c&icferië op tweesprong Uit" Het weer Staatsgreep in Ecuador HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN geslapen^ °*een I Afsluiting van Grevelingendam met hulp van gigantische kabelbaan Radio De Koek Russische order voor «De Schelde» Frankering btj abonnement: Terneuzen Telefoon 01350—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand 'f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie, adres? Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 13 JULI 1963 19e Jaargang No. 5961 Verschijnt dagelijks Uitgeefster n. v. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mmnrrcmupw' advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéên handels, advertenties): 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ben Bella heeft de Algerijnen vóór september of oktober ver kiezingen beloofd. De uitslag daarvan zal beslissend zijn welke weg de net één jaar oude staat zal gaan. Ongetwijfeld zal die weg socialistisch heten, maar dat woord is voor vele uitleggingen vat baar en tot dusver is niet al te duidelijk geworden of Ben Bella het gebruikt in de Westeuropese opvatting, of dat hij het voor beeld van Cuba wil volgen. In ieder geval doet de Algerijnse premier wel zijn best om zijn aanhang bij de verkiezingen zo groot mogelijk te maken. Vele landerijen zijn in feite met schending van de verdragen van Evian genationaliseerd en onder bestuur van comité's de gestion tot een soort coöperaties gemaakt. Hoe het met de opbrengsten zal gaan is zonder meer niet te zeggen: dat hoeft niet zo slecht te zijn, want de leiding berust vaak bij de Algerijnen die landbouwscholen hebben afgelopen. Maar in ieder geval is voor de werkers op bedrijven, die de bezittingen van de Europese eigenaars in gebruik hebben genomen, vrij wat ver beterd in hun levensomstandigheden. Ben Bella laat hen niet ver geten dat ze dat aan hem hebben te danken. GENATIONALISEERD Bovendien zijn onder druk vele bedrijven in de steden op dezelf de manier aan arbeiderscomité's overgedragen en de pressie op Ben Bella om hiermee door te gaan op versnelde schaal is groot. Hij voldoet eraan zoveel hij kan zonder al te zeer in con flict te komen met de Fransen, die door hun jaarlijkse bijdrage van 750 miljoen gulden aan de schatkist zorgen dat het budget er niet al te scheef komt uit te zien. Hieraan moet worden toege voegd dat deze nationalisaties weliswaar niet in overeenstem ming zijn met de verdragen van Evian, maar ook van Franse zijde neemt men dat de Algerijn se regering niet kwalijk. Immers die verdragen gingen er van uit dat de Europese bevolking zou blijven en hield geen rekening met de verlammende uittocht vooral na de acties der O. A. S. En niemand kan het de Alge rijnen kwalijk némen dat ze ver laten plantages en bedrijven, die moeten draaien om de economie in tact te houden, maar rustig laten staan. Zo is een aanleiding tot nationaliseren ontstaan waarvan degenen die wel ble ven, nu mede de dupe zijn. MOSKOU'S INVLOED Ben Bella steunt bovendien op het leger onder leiding van zijn vriend Houari Boumedienne en die verbergt zijn „Cubaanse" mentaliteit geenszins. Er zijn trouwens meer communistische invloeden. De voornaamste pos ten bij de voorlichting zijn in handen van volgelingen van Moskou, dat met subsidies ook zorgt dat zijn pers op de been blijft. En van hier komen de aanvallen op de neo-kolonialis- tische praktijken van de olie maatschappijen e.d., die volgens hen ook genationaliseerd moe ten worden. Ben Bella is daarvoor echter tot dusver teruggeschrokken om dat hij weet dat hierbij Franse belangen betrokken zijn in de Sahara, die Parijs zeker niet zonder meer verloren zal laten gaan. De Gaulles tegenmaatrege len kunnen velerlei zijn, maar in ieder geval zal het afgelopen