PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDS NIEUWS DE VERMETELE DOKTER AGENDA DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 15 JULI 1963 TERNEUZEN AXEL SLUISKIL ZAAMSLAG ZIERIKZEE AFGEDANKTE MARINEVAARTUIGEN VERKOCHT DE SLUIZEN IN HET HARINGVLIET Ned. sergeant in Frankrijk verongelukt Nazi's vrijsproken van deelname aan massamoorden SCHIP GEZONKEN OP DE WESTERSCHELDE Het met metaalerts geladen sleepschip „Alberto" uit Antwer pen (100 ton, eigenaar maat schappij Carol) is zaterdagmid dag op de Westerschelde, ter hoogte van Rilland-Bath in vie ren gebroken, nadat het zater dagmorgen aan de grond was gelopen. Kapitein A. Canner en boots jongen W. Groenendijk, beiden uit Antwerpen, konden zich in veiligheid stellen. De „Alberto" was door de ster ke stroom uit het roer gelopen. Het schip werd gesleept door de sleepboot „Turk", eveneens van de maatschappij CaroL De directeur van deze maat schappij, de heer A. Carol, was getuige van de ondergang van de „Alberto", die onderweg was van Antwerpen naar Gent. Jaarvergadering C. B. T. B., Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen Vorige week vergaderde in hotel „Rotterdam" de Afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de C.B.T.B. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, opende de vergadering met het voorlezen van een bijbel gedeelte uit Ps. 104. In zijn ope ningswoord becritiseerde hij het gevoerde landbouwbeleid in het afgelopen seizoen. Vooral het gevoerde aardappelbeleid van de regering is een treurige zaak. In februari heeft men exportbeper- kehde maatregelen toegepast door vergunningen uit te geven die maar 14 dagen geldig waren, hetgeen zeer remmend werkte. Wanneer dan later bleek, dat er nog te veel aardappelen waren en grote partijen verkocht moesten worden voor veevoer, is de rege ring niet thuis. Men noemt dit Ondernemers-risico Ook het Produktsehap voor Aardappelen heeft in deze een slechte beurt gemaakt. Met de suikerbietenprijs speelt men ook een gevaarlijk spel. In de omlig gende landen maakt men deze teelt op verschillende wijzen at tractief. Bij ons geeft het L. E. I. een sober advies. Het acht een prijs van 54 voldoende. Het gevolg hiervan is dat bij na 10 minder is uitgezaaid. De vaste kosten van de suiker fabrieken zijn 75 miljoen per jaar, ongeacht veel of weinig bie ten. Dit zal inhouden dat de sui kerprijs voor de consument niet te 'houden is. De logica is bij de overheid en op het departement zoek. Een artikel in het Zeeuws Tijd schrift handelt over niet-sluiten- de grondprijzen bij aankoop door de gemeenten. Het exploitatie plan komt niet uit. Het bouwrijp maken van de grond kost 80 Dit staat vast. Hier valt niet aan te tornen. De aankoop van de grond bedraagt 20 Is nu zo'n plan te duur, dan maar knabbelen aan de 20 van de aankoop, aldus de schrijver van dit artikel (de gemeente secretaris van Koudekerke). Griezelige gedachten van over heidsambtenaren Hierna verwelkomde de voor zitter de leden en in het bijzon der ir L. Th. M. de Wit, rijks- landbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen. De agenda werd hierna afge werkt. Verschillende personen brachten verslag uit over de ge beurtenissen in het afgelopen jaar. De heer Booy, leraar aan de Christelijke landbouwschool te 's Heer Arendskerke, sprak over deze school. Uit Zeeuws-Vlaanderen bezoe ken 17 leerlingen de school. Het vervoer vindt plaats met Volks wagenbusjes, die door de afde ling Oost Zeeuws-Vlaanderen worden gefinancierd. De heer Booy prees de afdeling die er zo veel voor overheeft om ouders, die hun kinderen Christelijk on derwijs willen laten volgen, hier voor in de gelegenheid te stellen. Ir De Wit sprak vervolgens een welkomstwoord, waarin hij o.m. zeide dat het zeer belangrijk is, dat er een goede samenwer king is tussen de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en de organi satie en de landbouw in Zeeuws- Vlaanderen in