De generaal en de stakers Rust rond kabinetsformatie duurt voort Twintig samenzweerders terechtgesteld Tijd is rijp voor sluiten van kernstopverdrag Mening van Adenauer over geschil tussen Sowjet-Unie en China WEERBERICHT HET WEER ZON- en MAANSTANDEN Radio De Koek Franktrtne bM abonnement: Ternetsen Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 'Abonnementsprijs; ƒ6,oer Kwartaal; per maand f2.oer week 48 et. Losse nrs et '"«recteur-HooMredaeteur 1. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smldswal DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 20 JULI 1962 19e Jaargang No. 5966 Versehtfnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen A"dvertentTewfls per nrm 16 ef; rmmnwgMO advertentie 'ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Xgêên lianM» advertenties) 5 regels 'ƒ1,10. Tedere regel mee» 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adftf Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags t nar. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 aar. Het tijdstip dat de Fran se regering heeft uitgekozen orn haar wetsvoorstellen over het stakingsrecht bij de Kamer in te dienen, is in ieder geval goed gekozen. Niet wat de uitslag aangaat, want de Gaullistische meer derheid in het parlement bande alle zorgen dienaan gaande wel uit. Maar des ondanks is het voor de mi nisters toch wel van belang dat de maatregel ook enige sympathie bij het publiek geniet, waarbij men liever niet graag te boek komt te staan als een anti-sociaal kabinet. Wanneer men de wets ontwerpen had laten be handelen ten tijde van de mijnwerkersstakingen van deze lente zou de algemene indruk zeker geweest zijn rlat de regering een poging deed om het stakingsrecht van de Fransen aan te tas ten, weliswaar eerst bij de genen die in rijksdienst zijn, maar daarna ongetwijfeld ook bij de anderen. Dat is ook wat de vakbonden nu vrezen en daarom zijn ze in fel verzet gegaan. Fel ver zet dat zich overigens maar voorzichtig uit: er zijn wel iswaar alom stakingen van FORMATEUR AAN HET PASSEN EN METEN De ogenschijnlijke rust rond de kabinetsformatie duurt nog voort. De formateur mr Marijnen ontving gistermorgen alleen de demis sionaire minister van Buitenlandse Zaken mr J. Luns voor een bespreking. De heer Luns moet enige dagen naar Kameroen voor de ondertekening van het associatieverdrag van achttien Afrikaan se landen en Madagascar met de E. E. G. Aangezien de formateur gisteren geen verdere bezoekers aan kondigde, acht men in politieke kringen de bespreking met mr Luns slechts een voorloper van een reeks te verwachten besprekingen, die plaats zullen moeten vinden ter vaststelling van een definitieve zetelbezetting in een kabinet-Marijnen. Voordien echter acht men de formateur druk doende een aantal knopen uit de politieke touwtjes te halen om daarna te proberen met een zo groot mogelijke kans op succes een ankerkabel voor het hem voor ogen staande kabinet te draaien. Het al of niet meedoen van dr Veldkamp zou hierbij in zoverre een rol spelen, dat bij een onverhoopte weigering van dr Veldkamp om met het akkoord van Wassenaar in te stemmen, een K. V. P.-figuur van „gelijk gewicht en invloed" voor het kabinet zou moeten worden gevonden om vol doende binding met de K. V. P.