De herindeling van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten Provinciaal nieuws Naar een stad van 200.000 inwonners? Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 juli 1963 Gemeenteraad van 7 erneuzen DE VISIE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS De grenswijziging uit planologiseh oogpunt bezien TERNEUZEN De 50.000ste! AXEL Gemeenteraad van Terneuzen RETRANCHEMENT ST. ANNA TER MUIDEN Pdrus Hondius Lyceum Terneuzen In de op maandag 22 juli a.s. te houden vergadering van de Terneuzense gemeente raad komen de grenswijzigingen aan de orde, die Gedeputeerde Staten op 19 april j.l. ter kennis van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben gebracht. Er is de laatste tijd over die herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen al heel wat te doen geweest. Blijkens de persverslagen staan de meeste gemeenteraden vierkant af wijzend tegenover de voorstellen van G. S. Voor een deel is dat verklaarbaar. De onder vinding die men o.m. heeft opgedaan in de gemeente Vogelwaarde, maant tot voorzich tigheid, maar dit wil nog niet zeggen dat men de totaal veranderde omstandigheden (speciaal in de Kanaalzone) eenvoudigweg zou moeten negeren. Daarom zal het velen een genoegen hebben gedaan, dat na de meestentijds zwak gear gumenteerde negatieve standpunten ook enige frisse, van realiteitszin getuigende stemmen te beluisteren zijn geweest. En wij hebben ons afgevraagd (en wij niet alleen), of het geen aanbeveling zou hebben verdiend dat de gemeentebesturen in de Kanaalzone samen aan de conferentietafel hadden plaatsgenomen om te onderzoeken tot hoever men eikaars standpunt kon naderen. De toekomst van de industriegebieden langs en aan het kanaal van Terneuzen naar Gent vraagt de volle aandacht voor de belangen van de gehele streek en alle grotere of kleinere plaatselijke be langetjes dienen daarvoor op zij te gaan. B. en W. van' Terneuzen hebben een diepgaand onderzoek laten instellen naar de toekomstmogelijkheden die de Kanaalzone biedt. De resultaten van dat onderzoek legt het college de gemeente raad voor in de vorm van een aantal deskundige rapporten van de stedebouwkundige ir F. J. Gouwetor en van het Nederl. Econ. Instituut te Rotterdam dat onder leiding staat van prof. ir L. H. Klaassen. In hun praeadvies aan de raad, hetwelk hieronder in zijn geheel volgt, komen B. en W. tot een standpuntbepaling die wij de resul tante zouden kunnen noemen van de rijkgedocumenteerde conclu sies der genoemde deskundigen. Met voldoening, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad, con stateren wij dat het initiatief tot de herindeling is uitgegaan van G. S. Bij verschillende gelegenheden hebben wij de wenselijkheid van een herziening der gemeentegrens bepleit, maar steeds met de toevoeging dat het initiatief daartoe van de provinciale overheid moest uitgaan. Dat er een verlangen naar ge meentelijke herindeling bestond, laat zich verklaren. Immers zo- wej bij de uitvoering van pro jecten, als bjf het uitstippelen van toekomstige beleidslijnen, komen wjj herhaaldelijk tot de conclusie, dat de gemeente Ter neuzen in haar huidige opzet niet voldoende recht kan laten wedervaren 'aan haar functie op het terrein van het wonen (de woonfunctie) en aan haar func tie op het terrein van de indus triële ontwikkeling (de indus triële functie). Wat de woonfunctie betreft is dit in bijzondere mate gebleken aan de oostgrens der gemeente. Bij de planologische opzet moest steeds rekening worden gehou den met deze grens, welke aan de westzijde van de Otbeense kreek ligt, ofschoon de behoefte werd gevoeld ook de terreinen aan de andere zijde van die kreek in de stedebouwkundige vorm geving te betrekken. Ook het college van G. S. blijkt thans van oordeel dat bedoelde terrei nen bij het gebied van Terneu zen moeten worden gevoegd. Bij realisering van het herindelings plan zal bet dus mogelijk zijn aan de woonfunctie in dit gebied meer inhoud te geven. Voor zover de industriële func tie aangaat is duidelijk