het algemeen. Vanaf 1958 met de bestedingsbe perking is de kwantiteit van het personeel niet verbeterd, wèl de DE PRIJZEN VOOR MOSSELEN In de vergadering van het Pro duktsehap voor Vis en Vispro- dukten is besloten nog niet over te gaar, tot wijziging van de prijzen van mosselen voor het nieuwe seizoen. Van kwekers zijde wenste men enige prijsver hoging, terwijl van handelszijde niet akkoord kon worden gegaan met welke prijsverhoging dan ook. Alvorens een definitief standpunt te bepalen zal het Produktsehap eerst de ontwikke ling met betrekking tot de leve ring en de kwaliteit van de mos selen afwachten. Wel is besloten een extra-uit kering ten laste van het mos selfonds aan kwekers te betalen voor de zogenoemde A-mosselen van bijzondere kwaliteit, o.m. wat betreft de schelpgrootte. Ge durende de eerste weken van het op 24 juni geopende mossel seizoen zal bovendien aan die kwekers, die in deze periode aan de leveringen deelnemen, een extra uitkering worden gedaan. Het Produktsehap besloot, in verband met het veelvuldig „doordraaien" van garnalen een voorlopige heffing van drie cent per kilogram voor het garnalen-; fonds in het leven te roepen, j* kwaliteit. De boeren stellen steeds meer technische vragen en hiervoor hebben wij specialisten nodig. Hij onderscheidde een drietal diensten: 1. de technisch- economische door de R. L. V.- dienst; 2. de agrarisch-sociale, en 3. de sociaal-economische. Een goede samenwerking tus sen genoemde diensten is ver eist. Niet alleen tot welke pres taties de boer bekwaam is, maar ook het gezin en de leefbaarheid op het platteland in zijn alge meenheid is een zaak waar reke ning mee moet worden gehou den. Uit de vergadering werden ir De Wit verschillende vragen ge steld, welke door hem werden beantwoord. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende heren H. de Jong, K. de Koeijer en L. de Regt herkozen. De heer C. Vinke werd be noemd tot lid van de financiële commissie. De vergadering werd hierna gesloten met gebed. Weer een fraaie eerste prijs voor Clement van de Bulck De kortgeleden 11 jaar gewor den Clement van de Bulck, klari net-leerling van de heer Mare Breijdels van de Terneuzense Muziekschool, heeft 1,1. zaterdag op het grote nationale muziek concours te Wijk bij Duurstede een fraaie eerste prijs behaald. De jury, bestaande uit dg heren Th. v. d. Leeden, direktèur van de Muziekschool te Wageningen, en P. F. de Kort en Alb. van der Peijl, eveneens als juryleden „bo ven de rivieren" zeer bekend, waardeerden het door Clement van de Bulok gespeelde Menuetto van F. RulstRema met 173 punten (23 punten boven het vereiste aantal). Behalve het fraai uitgevoerde diploma ont ving de jonge klarinettist een zeer mooi Delftsblauw wandbord voorstellende het kasteel van Wijk bij Duurstede, waar dit na- Schoolreis openbare lagere school Vrijdagmorgen om 6 uur ver trokken twee bussen met de 'leer lingen van de drie hoogste klas sen van de openbare lagere schooi voor het jaarlijks school reisje. Via Perkpolder, Gorcum en Utrecht ging het naar Amster dam, waar men reeds om 10 mi nuten over 10 arriveerde. Het eerst werd hier een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. In het Vondelpark werd de maal tijd gebruikt, waarna een rond vaart door de Amsterdamse grachten volgde op een der prachtige rondvaartboten. Het volgende onderdeel van de reis was 'n bezoek aan de lucht haven Schiphol. Hier werd met een miniatuurtreintje een rond rit over het vliegveld gemaakt langs de op de start- en lan dingsbanen staande grote ver- keerstoestellen. Aan het einde van deze rondrit werd de gebrui kelijke groepsfoto bij een dei- vliegtuigen gemaakt. Des middags te 5 uur werd de terugreis aanvaard. Ditmaal ging de rit via Rotterdam. In 't Lies- bos wejfd nog even gepauzeerd om een verversing te gebruiken. Door de grote drukte op de weg was men iets achtergeraakt op het tijdschema en toen men aan de haven te