Constituerende vergadering kabinet waarschijnlijk hedenmiddag Zeesleper „Utrecht" in actie Gezamenlijke luchtmachtopieiding India in Proces tegen dr. Ward begonnen Het weer Oud-Kalhofieke aartsbisschop terug uit Moskou De kernstopbesprekingen in Moskou DINSDAG 23 JULI 1963 19e Jaargang No. 5968 Mijnwerkersstaking in Spanje WEERBERICHT HOOGWATER Besparingen in het eerste halfjaar AANVARING TUSSEN NOORSE EN AMERIKAANSE TANKERS ROTTERDAM WERKT AAN ZIJN METRO VLIEGENDE SCHOTEL TUSSEN ENGELSE" AARDAPPELEN? KANS OP ONWEER NEEMT TOE ZON- en IP ^STANDEN FranJwrflur M •boaawmeuts Temetszen Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer Rwartaal: per maand f2.—: per week 48 et. Losse nrs 9 et. Dlreeteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie. adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smldswal DE VRUE ZEEUW Versehtfrrt dagelflks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentfeprils per mm 10 et-; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (gêêtt handels, advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties Wf voorultbetallnf. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nar. Voor het maandasmummer: zaterdags 10 rnir. De bemanning van de Neder landse zeesleepboot „Utrecht", die thuishoort in de vloot van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui- den en die voor hulpverlening aan de scheepvaart, is gestatio neerd bij de westelijke toegang tot het Engelse Kanaal, tracht sinds zondagavond op de Atlan tische Oceaan een moeilijke ber ging te klaren. De „Utrecht" heeft daar in dichte mist vast gemaakt aan 't Ghanese Liberty- vrachtschip „Denssuriver" (7288 ton), dat door een aanvaring vrij wel het gehele voorschip is kwijtgeraakt. Achterstevoren wordt de „Denssuriver" door de „Utrecht" in de richting van Brest gesleept De aanvaring deed zich zon dagmiddag omstreeks 13.00 uur voor. De 20.693 ton metende Ita liaanse tanker „Maria Fassio" meldde toen dat men op ongeveer 75 mijl ten westen van Brest in aanvaring was geweest met het Ghanese vradhtschip, onderweg van Stettin (Polen) naar Tako- radi. De „Urtecht" had haar ber gingsstation inmiddels verlaten en bood haar diensten voor de hulpverlening aan. De „Maria Fassio" wist de reis op eigen kracht voort te zetten. De bemanning van de „Utrecht" heeft een sleepverbinding met het achterschip van de Ghanees tot stand gebracht. Het transport werd maandagavnd in Brest ver wacht. Op de „Dunssuriver" wordt inmiddels alles gedaan om het schip drijvende te houden. Ghanese vrachtboot „Denssu river" in veiligheid. De IJmuidense zeesleepboot „Utrecht" is er in geslaagd het Ghanese vrachtschip „Denssuri ver", dat zondagmiddag haar voorsteven verloot op de Atlan tische Oceaan door een aanva ring met de Italiaanse tanker „Maria Fassio" naar Brest te slepen. Maandagmiddag om streeks 4 uur is het transport daar aangekomen. De „Utrecht" sleepte de „Denssuriver" achter stevoren. Het Ghanese vrachtschip was geladen met cement, auto's, spoor wegwagons, trucks en enkele duizenden tonnen stukgoed en was onderweg van Stettin naar Takoradi (Ghana). In het eerste ruim stond het water tot het tussendek, aldus kapitein K. Vuil van de sleep boot „Utrecht" bij aankomst in Brest. Toen wij met de „Utrecht" bij de positfe van de „Denssu river" aankwamen is een van de drie radiotelegrafisten en een matroos overgesprongen. Wij vonden de „Denssuriver" terwijl er slechts twintig meter zicht was als gevolg van de mist, met be hulp van de radarinstallatie. De