ervaren, dat het voor een geïntegreerd economisch beleid wenselijk zou zijn, wanneer de terreinen ter weerszijden van het kanaal van Terneuzen naar Gent tot aan de nieuw- te vormen gemeente Sas van Gent tot het grondgebied van Terneuzen zouden behoren. Voorts is herhaaldelijk de be hoefte gebleken aan terreinen aan diep vaarwater langs de Westerschelde. Weliswaar kon ter ontsluiting van de industrieterreinen in de Nieuw-Neuzenpolder met de ge meente Hoek een bevredigende regeling worden getroffen, maar met het oog op een verdergaan de ontwikkeling in westelijke richting moet het voor een doel matig gericht economisch beleid noodzakelijk worden geacht deze terreinen in één hand te brengen. Daarnaast wordt opgemerkt, dat tegenover ons college meer malen belangstelling is getoond voor industrievestiging op ter reinen aan diep vaarwater langs de Schelde, aan de oostzijde van onze gemeente. Teneinde deze ontwikkeling te kunnen bevorde ren moet het noodzakelijk wor den geacht ook deze terreinen aan het grondgebied onzer ge meente toe te voegen. Het vorenstaande overziende constateren wij, dat liet college van G. S. in vele opzichten tege moet is gekomen aan de eisen, welke uit een oogpunt van een goede vervulling zowel van de woonfunktie, als van de indus triële functie, aan een stad als Terneuzen moeten worden ge steld. In grote lijnen kunnen wij ons dan ook verenigen met het'her indelingsplan, zoals dat door G. S. is ontworpen. Niettemin is er aanleiding het voorstel aan een kritische be schouwing te onderwerpen en onze gedachten, waar die van het plan afwijken, naar voren te brengen. Het is begrijpelijk, dat B. en W. ons in een dergelijke belangrijke aangelegenheid niet geheel door eigen inzicht hebben willen laten leiden, maar bijstand hebben ge zocht bij deskundigen op dit ge bied, teneinde zo goed mogelijk voorbereid met, een voorstel in de vergadering te komen. B. en W. hebben hiertoe contact ge zocht met het Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam, dat onder leiding van prof. dr. L. H. Klaassen een rapport heeft uitgebracht over de economische ontwikkelingsmogelijkheden on zer gemeente en met de stede bouwkundige ir. F. J. Gouwetor, die de planologische aspecten van het herindelingsplan heeft onderzocht. Het advies van het N. E. I. en de conclusie van ir. Gouwetor, mede neergelegd in een viertal kaarten, werden B. en W. inmid dels toegezonden. B. en W. zullen beide rappor ten aan een korte bespreking onderwerpen, om daarna onze eigen visie op het herindelings plan te geven. Beide adviseurs zijn tot de conclusie gekomen, dat uitbrei ding van het grondgebied onzer gemeente gewenst is en wel in dezelfde richting als G. S. heb ben voorgesteld. Immers beide zijn van oordeel, dat het nood zakelijk is omvangrijke voor in dustrievestiging geschikte ter reinen, zowel aan beide zijden van het kanaal, als langs de oevers van de Westerschelde ten oosten en ten westen van Ter neuzen, aar. de gemeente toe te voegen. Dat dit standpunt tevens inhoudt het brengen onder het bestuur van Terneuzen van de gehele gemeenschap Sluiskil, be hoeft nauwelijks toelichting. Met dit dorp bestaan dermate stevige historische banden, terwijl het in economisch opzicht zodanig ver weven is met de gehele struc tuur onzer gemeente, dat aan een andere oplossing nauwelijks gedacht zou kunnen worden. Zoals uit de kaart van ir. Gouwetor blijkt, heeft deze hier en daar een verdieping van de terreinen ten oosten van de Otheense kreek voorgesteld. Dit dient te worden beschouwd als een technische correctie, welke niet van principiële betekenis is, doch is ingegeven door de ge dachte, dat van de daar gelegen terreinen een optimaal gebruik moet kunnen worden gemaakt. Interessant is voorts, da; bei de adviseurs het wenselijk ach ten de grenzen onzer gemeente verder in westelijke richting te verleggen dan het college van G. S. heeft voorgesteld. Dit zou er toe kunnen leiden, dat het huidige territoir der gemeente Hoek bij de gemeente Terneuzen zou