Kruiningen arriveer de, was de boot juist vertrokken. Zo gebeurde het dan dat men een uur later dan gepland was weer te Axel arriveerde, maar de stemming bij de jeugdige reizi gers had hieronder in het minst niet geleden! De heer Blok en zijn mede leerkrachten en de leden van de oudercommissie hebben de kin deren weer van een onvergetelij ke dag doen genieten. V.V. „Sluiskil" had druk bezochte receptie Voor het behalen van het kam pioenschap van de Eerste Klasse B afdeling Zeeland en de promo tie naar de Vierde Klasse der K.N.V.B. hielden bestuur en spe lers van de voetbalvereniging „Sluiskil" in het clublokaal hotel „De Kroon" 'n drukbezochte re ceptie. Vele goede relaties van de vereniging, waaronder ook bur gemeester mr H, Rijpstra van Terneuzen en pater rector van de St Antoniusparochie, kwamen het bestuur van de vereniging hun hartelijke gelukwensen aan bieden, terwijl daarnaast ook verscheidene bloemstukken uiting gaven aan het medeleven met de club, die, behalve enkele spannende wedstrijden op het veld, nog een spannend duel moest leveren om haar rechten gehonoreerd te zien met dit kam pioenschap en de promotie. Ook de N.S.M. liet zich verte genwoordigen en de plaatselijke fanfare liet zich evenmin onbe tuigd. Namens het Sluiskilse muziekgezelschap voerde de heer C. Tendijck het woord. Deze feliciteerde bestuur en leden en herinnerde aan de gelukkig over wonnen moeilijkheden, die op het laatste ogenblik bijna roet in het eten gooiden. Vanzelfsprekend is Sluiskil bij zonder trots op de prestaties van zijn voetbalvereniging en onge twijfeld zullen de supporters de spelers nog meer dan vroeger aanvuren wanneer zij weer op het veld verschijnen, terwijl meer inwoners er aanleiding toe zul len vinden om „Sluiskil" te steu nen door zich als donateur of donatrice te melden. Geslaagd Bij het dezer dagen te Goes ge houden examen voor hulpmon teur electro-techniek slaagde on ze dorpsgenoot de heer K. J. de Vos, Dodelijk ongeval. Op de provinciale weg Zierik- zeeHaamstede is zaterdag avond de 96-jarige J. B. uit Zierikzee door een passerende bromfietser gegrepen, tegen de weg geslingerd en, tijdens over brenging naar het plaatselijk ziekenhuis, aan de gevolgen van de opgelopen verwondingen overleden. De bromfietser is na de aanrijding doorgereden. Het slachtoffer was bezig een uitge broken koe in te sluiten. Bij een vrijdagmorgen door de inspectie der Domeinen gehou den openbare verkoping werd de vroegere torpedojager het fregat H. M. „Evertsen" voor 245.555 verkocht aan de hoogste bieder Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido- Ambacht. De Evertsen is 110,68 m lang, 10,90 m breed en 6,25 m hoog en heeft een waterverplaat sing van 1695 nri. De afgedankte onderzeeboot H. M. „Zwaardvis" werd, inbegrepen de 130 ton gietijzeren ballast, verkocht voor 166.500 aan Jos Desmet te Ant werpen, die voor de Evertsen ƒ215.000 had geboden. De Zwaardvis werd in 1944 in En geland gebouwd, is 83 m lang, 8 m breed en 5.37 m hoog, heeft een waterverplaatsing van 1180 ton. De Evertsen werd destijds overgenomen van de Britse ma rine en als torpedojager in dienst gesteld. Hij nam in de oorlog deel aan convooien naar Moer- mansk; in juni 1944 opereerde de Evertsen in het Kanaal tijdens de landingen op de Normandi- sche kust. Het nam voorts deel aan de politionele actie in Indo nesië in 1947 en opereerde in 1950 in de Koreaanse wateren. Na in 1956-57 te zijn verbouwd tot fregat patrouilleerde het schip in de wateren van Nieuw- Guinea. HEDENAVOND AXEL; Het Centrum, 8 uur: „De man die Liberty Valance doodde". TERNEUZEN; Terrein Zui dersportpark, 6.45 uur: Rijks waterstaatScheepswerf. DINSDAG 16 JULI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jungle-gangsters". MIJNWERKER WINT HOOFDPRIJS IN DUITSE LOTTO De 27-jarige mijnwerker Aug. Kooika uit Ubach over Worms heeft onlangs de hoofdprijs van DM 500.000 gewonnen in de Duit se Lotto. Deze