Provinciaal nieuws Met VELPON ie er geen barst van! Som "W®* DE VERMETELE DOKTER Raad van Terneuzen besprak plannen der gemeentelijke herindeling Pagina I DE VRIJE ZEÊCJW DINSDAG 23 JULI 1963 TERNEUZEN AXEL KOEK HULST SLUIS Gemeenteraad van Hoofdplaat DE VIERDAAGSE EN HET VERKEER AGENDA In een openbare vergadering onder voorzitterschap van burge meester mr. H. Kijpstra, heeft de raad van Terneuzen gisteravond het voorstel van B. W. behandeld en hebben de verschillende frakties hun visie hierover gegeven. Het standpunt van B. en W. kwam in grote lijnen overeen met dat van Gedeputeerde Staten van Zeeland en kan, ter verduidelij king als volgt worden samengevat: a) in grote lijnen kan worden ingestemd met het voorliggende herindelingsplan van het college van Gedeputeerde Staten; b) nu de gemeente Hoek toch haar zelfstandigheid moet prijs geven, achten B. en W. het gewenst het gehele grondgebied van die gemeente aan de gemeente Terneuzen toe te voegen, hetgeen inhoudt; dat de westelijke grens de huidige grens tussen Biervliet en Hoek dient te volgen; c) het Is gewenst aan de oostzijde der gemeente enkele correc ties aan te brengen; d) voor zover Gedeputeerde Staten tot de overtuiging mochten komen dat de vorming van één gemeente langs het kanaal bevor derd moet worden, geven B. en W. de voorkeur aan de totstand koming van één gemeente. Nadat hierover door de meeste fracties een algemene beschou wing was gehouden, kwam de 1-aad tot. de slotsom, dat alle frac ties vóór het pre-advies van B. en W. stemden, met uitzonde ring van de heer Van Langevel- de (A. R.), die vanaf het begin één gemeente in de kanaalzone als de enig juiste oplossing zag. In zijn beschouwing zei de heer Hol (P. v. d. A,), dat, hoe wel het advies van het N. E, I. voor één gemeente in de kanaal- zóne pleit, er toch factoren zijn aan te wijzen, die zich tegen deze maatregel verzetten. „Onze frac. tie, aldus de heer Hol, voelt mede gelet op het advies van het N. E. I, niets voor de vorming van een bestuurlijk lichaam, dat speciaal belast zou worden met de vervulling van de industriële functie, waarin thans nog aan het kanaal gelegen gemeenten vertegenwoordigd zouden zijn." De oostgrens van Terneuzen zou dus zóver moeten worden opgeschoven, dat het mogelijk is woongebieden van voldoende omvang te ontwerpen ten oos ten van de Otheense kreek. Aan de westzijde is Hoek in zijn ge heel bij Terneuzen gedacht, om dat het dan mogelijk wordt het grote industriegebied in de Nw- Neuzenpolder beter te ontsluiten. De beide kreken ten noorden van Hoek kunnen onder meer van zeer groot belang zijn voor de korte recreatie. Voor zover de noordgrens bc- Middenstandsexamen. Bij het gisteren alhier gehouden Middenstandsexamen zijn ge slaagd: P. T. van Baaien te Goes; R. A. J. M. Baart te Hulst: Aa. Ma. Wa Baaij te Sluis; E. P, Baecke te Nieuw-Namen; C. J. Bakker te Sluiskil; Wa. Ja. Balkenende te Kapelle-Biezelinge; H. J. Bauer te Sluis; G. Bertram te Heikant; J. J. de Bliek te Groede; R. W. de Bliek te Breskens; J. A. P. de Blok te Sluiskil; M. Blom te Kapelle; Ma. Ja. den Boer en P. A. den Boer, beiden te Hans- weert; M. Boogert te Zaamslag; J. Boudens te Goes; J. J. van den Broecke te Breskens; Ma. Brou wer te Kapelle; P. J. de Bruijnc te Sluis; Ca. Ge, Buijsse te Aar denburg; Ma. La. van Campen te Hansweert; R. F. Claerhoudt te Sluis; La. Aa. van Damme te Hontenisse; Té. Dekker te Zaam slag; A. J. Dieleman te Hoek; A. J. Dieleman te Terneuzen; P. N. van Doorn te Groede; G. Eras mus te Breskens; N. Eversdijk, (geb. 19-2-1938) en N. Eversdijk (geb. 18-10-1944) beiden te Ka pelle; Me. Ua. Ae. Fermont te Sas van Gent; J. L. de Fouw te Terneuzen; Eh. Me. Gevaert te Sluis; Ma. Eh. Ghi.iselsvan de Wege te Breskens; Ca. Ja. Goet- heer te Hansweert; J. M. de Groene en G. Hamelink, beiden te