zijn met de geldelijke steun die nu de staat nog zo'n beetje drijven de houdt. Vooral door de steun van het leger is de positie van Ben Bella zeer sterk. Niettemin zijn er tekenen dat de oppositie in eigen land tegen hem groeit. „EEN DICTATUUR" Hocini Ait Ahmed, een van de revolutionairen van het eerste uur, heeft zich openlijk tegen hem uitgesproken. Hij veroor deelde het bewind van Ben Bella als neigend naar de politiestaat, die volgens hem ertoe zal lei den dat de nationale eenheid verscheurd wordt in een nieuwe broederstrijd. De kiem daarvoor, zo zei hij, was gelegd door de opzettelijke manier waarop Ben Bella zich vervreemdt van zijn strijdmakkers van vroeger. Dat gold voor hem, die met Ben Bel la samen in Franse gevangen schap zat, dat geldt voor gema tigder politici als de uitgeran geerde Ben Khedda en naar men meent ook voor de huidige pre sident Ferhat Abbas, een ver tegenwoordiger van de midden stand die thans ziet dat ook de Algerijnse zakenlui, kleine on dernemers en boeren gekort wiekt dreigen te worden in een nationalisatiewoede. Een sterk voorbeeld is ook de arrestatie van Mohammed Bou- diaf, de vroegere vertrouwens man van Ben Bella, die nu ervan wordt beschuldigd met president Bourguiba van Tunesië samen gespannen te hebben tegen Ben Bella. Boudiaf wordt gevangen gehouden en noch familie noch een advocaat hebben hem mogen bezoeken: hem is zelfs geen kans gegeven op de aan klacht, die maar vaagjes bekend gemaakt werd, te antwoorden. Het parlement een grote grief van Ait Achmed doet er niet? tegen dat zo mensenrechtefl worden geschonden en er weer een stap naar een dictatuur ge daan is. INGESLOTEN Hij had er ook de curieuze maatregel bij kunnen vermelden waardoor Europeanen min of meer als gijzelaars vastgehouden worden in Algerije. Ze mogen slechts het land uit als ze kun nen aantonen sinds 1961 belas ting te hebben betaald. En dat heeft vrijwel niemand gedaan omdat degene die het wel deed erop kon rekenen door de O.A.S. onderhanden genomen te wor den Zo ligt de situatie in Algerije nu. Een doelbewuste premier koerst aan op een socialistische staat en wellicht met steun van de meerderheid der bevolking. Of dat er een zal worden die dat in eigen stijl doet en onafhanke lijk blijft, of daartoe gedwon gen door 't verspelen van Franse bijstand een die het Cubaanse voorbeeld volgt en ondergeschikt wordt aan Moskou, dat is afhan kelijk van de ontwikkelingen nu, al waar gelang de spannin gen in het land worden opgevan gen in een bewind van nationale eenheid na de verkiezingen of in een verscherpt doorzetten van Ben Bella's ideeën zonder reke ning te houden met de anderen. (Nadruk verboden.) Fabrieken Zevenbergen KONINKLIJK BEZOEK AAN IRAN Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: „H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die daartoe de wens te kennen heb ben gegeven, zullen zich verge zeld van H. K. H. Prinses Beatrix op uitnodiging van Z. K. M. de Sjah van Iran en H. K. M. de Sjabanou van Iran van 3 oktober tot 14 oktober naar Iran begeven ten einde het staatsbezoek dat de Sjah in 1959 aan Nederland bracht te beantwoorden. Dit bezoek, dat ooi-spronkeli.jk voorzien was voor oktober 1962, werd uitgesteld ten gevolge van de aardbevingsramp". PROEFNEMING VAN RIJKSWATERSTAAT „ALS HET LUKT, IS DE ZAAK IN TIEN TOT TWAALF WEKEN ROND" Dit najaar zal Rijkswaterstaat beginnen met een nieuwe proef neming bij de Deltawerken: de afsluiting van de Grevelingen met hulp van een gigantische kabelbaan. De drie torens staan gereed en de eerste kabel van bijna 10 cm doorsnee is donderdag over het 1200 meter brede stroomgat gebracht. Een tweede kabel zal de vol gende week worden gespannen. Er wordt hard gewerkt aan de bouw van de kabelbaan over de