/l/eCmfmT Bevorderingen en uitreiking getuigschriften Technische School Terneuzen Grote belangstelling voor de diploma-uitreiking aan de U. Terneuzen Vrijflag 19 Juli 1963 DE VRIJE ZEEUW Fagïna 3 INDONESIË HERVAT HANDELS- EN BETALINGS BETREKKINGEN INDONESIË EN NEDERLAND WESTDUITSE BOEREN EISEN DIRECTE STOPZETTING VAN DE GROENTE EN FRUIT INVOER Zullen Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de ogen sluiten voor Franse kernproeven Vee] ouders van geslaagde leerlingen van de Technische School te Terneuzen zagen met genoegen toe, hoe hun zoons het zo begeerde getuigschrift uit handen van de directeur, de heer A. F. H. Spijker, ontvingen. Deze grote belangstelling mede van de burgemeester mr. H. Rijpstra, de heer M. de Vos, namens de Gewestelijke Arbeids bemiddeling, en de heer D. van Elsacker, consulent van het leerlingenstelsel Stichting Zee land uit Goes werd zowel door de voorzitter der school, de heer J. F. de Klerk, als de direc teur ten zeerste gewaardeerd. Het grootste gedeelte der leer lingen behaalde het getuig schrift, voor enkelen bleek de opleiding te zwaar aldus de heer De Klerk. Zowel deze, als de volgende sprekers legden de nadruk op de voorbereiding die de school geeft voor een technische werkkring en niet zoals vaak ten on rechte wordt verondersteld een opleiding voor een bepaalde funktie of beroep. Het is daar om van het allergrootste Detang, dat met deze vooropleiding niet volstaan wordt, en slechts in de praktijk wordt voortgezet, maar dat er nog verder wordt gestu deerd. Iemand met een goed stel hersens vraagt meer dan alleen maar werk: hij wil hierin ook voldoening en levensvreugde vin den. Over de beroepenvoorlichting zeide de heer De Klerk dat bij velen nog de veronderstelling leeft, dat aeze voor het technisch onderwijs niet nodig zou zijn. Hiertegen kwam hij met klem op, het contact ..met de V. H. M. O.-scholen en het contact met 't Centraal Bedrijfsleven-Onderwijs ts zeer nauw en er heerst een goede samenwerking. Het be stuur van de Technische School Terneuzen zal in het komende leerjaar eens grondig onderzoe ken wat in dit verband te berei ken valt. Sprekende over de werkgele- genneid kwam de voorzitter tot de conclusie, dat er momenteel, vooral in onze omgeving, een grote vraag op de arbeidsmarkt 5s, waaraan in geen enkel op zicht te voldoen is. Dit heeft tot gevolg dat aan ongeschoolden bij 'Je hier in uitvoering zijnde werkzaamheden lonen worden uitbetaald, die gelijk of hoger liggen dan de toegestane lonen der diverse c.a.'o. voor ge- scnoolden. Jeugdige ongeschool de.werknemers kunnen dus veel Vlugger tot een hoger loon komen, doch men vergete niet, dat dit slechts een tijdelijk ver schijnsel is. Er is reeds duidelijk te constateren en dit wordt van verschillende zijden dan ook al betoogd dat er sprake is van een schijnwelvaart. Het be wijs hiervoor is o.a. ook gelegen in het feit dat reeds nu verschil lende bedrijfstakken in grote moeilijkheden verkeren. De voorzitter was ten slotte op deze bijeenkomst de eerste in de rij der volgende sprekers die de geslaagden feliciteerde met het Behaalde succes, en daarbij hun ouders, bestuur en leerkrachten betrok. De directeur, de heer Spijker, stelde het zeer op prijs, dat de heer De Klerk ieder jaar dit ondanks zijn drukke bezigheden aanwezig is bij de uitreiking der diploma's. In zijn toespraak noemde de heer Spijker de op voedende taak der kinderen