mijnwerkersstaking in de noordelijke Spaanse provincie Asturië, die zaterdag is uitge broken onder 3.000 mijnwerkers in twee mijnen, is maandag uit gebreid tot vijf mijnen met 4.000 mijnwerkers, zo is maandag in Madrid vernomen. In betrouw bare kringen werd gezegd dat de mijnwerkers een hogere toe lage eisen dan de gebruikelijke voor de verjaardag van het be gin van de Spaanse burgeroor log, die op 18 juli wordt gevierd, De Indische regering heeft maandag bekendgemaakt dat met de luchtmacht van de Ver enigde Staten en die van Enge land een overeenkomst is geslo ten over gezamenlijke oplei dingsoefeningen in India, On langs was al bekendgemaakt dat de Verenigde Staten India hel pen bij het installeren van een net van radar- en andere ver bindingen langs de Indische noordelijke grens met China. In Gistermiddag zijn de aarts bisschop van Utrecht der Oud- Katholieke kerk, mgr. dr. A. Rinkel, en de bisschop van Deventer mgr. P. J. Jans, presi dent van het Oud-Katholiek seminarie te Amersfoort, uit Moskou op Schiphol terugge keerd. Op uitnodiging van de Russisch Orthodoxe kerk heb- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk onweer Aanvankelijk weinig, later tij delijk meer bewolking met kans op enkele lokale onweersbuien. Warm weer met overwegend zwakke wind, maar in de kust streken enige afkoeling bij wind van zee. Later matige wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. DINSDAG 23 JULI v.m. n.m. Breskens 3.30 3.45 Terneuzen 4.05 4.20 Hansweert 4.45 5.00 Walsoorden 4.55 5.10 WOENSDAG 24 JULI v.m. n.m. Breskens 4.10 4.23 Terneuzen 4.45 4.58 Hansweert 5.25 5.38 Walsoordeo 5.35 5.48 ben zij in de afgelopen 5 dagen in Rusland de feestelijkheden bijgewoond, die daar werden gegeven omdat de patriarch van Moskou en geheel Rusland vijf tig jaar geleden tot bisschop werd gewijd. „De patriarch is een bijzon der imponerendefiguur", aldus mgr. Rinkel. „Hij is ondanks zijn 86 jaren nog buitengewoon vi taal". Voor de viering waren circa 80 geestelijken van diverse kerken uit het buitenland ge nodigd. Van hen kwam onge veer de helft uit niet-commu- nistische landen. Alle patriar chen van de Orthodoxe kerk (tegenwoordig een 12-tal) wa ren aanwezig, en ook het Vati- caan was vertegenwoordigd door de bisschop van Fribourg in Zwitserland. Van een gedachten wisseling over de grotere vrijheid, die de kerk tegenwoordig in Rusland geniet, was nauwelijks iets ge komen. De Russische geestelij ken lieten zich hier niet over uit. Mgr. Jans was het opgeval len dat vooral onder de jeugd van godsdienst weinig sprake is. „Wanneer de stoet van geeste lijken bij rondleidingen geza menlijk op straat wandelde, werden wij soms onverholen uitgelachen door de jeugd". Anderzijds waren de geeste lijken op een officiële regerings ontvangst geweest. Deze werd in Moskou gegeven door een commissie die voor de regering de betrekkingen tussen staat en keik regelt, de jongste overeenkomst wor den de Verenigde Staten en En geland niet verplicht India te helpen wanneer het wordt aan gevallen, maar de twee landen zullen met India in een derge lijk geval overleg plegen. In de bekendmaking werd tevens gezegd dat besprekingen worden gevoerd over Sowjet- russische hulp aan de Indische luchtverdediging. Onlangs is een Indische delegatie naar Moskou gegaan om de levering van Sowjetrussische wapens aan In- dië te bespreken. De Sowjet- Unie zou luchtafweerraketten, transportvliegtuigen, helicopters, mortieren, kanonnen en verbin dingsuitrusting hebben