Werken in de vakantie l/aae de \Jtouw Als een tent Uw huis is Verlangt U naar schaduw? Zaterdag 20 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW Pfegto» 9 BEHOEFT GEEN ONGEZONDE BEZIGHEID TE ZIJN ZELF VERDIENEN 1 Geen rare praatjes Hele dag in hangmat TIPS Op diezelfde fiets MENU VAN DE WEEK Gedurende de zomermaanden hebben wij plaats voor GAAN UW KINDEREN ook werken in de vakantie? Wer ken om geld te verdienen? Wat kan een mens, zelfs een kind, toch veel verlangens hebben: een poes, een kano, een akkordeon, een schrijfmachine, een tent, een klarinet, een boekenkast, een geitje, een avondjurk, een drumstel, een paar hooggehakte schoentjes Dat geld moet dan bijeengebracht worden op een ijscokar, in een krantenwijk, achter een toonbank, aan een sorteeAnachine, aan de lopende band. Kinderen van politieagenten, hotelhouders, advokaten en onderwijzers zijn 's zomers bezig met het verkopen van patat en souveniers, met het bewaken van strandstoelen en geparkeerde auto's, met het duwen van broodkarren en groente wagens. DIT VERSCHIJNSEL van het „zelf maar verdienen" wordt langzamerhand zo algemeen, dat er wel eens een bëperking aan mag worden gewijd. Ieder jaar worden Immers meer ouders met de problemen, die dit soort vakantiebesteding met zich meebrengt, geconfronteerd; in menig Hollands huis is er al een hartig woordje over gesproken. Of dit werken in de vakantie goed of slecht is, of het moet worden bevorderd of dat het moet worden tegengegaan, hangt vanzelfsprekend af van de gezichtshoek waaruit men die bezigheden wenst te bezien. Ons interesseren hier voornamelijk de medische aspekten van deze kwestie. dat er behoorlijk gegeten wordt en dat er voldoende nacht rust wordt genoten, wel, dan kan dat werken in de vakantie zelfs nog heel gezond worden ge noemd Voor de lichamelijke en gees telijke konditie kan zo'n vakantie waarin gewerkt wordt zelfs heel wat beter zijn dan een „trektocht met leeftijdgenoten", want dat leidt uit de aard der zaak al spoe dig tot ongezonde toestanden. Vanzelfsprekend zijn er tal van goedgeleide zomerkampen en veel ouders geven er de voor keur aan dat hun kinderen daar naar toe gaan omdat zij daar samenzijn met leeftijdgenoten. Tegen zulke zomerkampen is geen enkel bezwaar bovendien is het meemaken van zulk een kamp heel gezond. Dat omgaan met leeftijdgenoten is echter niet zo'n belangrijk punt: dat doen zij in de schoolmaanden al ge noeg. Iets anders is en dat hbudt hier indirect wel degelijk verband mee dat men er bij het in de vakantie werkende kind op moet toezien, dat het niet verzeild raakt tussen volwassenen, waar van men kan veronderstellen dat die onderling gesprekken voeren en verhalen ophangen waar een jong kind nog niet aan toe is. Dat schaadt de lijfelijke gezond heid wel niet, maar dat kan psy chisch nadelige gevolgen hebben, Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) WANNEER men stelt dat de vakantie er is om uit te rusten, is men geneigd om daaraan te verbinden dat werk verrichten in die periode niet bevorderlijk voor de gezondheid zal zijn. Medisch voor de VROUW 9 Een handje rjjst en een beetje warm water in uw thermos fles of thermoskan, even goed schudden en schoon is hij 9 Er zijn driehoekige lappen (netjes omgezoomd) van tent- stof, die volgenaaid zijn met allerlei maten zakjes voor het opbergen van bestek en vele andere kampeerzaken. Ze zijn ongeveer 1.60 meter hoog, aan de bovenkant zit een ring, zodat het geheel gemakkelijk opgehangen kan worden. Aan de twee onderste punten zit ten bandjes, die aan grond- pen bevestigd kunnen wor den. 9 Is uw lichte wollen of draion truitje een beetje smoezelig, terwijl U het perse aan moet en er geen tijd meer is om het te wassen? Geeft U het een vlugge tussenbeurt met meel. U strooit dus wat meeel op het kledingstuk en debt het even met de handen. Enige minuten zo laten liggen. Daar na het meel er uitkloppen (buiten) en het truitje afbor stelen. Ook lichte wollen rok ken zijn natuurlijk op dezelf de manier te behandelen. 