Grevelingen, waarmee de dui zenden tonnen steen, welke voor de afsluiting nodig zijn, naar hun plaats worden gebracht. Men is nu zover, dat de 92 mm dikke kabels, welke de gondels moeten dragen, worden aange bracht. Het spannen van deze kabels moet zorgvuldig geschie den aangezien zij het water niet mogen raken. Men heeft daartoe de hulp van drijvende bokken ingeroepen, welke de kabel bo ven het. water houdt. De totale lengte van de kabel baan bedraagt circa 1SS0 meter. Er zijn drie torens of pylonen in de Grevelingen gebouwd om de kabelbaan te ondersteunen. Hoowtotraat 102 - Telefoon 8UW> (Terneuzen Activiteiten van de Ku Klux Klan De Ku Klux Klan zal een grote mars op 20 juli door Sa vannah organiseren. Verder wor den bijeenkomsten van de Klan in acht staten, waar de negers tegen de rassenscheiding ageren, voorbereid. Sowjet-Unie breidt vloot voor verre visserij uit Contract getekend voor levering van vier geheel geautomatiseerde visverwerkingskoelschepen Te Moskou is door de president van V. O. Sudo-Import te Mos kou, de heer Rasin, en de president-directeur van de N. V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, de heer J. W. Hup- kes, een contract ondertekend voor de levering door „De Schelde" aan de Russische onderneming van vier geheel geautomatiseerde visverwerkingskoelschepen. De koelschepen moeten een draagvermogen hebben van 2600 ton. Zij zullen worden voortge stuwd door Schelde-Sulzer mo toren van het type T. A. D. 48 met een nominaal vermogen van 3000 pk bij 225 omwentelingen per minuut. De continu werken de diepvriesinstallatie is van het geheel nieuwe door „De Schel de" vervaardigde ontwerp. De schepen zullen in de loop van 1965 worden opgeleverd. De contracten tussen „De Schelde" en Sudo-Import date ren uit 1950 toen „De Schelde" opdracht ontving voor de bouw van drie vrachtschepen met ijs- versterking. Enige jaren later werden wederom drie van deze schepen besteld. Zij varen onder de namen Lena, Ob, Yenisei, An gara, Indigirka en Balikal. De Lena en de Ob namen indertijd DE SCHEEPSRAMP OP DE RIO DE LA PLATA Veertig mensen zijn omgeko men en ongeveer 20 opvarenden van de rivierboot „Ciudad de Asuncion", die donderdag op de rivier de La Plata in brand vloog en zonk, worden nog vermist. De Argentijnse marine heeft bekendgemaakt, dat 355 overle venden te La Plata aan land zijn gebracht. Van officiële zijde is meege deeld dat de „Ciudad de Asun cion" op een wrak van een Grieks schip was gestoten. De kapitein, die tot de overleven den behoort, slaagde erin zijn vaartuig op een zandbank te zetten waardoor het zinken langzaam ging en vele mensen levens werden gespaard. Volgens het dagblad „La Na- cion" zouden er nog 45 mpnsen worden vermist. Dit is de rivierboot „Ciudad de Asuncion MUITERIJ Op het eilandje Pulau Senang, 20 km van Singapore, zijn giste ren ruim 500 gevangenen in op stand gekomen. De commandant van het eiland werd zózeer mis handeld dat hij later overleed. In een onbevestigd bericht wordt gezegd dat ook een Maleise be waker is omgebracht en dat op één na alle andere bewakers ge wond zijn geraakt. De gevange nen waren tijdelijk heer en mees ter op het eiland, maar 600 man politie herstelde naderhand de orde. Later werd medegedeeld, dat het aantal doden drie bedraagt: de commandant, een Maleise en een Chinese bewaker. 