boekje opengedaan over de praktijken die wijlen Peter Rach- man een vriend van Christine Keeler en Marilyn Rice-Davies toepaste om woningen in de Londense achterbuurten te ex ploiteren en „vele miljoenen" te vergaren, Rachman, een Joodse vluchteling uit Polen die in no vember j.l. is gestorven, trok profijt van de huisvestingsmoei lijkheden van de Westindische immigranten die de afgelopen jaren in groten getale Engeland zijn binnengekomen. Hij kocht krotwoningen op en verhuurde voor veel geld kamers aan West indiërs. De Labour-partij be toogt, dat de regering dit door haar huurwet van 1957 mogelijk heeft gemaakt. Bij deze wet werd een groot aantal zgn. controle- woningen, waarvan de huur sinds het begin van de tweede wereld oorlog wettelijk geregeld was, vrijgegeven". Een motie van afkeuring, die de oppositie naar aanleiding hier van tegen de regering had inge diend, werd maandagavond met 329 tegen 232 stemmen verwor- Tegen de drie beklaagden in het spionageproces in Karlsruhe is dinsdag uitspraak gedaan. De 45-jarige Heinz Felfe werd ver oordeeld tot 14 jaar gevangenis straf, de 61-jarige Hans Cle mens tot tien jaar. Zij stonden terecht voor landverraad, verra derlijke betrekkingen met een vreemde mogendheid, ernstige schending van de verplichting tot geheimhouding en het aannemen van steekpenningen. Felfe was een hooggeplaatste functionaris van de afdeling con- tra-spionage van de Westduitse geheime dienst, toen hij in 1961 werd gearresteerd. Clemens ver vulde aan deze afdeling een la gere functie. Van beiden wordt op bevel van het federale hoog- Het officiële Zuid-Slavische dagblad „Borba" schreef dins dag, dat Peking waarschijnlijk een wereldconferentie van com munistische partijen bijeen zal roepen teneinde een front te vormen tegen de buitenlandse en binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Volgens de Moskouse corres pondent van „Borba", achten ver tegenwoordigers van de commu nistische landen en partijen in Moskou het mogelijk dat de Chi nezen deze stap zullen onderne men zonder dat zij hierover te voren met andere partijen over eenstemming bereiken. „Ook wordt verwacht, dat Pe king nieuwe stappen zal onder nemen met het doel de invloed van de Chinese politiek in de landen van Azië en Afrika te vergroten". Op de vergadering van de Co mecon, die vandaag in Moskou wordt gehouden zal, aldus het blad. behalve over belangrijke vraagstukken van economische integratie, ook, zo niet in de eerste plaats worden gesproken over de toestand, die in de inter nationale communistische bewe ging is ontstaan door de „ver deeldheid zaaiende activiteit van de Chinese leiders". gerechtshof in Karlsruhe 140.000 Mark in beslag genomen. De derde beklaagde, Erwin Tiebel, die als koerier optrad, werd veroordeeld tot drie jaar De openbare aanklager had vorige week de maximumstraf geëist, te weten 15 jaar voor Felfe, 12 jaar voor Clemens en 5 jaar voor Tiebel. Hij noemde de zaak „ongetwijfeld de ern stigste spionagezaak die ooit in de Bondsrepubliek is voorgeval len". Felfe en Clemens zijn voor malige S.S.-officieren, die in 1951 en 1950 voor de Sowjets gingen werken. Beiden voegden zich bij de Westduitse geheime dienst in 1951, Felfe slechts eni ge weken nadat hij zich met de Sowjets had verbonden. Zij heb ben toegegeven fotocopieën van 15.000 documenten van de fede rale inlichtingendienst in tien jaar tijds aan de Russen te heb ben geleverd. Tiebel is behalve tot gevan genisstraf nog veroordeeld tot terugbetaling van de 40.000 mark die hij als koerier van de Sowjets heeft ontvangen. Rechter Weber noemde het door de beide agenten aan de Sowjets verstrekte materiaal van „aanzienlijk belang" voor West-Duitsland. Zij hadden „belangrijke ge gevens" over bevriende Weste lijke geheime diensten" doorge geven en voorzagen Rusland ge regeld