worden betrokken, een ge dachte, waarop wij hierna terug komen. DE WOONFUNCTIE Met betrekking tot de woon functie merken B. en W. op het juist te achten, dat het gehele territoir van de Otheense kreek binnen onze gemeente wordt ge bracht. Rondom deze waterpartij kan het ontstaan van attractieve woonwijken worden bevorderd, welke bij de verwachte verdere industriële ontwikkeling op unieke wijze huisvesting kunnen bieden aan de groeiende bevol king onzer stad. Het te ver in zuidelijke richting voortschrijden der bebouwing kan daardoor worden voorkomen. Een even wichtige stadsuitleg zal hierme de ten zeerste gediend zijn. Een verdere uitbreiding der gemeente in westelijkeVriehting, zoals beide adviseurs voorstel len, achten B. en W. gewenst. Hoewel liet nimmer in de be doeling va,n B. en W. heeft ge legen een aanslag te plegen op de zelfstandigheid van een na burige gemeente, komt deze zaak in het licht van de voor stellen van G. S. met bètrekking tot de gemeente Hoek geheel anders te liggen. Het voorstel gaat er n.I. van uit, dat die ge meente toch haar zelfstandigheid zal moeten prijsgeven om met andere gemeenten tot één nieu we gemeente te worden samen gevoegd. De vraag kan dan on der ogen worden gezien of het niet beter zou zijn het grondge bied van Hoek te voegen bij de in de onmiddellijke nabijheid ge legen gemeente Terneuzen. Deze vraag beanwoorden B. en W. zonder voorbehoud bevestigend. Voor het voeren van een verantwoord planologisch beleid, in het bijzonder met het oog op momenteel wellicht nog niet te voorziene ontwikkelingen aan de westelijke zijde van het kanaal, moet het van groot belang wor den geacht, dat het grondgebied van de huidige gemeente Hoek bij Terneuzen wordt gevoegd. De vervulling van de indus triële functie zal beter tot haar recht komen, wanneer overeen komstig het voorstel van G. S. de terreinen aan beide kanaal oevers tot aan de nieuw te vor men gemeente Sas van Gent en langs de oevers van de Wester schelde ten westen en ten oos ten van de huidige gemeente grenzen aan onze gemeente worden toegevoegd Op incidentele punten dienen»™. naar onze mening enkele cor- overtuiging komen, dat de vor ming van één gemeente in de Kanaalzone gewenst is dan zou den B. en W. aan een oplossing in breder verband de voorkeur geven boven de vorming van 'n lange, doch vrij smalle kanaalge meente. Alsdan kiezen B. en W. voor één grote centrale ge meente, in het oosten begrensd door een grote gemeente Hulst en in het westen door één of twee gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen. Hoewel zulks niet aan het oor deel van B. en W. is onderwor pen zou het voor een goede sa menwerking met de toekomstige gemeente Sas van Gent wense lijk zijn, dat deze gemeente in het oosten beperkt zou blijven tot de ruimere oevers van het kanaal, zoals het college van G. S. heeft voorgesteld. Als logisch gevolg echter van de eventuele toevoe ging van het grondgebied van de gemeente Hoek aan Terneuzen zou de huidige gemeente Philip pine met de nieuwe gemeente Sas van Gent verenigd kunnen worden. Ter vermijding van misver stand achten wij het dienstig op te merken, dat na de totstandko- recties te worden aangebracht. Dit geldt met name voor de oos telijke grens, die zodanig gepro jecteerd zou kunnen worden, dat een smalle strook van de huidi ge gemeente Vogelwaarde bij Terneuzen wordt getrokken, ten einde een volledige benutting van de Schelde-oever aldaar mo gelijk te maken, terwijl het voorts gewenst is, dat ter hoog te van de buurtschap Spui wat meer armslag wordt verkregen. Aan de westzijde zouden de terreinen aan de Westerschelde aan betekenis winnen, wanneer de grens van Terneuzen enige honderden meters buiten de oostelijke Braakmandijk zou worden gelegd, opdat ook het sehorregebied ten dele tot ons grondgebied zal behoren. Er ontstaat dan de mogelijkheid om daar een buitenhaven aan te leg gen ter bediening van de indus trieterreinen in de Nieuw-Neu zenpolder. Hef advies van het N, E. I. om in de 'Kanaalzone slechts