PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Raadsvergaderingen Maatregelen tegen Zuid-Afrika voorgesteld Jonge publieke vrouw in Amsterdam vermoord 8.5 miljoen hl Amerikaans graan bestemd voor Oostenrijk spoorloos AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 19 juli 1963 TERNEUZEN BIERVLIET BIERVLIET NIEUWVLIET BOSCHKAPELLE HOEK STOPPELDIJK ZAAMSLAG BESLAG OP LEVERING VAN WAPENS EN OLIE EN DOOR DE V. N. GESTEUNDE BLOKKADE VAN ZUID AFRIKAANSE HAVENS Tijd voor aktic thans aangebroken ZEVEN OOSTENRIJKSE IMPORTEURS GEARRESTEERD Verbazing in Oostenrijk Benoeming Tot chef van de te vormen af deling Onderwijs-, Culturele- en Jeugdzaken is door burgemees ter en wethouders benoemd drs. H. M. Heikoop. Mulo-examens. Bij de gister te Goes gehou den Mulo-examens slaagden o.m. voor het A-diploma en Midden standsdiploma de dames J. E. fDieleman, N. E. C. de Putter en L. D. Seheele, allen te Terneu zen, én E. M. M. de Pooter en J. A. van de Ree, beiden te Zaam- slag, en de heer P. J. Ruben te Terneuzen, allen leerlingen van de Chr. Ulo-school, Grenulaan. Agenda gemeenteraad. De agenda van de op a.s. maandag des avonds te 8 uur te houden openbare vergadering (Van de gemeenteraad bevat de volgende punten: Vaststelling van de notulen 'van de vergadering van 26 juni 1963. Ingekomen stukken. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming in vaste dienst van een kleuterleid ster aan de openbare kleuter school- te Sluiskil, zulks met in gang van 1 augustus 1963. De voordracht luidt: 1. Mej. L. J. A. :Van den Berge te Axel. Idem tot onteigening van gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan in hoofdzaak „Indus trieterrein Oostelijke Kanaal oever," ten oosten van de Mr. F. J. Haarmanweg. Idem tot verkoop van perce len grond, gelegen in het ex ploitatieplan „Sluiskil" aan; a. A. A. A. Aarsen, b. H. van Aerde, c. Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen", d. P. Duivens, e. A. J. de Krijger en f. A. Pieters. Idem tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Zuid" aan de St-, Willebrordus Stichting. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel SO van de Kteuteronderwijswet aan het bestuur van de Chr. Kleuter school te Driewegen. Idem tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Vor mingswerk Leerplichtvrije Vrou welijke Jeugd in Midden Zeeuws- Vlaanderen. Idem tot wijziging van de ge meente-begroting 1963 en de be groting 1963 van het grondbe drijf. Idem inzake het plan van het college van G. S. van Zeeland tot herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaandcren. Rondvraag. Verkoping woonhuis. Tijdens een openbare verko ping werd een woonhuis in de Oudestadstraat, laatst bewoond door Wed. Du Pulj, ten over staan van notaris G. de Kok uit IJzendijke verkocht. Koper werd de heer I. de Ruijsscher uit Biervliet, voor de som van 16.000. Geen groot vertrouwen meer in Provinciaal Bestuur. Tijdens de raadsvergadering ,van dinsdagavond kwamen de notulen aan de orde betreffende de behandeling van het voorstel van Ged. Staten inzake de her indeling der gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. De notulen van genoemde ver gadering, op 10 juli j.l. gehouden, besloegen 10 folio bladen. Twijfel werd uitgesproken of Ged. Staten wel de nodige aan dacht zullen schenken aan deze notulen, door ze niet alleen te lezen, maar ook te bestuderen. De Voorzitter, burgemeester Kostense, merkte op, dat de no tulen maar een beknopte weer gave is van hetgeen op deze be wogen raadszitting naar voren werd gebracht en aan de orde ge steld. Naar beknoptheid is ge streefd om een bepaalde zeker heid te kunnen hebben dat het college van Ged. Staten ook ken nis zal nemen van deze notulen. Nochtans oordeelden B. en W. hét nuttig in het begeleidende schrijven aan Ged. Staten, wat bij de notulen zal worden ge voegd, de conclusies, welke de raad inzake het herindelingsplan nam, neer te leggen. Hoewel niet met zoveel