EEÏïRïïBI Mislukte staatsgreep in Syrië hoogwater Debat over bliksemstakingen nachtwerk wer cl China dreigt Boodschap van Kennedy over betalingsbalans Kernstopoverleg blijft vlotten HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 19 JULI 1963 19e Jaargang Na 5965 AANHANGERS VAN NASSER - DIE AANDEEL HADDEN IN SAMENZWERING - MET DE NOORDERZON VERTROKKEN RE1SDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING zonder hoofdpijn RASSENINTEGRATIE OP SCHOLEN IN LOUISIANA FRANS WETSONTWERP NA NACHTELIJK DEBAT GOEDGEKEURD De stakingen op de vliegvelden 36 doden en 28 gewonden bij busongeluk in Irak Bij een botsing tussen twee autobussen tussen Bagdad en Hilla in Zuid-Irak zijn 36 men sen om het leven gekomen en 28 gewond. JUVERNEUR GEEFT STAATSPOLITIE OPDRACHT DE STAD CHARLESTON TE BEZETTEN GEVECHT TUSSEN POLITIE EN MILITAIREN IN OEKRAÏNE BRITS GUYANA GEEFT BRITSE REGERING Dg SCHULD VAN CRISIS IN DE KOLONIE *"wmlrèrfrtjr 89 «bonnefflanti Temeraea Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Rwarfsafc per maand 2,per week 48 et. Losse nrs 9 d LMrecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie. adres» Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AilvertOnOeprlls per mm 16 et: minimum pp' advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties JgAfn handets. advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere resrel meer 22 et Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mjr. Tanks rolden door straten van Damascus In Syrië is een poging tot een staatsgreep gedaan. Tanks, artil lerie en infanterie zijn in actie gekomen. De poging is echter vol gens de regering in de kiem gesmoord en het grootste deel van de „samenzweerders" is gearresteerd. De arrestatie is bevolen van vier „misadigers die met de noorderzon zijn vertrokken". Wie een van hen gevangen neemt kan rekenen op een beloning van 10.000 Syrische ponden. Het gaat hier om kolonel Jassem Alwan en gene- raal-majoor Mohammed Jarrah die beiden ontslagen zijn Joessef Moezahent en Baef Maarri, allen bekende aanhangers van Nasser. Het is niet bekend of er doden of gewonden gevallen zijn. Het persbureau voor het Midden- Oosten meldt echter, dat er door de straten van Damascus zieken wagens met gewonden reden. Toen de opstand uitbrak, werd er een uitgaansverbod ingesteld. In Damascus is donderdag avond een communiqué uitge geven, waarin wordt gezegd dat een groepje burgers, gesteund door ontslagen militairen, een poging hebben gedaan om de vrede in het gebied van Damas cus te verstoren. De poging was echter mislukt en de samen zweerders hadden zich overge geven. De samenzweerders zul ten direct terechtstaan. Na de afkondiging van het uit gaansverbod sloten de winkels en kantoren in Damascus. Daar op rolden de tanks door de stra ten van de stad. De telefoonver bindingen werden verbroken en de grens tussen Syrië en Jorda nië werd tot nader order ge sloten. Intussen is het contact tus sen de Syrische leiders en pre sident Arif van Irak hersteld. De Syrische leiders hadden de president verzekerd dat de toe- Advertentie) an uw kostbaarheden veilig bewaard bij de dat de mislukte opstand men senlevens heeft gevergd. Radio-Damascus zei ook: „Hoe wil men, met de lijken der ver slagenen als basis, tot een de mocratische unie tussen Syrië en Egypte komen? En is omkoperij een aanbeveling voor het goed functioneren van een dergelijke unie?" Radio-Damascus riep voorts een waarschuwing om van de Syrische nationale raad dat een ieder die zich met name 's-avonds niet aan de bepalingen van het uitgaansverbod houdt, kans loopt te worden neergeschoten. (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. ENKELE OPKLARINGEN Een zwakke rug van hoge lucht druk strekt zich uit van Frank rijk over onze omgeving naar Denemarken en