voor de ouders en de gemeenschap primair, doch ook het onderwijs is hierin ten nauwste betrokken. Daarom heeft de leraar ook een pedagogische taak en hij dank te dit corps dan ook voor de in het afgelopen jaar weer betoon de toewijding. De vraag naar spierkracht neemt in onze huidi ge maatschappij af, aldus de heer Spijker, die naar denkkracht neemt toe en zij die de nood zaak inzien van theoretische èn praktische bekwaamheid, zullen boven de grauwe massa uit groeien. Burgemeester mr. Rijpstra zeide zeer nauwlettend de span ningen op de arbeidsmarkt te Volgen. Toch zijn déze spannin gen hém liever dan werkloos heid. Overigens was de burge meester van mening dat voor dit laatste in onze streek voor de toekomst geen vrees moet be staan en hij was ervan overtuigd, dat de moeilijkheden op de ar beidsmarkt in een paar jaar wel overwonnen zullen zijn. De heer M. de Vos wees op de „service", die het Gewestelijk Ar beidsbureau steeds bereid is te verlenen; niet alleen wat betreft bemiddeling in engere zin, doch ook beroepsvoorlichting en be roepskeuze-voorlichting, wat twee heel verschillende dingen zijn. Hij attendeerde ouders en leerlingen niet in de eerste plaats te letten op hoge beloning, doch wel op de mogelijkheid om zich verder te kunnen bekwamen. Ook de heer Van Elsacker wees op het belang van het leer lingenstelsel. Dit kost moeite voor de jongen en betekent een geldelijke opoffering voor het be drijf, doch kan leiden tot succes vol vakmanschap. Namens de ouders dankte ten slotte nog de heer J. Jurry uit Hoek voor de goede zorgen die directeur, leerkrachten en con cierge aan de leerlingen hadden bestee. Door het bestuur waren voor de drie beste leerlingen boeken- bonnen beschikbaar gesteld, die als volgt werden toegekend: le pr. L. de Jong, afd. metaalbe- werken, met 137 punten voor 17 vakken; 2e pr. J. C. Hamelink, afd. timmeren met 127 punten voor 16 vakken, en 3e pr. C. de Ruijter, afd. timmeren, met 125 punten voor 16 vakken. De prijzen van de Ver. „De Ne derlandse Baksteenindustrie" waren dit jaar voor L Dieleman, le pr., E. Snoeck, 2e pr., en J. de Putter, 3e pr. De beste leerling elektrotech niek was J. W. Giele te Terneu zen. Deze ontving het boek Elek trotechniek, geschreven door de heer G. W. A. van Krimpen, leraar aan de Terneuzense L.T.S., van wiens hand in 1962 de delen IA en 2 t.b.v. het U.T.O. in het nieuwe eenhednstelsel zijn ver schenen. Getuigschriften werden uitge reikt aan; afdeling Timmeren: R. A. Baert, Koewacht; A. C. Hamelink, J. C. Hamelink en J. P. Hamelink, allen Terneuzen; F. A. Jurriëns, Sluiskil; P. P. Jonkheijm, Vogelwaarde; E. M. Kersbulck. Sas Van Gent; C. -J. van Langevelde, Terneuzen; R. J. Luycks, Sluiskil; F. A. Maas, Vo gelwaarde; F. G, Patijn, Bier vliet; E. L. Ploegaert, Philippine; J. M. Pijpelink, Hoek; F. G. Rou- giest, Philippine; C. de Ruijter, Terneuzen; A. A. de Rijke, Axel; J. de Smet, Westdorpe; G. S. Ver- brugge en Z. Wisse, beiden Ter neuzen. afdeling Metaalbewerken: H. v. d. Bent, Terneuzen; J. de Bruijne, Zaamslag; A. J. van Hout, Biervliet; W. J. Jurrij, Hoek; B. Royers en C. Rijnhout, beiden Terneuzen; F. Stouthamer, Zaamslag; K. P. Weyland, Ter neuzen; A. M- Bentschap Knook, Hoek; P. A. Coppejans, Sluiskil; J. Herrebout, Terneuzen; L. A. de Jong, Philippine; B. v. d. Mei- de, Terneuzen; P. J. van der Peijl, Hoek; F. Roose, Zaamslag; J. Schelfhout, Sluiskil; O. C. Ver- straete. Hoofdplaat; A. P. van