-fractie te verzekeren. Aldus de me ning in Haagse politieke kringen. Ofschoon de meningen over de positie van dr Veldkamp ver deeld zijn kan thans toch wel geconstateerd worden, dat diens medewerking aan een kabinet-Marijnen nog wel kansen heeft en door sommigen zelfs vrij zeker wordt geacht. Het is namelijk be kend geworden, dat mr Marijnen en dr Veldkamp reeds diepgaand overleg hebben gevoerd, voordat mr Marijnen de formatie-opdracht kreeg. Dit overleg zou toch wel aspecten tot vruchtbare samen werking hebben geopend, zo wordt in een der bij de formatie sterk geïnteresseerde kringen aangenomen. In andere klingen wordt het vermoeden uitgesproken, dat een of enkele fracties, met name die van de A. R. P., door het afstaan van de „zwaarste figuren" aan een kabinet, onvoldoende mankracht zullen overhouden voor het veelomvattende parlementaire werk. De algemene indruk is dus, dat de formateur thans met de moge lijkheden voor de zetelbezetting aan het passen en meten is, voor dat hij definitieve stappen onderneemt. meegedeeld door het K. N. M. L. te De Bilt, geldig van heden- oentend tot hedenavond Overwegend droog. Overwegend droog weer met tij delijk opklaringen. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en West. huuüvw m ZATERDAG 20 JULI v.m. n.m. Breskens 1.13 1.32 Terneuzen 1.48 2.07 Hansweert 2.28 2.47 Walsoorden 2.38 2.57 ZONDAG 21 JULI v.m. n.m. Breskens 1.5S 2.18 Temeuzen 2.33 2.53 Hansweert 3.13 3.43 Walsoorden 3.23 3.43 MAANDAG 22 JULI v.m. n.m. Breskens 2.46 3.02 Terneuzen 3.21 3.37 Hansweert 4.01 4.17 Walsoorden 4.11 4.27 OVERWEGEND DROOG Boven de Golf van Biscaje en Frankrijk handhaaft zich een rug van hoge luchtdruk. Aan de noordkant hiervan staat een zuidwestelijke stroming, die ook heden tamelijk vochtige lucht zal blijven aanvoeren. Er moet dan ook veel bewol king worden verwacht, maar de kans op regen is klein, omdat het front dat in de zuidwestelijke stroming over Engeland naar ons land beweegt, maar weinig ac tief is. Dit front zal later op de dag waarschijnlijk van het noordwes ten uit geleidelijk passeren, waar na de kans op opklaringen sterk toeneemt. Het lijkt waarschijnlijk dat de rug van hogeluchtdruk die achter het front voorkomt zon dag het weer in gunstige zin zal beïnvloeden. Hedenmiddag zul- ZON MAAN uP onder op onder 20 4.42 20.49 4.03 20.44 21 4.44 20.48 5.09 21.26 22 4.45 20.46 6.21 21.58 4.47 20.45 7.34 22.24 4.48 20.44 8.45 22.46 4.49 20.42 9.56 23.05 4.51 20.41 11.04 23.23 27' 4.52 20.40 12.11 23.40 allerhande omvang, maar een grote algemene staking heeft men niet aangedurfd. ANTIPATHIE EN dat louter omdat een paar vroegere stakingen bij de me tro in Parijs onder andere het publiek nog vers in de her innering liggen. Met weinig ge noegen, want in de eerste plaats ondervond men er grote last van, maar bovendien ervoer men dat deze stakers zeker niet het beste recht hadden om over hun loon te klagen. Zoveel sympathie als de mijnwerkers ondervonden, zo veel antipathie wekte deze sta king. Daar komt bovendien bij dat er vrij wat kleine vakbondjes zijn van personeel op sleutelpo sities, waardoor de staking van weinigen een heel apparaat kan lamleggen. Een situatie die als het ware uitnodigt er een soort chantage mee te bedrijven en men kan niet zeggen dat deze vakbondsleiders die verleiding hebben kunnen weerstaan. Het is niet voor het eerst dat men zich hieraan ergert en de gaullisten hebben dan ook eer dere pogingen om het stakings recht wat te reglementeren kun nen citeren van linkse kabinet ten die niemand ervan kan ver denken dat ze de arbeidersklasse van hun rechten wensten te be roven. WAT BEHELST DEZE WET HET wetsontwerp van nu is er voornamelijk op gericht sta kingen bij verrassing in de over heidsdiensten te voorkomen. Een termijn van vijf dagen moet in acht genomen worden tussen aankondiging en uitvoering van een staking. Dat klinkt niet zeer ingrij pend. Maar menige Fransman herinnert zich maar al te goed hoe president De Gaulle inder tijd door