Zweden. Deze rug bouwt boven zuid-Scandina- vië nog iets verder op, terwijl zich boven Frankrijk luchtdruk dalingen voordoen. De wind zal iir onze omgeving daardoor gaan krimpen, mogelijk tot zuid oost. Over Ierland nadert de re genzone van een "nieuwe storing, maar verwacht wordt dat er vandaag nergens in ons land re gen zal vallen. Vooral aanvankelijk is er nog veel bewolking, maar later zul len ook opklaringen voorkomen. Medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond. Jets hogere temperaturen. Tijdelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Iets hogere middagtemperaturen. VRIJDAG 19 JULI v.m. n.m. Breskens 0.21 12.44 Terneuzen 0.56 1.19 Hansweert 1.36 1.59 Walsoorden 1.46 2.09 ZATERDAG 20 JULI v.m. n.m. Breskens 1.13 1.32 Terneuzen 1.48 2.07 Hansweert 2.28 2.47 Walsoorden 2.38 2.57 stand nu weer normaal was. President Arif heeft president Atassi van Syrië, die zich in Kairo bevindt, de steun van het Iraakse leger toegezegd. Zoals al eerder gemeld is de Syrische minister van Defensie, generaal-majoor Ziad al Hariry, tien dagen geleden „met zieken verlof" in Parijs aangekomen. In werkelijkheid zou hij echter „verbannen" zijn omdat hij een opstand had voorbereid. Volgens welingelichte waarne mers in Beiroet heerst er al en kele weken een staat van laten te burgeroorlog in Syrië, veroor zaakt door de strijd om de macht tussen de Baath-socialisten en generaal Hariry, die bij het leger erg gezien is. De huidige rege ring van Syrië is op 8 maart ge vormd. Buitenlandse politieke waar nemers in de Jordaanse hoofd stad Amman nemen aan dat de samenzweerders Nasser-gezind en aanhangers van generaal Ha riry zijn en dat zij gekant zijn tegen de socialistische Baath- partij, zich thans, als leider der Syrische afvaardiging, die te Cairo besprekingen voert over een samengaan van Egypte, Sy rië en Irak, in Egypte bevinden. Volgens radio-Damascus zul len de Syriërs zich afvragen „in wiens belang de samenzweerders bloed hebben vergoten en mensen gedood". Hieruit zou dus blijken, neem 'ASPRO' mee. H. M. DE KONINGIN VOOR RAAR DAGEN NAAR PORTO ERCOLE H.M. de Koningin is gisteroch tend om negen uur van de vliegbasis Soesterberg ver trokken om enkele dagen door te brengen in het vakan tieverblijf van de koninklijke familie te Porto Ercole in Ita lië. De federale rechter te Baton Rouge, in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft woensdag ge last, dat op de scholen van de aan het begin van het nieuwe schooljaar in alle klassen rassen integratie moet worden toegepast en dat de negerleerlingen zelf hun school zouden moeten kun nen kiezen. De schoolhoofden in Baton Rouge hadden eind juni voorgesteld, dat de rassenintegra tie pas in september 1964, en dan nóg in slechts één klas, zou wor den ingevoerd maar daar had de nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden kri tiek op uitgeoefend. In een donderdag door het Chinese persbureau Nieuw-China ge publiceerde verklaring van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken wordt gezegd, dat China Vietnam zai bijstaan en de strijd in Zuid-Vietnam „tegen de Amerikaanse imperialistische po litiek van agressie en oorlog" tot het einde toe zal voortzetten. Volgens deze verklaring heeft „het Amerikaanse imperialisme zijn militaire agressie in Zuid-Vietnam verder uitgebreid" sinds de installatie van de regering-Kennedy. In de negen jaren sinds de ondertekening van de in Genève tot stand gekomen overeenkomsten over Vietnam, heeft de Zuidviet- namese bevolking de wereld getoond dat de juiste manier om natio nale bevrijding te bereiken, niet is het verkrijgen van „vreedzame coëxistentie" met de agressors, doch het gebruikmaken van revolu tionaire strijdkrachten" om zichzelf te verdedigen en de vijand te bestrijden". De Franse nationale