N. V. M. wil ook DE VERMETELE DOKTER arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen RECHTSZAKEN Zuid-Afrika zal geen tegen-boycot uitoefenen RADIO EN TELEVISIE Donderdag 18 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Nationale front wacht op sein van Soekarno om federatie Malesië te verpletteren BRANDEN IN MEI 1963 BEROOFDE MAN BEWUSTELOOS GESLAGEN EN UIT AUTO GEGOOID VERHOGING VAN UITKERINGEN IN STAATSBLAD BEKENDGEMAAKT SPIONNEN VOOR WEST-DUITSLAND IN HONGARIJE GEARRESTEERD Het bestuur van het Neder lands Verbond van Middenstands verenigingen heeft aan de S.E.R. kenbaar gemaakt, dat een wette lijke voorziening (tegen ihko- mensderving door langdurige ar beidsongeschiktheid ook voor zelfstandigen gewenst is. Het bestuur is het dus in dit opzicht eens met de minister van Sociale Zaken, die de zelfstan digen op gelijke wijze als de loon- trekkenden voor langdurige uit- Het nationale front, waarin de meeste politieke partijen van Indonesië verenigd zijn, heeft laten weten dat het, zodra pre sident Soekarno het sein geeft, zal meehelpen „de neo-kolo- nialistische federatie Maleisië te verpletteren". De tweede secretaris van het front noemt premier Abdoel Rahman van Malakka „een stro man van de imperialisten". De Indonesische marine heeft een aanvalsvloot van lichte, snelle vaartuigen gevormd in het kader van haar anti-Maleisië- politiek, zo is officieel in Dja karta meegedeeld. Volgens een opgave van de af deling brandweer van het minis terie van Binnenlandse Zaken kwamen in mei als gevolg van brand 5 personen om het leven en werden 38 personen, waarvan 12 leden van het brandweerper soneel, door brand gewond. Bo vendien geraakte 1 persoon door rook bedwelmd. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 6.362.085,(vorige maand ƒ6.752.145,—, mei '62 5.441.240). Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: Koeien 33, vaars 1, kalveren 13, mestvarkens 68, fokvarkens 15, biggen 1, kippen 1808 en kuikens 14.403. Handel en industrie leden met 25 branden een schade van 4.513.500,(vorige maand 34 branden met een schade van 4.779.000,mei 1962 18 bran den, schade 3.802.400, BEJAARDE HEER OP OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN De 82-jarige heer B. K. Schro der, een inwoner van het bejaar denhuis Huize Overkerk in Lim- men (N.-H.), is donderdagmorgen op de door knipperlichten bevei ligde overweg dicht bij deze plaats door een trein gegrepen en om het leven gekomen. De be jaarde heer was op slag dood. Et passeerden twee treinen direct na elkaar de overweg. Alhoewel het belsignaal bleef klinken stak de heer Schroder de overweg over, toen de eerste trein gepasseerd was. Hij werd toen door de an dere trein gegrepen. keringen bij piekte en ongeval in aanmerking wil laten komen. In het bijzonder bij langdurige arbeidsongeschiktheid derft de zelfstandige inkomsten. Vaak wordt ook de inkomensbron het voortbestaan van het bedrijf bedreigd. Het bestuur vindt daarom bo vendien een wettelijke voorzie ning voor zelfstandigen tegen inkomensderving als gevolg van arbeidsongeschiktheid dringend gewenst. Het vindt dat een arbeidsonge schiktheidsverzekering, die eerst na een jaar arbeidsongeschikt heid recht geeft op uitkering, de moeilijkheden voor zelfstandigen bij een arbeidsongeschiktheid van kortere duur niet oplost. Maar overweegt dat binnen het raam van de huidige mogelijk heden, in verband met de pre miehoogte en de daaruit voort vloeiende lasten, een keuze dient te worden gedaan en dat deze keuze dient te worden gericht op de gevallen die het zwaarst wor den getroffen. Een wettelijke voorziening te gen inkomensderving voor zelf standigen zou moeten voorzien in een waardevaste bodemuit kering gebaseerd op drie inko mensgrondslagen, nl. 4500, 6000,en 500,—. Deze bo demvoorziening biedt voor een groot aantal zelfstandigen de mo gelijkheid tot een redelijke be nadering van 't werkelijke eigen inkomen, terwijl voor de hogere inkomens de mogelijkheid open blijft op basis van een vrijwilli ge verzekering aanvulling te vin den. Het bestuhr van het N. V. V. verklaarde verder dat voor de financiering van volksverzeke ringen een deel van de