Feest, hoop en vrees in Bruinisse Verbond voor Veilig Verkeer vraagt extra voorzichtig te zijn Kapitaal fabrieksgebouw door brand verwoest Bloedige gevechten tussen politie en Boeddhisten in Saigon België mag noodlijdende mijnen subsidiëren Binnenlands nieuws Ruim een ton smokkelwaar op Nederlands schip gevonden Vrijdag 19 juli 1963 Pagma 5 Inbraak bij dagblad in Den Haag Indonesië en Malesië PRES: SOEK ARNO INDONESISCHE STRIJDKRACHTEN MOETEN ZICH GEREED HOUDEN Vijf brandweren bestreden vlammenzee Brandweerm arm en konden maar weinig uitrichten NEGERJONGEN DOOR GROEPJE BLANKEN GEDOOD IN ARKANSAS Communisten in Irak terechtgesteld MISDAAD STIJGT VIER ZO SNEL DAN DE BEVOLKINGSAANWAS IN DE VER. STATEN -daori arrestaties. DE VRIJE 'ZEEUW „BRU" HOOPT - DOOR UITVOERING VAN DELTAPLAN - OP GUNSTIGE POSITIE ALS RECREATIECENTRUM EN ENIGE INDUSTRIE - Zaterdag over een week, 27 juli, wordt in Bruinisse voor de vijfde maal het jaarlijks mosself eest gehouden. Al wie dat toil zal zich die dag kunnen inschepen op een der veertig bodems van Bruinisses mosselvloot, die tot twee maal toe, eenmaal 's ochtends en eenmaal 's middags, gepavoiseerd en wel ter vlootschouiv uit zal varen. Van nabij zullen de gasten het vissen der mosselen kunnen zien en tot het nuttigen dezer schelpdieren zal hun ruimschoots gelegenheid worden geboden. Gebiedster van Bruinisse op deze feestdag is de mosselkoningin 1963. die, bij het aanbieden van het hartig produkt der Zeeuwse wateren, zeker ook iets hartigs zal hebben te zeggen over de hoop en de vrees waarin Bruinisse in deze Deltatijden leeft. Bruinisse „Bru" noemen de inwoners het kortweg, niet alleen als telegramadres op hun vissersvaartuigen maar ook in hun dage lijkse conversatie „Bru" hoopt door de uitvoering van het Delta plan twee dingen te verwerven: een gunstige positie als recratie- eentrum en enige industrie. Nu al ontmoeten Bruinisse, Deltawer ken en recreatie elkaar. Een der attrac ties op het mosselfeest van volgende ■week is een bustochtje van enkele kilo meters over de in Bruinisse beginnende en reeds grotendeels gereedgekomen Grevelingendam, naar de kabelbaan die volgend jaar gebruikt zal worden bij het voltooien van die dam. De kabelbaan is nog in aanleg, twee 92 millimeter dikke kabels moeten nog gespannen worden, maar de drie enorme stalen torens twee op de dijkkoppen aan de Duiveland- se en Flakkeese kant en een, op vier caissons gemonteerd, op de onder water gelegen Krammerplaat zijn al impo sant genoeg. Langs die 1880 meter lange kabelbaan zullen zich te zijner tijd gon dels ter grootte van een kleine tramwa gen kunnen voortbewegen, ieder met zijn eigen dieselmotor en zijn eigen bestuur der. Elke gondel voert een ketting mee, waarmee tien ton steen of ander materiaal er wordt b.v. gedacht aan zand in plasticverpakking, twee en een halve ton per „pakje" netjes op z'n plaats kan worden gedeponeerd. Zo hoopt men volgend jaar de twee geulen, die Duiveland en Flakkee nog van elkaar scheiden, de Krammer en de bocht van St. Jacob, geleidelijk te kunnen sluiten. Het is een experiment waarmee men ervaring hoopt op te doen voor vederop in het Deltaplan nog te verrichten slui tingen. Hoe het zal uitpakken moet nog afgewacht worden, over zekerheden zal men volgend jaar pas beschikken, nu moet men nog volstaan met de hoop, dat met dit systeem nog bij windkracht ne gen gewerkt kan worden. Achter de aldus per kabelbaan opge worpen steendam zal men, niet meer door de stroom gehinderd, het definitieve dijklichaam met weg kunnen bouwen. Het tracé van de „kabelbaandam" wordt recht, dat van de definitieve dijk krom. Tussen die beide in zal, temidden van de wateren tussen Oude Tonge en Brui nisse een terrein in de vorm van een schuttersboog ontstaan, dat groot genoeg wordt om het de vakantiegangers en weekeinders, die eens over de nieuwe, korte Deltaroute Zeeland zullen binnen stuiven, aan te bieden als gelegenheid voor het betere bermtoerisme: buiten de benzinedampen. Wie weet of niet ook een paar middenstanders van