vergade ring heeft donderdagmorgen vroeg het wetsontwerp dat be oogt een einde te maken aan bliksemstakingen bij openbare bedrijven met 257 tegen 205 stemmen goedgekeurd. Het de bat over het wetsontwerp, dat woensdagavond was begonnen, heeft de gehele nacht voortge duurd Vóór het wetsontwerp stemden de afgevaardigden van de Gaullistische U. N. R. en de onafhankelijke republikeinen. Tegen stemden de communisten, de socialisten, de afgevaardigden van de (radicale) „democratische bijeenkomst" en het „democra tisch centrum". Vóór het debat woensdag avond begon hadden stakingen op grote schaal het openbaar vervoer in Parijs tot stilstand gebracht, de hoofdstad enkele uren verstoken doen zijn van gas en elektriciteit en grote ver tragingen veroorzaakt bij de posterijen. De metro lag twee- en-een-half uur stil, maar net was een geluk voor de Parijze- naars dat het spitsuur toen al voorbij was. Alle stakers protes teerden tegen het wetsontwerp. Die protesten kwamen ook in de nationale vergadering, waar met name linkse afgevaardigden felle kritiek uitten op het wets ontwerp. Vooral maakten zij be zwaar tegen het feit dat perso neel dat wil gaan staken, niet alleen tevoren het begin, maar ook de duur van de staking moet aankondigen. Zij noemden dit een onbillijk voordeel voor de ïtaat als werkgever in een ge schil. Hoewel de Gaullistische sprekers het wetsontwerp steun den, zeiden sommigen, niet ge heel gelukkig te zijn met de ge haaste wijze waarop het was op gesteld. Deze afgevaardigden drongen aan op nauwer contact tussen de regering en haar werknemers. Enkele afgevaardigden die liet wetsontwerp steunden iegden er de nadruk op dat de enige be doeling ervan is, het publiek, „het ware slachtoffer van blik semstakingen", te beschermen. Tijdens het debat heerste er enige minuten tumult toen de radicaal Francois Mitterrand het wetsontwerp „onderdrukking noemde en er de regering van beschuldigde, „te trachten, de zegen van de wet aan absolute macht te geven." Aan het eind van het debat, dat veertien uur geduurd had, zei waarnemend premier Louis Joxe naar aanleiding van kritiek van de oppositie, dat er geen sprake is van onderdrukking van het stakingsrecht, maar alleen van „verduidelijking" ervan. Volgens de bepalingen van het wetsontwerp zal tijdens een sta king het loon worden ingehou den en zal bij een staking die korter dan een dag duurt het loon over één dag niet worden uitbetaald. Tegen een ieder die het werk neerlegt zonder dit vijf dagen tevoren te hebben aange kondigd, zullen maatregelen worden genomen waarin het ar beidscontract voorziet. Deze maatregelen worden in het wets ontwerp niet nader genoemd maar kunnen onder meer ont slag inhouden. Waarnemend pre mier Joxe deelde mede, dat het wetsontwerp behalve op de over heidsdienst ook van toepassing zal zijn op personeel in onderne mingen als de Bank van Frank rijk, scheepvaartmaatschappijen waarin de staat een groot aan deel heeft, de Air France, mijnen, metro, spoorwegen, gas- en elektriciteitsbedrijven, echter niet op de onder beheer van de staat staande Renault-iab;LWn. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat. Verwacht wordt,- dat het binnen negen dagen, nog voor het parlement op zomerre ces gaat, tot wet véivuhen wordt. Kort nadat de afgcvua.d en het gebouw van üe 'e vergadering hadden veria a. t ..c- gon in geheel Frankrijk e-.r t8-; uurs-staking van verschil. r-..ue diensten van het groiid^--„o:.eel op de vliegvelden. De luciuvau'rt- maatschappijen heoöen emi' aan zienlijke inkrimping van dc dien., sten voor donderdag en vanaaag aangekondigd. Zeventig procent van de normale vluchten van en naar het internationale vliegveld Orly zal waarschijnlijk door de staking worden beïnvloed. Op het Parijse vliegveld Orly was donderdag het