aange boden. De Indische luchtmacht bezit reeds enige Sowjetrussi sche helicopters en zware trans portvliegtuigen en er zijn reeds zes supersonische straaljagers geleverd in afwachting van de oprichting van fabrieken in In dia waarin deze Mig-straalja gers zuilen worden vervaardigd. Amerikaanse functionarissen in Washington verklaarden dat de Amerikaanse mobiele radar eenheden en de verbindingspit- rusting binnen twee maanden in India in gebruik genomen zul len worden. De eerste gezamen lijke oefenvluchten zullen ko mende herfst gedaan worden. De kosten van de niet verplaats bare radarinstallaties komen op ongeveer 15 miljoen dollar. Ver scheidene honderden Ameri kaanse militairen zijn bij de overeenkomst betrokken. In het eerste halfjaar 1963 be liepen de totale stortingen bij de spaarbanken en boerenleenban ken 3372,0 min tegen ƒ2839.1 min in het eerste halfjaar 1962. Voor de terugbetalingen wa: i de cijfers in dezelfde perio -.e ƒ2606,7 min resp. ƒ2363,6 min. Het spaarverschil was daardoor in het eerste halfjaar 1963 circa ƒ230 min hoger dan in hei eer ste halfjaar 1962 t.w. 765.3 min resp. 435,8 min. Het spaarte goed aan het eind van het eerste halfjaar 1963 beliep 13.399.9 min vergeleken met 12.634,6 min eind december 1962, aldus de cijfers van het Centraal Bureau voor do Statistiek. Voorshands wordt aangenomen dat de constituerende vergade ring van het nieuwe kabinet- Marijnen hedenmiddag om twee uur in de Trèveszaal in het mi nisterie van Verkeer en Water staat zal plaats vinden. Er is nog enige onzekerheid, omdat de kandidate voor de zetel van Maatschappelijk Werk, mevr. SehouwenaarFranssen (V.V. D.) zich op het ogenblik nog er gens tussen Perugia in Italië en Den Haag bevindt. De formateur hoopt mevrouw Sehouwenaar vandaag aan het eind van de ochtend of het begin van de mid dag te ontvangen. Voorts kan worden aangeno men dat volgende week dinsdag de regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal worden afge legd. De daarop volgende woens dag wordt het Kamerdebat ver wacht en op donderdag het ant woord van de regering. Men heeft in politieke kringen in Den Haag de verwachting dat Hare Majesteit de Koningin morgen in Nederland terug zal zijn om het nieuwe kabinet te beëdigen. Gisteravond was nog niet be kend of alle kandidaten van het kabinet-Mar ijnen reeds het „ja woord" hadden gegeven. Maandagochtend is, onder gro te belangstelling van de zijde van publiek en pers, voor de Londen- se rechtbank van de Old Bailey het proces begonnen tegen de 50- jarige dr. Ward, de gescheiden zoon van een Anglicaanse gees telijke, die terecht staat op be schuldiging van het verleiden en doen verleiden van minderjarige meisjes, het verkrijgen van in komsten uit door hem aange moedigde prostitutie en het aan zetten tot onwettige vruchtaf drijving. Er zijn vijf beschuldigingen jegens dr. Ward uitgebracht. De beklaagde heeft op alle punten schuld ontkend. Een van de hoofdfiguren uit dit geruchtmakende proces is het roodharige fotomodel Christine Keeler, die heeft toegegeven op een gegeven tijdstip zowel met de voormalige minister van Oor log Profumo, als met kapitein Iwanof, destijds plaatsvervan gend Russisch marine-attaché te Londen, bevriend te zijn ge weest. Een andere vrouwelijke hoofd figuur is Marily RiceDavies, een vriendin van Christine Kee ler en evenals zij een demi-mon daine. Openbare aanklager Griffith Jones verklaarde in zijn ope ningstoespraak tegenover de 12 gezworenen - 11 mannen en 1 vrouw - dat zij de