Vooren, Westdorpe en H. D. Halm, Terneuzen. afdeling Elektrotechniek; R. A. Elshout, Sas van Gent; J. W. Giele, C. Hamelink en C. A. Hofman, allen Terneuzen; J. P. Tournois, Schoondijke; G. Viveen, Terneuzen; J. C. v. d. Vrede, Zaamslag en B. Th. de Wolf, IJzendijke. afdeling Autoherstellen: J. A. Dieleman, Hoek; R. P. Haers, Hoofdplaat; G. Helmendag, Hoek; H. D. de Jonge, Terneu zen; J. E. de Kerf, Koewacht; P. van Langevelde, Terneuzen; J. T. Tollenaar, Hoek; R. E. van Voo ren, IJzendijke; F. W. IJzebaert, Terneuzen en J. M. van Leuven, Ossenisse. afdeling Metselen: R. G- de Bakker, Kloosterzan- de; L. Dieleman, Hoek; R. M. Neijt, Sas van Gent; J. M. de Putter, IJzendijke; C. M. Schou ten, Hulst en H. R. Snoeck, Sas van Gent. BEVORDERINGEN le algemene leerjaar: J. P. Andriessen, Terneuzen; G. Bertram, St. Jansteen; P. Ch. Bo- gaert, Sas van Gent; L. Calle. Terneuzen; A. E. Coone, Sluiskil; E. R. van Dijk, Boschkapelle; W. A. de Guchteneire, Sluiskil; A. J. van Haperen, Terneuzen; C. C. van Hecke, Axel; A. J. Hemel- soet, Westdorpe; F. W. d'Hooghe, St Jansteen; T. P. Maas, Terneu zen; P. A. van Minnen, Sluiskil; A. L. öbrie, Sas van Gent; G. M. Pielaet, Hoofdplaat; P. A. Poppe, Terneuzen; J. F. J. Rammeloo, Philippine; R. J. Ranschaert en W. R. Rougiest. beiden Sas van Gent; J. Spinnewijn, Hoofd plaat en Th. A. Spuessens, West dorpe; Th. F. Steyaert, Philippi ne; J. E. Sijs, Axel; R. D. Ver- straete en J. F. de Vos, beiden Sas van Gent; J. A. Waebeke, Hoofdplaat; J. F. C. de Bree, Hoek; A. C. Camphens, Terneu zen; S. C. d. Deurwaarder, Zaam slag; A. J. Dieleman, Hoek; L. M. van Doorn, Zaamslag; Ch. J. van Drongelen, M. D. Hamelink en J. J. Hofman, allen Terneuzen; H. de Jonge, Axel; A. W. de Kra. ker, Hoek; R. H. van Krimpen, Terneuzen; J. P. Maas, Zaam slag; L. Meulenberg, Terneuzen; J. Oppeneer, Axel; J. H. Otterloo, Hoek; G. F. Overdulve, Zaam slag; P. D. de Putter, Hoek; J. B. Roose, Zaamslag; J. M. Rottier en G. A. Rouw, beiden Terneuzen; C. W. van Tatenhove, Hoek; I. Versluys, Biervliet; M. A. de Vries, Terneuzen; F. W. Zegers, Zaamslag; Th. J. Noordenbos, IJzendijke; J. Ph. van Aalst, Ter neuzen; E. Th. Allonsius, West dorpe; L. J. de Blaeij, Hoek; J. van den Bos, Axel; F. A. Calle, Terneuzen; H. A. de Caluwé, Sluiskil; J. A. van Dixhoorn en J. van Es, beiden Terneuzen; A. P. van den Hemel, Philippine; A. P. de Jonge, Terneuzen; G. I. Klaeijsen, Biervliet; J. Lants- heer, Hoek; P. H. Martens, Ter neuzen; B. H. de Mul, Philippine; D. J. Nieuwelink, Terneuzen; E. P. Provoost, Biervliet; M. Ruben, Terneuzen; R. Ch. Schetter, Sas van Gent; H. Schieman, Philip pine; O. C. van de Vijver, Axel; W. A. Wieland, I. Wisse en A. J. de Schepper, allen Terneuzen; W. Lootens, Aardenburg; I. Th. van den Abeele, J/Vestdorpe; R. Baard. Terneuzen; J. P. Cort- vriendt, Sluiskil; A. P. Corijn, Philippine; E. Dhuysserinck, Bier vliet; A. C. van Dixhoorn, Ter neuzen; E. M. Eggermont, Sluis kil; M. P. Gazan, Terneuzen; J. R. van Gelderen, Westdorpe; I. de Groote, Axel; E. C. La Heijne, Zuiddorpe; F. M. de Kramer, Hoek; B. T. de Lavoir, Sluiskil; H. Linting, Axel; B. E. Maes, Hoofdplaat; Th. Schetter, Ter neuzen; J. Scherbeijn, Hoofd plaat; E. E. Talboom, Zuiddorpe; W. P. Thoen, Koewacht; G. E. Vink, Boschkapelle; J. G. de Wit te, Sluiskil; Th. C, de Zeeuw, Breskens; H. Zegers, J. A. van Gorp en P. A. Moens, allen Ter neuzen. afdeling