X Deze week ratificering kernstopverdrag Formateur Marijnen werkt snel Chinese delegatie in Peking terug De suikerprijs met 2 cent per kg verhoogd Tegenspraak van Portugese ministerie van defensie Drummond schuldig bevonden aan spionage MAANDAG 22 JULI 1962 19e Jaargang No. 5967 KENNEDY TOT OE THANT OVER KERNSTOP- BESPREKINGEN Ook Oostduitse communistische partij keert zich tegen de Chinezen DE SPIONAGEZAAK IN ZWEDEN De strijd in Zuid-Vietnam DASSPELD VAN KENNEDY GEROLD EN TERUGGEGEVEN Néd. echtpaar in Duitsland omgekomen Engels schip in Canada gezonken fjflïf) schakel over op Gulf pride Indonesiërs uit N.-Borneo gewezen Gevechten in Haiti? HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankaring bö abonnement: Terneuzen Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 'f 6,per Swartaal! per maand f2,—: per weel? 48 et. Losse nrs 9 ct. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sanfle Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelllKs Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mrrumvm per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 8 nor. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 tnjr. Foto: v.I.n.r.: Averell Ham man (V. S.), lord Hailsham (Eng.), Andrei Gromyko (Rush) en Valerian Zorin (Rusl.) In kringen van de Amerikaan se regering worden berichten uit Moskou bevestigd, dat een ont werpverdrag voor een verbod op kernwapenproeven thans ter parafering gereed is. Afgezien van onvoorziene hin derpalen hoopt men, dat het ont werp binnen enkele dagen gepa rafeerd kan worden en als dit is gebeurd, zou het verdrag aan de regeringen in Moskou, Washing ton en Londen voorgelegd wor den. aldus is in genoemde krin gen gezegd. In andere kringen meent men evenwel, dat ondanks de ge maakte vorderingen in de kern- stopbesprekingen in Moskou, het nog steeds niet zeker is of het Kremlin een verdrag tot het sta ken van kernwapenproeven ge koppeld wil hebben aan een niet- aanvalsverdrag tussen de Navo en de landen van het Pact van Warschau. Maar waarnemers merken op, dat de Amerikaanse onderhandelaar Harriman alleen maar gemachtigd is om over een kernstop-verdrag te onderhan delen. Onder de toeschouwers bij de wedstrijd tussen Russische en Amerikaanse atleten in het Le- nin-stadion in Moskou bevonden zich zondag-Chroesjtsjov en Har riman. President Kennedy heeft plech tig beloofd dat de Amerikaanse regering alles in het werk zal stellen om het welslagen van de kernstopbesprekingen, die mo menteel in Moskou gaande zijn, te verzekeren. In een boodschap aan secretaris-generaal Oe Thant betuigde hij zijn dank voor de warme wijze waarop deze uiting had gegeven aan zijn hoop op een succesvolle afloop van deze besprekingen, een hoop die, zoals Kennedy zei, zeker gedeeld wordt .,door de overgrote meerderheid van de V.N.-leden en hun volke ren". Als thans overeenstemming zou worden bereikt over een doeltreffend verbod op het nemen van kernproeven, zou dit bijdra gen tot een grotere veiligheid voor de Verenigde Staten, voor alle leden van de Verenigde Na ties en voor de gehele wereld, aldus Kennedy. „U kunt verze kerd zijn van mijn intense en voortdurende belangstelling in de onderhandelingen die nu gaan de zijn," zo deelde de Amerikaan se president Oe Thant mee. Enige' tijd geleden had de secretaris-generaal in brieven aan Kennedy, Chroesjtsjov en MacMillan de hoop uitgesproken, dat een kernstopovereenkomst zou worden gesloten. RUSSISCH-CHINESE BESPREKINGEN WORDEN LATER VOORTGEZET De communistiscb-Chinese af vaardiging, die in Moskou met So wj et-vertegenwoordigers be sprekingen heeft gevoerd over het tussen de communistische partijen van China en Rusland bestaande geschil op ideologisch gebied, is zondag met twee Rus sische vliegtuigen in Peking teruggekeerd. Eén lid van de de legatie is in Moskou achterge bleven. In een zesduizend woorden be slaand hoofdartikel in „Neues