zaak, waarover hun oordeel wordt gevraagd, uit sluitend moesten beoordelen aan de hand van het hun voorgeleg de bewijsmateriaal en dat zij al les, wat zij hierover hadden ge hoord of in de pers hadden ge lezen, bij het vellen van hun oor deel uit hun gedachten moesten zetten. Griffith—Jones zei, dat het in derdaad juist schijnt te zijn dat Christine Keeler nimmer een ver houding met Ward zelf heeft ge had. Hij ontving echter wel een deel van de inkomsten, die zij uit „nette prostitutie" verkreeg en hij bezorgde haar ook „klan ten". Later ontmoette mej. Keeler Marilyn Rice-Davies en de twee meisjes gingen in een flat samen wonen. Er ontstonden wel sek suele betrekkingen tussen Ward en Marilyn. Ward nam mannen naar de flat mee, die hij met de twee meisjes in kennis bracht. Op een gegeven ogenblik deed dr. Ward Marilyn een huwelijks- voorstel. Hij zei hierbij dat hij niet veel geld, doch wel veel vrienden bezat. Hij zou deze met Marilyn in kennis kunnen bren gen, waarna zij samen zouden kunnen leven van het geld dat Marilyn zou kunnen verwerven door zich met deze mannen af te geven. Maar Marilyn weigerde hierop in te gaan. De openbare aanklager stelde verder dat Christine Keeler van juni 1961 tot augustus of septem ber 1962 volledig onder invloed van dr. Ward stond. In die tijd bracht zij ook van tijd tot tijd meisjes voor dr. Ward mee naar haar flat. Dit was ook de ach- tc grond van haar besluit om fo.omodel te worden, daar zij dan gemakkelijker met dergelijke meisjes in aanraking kon komen- Het gebeurde ook wel dat dr. Ward c-.ld nodig had en dat hij Chri-.ine Keeler er dan toe aan zette een van haar „klanten" op i» bellen. Dr. Ward zei altijd tegen Christine: „Jij bent geen publie- Ke vrouw. Zolang je de mentali teit van een dergelijke vrouw niet bezit, ben je het ook niet." „En inderdaad", aldus de open bare aanklager, „kon Christine niet sis een publieke yrouvv in de gangbare zin van Het woord worden beschouwd." Op 14 december 1962 schoot de Westindiër John Edgecombe, die ook tot Christine's „vrienden" behoorde, op het fotomodel. Na dit voorval, dat grote opschud ding veroorzaakte, verhuisden de meisjes naar een andere flat, waar zij hun leven op dezelfde voet voortzetten. In deze flat bevond zich in een bepaald vertrek een spiegel, met behulp waarvan het mogelijk was te zien wat zich in een slaapkamer afspeelde. Op zekere dag ontmoette dr. Ward een fatsoenlijk meisje van 18 jaar, dat hij" voor een bezoek aan de flat uitnodigde. Hij toonde haar ook de spiegel en hij vertelde haar dat hij, door hiervan op de hiervoor aange geven wijze gebruik te maken, wel wat geld dacht te verdienen. Het meisje zei daarop dat zij er in het geheel geen belang in stelde om op die wijze te weten te komen wat zich in de slaap kamer afspeelde. „Ja maar, dat is ook niet de bedoeling", zei dr. Ward. „Ik zou willen dat u de voorstelling in de slaapkamer gaf." Het meisje verliet daarop ver ontwaardigd de flat, waarin zij nooit meer is teruggekeerd. Op 200 mijl van de Amerikaan se oostkust ter hoogte van Cape Cod zijn zondag een Noorse tank boot en een Amerikaans tank schip met elkaar in aanvaring gekomen. Het 13.409 ton metende Noorse schip „Honnor", dat werd geramd, liep zo zware averij op, dat 42 leden van de bemanning het schip verlieten. De kapitein en zeventien andere opvarenden keerden echter na korte tijd naar de „Honnor" terug om te trach ten het schip te redden. Men wist de zware slagzij ongedaan te maken. Verwacht werd dat de „Honnor" behouden