één ge meente te creëren is op economi sche gronden te verdedigen. B. en W. zijn echter van mening, dat andere factoren zich voors hands tegen de vorming van één gemeente langs het kanaal ver zetten. Mochten G. S. alsnog tot de als wij die voorstaan, de gemeen te Terneuzen nog gedurende tientallen jaren huisvesting zal kunnen bieden aan de zich uit breidende bevolking. Waar spra ke is in de rapporten en schetsen van andere woonkernen moet worden bedacht, dat hier progno ses op lange termijn in discussie zijn. Door de situering langs de Sch'eldeoever en aan de Otheen se kreek zal het Terneuzense woongebied bovendien een grote aantrekkingskracht bezitten. Ons standpunt kan tenslotte als volgt worden samengevat: a. in grote lijnen kan worden ingestemd met het herindelings plan van G. S.; b. nu de gemeente Hoek toch haar zelfstandigheid moet prijs geven achten wij het gewenst het gehele grondgebied van die ge meente aan de gemeente Terneu zen toe te voegen, hetgeen in houdt, dat de westelijke grens, de huidige grens tussen de ge meenten Hoek en Biervliet dient te volgen; c. het is gewenst aan de oost zijde der gemeente enkele cor recties aan te brengen. B. en W. geven tenslotte de raad in overweging te besluiten, conform het vorenstaande, het standpunt van Terneuzen ten aanzien van de herindeling van gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren aan Ged. Staten kenbaar te maken. Aan het op een verre toekomst ingestelde rapport van ir F. J. Gouwetor ontlenen wij nog de volgende interessante gegevens, waarbij wij niet voor de eerste keer vaststellen dat wij bewon dering hebben voor de sterk op timistische toekomstverwachtin gen van de rapporten. De meest wenselijke omvang van de gemeente Terneuzen moet worden gezien in het licht van de woon- en werkgelegenheid in het gebied van het kanaal Gent Terneuzen in de komende halve eeuw. Daarbij moet worden uit gegaan van liet aantal inwoners, dat naar de mening van deskun- dingen ons land zal tellen in 't be gin van de volgende eeuw. Ons land zal dan 18 a 20 miljoen in woners tellen, die hoofdzakelijk in de steden zullen moeten wo nen, aangezien het platteland niet meer op kan nemen en waar schijnlijk achteruit zal gaan in werkgelegenheid door de toene mende mechanisatie van de land en tuinbouw. De randstad Holland is al zeer verstedelijkt en de vraag naar recreatieruimte laat nauwelijks toe, dat de bevolking van de randstad nog meer toeneemt dan 3 a 4 miljoen boven het huidige aantal. De resterende 3 a 4 mil joen in dg komende halve eeuw zullen dus in de kleinere steden in de zuidelijke en oostelijke provincies moeten worden ge huisvest. Daarbij komen vooral ter sprake de gebieden, waar in dustrialisatiemogelijkheden op grote schaal liggen. Eén van die gebieden is de kanaalzóne en de export van bevolking, die nodig zal zijn uit de randstad Holland, zal aanleiding kunnen geven tot- de verwachting, dat als hier vol doende industrie komt (en de mogelijkheid voor het inrichten van gunstig gelegen industrie terreinen vooi- zware en middel zware industrie is hier groot), er een stad zal kunnen ontstaan van 2 a 300.000 zielen. De werkgelegenheid voor deze stad kan verzekerd zijn, omdat de mogelijkheid aanwezig is om 2800 ha industrieterrein in de kanaalzóne tot ontwikkeling te brengen. Dit areaal is naar de huidige begrippen voldoende om een bevolking van een dergelijke grootte werk te geven. Uit stedebouwkundig oogpunt gezien is het noodzakelijk, dat alle toekomstige industriegebie den, alle woonwijken, de gebie den voor de z.g. korte recreatie en de verkeersverbindingen tus sen deze elementen binnen de ge meente Terneuzen komen te lig gen. Ir Gouwetor acht het n.I. van groot gewicht, dat de ge meente zelf zeggenschap heeft over de verschillende facetten van het gemeentelijk leven en dat zij b.v. voor de korte recrea tie niet afhankelijk is van de in zichten van andere gemeenten. De woonmogelijkheden in de kern Terneuzen zijn begrensd tot 140 a 170.000 inwoners. Er zullen dus