geluksvogel, die kort na de tweede wereldoorlog met zijn moeder en vijf zusjes uit Polen naar ons land is gevlucht, heeft een week vakantie gehou den, maar zal heden weer in de mijn Juliana te Eygelshoven af dalen om zijn werk te hervatten. Een overzicht van de enorme sluizen in het Harinavliet. Het zijn de uitwateringssluizen die in de afgelopen jaren in het bouweiland, midden in het Ha ringvliet, zijn geconstrueerd, en die nu met rasse schreden de MAN OVERBOORD Een opvarende van het Griek se schip „Eurygenes" (6373 brt, van de rederij Via Martima San Basilio) is vrijdagavond voor de kust van Walcheren, bij Zoute- lande, overboord geraakt. De man heeft zwemmende de kust bereikt. Nadat hij in Zoutelande wat op zijn verhaal is gekomen, werd hij nog dezelfde avond te ruggebracht aan boord van zijn schip, dat daarna de reis naar Antwerpen vervolgde. Na de melding „man over boord" waren reddingboten uit gevaren en was de scheepvaart gewaarschuwd. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN In de nacht van vrijdag op za terdag is ter hoogte van de IJs- selbrug te Kampen de 17-jarige schippersknecht J. C. W. uit Amsterdam overboord gevallen en verdronken. De schippersknecht voer op 't motorschip „Cosmopoliet", met schipper H. Slobben uit Amster dam, dat aan de IJsselkade wil de meren. Terwijl 't schip draai de hoorde de schipper gespartel in het water. Hij zag zijn knecht in de rivier liggen en wierp hem een reddingboei toe, die op een meter afstand van de drenkeling terecht kwam. De boei werd ech ter niet door de knecht gegre pen, die wel kon zwemmen. Men vermoedt, dat de knecht bij het overboord vallen in aanraking met het schip is gekomen en zo danig is gewond dat hij niet in staat was de boei te krijgen. Zaterdagmorgen was het stof felijk overschot nog niet gevon den hoewel de politie te water de gehele nacht heeft gedregd. NED. KUSTVAARDER WAS EVEN IN MOEILIJKHEDEN De zes jaar oude Nederlandse kustvaarder „Lizard" (360 brt) is in de nacht van vrijdag op za terdag even in moeilijkheden ge weest op de Noordzee. Door nog onbekende oorzaak begon het scheepje op 40 mijl ten westen van Hoek van Holland slagzij te maken. Kapitein A. v. d. L. besloot toen een gedeelte van de deklast over boord te zet ten. De slagzij werd daardoor binnen acht minuten tijds opge heven. De „Lizard" was met een la ding cacaoschilvers op weg van Zaandam naar Avonmouth in het kanaal van Bristol. Het scheepje heeft de reis voortgezet. VIER GEZINNEN DAKLOOS DOOR BRAND In Rotterdam zijn zaterdag- voltooiing nadereit. door MILLY GANZ 21) (Nadruk verboden.) Toen het zo ver was, hielp de dokter inderdaad zo goed als hij kon. Over zijn witte jas bond hij een van Mila's keukenschorten en werkte, dat het zweet hem van het voorhoofd liep. „Ik moet toegeven," zei Mila met bewonderende waardering, „dat ik van mijn leven nooit zo'n mooi deeg gezien heb! Wat zal dat prachtig rijzen! En 't is zo glad als zij!" „Nu ga ik het in stukken snij den!" kondigde haar man ge wichtig aan. Mila hield zich uitvoerig bezig met de vulling en lette er niet op, dat haar helper de keuken had verlaten. Zij roerde vlijtig in de bruine, vochtige massa en merkte ook niet dat hij terug kwam en met het stuksnijden van het deeg begon. „De vulling is ook zo klaar," zei ze na een poosje, terwijl zij eindelijk even op zij keek, waar hij weer ijverig aan het werk was. Maar gat zii sgg, .deed haar bijna in een zoutzuil veranderen de dokter sneed het deeg met zijn ontleedmes! Eindelijk vond Mila weer woorden. „Goede hemel! Wat heb je nu in je hoofd gehaald, liefste? Broodjes zijn toch geen lijken! Als je patiënten dat zouden zien! Of je eerbiedwaardige collega!" Energiek legde zij haar hand op de zijne en zei: „Hier, neem dit keukenmes dat snijdt net zo goed!" „Maar het mijne snijdt toch beter!" mompelde Christen klein tjes. „Bovendien is het grondig gedesinfecteerd volkomen vrij van bacillen, wat