Wemeldinge; A. I. van Hane- ghem te Breskens; E. A. S. van der Havede Kubber te Goes; I. A. A. Herman te Groede; A. L. F. D'Hoore en W. J. F. D'Hoore, beiden te Sluis; Ls. Aa. Je. de Hulsters te Westdorpe; Ma. Ja. de Jager te Kapelle; Ma. Aa. Ma. de Kok te Goes; J. P. Kornelis te Bier-vliet; G. A. Korstanje te Kapelle; Ga, Ca. Kotvis te Zuid- zande; A. A. Kox te Sas van Gent; E. R. van Laere en Ha. LakatosGede, beide te Terneu zen en Me. Le. Langeraert te Hoofdplaat. Waarschuwing tegen het rijden op voetpaden. De inspecteur-korpschef van ide gemeentepolitie alhier maakt het publiek er op attent dat er Streng zal worden opgetreden tegen het rijden op voetpaden, in het bijzonder op de voetpaden, gelegen op de dijk langs de Wes- terschelde. Onderwijsbenoeming. Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Zuidlandschool mej. I. de Voogelaar te Biervliet. Nieuwe afdeling gemeente secretarie. Zoals wij reeds meldden, heb ben B. W. van Terneuzen tot chef van de te vormen afdeling onderwijs, culturele en jeugdza ken benoemd drs H. M. Heikoop te Rotterdam. Naar wij vernemen, zal de heer Heikoop zijn werkzaamheden op 1 augustus a.s. aanvangen, zo dat op die datum de nieuwe af deling in werking zal treden. Tegen dalende afsluitboom gereden. Gistermiddag om 3 uur kwam de heer F. B. van H. uit Lisse vanaf de Axelsestraat.de brug opgereden. Bij het afrijden van de brug werden de afsluitbomen reeds neergelaten met het gevolg dat de noord-westelijke afsluit boom op de auto terecht kwam waardoor de voorruit van de auto werd beschadigd, evenals de lin ker buitenspiegel en de carros serie. Schip met 4000 kg smokkel - boter aangehouden. Naar het Dagblad „De Stem" meldt, is door de Belgische douane op de Westerschelde de Nederlandse lichter „Adjo" met schipper M. uit Terneuzen, ge praaid. Aan boord werd 4000 kg gesmokkelde boter aangetroffen. In de haven van Lillo (B.) wist een opvarende van het schip te ontvluchten. Het schip en de boter werden in beslag genomen. De schipper werd in verzekerde bewaring ge steld. Verkeersongeval. Zondagavond om ongeveer 8.45 uur reed de 66-jarige J. K. uit Sint Jansteen met zijn brom fiets over de weg AxelKijkuit. Ter hoogte van liet 2de Plaatje kwam plotseling het zesiarig dochtertje van de familie B. de weg oversteken. Het gevolg was dat zij tegen de bromfiets op liep, waardoor de heer K, kwam te vallen. Bij deze val liep hij verwon dingen op aan het gelaat, han den en benen en bekwam hij een schouderfractuur. Dokter Schiltman, die de eer ste hulp verleende, beeft K, met zijn auto naar huis vervoerd. Het meisje kwam er met dé schrik van af. Tweede Internationale Zce- hengelwedstrijd een succes. De tweede internationale zee- hengelwedstrijd, georganiseerd door de hengelvereniging „Sport en Genoegen", welke zatermid- dag gehouden werd aan de „koe pel", kan als zeer geslaagd be schouwd worden. Er namen bijna 400 sportvissers aan deze wed strijd deel. Al was de vangst niet bijzonder goed te noemen, slecht was ze toch ook niet. Des avonds werden de zeer fraaie prijzen uitgereikt in café ,,'s Lands Welvaren". De uitslag was al volgt: le pr. J. de Blaay te Zaam- lag; 2e pr. L. Koole te Hoek; 3e pr. K. Seynesael te Kloosterzan- de; 4e pr. Jan Bakker te Hoek; 5e pr. G. de Spiegelaer en 6e pr. J. Devlieghe. beiden te Heist; 7e pr. mevr. HarmsVergouwe te Hoek; 8e pr. J. Commijnne te Gent; 9e pr. M. de Schacht te Ostende; 10e pr. W. de Cuyper te Terneuzen; lie pr. L. Monnet te Blankenberghe; 12e pr. H. Meeusen te Hoek; 13e pr. F. v. d. Peijl en 14e pr. F. de Cooker, beiden te Terneuzen; 15e pr. A. Broos te Essen. Oriëntatierit Zaterdag j.l. organiseerde de M.A.C.A. „Axel" een oriëntatie- rit, waarvan start en finish te Hoek waren. Deze rit was moeilijk, maar zij die de route goed hebben ge volgd, waren zeer tevreden