stakende mijnwerkers in dienst te roepen een eind trachtte te maken aan een sta king, die allerwegen instemming vormd. Sindsdien geloven ze niet dat deze generaal met militaire opvattingen over plicht en disci pline de aangewezen persoon is om een herziening van het sta kingsrecht aan toe te vertrou wen. Hoe nodig men die herzie ning zelf misschien ook bij de vakbonden zelf zal achten. (Nadruk verboden.) HOERADE PRINSES KOMT OP ONZE SCHOOL Toen bekend werd. dat Prinses Anne van Engeland per 20 sep tember naar de Benenden school bij Cranbroob zou gaan, ging bij de leerlingen een gejuich op. Noorditraat 102 Telefoon 8146 VornouMH SLECHTE VOORUITZICHTEN VOOR VOORGENOMEN EGYPTISCH-SYRISCH- IRAAKSE UNIE De mislukte, door aanhangers van president Nasser onderno men staatsgreep in Syrië, hebben de vooruitzichten op totstandko ming van een Egyptisch-Syrisch- Iraakse statenbond verslechterd. Donderdag is eeri Syrische af vaardiging in Cairo aangekomen, om over de voorgenomen unie te spreken. Donderdagavond von den besprekingen met president Nasser plaats. De Syrische regering had het besluit om de afvaardiging naar Cairo te zenden, genomen na be middeling door de Iraakse rege ring. De onder leiding van generaal Atassi staande delegatie had con cessies tegenover Nasser willen doen door enkele ontslagen Nas- ser-gezinde Syrische officieren weer aan te stellen. Doch de strijd, die donderdag in de stra ten van Damascus heeft gewoed, heeft de voorgenomen toenade ringspoging vermoedelijk in de kiem gesmoord. De vooruitzich ten voor de voorgenomen Egyp- tisch-Syrisch-Iraakse statenbond worden thans te Cairo als slecht geschouwd. NA DE OPSTAND IN SYR1E 19 mannen en een wouw zijn vrijdag door executiepelotons terechtgesteld wegens hun aandeel in de mislukte pro-Nasser revolutie in Syrië, die gericht was tegen het regime van de Baath- partij. Acht van de terechtgestelden waren militairen, de overigen burgers. CHROESJTSJOV IN JANUARI 1964 NAAR EGYPTE Premier Chroesjtsjov zal eind januari volgend jaar een bezoek aan Egypte brengen. Dit heeft de Egyptische minister voor het Aswan-dam-projekt, Sedky So man, donderdagavond op een persconferentie in Cairo ver klaard nadat hij de dag tevoren uit Moskou was teruggekeerd. Het persbureau voor het Mid den-Oosten meldde in een be richt uit Cairo dat vrijdag op nieuw enkele schoten waren ge lost in Damascus. De grenzen van Syrië zijn nog steeds geslo- GEEN FEESTELIJKE OVERDRACHT VAN ELTEN Het ligt niet in de bedoeling van de Duitse overheid om de of ficiële overdracht van Elten op 1 augustus met enige feestelijk heden gepaard te laten gaan. Ook van de zijde van de bevolking is niets vernomen over plannen voor festiviteiten. Na de overdracht zal de Ober- kreisdirektor van de Kreis Rees belast zijn met de bestuurlijke leiding van Elten totdat, vermoe delijk over drie maanden, ver kiezingen zullen worden gehou den en Elten zijn gemeenteraad en burgemeester zal kiezen. ten. Ruim een uur nadat het uit gaansverbod in Damascus voor de tijd van acht uur was opge heven, werd het opnieuw voor onbepaalde tijd van kracht. Radio-Damascus heeft omge roepen dat het standrecht nog steeds van kracht is en dat de monstraties, samenscholingen en het dragen van wapens verboden zijn. Overtredingen zullen wor den gestraft met drie jaar ge vangenisstraf en zware boetes. De telefoonverbindingen tus sen Damascus en Beiroet, die vrijdagochtend waren hersteld, werden 's middags weer verbro ken, doch later op de middag nogmaals hersteld. Een Syrische delegatie onder leiding van de voorzitter van de revolutionaire raad, generaal Louay Atassi is