men van jouw keukenmes beslist niet kan be weren, want gisteren nog heb je er een stuk van een dood varken mee gesneden dat heb ik zelf gezien!" Een ogenblik keken zij elkaar strijdlustig in de ogen om dan plotseling in lachen uit te bars ten als kinderen: dwaas en uit gelaten, dat hun de tranen over dejwgngen biggelden, De volgende morgen bracht Christen een rol kerstpapier mee naar huis, dat bedrukt was met dennetakjes en rode besjes. Bo vendien haalde hij een kluwen gouden pakkoord uit zijn zak. Mila, die zo stilaan zijn plan begon te doorzien, zei niets. Na het avondeten, toen zij on der de gezellige hanglamp zaten, trok dokter Christen zijn kleine vrouwtje heel dicht naar zich toe en fluisterde haar, gelukkig als een schooljongen op zijn ver jaardag, in het oor: „Haai de broodjes, Milaatje! De bakker zal ze al wel gebracht hebben! Nu gaan we ze cadeau doen aan degenen, die morgen op de heilige Kerstavond helemaal niets zouden hebben." Nog nooit had Mila zoveel moeite gehad, om zich te beheer sen teneinde haar opkomende ontroering te verbergen. Met stille verrukking keek zij in het, van inwendig genoegen stralen de gezicht van haar lieve man. Toen ging zij zwijgend de kamer uit. Na een poosje kwam zij terug met op haar armen een geuren de berg versgebakken broden. Zij zaten dicht bij elkaar aan de ronde tafel en maakten een lijst op van degenen, die een ge schenk zouden krijgen. Telkens viel de dokter weer een nieuwe naam in, zodat er uiteindelijk voor hun tweeën nog maar twee broden overbleven, maar die wa ren toch gebroken. „Een voor jou en een voor mij!" zei Mila energiek en legde 2e in de muurkast, terwijl zij de sleutel twee keer omdraaide. „Je moet het mij niet kwalijk ne men," voegde zij er schertsend aan toe, „maar mijn sociaal ge voel strekt zich ook uit tot dok ter Christen en zijn jonge vrouw!" Ijverig schreef de dokter de adressen voor de feestpaketten. Ineens hield hij met schrijven op en zei peinzend: „Vind je ook niet, liefste, dat het wel aardig zou zijn, als men daar nog iets bij zou kunnen doen iets, dat van blijvende aard is?" Onzeker keek hij langs Mila heen zou ze het niet een beetje gek van hem vinden? Of op zijn minst hem voor erg ver kwistend houden? Mila glimlachte, maar gaf geen antwoord. Nadat zij even had nagedacht, verliet zij de kamer. Hoopvol keek Christen haar na. Minuten verliepen. Hij hoorde haar deuren van kasten open- en dichtmaken. Toen in eens stond zij weer voor hem in het vertrek met haar armen vol warme kledingstukken: wollen lijfjes en kousen, een gehaakt bedjasje, werkelijk een pracht stuk van een vrouwenrok al lemaal dingen, die zij zelf nog nooit in hun jonge huwelijk ge bruikt hadden. Dokter Christen sprong op en kuste Mila stormachtig: „Wat heb je me toch goed begrepen, lieveling! Je bent toch maar een fameuze kleine vrouw, jij .(Wordt vervolgd,). morgen vier gezinnen veertien personen dakloos geworden door een vrij felle- brand, die woedde in het pakhuis van de scheepsvictualiënhandel Th. H. Derksen aan de Feijenoordkade, langs de Nieuwe Maas. Het vuur is waarschijnlijk ont staan doordat een vonk in een vat benzine sloeg. Kort daarna reeds kwamen grote steekvlam men uit het pand, die via de door de hitte gesprongen ruiten de bovenverdiepingen bereikten. De bewoners van deze étages kon den zich op het nippertje via de achterzijde in veiligheid brengen. Zij moesten al hun huisraad en bezittingen achterlaten. De brandweer, uitgerukt op de melding „middelalarm", was het vuur vrij snel meester, maar het pand was toen al uitgebrand. Bij de scheepsvitualiënhandel wordt de scheepsvictualiënhandel wordt tienduizenden guldens. AUTO ONDER TREIN Bestuurder gedood De 63-jarige gepensioneerde arjudant van de gemeentepolitie en lid van de gemeenteraad van Opheusden D. Verdulst is vrij dagavond om het leven gekomen nadat de door hem bestuurde auto op een niet beveiligde over weg tussen Kesteren