van kopieën van de weekrapporten van de West duitse geheime dienst. Felfe kreeg niet de maxi mumstraf van 15 jaar omdat hij een andere zeer gevaarlijke Sow jet-spion, die in de West duitse militaire contraspionage dienst werkte, had helpen ont maskeren. Deze man, P. Fuhr- mann, werd vorig jaar tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld,'^aldus rechter Weber. Bij de beslissing over de straf van Clemens had het hof in aan merking genomen dat deze be schuldigde na zijn arrestatie een volledige bekentenis had afge legd en zodoende „in belang rijke mate" had geholpen bij de opheldering van de zaak. „Spionnen moeten weten dat zij altijd een kans hebben als zij andere spionnen ontmaskeren", zei rechter Weber. gen. Een amendement van de re gering waarin „de schandelij ke praktijken waaraan sommige gewetenloze huiseigenaars zich hebben overgegeven" worden be treurd, maar waarin de bewering van de oppositie, als zou dit het gevolg zijn geweest van de huur wet van 1957, van de hand wordt gewezen werd met 327 tegen 237 stemmen goedgekeurd. Wilson zei maandagavond, dat Peter Rachman een „bende zwa re jongens" in dienst had om huurders die hij kwijt wilde, uit hun huis te zetten. „Dit toppunt van afpersing" was, zo zei Wil son, was aan het licht gekomen door een toevallige opmerking over Rachman in de zaak tegen de osteopaat dr, Stephen Ward (Rachman zou een vriend zijn geweest van Christine Keeler en een tijdlang hebben samenge leefd met Marilyn Rice-Davies, ('n vriendin van Christine). Vol gens Wilson zijn er sterke aan wijzingen, dat Rachman niet de leiding had van de huizenzwen- del, maar „een van de voorman nen was van een veel grotere organisatie". Hij voegde daaraan toe, dat er geen twijfel bestaat dat „het komplot" nog steeds voortduurt en dat daarbij nog dezelfde methoden worden ge bruikt. De minister van Huisvesting, sir Keith Joseph, heeft maan dagavond meegedeeld, dat een commissie in het leven is geroe- pen voor het toezicht op de huur woningen in Londen. Volgens hem had de oppositie overigens de kwestie-Rachman alleen te berde gebracht „wegens de sa menhang met de zaak tegen dr. Ward". „De edele leider van de oppositie" moest zo zei hij, toch ook al enkele jaren op de hoogte zijn geweest van ae kwalijke toestand in de Londense achter buurten. Rachman kon ongehin derd zijn gang gaan, omdat de wetten die sindsdien ver scherpt zijn niet volledig ef fectief waren en omdat hij zich achter een rookgordijn van inge wikkelde transacties verborg. Hij kon ongestraft handelen omdat niemand met voldoende bewijzen tegen hem kwam. Maandagavond is de pers in de gelegenheid geweest de werken van dr Ward te bezichtigen, die gisteren voor het publiek te zien waren. Het doel van de tentoon stelling is, gelden bijeen te krij gen voor de verdediging van dr Ward. Het was maandagavond in de tentoonstellingskamers zo'n ge drang, dat van Wards tekeningen aan de wanden niet veel te be speuren viel. Toen Marilyn Rice- Davies, een vriendin van dr Ward, en Christine Keeeler arri veerden was het een ware hek senketel. Vooral Christine was het doelwit vein de fotografen. De totale waarde van de geëx poseerde werken wordt geraamd op 183.000. Het portret van Ma rilyn Rice-Davies alleen al kost 4.200. Onder de portretten van de ko ninklijke familie bevinden zich die van de hertog van Edinburgh, prinses Margaret en haar echt genoot, lord Snowdon. Ook aartsbisschop Makarios, de president van Cyprus, en Chroesjtsjov zijn door dr Ward geporterttserd. Verder zijn er portretten van niet met name genoemde vrou wen. Er is echter geen portret van Christine Keeler op de ten toonstelling t« zien. Het bermtoerisme, dat in ge heel Nederland bekend is. heeft vooral in Zeeland een variant n.l. het „dijktoerisme"waaraan velen zich, vooral met, het week