en vonden het een prachtige rit. De uitslag is als volgt: 1. A. van Tichelen, IJzendijke, 32 strafpunten; 2. J. Risseeuw, Zuidzande, 33 s.p.; 3. H. v, d. Hemel, Biervliet, 35 s.p.; 4. j. Verstraeten, IJzendijke, 36 s.p.; 5. W. de Jonge, Schoondijke, 210 s.p.; 6. A. van Heijfte, IJzen dijke, 295 s.p.; 7. D. J. Dees, Hoek, 313 s.p.; 8. J. van Dronge- len, Axel, 345 s.p.; 9. G. Mol, Zaamslag, 360 s.p.; 10. W. Nieu- welink, Terneuzen, 398 s.p. Het hoogste aantal strafpun ten bedroeg 535. Vier van de rijders werden niet geklasseerd. Oriëntatie-rit Groene Kruis. Zaterdagmiddag werd door de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis een oriëntatie-rit uitgeschreven. Deze rit. welke ten bate van het plaatselijke Groene Kruis was georganiseerd, was zeer interessant er. leerzaam voor de deelnemers. Er werd in twee groepen gereden, n.l. fiet sers en bromfietsers. De afstand voor de wielrijders bedroeg 16.1 km en voor de brommers 25.7 km. De uitslag was: Bromfietsers: 1. F. de Decker te Hoek, beker; 2. C. Bakker te Hoek en 3. J. de Ruiter te 's-Heer Arendskerkê. Wielrijders: 1. C. M. de Footer, treft is de fractie van de P.v.d.A. van mening, dat de buitendijkse gebieden, gelegen tussen de nieu we oost- en westgrens, eveneens aan liet territoir van Terneuzen dienen te worden toegevoegd, t. w.: een gedeelte (ongeveer de helft) van de platen van Hulst, gelegen vóór liet Hellegat en de Groote- Huissenspolder; de zogenaamde mosselbanken buiten de Wevelwaalsedljk. In het gebied gelegen tussen de voorgestelde oostgrens en de Paardendek (van de Griete langs de Val) kan een industrieterrein aan diep vaarwater beschikbaar komen, ruim driemaal zo groot als de Nieuw-Neuzenpolder, met de mogelijkheid in de buitendijk se schorren havens aan te leg gen. Ook voor de z.g, mosselbanken geldt deze mogelijkheid. Wat de zuidgrens betreft zijn wij van mening aldus de heer Hol, dat de gehele gemeenschap Sluiskil, alsook de Axelse vlakte en de Axelse Sassing aan de ge meente dienen te worden toege voegd. Dat Sas van Gent meent op Sluiskil aanspraak te kunnen ma ken, noemde de heer Hol belache lijk. Ook dat het woongebied kan worden uitgebreid in oostelijke richting met benutting van het waterfront heeft onze instem ming, aldus de heer Hol, De heer BleUenberg, die na mens de K.V, P.-fractie het woord voerde, merkte allereerst op, dat in het herindelingsplan de parti culiere verlangens nu eenmaal moeten wijken voor de belangen van de gehele streek. Hij stelde ri' prijs op er op te wijzen, dat bij zijn motivering noch politie ke, noch religieuze motieven een rol hebben gespeeld. Maatschap pelijke en economische motieven dienen hier te prevaleren. Hoewel de heer B'eijénberg het niet zijn taak achtte in te moe ten gaan op uitlatingen gedaan gedurende raadsvergaderingen in andere gemeenten, meende hij toch te moeten opmerken, dat bepaalde scheldpartijen hem te gen de borst hebben gestuit. Hierdoor verspelen zij de kans op een mogelijke sameiiwerking. Spreker merkte voorts op, dat, hoewej het om verschillende re denen aantrekkelijk zou zijn één kanaalgemeente te formeren, heeft een formatie van twee ge- beker; 2. mevr. M. Donze en 3. C. van 't Hoff, allen te Hoek. Het was jammei', dat er niet door meer personen aan deze prettige oriëntatierit werd deel genomen. Meisje In Zee verdronken Gistermiddag om vier uur is de 15-jarige Annie van Aerde, afkomstig uil Hulst, bij het zwemmen in de Westerschelde verdronken, Annie was met vriendinnetjes bij opkomend water aan het stoeien. Plots verdween zij onder water. Even later kwam zij weer boven, waarop de meisjes dachten dat het een granie was, maar plots verdween zij wederom onder water en kwam niet meer bo ven. Het meisje was de zwemkunst matig machtig. Zij is de oudste uit een gezin van zes kinderen. Haar