woorden gezegd, kon men een bepaald wantrouwen ten opzichte van Ged. Staten aanvoelen. Zonder hoofdelijke stemming werden de notulen ongewijzigd vastgesteld en de redactie van het begeleidend schrijven goed gekeurd. De derde wijziging van de be groting 1963 werd door de raad vastgesteld, De post voor onvoorzien kon met 14.052,40 worden verhoogd en gebracht worden op ƒ16.831.10 Ih zijn toelichting zei de gemeen te-ontvanger, de heer A. C. de Meijer, dat het resultaat enigs zins geflatteerd aandoet, omdat het bedrag van 9304,op de post onvoorzien onder b. geboekt voor architectenhonorarium en toezicht bij de bouw van de .woningwetwoningen een admini stratieve post is, waarvan het be drag voor gewone uitgaven niet mag worden benut. De eigenlijke post voor onvoorzien is groot 7527,10, wat dan ook gebruikt kan worden. De heer Claeys zei te hebben opgemerkt, dat de laatste tijd de gemeenterekeningen een aanmer kelijk batig slot vertonen. Hij achtte het onder de gegeven om standigheden niet nodig een zui nig, op het vormen van grote reserves gericht, beleid te voe ren. Hij zag liever, nu het nog kan, het verzorgingspeil opge- .voerd. Het onderwijs is er ook steeds schraal afgekomen als men het bedrag per leerling vergelijkt met gemeenten elders in Neder land. De Voorzitter zei, dat B. en W. een plan voorbereiden tot rstau- ratie van de openbare lagere school en het gymnastieklokaal. Voorts zegde hij toe met de wen sen van de heer Claeys rekening te zullen houden. Aan de heer K. Bos werd een perceel grond verkocht, gelegen in het uitbreidingsplan West, naast het perceel van M. Ingels, ter grootte van 515 m2, voor 10,— per m2. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Nieuwvliets raad concludeerde: Eigen zelfstandigheid maar moeilijk te handhaven De raad van Nieuwvliet heeft dinsdagavond niet uitgebreid [gediscussieerd over het lang zamerhand in vele gemeenten berucht geworden herindelings plan van Gedeputeerde Staten. Men was het er roerend over 'eens, dat het moeilijk zal zijn de eigen zelfstandigheid te hand haven. Burgemeester J. C. Everaers vond zelfs, dat het niet iii het belang van de gemeente is, de zelfstandigheid te behou den, daar de financiële positie van menige gemeente zeer slecht is, en men b.v. op nor maio wijze niet in eigen gemeen telijke behoeften kan voorzien. Hij was dan ook geporteerd voor opheffing van de kleinere ge meenten. De Voorzitter was hot echter niet eens met het voorstel van G. S. om Nieuwvliet onder te brengen bij Oostburg, en zag liever, dat van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen één grote gemeente werd gemaakt. In de door G. S. voorgestelde combinatie Nieuw vliet, Cadzand, Zuidzande, Oost burg en Retranchement zou Oostburg politiek gezien direct een grote meerderheid hebben, en zouden de belangen van de kleinere gemeenten op het twee de plan komen te staan. Liever nog zag de Voorzitter dat de kustgemeenten, die een geheel eigen karakter hebben, en wiei' belangen parallel lopen één gemeente werd gevormd, t.w. Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement. Dit zou een krachtige kustgemeente kunnen worden, met de belangen gelijk gericht naar de recreatie. De heer Brakman, wethouder, zag toch liever de eigen zelf standigheid van Nieuwvliet be houden, en wilde, als dit om fi nanciële redenen niet mogelijk zou zijn, ook liever één gemeen te gevormd zien van geheel Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Indien dit er niet inzit, zou hij toch liever het plan van G. S., n.l. samenvoeging bij de voorge stelde Oostburg gemeenten aan vaard zien. "De heer Provoost zag geen te genstrijdige belangen, ais door de Voorzitter naar voren waren ge bracht, doch had ook liever één gemeente van geheel Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. De heer Quaevs vond dat men in eerste instantie maar moest pleiten voor het behoud van de zelfstandigheid, zag ook liever één grote bestuuvskrachtige