Metaalbewerken M. M. de Greve, Biervliet; C. A. Harreman, Terneuzen; M. K. Maljaars, Hoek; H. M. Meertens, Terneuzen; E. M. Notschaele, Philippine; F. B. van Poecke, Westdorpe; F. W. Rijckaet, Sluis kil; F. Sutin, Hoofdplaat; R. Tho mas, Westdorpe; J. Verhelst, Hoek; J. C. Visser en D. J. Wil- lemsen, beiden Terneuzen; Joz. A. Asselman, Axel; L. F. Bolle- man, M. van Cadzand en A. L. Eggebeen, allen Terneuzen; W. Engels, Biervliet; R, G. van Gremberghe, Westdorpe; I. van Grol, L. G. Guiljam, R. P. Kegels en S. P. de Kraker, allen Terneu zen; W. van Laere, Westdorpe; D. Lijbaert, Philippine; C. R. van Nieulande, Westdorpe; M. Th. de Poorter en P. Oppeneer. beiden Terneuzen; J. de Ritter, Hoek; W. M. van Straten, Terneuzen; W. K. Pladdet, Biervliet; Joh. A. As selman, Axel; D. F. van Bunder, St. Jansteen; H. A. van Dijk, Boschkapelle; J. C. Dooms en J. C. van Eek, beiden Terneuzen; M. L. Guiljam, Zaamslag; J. P. Hamelink, Terneuzen; P. de Kra ker, Hoek; F. J. Kramer, Terneu zen; J. F. de Marée, Sluiskil; J. M. Remorie, Boschkapelle; C. L. de Smit, Hoofdplaat; G. J. Snap, Terneuzen; J. v. d. Velde, Hoek; G. O. v. d. Vijver, Westdorp.e; Th. F. van Alen, Sluiskil; F. N. de Bruijne, Terneuzen; C. D'hert, Westdorpe; A. Dieleman, Terneu zen; B. Dobbelaer, Westdorpe; K. Heerkens, Sluiskil; P. de Koeijer, Hoek; J. J. de Kok, Schoondijke; J. C. Mathijsse, Sas van Gent; P. IJ. Smits en W. G. van de Velde, beiden Terneuzen; A. R. Ver- naeve, Westdorpe; J. W. van Wijck en C. W. Witsel, beiden Terneuzen. afdeling Brood/banketbakken J. in den Bosch en J. G. van Damme, beiden Terneuzen; W. van Gorsel, Oostburg; R. Her mans, Clinge; V. P. Lippens, Aar denburg; L. A. Platteeuw, Hoek; M. de Roo en J. v. d. Velde, bei den Terneuzen; E. P. de Wit, Clinge; A. A. Wijffels en J. Mog- gré, Biervliet. afdeling Schilderen J. P. Lippens, Aardenburg; W. C. van Gremberghe, Axel; II, de Maat, Sas van Gent; A. Slrobbe, Stoppeldijk en A. v. d. Velde, Terneuzen. afdeling Electrotechnick. Th. J. Bakker, F. de Bruijn en C. J. van Cleemputte, allen Ter neuzen; A. C. Ferket, Sas van Gent; P. A. Huijssen, Heek; F. C. Vanhijfte, Sluiskil; Th. Vink, Axel en E. in 't Veld, Terneuzen. afdeling Timmeren C. J. Deij, Biervliet; C. L. van Doorn, Terneuzen; L. W. Heme- laar, Sas van Gent; T. C. de Kra ker, Sluiskil; A. W. Meeusen, Terneuzen; J>. J. Obrie, Sas van Gent; P. D. Pladdet, Hoek; A. J. de Wolf, Axel; J. A. de Blaeij, K. P. Hamelink en M. de Jonge, allen Terneuzen; F. J. Lensen, Axel; L. A. van Leuven, Sluiskil; A. R. Rottier, Sas van Gent; C. de Vos, Biervliet; A. P. v. Hooy- donk, Terneuzen en' J. A. Assel man, Sas van Gent. afdeling Autoherstellen: K. van Haele, Sas van Gent; K. M. Nijssen, Terneuzen; J. B. de Rechter, St. Jansteen; P. M. Thalen. Terneuzen; P. J. van Es- broek, Westdorpe en P. C. Schee- Ie, Axel. Bevordering afdeling Metselen: G. J. Cappendijk, Boschkapele; G. Dieleman, Hoek; P. Remorie, Boschkapelle en H, A. Risseeuw, Spui. GETUIGSCHRIFTEN afdeling Schilderen: E. J. v. d. Bergen, Terneuzen; G. Coone, Zuiddorpe; J. J. Poort vliet, Oostburg; P. M. Simonse, Hoofdplaat; M. J. v. d. Vliet, Terneuzen; F. A. v. d. Vijver, Axel en R. J- de Waal, Sluiskil. FIETSENDIEVEN SLAAN HUN SLAG In de afgelopen maand juni zijn in Rotterdam 585 fietsen en bromfietsen gestolen. Een groot deel van de eigenaars maakte het de dieven gemakkelijk door de rijwielen niet af te