Bruinisse met tertijd enige pijlen op deze boog zullen blijken te hebben. Maar echt in een sleutelpositie zal Brui nisse zich toch pas voelen als de dam men, die Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee aan elkaar vast zullen klinken, allebei gereed zullen zijn: na de Grevelingendam in het oosten dus ook de dam door het Brouwershavense gat aan de zeekant. Dan zal er tussen beide eilan den in een bekken van zestienduizend hectare ontstaan, waarin stikgronden en een aantal eilanden zullen droogvallen. Hoe de verhouding tussen land en water, tussen landbouw en recreatie hier pre cies zal komen te liggen moet nog uitge maakt worden, maar voor Bruinisse staat het wel vast dat er hier grote mogelijk heden komen voor de watersport. En Bruinisse mag dan in schijn een heel be scheiden plaatsje innemen bij het zuid oostelijke hoekje van het bekken, in wer kelijkheid krijgt het de meeste strategi sche positie: bij de nu (nu reeds aanwe zige) sluis in de Grevelingendam, die eens de toegangspoort tot al deze heer lijkheid zal zijn. Bruinisse vlast dan ook op nieuwe mogelijkheden voor zijn drie havens: de werkhaven, die door de Delta dienst gebruikt wordt, de door jlie Delta dienst aangelegde nieuwe vissershaven en de vluchthaven aan het Zijpe, waar 25 zeiljachten nu al een ligplaats kunnen vinden. Om zich op de nieuwe tijden voor te bereiden heeft men te Bruinisse enige maanden geleden een V. V. V. opgericht, die thans een der actiefste van Zeeland is. De reeds aanwezige bescheiden kampeer gelegenheid zal verbeterd worden. Aan de vissers heeft Bruinisse op het ogenblik al het één en ander te bieden, zo worden voor hen van tijd tot tijd zeehengelwed- strijden georganiseerd. Wat middelgrote industrie zou Brui nisse, als het straks door slechts vijftig kilometer autoweg met Rotterdam ver bonden is en later ook een prima weg verbinding met de zuidelijke Zeeuwse eilanden gekregen heeft, wel graag wil len hebben. Burgemeester Van de Linde denkt, gezien de ligging van de plaats aan diep en druk bevaren vaarwater, aan een scheepswerf. Een grote zorg kent Bruinisse: de drei gende verdwijning van de mosselteelt. Men blijft hier pleiten voor het behoud van mosselverwaterplaatsen in Zeeland. SPELINGEN DER NATUUR Kalf met zes poten - - geboren t- >Bi,i de. landbouwer W. Meenink te Angerlo is een kalf geboren met zes poten. Twee poten van het dier zijn vergroeid met het linkerschouderblad. De poten zijn van normale grootte. Het dirtje heeft blijkbaar totaal geen hin der van deze aanhangsels, het is kerngezond. De landbouwer 'heeft al een bod van ƒ240 voor het dier gekregen. Bij een landbouwer in Vorden is een witte mol aangetroffen. De landbouwer, die veel last van mollen ondervond, had klemmen gezet. Dezer dagen zat er een witte mol in, die volgens deskun digen zeer zeldzaam zijn. De brandkast in het Haagse kantoor van het dagblad „De Telegraaf" is in de nacht van 16 op 17 jul met behulp van val se sleutels geopend. De inbre- 'kers bemachtigden ƒ5500. Zij verschaften zich toegang tot het pand, dat wordt ver bouwd, via steigers en een open staand raam. De brandkast stond op de parterre. Dit heeft de Haagse politie gistermiddag meegedeeld. VANDAAG BEGINT DE BOUWVAKVAKANTIE Tracht nooit een gevoel van slaperigheid te onderdrukken, maar stop en ga een frisse neus halen en de benen strekken De komende twee weken zullen een enorme drukte op onze wegen te zien geven: vandaag gaan allen die in de bouwnijverheid en aanver wante bedrijfstakken werkzaam zijn met vakantie. Dat houdt in, dat komend weekend vele tienduizenden toeristen op weg gaan naar hun vakantiebestemming. In verband hiermede vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer van alle weggebruikers zowel komend weekend, als de daarop vol gende weken op de wegen extra voorzichtig heid en oplettendheid in acht te willen nem-en. Vooral omdat onder de talloze vakantie gangers ongetwijfeld velen zullen zijn, die over weinig of geen rijervaring beschikken. Het Verbond verzoekt de weggebruikers