vluchtver- keer tot minder dan de helft te ruggebracht als gevolg van de 48-uurstaking van het personeel van de verkeerstorens en de weerkundig^ dienst, die 's mor gens was begonnen. Het aantal vertrekkende of binnenkomende vliegtuigen bedroeg slechts 120, tegen normaal 280. De bezetting van de verkeerstorens bestond ditmaal uit personeel van de Franse luchtmacht. Tussen 19.00 uur gisteravond en 07.00 uur vanmorgen is het luchtverkeer op Orly geheel ge staakt. Op de vlieghaven Le Bourget, waarheen donderdag achttien voor Orly bestemde toestel en werden geleid, verliep het lucht verkeer vrijwel normaal. Vluch ten van na het invallen der duis ternis binnenkomende toestellen werden evenwel afgelast. ZON MAAN op onder op onder 19 4.41 20.50 3.05 19.51 De kernstopbesprekingen tus sen de Verenigde Staten, de Sow- jet-Unie en Groot-Brittannië zijn donderdagmiddag in Moskou voortgezet. Op verzoek van de Russische minister van Buiten- ianse Zaken, Gromiko, werd de vergadering anderhalf uur later geopend dan het plan was. Hij had n.l. „andere zaken" af te handelen. Volgens het blad „Altalia", dat dit meldde, deed het ongeluk zich zaterdag j.l. voor. Die „andere zaken" sloegen kennelijk op een onderhoud met de Oostduitse delegatie onder leiding van minister van Buiten landse Zaken Lothar Bolz. Gro miko zou hen hebben ingelicht over het kernstopoverleg. De Oostduitsers hebben natuurlijk belangstelling voor Chroesjt- sjovs voorstel inzake een niet- aanvalsverdrag tussen de ver dragsorganisatie van Warschau en de Navo, dat een stilzwijgen de erkenning van Oost-Duitsland met zich mee zou kunnen bren gen. Mocht het kernstopoverleg met succes worden bekroond en ook de kwestie van de veiligheid in Europa ter sprake worden gebracht in Moskou, dan zullen de Oostduitsers vanzelfsprekend ook interesse hebben voor de eventuele vorming van 'n kern- wapenvrije zóne in Europa. De samenstelling van de Oost duitse delegatie duidt er verder op dat de kwestie-Berlijn zal worden besproken bij het overleg tussen de Russen en Oostduit- sers. Harriman heeft intussen laten weten dat de Amerikaanse af vaardiging geen contact met de Oostduitsers zal opnemen. Het overleg tussen Amerika nen, Russen en Britten heeft donderdag maar 90 minuten ge duurd. Na afloop van de bespre kingen zei de Brit lord Hailsham verdrag tot het verbieden van kernproeven in de atmosfeer de ruimte en onder water" hebben besproken en hun gedachtenwis- seling over vraagstukken van gemeenschappelijk belang heb ben voortgezet. Vandaag komen de delegaties opnieuw bijeen. tegen verslaggevers, dat de za ken een „redelijk vlot" verloop hebben. In het later uitgegeven com muniqué werd slechts gezegd, da~t de delegatieleiders, bijge staan door hun adviseurs, giste ren „bepaalde aspecten van een KERNSTOP-TOOST De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Gromy- ko was gastheer tijdens een ge zellige bijeenkomst voor de de legaties aan de kernstop-confe rentie in Moskou. Foto v.l.n.r.: Valerian Zorin, Averell Harriman, Andrei Gro- myko en lord Hailsham. De rassenscheiding in de Ver. Staten De gouveneur van de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina, Rus- sel, heeft de staatspolitie op dracht gegeven de stad Charle ston te bezetten. Voorts is de nationale garde in staat van pa raatheid gebracht. President Kennedy heeft don derdag het congres verzocht de onmiddellijke invoering goed te keuren van een nieuwe belasting op buitenlandse effecten, die op de Amerikaanse kapitaalmarkt geplaatst worden, om de af vloeiing van kapitaal op lange termijn uit de Verenigde Staten te verminderen. De maatregel is een onderdeel van het actieprogramma dat pre sident Kennedy bij het congres in een boodschap heeft inge diend, welke speciaal gewijd is aan het vraagstuk van