stoffelijk overschot is tot dusver niet gevonden. Carillon-concert Morgen zal de bekende bei aardier prof. Ephrem Delmotte weer twee concerten geven op het carillon in het Belfort. De concerten zullen te beluisteren zijn om resp. 16 en 20 uur. Zware ral met bromfiets Een jeugdige Belgische dame is nabij het oude pensionaat door onverklaarbare oorzaak met haar bromfiets ten val ge komen. Zij werd met een zware hersenschudding naar het zie kenhuis te Brugge vervoerd. Haar duopassagier liep geen noemenswaardig letsel op. meenten in de kanaalzöne, n.l. Terneuzen en Sas van Gent, geen onoverkomelijke nadelen. Een nauwe samenwerking tussen de- zo twee gemeenten zou echter ten zeerste geboden zijn. Spreker noemde verschillende factoren, waardoor Sluiskil bij Terneuzen gerekend moet wor den. De heer Bleijenbcrg vatte zijn standpunt als volgt samen In grote lijnen kan worden in gestemd met het herindelings plan van Ged. Staten. Als de .ge meente Hoek toch haar zelfstan digheid moet prijsgeven, is bet om verschillende redenen ge wenst het gehele grondgebied van die gemeente aan Terneuzen toe te voegen. Als logisch gevolg daarvan zou b.v. de huidige ge meente Philippine met de nieuwe gemeente Sas van Gent verenigd kunnen worden, hetwelk er in zou resulteren dat twee belang rijke industrie-gemeenten, Ter neuzen en Sas van Gent, ook op het recreatieve vlak elkanders partner zouden worden, n.l. in een voorzetting van het recrea tieschap Braakman, Spreker merkte daarbij nog op, dat in het plan van ir, Gouwe tor de Vogelsehorpolder niet bij Terneuzen is gehandhaafd, het welk wij niet geheel kunnen be grijpen, HIJ achtte het voorts nodig aan de oostelijke grens van de ge meente enkele correcties aan te brengen. Indien de gemeente Zaamslag haar zelfstandigheid mocht ver liezen en uitdrukkelijk blijken dat de bevolking van Zaams'ag in dat geval er voorkeur aan zou geven om tot de gemeente Terneuzen te behoren, dan heeft, de K.V.P.- fraetle daar vanzelfsprekend geen enkel bezwaar tegen, Tenslotte pleitte de heer Bleij- enberg zeer sterk voor het tot stand komen van een vaste oever verbinding, die hij absoluut nood zakelijk acht wanneer de kanaal- zóne tot een grote ontwikkeling komt. Op grond van de te verwach ten groei meent men dat Zeeuws- Vlaanderen in 1980 of wellicht later een gebied gaat vormen met 400.000 tot 500.000 inwoners. De heer De Fcljter nam het voorstel van G. S. onder de lou pe waarbij hij tot de conclusie kwam, dat dit college, gezien het verschil in de bevolking, twee gemeenten in de kanaalzöne noodzakelijk moet worden ge acht. Ook hij was van mening dat dit de juiste oplossing is, waarbij hij op een goede samen werking met de gemeente Sas van Gent hoopt. Wanneer de ge meente Hoek toch zijn zelfstan digheid verliest en de bevolking is er voor geporteerd, clan, zo meende de heer De Feijter, is de beste oplossing de gemeente Hoek bij Terneuzen te voegen. De iieer Van Langevelde (A.R.P.) ziet in de nabije toe komst een revolutionaire ontwik keling tot. stand komen en hij meent dat een dusdanige samen voeging waarbij in de kanaal- zóne twee gemeenten ontstaan, een onaanvaardbare oplossing. De Randstad Holland is bijna vol en dus moeten wij verwach ten dat grote bevolkingsgroepen naar Zeeuws-Vluanderen zullen afvloeien. Spreker was van me ning, dat, wanneer zal moeten worden samengewerkt met an dere gemeenten, cv wel gekib beld zal worden. Hij meende dat wij ons teveel laten beïnvloeden door de omstandigheden van het ogenblik. Wellicht zullen wij dan over 10 a 15 jaar opnieuw moe ten herindelen. De heer Fijn van Draat (V.V.D). begon met te wijzen op het teruglopen van het bevolkings cijfer en meende dat aan het a-sociale pendelen mot de mees te spoed een einde dient te wor den gemaakt, Wij moeten de plannen van G. S, zien als een