29 bewa kers werden gewond. Van velen van hen is de toestand ernstiger dan eerst werd aangenomen. President Lulio Arosemena Is donderdagavond .per vliegtuig uit Ecuador naar Panama ver trokken nadat een militaire jun ta hem opzij gesehoven en dé macht in Ecuador aan zich ge trokken had. In heel Ecuador is een uit gaansverbod van kracht. Na een kort „beleg" van het presidentiële paleis in Quito door troepen en tanks, gaf de 43-jari- ge dr. Aronsemena zich met zijn regering gewonnen. Daarvóór hadden honderden aanhangers van de afgezette president een militaire delegatie met stokken en stenen bewerkt toen zij pro beerde het paleis van de presi dent binnen te gaan om zijn al treden te eisen. Aan het hoofd van de revoli zou luitenant-kolonel Segundo Morocha staan en als leden van de junta zijn genoemd kolonel Marcos Gandara, kolonel Luis Cabrera en marine-kapitein Ra mon Castro. Dr. Arosemena, die vice-presi dent is geweest, werd in novem ber 1961 president, na een coup van de luchtmacht tegen het leger. Volgens Reuter ging dr. Aro semena prat op zijn „mannelijke ondeugden", in het bijzonder het drinken. Maar verscheidene po gingen om hem voor het presi dentschap ongeschikt te verkla ren faalden. deel aan het internationale geo fysisch jaar en hebben door hun speciale constructie bijgedragen tot het verder verkennen van het Zuidpoolgebied. Uitbreiding visserijvloot. De Sowjet-Unie breidt thans op grote schaal haar vloot van schepen ten v^neve van de vis- 5»'" uit. Werven n:+ gehele wereld dingen mede naar op drachten vanuit Rusland, die uiteraard in deze voor de scheepsbouw zeer moeilijke ja ren een welkome aanvulling van de orderportefeuille betekenen. Enige tijd geleden werd door V. O. Sudo-Import opdrachten verstrekt aan werven in Zwe den, Denemarken en Japan. Bij de ondertekening van het contract tussen .De Schelde" en Sudo-Import was onder meer aanwezig de Russische ondermi nister voor de Buitenlandse Han del. de heer I. F. Semichastnov. GRIEKS KONINGSPAAR NAAR HUIS Koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland zijn vrij dagochtend van hun staatsbezoek van drie dagen aan Engeland naar Athene teruggekeerd. Het was één van de meest be wogen koninklijke bezoeken aan Engeland sinds vele jaren. On danks zeer strenge voorzorgs maatregelen hebben betogers, onder wie Grieken en leden van anti-kernbom- en anti-fascisti sche organisaties, kans gezien enkele malen luidruchtig te plei ten voor vrijlating van de onge veer duizend politieke gevange nen in Griekenland. Ruim 200 demonstranten zijn daarbij aan gehouden. Van hen is het meren deel tot een geldboete veroor deeld. Eén van de hoofdpersonen bij de betogingen, de uit Enge land afkomstige echtgenote van de Griekse vakbondsleider Tony Ambatielos, heeft donderdag een onderhoud gehad met de Griek se premier Pipinelis, die het ko ningspaar vergezelde bij het be zoek aan Londen. De premier beloofde haar dat hij haar ver zoek om vrijlating van haar echt- -moot, die al zestien jaar gevan- -Qn zit. aan koning Paul zou •zrbrengen. DE CHINEZEN IN MOSKOU De Chinese onderhandelaars hebben gisterochtend een half uur op hun ambassade in Mos kou doorgebracht. Vandaar gin gen zij terug naar de ommuurde villa in de Leninheuvels waar zij logeren. Men reisde in twee auto's, terwijl een derde werd gebruikt om de pers op een af stand te houden. Des middags begaf de Chinese delegatie zich per auto naar het gebouw waar met de Russen wordt onderhandeld. Twaalf staalnet gondels, die nog uit Frankrijk moeten komen, zullen deze herfst 150.000 ton steen en grind moeten storten om de Grevelingendam te vol tooien, want er is al een dijk van meer dan drie kilometer. Deze ligt voor een groot deel op een enorme zandplaat, d<e bii eb droog valt. De laatste 1200 meter onder de kust van Duiveland, stelt hogere eisen. Het water was er zeker tien meter diep, maar dit is inmiddels al terug gebracht tot een meter of vijf, zes, omdat er een drempel is ge legd van grind en asfaltmastiek, versterkt met klassieke zink- stukken en afdekkingen van plastic. De Deltadienst he>=ft voor het stuk van de Grevelingen dam niet de langzamerhand ge bruikelijke caissonafsluiting wil len