Deutschland", het officiële Oost duitse partij-orgaan, keert ook de Oostduitse communistische' par tij zich opnieuw tegen de Chinese communistische leiders, die zij beschuldigen van het voeren van een „dogmatische, onwerkelijke politiek, die zich onderscheidt door arglistische opruiing". „De Chinese communistische partij heeft de Russische zuster partij en andere communistische partijen ernstig belasterd, met het uitgesproken doel haar ver keerde politieke koers op te Het Portugese ministerie van Defensie heeft in een communi qué verklaard, dat het verslag dat de minister van Defensie, generaal Gomes de Araujo, woensdag in een gesprek met het blad „Diario Popular" heeft ge geven over de militaire situatie in Portugees Guinea, verkeerd is uitgelegd. Er heeft daar geen invasie plaats gehad, noch heb ben de opstandelingen enig deel van dat gebied in handen. Volgens het ministerie van De fensie is de situatie als volgt: „In 85 procent van het gebied is alles volkomen normaal. In de overige 15 procent zijn de afge lopen paar maanden infiltraties van terroristen voorgekomen vanuit de republiek Guinea. Deze lieden voeren acties vanuit ver borgen plaatsen in het oerwoud en trachten aan de waakzaam heid van de militaire eenheden te ontsnappen. Zij begaan van dalisme in inheemse dorpjes en tegen economische installaties. Desalniettemin gaat het normale leven bü een groot deel van de bevolking en de bestuursposten en dorpjes gewoon door en zijn de verbindingen open. Deze hei melijke infiltraties kunnen niet met „invasie" worden betiteld en als in sommige bossen terroris ten aanwezig zijn die wij her halen het contact met de troepen die belast zijn met hand having van de orde trachten te vermijden, kan men toch niet zeggen dat ook maar enig deel van het gebied in hun handen is", Volgens het Zweedse dagblad „Dagens Nyheter" is de Zweed se contraspionagedienst er thans zeker van. dat de luchtmacht officier Stig Wennerström die kortgeleden wegens spionage voor de Russen is gearresteerd een medeplichtige heeft gehad. Het blad schrijft, dat een nieu we arrestatie op handen is. dringen aan het internationale communisme.Doch de Chinese kameraden mogen bedenken dat hun ongegronde, in het openbaar gedane aanvallen op andere com munistische partijen, niet slechts leedvermaak wekken bij de im perialisten, doch ook nadeel be rokkenen aan- deze partijen en aan arbeiderspartijen in het al gemeen. Dit is wél een bijzonder merkwaardige strijd tegen het imperialisme", aldus „Neues Deutschland'.'. In het hoofdartikel in „Neues Deutschland" wordt verder ont huld dat eén vooraanstaande Chinese communist in 1961 in China tegenover een Oostduitse afvaardiging heeft verklaard dat de Chinese volksrepubliek zich in de komende jaren in de eerste plaats zou toeleggen op verbete ring van haar handelsbetrekkin gen met die communistische staten, die zich achter het Chi nese standpunt op ideologisch gebied schaarden. Het blad vervolgt: „Ongelukki gerwijs hebben de daarop volgen de ontwikkelingen aangetoond, dat het de Chinese commu nisten ernst was met dit stre ven. De Chinese volksrepubliek heeft namelijk haar handel met Oost-Duitsland in de periode 19581962 dermate verminderd, dat de omvang van haar goede renuitwisseling met West-Duits- land die van haar met Oost- Duitsland overtreft". Waarnemers in West-Berlijn merken in dit verband op dat het de eerste maal is, dat Oost- Duitsland een dergelijke medede ling over de achteruitgang van zijn handel met communistisch China heeft gedaan. Vijfduizend personen waren op het vliegveld van Peking ter ver welkoming aanwezig. Ónder hen bevonden zich partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, eerste minister Tsjoe En-Lai en andere leiders van partij on regering in China. Toon de leden ter Chinese af vaardiging de vliegtuigen verlie ten, werd hun mot trommen en bekkens een oorverdovend