flinke satellietdorpen of -ste den moeten komen, die binnen het gemeentegebied moeten lig gen, maar op enige afstand van de woonkern. Als zodanige con centraties zou ir Gouwetor wil len zien: Axel en Hoek en even tueel een kern Sas van Gent— Westdorpe. De huidige gemeente Terneu zen is voorbestemd om uit te groeien tot deze toekomstige grote kanaalgemeente, omdat hier al een belangrijke aanzet aanwezig is en in goedgekeurde uitbreidingsplannen potentieel aanwezig is voor een maatschap pelijk, cultureel en economisch centrum. De voorsprong, die Ter neuzen heeft, is zó groot en de ligging langs de Westerschelde- oever biedt zo grote mogelijkhe den, zowel uit een oogpunt van wonen als economisch, dat het verspilling van krachten zou be tekenen om in het gebied van de kanaalzóne deze gemeente niet een overheersende rol toe te kennen. Bovendien lijkt het nood zakelijk dat in de kanaalzóne al thans één flinke stad ontstaat, omdat alleen daarin zich een maatschappelijk en cultureel leven van betekenis kan ontwik kelen. Ir Gouwetor komt dan tot een drietal mogelijkheden ten aan zien van de herindeling van de gemeentegrenzen in het gebied van de kanaalzóne: 1. een plan ten dele overeen komend met het plan van G. S., waarbij echter de oostgrens van Terneuzen zó ver is opgescho ven, dat het mogelijk is woonge bieden van voldoende omvang te ontwerpen ten oosten van de Othenese Kreek. Aan de westzijde is Hoek in zijn geheel bij Terneuzen ge dacht, omdat het dan mogelijk wordt nabij Hoek woongebieden te ontwerpen, die een gunstige positie innemen ten opzichte van het grote industriegebied in de Nieuw-Neuzenpolder. De Othene se Kreek, de Voorste Kreek en de Achterste Kreek (ten noorden van Hoek) kunnen van groot be lang worden voor de korte recre atie; 2. een plan, waarbij het ge hele kanaal met omgeving in één gemeente wordt gelegd, die ge vormd wordt door Terneuzen, Sas van Gent, Westdorpe, Phi lippine, Hoek en Zaamslag. Deze gemeente zal dus wél alle indus triegebieden, maar niet alle woongebieden verenigen, omdat het belangrijke potentiële woon gebied Axel buiten de gemeente blijft; 3. een plan, waarbij geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen met in begrip van Biervliet, slechts uit twee gemeenten zal bestaan, n.I. Terneuzen en Hulst, waarbij Ter neuzen dan zal omvatten de ge meenten Biervliet, Hoek, Philip pine, Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag, Axel, Zuiddorpe, Koe wacht en Overslag, benevens een strook van dè gemeente Vogel waarde. Ir Gouwetors voorkeur gaat uit naar het voorstel 1, waarbij echter voorop gesteld moet wor den, dat er een bijzonder goede samenwerking moet worden ge schapen, misschien in een boven- gemeentelijk orgaan, tussen de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van GentWestdorpe, vooral op stedebouwkundig gebied. Van voorstel 2 kan het be zwaar zijn, dat wél alle industrie gebieden in de nieuwe gemeente Terneuzen zijn verenigd, maar da; één belangrijk woongebied, Axel, buiten de gemeente blijft. Voorstel 3 is het meest radi caal en het meest consequent. Worden de grenzen op deze wijze veranderd, dan kan men er zeker van zjjn, dat de in de aanvang van dit betoog gestelde voor waarden alle aanwezig zijn en dat alle samenhangende indus trie-, woon- en recreatiegebieden homogeen worden bestuurd. Gistermiddag te kwart voor vier wachtte de heer P. F. Gel derland, technisch assistent Rijkspolitie, bij het passeren van het loket van het Scheldebad, een verrassing. Hij werd n.I. begroet door de sportambtenaar der gemeente, de heer J. Johannisse en de bad meester de heer Chr. Kroezen, waarvan eerstgenoemde de heer Gelderland mededeelde dat hij sedert de opening van het Scheldebad op 17 mei j.l. de 50.000ste was die van de geneug ten van het zeer fraaie Schelde bad gebruik maakte, hetgeen in de korte tijd van de ingebruik neming van de open badinrich ting wel wijst op een druk be zoek. Hierbij komt nog dat de maand juni niet bepaald gunstig was voor de baders en