ge meente gemaakt van geheel Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, doch kon zich ook met het voor stel van G. S. wel verenigen. In antwoord op een vraag werd door B. en W. medege deeld, dat de electrificatie van het kustgebied vermoedelijk op betrekkelijk korte termijn haar beslag zal kunnen krijgen. De gemiddelde kosten per aansluiting bedragen 6000, 20 daarvan komt ten laste van de gemeente. De electrificatie wordt mogelijk, als 85 van de daar bij betrokken panden kan wor den aangesloten. De belanghebbende betaalt 500 per aansluiting, plus een bedrag van ƒ54, per ha grond, die door het betrokken bedrijf bewerkt wordt. Voorts is de gemeente ver plicht voor degenen die niet aansluiten, een garantiesom te betalen. Voor de wijk rondom de boerderij „De Pannenschuur" hebben meer dan 85 van de eigenaars der panden tot aan sluiting besloten. Deze wijk zal dan ook snel van electriciteit kunnen worden voorzien. In de andere kustsector is de animo tot aansluiting, aldus de Voorzitter, belangrijk minder. Nog altijd zijn er teveel mensen, die een afwachtende houding aannemen, in de hoop, dat zij later op een voordeliger wijze kunnen aansluiten. Van de zijde der P. Z. E. M. is echter nadruk kelijk verzekerd, dat dit niet het geval zal zijn, in tegendeel later zal het voile pond voor do aan sluiting betaald moeten worden. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Quaers nog naar de strandbeveiliging. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat men er alsnog in zal sla gen een badman aan te trekken. Vakexamen. Te Rotterdam slaagde voor het diploma electrotechnisch instal lateur de heer W. van Dijk, al hier. Oriëntaticril l.b.v. „Groene-Kruis" Zaterdag a.s. zal er alhier, een oriëntatie-rit gehóuden worden met fietsen en bromfietsen. Er zijn mooie prijzen, en een beker voor de beste deelnemer in iedere afdeling. Verder wordt er t.b.v. het .plaatselijke Groene Kruis, een oliebollenactie gehouden. Ook de deelnemers van de tweede internationale hengel- wedstrijd zullen gelegenheid krijgen van de oliebollen te ge nieten. 's Avonds om 6 uur zal de plaatselijke muziekvereni ging een concert geven op de kiosk, en verder zal er nog een attraktie zijn. A.s. zaterdag zal ook de trek king van de verloting t.b.v. het Groene Kruis plaatshebben. Het belooft op Hoek a.s. zater dag een "hele drukte te worden, en het is te hopen dat de orga nisatoren van deze „Groene- Kruis-dag", eer van hun vele werk van voorbereidingen zul len hebben. Geslaagde kermis. 'De kermisdagen zijn in prettige sfeer verlopen. Het goede weer bracht heel wat publiek op de been en de gebruikelijke kermis attracties trokken veel belang stelling. Op kermis-maandag werden volksspelen georganiseerd, waar bij vooral het ringsteken druk beoefend werd. Volleybaltournooi. Het volleybaltournooi, dal de plaatselijke volleybalclub „Luc tor" ter gelegenheid van de ker mis organiseerde, is een goed ge slaagd sportgebeuren geworden. Zoals te verwachten was ging de eerste prijs: een fraaie beker, naar dc volleybalclub Terhole. Bij gebrek aan sterke tegenstan ders behoefde deze club niet tot het uiterste te gaan, maar niette min deden de heren van prachtig spel genieten. De tweede prijs kon worden bemachtigd door het herenteam van „Luctor", terwijl de derde prijs werd gewonnen door de volleybalclub Westdorpc. Ook bij de dames ging dc eer ste prijs naar Terhole. Het reser ve-team van Terhole werd twee de en dc dames van „Luctor" waren tevreden met de derde prijs. De belangstelling was zeer be vredigend. Hoewel het publiek nog even móet wennen aan deze voor ons dorp nieuwe tak van sport beviel deze eerste kennis making uitstekend. Concert op de kiosk Bij gunstig weer zal de Har monie „De Volharding" te Zaam- slag concerteren op de muziek tent achter de Herv. Kerk, aan vang 19.30 uur waarbij het vol gende programma ten gehore zaJ worden gebracht: 1. Mars der medici. Joh. Wichers; 2. Leichte