voortzetting van hetgeen reeds tot stand ls gekomen. Spreker betreurde het ten zeerste dat er „aanslagen" zijn geploegd op onze gemeente. Hij achtte het noodzakelijk er op te wijzen dat deze plannen tenslotte niet uit Terneuzen komen. Hij vroeg zich af of er wel met oen gemeente, die Sluiskil aan zich wil trekken, nog wel samen te werken valt. Hij besloot met op te merken dut hij graag zijn stem wilde ge ven aan het preadvies van het college van B, en W. Do heer Ramondt G.P.V.moet constateren, dat er in de go. meentoraadsvergaderingen emo tionele overwegingen nogal pens een rol hebben gespeeld. Spre ker was van mening dat met het huidige plan Zeeuws-Vlaande- ren, en inzonderheid de kanaal- zóne. tot grote bloei kan komen. In feite zou hij het liefste zien dat Zeeuws-Vlaanderen in drie gemeenten werd verdeeld, één gemeente in het Land van Hulst, één gemeente in dc kanaalzone, en één gemeente in W. Zeeuws- Vlaanderen. Hij was er stellig van overtuigd, dat een hoven be stuurlijk lichaam de werkzaam heid in ernstige mate zal be knotten. In eerste instantie dankte dc Voorzitter voor dc wijze warop de fracties deze materie hebben behandeld. Op een vraag van de heer De Feijter, zei dc voorzitter, dat de plannen van G. S. komen, al Hikt het er misschien wel eens op, zo zoals de heer De Feijter opmerk te, dat mén niet precies weet wie deze plannen heeft ontworpen. Wethouder De Vos zei in zijn antwoord dat men wel begrip moet hebben voor de reacties van dc kleinere gemeenten die hun zelfstandigheid gaan verlie zen. De gemeentegrenzen zijn echter niet voor de eeuwigheid gemaakt. Wij hebben veel on aangename woorden moeton ho ren, maar de plannen zijn niet van ons. In een naburige ge meente is wel eens beweerd dat wij enkele jaren geleden een uit breidingsplan hadden, ging de heer De Vos verder. Dit is perti nent niet waar. Er is wel eens een studieplan geweest van onze stedebouwkundige, die in voor komende gevallen wel eens over de gemeentegrenzen heen kijkt, maar dit heeft niets mot een uit breidingsplan te maken. Trou wens wij hebben dit plan niet verborgen gehouden. Spreker vroeg zich af hoe het mogelijk is dat een anti-revolutionair raadslid er zulke revolutionaire ideën op na kan houden, als de heer Van Langevelde, De heer De Vos meende, dat een horindeling voor een kanaal- zóne met twee gemeenten voor vele jaren voldoende zal zijn, ge zien de bevolkingsdichtheid van Zeeuws-Vlaanderen (125 inwo ners per vierkante kilometer te- tegen 350 per vlerkante kilometer in overig Nederland). Verschil lende gebieden en plaatsen „zo maar" samenvoegen achtte ide wethouder van openbare werken ongewenst. Hij meende dat part ners naast elkaar moeton staan. Als zij bij het begin al tegenover elkaar staan, vreesde bij voor de toekomst zeer weinig samenwer king. Tenslotte merkte de heer De Vos op dat wanneer het nodig is (en dit was zijn persoonlijke mening) het dan nog beter zou zijn dat Terneuzen en Sas van Gent ieder zijn eigen grondge bied bestuurt. De overige agendapunten wer den vrij vlot afgewerkt, waarbij de Voorzitter er zijn voldoening over uitsprak dat de raad over een zeer belangrijk nagekomen agendapunt goedgunstig wilde beslissen. Dit voorstel behelsde een plan, ontworpen door het bestuur van de woningbouwvereniging Werk- mansbelang voor de bouw van 126 ééngezinswoningen; 48 be- jaardenwoningen en 108 galerij woningen met 60 garages. Het college van B. en W. stel den voor aan Werkmansbolang onder voorbehoud van toezeg ging van do door de gemeente van het Rijk te vragen gelde lijke steun van 731.006,ten- behoeve van het verkrijgen van bouwterrein (tussen Wilgen plantsoen en Hogendljkl en oen bedrag van 5.336,000,voor do bouw van dit complex. Gedurende een korte pauze in de raadsvergadering werd de nieuw benoemde chef van de te vormen afdeling