9 Maak uw vriendin of moeder eens blij met een eigenkweek plantje of zelfgemaakte thee muts. Voor de vulling van de theemuts kunt U schuimrub ber gebruiken, dit materiaal 1 houdt de warmte van de thee goed tegen. MEDISCH CONSULT bezien behoeft dit soort vakantie besteding echter generlei nadeli ge invloed op de gezondheid te hebben! Met dat uitrusten is namelijk niet bedoeld dat men al z'n vrije dagen liggend op een luchtbed of schommelend in een hangmat dient door te brengen. Hoofdzaak is dat men in z'n vakantie iets anders doet dan gewoonlijk, dat men er iets anders in beleeft dan in al die andere weken en maan, den van het jaar. Een kind dat niet naar school hoeft omdat het vakantie heeft, zal toch altijd ergens mee bezig zijn, het zal die dagen beslist niet in ledigheid doorbrengen. In de vakantie kan een kind rustig wat lezen of wat knutselen, maar in de praktijk komt het toch meest- 9 Als TJ bij het bakken van cake of koekjes huishoudfolie in de vorm of de bakplaat doet, blij ven de vorm en de plaat ge garandeerd schoon. 9 Fluweel strijkt men luchtig aan de verkeerde kant, op een dikke onderlaag, bijvoorbeeld een opgevouwen dekentje. 9 Verwacht U veel bezoek Zet U toch vooral veel asbakjes neer. U kunt ze weer gemak kelijk schoon krijgen, als U ze na het vertrek van de gasten direkt in een bak water zet en zo een nacht laat staan. Het riekt de volgende ochtend dan ook niet zo naar koude as in kamer en keuken. al neer op zwemmen, fietsen, voetballen, tennissen of katte- kwaad verzinnen. Dat betekent dan voor,zo'n woelwater werkelijke ontspan ning al worden ze er ook nog zo moe van. Het is immers allemaal heel iets anders dan algebra en aardrijkskunde dan Franse woordjes en jaartallen. NU MAAKT het echter voor de gezondheid werkelijk niet zo veel uit of een jongen ballen over een net slaat of dat hij kranten in een brievenbus stopt. Evenmin maakt het veel verschil of hij op z'n fiets naar z'n groot moeder rijdt of dat hij op die zelfde fiets telegrammen rond brengt. Ook met die besognes wordt er iets heel anders gedaan dan in een schoolbank zitten en sommetjes maken. Wel is het van groot belang en daar dienen alle ouders ter dege op te letten voor zij hun toestemming tot „werken in de vakantie" geven dat het be trokken kind voldoende in de buitenlucht komt. Bovendien moet het vakantiewerk worden verricht in een omgeving waar de hygiëne wordt hooggehouden. Wanneer de ouders er dan nog op toezien het kind zal immers doorgaans thuis blijven wonen 9 Hebt U een bloesje of japon met bijvoorbeeld een lage, wijde, vierkante halsuitsnij ding? Dan heeft U vast wel eens last dat uw schouder bandjes te voorschijn piepen of dat uw halsuitsnijding „gaapt". Afdoende hiervoor is, als U aan de binnenkant van de japon in het hoekpunt van de halsuitsnijding van het voorpand een elastiekje naait, dit elastiekje onder uw arms gaten door langs de rug laat lopen en het aan het aan het andere hals-hoekpunt weer vastzet. EVen wat werk, maar u zult er veel plezier van be leven. De Franse „Nationale vereniging voor beter zicht" in Parijs heeft geen halve maatregelen ge nomen en de hier getoonde exclusieve zonnebrillen op de markt gebracht. V.l.n.r zien we hier de modellen Oasis, Fippistrelle en Strauss. In het vorige weekmenu ga ven we u enkele voorbeelden