PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER KERKDIENSTEN Aardbeving aan Middellan dse-zeekust Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 20 juli 1963 Voor de zondag TERNEUZEN AXEL BRESKENS Zondagdiensten Ernstig verkeersongeluk te Hoek BOSCHKAPELLE Verzakkingen in oude stadsgedeelte van Terneuzen RETRANCHEMENT SLUIS Gemeente Terneuzen DE HOOGSTE INZET ik tel mijn leven niet en acht het niet dierbaar voor mijzelf. (Handelingen 20 24.) Dat „het leven niet tellen" en „het leven niet dierbaar achten" moet wel heel sterk aan dat „voor mijzelf" vastgesnoerd blij ven. Paulus wil hier zeker niet zeggen dat hij het leven als zo danig niet telt en niet dierbaar acht. Integendeel! Het leven staat bij Paulus hoog genoteerd. Hij acht het een kostelijke gave Gods. Hij is gezond-menselijk ge noeg om van zijn leven te houden en er echt in en van te genieten. Paulus is helemaal geen asceet of levensverachter. Hij gaat er maar niet 'roekeloos mee om. Hij verzorgt het en beschermt het en is er zeer zuinig op. Dat is juist, want het leven is een kostelijk goed. „Alles zal een mens geven voor zijn leven," zegt de Schrift. We werken hard om iets van ons leven te maken. En al is het ook in verschrikkelijke conditie, dan willen we het nog niet missen. We zeggen wel: „Ik wou maar dat ik dood was," maar dat menen we niet. Nie mand wil dood. Leven wil leven. Inderdaad: het dierbare leven! Dat „dierbare leven" nu ook voor Paulus zeer dierbare leven staat Paulus af. Dat is geen post op Paulus' eigen balans. Voor hem zelf telt hij dat niet. Voor zijn eigen genot en plezier wil hij daar niets van hebben. Al die ontzagelijke waarden van krachten en gaven, van lichaam en ziel, van tijd en eeuwigheid, laat hij los. Die offert hij op voor die éne zaak, voor „zijn bedie ning". Alles wat zijn bediening van hem vraagt, geeft hij. Tegen zijn bediening zegt Paulus nooit „neen". Wonderlijke levenshouding? Machtige, ontzaglijk effectieve levenshouding! Hij denkt niet aan zichzelf en aan zijn eigen belang. Wij zijn altijd bang dat we niet aan onze trek komen. We Bevorderingen U.T.S. Van schakelklas naar le klas: E. Bauwens, St. Jansteen; W. Blankers en A. de Bokx, beiden Terneuzen; Th. Bolsens, Clinge; G. de Buck, Westdorpe; W. v. d. Bunder, IJzendijke; W- v. Cam- pen, Hulst; P. Dey, Oostburg; W. v. Gemst, Walsoorden; W. Hey- dens, Breskens; J. Hautzager, Zaamslag; E. Verdunnen, Osse- nisse; P. Colpaart, Kloosterzan- de; J. Kraak, Terneuzen; A. de Kraker, J. v. Langevelde en C. de Pooter. Axel; R. Vervaet, West dorpe; E. Verwulst, IJzendijke; J. de Vleesschouwer, Hulst; P. v. Waterschoot, Philippine; A. Wie- land, Terneuzen; A. Willems. St. Kruis; A. Wisse, Terneuzen; J. Wijnacker, Hengstdijk; W. Wijn- acker, Sas van Gent en H. IJse- baert, St. Jansteen. Bouwkunde. Van klasse BI naar B2: A. v. d. Berghe, Koewacht; C. van Driel, Axel; J. Dubbeldam, Sluiskil; D. Durinck, Graauw (voorw.); W. Philipsen, Sluiskil; J. Piessens, Boschkapelle; W. v. Puyvelde, Lamswaarde en P. Valke, St. Jansteen. Elektrotechniek. Van klasse 1 naar 2: J. v. Acker. Nieuw Namen; K. Colsen, Sluiskil; L. v. Doeselaar, Zaamslag; P. van Es, Terneuzen; doen we] eens iets voor een an der mens en misschien ook wel voor Gods Koninkrijk. Maar we zorgen goed dat we er zelf niet bij te kort komen. Paulus kwam er ook niet bij te kort. Want... hij was nooit aan bod. Volkomen onzelfzuchtig, met volkomen wegcijfering van zichzelf, zó gaf hij zich. (Uit „De Stem achter U".) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 21 JULI 1963 'Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeu wen, van Hoek. Hoek: 10.30 uur Ds. W. J.van Meeuwen; 2.30 uur Ds. P. J- Pennings, van Axel. Hontenisse: 9 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10.30 uur Ds. E. Grams- bergen, van Hontenisse (Bed. H. Doop). ■Philippine: 9 uur dienst. Sas van Gent: 10.30 uur dienst. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avond maal); 19 uur Ds. J. Scholten (voortzetting bed. H. Avond maal en Dankzegging). (Kerk hof laan) 9 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Zaamslag', 10 u Ds. Ph. M. Becht Bed H. Avondmaal): 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht (voortzetting H. Avondmaal en Dankzegging). GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. W. C. van Hattem. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Oh- mann. Terneuzen: 10 en 3 uur Ds. J. de Feijter, van Berkum. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. C. v. d. Ent, van Middelhar- nis. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur stu dent F. Harinck, van Goes. Axel: 7 uur student Harinck, van Goes. VOLLE EVANG. GEMEENSCHAP (Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 20.30 uur bidstond. Iedere vrij dagavond om 8 uur samenkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Terneuzen: 10.30 uur C. Le- 'compte, van Gent. (Gebouw: Schoolweg 21.) LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur, S.30 uur en 10 uur H.H, Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur «i 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H.H. Missen. S*s van Gent: 7 uur, 8.30 uur, 10 uur en 17 uur H.H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H.H, Missen, Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur: H.H. Missen; 17.00 uur: Avond mis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur: H.H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 21 JULI 1963 Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. W- Doornink, van Groede (Bed. H. Doop). Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans (Bed. H. Doop). Cadzand: 9.30 uur Ds. A, Bonge- naar, van Groningen; 11 uur Ds. W. S. H, van Dalen, van Oost burg (Duitse dienst). Groede: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Sehoondijke. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. J. Be geer (Bed. H. Avondmaal). Nieuwvliet: 9.30 Ds. Joh. Brezet (viering H. Avondmaal). Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen; 11.30 Geen kinderkerk- (lienst, Retranchement: 9.30 u. eerw, heer M. C. de Vries. Sehoondijke11 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Kruis: 9 uur Ds. H. W. Door nink, van Groede. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. IJzendijke: 9.30 uur eerw. heer J. C. Eman. Zuidzande: 9.30 uur eerw. heer H. Verduijn, van Breskens. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.15 uur Ds. A. Mui- Mep ROOMS-KATHOLIEKE KERK Breskens: 7.00 8.30 en 10.30 uur H. H. Mis. Th. Geerinckx, Westdorpe, (voor waardelijk); H. Laurens. Terneu zen; J. Loete, Aardenburg; C. Peeters, St. Jansteen; A. v. Sor- gen, IJzendijke; B. Vermandei, Koewacht; W. Vernooy, Sluiskil; E. Vis, J. Stolk en C. v. Sluys, allen Terneuzen; H. Albregts, Hulst (voorw.) Werktuigkunde. Van klasse 1 naar 2: P. Bleyenbergh, St. Jansteen; W. de Bakker, Hengstdijk; G. Booi en J. v. Duyvenbode, beiden Terneuzen; J. Faas, Breskens; H. de Greve, Biervliet; W. Hame link, Terneuzen; L. Hermans, Stoppeldijk; C. Herrebout, Zaam slag; 'D. Jurry, Hoek; L. Kayser, Oostburg; T. Mei, Boschkapelle; R. v. Opdorp, IJzendijke; L. de Putter, Zaamslag; J. Sudeyn, Biervliet; R. Verhagen, St. Jan steen en W. Lammens, IJzendij ke. MULO-examens Bij de gister te Goes gehouden MULO-examens slaagden o.m. voor het A-diploma J. W. Eek- hardt en J. den Hartigh en de dames A. I. Dieleman (m> en J. de Feijter (m), allen te Terneu zen, en E. P. Dieleman (m) te Zaamslag, allen leerlingen van de Chr. ULO-school, Grenulaan. De geslaagden achter wier naam een (m) staat, behaalden tevens het middenstandsdiploma. Van de Openbare ULO-school slaagden gedurende de examens de volgende leerlingen: Voor het A-diploma: Ellie de Cooker en Rinus Kaan, beiden te Terneuzen; voor het A-diploma en middenstandsexamen: Fran- cien Kaeyser te Axel; Riet Kom- mers en Marleen v. d. Veire, bei den te Biervliet; Heieen