einde, overgeven. Bijzonder in trek in dit verband is de nog niet gesloten dijk, welke in het kader van het Deltannla.n is aangelegd in het Grevelingen tussen Schov,wen-Du:"eland en Goeree-Overflakkee. Bij eb heb ben de bezoekers hier behalve dijk en water ook nog een door de zandzuigers achtergelaten zand-strand van enige honder den meters breed ter beschik king, waarvan volop wordt, ge noten (foto). Ook vele Duitse toeristen strijken langs de taluds van de dijk aan de frisse water kant neer. Op de achtergrond ontwaren we aog de portalen van de kabelbaan, u'fiarmee straks het laatste dijkgat zal worden gesloten. Nonrdatraat 102 Telefoon 813* Terneuzen Het nieuwe kabinet-Marijnen is gistermiddag om twee uur voor een constituerende verga dering in de Trèveszaal aan het Binnenhof in Den Haag bijeen gekomen. Bij deze vergadering was de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, niet aanwezig wegens verblijf in Afrika. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat mr. Marijnen 't nieu we kabinet vandaag eerst gaat presenteren bij H. M. de Konin gin, waarna in de middag de beëdiging van de ministers zal volgen. Vernomen wordt, dat de re geringsverklaring eerst volgen de week woensdag in de Tweede Kamer za] kunnen worden afge legd. Het debat er over zou dan ook op woensdag en donderdag vallen. De oorzaak daarvan is, dat de vice-premier, mr. Bies heuvel, maandag en dinsdag zeer waarschijnlijk in Brussel zal moeten zijn voor het bijwonen van de vergadering van de Raad van Europese ministers. Het is waarschijnlijk dat de vergadering van de Tweede Kamer volgende week woensdagmorgen om elf uur zal beginnen. H. M. de Koningin tijdelijk terug in Nederland. H. M. de Koningin is dinsdag avond om 18.45 uur op de vlieg basis Soesterberg uit Italië teruggekeerd. De Koningin zal enkele dagen in Nederland verblijven en daar na naar Italië terugkeren, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst dinsdagavond meegedeeld. Het Nederlandse internationale wegvervoer lijdt miljoenen gul dens schade door de stiptheids actie, resp. staking van de Belgi sche douane. De drie grootste Nederlandse organisaties van vervoerders en verladers hebben gisteren in een telegram aan de Belgische minister van Financiën op de ernst van de situatie ge wezen. Zij hebben de minister met klem verzocht alles te doen om ten snelste te bereiken, dat het internationale vervoer zonder extra oponthoud de Belgische grens kan passeren. Het telegram is ondertekend door de Algemene verladers en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.), de Koninklijke Neder landse vereniging van transport ondernemingen (K.N.V.T.O.) en de Nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer (N.O.B. wegtransport). Bij deze organi saties regent het op het ogenblik klachten van Nederlandse ver voerders, die aan de Nederlands- Belgische en aan de Frans-Bel gische grens dagen lang opont houd hebben. In een aantal ge vallen is dit oponthoud reeds op gelopen tot vijf dagen. Dat de schade hiervan inder daad in de miljoenen loopt, wordt duidelijk, wanneer men weet dat door het grensoverschrijdend wegvervoer tussen Nederland en België dagelijks 18.000 ton goede ren worden getransporteerd, waarvan bijna zestig percent met Nederlandse vrachtauto's. Aan de Frans-Belgische grens passe ren dagelijks vrachtwagens met gemiddeld 2200 ton goederen, afkomstig uit of bestemd voor Nederland. De Nederlandse ver voerders hebben in dit laatste vervoer een aandeel van ruim vijf en tachtig percent. De schade is in de eerste plaats van zo ernstige aard, om dat honderden vrachtauto's en chauffeurs dagen lang werke loos staan. Er hebben zich op be paalde punten files vrachtauto's gevormd ter lengte van ongeveer vijf km. Ernstige schade ontstaat echter tevens, doordat de ge transporteerde goederen