van zelfgemaakt ijs. Is men zelf niet in de gelegenheid ijs te maken dan is er altijd wel een melkinrichting of milkbar die ons daaraan kan helpen en met behulp van dat ijs kunnen dan allerlei lekkere gerechten wor den bereid. Het gaat er alleen maar om, welke toevoegselen we zullen gebruiken om aan dit vanille-ijs een feestelijk tintje te geven. Enkele voorbeelden zijn: vanille ijs met partjes peer en warme chocoladesaus, vanille ijs met besseneompote en gesla gen eiwit, vanille ijs met stuk jes gember, grapefruit en slag room, vanille ijs met banaan, abrikoos en slagroom. Met wat fantasie kan men zelf eindeloos veel variaties be denken. ZONDAG: bouillon, kalfsschnit- zels met kaas en roomsaus; rijst en sla, pruimen. MAANDAG: gebakken lever, aardappelen, andijvie, yog hurt met besseneompote. DINSDAG: gevulde komkom mers, gebakken aardappelen flensjes met rabarbercom- pote. WOENSDAG: kaasomelet, prin- sessenboontjes, aardappelen, citroenvla. DONDERDAG: Juliennesoep met dobbelsteentjes kaas, zomer- bietjes, uitgebakken spek, aardappelpuree. VRIJDAG: paprikaragout met aardappelkoekjes of kerieragout met vlees en rijst, schuimomelet. ZATERDAG: stoofschotel spits kool, tomaten en kaas, ker sen. KALFSSCHNITZELS MET KAAS EN ROOMSAUS. 4 zeer dunne kalfsschnitzels (van 75 a 100 g), 50 g boter, 4 plakken jonge kaas1 dl room, peper, zout. Verhit de boter en bak hierin de schnitzels op een flinke vlam enkele minuten aan beide kan ten. Leg de gare schnitzels dan op een vuurvaste schotel, en leg op elk een plak kaas. Schuif de schotel in een hete oven (of on- Wanneer u van plan bent in de vakantie met een tent er op Uit te trekken en voor het kokke rellen op een vergasser of bu- tagasstelletje bent aangewezen, ja, dan zullen er zich ongëtwij- geld wel eens culinaire puzzles voordoen. Vooral als er maar één pitje is om het eten op te koken. Het spreekt vanzelf, dat de maaltijden gemakkelijk en vlug te bereiken moeten zijn (de huisvrouw heeft eveneens recht op vakantie!), maar ze moeten ook goed samengesteld, voed zaam en verzadigend zijn. Juist na een hele dag in de buitenlucht der de grill) en laat het gerecht daarin tot de kaas gesmolten is. (±5 minuten). Maak intussen de saus door de room bij de boter te gieten en samen aan de kook te brengen. Breng de saus met peper en zout op smaak. Laat de saus onder steeds roeren, ko ken totdat hij mooi bruin van kleur geworden is. Giet hem dan over de schnitzels met de gesmolten kaas erop en serveer ze dadelijk. KAASOMELET 4 eieren, peterselie, peper, zout, 4 lepels melk, 50 g ge raspte kaas. Klop alles goed dooreen, maak in de koekepan een stukje boter heet en laat hierin de eiermassa langzaam stollen. Als de boven zijde niet vochtig meer is, kan de omelet worden gekeerd en de andere zijde ook even goudbruin worden gebakken, öf meteen worden dubbelgeslagen en met geraspte kaas bedekt, worden opgediend. heeft men immers behoefte aan een stevig maal. De gerechten, waarvan hier de recepten volgen zijn op één pit te bereiden, snel klaar en smakelijk. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Stevige zomerse soep 150 g doorregen vers of ge- rookt spek, 1 eetlepel boter of margarine, 150 g gehakt, 1 ui, 1 kg aardappelen, 1 liter water, zout, 1 literblik spercie- bonen, stuk bloemkool (graag wat peterselie). Het spek in blokjes snijden en in de boter of margarine lang zaam uithakken. De ui schoon maken, klein snijden en met het gehakt bij het spek voegen. De ui en het gehakt even meebak- ken, De aardappelen schillen, wassen, in blokjes snijden en met het water en wat zout bij het kook brengen en 30 minuten zachtjes laten koken tot de aard