Cavalerie, Ouverture, F. von Suppé; 3. Arcadia, lande lijke dansen, P. van Mever; 4. Imperial Echoes, mars, A. Safro- ni; 5. Miinchner Kindie, concert- wals. Karei Komzak; 6. Semper, Dixieland, J„ P. Sousa: 7. Selec tion uit „Rosamunde", Fr. Schu bert; 8. On the Quarter Deck, mars, K. J. Alford. Muzikaal bezoek Donderdagavond vertrok het muziekgezelschap „De Volhar ding" naar de wijk Zaamslag- Veer waar onder leiding van de directeur, de heer Meijers, aldaar ean concert te geven. Met mars muziek werd tweemaal door de buurtschap een rondgang ge maakt. Door de buurtbewoners werden verversingen aangeboden. Dit bezoek werd op hoge prijs gesteld en werd de hoop uitge sproken dat „De Volharding" nog menig muzikaal bezoek aan het Veer zal brengen. Om half tien .vas het gezelschap weer ill het clublokaal. Rapport van V. N.-commissie aan Veiligheidsraad Dc speciale V. N.-commissie voor dc Zuidafrikaanse apartheids politiek heeft in een tweede tussentijds rapport aan de Veiligheids raad voorgesteld bij dc regeringen van verschillende landen aan te dringen op het instellen van een embargo op de levering van wapens en olie aan Zuid-Afrika en dit zo nodig met behulp van een door dc Verenigde Naties gesteunde blokkade van Zuidafri kaanse havens door te voeren. De commissie werd in de beroep te dopn „dergelijke hulp loop s'an dit jaar ingesteld en onmiddellijk te staken", heeft tot taak zich voortdurend van de Zuidafrikaanse rassen politiek op de hoogte te houden en naar behoefte aan de alge mene vergadering en aan de Veiligheidsraad aanbevelingen te doen. Het thans uitgebrachte tussentijdse rapport zal een van de belangrijkste documenten zijn die do Veiligheidsraad voorgelegd zal krijgen als hij, vermoedelijk de volgende week, de kwestie van de Zuidafrikaanse apartheids politiek in behandeling zal ne men. Bij de Zuidafrikaanse regering zou bovendien moeten worden aangedrongen „haar politiek van rassendiscriminatie op te geven". In het rapport wijst de com missie op het belang van een blokkade. Zij meent dat de Vev- cnigdc Natie» er geen (wijfel over mogen laten bestaan dat zij vast besloten ziln te verzekeren dat de doelstellingen van het V. N. handvest zo spoedig mogelijk in Hot rapport vraagt de Veilig heidsraad om bevestiging van de vorig jaar november door do al gemene vergadering aangenomen resolutie, waarin bij de V, N.- leden wordt aangedrongen op het verbreken van de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Z.- Afrika, het boycotten van Zuid afrikaanse goederen en het. slui ten van hun zee- en luchthavens voor Zuidafrikaanse scheep- en luchtvaartondernemingen. Voorts beveelt de commissie aan op de landen die wapens en munitie aan Zuid-Afrika leve ren (waarbij met. name Enge land, do Verenigde Staten en Frankrijk worden genoemd) een De 18-jarige Amsterdamse pu blieke vrouw Sonja H. G. K. van der Meijden is gisteravond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Ach terburgwal in de hoofdstad ge vonden. Ze vertoonde op liet mo ment van de ontdekking nog tekenen van leven, doch bij aan komst in het Binnengasthuis bleek zij reeds te zijn overleden. Een ongeveer 53-jar'ge, nog voortvluchtige man niet grijs krullend haar en gekleed ln een donkere regenjas, die de laatste bezoeker van de jonge reeds ge huwde vrouw was, wordt als vermoedelijke dader door de po litie gezocht. HOSPITA VOND SONJA VRIJWEL LEVENLOOS OP BED De jonge vrouw had haar kamer pas sinds veertien dagen in het perceel Oude Zijds Achter burgwal 72, waarvan J. L. G. F. Bcrkenveldcr de hoofdbewoon ster is. Sonja K. had in dit huis de kamer aan.de straatzijde ge huurd. •Mevr. Berkeiivelder heeft Son ja voor liet laatst in levende iijve gezien. Dat was omstreeks kwart over zes. Mevr. Berken- velder is daarna de afwas gaan doen, waarna ze omstreeks half zeven zoals elke dag het ontbijt voor 's ochtends voor Sonja K. kwam klaarzetten. Toen vond ze de vrouw vrijwel levenloos op bed. De