naar Damascus teruggekeerd na een bezoek van twee dagen aan Cairo. De dele gatie heeft in Cairo besprekin gen gevoerd met president Nas ser over toetreding tot de Egyp tische federatie. npee l WENSEN EN VERWACHTINGEN VAN CHROESJTSJOV Als er tenminste geen wijziging komt in de houding van de Amerikanen en Britten, hebben wjj de indruk dat de tijd rijp is voor het sluiten van een verdrag over het stopzetten van de kern proeven in de ruimte en onder water. Dit heeft Chroesjtsjov vrijdag verklaard op een „vriendschaps bijeenkomst" in het congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse delegatie die op het ogenblik in Moskou is. Een dergelijk verdrag, aldus Chroesjtsjov, zou een „belang rijke en nuttige stap voor waarts" zijn. De Russische pre mier pleitte opnieuw voor een niet-aanvalsverdrag tussen de organisatie van het Pact van Warschau en de Navo. Dit ver drag zou dan gelijktijdig geslo ten moeten worden met het kernstopverdrag. Maar de vorm van een dergelijk niet-aanvals verdrag was niet belangrijk. Het ging om de inhoud. (Zoals ge meld zouden de Westelijke mo gendheden als er een niet-aan valsverdrag gesloten zou worden, erkenning van Oost-Duitsland willen vermijden. Waarnemers in Moskou menen dat Chroesjt sjov hier begrip voor heeft en het Westen wel een mogelijkheid wil bieden om erkenning van Oost-Duitsland te omzeilen), Chroesjtsjov pleitte voorts voor het sluiten van een akkoord over verrassingsaanvallen. Rus- RIJBEWITS IN BELGIE BINNENKORT VERPLICHT De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft don derdagavond het wetsontwerp inzake de invoering van het rij bewijs voor de Belgische auto mobilisten goedgekeurd met 147 stemmen voor, een tegen en 4 onthoudingen. Op 11 juni j.l. had de senaat dit wetsontwerp reeds aanvaard. De wet zal binnenkort in het Belgische Staatsblad wor den afgedrukt en dan van kracht worden. België was een van de wei nige Europese landen waar het rijbewijs nog niet verplicht was gesteld. Daar het praktisch niet uitvoerbaar is. elke automobilist alsnog een rijexamen af te ne men zal het rijbewijs aan alle automobilisten boven de 21 jaar worden verstrekt die een ver klaring tekenen volgens welke zij fysiek in staat zijn om een auto te besturen en de verkeers regels kennen. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft vrijdag op een bijeenkomst gezegd, dat er een mogelijkheid is, dat de Sow jet-Unie spoedig zal moeten be slissen of zij een overeenkomst wenst met China of met het Wes ten. Volgens Adenauer is het nog niet zeker of de Sowjet-Unie haar houding tegenover het Wes ten zal veranderen als het resul taat van de huidige ideologische conferèntie in Moskou negatief zou blijken te zijn. Adenauer meent, dat het Wes ten geen wijzigingen in zijn po litiek moet aanbrengen voordat er zichtbare tekenen zijn, dat de Sowjet-Unie haar „agressieve houding" tegenover het Westen heeft opgegeven. Daar de huidige onzekere tijd nog tientallen jaren zou kunnen voortduren, deed de bondskanse lier een beroep op het Westen zich niet slechts materieel maar ook geestelijk te bewapenen. De in het Atlantisch bondge nootschap en de E.E.G. optreden de meningsverschillen ziet Ade nauer als vermoeidheidver schijnselen, die zich van tijd tot tijd in alle organisaties plegen voor te doen. Hij hoopte, dat zij weldra opgelost zouden kunnen worden. land was in dit verband bereid om vertegenwoordigers van de Westelijke landen tot de Russi sche legers in Oost-Duitsland toe te laten. Maar dan moest het Westen ermee akkoord gaan dat er Russische waarnemers ge plaatst werden bij de Westelijke strijdkrachten in West-Duits