de Vries te Sas van Gent, en Marianne de Meijer, Jaap Maliepaard, Nelis Meertens, Ineke Kolijn, Connie Meijer, Koos Casteleijn, Elly de Voor het A-diploma-, Ellie de Vermeulen en Erik Belaert, allen te Terneuzen; voor 't B-diploma: Tonnie Roose te Axel; Ria v. d. Linde en Piet Klaeysen, beiden te Biervliet, Piet de Blaeij te Hoek, Ronnie Vroegop, Kees de Fouw, Luc de Doelder, Anja van Vugt, Harry Thijssen, Lieneke Harms, Bram Moens en Giel Guearand, allen te Terneuzen, en Jan Koster te Zaamslag. Jeugdverkeersexamen 1963. Veilig Verkeerspop voor de Prinses Marijkeschool. Donderdag 18 juli j.l. vond in het Gezellenhuis te Axel de di ploma-uitreiking plaats van het Jeugdverkeersexamen 1963. In 1963 werd door 139 leerlin gen aan het examen deelgeno men. afkomstig van de volgende scholen; 29 leerlingen van de Prinses Marijkeschool; 44 leerlingen van de Rooms Katholieke school; 55 leerlingen van de Chr. school aan de Nieuwstraat en 11 leer lingen van de Chr. school tc Spui. Hiervan werden 39 leerlingen afgewezen, 32 omdat zij meer dan acht fouten hadden ge maakt, zeven leerlingen die het examen wegens ziekte of vakan tie slechts gedeeltelijk hadden afgelegd. Van de 139 deelnemers legden er in totaal zes een foutloos exa men af, n.l. van de school Spui: Addy Ko lijn, D 11 en Ineke van Lange velde, N 36; van de Prinses Marijkeschool Appy Walker. Bylocquestr. 31; Piet Verpoorte, Kerkdreef 4 en Neeltje de Kraker, Hospitaalstr. 25; van <le Chr. school, Nieuwste: Tonny van Wijck, Wilhelmina- str. 23. Het gemiddelde aantal fouten per school was als volgt: 1. Prinses Marijkeschool; 2,90; 2. Chr. school te Spui: 3,55; 3. R. K. school5,23 en 4. Chr. school, Nieuwstr.; 6,84. Vooral de Chr. school te Zoute Spui maakte eert flinke sprong in jde goede richting, want het gemiddelde aantal fouten per leerling daalde met 2,45. Voor de R. K. schooi was dit 1,16. Het al gemeen resultaat van de school aan de Nieuwstraat was minder gunstig, want uitgerekend per leerling werden 2,39 fouten meer gemaakt. Wat betreft de Prinses Ma rijkeschool was er geen verschil met vorig jaar en zodoende bleef de Veilig Verkeerspop weer voor een jaar in het bezit van deze school. Twee leerlingen, die reeds vorig jaar een diploma ontvin gen, kregen nu een wimpel, n.l. Frans Zohlandt en Neeltje de Kraker. Aan de leerlingen werden ook enkele filmpjes vertoond, n.l. Oom Joachim's Testament. Lake- wood leert verkeersregels, en een paar tekenfilmpjes. Schoolreis. Alle klassen van de R. K. lagere school hebben hun jaarlijks schoolreisje gemaakt onder lei- TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur to-t maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: zr.E. A. H. de Vries, v. Steen bergenlaan 67, tel. 3360. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen S uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTSEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 01158—588. Gisterochtend om ongeveer 3.30 uur is op de provinciale weg BiervlietHoek—Terneu zen, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 17-jarige G. F. Leux uit Lesdain het leven heeft gekost. De andere inzit tenden, de 21-jarige F. G. Bec- quereau uit Doornik, die naast de bestuurder zat, en de 18- jarige bestuurder M. F. Foucart uit Lesdain, werden met verwon dingen in het ziekenhuis te Ter neuzen opgenomen. De jongens waren op weg naar Terneuzen en hebben de haakse bocht, net voorbij de kruising met de Langestraat, te laat bemerkt, en zijn rechtdoor gereden. waardoor zij over de vrij diepe sloot in het bietenland terechtkwamen. De achterin de auto zittende G. F. Leux is kort na het onge val aan de bekomen verwondin gen overleden. De jongens waren op vakantie op een camping in Nieuvvpoort in België. De auto werd zeer zwaar be schadigd. ding van het onderwijzend per soneel en leden van de ouder commissie. De reis ging naar de Efteling, allen kwamen moe en voldaan thuis. Geslaagd. De heer I. van Haneghem, te