onderwijs, cul turele en jeugdzaken, di's Hei koop aan de raadsleden voorge steld. Raad wijst samenvoeging af. Noodvoorzieningen aan het gemeentehuis uit bittere noodzaak. De raad van Hoofdplaat heeft zicli als één man geschaard ach ter de visie van B. en W. terzake van het plan van Ged. Staten tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen, welke visie werd neergelegd in een nota aan de raad. Het plan van Ged. Staten gaat er van uit liet overwegend Ka tholiek Hoofdplaat te voegen bij de Protestantse gemeenten Breskens, Hoofdplaat, Schoon dijke en Groede. Ged. Staten vinden de basis hiervoor in de gemeenschappe lijke regering. Het z.g. Industrie- schap. welke regeling onder aan drang van G. S. tot stand is ge komen tor verruiming van de werkgelegenheid en om de ont volking tegen te gaan. In eendracht en samenwerking kunnen grote belangen tot op lossing worden gebracht. In dit verband wezen B. en W. op de schoolartsendienst, school-tand- verzorging, bouw- en woning toezicht en de B. B. B. en W. staan versteld van de kronkelingen van Ged. Staten om de politieke en religieuze ver scheidenheid in voorgestelde combinatie in te passen. In de kanaalzöne is de verscheidenheid in opvatting van politiek en reli gie aanleiding geweest voor G. S. voor de kanaalzöne twee ge meenten aan te wijzen. B. en W. zijn van mening, dat het samen voegen van gemeenten met ver schillende religieuze instelling in geheel Zeeuws-Vlaanderen moet worden afgewezen. Samengaan mot Biervliet wordt .door Ged. Staten afgewe zen gezien de ligging van Slijk- plaat en Nummer Eén ten op zichte van Biervliet. Waarom wél Cadzand-Haven bij Oost burg? Niemand zal de opvatting van Ged. Staten au serieux ne men, dat Hoofdplaat geen oriën tatie op IJzendijke heeft. Sinds eeuwen bestaat er onder alle la gen van de bevolking van Hoofd plaat en IJzendijke een Inten sieve familiale verhouding, die tevens de stork overeenkomende mentale opvatting verklaart, In feite bestaat er sinds jaren gro tere behoefte aan een busverbin ding rechtstreeks met IJzendijke in plaats van met Biervliet. De stelling van Ged. Staten dat de belangen van Hoofdplaat westwaarts zijn gelegen, ontgaat B. en W. ten enenmale, welke in strijd is met de uitspraak van een gewestelijke provinciale autori teit, dat een verkeersader uit het zuiden voor Hoofdplaat een eer ste levensbehoefte is. De ontwik keling van Hoofdplaat haven moet ook in zuidelijke richting gezocht worden. Het zuid-oostelijk deel van West Zeeuws-Vlaanderen is voor- het bietenvervoer, granen en beurtvaart aangewezen op Hoofdplaat, welke haven zuiver In verband met de vierdaagse wandeltocht kan het wegverkeer in de omgeving van Nijmegen gedurende deze week enige ver traging ondervinden, zo heeft de A.N.W.B.-informatiecentrale mee gedeeld. Zo zal heden, 23 juli, enige stagnatie kunnen ontstaan nabij de Waalbrug in Nijmegen Op vrijdag 26 juli zal 't verkeer Venlo—Nijmegen—Arnhem en omgekeerd en het verkeer in de richting van Nijmegen naar Grave worden omgeleid. Gedu rende de gehele periode tussen 23 en 26 juli zijn er in en om Nijmegen vele verkecrsomleldin- gen. Het verkeer van Arnhem naar Venlo en terug dient de ronde, gele richtingsborden te volgen, die voorzien zijn van een zwart cijfer twee. Het verkeer tussen Arnhem en 's-Hertogen- bosch dient de gele richtingsbor den met het zwarte cijfer drie te volgen. door MIL LY GANZ 28) (Nadruk verboden.) Daar de grootmoedige zigeu ner echter veel breder in de schouders was dan de dokter en ook buitengewoon lang was. pas te het kledingstuk niet zo bijster goed om Christens figuur. Voor al de mowen reikten hem tot ver over de handen. Doch, in Gods naam! Hoofdzaak was, dat hij niet doodziek bij Mila thuis kwam. De zigeuner had overi gen niet gefantaseerd: de pels was buitengewoon warm. Al