kosten uit de algemene middelen bestreden moet worden. HET AFBETALINGS- EN KREDIETWEZEN Vergeleken met de cijfers uit de overeenkomstige periode is de kredietverlening van de par ticuliere geldschietbanken en van het produktieve afbetalings krediet der financieringsmaat schappijen in het vierde kwar taal van 1962 gestegen (15 percent) en zijn de omzetten van de gemeentelijke volkskrediet banken en van de betaalzegel- kassen gestegen met respectie velijk 7 en 5 percent. De omzet ten van de postorderbedrijven daalde in deze periode met zeven percent. ■Dit blijkt uit het nieuwe ver slag over de ontwikkeling van het afbetalings- en kredietwezen, waarin gegevens zijn opgeno men over de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling, de af-' betalingsfinanciering en van een daarmee verband houdende kre dietverlening. De omzetten van de handels banken (persoonlijke leningen), van het consumptief krediet der financieringsmaatschappijen en van de grootwinkelbedrijven vertonen in het laatste kwartaal van het vorig jaar een belang rijke toeneming, zo blijkt uit het verslag. Wegens zware mishandeling, beroving van een 64-jarige Am- sterdame bakker en twee inbra ken heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank donderdagochtend een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest geëist tegen de 30-jarige classificeerder L. van E, uit de hoofdstad. De 21-jarige los-arbei- der W. R. N., die de auto waarin de bakker werd beroofd en mis handeld bestuurde, hoorde we gens heling Van 50 van het ge roofde geld en medeplichtigheid aan een van de inbraken een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. „Gevaarlijke individuen die voor niets staan", noemde de of ficier van justitie mr. W. K. ba ron van Dedem beide verdach- Het Staatsblad nummer 262 met het besluit van 2 juli 1963 houdende vaststelling van een algemene maatregel van bestuur tot verhoging van de uitkerings bedragen krachtens verschillende sociale verzekeringswetten we gens de stijging van het indexcij fer van de lonen, is verschenen. Deze verhogingen betreffen uitke ringen op grond van de algemene ouderdomswet, de algemene we duwen- en wezenwet, de interim- wet invaliditeitsrentetrekkers, de algemene kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor loontrek- kenden en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Het besluit is met ingang van 13 juli in werking getreden. Zoals bekend, heeft het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid onlangs dit besluit aangekondigd. ten. Op 16 februari jl. ontmoetten ze elkaar in een café op de Nieu- wedijk. Ze kenden elkaar reeds van enkele inbraken. De classifi ceerder (reeds negen vonnissen op zijn strafblad) was nogal dron ken en N. (6 vonnissen) bood aan hem thuis te brengen. De 64 jari ge bakker J. van de Berg, die ook teveel aan Bacchus had ge offerd nam N. ook mee. „Ze zou den me thuis brengen, maar ik had de indruk dat die beroving afgesproken was", zei de bakker, die vijf weken in het ziekenhuis lag en nog zeven weken thuis moest nakuren voor de zware hersenschudding en vierdubbele kaakfractuur die hij bij deze be roving met geweldpleging op liep. Hij zat samen met de classifi ceerder op de achterbank van de auto van N., die zich niets aan trok van de verzoeken van de bakker om te stoppen nadat Van E. hem zonder pardon was gaan slaan. Hij gaf hem enkele kop stoten, schopte en sloeg hem, zo dat de bakker tenslotte bewuste loos op de autovloer bleef liggen. Op de Wethavenweg gooide Van E, de bewusteloze man uit de auto nadat hij hem van zijn por- temonnaie met 100 (de bakker beweert dat ser f 185 in zat) had beroofd. Van'E. kon zich van het gebeurde naar zijn zeggen niet veel meer herinneren omdat hij dronken was geweest. Alleen wist hij nog dat de bakker hem voor „stinkpooier" zou hebben uitge scholden, doch de bakker ont kende dit. De twee inbraken die ten laste waren gelegd ontkende Van E. ook. Het ging om een partij si garen en sigaretten ter waarde van 3300 en een grote partij textiel. Bij de textieldiefstal was N. behulpzaam. Op 31 juli zal de rechtbank uitspraak doen. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft gisteren tijdens een toespraak tot leden van de Ka mer van Koophandel in Kaap stad verklaard dat zijn regering heeft besloten niet over te gaan tot een officiële tegen-boycot van goederen, afkomstig uit lan- door MILLY GANZ 24) Haar neus was spits en dun. Jong was zij beslist niet meer niettemin blonken er gezonde tanden tussen haar dunne lippen. De dokter liet de vreemde vrouw in de wachtkamer en trok Mila met zich .mee de spreek kamer in. „Lieveling!" zei hij, en er tril de een toon van medelijden in "zijn stem, „het is erg jammer van ons mooie Kerstfeest! Maar die vreemde vrouw komt mij halen voor een bevalling waar het is heb ik nog niet kunnen verstaan. Duits schijnt niet haar moedertaal te zijn. Het spijt me werkelijk heel erg voor je, lieve ling juist op onze Kerstavond! Maar het zou voor mij op de een of andere manier onheil beteke nen voor jouw moeilijke uur, als ik een vrouw in die toestand aan haar lot zou overlaten laat het zijn, wie wil!" „Maar natuurlijk moet je gaan, Joost! Alleenik bedoel... ik ben bang.... die vrouw ziet er zo raar uit, zo „Maak je geen zorg, lieveling! Ik zou niet weten wat me zou kunnen overkomen. Ik ben geen Croesus en het losgeld zou voor mijn persoontje niet de moeite waard zijn, ook al zouden we niet in het gemoedelijke Zwitserland, maar in Amerika zitten." Onder dit gesprek bracht Chris ten zijn instrumententas in orde. Stilletjes dacht hij daarbij: Dat kan natuurlijk zo niet doorgaan er moet zo gauw mogelijk een meisje in huis komen! Stel je voor, dat haar iets overkwam, terwijl ik er niet ben? Wacht, waar heb ik nu die chloroform gelaten? O daar, in het kastje wat watten om de fles, want je kunt nooit weten of je niet over kuilen en boomwortels struikelt met die spitsneus daar in de wachtkamer! Zij ziet er inder daad net uit alsof zij in de diep ste diepte van de bossen woont! „Och Mila," zei hij, gehoor gevend aan een plotselinge op welling van medelijden, „daar valt me iets in, je zou die vrouw een kop hete koffie kunnen geven die moet een heel eind gelopen hebben!" Zo jaagden Christens gedach ten elkaar na, terwijl hij ten slotte nog haastig naar zijn pols- warmers zocht, die hij een hele tijd niet kon vinden. Uiteindelijk ontdekte hij ze in de prullemand, waar ze in terechtgekomen wa ren, toen hij met nerveuze han den op de schrijftafel zocht. Intussen haastte zich Mila om zijn wens op te volgen. Met een diepe buiging bedankte de onbe kende haar en dronk de koffie zó gretig op, dat Mila haar gauw nog een tweede kop inschonk. Maar toen stond de dokter dan ook al gereed om op weg te gaan. In Boedapest zijn de Hongaar Janos Holczmeister, zijn zoon en een Westduitse vrouw aan gehouden op beschuldiging van spionage voor West-Duitsland, zo meldt het Hongaarse persbu reau. Hij kuste zijn vrouw en keerde zich gauw af. Het gevoel, iets ongewoons tegemoet te gaan, drukte toch wel een beetje op hem. Even later stapte hij met zijn zonderlinge begeleidster de sneeuwnacht in. Onder de uitge doofde kerstboom bleef de een zame kleine vrouw achter met het kind onder het angstig klop pend hart. HOOFDSTUK VIII Avontuur in de Kerstnacht. Al gauw lag het dorp, waar achter alle vensters de kerstbo men brandden, ver achter de dokter en zijn begeleidster. Hoewel men door het dikke sneeuwgordijn bijna geen hand voor ogen kon zien, liep de klei ne gedaante met vlugge stappen steeds een paar passen voor. Zij liep zó snel, dat Christen haar met zijn behoorlijk lange benen vaak nauwelijks kon bijhouden. De vrouw moest wel door angst en bezorgdheid worden opge jaagd. Eindelijk hield het op met sneeuwen. Christen stak een lucifer aan en keek op zijn horloge. Middernacht! Al uren liep 'hij nu achter de vrouw aan, die geen enkele keer zich naar hem omwendde en die geen ogenblik vermoeid scheen te worden van het waden door de sneeuw, die een voet hoog lag op de eenzame landweg. Zij kwamen geen levende ziel tegen het was immers Kerstmis, waarin iedereen thuis blijft, die een te huis heeft. Slechts een keer gleed een boerenslee met veel belgerin kel langs hen heen. In het schijn sel van de lantaarn, die aan het voertuig bengelde namen een