en Opheus den door een goederentrein was gegrepen. De auto werd onge veer 500 meter meegesleurd. De heer Verdulst werd eruit geslin gerd. Het kostte enkele uren om het wrak van de auto met behulp van een trekker -te verwijderen. BRAND IN GRASDROGERIJ In de nacht van zaterdag op zondag heeft brand gewoed in de grasdorgerij van de firma Oene- ma te Oudeschoot. De opslag plaats, die grotendeels was op getrokken uit ijzer en beton, is uitgebrand. Bij de brand gingen naast een hoeveelheid droog gras en meelgras ook vijf nieuwe wa gens met gedroogd gras verlo ren. De brandweer van Heeren veen die ter assistentie was ge roepen, kon eerst zondagmiddag om ongeveer 4 uur inrukken. Vermoed wordt dat de brand is veroorzaakt door zelfontbran ding. De firma was tegen brand schade verzekerd. ONTVLUCHTE GEVANGENE ZOND DIRECTEUR PAKJE De directeur van de strafge vangenis in Scheveningen heeft zondagavond een pakje ontvan- ge, dat d e sportkleding bevatte van de enkele dagen geleden op spectaculaire wijze ontvluchte 27-jarige Haagse zeeman J. B. Ook zat er in het pakje een briefje waarin B. de directeur bedankte voor de goede behande ling en meedeelde, dat hij voor lopig nog wat vakantie zou hou den. Het pakje werd zondag avond gevonden op liet dak van een rijwielstalling dichtbij de hoofdingang. B., die veroordeeld was wegens poging tot diefstal met geweldpleging op een taxi chauffeur, had tot eind mei 1964 gevangen moeten zitten. Hij wist echter over een hoge muur te komen en nam vervolgens met een ware tijgersprong de laatste hindernis naar de vrijheid. SCHILDER DOOD GEVALLEN De 21-jarige schilder D. van B. uit Oosterhout is zaterdag ochtend bij schilderwerkzaamhe den aan één van de gashouders van de Westergasfabriek aan de Haarlemmerweg in Amsterdam van een hoogte van ongeveer 25 meter naar beneden gevallen en op slag gedood. De heer v. B. werkte met twee collega's op een beweegbare stelling. Beide andere schilders konden zich aan de touwen vast grijpen. Van B. stond middenin. Vermoedelijk is het ongeluk ont staan bij het vieren van de tou wen waarmee de "stelling kan worden verplaatst. Eén van de andere schilders liep een shock 'op. JALOERSE WINKELIER STEEKT VRIEND De 22-jarige Amsterdamse winkelier W. J. van O. heeft in nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer vier uur zijn 20- jarige vriend B. F. B. in en vóór zijn woning aan de Blasiusstraat in Amsterdam met een brood mes neergestoken. De toestand van het slachtof fer is ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. De winkelier was vrijdagavond uit geweest met B.; met wie hij samenwoont in de Blasiusstraat. Het tweetal had die avond al eerder ruzie gehad, omdat het de winkelier niet beviel dat zijn vriend ook contacten met andere mannen onderhield. De avond lijke ruzie leidde tot een verwij dering tussen het tweetal. Van O. hoorde later dat B. met een andere vriend op stap was ge gaan. Deze tijding maakte hem zo boos, dat hij op zoek ging naar B. Hij vond hem omstreeks vier uur in de woning aan de Blasiusstraat. Van O. pakte een broodmes uit de keuken en stak daar B. eerst in de buik. Deze vluchtte spiernaakt de straat op, waar Van O. hem nog eens in de borst stak. Daarop, koos hij het hazenpad. De hevig bloedende B. strom pelde naar het dichtbij gelegen Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Daar constateerde men dat buik en longen waren geperforeerd. De dader meldde zich in de loop van de nacht op het politiebu reau aan de Pieters Aertszstraat. Hij was totaal overstuur. Hij is in hechtenis genomen en zal aan de officier van.Justitie worden Vfiergeteid,/ WILDE STAKINGEN OP BOUWOBJECTEN Op een aantal bouwobjecten in de randstad Holland zijn de laatste dagen wilde stakingen uitgebroken. Inzet daarbij is een verschil van mening tussen de stakers en hun patroons over de waarde van de vakantiebonnen. Deze is gebaseerd op de basis- uurlpnen vermeerderd met