land. Rusland was ook bereid met het Westen te praten over het inkrimpen van de buitenlandse troepen in Oost- en West-Duits land. Maar het belangrijkste vraagstuk de Duitse kwestie kon alleen maar opgelost worden op basis van een vredes verdrag. Beschuldiging aan het adres van de Chinezen De Russische premier viel in zijn rede weer fel uit tegen de „fanatici" die oorlog willen. In direct beschuldigde hij de Chi nezen ervan dat zij proberen de huidige Sowjetleiders uit het zadel te stoten, „Fanatici, aldus Chroesjtsjov, hebben verklaard dat er revolu tie en oorlog moet komen en dat er dan een nieuwe gemeenschap zal worden opgebouwd op de lijken van de miljoenen die bij deze slachting zijn omgekomen". Maar weten deze fanatici wel dat de overlevenden de doden mis schien zullen benijden als alle kernwapens gebruikt zouden worden? Met grote heftigheid zei de Russische premier dat er in Rusland geen revolutie was ge weest om oorlogen te ontketenen, maar om „in vrede te leven en te werken". Het imperialisme moest verslagen worden op het economische, culturele en we tenschappelijke front. De toe komst behoorde aan de arbei dersklasse. Maar om die toe komst sneller te bereiken moest er hard gewerkt worden en de veranderingen ten goede moes ten door arbeid en niet door middel van een oorlog tot stand gebracht worden. Eens zou de tijd komen dat de arbeiders van Engeland en de V. S. „op zouden staan om zich te verenigen met de volkeren van de communisti sche wereld". Wat er over het imperialisme gezegd was, was inderdaad juist, maar de impe rialisten waren ook mensen en hun hersens werkten op dezelfde wijze als die van andere mensen. In verband met het Stalinisme zei Chroesjtsjov, dat de uitwas sen van het Stalinistische tijd perk zich nooit meer zullen voor doen. Chroesjtsjov achtte het voorts nuttig om een overeenkomst met het Westen te sluiten over de „bevriezing", beter nog de be snoeiing van de begrotingen voor defensie. De Sowjet-Unie, aldus de Russische premier, acht het verder nuttig om boven grondse controleposten in te richten in zeehavens, op vlieg velden en spoorwegstations om onverwachte aanvallen te voor komen. Maar dit moest natuur lijk gebeuren op basis van we derkerigheid. Rusland zou er ooK akkoord mee kunnen gaan als er Westelijke inspecteurs bij de Russische troepen komen, mits het Westen Russische inspec teurs bij zijn strijdkrachten toe laat. OPROEP VAN MINISTER KORTHALS TOT ALLE WEGGEBRUIKERS Rijdt niet te hard maar ook niet te langzaam" „Nu de vakanties zijn begonnen zullen de wegen in ons land speciaal gedurende de weekeinden extra zwaar belast worden. Wanneer het autoverkeer op de grote wegen met een zo gelijkmatig mogelijke snelheid rijdt, kunnen de wegen het grootste aantal voertuigen verwerken. Daarom moeten extreem hoge maar ook te lage snelheden worden vermeden. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat drs H. A. Korthals gisteren verklaard in een oproep tot alle wegge bruikers. Op een aantal wegen zijn op verschillende gedeelten ma ximum snelheden van kracht. Deze maximum snelheden zijn alleen daar vastgesteld waar sneller rijden werkelijk gevaar lijk is. Het is daarom van het grootste belang dat men zich ook stipt aan deze voorschriften houdt. Ik doe een beroep op alle weggebruikers om de wegen op de juiste wijze te gebrui ken. Wanneer een ieder zich goed realiseert dat alle wegge bruikers in gelijke mate aanspraak hebben op een goed weg gebruik dan zal het aantal slachtoffers van verkeersongeval len niet groot behoeven te zijn", aldus de minister.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1