DE VERMETELE DOKTER Gemeenteraad van Hoek De Nederlandse veestapel Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 12 JULI 1963' MEVR. AMBATIELOS OPGEBRACHT GRIEKSE PREMIER ONTVANGT VROUW VAN GEVANGENE De raad spreekt zich uit over de voorstellen van Gedeputeerde Staten inzake de gemeentelijke herindeling E.E.G. AKKOORD OVER CONTACT MET ENGELAND EX-VICE-PREMIER BOEDIAF STAAT ONDER TOEZICHT Toen het Griekse koningspaar woensdag van Westminster Pier in Londen vertrok voor een vaarttocht op de Theems, tracht te mevr, Betty Ambatielos, wier man als politiek gevangene al vele jaren in Griekenland ge vangen zit, een petitie aan de Eerste-minister Pipinelis van Griekenland heelt donderdag ochtend op de Griekse ambassa de in Londen mevr. Ambatielos, de Engelse echtgenote van een Griekse gevangene, volgens de gemelde toezegging ontvangen. Twee afgevaardigden van de La- bourparty woonden de ontvangst bij. Mevr. Ambatielos pleitte voor de vrijlating van haar man, Tony Ambatielos, een gewezen leider van de Griekse zeemansbond. Die al zestien jaar in een Griekse gevangenis zit. Zij overhandigde de bewinds man een brief voor koning Paul, waarin zij zegt dat zeven van de gelijk met haar man in 1948 ver oordeelden zich op vrije voeten bevinden en dat alleen haar man en een andere veroordeelde nog worden vastgehouden. Mevr. Ambatielos heeft vanaf de aankomst van het Griekse koningspaar in Londen aan de uit dit bezoek voortvloeiende be togingen deelgenomen. Ook tij dens het bezoek van koningin vorstelijke bezoekers aan te bie den. Foto: Zij werd evenwel nogal onzacht weggeleid door enige bobbies, die haar pas lie ten gaan toen zij de vorstelijke gasten niet meer kon bereiken. Frederika aan Londen ter gele genheid van het huwelijk van prinses Alexandra in april j.l., kwam mevr. Ambatielos in de publieke belangstelling te staan bij de aan dit bezoek gepaard gaande incidenten. Bij het verlaten van de am bassade zei zij dat „de eerste- minister haar dringend verzoek aan koning Paul zal overbren gen." Een van de Labour-afgevaar- digden. Lipton, verklaarde opti mistisch gestemd te zijn over het resultaat van de bijeenkomst. Tij dens het gesprek met Pipinelis hadden hij en zijn collega „dui delijk gemaakt dat de nog steeds heersende spanning het werke lijke struikelblok vormt, dat moet Worden overwonnen alvorens volledige vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen kunnen bestaan". Een vrachtwagenvol agenten stond bij de ambassade gereed, maar er vonden geen betogingen plaats. Dc voltallige raad der gemeen te Hoek heeft zich donderdag avond gebogen over de voorstel len van Ged. Staten inzake de gemeentelijke herindeling. Alvorens dit punt aan de orde kwam, werden enkele kleinere agendapunten afgehandeld. Onder de ingeokmen stukken was een schrijven van het mi nisterie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid waarin goed keuring werd verleend aan een premie-aanvrage voor woning verbetering voor de heer J. D. Klaaijssen. wed. De Regt en W. Anthonisse. Uit het rapport uitgebracht door het bureau voor Verificatie van de Vereniging van Neder landse gemeenten bleek dat kas en bescheiden van de gemeente ontvanger bij controle in orde waren bevonden. HOEK ZAL BLIJVEN VECHTEN VOOR EIGEN ZELFSTANDIGHEID Burgemeester A. F. Hanssens lichtte het standpunt van de meerderheid van B. en W. nader toe. Hij meende, dat in eerste instantie behoud van de eigen zelfstandigheid van Hoek ge rechtvaardigd zou zijn. De snelle groei van de laatste jaren, waarvoor Hoek enkele grote moderne uitbreidingsplan nen heeft laten ontwerpen recht vaardigen de verwachting, dat de eigen zelfstandigheid behou den kan blijven, temeer, aldus de raadsvoorzitter, daar de gemeen te Hoek steeds in grote lijnen heeft meegedacht, en zich in het nabije verleden grote offers heeft getroost voor samenwerking met andere gemeenten en instellin gen. Zo heeft men in grote mate een bereidheid getoond tot me ewerking, waar het ging om regionale belangen, zoals de af valwaterleiding, en het beschik baarstellen voor gronden voor industrie-ontwikkeling voor de vestiging van een groot bedrijf nabij Terneuzen. (Advertentie) 'yjlr) schakel v_y over op Gulf pride SELECT SINGLE-G hó.imitontlie vctii vaild.diig.jl De ministerraad van de E.E.G. is er donderdag in geslaagd over eenstemming te bereiken over het onderhouden van regelmatig contact met Groot-Brittannië. De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Schroder