re kening te houden met de mogelijk onver wachte verkeersmanoeuvres van deze min- der-ervaren rijders. Voor de toeristen zelf acht hot Verbond een ernstige waarschuwing op zijn plaats. Elk jaar weer gebeuren er ongelukken, die te wijten zijn aan oververmoeidheid van bestuurders, die met de wens om hun vakantiebestemming in zo kort mogelijke tijd te bereiken veel te grote dagafstanden afleggen. De maximale dagafstand voor een ervaren rijder, die onder goede weersomstandigheden over een gemakkelijke route rijdt, kan worden gesteld op 600 km, aldus het Verbond. Het voegt hieraan de volgende raadgevingen toe: Stop, nadat u twee a drie uur hebt ge reden en ga een (klein) hapje eten. Stop na deze onderbreking vervolgens telkens als u 150 km hebt gereden en drink een kop koffie. Maar vooral geldt: Tracht nooit een gevoel van slaperigheid te onderdrukken, maar stop dan op een veilige parkeerplaats om een frisse neus te halen en de benen te strekken. Geen werk voor potige grondwerkster Een Russische immigrant stapte woensdag een arbeidsbu reau in Sydney binnen en ging, in gezelschap van zijn ste vig gebouwde vrouw, in de rij werkzoekenden staan. Ambtenaren verzochten de vrouw buiten te wachten, ter wijl haar man aan een medische keuring zou worden onderwor pen. Maar op dat moment kwam de man tussenbeide. „Een ogen blik", zo sprak hij, „u hebt de verkeerde voor. Mijn vrouw zoekt werk, ik niet". Men ver telde hem toen dat het hier om grondwerk ging. „Dat is precies wat zij wilt", was het antwoord van de Rus. Men bracht hem echter aan het verstand dat er geen vrouwe lijke grondwerksters gezocht werden en zichtbaar teleurge steld verliet de man met zijn potige ega het arbeidsbureau. President Soekarno heeft gis teren zijn minister van lands verdediging, generaal Nasution, opgedragen alle leden van de strijdkrachten aan te zeggen dat zij zich moeten voorbereiden op aile gebeurlijkheden die kunnen voortvloeien uit de Indonesische tactiek van verzet tegen de voorgestelde federatie Maleisië. Dit is gezegd in een uitzending van radio-Djakarta die in Sin gapore is opgevangen. De minister van voorlichting, Ruslan Abdulgani, heeft op dracht gekregen het volk met de overheidspolitiek vertrouwd te maken. Voor miljoenen schade De brandweren van Veendam, Wildervank, Anlo, Gieten en Stadskanaal bestreden gister ochtend een enorme brand in een groot fabrieksgebouw in Eex- terveensekanaal (in de Drentse gemeente Anlo), die om onge veer half acht is ontstaan. In het fabrieksgebouw waren zakken opgeslagen van de Aard appelmeel Verkoop-Centrale. Vroeger was hier de Aardappel meelfabriek Wildervank en Om streken gevestigd. Van de zijde van de directie is meegedeeld dat de schade zeker „■enkele miljoenen" bedraagt. Het gehele hoofdgebouw moet als verloren worden beschouwd. De dertig brandweermannen heb ben tegen het vuur maar heel weinig kunnen uitrichten. Bij de Aardappelmeelverkoop- centrale zijn twaalf aardappel meelfabrieken in het noorden van het land aangesloten. Bijna de gehele voorraad zakken van deze fabrieken was in 't gebouw opgeslagen. De directie wist nog niet mee te delen of de bedrij ven bedreigd worden door oen tekort aan verpakkingsmateriaal. In het gebouw waren verder ook aardappelmeelderivaten opgesla- In Saigon hebben zich woens dag bloedige gevechten voorge daan tussen de politie enerzijds en mannelijke en vrouwellijkz Boeddhisten anderzijds, die de monstreerden tegen het rege ringsbeleid van godsdienstzaken. Minstens 150 demonstranten wer den gearresteerd. Toen zij met vrachtauto's naar de gevangenis werden overgebracht, trachtte volgens de politie een aantal van hen uit de auto's te springen, waarbij sommigen ernstige ver wondingen opliepen. De ongeregeldheden ontston den, toen Boeddhistische monni ken met een groot aantal aan hangers van deze godsdienst de prikkeldraadversperringen wil den doorbreken, die door de po litie waren opgericht rondom een van de grootste tempels van de stad, waar Boeddhistische leiders twee dagen lang een hon