paar verbaasde mannenogen uit een baardig gezicht hen nieuws- den die Zuidafrikaanse produk- ten boycotten. Hij doelde in zijn toespraak in het bijzonder op de acties in Scandinavische en Afrikaanse landen tegen Zuid-Afrika. „Per soonlijk keur ik acties van par ticulieren, die weigeren goede ren uit deze landen te kopen, goed. Die politiek wordt bij mij thuis ook toegepast", aldus de minister. Volgens minister Louw zou echter geen land ter wereld een waardevol exportgebied willen verliezen als gevolg van ideolo gische overwegingen. Hij zei dat Zweden voor bijna dertig mil joen gulden uit Zuid-Afrika in voert, doch voor meer dan ne gentig miljoen naar Zuid-Afrika exporteert. De handelsbalans is dus in het voordeel van Zwe den en wel voor meer dan 60 miljoen gulden, aldus de Zuid- Afrikaanse minister. gierig op. Daarna daalde de plech tige stilte van het -wijde winter landschap weer om hen heen. Het leek Christen, alsof er een eeuwigheid lag tussen de sprook jesachtige ogenblikken onder de fonkelende, kerstboom en deze eindeloze tocht door de koude nacht. Dikwijls werd hij door het gevoel overvallen, alsof hij een gevaar tegemoet ging en minu tenlang had hij veel lust om om te keren en zijn begeleidster aan zichzelf over te laten. Maat in die zwakke ogenblikken zag hij dan plotseling smekende vrou wenogen vol onuitsprekelijke kwelling op zich gericht ogen als van gewonde dieren. Dat was het, wat in de kraaminrichtingen altijd het diepste medelijden bij hem opwekte. Stevig omklemde de van kou halfverstijfde hand het koffertje met de chirurgische instrumensen en in stoïcijns stil zwijgen bleef hij achter de kleine schaduwachtige gestalte aanstap pen. Onverwachts sloeg zijn zwijg zame begeleidster van de land weg af en scheen op een bos te willen afgaan, dat op een nabije heuvel lag. De omgeving werd hoe langer hoe eenzamer in geen velden of wegen was er nu nog een huis te zien, nog te zwij gen van een levend wezen! Langs het voetpad, dat snel steeg, kwamen zij nog maar met moeite vooruit. Verschillende keren gleed Christen uit, viel, stond weer op en viel weer. „Verdraaid nog aan toe", mom pelde hij „de chloroformfles!" Maar tegelijk schoot hem te bin nen, dat hij ze immers zorgvul dig in watten verpakt had. Er zou dus wel niets mee gebeurd zijn. Zij bereikten de heuvel. E'en bos nam hen in zich op. (Wordt vervolgd.) Vraag alle Inlichtingen over een Nachtstroom accumulerende kachel Nu kan elke woning en elk kantoor op de meest volmaakte wijze worden verwarmd: elektrisch! Want nu kunt U bij de PZEM een accumulerende kachel kopen of huren. Deze unieke kachel wordt 's nachts met goedkope stroom (472 cent per kWh) opgeladen en geeft de warmte na een druk op de knop weer af - op de gewenste tijd en in de gewenste hoeveelheid! Vijf minuten zijn voldoende om elk vertrek heerlijk te verwarmen. En de thermostaat zorgt er voor, dat de temperatuur constant blijft. Na laren van onderzoek NU VOLMAAKT EtN VOORDELIG ELEKTRISCH VERWARMEN! OP NACHT-STROOM! Vraag vandaag nog Uw gratis folder aan bij: Vele unieke voordelen! Overal te plaatsen! Elektrisch verwarmen biedt U uitsluitend voordelen! Eenvoudige bediening - steeds gelijkmatige temperatuur - geen stof en vuil, roet en as - geen brandstofopslag - geen kolendamp - geen kans op ongevallen. Niets dan aangename warmte en zuivere lucht voor mensen,dieren en planten! Ende fraaie kachel kan overal worden geplaatst. Geen schoorsteen of andere afvoer nodig! Mogen wi| eens voor U uitrekenen hoe weinig 't U aan stroom kost, om deze voordelen te genieten? U wilt meer weten over deze allermodernste wijze van verwarmen? Schrijft U dan vandaag nog even een briefkaartje aan de PZEM. U hoeft alleen maar Uw adres en „accumulerende kachel" te vermelden. Onze verwarmingsdeskundige komt U dan geheel vrijblijvend vertellen hoe de kachel werkt en hoeveel de kosten per stookseizoen voor U zouden bedragen. Schrijf op Uw briefkaart het woord „folder" als U liever eerst alleen een folder wilt ontvangen. Koopprijs - geheel gemonteerd en aan gesloten f 995.