te laat op hun bestemming aankomen en doordat nog te transporteren goederen niet tijdig kunnen wor den geladen en naar hun be stemming gebracht. Het econo misch leven ondervindt hiervan op verschillende belangrijke pun ten de terugslag. De E.V.O., de K.N.V.T.O. en de N.O.B. wegtransport wijzen erop, dat het Nederlandse wegvervoer reeds herhaaldelijk de dupe is ge worden van langzaam-aan-acties bij de Belgische douane. Men wenst er met nadruk tegen te protesteren, dat thans wederom een intern Belgisch conflict wordt uitgevochten ten koste van het internationale wegvervoer. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is dinsdag tijdens een luchtgevecht boven het westen van de Negev-woes- tijn een Egyptische Mig-straal jager door Israëlische vliegtui gen beschadigd. Radio Cairo meldde dat, vol gens Egyptische militaire auto riteiten, boven het gebied van Sinai een Israëlisch vliegtuig door Egyptische straaljagers is neergeschoten. DE £Ckte PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaarjfpoeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. President Kennedy heeft maandag een nieuwe poging ge daan om de dreigende algemene spoorwegstaking in de Verenigde Staten af te wenden. In een speciale boodschap tot het Amerikaanse congres stelde Kennedy voor het geschil over de arbeidsvoorwaarden bij de spoorwegen voor te leggen aan de commissie voor de handel tussen de Amerikaanse staten. Deze commissie zou voor de ko mende twee jaar de bevoegdheid moeten krijgen om over alle ver anderingen in de arbeidsvoor waarden te beslissen. Kennedy deed zijn beroep op het congres nadat alle bemidde lingspogingen van de Ameri kaanse regering om in het ge schil te bemiddelen schipbreuk hadden geleden. Kringen in Washington achten het niet waarschijnlijk dat het congres voor 29 juli een wets ontwerp zal afhandelen en goed keuren waardoor de reeds lang dreigende krachtproef tussen de spoorwegmaatschappijen en de vakverenigingen wordt voorko men. Op 29 juli loopt de termijn af, die de Amerikaanse regering van de spoorwegmaatschappijen had weten te verkrijgen om haar bemiddelingspogingen. De 30e juli worden de nieuwe arbeids voorwaarden ingevoerd, waaroor onder meer 40.000 stokers zullen worden ontslagen. Tegelijkertijd zullen de vakverenigingen als protest hiertegen een algemene staking beginnen. In een groot deel van het Europese vasteland was het een zonnige zomerdag met maxi mumtemperaturen van 26 tot 33 graden. In ons land zorgde een zwakke wind van zee in de kust streken voor afkoeling. Daar la gen de maxima bij 24 gr. In West-Duitsland ontwikkel den zich verscheidene onweers- haarden die plaatselijk hevige slagregens brachten. Regen viel er ook op Ierland en Wales. Dit onder invloed van een depressie die over Ierland naar het noord oosten trekt. Bij deze depressie behorende frontensysteem drin gen vandaag op in oostelijke richting en kunnen tegen de avond ons land bereiken. Op de nadering ervan zal met een ma tige wind uit zuidoost tot zuid west opnieuw warme lucht wor den aangevoerd. Later op de dag kan bij de frontenpassage koe lere zeelucht binnendringen het geen aanleiding kan geven tot de ontwikkeling van onweers buien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. DRUKKEND WARM Aanvankelijk zonnig en druk kend warm, maar in de namid dag enkele vanuit het zuidwes ten opkomende onweersbuien, gevolgd door afkoeling. Tot ma tig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. WOENSDAG 24 JULI v.m. n.m. Breskens 4.10 4.23 Terneuzen 4.45 4.5S Hansweert 5.25 5.38 Walsoorden 5.35 5.48 DONDERDAG 25 JULI v.m. n.m. Breskens 4.49 5.00 Terneuzen 5.24 5.35 Hansweert 6.04 6.15 Walsoorden 6.14 6.25 ZON MAAN op onder op onder 25 4.49 20.42 9.56 23.05 26 4.51 20.41 11.04 23.23

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1