gerstaking houden. De Boeddhisten beschuldigen de regering van president Ngo Dinh Diem, die zelf Roonis- Katholiek is. van niet-naleving van een vorige maand gesloten overeenkomst, waarbij een einde zou worden gemaakt aan dis criminatie op godsdienstige gronden. gen. Verder stonden er enkele kostbare verpakkingsmachines. Het vuur was omstreeks half elf i'eeds uitgewoed. Het ziet er naar uit dat de nablussing wel enige dagen in beslag zal ne men. De brand word ontdekt door vier werklieden op een van de afdelingen boven in liet ge bouw. Er waren daar gisteroch tend reeds loodgieters aan hot werd geweest met reparaties aan een dakgoot. Over de oorzaak van de brand kon de directie nog niets mee delen. Een groepje blanken heeft woensdag in de stad Marion, in de Amerikaanse staat Arkansas, een negerjongen na een achter volging gedood nadat een blanke vrouw had beweerd, dat zi.i hem betrapt had toen hij haar acht jarig dochtertje poogde aan te randen. De jongen, de 17-jarige Andrew Lee Anderson, werd in zijn been geschoten toen hij om singeld was en overleed twee uur later in een ziekenhuis aan bloed verlies. Volgens politiecommissaris Ce cil Goodwin zou Anderson het grasveld voor het huis van de betrokken vrouw maaien. Toen de vrouw haar dochtertje riep voor do lunch kreeg zij geen antwoord. Zii was er toen in haar auto op uitgegaan om haar kind te zee- ken. Op korts afstand van ham huis was het meisje op de wagen af komen lopen, met de jongen achter haar aan en had haar ver teld wat hij van plan was, aldus Goodwin. Hij wilde niet zeggen wie op de neger heeft geschoten. Het blad „Al Sjaab" meldt dat er te Mosoel in Noord-Irak 21 „communistische moordenaars" zijn terechtgesteld. 13 commu nisten allen militairen wa ren doodgeschoten, omdat zij kolonel Abdoelwahab Sjawwaf, leider van een mislukte opstand tegen het voormalige bewind van Kassem, hadden vermoord. De andere acht, die een militair konvooi hadden overvallen, wer den opgehangen. De hoge autoriteit heeft België toegestaan om voor 1963 aan zijn noodlijdende mijnen subsidies in een omvang van 75 miljoen Bel gische fr. te verlenen voor een maximale hoeveelheid van 1,1 miljoen ton kolen, mits deze sub sidies niet de sanering van de Belgische kolenindustrie in de "weg staan. In 1962 waren deze subsidies '115 B. fr, groot voor een hoeveel heid van 1.703.731 ton, in 1961 380 miljoen B. fr. voor een hoe veelheid van 3.300.000 ton. De hoge autoriteit heeft geconsta teerd, dat men zich gehouden heeft aan het afnemende karak-j, ter van de subsidies. Verder heeft de hoge autori teit, in antwoord op de brief van 18 juni van de Belgische minister van Economische Zaken, A. Spi- noy. zich bereid verklaard haar eerder genomen besluit te wijzi gen, dat gericht was op de slui ting van Belgische kolenmijnen met een capaciteit van 9,5 mil joen ton tussen 1959 en 1963, en waarvan nog mijnen met een ca paciteit van 1,8 miljoen ton ge sloten moeten worden. De Bel gische regering had aangedron gen op stillegging van het slui tingsprogramma der mijnen. Nu de conjuncturele ontwikkeling en de noodzakelijkheid-van herbe voorrading een gunstige toestand voor de Belgische markt gescha pen hebben. De hoge autoriteit erkennen dat deze factoren goed- gefundeerd zijn, heeft de Belgi sche regering echter medegedeeld, dat deze factoren de werkelijke situatie op de markt wel eens zouden kunnen verbergen. Zij wacht alvorens van haar besluit terug te komen (algehele ophef fing van het sluiten van mijnen) op het positieve programma dat de Belgische regering beloofd heeft haar in de naaste toekomst te zullen doen toekomen. ACROBATE GEDOOD NA VAL VAN ACHT METER IN CIRCUS Tijdens een circusvoorstelling te Salem, in de Amerikaanse staat Oregon, is woensdagavond een 33-jarige acrobate, mevr. Duchek, van een hoogte van acht meter naar beneden ge stort en om het leven gekomen. Zij trad op in een nummer, waarin zij en haar neef op een draaiiende ladder zaten die hori zontaal was opgehangen aan een motor waarmee haar man over een