spoedig had de dokter met de oude vrouw de landweg be reikt. Na een diepe buiging liet zij hem daar alleen. Seconden- lang keek hij haar nog na, zoals zij daar, zo vlug en kwiek als een jong meisje, de weg terug ging, waarlangs zij gekomen waren. Terwijl de klokken de eerste feestdag inluidden, stapte Chris ten, doodmoe, begraven in het schapevel van de zigeunerhoofd man door het ontwakende dorp. Twee mannen, die een sneeuw ploeg voor zich uitduwden, ke ken hem stomverbaasd na. Een ogenblik later hoorde hij hun bulderend gelach door de stille, ochtend galmen. Toen hij bij zijn huis in de Stille Hoek aan kwam, viel Mlla bijna in on macht, toen zij hem zag. Alleen het feit, dat haar geliefde Joost noch door de woestelingen ge dood, noch ontvoerd was, deed haar het verlies van de jas, als iets bijkomstigs, al. heel gauw vergeten. Vol genot ontdeed de dokter zich van zijn kleren, om tenmin ste de kerstmorgen eens flink uit te kunnen slapen. Toen hij zijn colbertje wilde opbergen, viel het pakje van de zigeuner uit een der zakken op de grond. Hij raapte het op en wikkelde er het beduimelde papier van af. Er kwamen vijf blinkende goudstukken te voorschijn. Met het gevoel, ze eerlijk verdiend te hebben, bracht hij het geld in veiligheid in één van de rond slingerende poederdoosjes en gaf hij het in een hoek van zijn schrijftafel aan de vergetelheid prijs. Niemand in het dorp vernam iets van 't avontuur van Chris ten. Uit medelijden met de arme nomaden zweeg hij ook tegen over de autoriteiten. Waarom zou zijn geweten hem knagen Het ging immers hiel goed met bakker Holten. Het duurde niet lang of hij kneedde weer met met volle kracht het deeg van het brood en in het café kon hij heerlijk opscheppen met het lit teken. Bovendien had de zigeu ner ook wel zijn portie gekre gen. Christen zag nog altijd diens koortsige ogen voor zich in liet vale gezicht en zijn mede lijden werd telkens groter. Hij wist als arts maar al te goed, dat de verschrikkelijke slag op het hoofd voor de jonge vader veel gevaarlijker zou kunnen zijn, dan de snijwond van Hol ten. Ook werd er trouwens ver teld, dat Holten aan die treu rige geschiedenis helemaal niet zo onschuldig was als het aan vankelijk had geschenen. Ook een zigeuner heeft zijn eerge voel en kan zijn zelfbeheersing wel eens verliezen, als een zelf ingenomen, dikke bakker hem en de zijnen met spot overlaadt en de hond op hen afstuurt. En waarom, zo broeg de dok ter zich verder af, bekommeren de autoriteiten zich niet om de rondtrekkende mannen, nadat zij de hele troep ten onrechte tot diep in de winter hadden vast gehouden, zodat zij in koude en sneeuw met een zwangere vrouw in hun gezelschap terug moes ten keren naar hun vaderland Wat was dat voor een verachte lijke brutaliteitNee dokter Joost Christen zou de arme dui vels nooit aan hen uitleveren Dat speelde hij met zijn geweten wel klaar Toen zij op het punt stonden de grens te overschrijden, wer den de zigeuners gegrepen. De aanrander, de vader van het kindje, dat in de kerstnacht was geboren, was echter niet meer bij hen. Met de anderen wist men niets aan te vangen en dus liet m^n hen lopen. (Wordt vervolgd.) een streekhaven is. De haven is dan ook voor Hoofdplaat een levenader. Hoe zal het behoud van de haven ooit te verkopen zijn in de voorgestelde combina tie? Er is dan geen kijk op dat Hoofdplaat, thans dood versleten getijde-haven, door een nieuwe zal worden vervangen- Met het oog op de zeer zware polderlasten (ƒ125 per ha) ach ten B. en W, het zeer redelijk een nieuwe haven te eisen. De jaarlijkse verscheping beloopt 30.000 ton, wat voldoende grond is de haven in stand te houden. De ontvolking van Hoofdplaat is in sterke mate te wijten aan ge brek aan woonruimte. De laatste 4 jaar werd geen enkele toewij zing van woningwetwoningen