Provinciaal nieuws 't is weer tijd voor VOETBAL VRIJDAG 12 JULI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 TERNEUZEN zo zacht zo geurig BRESKENS POOLS GEZIN NAAR WESTEN UITGEWEKEN Openbare schennis der eerbaarheid. Na een telefonische kennisge ving werd woensdag doof de ge meentepolitie op de zeedijk ten oosten van het Scheldebad, een 30-jarige Belgische schipper aangehouden terzake het plegen van openbare schennis der eer baarheid tegenover meerdere vrouwen en meisjes. De man werd overgebracht naar het bureau van gemeente politie en zal zich heden tegen over de politie-rechter moeten Verantwoorden. Koninklijke onderscheiding. Gisteren had op het kantoor 'an de N. V. „De Hoop" alhier, sen plechtigheid plaats naar lanleiding van het feit, dat de aeer H. den Dikken, walkapi tein, onlangs 40 jaar bij genoem de vennootschap in dienst was. De directeur van dit bedrijf, de heer J. G. van der Peijl, heette de heer Den Dikken, zijn echtgenote, zijn kinderen en verdere genodigden, hartelijk welkom en gaf na een korte in leiding het woord aan de burge meester, de heer mr. H. Rijpstra. Laatstgenoemde stond stil bij het grote voorrecht voor de werknemer 40 jaar in één be drijf werkzaam te mogen zijn, maar ook voor de werkgeefster, bij wie in enkele jaren tijds al verschillende jubilarissen een dergelijk dienstverband hebben gevierd. Deze feiten wijzen op de goe de verstandhouding tussen de werkgever en werknemer. Verder deelde de burgemees ter mede, dat het Hare Majes teit de Koningin had behaagd aan de heer Den Dikken de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, te verlenen. Hierna spelde hij de heer Den Dikken dit ereteken op de revers. Voor deze Koninklijke onder- niet mogelijk. Het herstel van door de vorst veroorzaakte schade vroeg bovendien extra werk. 2. Het onkruid langs het wan delpad is op advies van Staatsbosbeheer gekapt. Het is voor de groei van de jonge aanplant gewenst, de grond te bewerken. Bij spuiten mist men deze bewerking, die door het hakken van het onkruid gelijktijdig plaatsvindt. Bo vendien kan spuiten bij on gunstige omstandigheden ge vaar voor beschadiging van de aanplant veroorzaken. b. Vraag van mevr. Folkersma Staal om herplaatsing van de banken voor ouden van da gen. De banken aan de Kanaalkade zijn thans vervangen door een platvorm met banken, terwijl tevens bij de splitsing Zeestraat- Oranjestraat enige banken zijn geplaatst. c. Vraag van de heer Maas om te bevorderen dat wielrijders en bromfietsers gebruik kun nen maken van het gereedge komen gedeelte rijwielpad langs de Buthdijk. Inmiddels bestaat voor de be treffende weggebruikers de door de heer Maas bepleite mogelijk, heid. d. Vraag van de heer Maas om de openbare verlichting langs de Kinderdijk door te trek ken tot aan Drieschouwen. Het door de N. V. P. Z. E. M. opgemaakte plan voorziet in verlichting tot Drieschouwen. Aangezien door de reconstructie der openbare verlichting van de Kanaalkade een aantal lichtmas ten vrijkwam, kon ongeveer de helft van het plan-Kinderdijk uitgevoerd worden. Wij overwe gen bij de raming van de post openbare verlichting in de be groting voor 1964 het resterende gedeelte van het plan op te ne men. scheiding dankte de heer Den D:kken hartelijk. Na deze plechtigheid bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Onbeheerde rijwielen. De inspecteur-korpschef van :1e gemeentepolitie deelt mede dat er de laatste tijd veelvuldig aangifte wordt gedaan Van ver missing van rijwielen. Uit het onderzoek is gebleken dat in de meeste gevallen het onbeheerd laten staan van de rijwielen hieraan ten grondslag ligt. In de komende dagen zal door de politie dan ook een verscherpte controle hierop worden ingesteld. Verwezen wordt naar artikel S6 van de Algemene Politiever ordening waarbij het is verboden een rijwiel of rijwiel met hulp motor op of aan de weg te plaat sen, te hebben of te laten staan, gedurende de nachtelijke uren van 24.00—7.00 uur. Gedurende de tijd van 7.00— 24.00 uur dient het rijwiel of rij wiel met hulpmotor te zijn af gesloten dan wel onder bewaking te zijn gesteld. AXEL Agenda gemeenteraad. Op de dinsdag a.s. des namid dags te 7 uur te houden verga dering van de gemeenteraad ko men de volgende punten in be handeling. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. Burgemeester en Wethouders delen in antwoord op de in de vorige vergadering gestelde vra gen mede: a. Vraag van mevr. Folkersma— Staal om de brandnetels in het bos te verdelgen en het onkruid langs het wandelpad- Zuidsingel dood te sproeien. 1. Door een samenloop van on gunstige omstandigheden, n.l. ziekte van de bosarbeider en de langdurige vorst, is het onderhoud van het bos, in clusief de onkruidbestrijding, vertraagd en was ook het in- Mttsn van andee personeel e. Vraag van de heer Vink of het terrein aan de Te Water straat voor opslag van bomen verhuurd is. Deze grond is niet verhuurd, Wij hebben de betreffende onder nemer aangeschreven de bomen te Verwijderen. f. Vraag van de heer Vink om bij het kruispunt Kanaaikade verkeerslichten te plaatsen. Naar ons oordeel is de ver keersintensiteit op dit punt mo menteel nog niet dermate groot, dat beveiliging met verkeers lichten noodzakelijk is. g. Vraag van de heer Oggel in zake oprichting van een grondbedrijf ter verkrijging van een duidelijk overzicht van bouwgrond en grondprij zen. Gelet op de grootte van de thans in uitvoering zijnde ex ploitatieplannen en op de om vang van het gemeentelijk grond bezit is ons streven erop gericht om met ingang van 1 januari 1964 een gemeentelijk grondbe drijf in het leven te roepen. De comptabele stukken van deze tak van dienst verschaffen een dui delijk overzicht van de aanwezige bouwgronden, de grondprijzen, de renteverliezen, enz. h. Vraag van de heer De Feijter om weer gelegenheid te geven tijdens de zaterdagmarkt landbouwwerktuigen e.d. op het marktplein te exposeren. Aan de hand van de praktijk hebben wij besloten op een ge deelte van het marktplein tijdens de zaterdagmarkt wederom ge legenheid te geven tot het expo seren van landbouwwerktuigen en dergelijke. Overige mededelingen. a. bij ons besluit van 21 mei 1963 is G. B. M. Mechelink met ingang van 1 januari 1963 bevorderd tot voorman- straatmaker; b. bij ons besluit van 25 juni is A, D. den Huister met in gang van 1 augustus 1963 be noemd tot schilder in vaste dienst (voorheen in tijdelijke dienst) c. bij ons besluit van 2 juli 1963 Is D. Versehraegen ta Koe wacht met ingang van 1 aug. 1963 benoemd tot bosarbeider in tijdelijke dienst. 4. Voorstel tot het vaststellen van de: 1. 13e wijziging van het Al gemeen Ambtenaren Reg lement; 2. 9e wijziging van de Ar beidsovereenkomstenver ordening; 3. 4e wijziging van de Wachtgeldregeling 4. 5e wijziging van de Uit keringsverordening 5. Ie wijziging van de Ver plaatsingskostenverorde ning. 5. Voorstel tot het vaststellen van de 14e wijziging van de „Salaris- en loonverordening 1959". 6. Voorstel tot vaststelling van de verordening regelende de voorwaarden voor leveringen en werkzaamheden door het Gemeentelijk Gasbedrijf van Axel. 7. Voorstel tot aankoop van een perceel grond aan de Oranjestraat van de heer M. J. van den Berg te Axel en Verkoop van gedeelten van deze bouwgrond aan de he ren C. A. van Beest en M. J. van den Berg te Axel. 8. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging van de „Huur- en verhuurverorde- ning". 9. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de Gemeente en bedrijfsrekeningen en goedkeuring van de reke ning van het Burgerlijk Arm bestuur over het dienstjaar 1961. 10. Voorstel tot het verlenen van een schadeloosstelling aan de heer H. Verstraten, Oosterstraat 4 te Axel, we gens het uit de pacht nemen van gronden. 11. Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk 35, eigen dom van de heer C. Haak, Beatrixstraat 12 te West- dorpe, en consorten. 12. Voorstel tot reconstructie van de traverse-verlichting. 13. Voorstel tot het voteren van gelden voor verbreding van de spoorwegovergang c.a. 14. Voorstel tot het aankopen van het voetbalveld te Spui van de erven G. Weyns. 15. Voorstel tot het vaststellen van de 3e en 4e wijziging der gemeentebegroting 1963. 16. Voorstel om akkoord te gaan met een herziening van de bezoldiging van de wethou ders per 1 januari 1963 en om Gedeputeerde Staten te verzoeken de gemeente ter zake te herplaatsen in de 8e klasse. 17. Behandeling grenswijzigings- plannen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. Aanrijding. Op de rijksweg nabij de veer haven had gistermddag een aan rijding plaats tussen een perso nenauto, bestuurd door I. D. uit Laarne (B.), en een trailer, be stuurd door A. A. uit Geffen. De bestuurder van de trailer reed achteruit zonder op het verkeer te letten, en ramde hier bij de personenauto, die zwaar werd beschadigd en moest wor den weggesleept. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Cementtoren gekanteld. Bij de in aanbouw zijnde cen trale broodbakkerij aan de Rlng- laan is een cementtoren, nadat er 20 ton cement was ingeladen, in de drassige bodem gezakt en omvergevallen. De materiële schade was ge ring. ZAAMSLAG Opbrengst collecte. De collecte voor het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt elkanders lasten" heeft opge bracht 263,99. ZUIDZANDE Gemeenteraad. De hoofdmoot van de vergade ring van de gemeenteraad van Zuidzande welke woensdagavond werd gehouden vormde wel de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de herindeling van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. B. en W. hadden te dezer zake aan de raad een prae-advies aan geboden, hetwelk wij in ons blad van maandag reeds opnamen en tijdens de behandeling hiervan in de raadsvergadering bleken de leden zich hiermee volledig te kunnen verenigen. Namens de fractie van Ge meentebelangen werd deze in stemming verklaard door de heer J. C. Risseeuw, terwijl ook de heer Moll verklaarde uiter mate tevreden te zijn met het voorstel van B. en W. De heer Moll betoogde verder persoonlijk als voornaamste punt te vinden om de samenvoeging van Zuid zande met andere gemeenten af te wijzen, het feit dat Aarden burg en Sluis zelfstandig worden gelaten met een ZEER matige argumentatie hiervoor van de zijde van Ged. Staten. Naar zijn mening kan Zuidzande op precies dezelfde gronden zijn zelfstandig blijven verdedigen. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloot de raad dan ook: 1. zich uit te spreken tegen het voornemen van Ged. Staten van Zeeland tot opheffing van de zelfstandigheid der ge meente Zuidzande; 2. indien onverhoopt een voort bestaan van een zelfstandige gemeente Zuidzande niet mo- lijk zou blijken te zijn, de door Ged. Staten voorgestelde combinatie van de gemeenten Retranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Zuidzande, Oost burg en Waterlandkerkje, on aanvaardbaar te achten voor de gemeente Zuidzande; 3. in het geval tegen de wil van de raad toch tot opheffing van de zelfstandigheid den, ge meente Zuidzande zou worden overgegaan, de voorkeur te geven aan een combinatie van de tegenwoordige gemeenten Waterlandkerkje, Oostburg en Zuidzande. Tijdens deze vergadering werd voorts door B. en W. aangeboden de gemeenterekening over 1962. Deze rekening geeft op de gewo ne dienst een batig saldo van 1918,51 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van ƒ52.486,91 In de commissie van nazien der rekening werden benoemd de heren J. Risseeuw en P. Moll. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. A. C. Smallegange, onderwijzer der openbare lagere school, in verband met diens be noeming tot hoofd ener open bare school in de gemeente Wes- terschouwen, terwijl tenslotte nog werd besloten om zonder enige beperking financiële mede werking te verlenen aan de aan sluiting op het electriciteitsnet van de zogenaamde onrendabele gebieden. De voorzitter deelde hierbij nog mede dat vermoede lijk in de loop van 1964 deze aan sluitingen zullen kunnen worden verricht. Schoolreis. De leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van de openbare lagere school hebben dezer dagen hun jaarlijkse schoolreis gemaakt, dat, als gebruikelijk, als hoofd- weer een bezoek aan een kersenboomgaard in Zuid-Beve land had. Vóór men daar arriveerde, hadden de jeugdige scholieren eerst een wandeling gemaakt or er de Vlissingse Boulevard en werd in Domburg een bezoek aan de speeltuin gebracht. Vervolgens werd de kersen boomgaard opgezocht en het be hoeft wel geen betoog dat de jeugd zich hier te goed deed. Aldus genoten, werd de terug tocht aanvaard en via Kruinin- genPerkpolder werd gereden naar Kloosterzande waar de jeugd zich opnieuw nog enige tijd kon vermaken in een speel tuin. Omstreeks acht uur werd Zuidzande weer bereikt en was ook voor de leerlingen van de drie laagste klassen deze hoogtij dag van het schooljaar weer voorbij. PRESIDENT SOEKARNO - BESCHULDIGT ABDOEL RACHMAN VAN WOORDBREUK President Soekarno van Indo nesië heeft woensdag op een ont vangst in Djakarta ter ere van de Rooms-Katholieke partij van Indonesië premier Abdoel Rach- man van Malakka beschuldigd van woordbreuk. Volgens de In donesische president is Abdoel Rachman zijn op de conferentie van Tokio gegeven belofte om voor de totstandkoming van de federatie Maleisië een volksstem ming in de betrokken gebieden te laten houden niet nagekomen. Onder deze omstandigheden, aldus president Soekarno, ziet Indonesië niet, wat voor waarde de „topconferentie" in Manilla kan hebben, die tegen het eind van de maand gehouden zou worden en waarop de staatshoof den van Malakka, de Philippijnen en Indonesië zouden spreken over de stichting van een fede ratie Maleisië. In Koeala Loempoer ontkende de vice-premier van de Maleise federatie Abdoel Razak, dat de Maleise eerste-minister zou heb ben gelogen. Hij zei te hopen, dat de topconferentie met Indonesië en de Philippijnen een succes zal worden. Afgezien daarvan achtte hij het voor iedereen duidelijk, dat de federatie Maleisië op 31 augustus een feit zal worden. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zijn ver bazing geuit over de verklaring van president Soekarno, waarin hij zich opnieuw verzette tegen de vorming van de Groot-Malei- se federatie. Dit is in strijd mei de afspraak, die gemaakt is op de conferentie in Manilla van de ministers van Buitenlandse Za ken van de Philippijnen, Indone sië en Malakka, aldus een woord voerder van het ministerie. En geland zou Indonesië om ophel dering vragen. VRIJE TOEGANG TOT BANK NIET FATAAL Omstreeks het middernachte lijk uur heeft een waker van de nachtveiligheidsdienst de Am sterdamse politie gealarmeerd met de mededeling dat de hoofd ingang van het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank aan de Johan Huizingalaan in Amster dam openstond. Ijlings rukten politiewagens uit en werd de be heerder van het kantoor