- Huurprijs - contract voor 60 maanden - f 8.80 per maand Middelburg Tel. COIISO) 4251 VRIJDAG 19 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouverture.., radio voor vroege mensen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Lich te gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de jeugd; 10.15 Klassieke gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Klari net en piano; 11.50 Als de ziele luistert, lezing; 12.00 Middagkl.; 12.04 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Pianospel met ritmische begelei ding; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nws; 13.15 Platennieuws; 13.20 Lichte gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Populaire orkest werken; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Mo derne kamermuziek; 18.00 Lichte gram.; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte orkest muziek; 18.20 Lichte gram.; 18.50 Regeringsuitz.: De nieuwe Alge mene Bijstandswet, lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Boek bespreking; 19.30 Vliegende schij ven, verzoekprogr. voor de mili tairen; 20.30 De Bruiloftsgast, hoorspel; 21.35 Dansorkest en so listen; 22.15???; 22.25 Boekbe spreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Strijkork.; 22.55 Gianni Schicchi, komische opera; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 8.10 Ochtendgym.; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Klaarwak ker: lichte gram., reportages, meded. en comm.; 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 VA RA' s boottocht 1963; 8.25 Lichte gram., met om 8.30 Kinderstrip; 9.00 Ochtendgym. voor de vrouw; 9.10 Klass. muz.; 10.00 De begin selen van de Nederlandse taal, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Babysitten (herh.); 10.50 Lichte gram.; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Pianorecital; 11.35 Elektro nisch orgel; 12.00 Lichte orkest; 12,2o Regeringsuitz.: Uitzending voor de landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Sport en recreatie, afgewisseld met gram.; 13.00 Nws; 13.15 Med., eventueel act. of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Licht ork.; 14.00 Clavecimbelrecital; 14.25 In gesprek met Remco Campert. (Ie van een reeks van vier gesprek ken); 14.45 Gastenavond, gevar. progr.; 16.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muzikale lezing; 16.30 Licht ork.; 18.00 Voor de zieken; 17.30 Pianoduo; 17.50 Ac tualiteiten; 18.00 Nws; 18.15 Ge sproken brief uit Vlaanderen; 18.20 Licht ensemble; 18.50 Draai orgelklanken; 19.00 Voor de kin deren; 19.10 Gevar. gram.; 19.30 Onthullingen, progr. over vertol ken en herscheppen. (III); 19.50 Weekend-agenda; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Tus sen de buien door, gesprekjes; 20.40 Op bezoek bij anderen, ge sprek (II); 21.00 VARA's boot tocht 1963; 21.40 Sranang Tori, Surinaams progr.; 22.00 Metropole ork.; 22.30 Nws; 22.40 Zeggen of laten zeggen, overdenking; 23.00 Socialistisch nws in Esparanto; 23.10 Prettig weekend, een pla- tenreis; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nieuws; 12.03 Noordzeefestival-varia; 12.30 Weerber.; 12.35 Zuidamerikaanse muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws en weerber.; 13.15 Lichte muziek; 14.00 Nws; 14.03 Kamermuziek; 15.30 Lichte muz.; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursber.; 16.09 Lichte mu ziek; 17.00 Nws; 17.15 Lichte mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Gevar. mluz.; 1'8.20 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Zang en dans muziek; 19.55 Noordzeefestival; 20.00 Variété-muziek; 20.25 Mo derne muz.; 20.45 Klankbeeld; 21.00 Noordzeefestival; 23.00 Nws; 23.05 Noordzeefestival; 23.10 Ge varieerde muz.; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 19.30 De graaf van Monte Cristo, filmfeuilleton, (dl. 7). 20.00 Journaal en weeroverz.; 20.20 Cabaretprogr.; 20.50 Atten tie; 21.30 Ballet; 21.50 Louis Cou perus-herdenking; 22.20 Dagslui ting; 22.3522.40 Journaal; VL. BELG. TV; 19.30 Rome in Afrika, film; 19.55 Weerpraatje; 20.00 Journaal; 20.20 Schipper naast Mathilde, TV-feuilleton; 21.10 Wetenschappelijke reporta ge; 22.00 Filmnieuws en nieuwe films; 22.45 Journaal.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5