de stabi lisatie van de Amerikaanse be talingsbalans. In deze boodschap maakt de president bekend, dat er tussen de Amerikaanse regering en het Internationale Monetaire Fonds (I. M. F.) een „stand-by" over eenkomst is gesloten, volgens welke de Verenigde Staten bij het I. M. F. in buitenlandse con verteerbare valuta maximaal het equivalent van 500 miljoen dol- Volgens uit de Sowjet-Unie in Wenen teruggekeerde reizigers is in de stad Krivoi Roe, in de Oekraine, sedert haif juni de staat van beleg en een algemeen uitgaansverbod van kracht. Militaire autoriteiten ter plaat se hadden meegedeeld dat de maatregelen genomen werden om te voorkomen dat de bevol king in verwarring raakte over een aantal schietpartijen, die ten minste aan zeven Sowjet-politie- mannen en één soldaat het leven kostten. De incidenten waren begonnen toen een militair in 'n stadsbus een politieman gelastte op te houden met roken. Er ont stond een twistgesprek. De poli tieman beslechtte het pleit door met zijn revolver de soldaat dood te schieten. Later namen de militairen wraak door tijdens een straatgevecht ten minste zeven politiemannen neer te schieten, aldus de reizigers. In Charleston wordt al onge veer een maand betoogd voor opheffing van de rassenschei ding aldaar. Tot nu toe hadden zich geen incidenten voorgedaan, doch in de nacht van dinsdag op woensdag is dat anders gewor den. Toen deden zich n.l. de eer ste ernstige wanordelijkheden voor, waarbij zes politie-agenten en een brandweerman werden gewond. lar zullen kunnen opnemen De belasting op "buitenlandse effecten, „rente egalisatie beias* ting" genaamd zal, als zij door het congres wordt goedgekeurd, geheven worden bij elke nieuwe verwerving van alle aandelen, waarden en obligaties, die door buitenlandse overheids of parti culiere geldopnemers op de Amerikaanse markt worden aan geboden. De president wijst er in zijn boodschap aan het congres op dat de afvloeiing van kapitaal op lange termijn, die in hoofd zaak veroorzaakt worden doof de buitenlandse leningen op dé Amerikaanse kapitaalmarkt, tuse sen 1959 en 1962 vrijwel dubbel zo groot geworden zijn en da$ het er naar uitziet, dat zij if 1963 boven de 1,5 miljard do uit zullen komen. De nieuwe belasting, waarv het tarief zal variëren van 2$ tot 15 procent komt neer op i verhoging van een procent het rentetarief voor buitenla se geldopnemers. De presidest deelt het congres mede, dat desS# belasting weer zal vervallen, zo* dra het evenwicht van de Ame» rikaanse betalingsbalans hersteld zal zijn, wat hij in 1965 verwach* De regering van Brits Guyana heeft woensdag een verklaring uitgegeven waarin zij zegt, de Britse minister van Koloniën, Duncan Sandys, om onmiddellij ke onafhankelijkheid te hebbeft verzocht en waarin zij de Britse regering de schuld geeft van de crisis in de kolonie. De regering- Jagan deelde mee, dat na het be reiken van de onafhankelijkheid bereid te zijn tot het sluiten van een verdrag met de grote mo gendheden dat de soevereiniteit en neutraliteit van het land waarborgt. Minister Sandys is maandag jl. uit Georgetown vertrok'; r na een onderzoek te hebben inge steld naar de toestand in B-'its Guyana na de algemene st tkteg aldaar die elf weken heeft ge duurd. Tijdens deze staking 'm. naar bekend, rassenonlusten voor gekomen en werden Britse troe penversterkingen naar het gebied gezonden. Dr. Jagan en de voornaamste oppositieleider, Forbes Burnham, hebben elkaar intussen donder dag opnieuw ontmoet voor be sprekingen over de vorming van een coalitieregering, die een ein< de zou kunnen maken aan de on rust in het land. Sandys heeft overigens reeds gedreigd maatregelen van de Britse r**- ring ingeval zij niet tot overeen stemming zouden kunnen ko men.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1