wel kom bereid. Uit do menigte werd geroepen „Blijft getrouw aan het Leninistische Marxisme en kant u tegen de revisionisten" en „Houdt stand in eenheid en ver zet, u tegen do splijtzwam", aldus 't officiële communistische pers bureau „Nieuw-China". Volgens een communiqué, dat verspreid is door hetzelfde pers bureau, hebben do Russische en de Chinese delegatie afgesproken het overleg later voort te zetten. Datum en plaats zullen door de beide partijbesturen worden vastgesteld. Het recès is voorgesteld door China, aldus het communiqué. Na het rustig' uitstippelen van richting en strategie zet forma teur mr V. G. M. Marijnen thans vaart achter het werk. Het ver moeden is gewettigd, dat hij reeds heden of anders toch mor gen een „rond kabinet" kan pre senteren, aldus menen ingewij den in de hedendaagse ontwikke ling. Vrijdagavond had mr Marijnen een uitvoerig gesprek met de naar financiële ruimte voor A.O.W. en kinderbijslag streven de demissionaire minister van Sociale Zaken dr Veldkamp. Uit het uitvoerige programma van besprekingen van zaterdag mag worden afgeleid, dat de struikel blokken rond dr Veldkamp thans zijn opgeruimd. Alle gesprekken waren tot dus ver „oriënterend". De bezoekers van mr Marijnen kregen mapjes met studiestof mee, welke stof mede van invloed zal zijn op het besluit of zij zich voor een por tefeuille beschikbaar willen stel len. Mr Marijnen ontving zaterdag prof. Andriessen (C.H.U.) aan wie vermoedelijk Economische Zaken is aangeboden. Zijn vol gende bezoeker was drs Bogaers (KVP), die waarschijnlijk voor Volkshuisvesting is aangezocht. De staatssecretaris van Marine, de heer P. de Jong (KVP), ver scheen in de middag. Aangeno men kan worden, dat hem de ze tel van Defensie is geoffreerd. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken mr Bot (KVP) kreeg, naar wordt aangenomen, de gelegenheid om voor de por tefeuille van Maatschappelijk Werk optie te nemen. Om vijf uur zaterdagmiddag kwam de kandidaat voor Land bouw, mr B. W. Biesheuvel (ARP) bij de formateur. De be spreking duurde ruim anderhalf uur. Daarbij is zonder twijfel de bezetting van de zetel voor O., K. en W. aangesneden, waarvoor een ARP-kandidaat gezocht werd en vermoedelijk gevonden is in de hooggeleerde, zeer bekende V.U.-professor en radiospreker, het lid van de Eerste Kamer prof. dr I. A. Diepenhorst. Mocht deze niet accepteren, dan valt waarschijnlijk deze por- tefeuide toe aan een kandidaat van de CHU of van de KVP. Aan deze onverhoopte situatie zou membre „comité rat'onal artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing Van Zuidvietnamese militaire zijde is zondag te Saigon mede gedeeld dat zaterdag 58 commu nistische guerilleros zijn gesneu veld. Een tachtig communisten werd gewond terwijl er achttien gevangen werden genomen. De regeringstroepen verloren 19 man aan doden en 45 aan ge wonden. Een 19-jarige Indonesische stu dent heeft een dasspeld aan pre sident Kennedy teruggegeven, die hij enkele dagen geleden van de Amerikaanse president had „ge rold". De student had de das speld gerold toen Kennedy op het Witte Huis was omstuwd door 2500 studenten uit 56 landen. De Indonesiër bood president Kennedy schriftelijk zijn veront schuldigingen aan. De heer en mevr. Niemands verdriet uit Soest zijn zaterdag bij een verkeersongeluk in W. Duitsland om het leven geko men. De auto van het echtpaar maakte blijkbaar een verkeerde manoeuvre op de snelweg bij Hannover en kwam frontaal in botsing met een vrachtauto. De luxe-auto van een verhuurbe drijf uit Achterveld, waarin het echtpaar zat, werd zó grondig vernield dat men met zeer veel moeite de herkomst kon vaststel len. De heer en mevr. N. hadden geen kinderen. Het Britse vrachtschip „Trito nica" (12.863b .r.t.) is zaterdag na een aanvaring met een ander Brits schip, de „Roonagh Head", in de St. Laurens-rivier gezon ken aldus heeft het Canadese persbureau