kon blijven, als het gunstige weer zou aan houden. De „San Jan", die de overige 24 opvarenden van de Noorse tankboot aan boord nam. ver toonde ook ernstige schade. Men nam echter aan dat dit schip op eigen kracht een haven zou kun nen bereiken. Irak wijst communistische diplomaten uit Irak heeft zes communistische diplomaten vijf Bulgaren en een Oostduitser uitgewezen. Hun gedrag was „niet in over eenstemming met het interna tionale diplomatieke gebruik". Zij hebben alle zes Irak al verlaten. Een fraaie overzichtsfoto, ge maakt vanaf het stationspost kantoor te Rotterdam, van het centrum van de stad waar de werkzaamheden voor de metro plaatsvinden. Op de voorgrond een drietal tunnelstukken met daarachter een deel van het sta tion, dat bij het stadhuis op de Coolsingel zal komen, nu nog in het bouwdok op het Weena. Op de achtergrond, in het midden, het Hilton-hotel en de toegang tot de Coolsingel. In een cómmuniquê dat maan dagavond door de drie bij de kernbesprekingen in Moskou be trokken mogendheden is uitgege ven wordt gezegd dat er maan dag „verdere vooruitgang" is ge maakt bij het bestuderen van een ontwerpovereenkomst op een verbod van kernproeven in de atmosfeer, de kosmische ruimte en onder water. De gedachten- wisseling over andere zaken van gemeenschappelijk belang is eveneens vonu .Vet". Vandaag zullen de afgevaardigden op nieuw bijeenkomen, aldus het communiqué. De besprekingen van maan dag duurden 3 uur en 50 minu ten. Men meent te weten dat een ontwerp-commissie maan dagmorgen tijdens een bijeen komst de laatste hand heeft gelegd aan de gedeeltelijke kernstopovereenkomst en de meeste westelijke waarnemers in Moskou verwachten dat bin nen enige dagen een overeen komst zal worden gesloten. De 72-jarige Engelse boer Roy Blanchard te Charlton bij Shaf tesbury in het Engelse graaf schap Dorset (links) loopt hier met leden van een mijnoprui- mingsploeg van het Engelse leger om een gat in zijn land heen, dat volgens hem is ver oorzaakt door de landing van een vliegende schotel „uit een andere wereld". Om het grote gat in het midden heen zitten vier indrukken als van poten van een soort luchtvaartuig. Het leger heeft nog geen officiële oorzaak voor het ontstaan van de gaten gegeven, maar Blan chard blijft erbij, dat wezens uit de ruimte in zijn aardappelveld zijn geland. Zij zouden aard appelen en enige rogge uit het aangrenzende veld hebben mee genomen. Een gebied met grote warmte dat boven het vasteland aanwe zig is, breidde zich tot over ons land uit en in Brabant en Lim burg steeg het kwik hierbij tot 30 graden. Aan de kust viel in de loop van de dag zeewind in, waardoor de temperatuur aan zee daalde tot 20 graden. Het bleef echter vrij zonnig en daar door aangenaam. Een gordel van hoge luchtdruk die zich van Ierland vla Enge land en de Noordzee naar N.- Polen uitstrekt, wordt nu van 't westen uit aangetast door een depressie die zich in de avond uren op 800 km westelijk van Ierland begon te ontwikkelen. Deze depressie zal vermoede lijk een noordoostelijke koers volgen. Hierdoor kan de wind bij ons later op de dag uit zuidelijke richtingen gaan waaien. Warmtestoringen die vandaag opnieuw boven Frankrijk zullen ontstaan, en aanleiding zullen geven tot de ontwikkeling van enkele lokale onweersbuien, kun nen zich 'Vtarbij in de namiddag en avond ook tot over ons land uitbreiden. ZON MAAN op ondei op onder 23 4.47 20.45 7.34 22.24 24 4.48 20.44 8.45 22.46 r

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1