een percentage voor tariefwerk. Aangezien bij dit collectieve systeem de ene bouwvakarbei der meer en de ander minder krijgt, is vooral in de nieuwbouw,, waar hogere lonen door tarief- werk worden verdiend, onrust ontstaan. Het werk aan het nieuwe sta tionspostkantoor in Amsterdam ligt al een paar dagen nagenoeg stil, omdat ongeveer 130 bouw vakarbeiders eerst een vermeer dering van het vakantiegeld wensen. Ook de 56 werknemers van de betonpalenfabriek Haitsma, die o.m. betonpalen levert voor de IJtunnel, staken. Enkele patroons hebben reeds aan de verlangens van de werk nemers voldaan. Het vakantiebonnensysteem in het bouwbedrijf functioneert reeds 30 jaar. BEELDJES GESTOLEN Tussen elf uur en half twaalf zijn zaterdagmorgen van een tentoonstelling van kleinplastiek in de miniatuurstad Madurodam in Den Haag drie beeldjes gesto len. De vermiste kunstwerken zijn „De dokwerker" van Sydney Harpley uit Kew (Engeland) ter waarde van bijna 700 en „Stu die 1" en „Studie 2" van de kun stenaar Celo Pertot uit Stock holm. Deze beeldjes zijn per stuk ongeveer ƒ1075 waard. De directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius, gelooft dat souvenirjagers de beeldjes van hun sokkel hebben gebro ken. Op de tentoonstelling is toezicht en ook zijn er alarm- schellen aangebracht. AUTO DOOR MIDDENBERM Scooterbestuurder gedood. Zaterdagmiddag om ongeveer half drie heeft zich op de rijks weg tussen de Velsertunnel en Haarlem ter hoogte van Sant poort een aanrijding met dode lijke afloop voorgedaan. Een personenauto uit de rich ting Haarlem, die bezig was een andere auto in te halen, is daar bij door de middenberm gescho ten en op de andere rijbaan tegen een scooter opgereden. De bestuurder van de scooter, de 41-jarige J. P. uit Santpoort, was op slag dood. TREINSTEL ONTSPOORD Omstreeks twee uur zaterdag middag is tussen Hoek van Hol land en Hoek van Holland-strand een treinstel ontspoord. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor en ook de mate riële schade viel mee. De reizi gers zijn met een ander treinstel naar hun bestemming, Rotter dam, vervoerd. PRINS BERNHARD WOONDE TE KATWIJK REDDINGSDEMONSTRATIES BIJ. Prins Bernhard heeft zater dagmiddag ruim een uur op liet zuiderstrand te Katwijk aan Zee, vertoefd, waar hij een gedeelte van de reddingsdemonstratie bij woonde, die daar ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Katwijksc reddingsbrigade wedden gehouden. 2 ONTVLUCHTE MEISJES AANGEHOUDEN De politie in Tilburg heeft zondagochtend twee meisjes aan gehouden, die waren ontvlucht uit het observatiehuis „Maria Immaculata" te Bloemendaal. Het waren de beide 14-jarigen C. G. M. D. uit Tilburg en J. H. M. uit Losser, die inmiddels op transport naar Bloemendaal zijn gesteld. De beide meisjes wil den familie in Tilburg bezoeken. Bij een verkeersongeluk op de weg van La Courtine naar Ussel is de 23-jarige dienstplichtige sergeant H. W. N., afkomstig uit Twello, om het leven gekomen. De 20-jarige dienstplichtige sol daat W. H. uit Eindhoven weïd zwaar, maar niet levensgevaar lijk gewond in een ziekenhuis te Gratadour opgenomen. De slachtoffers zaten in een 1 tons vrachtwagen, die als .ge volg van een verkeersongeval over de kop sloeg. Drie voormalige Nazi-politie officieren, die ervan waren be-1 schuldig te hebben deelgeno men aan massamoorden op Jo den, zijn vrijdag vrijgesproken. - Zij waren ervan beschuldigd in 1941 te hebben deelgenomen aan de uitroeiing van meer dan 3700 Joodse kinderen, vrouwen en oude mensen in Moghile (Rus land). De rechter zei, dat de officie ren, Gerhard Riebel, voormalig commandant van een nazi-poli tiebataljon, Heinz-Gerd Hülse- mann en Josef Uhl, niet hadden deelgenomen aan persoonlijke misdaden maar aan „de ernstige misdaden van het nationaal so cialisme". Ze konden geen orders negeren zonder hun eigen leveij te riskeren, aldus de rechter.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2