laatste bezoeker was in middels verdwenen. Mevr. Berkenveldor waar schuwde via de vijf maal acht onmiddellijk de recherche van het politiebureau Warmoesstraat. Deze verspreidde via do mobllo- foonlnstallatie een vraag signa lement van de man, die om streeks half zeven ogenschijnlijk rustig de woning had verlaten. Enkele omwonenden hadden hem gezien. De man is volgens hun beschrijving ongeveer 1.70 me ter lang. Onmiddellijk begon dc recherche onder leiding van de hoofdinspecteur H. M, E. Bre mer een intensief onderzoek. SPELD VAN VERMOEDELIJKE DADER De officier van justitie mr W. Tonekcns, de hoofdcommissaris van politie H J. van der Molen en het hoofd van recherche dienst commissaris P. A. Jong kwamen de situatie tor plaatse in ogenschouw nemen. Het enige spoor dat op een mogelijke worsteling duidt is het achterschot van het bed, dat was losgerukt. Mogelijk is het weg getrapt. Het bed was verder in tact. Of de vrouw met de han den of op andere wijze is ge wurgd is nog niet bekend; Kort voor hot overlijden heeft de vrouw nog een fles cognac of enige maatjes cognac in de buurt gekocht. Toen de politie in de woning kwam vond zij de fles nog voor ongeveer een achtste gevuld. Er stond op tafel een half gevuld cognacglaasje. Of er uit meer glaasjes is gedronken is niet bekend, Er waren wel meer glaasjes in huis, doch het onderzoek door de dactyloscopi- sche dienst zal moeten uitwijzen -f hieruit ook is gedronken, Naar verluidt is in de kamer van de publieke vrouw ook een speld gevonden, die mogelijk van de gezochte man kan zijn. de Zuidafrikaanse republiek worden nageleefd. De commissie meent dat voor dc Veiligheidsraad thans de tijd is aangebroken om een begin te maken met een „geëigende ver plichte actie". In tegenstelling tot do. algemene vergadering, welker resoluties slechts aanbe velingen kunnen inhouden, kan dc Veiligheidsraad de leden-lan den opdragen zijn besluiten na te komen. Voorts wordt nog .in het. rap port gezegd dat Zuid-Afrika zichzelf in een positie heeft ge plaatst „die duidelijk onverenig baar is met hel lidmaatschap van de Verenigde Naties". De com missie verklaart echter niet, dat Zuid-Afrika uit de V. N. moet worden gestoten. De commissie wijst op de „bij zondere verantwoordelijkheid" van de permanente leden van de VeiligheidsraadEngeiand. de Verenigde Staten, Frankrijk, de Sowjet-Unie en nationalistisch China, en stelt „met bezorgd heid" vast, dat enkele van hen militaire goederen aan Zuid- Afrika hebben geleverd. GRAAN SCHANDAAL IN OOSTENRIJK Vierentwintig miljoen sche pel» graan uit de Verenigde Sta ten hebben hun bestemming, Oostenrijk, nimmer bereikt, zo heeft de Amerikaanse republi keinse senator John Williams woensdag in dc Senaat gezegd. Het graan „kan achter het ijzeren gordijn zijn verdwenen", of een andere kant zijn opge gaan en wellicht, in West-Duits- land of andere Europese landen zijn verkocht voor dollars, zo zei hij. In totaal had de Amerikaan se regering Oostenrijk veertig miljoen schepels graan in ruil voor delfstoffen aangeboden. Tot op heden zijn volgens Wil liams zeven Oostenrijkse impor teurs gearresteerd, die ervan VRIJDAG 19 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Liefde in de arena". ZATERDAG 20 JULI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Liefde in de arena". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „De maagden van Rome" aoor M1LLY GANZ 25) De dokter kon hoe langer hoe minder een onbehagelijk gevoel van zich afzetten. Herhaaldelijk kneep hij zichzelf in de arm, om er zich van te overtuigen dat hij inderdaad niet onder de Kerst boom was ingeslapen en dit alles slechts droomde. In het bos ging het lopen nog moeilijker dan op de landweg. Modderklonten bleven aan zijn schoenen hangen en bemoeilijk ten het gaan. De rand van Chris tens hoed droop. Plotseling viel er van een der dennen een kleine sneeuwlawine op hem. Hij bleef even stilstaan om deze onge vraagde zegening van zijn jas af