baadsters. Er zijn echter zonnige dagen geweest, die een record aantal van 2300 bezoekers liet aante kenen. Het gemeentebestuur meende de 50.000ste bezoeker een verras sing te moeten bereiden in de vorm van een gratis seizoenkaart voor het jaar 1963, welke kaart de heer Johannisse met een ge lukwens overhandigde. Baldadigheid In de nacht van dinsdag op woensdag werd door tot nog toe onbekenden aan boord van de veerboot „Prins Willem I" een op slot zijnde deur van een berg plaats vernield en de daarin staande voorwerpen en een drie tal kratten met melk, toebeho rende aan de hofmeester, over boord gegooid. Het is opmerkelijk dat het ru moer dat het forceren van een gesloten deur en het in bet wa ter werken van de kratten met melk niet door het aan boord van de veerboot overnachtend personeel is opgemerkt, althans geen onderzoek naar het rumoer is ingesteld. Hoewel het vermoeden bestaat dat de vernieling is geschied door opvarenden van het op de rede in lossing liggend zeeschip „Elga" en de recherche bij de opvaren den van dit schip een onderzoek heeft ingesteld, leverde dit geen resultaat op. Landbouwhuishoudschool „Molenkwartier" Zoals ieder jaar bestond er voor de diploma-uitreiking van de landbouwhuishoudschool, die op 17 juli j.l. in de huishoudschool gehouden werd, grote belangstel ling. De directrice van de school Kantoorgebouw Boerenleen bank te Sluiskil In de maandag a.s. te houden vergadering van de gemeente raad komt o.m. een verzoek in behandeling van de Coöp. Boe renleenbank Terneuzen tot aan koop van een perceel bouwgrond te Sluiskil voor de bouw van een bankgebouw annex woning. B. en W. stellen de raad voor aan de Boerenleenbank voor noemd een perceel bouwgrond te verkopen ter grootte van 117 m'*, gelegen in het uitbreidings plan Sluiskil, voor de prijs van ƒ70,per vierkante meter. Verder wordt voorgesteld aan de heer P. Duivens te Sluiskil een perceel grond ter grootte van 220 vierkante meter te verkopen voor de prijs van 25,per vier kante meter voor de bouw van een winkel met woning. Sluiskil staat in deze raadszit ting wel in het centrum der be langstelling. De agenda vermeldt n.I. nog twee aanvragen tot aan koop van bouwgrond. De eerste is van de heer A. Pieters, aan wie B. en W. voor stellen een perceel bouwgrond toe te wijzen ter grootte van 1065 vierkante meter voor de bouw van een transportbedrijf met woning. De prijs van deze grond in het exploitatieplan Sluiskil is vastgesteld op 20, per vierkante meter voor het voorterrein (390 m-) en ƒ8,— voor het achterterrein (675 m2). Voorts is er een verzoek van de heer A. J. de Krijger voor de aankoop van een perceel bouw grond voor de bouw van een benzinestation. B. en W. stellen voor aan de heer De Krijger te verkopen een perceel grond ter grootte van 400 m2 voor de prijs van 40, per m2. K. K. bejaardentehuis. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor aan de St. Willibrordus-stichting te Terneuzen een perceel bouw grond te verkopen ter grootte van 5900 m2. Deze bouwgrond zal worden benut voor de bouw van een R. K. bejaardentehuis. Indien samenvoeging nood zakelijk is, dan een combi natie van kustgemeenten In de gisteren gehouden ver gadering van de gemeenteraad, welke gehouden werd onder lei ding van burgemeester J. A. Leenhouts, sprak de voltallige raad zich unaniem uit tegen de voor wat de gemeente Retran- schement betreft, door Gedepu teerde Staten voorgestelde her indeling van Zeeuws-Vlaande ren. Het voorstel van B. en W. om, indien samenvoeging met andere gemeenten noodzakelijk is, te komen tot een samenvoeging van de kustgemeenten Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retran- chement, werd met algemene stemmen aangenomen. Verkeersongeval Aan de grens bij Sint Anna ter Muiden vond een aanrijding plaats. Een personenauto waarin een tweetal Belgische dames gezeten was, kwam vanuit de kom en moest om linksaf naar Sluis af te slaan door een file auto's die voor de grensover schrijding stond te wachten. Op dat ogenblik naderde echter