gemeld. De aanvaring gebeurde om 7 uur (Ned, tijd) tijdens dichte mist op ongeveer 30 km ten wes ten van de stad Quebec. Schepen in de omgeving zoch ten naar overlevenden. Dé „Roonagh Head" meldde per radio zes overlevenden gered te hebben. Een Ierse boot heeft 3 overlevenden en 2 doden uit het water gehaald. De laatste officiële cijfers van de aanvaring van zaterdagoch tend tussen twee Britse vracht schepen op de St. Laurens (Ca nada) zijn 18 doden, 16 vermis ten en 16 gewonden. dan enige verschuiving in de thans waarschijnlijke samenstel ling gepaard moeten gaan. Indien de AR-bezetting van O., K, en W. thans gelukt, dan zal Verkeer en Waterstaat aan een VVD-kandidaat kunnen toeval len. Het is niet zeer waarschijn lijk, dat in dit geval een veertien de zetel, de door, naar gezegd wordt, de VVD gewenste minis ter zonder portefeuille (belast met Europese zaken) gereali seerd zal worden. Geschiedt dit toch, dan zal Verkeer en Water staat in KVP-handen moeten ko men of indien de AR O., K. en W. niet krijgt in AR-handen. Aldus de stand van zaken, zo als men die in leidende politieke kringen ziet. Men rekent op KVP-portefeuilles voor Algeme ne Zaken, Buitenlandse Zaken, Sociale Zaken, Volkshuisvesting, Defensie en Maatschappelijk Werk. Voorts op Justitie en Eco nomische Zaken in CHU-handen, ARP-ministers op O., K. en W. en Landbouw, en VVD-ministers op Binnenlandse Zaken, Finan ciën en Verkeer en Waterstaat. Tenslotte zij vermeld, dat rond mr Biesheuvel (AR) hardnekkig 't gerucht van een komend vice- premierschap gaat. SELECT SINGLE-G Dc motorolie vim vimtki/in! Met ingang van heden is de suikerprijs met 2 cent per kg verhoogd. De consumentenprijs voor suiker kan nu 1,01 per kg bedragen. Deze verhoging, zo deelt het ministerie van Landbouw mee, is het gevolg van de verhoging van de af-fabrieksprijs van suiker met 2,— per 100 kg, die bij be schikking van de minister van Landbouw en Visserij door wij ziging van de prijzenbeschikking suiker tot stand komt zoals uit de Staatscourant van heden zal blijken. De af-fabrieksprijs voor suiker wordt dan 89 tot 90 per 100 kg gebracht, inclusief accijns en omzetbelasting. Tot dusverre kon de definitie ve suikerprijs af-fabriek voor de oogst 1963 niet worden vastge steld, aangezien de met suiker bieten beteelde oppervlakte nog niet bekend was. Nu de grootte van de met suikerbieten bebouw de oppervlakte thans nagenoeg vaststaat rond 69.500 ha kon de prijsverhoging nauwkeu riger worden berekend en op 2 per 100 kg worden bepaald. Volgens mededeling van het ministerie van Landbouw en Vis serij is de prijsverhoging nodig om de voor de akkerbouwers in januari j.l, vastgestelde garantie prijs van 54 per 10000 kg sui kerbieten, van de oogst 1963 te realiseren. Het areaal suikerbieten is dit jaar aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. De fabrieken krijgen daar door minder bieten te verwerken terwijl hun vaste lasten gelijk blijven, hun verwerkingskosten per ton bieten worden dus hoger, vandaar de verhoging van de suikerprijs. De teruggang in het suikerbie tenareaal ten opzichte van vorig jaar bedraagt 10.4 Vorig jaar bedroeg de suikerproduktie al minder dan de binnenlandse be hoefte. Uit voorschotten uit vorige jaren kon het tekort aan gevuld worden. Tenzij er zich zeer bijzondere omstandigheden zouden voordoen, verwacht het ministerie van Landbouw niet, Een 34-jarige Amerikaanse neger, Nelson C. Drummond, die zestien jaar bij de Amerikaanse marine heeft gediend, is door'een federale rechtbank van gezwo renen in New York schuldig be vonden aan het doorgeven van militaire geheimen aan Russi sche spionnen. De man kan hier voor de doodstraf krijgen. Drummond heeft bekend in dienst van Russische agenten te hebben gestaan. Hij heeft echter ter verdediging aangevoerd, dat de Russen hem in 1957, toen hij als onderofficier van de Ameri kaanse marine in Londen ver