alhier, slaagde voor het examen electrotechniek aan de Gemeen telijke U. T. S. te Vlissingen. Bejaardenbönd opgericht. Op een gehouden vergadering in het Parochiehuis is overge gaan tot oprichting van een be jaardenbönd. aangesloten bij de Unie van Diocesane Katholieke bonden van bejaarden en gepen sioneerden in Nederland. Het doel en het nut van een derge lijke bond werd uiteengezet dooi de heer De Waal uit Clinge. jje start van de nieuwe afdeling was meteen succesvol, want niet minder dan 34 leden werden staande de vergadering aange meld. Steeds meer woningen en ook andere gebouwen in het oude stadsgedeelte van Terneuzen vertonen nieuwe scheu ren, terwijl oude scheuren in zeer korte tijd aanmerkelijk groter zijn geworden. Zeer duidelijk is dit te constateren aan de Rooms-Katliolieke St. Willibrorduskerk. Algemeen neemt men aan, dat dit de gevolgen zijn van de werkzaamheden aan de nieuwe zeesluis. Rijkswaterstaat Iaat op het ogenblik een reusachtige sluis- put van 30 meter diepte maken, die door middel van bron- bemaling droog gehouden moet worden. Tengevolge hiervan worden grote hoeveelheden water aan de veenlaag, waarop dit stadsgedeelte van Terneuzen is gebouwd onttrokken, waar door mogelijk de verzakkingen ontstaan. Onmogelijk is dit niet, zo merkt men van de zijde van Rijks waterstaat op, maar het is ook nog niet bewezen, dat de werkzaamheden aan de nieuwe zeesluis hiervan de oorzaak zijn.- door MILLY GANZ 26 Binnen in de wagen kon men nauwelijks rechtop staan. Een stallantaarn brandde aan het hoofdeinde van een matras, die op de grond lag. Daarop lag een heel jonge vrouw, nog bijna een kind, te kreunen en te jamme ren. Haar gezicht was vertrok ken van verschrikkelijke pijn. Met smekende ogen keek zij de dokter aan terwijl haar handen rusteloos over de dunne deken tastten, die het gemartelde lichaam bedekte. In een oogwenk had Christen de moeilijke nachtelijke uren ver geten hij was nu weer uit sluitend de gewetensvolle dokter en warmvoelende mens. Wat een onmogelijke plaats om een kind ter wereld te brengen, dacht hij vol medelijden. Hij zocht naar een geschikt plaatsje voor zijn instrumenten en vond alleen een oud paardezadel. dat op de grond lag maar dat was in geval van nood wel genoeg. Hij spreidde wat gaas over het versleten leer en maakte er op die manier vlug een soort nood- tafeltje van. Een prop watten vloog hem meteen uit de hand door een windstoot, die door het dak naar binnen drong, in de wa gen wat rondspookte en het beetje warmte dat er was met zich meenam. Een tweede stuk hield Christen vast, door er zijn sield Christen vast, door er zijn dasspeld doorheen te steken, die hij diep in het leer van het zadel stak. De zaak was bedenkelijk. Als men nog even gewacht had was de vrouw aan uitputting gestor ven. Het hart liet al te wensen over en de lippen waren blauw achtig verkleurd. De vrouw, die Christen hier heen gebracht had, zat ineenge doken in een hoekje van de wa gen en sloeg elk van zijn bewe gingen gade. Te oordelen naar de gelijkenis tussen beide kon zij de moeder van de kraam vrouw zijn. De dokter zou haar graag aan het verstand gebracht hebben, dat zij voor heet water moest zorgen. Maar denkend aan de lange weg, die zij had afge legd. riep hij de vermomde bij zich, die buiten op het houten trapje was gaan zitten en zei: Zorgt u er voor, dat er voortdu rend warm water gereed staat!" „Zal gebeuren, mijnheer!" Christen hoorde hoe er hout van onder de wagen vandaan ge haald werd en een ogenblik later waren de spleten in het dak ver licht door het opnieuw opvlam mende vuur onder de tent. Intus sen had Christen zijn instrumen ten klaar gelegd en greep reso luut naar de chloroform. Toen de vrouw onder narcose was, leverde hij onder de moei lijkste omstandigheden een pres tatie, waarop hij zijn hele ver dere leven trots zou zijn. Met een vreselijke pijn in zijn rug en stekende knieën kwam hij eindelijk uit zijn ongemakkelijke houding