in ken nis gesteld. Bij aankomst kon de politie echter niets onregelma tigs ontdekken. Blijkbaar had iemand vergeten de deur te sluiten. Eventuele boosdoeners waren van deze vergissing niet op de hoogte, zodat de „vrije toegang" tot de bank geen fatale, gevolgen had.. De Poolse majoor Richard Obacz is met zijn echtgenote en twee kin-'eren met een militair vlieg tuig naar West-Berlijn uitge weken. Na zijn aankomst poseerde het gezin op de vleugel van het toe stel waarmee de reis werd ge maakt. Sowjet-Unie verhoogde haar druk op de niet-communistische wereld na lancering van „Spoetnik" in 1957 In een voorwoord bij de ver zameling 1962 van „Staatsdocu menten van de president der Verenigde Staten" zegt president Kennedy, dat de Sowjet-Unie haar druk op de niet-eommunis- tische wereld begon te verster ken na de lancering van de eer ste „Spoenik" in 1957. Mensen in vele landen begon nen de gedachte te aanvaarden, dat het communisme onvermij delijk het lot van de mensheid zou worden. Maar, aldus Kenne dy, in 1962 werd dit proces tot stilstand gebracht. Naar de me ning van de Amerikaanse presi dent heeft niets zozeer bijgedra gen tot het teniet doen van de mening dat het communisme on overwinlijk is, dan het Ameri kaanse antwoord op „de Sowjet- provocaties in Cuba". Zinspelend op het geschil tus sen de Sowjet-Unie en China, zegt president Kennedy nog, dat binnen „het communistische rijk" de krachten der verscheidenheid de veronderstelde monolitische eenheid van de communistische ideologie en werkzaamheid aan tasten. „TERNEUZEN" WON WATERTORENTOURN OOI De woensdagavond gespeelde finale om de zilveren Waterto ren is gewonnen door Temeuzen dat bekerhouder Hontenisse met 41 versloeg, nadat de stand bij de rust nog 0—0 was. Eerst kort voor het einde slaagde Hontenis se er in de eer te redden toen Terneuzen reeds met 40 voor stond door doelpunten van Deij en Wissel (3kL De gevluchte Poolse majoor Majoor Obacz van de Poolse luchtmacht, die woensdag met een lesvliegtuig met vrouw en twee kinderen van Polen naar West-Berlijn vloog en daar po litiek asiel heeft gevraagd, is nog dezelfde avond per vlieg tuig naar de Bondsrepubliek overgebracht, aldus werd van Amerikaanse zijde meegedeeld. Nadere bijzonderheden over zijn huidige verblijfplaats werden niet verstrekt. De Poolse regering zal aan de Amerikaanse autoriteiten in West-Berlijn om teruggave van het lesvliegtuig vragen, waar tegen vermoedelijk geen be zwaar zal worden gemaakt. Poolse regering eist gevluchte Pool op De Poolse regering heeft de uitlevering geëist van de vier Polen die woensdag met een vliegtuig naar West-Berlijn zijn gevlucht. Donderdagochtend had de Poolse militaire missie gezegt dat het verzoek om asiel van ma joor Obacz „diens persoonlijke zaak" was. Ontploffing in Hastings Als gevolg van een zware ont ploffing zijn donderdagavond in de Engelse kustplaats Hastings omstreeks 30 mensen gewond en een aantal hotels, restaurants en winkels zwaar beschadigd. Na de ontploffing, die naar wordt verondersteld is ontstaan door een lek in een gasleiding, ontstond brand. De politie heeft een gedeelte van de stad ont ruimd. Volgens de politie zijn meer dan 20 gewonden overgebracht naar een ziekenhuis. Hun ver wondingen zouden echter niet van ernstige aard zijn. Staatsgreep in Equador Een militaire junta heeft don derdag in Equador de macht in handen genomen en president Arosemena afgezet. Hij wordt ervan beschuldigd het commu nisme te hebben begunstigd. Eenheden van het leger met tanks omsingelden het paleis van de president, die echter weigerde het paleis te verlaten. Als leider van de revolutie is genoemd kolonel Segundo Mo- raoba.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3