toefde, „in een val hebben laten lopen"'. Zij hadden chantage op hem gepleegd en daardoor was hij spion geworden. Hoewel hij bij de marine was, bezat Drummond een café in Newport, dat hij volgens de autoriteiten financierde met geld dat hij voor zijn spionagewerk kreeg. Voor de documenten uit een marinebasis te Newport, die hij aan de Russen gaf, zou Drummond telkenmale zesdui zend dollar hebben ontvangen. De beklaagde heeft echter ver klaard, dat hij de Russische agenten heeft bedrogen en dat de documenten die hij hun in han den speelden onschuldig waren. Drummond werd in september j.l. in New York gearresteerd, toen hij gegevens overhandigde aan twee secretarissen van de Russische delegatie bij de Ver enigde Naties. Beide Russen zijn inmiddels uitgewezen. Drumond stond voor de tweede maal terecht. Het eerste proces eindigde 23 mei, toen de jury niet tot overeenstemming kon komen. Het tweede proces heeft twee weken geduurd. De rechter zal later het vonnis uitspreken. o Engeland heeft de terugroe ping geëist van twee Indonesi sche vertegenwoordigers in Noord Borneo, de Britse kolonie die spoedig deel zal gaan uitma ken van de federatie-Maleisië. Dit is zondag van betrouwbare zijde in Djakarta vernomen. De Indonesiërs beiden mi litairen zouden in Noord- Borneo guerrilla-strijders heb ben aangeworven en zich ook nog op andere wijze in de bin nenlandse aangelegenheden van deze Britse kolonie hebben ge mengd. Beide mannen, die nog geen jaar in Jesselton, de hoofdstad van Noord-Borneo, gestationeerd zijn, hebben een week de tijd ge kregen om te vertrekken. dat er in het kalenderjaar 1963 nog invoerbehoefte zal ontstaan. De kans, dat in 1964 suiker ge ïmporteerd moet worden, is wel. aanwezig; dat zal onder meer afJ hangen van het suikergehalte van de bietenoogst 1963. Het mi* nisterie is vrij optimistische ten aanzien van de prijs, die voor een eventuele suikerinvoer in 1964 betaald zal moeten worden. Het verwacht, dat de wereldmarkt prijs, die thans nog abnormaal hoog maar toch reeds dalende is, dan tot een redelijk peil zal rijn gezakt. Radiostations in New York hebben zondagochtend vroeg ge meld. dat in de heuvels rond de Haitiaanse hoofdstad Port au Prince hevige gevechten zijn uit gebroken tussen opstandelingen en regeringstroepen. De radiostations hadden deze berichten ontvangen van reizi gers die in Santo Domingo in de Dominicaanse republiek wa ren aangekomen. De activiteit van de rebellen zou een gevolg zijn van de exe cutie van de gebroeders Clement en Harry Barbot. De beide broers, leiders van de acties tegen de Haitiaanse re gering, zijn een week geleden ter dood gebracht. AANHOUDEND ZONNIG Een hogedrukgebied dat zon dag dicht langs het noorden van ons land naar Denemarken trok heeft een verbinding via Enge land met een ander maximum bij de Azoren. Ons land bevindt zich juist aan dc zuidkant van (deze as, zodat verwacht moet worden dat hij aanhoudend zon nig en droog weer de winden oostelijk zullen blijven. In ver* band daarmee zullen de tempe raturen vandaag nog iets hoger worden. Zondagmiddag kwam het kwik in het noorden op ongeveer 20 graden en in het zuiden zelfs al tot 25 graden. In Frankrijk en Zuid-Duitsland werden maxima van omstreeks 30 graden gemeten. De lucht in deze streken is echter tamelijk droog zodat de vorming van on weerstoringen het eerst komen de etmaal nog niet erg waar schijnlijk is. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend zonnig Zonnig droog weer en iets warmer. Zwakke tot matige oos telijke wind. MAANDAG 22 JULI v.m. n.m. Breskens 2.46 3.02 Terneuzen 3.21 3.37 Hansweert 4.01 4.17 Walsoorden 4.11 4.27 DINSDAG 23 JULI v.m. n.m. Breskens 3.30 3.45 Terneuzen 4.05 4.20 Hansweert 4.45 5.00 Walsoorden 4.55 5.10 ZON 22 23 24 op 4.45 4.47 4.48 onder 20.46 20.45 20.44 MAAN op onder 21.58 22.24 22.46 6.21 7.34 8.45

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1