overeind. Ondanks de lage temperatuur, die er in de wagen heerste, zweette hij uit alle poriën ,maar zijn kennis en zijn kunde hadden gezege vierd. De 'jonge moeder rustte, bevrijd van pijn en gevaar, op haar pri mitieve kraambed en sliep rus tig door haar chloroformroes heen. De oude zigeunerin lag naast haar op de knieën en mom pelde gebeden in een merkwaar dige taal. Christen hield echter een levenloos wezentje in zijn ar men, dat niet wilde ademen en alle kentekenen van een doodge borene vertoonde. „Vrouw!" viel hij plotseling „Vrow!" viel hij plotseling legen het oudje uit, „geef me heet en koud water! Maar gauw wat!" „Water?" antwoordde het vrouw tje verrast. „Geen water hier alleen maar sneeuw! Wij wijn drinken uit Hongarije geen water! En kinderen altijd het eerst in wijn baden dat hen sterk maken voor het hele leven!" „Loop naar de pomp!" ant woordde de dokter woedend op die wijsheid, „voor mijn part hete wijn of botersaus maar kom er nu eindelijk mee voor de dag!" De opwindingen van de nacht schenen de oude vrouw versuft te hebben; zij keek hem hulpe loos aan en zweeg. En iedere mi nuut was kostbaar als het kind je zou moeten, leven! Tot Chris tens vertwijfeling knielde de vrouw al weer bij haar slapende dochter en ging rustig door met gebeden mompelen. Hij voelde sterk de neiging om haar een trap te geven, maar plotseling herinnerde hij zich de vader.... die had immers beloofd.... Kort besloten wikkelde hij de jonggeborene, die nog altijd geen beweging maakte, in een met bloed besmeurde handdoek, greep een blikken teil, die hij tussen allerlei rommel op de grond ont dekt had en liep langs het trap je naar buiten. Een ijzige lucht waaide hem tegemoet, maar tot zijn voldoening zag hij, dat on der het tentdak nog altijd het vuur brandde en dat er uit een geweldige ketel damp opsteeg. Zwijgend en pijpen rokend zaten de zigeuners op dezelfde plaats waar hij hen had aange troffen, toen hij kwam. Niemand van hen draaide zich naar hem toe. Vóór dat ik barst van ergernis zal ik hun laten merken dat ik er ben, dacht hij woedend. Met een zwaai slingerde hij de teil vlak langs de hoofden van de on bewegelijke lieden en brulde: „Hier met dat hete water! Zit daar niet zo stom te kijken!" (Wordt vervolgd.) In het voorlopig bestuur na men zitting de heren F. A. de Bakker, voorzitter; C. van Trap pen, secretaris en G. de Schep per, penningmeester. Geslaagd. Voor het pedagogisch getuig schrift N.O. slaagde te 's-Her- togenbosch de heer G. A. Lam bert te Boschkapelle. Gemeenteraad. De raad kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. Bij de ingekomen stukken was een ontwerp van de nieuw aan te leggen internationale weg van de grens bij Retranchement naar Cadzand. Volgens de mededeling van Ged. Staten zal het werk uit gevoerd worden tijdens het sei zoen 19631964. Aan de heer C. de Putter zal een premie verstrekt worden voor verbetering van zijn woning. Het voorstel van G. S. om de wethoudersbezoldiging van ƒ900 tot 1080 te verhogen viel niet in goede aarde. Het werd verwor pen met vijf tegen twee stem men (Kornélis en Versprille). Ook het plan van G. S. tot her indeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen kon in de ogen van de raadsleden geen ge nade vinden. Unaniem was men er tegen. Mocht combinatie van gemeenten noozakelijk zijn, dan zou de raad eensgezind zijn stem geven aan een samenvoeging van de gemeenten Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retran chement. Deze dorpen hebben meer gemeen dan de door G. S. voorgestelde combinatie waar van Retranchement deel zou uit maken. Bij de rondvraag wees de heer Lauret op onjuistheden over Retranchement die voorkomen in een folder van de A. N. W. B. De voorzitter zegde toe hier over namens B. en W. contact op te nemen met de A. N. W. B. De heer Lauret meende, dat de bomen in de straten moeilijk heden opleveren voor het ver keer. De heer Vercouteren vroeg de haagjes in de straten te