toepassen, maar duidelijk een proef wilen nemen met deze nieuwe werkwijze. „Als het lukt, dan is de zaak in tien a twaalf weken rond", zo zei donderdag ir. P. H. van der Weele, de man die de dagelijkse leiding heeft bij het werk op de Grevelin?en. Uitvoering- duurder. Veel is er al klaar voor deze proef. Op het werkterrein aan het einde van de ruim drie kilo meter lange dam ligt 80.000 ton steen en 50.000 ton grind. Vlak daarbij zo maar in zee nog eens 60.000 ton steen. „Een re serve", zegt ir. Van de Weele, „voor het geval we door tegen vallers eens meer materiaal no dig hebben". Ir. van der Weele gaf donder dag toe, dat deze afsluiting duur der is dan de gebruikelijke met caissons „maar", zo zei hij ook, „als we de installatie later ook elders kunnen gebruiken, ko men we niet duurder uit". Het voordeel van het werken met een kabelbaan is, dat Rijks waterstaat de sluiting meer kan aanpassen aan de waterloopkun dige eisen. De ingeneurs kunnen steeds bepalen, waar de lading van de staalnetten het best kan wr ~n gestort. Mocht deze proef bij de Gre velingen slagen, den zal de wa terstaat zeker overwegen, waar de kostbare apparatuur (vijf miljoen gulden) nog weer kan worden ingezet. Dan zal Neder land dus een nieuw hebben bij de. afsluiting van de grote zeearmen in het Deltage bied. Geen fooien voor Rijkswaterstaatpersoneel De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft per circu laire aan alle schippers, scheeps bevrachters en rederijen ver zocht af te zien van het geven van fooien aan rijkswaterstaat personeel. In zijn bekendmaking wijst hij er op, dat zij zich bij negering van dit verzoek mo reel medeverantwoordelijk ma ken voor het ontslag van de ambtenaar, dat op overtreding van het fooienverbod onvoor waardelijk zal moeten volgen. Rijkswaterstaatpersoneel dat fooien aannam wordt niet ontslagen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten de per soneelsleden van Rijkswaterstaat waarvan bekend is dat zij ook na 1 januari nog fooien hebben aan genomen, niet te ontslaan. Iri het vervolg zal echter overtreding van het fooienverbod tot onvoor waardelijk ontslag leiden. De direc.-generaal van Rijks waterstaat heeft dit verklaard in een bekendmaking aan alle schippers op de Nederlandse bin nenwateren. Hij doet een beroep op de schippers voortaan af te zien van het geven van fooien. Bij negering van dit onderzoek maakt men zich medeverant woordelijk voor het ontslag van deze rijksambtenaren, zo zegt de directeur-generaal in deze op roep' tot de Nederlandse schip pers. VERANDERLIJKE BEWOLKING Boven de Britse eilanden be vindt zich een vlak lagedrukge bied dat zich langzaam naar de Noordzee beweegt. Een front dat hiermee samenhangt passeert ons land met enkele verspreide buien, die over het algemeen niet van grote intensiteit waren. De luchtdrukverschillen boven het Europese vasteland zijn erg ZATERDAG 13 JULI 1963 vm. n.m. Breskens 6.16 6.27 Terneuzen 6.51 7.02 Hansweert 7.31 7.42 Walsoorden 7.41 7.52 ZONDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens 7.12 7.29 Terneuzen 7.47 8.04 Hansweert 8.27 8.44 Walsoorden 8.37 8.54 MAANDAG 15 JULI v.m. n.m. Breskens 8.17 8.44 Terneuzen 8.52 9.19 Hansweert 9.32 9.59 Walsoorden 9.42 10.09 klein geworden zodat er weinig wind is. Langs de zuidpunt van Groenland trok een actieve de pressie de oceaan op, maar deze zal vandaag het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Dit wordt be paald door het bovengenoemde lagedrukgebied, dat nog iets dichter bij komt, waardoor de kans op buien toeneemt. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder 13 4.34 20.56 0.01 12.11 14 4.35 20.55 0.23 13.31 15 4.36 20.54 0.45 14.51 16 4.38 20.53 1.10 16.13

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1