sluiten. De politie houdt daar toezicht op en neemt als zij de dieven voor kan zijn onafgesloten rijwie len of bromfietsen mee naar de rijwielcentrale op het hoofdbu reau. In juni gebeurde dat 400 maal. Indonesië heeft de handels- betalingsbetrekkingen met Ne derland hervat na intrekking van de besluiten en regelingen van de Bank van Indonesië. Plet deviezeninstituut in Dja karta heeft zijn vertegenwoor digers in Londen en de Bank van Indonesië in Amsterdam reeds opdracht gegeven vroegere be sluiten en regelingen over het verbod van handels- en beta lingsbetrekkingen tussen Indone sië en Nederland in te trekken. Handel en betalingen zullen in dit verband moeten geschieden op basis van de Nederlandse gul den als buitenlandse valuta met een basiswaarde van 12 roepi- ahs en 43 sens per Nederlandse gulden. Volgens Antara zullen de be trekkingen tussen beide landen op een gelijke basis moeten be rusten als die tussen Indonesië en andere landen, zonder pri vileges. Over het algemeen wordt in handelskringen, die vroeger met Indonesië zaken hebben gedaan, gunstig op het bericht gerea geerd. Hiermede worden, vol gens de zegslieden, de bestaande discriminaties op financieel en economisch gebied van Indone sië ten opzichte van Nederland weggenomen. Het bericht kan dus, naar hun mening, als een stap in de goede richting wor den gebouwd. Men betreurt alleen dat Indonesië deze maat regelen niet eerder heeft geno men. Dreiging met grootscheepse betogingen en vernietiging van bonen en komkommers In een brief aan de Westduitse minister van voedselvoorziening en de minister van landbouw van Rijnland-Palts hebben toe ren van de Palts gedreigd met grootscheepse betogingen en desnoods vernietiging van de hoeveelheden bonen en komkom mers op de markt als de West duitse regering niet onmiddel lijk de invoer van buitenlandse groente en fruit stopzet. In de brief van de groente en fruitkwekers wordt verder gezegd, dat de prijzen voor bo nen en komkommers zo laag zijn, dat het oogsten en naar de markt brengen van deze groen ten niet lonend is. In een resolutie hebben ver tegenwoordigers van de fruitte lers uit Sleeswijk-Holstein, Hamburg en Nedersaksen de Westduitse regering ervoor ver antwoordelijk gesteld, dat door „halve maatregelen" catastrofale ontwikkelingen bij de fruitaf- zet opgetreden zijn. De boeren in Neder-Saksen willen hun aardappelen tot be gin augustus in de grond laten zitten om dan hogere prijzen te kunnen maken. Van de zijde der ouders be stond veel belangstelling voor de diplomauitreiking aan de U. T.S.,. welke donderdagmiddag in de recreatiezaal van de school werd gehouden. In zijn welkomstwoord richtte ir. G. P. M. Dikötter, voorzitter van het schoolbestuur, zich in de eerste plaats tot de eerste burger van Terneuzen, de heer mr. H. Rijpstra, die, zoals be kend, een grote belangstelling heeft voor alles wat met de in dustrie en de huisvesting te ma ken heeft. Het is, aldus de voorzitter, de vijfde maal, dat aan de school diploma's worden uitgereikt. In 1954 had het stichtingsbe stuur van de school er al een voorgevoel van, dat er te Ter neuzen en omstreken een snelle industrie-ontwikkeling zou plaats vinden. Aan deze voortschrijdende in dustrialisatie kan de school, door technisch gevormde jongelui af te leveren, een grote bijdrage leveren. Deze jongelui kunnen op hun beurt weer een grote aanwinst betekenen voor de ge vestigde of te vestigen