vervan gen door rozenparken. De voorzitter beloofde over deze bomen en rozen in het col lege van B. en W. van gedach ten te zullen wisselen. COÖP VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN"' TERNEUZEN (Veiling van 19 juli 1963.) GROENTEN Per 100 stuks: Sla ƒ5,10— 14,50. Per stuk: Bloemkool A II 35— 68 ct, B 32 ct, B II 19-33 et. C II 1121 ct, afw. 11—32 ct; Groene komkommers 1012 ct; Witte komkommers 1314 ct. Per bos: Selderij 2—12 ct, Peen IT 1021 ct; Kroten 11— 14 ct; Uien 14—22ct. Per kg: Print', bonen I ƒ1,02 ƒ1,09, II 94—97 ct; Saxa 84— 107 cl; Tuinbonen 21 ct; Kroten 1617 ct; Rode kool 16—25 ct; Spitskool 16—20 ct; Peulen 88 96 ct; Sav. kool 717 ct; Rabar ber 5 ct; Tomaten A 6970 ct.' A H 65—67 ct. B 68—70 ct, C 47—55 ct, CC 24—45- ct. AARDAPPELEN Per kg; Barima I ƒ10ƒ11; Eerstelingen bonken 1822 I 1017, drielingen 10, krie; 3-11. ZACHT FRUIT Per doos: Aardbeien: Talis man I 40—63 ct, II 32—46 ct; Red Gauntled I 5280 ct, II 35 51 ct; Sengana II 3444 ct; Paul Waulbauw II 4044 ct. Rode bessen I 2132 ct, II 19 —22 ct. Per kg: Kruisbessen I 2061 ct; Rode bessen I 5867 ct, II 4762 ct; Witte bessen II 35 36 ct; Zwarte bessen I ƒ1,05 ƒ1,07, II ƒ1,02—ƒ1,04; Druiven (wit) ƒ4,50—ƒ4,74; Druiven (blauw) ƒ3,75ƒ4,—; Kersen B—86 ct; Morellen 5179 ct. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Bij de ingekomen stuk ken bevond zich een brief van dc Wijkraad van Heille aan het gemeentebestuur. In deze brief wordt uitdrukking gegeven aan de gevoelens dat Heille een ho mogene gemeenschap is en zich vroeger beschouwde als een win gewest van Sluis. In deze gevoe lens is echter de laatste tijd be langrijke verandering gekomen. Heille voelt zich niet meer ach tergesteld bij de rest van de ge meente. Deze verandering vloeit o.m. voort uit het feit dat de ge meente in Heille een reeks van goede sociale voorzieningen heeft getroffen. De volledige raad köff akkoord gaan met het preadveis zoa}s dat door burgemeester en wet houders was opgesteld. In dit preadvies spraken B. en W. zich uit voor een samenvoeging Van Draaibrug bij Sluis, omdat Draaibrug op verschillende pun ten op Sluis aangewezen is. De samenvoeging van Heille bij Aardenburg kon niet de goed keuring van B. en W. wegdra gen, omdat Heille helemaal niet bij Aardenburg hoort. Heille kan ten zeerste van de economische expansie van Sluis profiteren. Besloten werd de bestratings werkzaamheden in St. Anna ter Muiden op te dragen aan Leen- hout's Aannemersbedrijf te Sluis voor de som van 10.750, Bij de rondvraag vroeg de heer Herdink B. en W. om de toewij zing van gemeentewoqingen an ders te gaan bekijken, omdat naar zijn mening niet altijd do goede maatstaven in acht wor den genomen. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op maandag 22 juli 1963 te 20.00 uur. Terneuzen, 19 juli 1963. De burgemeester voornoemd H. RIJPSTRA. Vrijdagmorgen tussen kwart vóór zeven en tien voor zeven (Ned. tijd) heeft zich aan de Middellandse-Zeekust een aardbeving voor gedaan, die is waargenomen in Marseille, Hyêres, Nice, Corte (Cor sica) en Turijn. In Nice werd de Aardbeving vooral waargenomen door bewoners baar. In Hyères en Corte werden twee schokken waargenomen, Uc bleven stilstaan. In Marseille was de schok op verscheidene plaatsen goed voel baar. In Hijeres en Corte werden twee schokken waargenomen, de tweede heviger dan de eerste. Er waren geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Tezelfdertijd werd de aardschok in Turijn, in Coni en in het Dal van Aosta geregistreerd. De schok duurde verscheidene secon den. De schokken werden vooral aan de Rivièra gevoeld, onder meer in Turijn en Genua. Aan de Italiaanse Rivièra werden drie aard schokken waargenomen. In Genua randen de mensen de huizen uit, in Ventimiglia raakten er een paa* tawnsteloos. In deze laatste plaats viel de kalk van de muren. Tot in Carrara en Pisa werd de aardbeving waargenomen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2