heeft op een korte persconferentie verklaard, dat de raad onder leiding van minister Luns be sloten heeft tot regelmatig over leg in de Westeuropese Unie (de organisatie waar de zes EEG- landen en Engeland lid van zijn). „Teneinde maatregelen van de gemeenschap op Engeland te vermijden, die nadelig zijn voor de economische ontwikkeling van een van hen en teneinde Öe mogelijkheid van Britse toetre ding op een later tijdstip open te houden". De EEG-commissie zal voor deze bijeenkomsten, die vier maal per jaar zullen worden gehou den, aanwezig zijn. In Algiers is woensdagavond door het Algerijnse ministerie van Voorlichting bekendgemaakt, dat de voormalige vice-premier Mohammed Boediaf onder toe zicht is geplaatst op last van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Hiermee heeft de Algerijn se regering voor het eerst de arrestatie van Boediaf onthuld. Het Algerijnse parlementslid Ait Ahmed had eerder deze maand in iiet parlement gezegd, dat Boediaf was gearresteerd. Premier Ben Bella zei toen ech ter slechts dat vier personen waren aangehouden in verband met een komplot tegen de staat. Namen noemde hij toen niet. Het ministerie van Voorlichting ontkende dat Ben Bella verklaard had, dat Boediaf met president Bourguiba van Tunesië had sa mengespannen tegen Algerië. Ait Ahmed had woensdag op een persconferentie gezegd, dat Ben Bella hem over de samen zwering had gesproken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft enkele voorlopi ge uitkomsten van de landbouw telling mei 1963 bekendgemaakt, welke betrekking hebben op de veestapel. Het aantal stuks rundvee ver toonde t.o.v. 1962 een daling met 3,4 procent. Dit jaar mei werden ruim 3.689.000 runderen geteld tegen 3.817.000 vorig jaar. Met uitzondering van de provincie Noord-Brabant deed de terug gang zich voor in alle provincies. Een nadere onderverdeling van de rundveestapel toont aan, dat het aantal stuks mest- en weide- vee in ons land is teruggelopen met bijna 50.000 stuks 10,5 pet). Het aantal melk- en kalfkoeien vertoonde een teruggang met bijn. 4.500 stuks of 0,3 pet. In vergelijking met mei 1962 is het aantal varkens toegeno men met ca 117.000 stuks 4,2 pet). De hoenderstapel vertoonde een kleine teruggang in verge lijking met vorig jaar. In mei '63 werden met 44.496.000 hoenders geteld tegen 45.890.000 in 1962 3,0 pet). Het aantal hoenders bestemd voor de slacht nam toe met 35,6 pet. De leghennenstapel, inclu sief kuikens en jonge hennen be stemd voor de leg, nam af met 8,9 pet. Met uitzondering van de provincie Friesland liep de totale hoenderstapel in alle provincies terug. Afwijzend stonden B. en W. tegenover de grenscorrecties met Terneuzen betreffende het grond gebied het Boerengat, Wulpen- bek en de Knol. Om een goede afscheiding te verkrijgen van het aldaar geves tigde industrieterrein, zou in de toekomst een grote groenstrook een afscheiding kunnen geven, terwijl de op agrarisch gebied in gestelde buurtschappen, dan voor Hoek behouden zouden kunnen blijven.' Als compensatie zou de ge meente Terneuzen dan enkele typisch agrarisch ingestelde stukken van haar gebied aan Hoek beschikbaar kunnen stel len. Indien men van hogerhand zou beslissen, dat Hoek als zelfstan dige woongemeente geen recht van bestaan heeft, zou men een samenwerking met de drie Braakmangemeanten, t.w. Hoek, Biervliet en Philippine prefere ren. Men zou liever als zelfstan dige gemeente op dezelfde voet willen blijven samenwerken. En waarom kan dat niet, zo vroeg burgemeester Hanssens zich af. In goede harmonie heb ben we elkaar gevonden bij de ontwikkeling van de Braakman tot recreatieterrein. Het huisvuil van Philippine wordt met de vuilnisauto van de gemeente Hoek in goede harmonie opge haald. terwijl we een goede brandweerauto hebben, waarme de we iedere nabuurgemeente, die hierom vraagt, in tijd van nood kunnen bijspringen. Voorts hebben we op het eer ste verzoek ook de gemeente Terneuzen opgenomen in de Braakmancommissie. Waarom moet er dan sprake zijn van op heffing van de zelfstandigheid? Welke voordelen zou een sa menvoeging geven, zo vroeg de Voorzitter zich af. In Vogel waarde b.v. is men er na 20 ja ren samenvoeging nog steeds niet in geslaagd een goede ge meente te krijgen, waar men op eendrachtige wijze kan samen werken. Als tot opheffing van de zelfstandigheid zal worden be sloten. is de minst slechte oplos sing een samenwerking met de drie Braakmangemeenten, echter zonder de gemeente IJzendijke, die niet in deze