industrie. In 1959 kon de eerste diploma uitreiking geschieden, nadat een aantal jongens de volledige tweejarige cursus aan de school had gevolgd. Sinds de oprichting van de school, en de eerste inschrijving van de leerlingen is het leer lingental toegenomen met 73. Er zijn thans 164 leerlingen inge schreven. Het in 1955 uitge brachte rapport door het stich tingsbestuur verwachtte, dat de school na een aanlooptijd per jaar 45 gediplomeerden zou kun nen geven. Dit aantal is men al aardig genaderd, nu er dit jaar 35 ge diplomeerden zijn. Volgend jaar komt daar nog de eerste volle dige cursus bouwkunde bij, zo dat de verwachting gerechtvaar digd is, dat dan de beoogde ca paciteit van 45 afgestudeerden behaald kan worden. In 1961 meldden zich 57 nieu we leerlingen aan, in 1962 58, en in 1963 konden 63 nieuwe leer lingen voor de school worden in geschreven. Het is, aldus de heer Dikötter, bijzonder verblijdend, dat het leerlingencijfer stijgende is, en het streefgetal van de oprichting begint te benaderen. De voorzitter van het school bestuur bracht dank aan de di recteur van de school, de heer A. J. M. Vermeulen, en aan de leraren voor hun nooit aflatende ijver om de leerlingen naast de verplichte schoolvakken ook een stuk algemene vorming mee te geven, dat voor de jongelui van grote betekenis is. Zich tot de gediplomeerden wendende zeide de heer Diköt ter, dat de streek nog veel van hen verwacht. Hij sprak de wens uit, dat ieder een goede plaats in de maatschappij zal verwer ven en dan graag in de eigen streek. Dit neemt niet weg dat de jongens niet buiten de streek zouden mogen gaan werken. In tegendeel. Ervaring opgedaan buiten de streek komt later, als de jongens hun definitieve plaats zouden zoeken in de eigen streek, hen goed te stade. Durf ook de streek eens uit te gaan om elders ervaring op te doen, was zijn conclusie. Verheugend noemde de voor zitter het, dat een aantal jonge lui via het U. T. S.-onderwijs kans ziet, de sprong te wagen naar het hoger technisch onder wijs. Dit jaar zijn er al zes jon ge mensen, die op deze wijze hun kennis gaan vergroten. Het levensgeluk, aldus de voorzitter, ligt beslist niet in de grootte van het te verwerven salaris. De mens is pas echt ge lukkig, als hij zich in het werk ten volle kan ontplooien en, wanneer hij op de plaats waar op hij is, de gemeenschap kan dienen. Met de wens uit te spreken, dat de jeugdige gediplomeerden allen een goede plaats in de maatschappij zouden krijgen, be sloot de voorzitter zijn welkomst woord. Nadat aan alle gediplomeer den het diploma was uitgereikt en de eerste klassers hun rap porten hadden ontvangen sprak burgemeester mr. H. Rijpstra. Met dit diploma, aldus de burgemeester, is het thans niet moeilijk om 'n plaats in de maat schappij te verkrijgen. Hij bond de jongelui echter op het hart wat kieskeurig te zijn met het aanvaarden van een werkkring. Thans is er door de overspan nen arbeidsmarkt keuze genoeg. Denk niet alleen aan de mate riële zijde van het werken, doch houdt voor ogen dat het werken ook moet zijn de vervulling van een stuk levensgeluk, nodig als basis voor een menswaardig be staan. De burgemeester maakte zich overigens niet ongerust door de overspanning op de arbeids markt. Men kan beter deze span ning hebben, zo meende hij, dan de spanning van de grote werk loosheid. Terneuzen is trots op de school, die voor de gehele streek van zeer grote