ook een Duitse auto waardoor een botsing ontstond. Eén van de Belgische dames werd hierbij ernstig gewond en moest naar de kliniek in Knok- ke worden vervoerd. Beide auto's werden door de botsireg zo zwaar beschadigd dat zij weggesleept wérden zeer zwaar beschadigd. BEVORDERINGEN MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Van klasse II naar III ld van Akkeren, Terneuzen; Da den Doelder, Axel; Ma de Feijter, Vogelwaarde; Jy van Hecke, Ter- Ga Luitwieler, Sas van Gent en Je Pennings, Axel. Van klasse III naar IV: Me Adriaansen, Sa Hol, Ye Jan sen, Ma Muitten, Ja van Minnen en M. van Os, allen Terneuzen; Ea de Putter, Zaamslag; Ma Ram- meloo, Ne van Stx-ien, Ka Verlin de en Cha de Vries, allen Terneu zen en Tha Wechgelaar, Sluiskil. Van klasse IV naar V: Eh. de Blaeij, Axel; Ja de Rid der. Terneuzen; Ja Verjaal, Phi lippine; Ma Vos, Axel en Ma v, d. Winkel, Terneuzen. BEVORDERINGEN HANDELSAVONDSCHOOL VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Van klasse I naar II: W. v. d. Giessen, Sas van Gent; Ha Herrebout, Hoek; J. de Jonge' en K. Leenhouts, beiden Terneu-' zen; J. van Luijk en mevr. M.' Mieras, beiden Axel; Ln v. d.l Peijl, J. A. Rouw, mevr. Van' StaalWeststrate (met lof), J. van' Tiel, H. Verboom en Ea WillemsJ allen Terneuzen. Van klasse II naar III: Ne van Aken, Cha de Doelder, Ma Hamelink, allen Terneuzen; - L. Moerman (met lof), Hoek; F. Romeijnsen, Terneuzen; A.jgchee- le. Biervliet; Wy Steketee en Jy van Wijck, beiden Terneu2ën. heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder burgemeester Ter Haar Romeny, voorzitter van de commissie Landbouwhuishoudon- derwijs, mej. Van der Leeden, consulente van de Z. L. M., de voorzitster van de commissie van toezicht, mevr. De Feijterde Regt, de leerkrachten, het perso neel en de ouders van de ge slaagde meisjes. Vóór de pauze had de officiële uitreiking van de diploma's van de primaire opleiding plaats. In de pauze werd er thee ge schonken met eigen gebakken cake. Het geheel werd opgeluis terd met zang van de geslaagde leerlingen onder leiding van de heer Heyt. Na de pauze vond de diploma uitreiking plaats van de assisten tenopleiding, die dit jaar de na druk had op de naaldvakken. Er werd geen enkele candidate afgewezen. Na de officiële uitreiking wenste burgemeester Ter Haar Romeny de meisjes geluk met het behaal de succes, ook namens mej." Van der Leeden. Hierna richtte mevr. De-Feij terde Regt nog een woord tot de meisjes en de ouders. ,Waar-| na mej. Zwart iedereen hartelijk- dankte. i Een afgevaardigde van de as-I sistenten-klasse overhandigde de- directrice nog een blijvends aan-j denken voor de school. Het (pakje! bevatte een diafilm om beterel reclame voor de school tetkun- nen maken. De middag werd besloten- met) volksdansen op hetgazon''achter' de school. Op 12 september begint-,-voprj de assistentenklas de schoolwee?' om 11.30 uur. Assistenten in de naaldvakken; Addy Klaassen (met lof),«Adri' Dellaert, Truus Dieleman.^Bep-] pie Hamelink, Carla Seheeleen] Ineke Verhulst, allen Axel;VTruus' Cornelisse, Rietje Dekker, Gorrie' de Feijter, Tannie Slotema en' Lenf Florussen. allen Zaamslag. 2-jarige primaire opleiding; Nellie Bakker, Tiny Esselbrug-i ge, Ria Goössen, Tiny Howell, Janneke Jansen, Addy de Kraker, Truus de Kraker, Catrien van Langevelde (met lof, Florrie van' Poelje, Truus de Pooter, Addy de Regt, Joke Roelof en Ineke1 Seheele, allen Axel; Riet yan den Berg, Suus Brandes, Catrien' Dieleman, Loes Verpoorte,'-Corrie de Visser, Addy Witte en Bellied van Zwienen, allen Zaamslag, en' Jo Koster, Overslag. Bestelwagen reed gepar keerd staande auto'aan. Woensdagmorgen om ongeveer, kwart voor acht reed de heep Van D. uit Spui met zijn bestel wagen door de Noordstraat al-' hier. Door onbekende oorzaak kwam hij in aanraking met een1 in die straat geparkeerd staande personenauto van het departe-' ment van Financiën. Aan beide voertuigen ont-| stond hierdoor enige materiële' schade.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2