metalen draad reed. De Ducheks waren in april j.l. uit Oostenrijk naar de Verenigde Staten gekomen. Douane-ambtenaren in de haven van Penang (Malakka) hebben dinsdagavond aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Straat Johore" (Kon. Java- China Paketvaart lijnen N. V. 5446 ton) 3352 horloges ter waarde van ongeveer 100.000 gulden en zes goudstaven, die een waarde van 5000 gulden ver tegenwoordigen, in beslag geno men. Een ploeg deskundigen had vier uur nodig alvorens zij de geheime vakken, waarin - de smokkelwaar was verstopt, ont dekten. De vakken waren tussen de wanden van een viertal hut ten aangebracht. Vijf bemanningsleden werden aangehouden en verhoord, doch zi.i werden na een uur vrijge laten. Het onderzoek wordt voörtgezét. De „Straat Johore" kwam dinsdag uit Singapore in Penang aan en vertrok woensdag met een uur vertraging naar Colom bo. NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN In Bergum (Fr.) is woensdag avond de 20-jarige Van der Goot uit Bergum bij een verkeerson geluk ernstig gewond. Later is hij in een ziekenhuis overleden. Hij botste doordat hij geen voor rang verleende met zijn brom fiets tegen een bestelwagen en 'werd tegen het wegdek geslin gerd. Zaar gewond hij had onder meer een schedelbasisfractuur werd hij naar het diaconessen- huis te Leeuwarden gebracht. In de loop van de avond is hij naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij is overleden. NEGEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Woensdagavond omstreeks half zes zijn op de rijksweg Heeze Someren een personenauto en een klein personenbusje frontaal met elkaar in botsing gekomen. Alle inzittenden, één uit de per sonenauto en acht uit het busje, werden uit de voertuigen ge slingerd en gewond. Twee van hen zijn zeer ernstig gewond. Al len zijn naar het St. Annazieken- huis in Geldrop overgebracht. De voertuigen werden volkomen vernield. VERKEERDE VOORZICHTIGHEID Een landbouwer in Overloon nabij Venray was zó bang besto len te worden,, dat hij;.'n maand geledon zijn spaargeld (een be drag van ruim 13.000,in een bosje nabij het dorp had begra ven. Toen hij dezer dagen zijn rijk dom wilde inspecteren, bleek het geld reeds te zijn opgegraven. De rijkspolitie te Venray bij wie in middels aangifte is gedaan van deze „diefstal", zoekt nu naar de schatgravers. KIND UIT RAAM GEVALLEN Woensdagmorgen is de 3- jarige Leni Enkhuizen uit haar ledikantje in het ouderlijk huis in Rotterdam geklommen en daarna uit een raam 9 meter om laag gevallen. Het kleine meis je is gisternacht in het Dijkzigt- ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. Het aantal misdaden dat in de Verenigde Stateu wordt begaan stijgt bijna vier maal zo snel als de bevolkingsaanwas, zo zegt het hoofd van het federale bu reau van onderzoek (F. B. T.) Edgar Hoover, in zijn rapport over 1962. In vergelijking met 1961 steeg het aantal misdaden met zes pro cent. Het aantal ernstige mis drijven, zoals moord, verkrach ting, .beroyjgg, enz. yogj- gg. ver bekend bij de politie be droeg voor het eerst meer dan twee miljoen. Dat wil zeggen dat er in 1962 gemiddeld elk uur een moord gebeurde, om de 32 minuten een aanranding, iedere zes minuten een beroving, elke anderhalve minuut een autodief stal en elke 25 seconden een in braak. Ongeveer één op de vier mis drijven kon worden opgelost DE STERKE ARM Deze foto werd gein;;--! na een demonstratie van tieners in Detroit uit protest tegen het feit, dat de 18-jarige Kenneth Evans werd neergeschoten, toon hij ui( een gestolen auto vluchtte. De politie maakte korte metten met de jeugdige demonstranten, die een enorme chaos veroor zaakten. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Op de rijksstraatweg tussen Doorn en Driebergen is woens dagavond de 84-jarige wielrijder A. Jansen toen hij met zijn fiets de weg overstak door een personenauto gegrepen. Hij werd zó ernstig gewond dat hij in de loop van de avond in het zieken huis te-Zeist_is ov.erleden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5