betekenis is. Hij deed dan ook een beroep op de ouders en leerkrachten van andere scholen, om het be lang van deze school te zien, en hun leerlingen op deze moge lijkheid te wijzen. De directie en leerkrachten van de school wenste de burge meester, evenals de leerlingen, veel geluk met de dit jaar be haalde resultaten „in een school waar we trots op zijn." Na de burgemeester sprak de directeur van de school, de heer A. Vermeulen, die de ouders en jongens op de waarde van het diploma attent maakte. Als men zelf niet de overtui ging heeft, aldus spreker, welk een waardevol bezit dit diploma is, zal men met dit diploma nooit* slagen. De overtuiging van de waarde schraagt de leerlin gen, die het vertrouwen moeten hebben, dat de school hen naar het einddoel leidt. In de Verenigde Staten, aldus de directeur, is er thans een ten dens waar te nemen, dat de werknemers slechts leven op de vrije tijd. Er wordt slechts ge leefd na werktijd. Het losmaken van de levensvreugde, die de ar beid kan geven, en slechts te leven op de weekenden en lang» avonden, waait ook naar deze kant over. Het wordt ook hier moeilijker bedrijfskader te vin- wil dragen. De splitsing arbeids tijd en vrije tijd wordt steeds scherper. De automatisering werkt dit soms in de hand. Wanneer dit zal doorgaan, is er een groot ge vaar aan, dat het belangrijkste deel van het leven, n.l. de ar beidsvreugde, verloren dreigt te gaan. De directeur drong er op aan dat de jongelui een vrijetijdsbe steding zoeken, die nauw ver want is aan de het door hen ge kozen vak, zodat zij op deze wij ze meer levensvreugde zullen genieten, van de door hen ver worven kennis. Houdt dit vak levend, zo bond hij hen op het hart. door een voortgezette studie, die bij de gekozen richting past. Ouders en leerlingen werden mede na mens het gehele lerarencorps, door de directeur gelukgewenst met de behaalde resultaten. Namens de gediplomeerden dankte de heer Sjef Verwilghen de directeur en leraren voor de genoten vorming. Met enkele woord van dank waarin hij het gehele personeel van de school betrok, werd de bijeenkomst door de heer Diköt ter beëindigd, waarna aan d* talrijke aanwezigen koffie 'g»-, serveerd werd, en men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. Twee Franse journalisten heb ben donderdag in hun blad. de rechtsgezinde l'Aurore, geschre ven dat Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sowjet Unie na hef sluiten van een kernstopverdrag ..hun ogen zullen sluiten" voor Franse kernproeven. Volgens hen wordt in Moskou reeds aan het. ontwerp van dit verdrag gewerkt en is daarin een clausule opgeno men, volgens welke iedere onder tekenaar het verdrag mag opze gen als door een niet-ondo' - tekenend land genomen kern proeven een bedreiging van z;.'n nationale veiligheid gaan vor men. ..De Engelsen. Amerikanen en Russen rekenen erop, dat Frankrijk en China wanneer het verdrag eenmaal gesloten is zich verplicht zullen zien daar in te schikken, willen zij niet het volle gewicht van de internatio nale openbare mening op zich krijgen. Zou dat niet het geval zijn, dan zou het verdrag al zeer snel door een of meer onderteke naars worden opgezegd, maar men is stilzwijgend overeenge komen dat een paar afzonderlij ke kernexplosies, of die nu vr:i de Fransen of van de Chinezen zijn, de opzegging van het ve - "irag niet zouden rechtvaardigen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3