appelen gaar zijn en de soep wat gebonden i$. De bloemkool was sen, in kleine roosjes verdelen en de laatste 10 minuten in de soep laten meekoken. De boon tjes met het vocht toevoegen wanneer de aardappelen gaar zijn. De soep nog 5 minuten laten doorkoken. (Op het aller laatste ogenblik de soep afmaken met fijngehakte peterselie.) Jacaronie met kerrie en ei 400 g macaronie, zout, 500 I g uien. 30 g (2 eetlepels) boter of margarine lVz thee lepel kerrie, 4 eieren, bieslook of selderijgroen. In een grote pan 2% liter water, zout en een klontje boter of margarine aan de kook bren gen. De macaronit in het ko kende water strooien, even door roeren en in 15 minuten gaar koken. De gare macaronie met koud water afspoelen en/of af gieten, en losroeren. De eieren 10 minuten koken, pellen en in blokjes snijden. De uien schoonmaken, klein snijden en in de boter of marga rine met de kerrie fruiten. De macaronie met de uien ver mengen en vlug goed heet laten worden. Op het laatst de eieren en de zeer fijn gesneden bieslook of selderij door de macaronie roeren. Stukken komkommer zijn hier erg smakelijk bij. Witte bonensla 2 grote flessen witte bonen, zout, peper, 1 flinke groene komkommer, 500 g tomaten, 2 eieren (üi) 2 lepels slasaus. De komkommer en tomaten wassen, in kleine blokjes snijden en met het zout en peper door de bonen mengen. De eieren 10 minuten koken en pellen. 1 ei in plakjes en het andere in stukjes snijden. De stukjes ei (weinig fijn gesnipperde ui) en de sla saus door de bonen mengen. De sla garneren met de plakjes ei, want ook in de tent laten we de maaltijd er gezellig uitzien. Ja, ondanks al ons gehunker naar de zon, kunnen we, zo midden in de zomer, toch echt af en toe verlangen naar wat schaduw. Wij kun nen nu eenmaal niet tegen te weinig, maar ook zeker niet tegen te veel zonlicht. En zo is het zeker met onze ogen. Misschien wilt u daarom nog een nieuwe zonnebril? Koop er dan niet zó maar één. Onze ogen zijn belangrijk genoeg om een deskundig advies in te winnen. Komen er niet vaak oog klachten en ernstige hoofdpijnen voor, ogen schijnlijk ondanks het gebruik van een donkere zonnebril, maar in feite juist tengevolge van het gebruik van slechte brillen? De meesten van ons kopen vaak een bril met te donkere glazen, of glazen met oneffen heden of andere gebreken, omdat er in de eer ste plaats meestal op het flatteuze element ge let wordt en omdat de voorlichting bij het koven vaak verre van deskundig is. Aan zonnebrillen, die zuiver voor ontspanning gebruikt worden, kunnen inderdaad wel wat minder hoge eisen gesteld worden maar het blijft een belangrijke zaak, ons gezichtsvermogen zo goed mogelijk te beschermen. ..cie gezichtsveld. Absorbties van 50 tot 60 zijn voor automobi listen voldoende, terwijl in het hooggebergte, op het strand, bij wintersport en luchtvaart onge veer 75 gewenst is, bij laag staande zon zelfs tot 95 Volgens wetenschapsmensen wordt het netvlies bij overstra ling ongevoeliger en neemt dik wijls noodzakelijke dingen niet of slecht waar. Bij verblinding kan dus het onderscheidingsvermo gen, het kleurenzien en het ruim telijk zien, zeer nadelig worden beïnvloed. Wel is de gevoeligheid voor verblinding zeer individueel. Geprikkelde en vermoeide men sen worden namelijk veel sneller verblind dan normale, gezonde lieden. Begrijpelijk is ook. dat de bewoners van sub-tropische en tropische landen minder gevoe lig voor verblinding zijn dan de bewoners uit koelere streken. OVERDAG EN 's NACHTS Het beste onderscheidingsver mogen heeft het menselijk oog bij een lichtsterkte van 200 lux (goed kunstlicht) tot 10.000 lux (regenachtig weer). Boven en onder deze grenzen daalt de ge zichtsscherpte. En daar op zon nige zomerdagen op het strand, op het water en in de bergen wel lichtsterkten gemeten wor den van 50.000 tot 100.000 lux, is het verlangen naar een lichtab- sorberende bril, die de onaange name verblinding vermindert en het gezichtsvermogen verbetert, daarom dus wel heel begrijpelijk. Heel belangrijk dus ook voor de mensen, die niet alleen overdag, maar ook 's nachts goed moeten kunnen zien. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan autobestuurders. Door een al te grote lichtsterkte overdag, ontstaat een groot ver* lies aan bepaalde stoffen in het., netvlies, die juist voor het zien in de nacht nodig zijn. Een be* scherming van de ogen overdag, kan dus voorkomen, dat het ge zichtsvermogen 's nachts vee! minder goed is. Een probleem hoeft u van dit alles niet te maken maar stelt u zich ook niet zonder bedenkingen tevreden met een onvoldoende functie van uw zo waardevol en onvervangbaar gezichtsvermo* gen. WELK MONTUUR? Natuurlijk is, zeker voor dames, het montuur van de zon nebril ook nog wel een belang rijk punt, temeer daar de mode een woordje mee spreekt. Er is keus genoeg, 't Is nu alleen zaal* een montuur te vinden, dat u het beste staat. Exceptionele model* len, zoals het twist-model, het Audrey Hepburn-model of het madison-model zijn zeer opval lend, maar lang niet voor ieder een geschikt. Zeer flatteus voor de jongeren zijn de plattere, rechthoekige mo dellen in goudkleur, zwart, bruin en andere donkere tinten. Zonne brillen met lichtkleurige montu ren zijn deze zomer niet gewild. Randloze, Franse monturen zijn bijzonder geschikt voor automo bilisten, omdat deze brillen een volkomen vrij uitzicht op de weg garanderen, vooral bij het opzij kijken, daar het montuur smalle metalen veren heeft. Bovendien zijn de glazpn onbreekbaar. Zelfs herenbrillen zijn tegen woordig aan mode onderhevig 't Allernieuwste is wel het mor tuur met metalen veren. BETTY TEELING. .(Nadruk verboden) BELANGRIJKE TAAK Wij worden bruin van het ul traviolette licht van de zon. Onze huid kan deze stralen beter verdragen dan onze ogen, omdat de slijmvliezen van het oog veel gevoeliger zijn. De felle zon ver blindt, wij knijpen vanzelf daar om de ogen dicht, want het klei ner worden van de pupillen al leen is niet meer voldoende. Een goede zonnebril nu absorbeert dat ultraviolette licht. Het glas hoeft dan ook minder donker te zijn. zodat het meer van het zichtbare licht doorlaat. Zulke goede glazen geven inderdaad veel meer ontspanning aan het oog dan de mindere soort. Bo vendien maken ze de ogen min der lichtschuw en de ogen wor den er niet door verwend. Een belangrijke taak van de zonnebril is dus de vermindering van de lichtfelheid van het alge- Kaaspannekoeken 300 g (3% kopje) bloem, 2 eieren, liter melk, 1 kleine ui, 250 g geraspte kaas, Vz eetlepel zout (peterselie, zo mogelijk wat marjolein). De bloem met de eieren, zout en een klein gedeelte van de melk tot een glad beslag roeren. Het beslag met de rest van de melk al roerende verdunnen. (De peterselie en marjolein wassen, fijnsnijden en met) 200 g kaas door het beslag roeren. De ui schoonmaken en klein snijden. Een klontje boter of margarine in een koekepan heet laten wor den en de ui hierin licht fruiten. De ui door het beslag roeren. Zo veel beslag in de pan gieten, dat de bodem flink bedekt is. De pannekoek bakken totdat de on derkant lichtbruin en de boven kant droog is. De koek met de gebakken kant onder op een dek sel laten glijden. Vervolgens de tweede kant lichtbruin bakken. De pannekoek bestrooien met achtergehouden kaas.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9