verkregen. Anders zouden jonge gezinnen, welke nu wegtrokken, gebleven zijn. Het is onder deze omstandigheden niet mogelijk de bevolking op peil te houden, laat staan op te voeren, Het arbeids potentieel beweegt zich in op merkelijk grotere omvang naar de kanaalzöne dan naar het wes ten. De gemeente heeft een zeer behoorlijk verzorgingspeil; in welke combinatie dan ook is geen verbetering te verwachten. In welke combinatie ook, is de ligging van Hoofdplaat een aanleunen, waardoor Hoofdplaat tot buurtschap dreigt te worden zonder ontplooiing van het open bare leven, wat het ergste is, dat Hoofdplaat kan overkomen. B, en W. achten het voorstel onaanvaardbaar. De basis ls aanwezig om in hechte eenheid zelfstandig het bestuur over het agrarisch Hoofdplaat te voeren, waarin ,do basis ligt om als rus tige woonkern voort te bestaan. Tevens zal een open oog gehou den worden om het beschikbare arbeidspotentieel dienstbaar te stellen voor de industriële sec toren. De raad onderschreef ten volle de nota van B. en W. Restauratie gemeentehuis. De voorgenomen restauratie van het gemeentehuis werd door- kruisd door het herindelingsplan van Ged. Staten. De gunning van de verbouw van het gemeente huis kon in de raad van 24 mei niet langer genade vinden. Uit bittere noodzaak kwamen B. en W. nu met een plan tot verbete ring van het gemeentehuis, wel ke deels uit noodvoorzieningen bestaat en tevens de verruiming van de brandweergarage inhoudt. Zo zal in het uit 1913 daterende gemeentehuis de secretarie wor den verruimd, de verwarming en verlichting worden verbeterd en het achterstallig onderhoud plaats vinden. Over dit onder werp werd in beslcfréti'sitting .levendig van gedachten, gewis seld, terwijl de gemeenteopzich ter de heer Kaan, een uitvoerige uiteenzetting gaf. Ook kwam het verbeteren van de voetpaden op Nummer Eén en Hoofdplaat in deze besloten zitting aan de orde. In openbare vergadering werd besloten zowel de werken aan het gemeentehuis, annex brandweer garage. als het verbeteren van genoemde voetpaden uit te voe ren. De benodigde kredieten in totaal ƒ54.000 werden middels een begrotingswijziging uitge trokken. Verdere agenda. Uit de controle-rapporten van het verifieatiebureau van de Ver. voor Ned. Gemeenten bleek, dat de boeken van de gemeente-ont vanger in orde bevonden waren over het 2e kwartaal 1963. In kas was en moest zijn ƒ4.897,42. In de legeskas was en moest zijn ƒ646. De raad ging akkoord met het voornemen van Ged. Staten de wethouderswedden van ƒ1080 te brengen op ƒ1260. De heren De Smit, Roets en Steyaert werden benoemd in de commissie ad hoe belast met het onderzoek der gemeenterekenine 1962. De contributie van de Vereni ging van Ned. Gemeenten werd verhoogd tot 14 cent per inwoner Er werd een nieuwe kampeer- yerordening vastgesteld, ondei intrekking van de door de raad d.d. 24 mei vastgestele verorde ning. Besloten werd een werk- en schaftlokaal Jn te richten In de gemeentelijke bergplaats, Oester put 2. De kosten zijn geraamd op ƒ1350. Ten behoeve van de St. ,7o- sephschool werd ex art. 72 der L. O. Wet financiële medewer king toegezegd voor de aanschaf van een nieuwe natuurkunde- en aardrijkskunde methode. De aanvraag voor gymnastiek - materiaal zal eerst worden be handeld. na ontvangst van een rapport met opgave waar het oude materiaal voor gymnastiek is gebleven. DINSDAG 23 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Meneer de Gravin is niet thuis". Lokaal ..Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiebijeenkomst. BIERVLIET: 1.30 uur: Demon stratie met stropakkenladers op perceel graszaad van de lieer R. Baecke, gelegen aan de weg Biervliet—Hoofdplaat. WOENSDAG 24 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Meneer de Gravin is niet thuis".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2