te kloppen en kromp ineen: on verwachts was er van achtër een boomstam een lange gedaante te voorschijn gekomen, die snel op hem toe kwam. De man droeg een dikke bontmuts, waaronder een doek om zijn hoofd gewik keld was, zodat nauwelijks nog de ogen vrij waren. Christen verroerde zich niet en staarde de man aan. „Goede avond!" zei de onbe kende met een beleefde buiging. „Ik dank u, dat u bent gekomen. Het gaat met mijn vrouw erg slecht. Wees niet bang, er zal u niets gebeuren!" De vermomde sprak Duits zon der moeite alleen een typisch accent verried dat het niet zijn eigen landstaal was. Christen dacht intussen voort durend: Het zal mij benieuwen waar we die kraamvrouw einde lijk zullen vinden! En weer kreeg hij het gevoel dat hij zich in ge vaar bevond. Onwillekeurig tast te hij naar de revolver, die hij bij uitzondering bij zich had ge stoken. Bliksemsnel greep de on bekende zijn hand en hield ze ln een stalen greep omklemd. Tege lijkertijd gaf hij een scherp fluit signaal. Dat was blijkbaar een afge sproken teken, want verrassend snel doken er nog twee gedaan ten op en eer Christen er op ver dacht was stond hij daar ge blinddoekt naast de ongure kerels op de eenzame bosweg. Het hart klopte hem in de keel. „Alle goden!" bromde hij bij zichzelf, „dat is nog eeris een romantische Kerstnacht! En dat moeten zeker de drie koningen voorstellen?" Maar toen werd hij ineens kwaad en riep uit: „Neem die doek van mijn gezicht weg! Het is mijn gewoonte niet geblinddoekt zie ken te bezoeken!" „Ik heb u toch al gezegd, dat u nergens bang voor hoeft te zijn", hoorde hij de vermomde weer rustig naast zich zeggen. „Zolang u bereid bent mijn vrouw te helpen, hebt u niet het minste te duchten. Wees dus ver standig! Allez, vooruit! Ik zal u wol leiden en dat ding daar voor u dragen." Met die woorden nam hij de dokter, zonder diens toe stemming af te wachten zijn kof fertje uit de hand. Op zichzelf had Christen daar niets tegen. Nu kon hij tenminste zijn half bevroren handen in zijn jaszakken stoppen. Weer begon er een eindeloze tocht Christen vond hem ten minste eindeloos. Hij struikelde voortdurend over boomwortels en stenen, maar viel geen enkele keer, daar de stevige hand van zijn leider hem daarvoor behoed de. Gedurende dit langzame vooruitspartelen ontwarden zich geleidelijk aan de draden van zijn gedachten. Dat hij daar niet eer der aan gedacht had! Die mensen moesten bepaald de zigeuners zijn, die gezocht werden wegens de aanslag op bakker Holten! Om de een of andere reden had den zij niet verder durven trek ken. Och ja, natuurlijk daar was immers die vrouw, die nodig hulp van een dokter behoefde! De kerels schenen wel zo mense lijk te zijn, dat zij de vrouw niet eenvoudig aan haar lot overlie ten. Zij waren dus beslist huma ner dan zij er uitzagen. Dit vast te stellen bracht hem een beetje op zijn gemak. De mannen had den er natuurlijk belang bij hem ongedeerd bij de kraamvrouw te brengen. Maar hoe, als zij het nuttig oordeelden, hem na geda- nee arbeid het zwijgen op te leg gen, uit angst dat hij de politie zou kunnen vertellen waar zij zich ophielden? Dat was inder daad niet uitgesloten! De ver momde had wel bewezen dat hij er niet veel om gaf als het bloed van een ander mens vloeide. Ar me Mila! Wat moest er van haar en van de ongeborene terechtko men als hij niet terugkeerde? Eindelijk ontdeed men hem van zijn blinddoek. Hij wreef zijn ogen uit en keek om zich heen. Blijkbaar bevonden zij zich op een kleine open plek midden in het bos. Onder een grote tent zaten om een vuur heen vier andere zigeu ners. Zij waren gekleed in schaapsvachten en rookten uit lange, houten pijpen. Twee groen geverfde wagens, zoals het rond trekkend volk die altijd gebruik te, stonden naast elkaar op de witte sneeuw. Uit een ervan stak een lange pijp door het dak naar buiten. Er kwam rook uit en men scheen dus te proberen het in wendige van die wagen te ver warmen. „Ja maar, voor de drommel!" kon Christen niet nalaten te zeg gen en het waren de eerste kalme woorden die hij tot de bruine kerels sprak „zijn jul lie geen dwazen, om midden in de winter met zulke snertkarren het land rond te trekken en dan ook nog met een zwangere vrouw bij jullie?" „Kalm, kalm. waarde heer!" gaf de vermomde rustig ten ant woord. „dat is onze schuld niet! Men heeft ons in Rotterswil op gehouden en ons voor de recht bank gedaagd voor een zaak, waar wij niets mee te maken hadden wij zijn eerlijke men sen. Toen men de vergissing ein delijk inzag, weigerde de over heid ons een langer verblijf en stuurde ons weg. Maar intussen was het winter geworden. Zo zit dat, mijnheer. Maar nu over iets anders daar binnen ligt mijn vrouw!" Met een beleefd gebaar nodig de hij Christen uit langs een houten trapje in de wagen te klimmen. -O. (WorSt vervolgd.) worden verdacht een aandeel in de verdwijning van het graan to hebben gehad. „Maar tot dusver is nog geen enkele Amerikaanse ambtenaar of exporteur in enige mate verantwoordelijk gesteld voor dit verlies. Van de zijde van. sommige bureaucratische amb tenaren schijnen pogingen in het werk te worden gesteld om deze illegale verspreiding aan zorge loosheid of onbekwaamheid to wijten. Niemand kan echter zo. dom of onbekwaam zijn dat hij 24 miljoen schepels graan vol ledig kwijtraakt zonder er iets vanaf te wetenIk kan mij niet voorstellen hoe dit gebeerd kan zijn zonder de een of andere samenspanning tussen iemand in dit land en de Oostenrijkse im porteurs", aldus Williams. De verschepingen naar Oostenrijk waren volgens hem in hpt laat ste belastingjaar öViBêP' Eisen hower begonnen en de eerste twee jaar van de regering-Ken- nedy voortgezet. In Wenen heeft men de ver klaring van de Amerikaanse se nator Williams over de verdwij ning van 8,5 miljoen hectoliter mals en gerst, die de V. S. naar Oostenrijk hadden uitgevoerd, met verbazing en een zekere reserve ontvangen. In gezaghebbende Oostenrijkse kringen zegt men, dat de even tuele verduistering van een zo grote hoeveelheid graan slechts mogelijk zou zijn met medewer king van de Amerikaanse ex porteurs. De zeven aangehouden Oos tenrijkse importeurs over wie senator Williams had gesproken, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De kwestie waarvoor zij waren aangehouden, zou niets te maken hebben met het verdwenen Amerikaanse graan. Zij zouden er van worden ver dacht, onrechtmatig te hebben geprofiteerd van bepaalde be lastingfaciliteiten bij de invoer. Het socialistische Oostenrijk se blad „Arbeiter-Zeitung" weet te melden, dat de zaak aan het rollen is gebracht door een amb tenaar van de Amerikaanse am bassade te Wenen, wien een aanzienlijk verschil tussen de hoeveelheid van de V. S. naar Oostenrijk uitgevoerd graan en de Oostenrijkse invoerstatistie- ken was opgevallen. Volgens Amerikaanse rege ringskringen zou een groot deel van het vermiste graan in plaats van in Oostenrijk, in Hamburg en Bremen zijn terecht gekomen, waar het met grote winsten zou zijn verkocht. Men weet echter niet of partijen ervan mogelijk in andere Westeuropese landen zijn verkocht. Men heeft thans de hulp van de regeringen van verschillende landen bij de op sporing ingeroepen, terwijl ook de Amerikaanse ambassade in Europa bij het onderzoek zijn ingeschakeld. Intussen is ook dc Amerikaan se senaat met een zelfstandig onderzoek begonnen. DODELIJK VERKEERSONGELUK Vannacht omstreeks kwartover één is een personenauto, bestuurd door de 36-jarige M. A. Micliiel- sen uit Duiven op de oude rijks weg ZevenaarArnhem met gro te snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Een broer van de bestuurder, de 38- jarige G. H Michielsen uit. Zei- hem, werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. De bestuurder, die niet werd gewond, maar volgens de politie te Zevenaar onder invloed van sterke drank verkeerde, is in verzekerde bewaring gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2