combinatie thuis hoort. IJzendijke hoort bij Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. Uitvoerig had de voorzitter be toogd, dat dit standpunt slechts gedeeltelijk door B. en W. werd onderschreven, terwijl er ook nog een minerheidsstandpunt was. Wethouder Scheele (A.R.P.) merkte nuchter op, dat over het voorstel tot. gemeentelijke herin deling zoals G. S. dat ter tafel hebben gebracht, het laatste woord stellig nog niet is gespro ken. De argumenten, die Ged. Staten aanvoeren, aldus de heer Scheele. zijn wel zeer zwak, ter wijl hij de argumenten ook bijzonder zwak vond. Tot con clusies waarom men tot een der gelijk voorstel is gekomen, komt men niet. Er is tussen de door Ged. Staten voorgestelde samen te voegen gemeenten een zeer groot verschil in denk- en leef wijze, waarmede Ged. Staten totaal geen rekening hebben ge-" houden. Het platteland, het gewone volk, is op politiek gebied in de saam te voegen gemeenten zó verschillend, dat men niet an ders kan doen dan het voorstel, zoals dat ter tafel ligt, volkomen onaanvaardbaar te verklaren Ged. Staten hebben met deze samenvoegingsvoorstellen, aldus de heer Scheele, aan de gemeen ten een brevet van onbekwaam heid uitgereikt om de leefbaar heid van deze gebieden door de thans bestaande gemeenten op te voeren. Het heeft de gemeente Hoek nooit ontbroken aan bestuurs kracht. In de kanaalzone heeft men op prettige en constructieve wijze kunnen samenwerken. Op het eerste verzoek werd een groot perceel grond beschikbaar gesteld voor industrievestiging bij Terneuzen, en meegewerkt aan de uitvoering van andere daarbij komende grote werken. In de Braakman kan men zien, wat samenwerking van een drie tal kleinere gemeenten tot stand kan brengen, terwijl de eigen uitbreidingsplannen van de ge meente Hoek op voortreffelijke wijze werden uitgevoerd, waar door er woonruimte beschikbaar kwam. Men heeft in grote mate er toé bijgedragen, dat de leef baarheid van de streek werd be vorderd. Het is onaanvaardbaar, aldus de heer Scheele, dat enkele grote polders worden ontnomen, met ruim 4C0 inwoners, om deze bij het grondgebied van Terneu zen te voegen. Met nadruk wees spreker er op, dat de wijken de Knol, Wulpenbek en Boerengat bij Hoek moeten blijven, omdat men anders als zelfstandige ge meente niet in staat zal zijn de thans uit te voeren plannen, zo als de realisering van de sport- weide -en het nieuwe uitbrei dingsplan, niet te realiseren zal zijn. Met nadruk beklemtoonde spreker zijn argumenten om de zelfstandigheid van Hoek als woongemeente te handhaven. IJzendijke, dat hij de grote on bekende in deze samenvoegings plannen noemde, hoort bij Hoek niet thuis. Van het westen heb ben we niets te verwachten, en komt er voor ons geen enkel perspectief. Philippine zal om aansluiting vragen bij Sas van Gent, en de reden waarom zullen we moeten billijken. Biervliet en Hoek zijn beide te klein, aldus Ged. Staten, om een eenheid te vormen. Rest ons niets anders dan,, indien de eigen zelfstandigheid niet behouden kan blijven, om aansluiting te zoeken als woongelegenheid bij Terneuzen. Thans is het reeds zó, dat een groot aantal inwoners op 't ge bied van het onderwijs, marktwe zen, en ook kerkelijk op Terneu zen is aangewezen. Wat het zwaarste weegt, moet dan maar het zwaarste gelden, doch waar schuwend beëindigde de heer Scheele zijn rede met de opmer king, er komen van samenvoe ging alleen maar Hoekse en Ka- beljouwse twisten. G. S. zal in'het belang van de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen haar hou ding moeten herzien. Ook zijn er grotere persoonlijke waarden, die men de bewoners van Hoek niet mag ontnemen. Men heeft met grote moeite een ontwikke ling tot stand gebracht naar een welvarende bloeiende woonge meente. Dit werk, aldus spreker, heb ik 30 jaar als bestuurder van de gemeente helpen dragen .Dit stuk werk mogen we niet over dragen aan anderen, want we willen als zelfstandige gemeente onder eigen vlag verder varen. De heer Leunis (P.v. d. A.): Mijnheer de voorzitter, wij zijn niet bijzonder enthousiast over. het schrijven van het college van G. S. inzake de gemeentelijke herindeling, welke het verlies van de zelfstandigheid van onze gemeente betekent. Wij meenden dat de huidige ontwikkeling in de kanaalzone voldoende mogelijkheden bood tot een snelle groei van onze ge meente wanneer de geboden kan sen voldoende werden benut. Dat de raad van Hoek deze ontwikkeling zoveel mogelijk tracht te volgen getuigen wel de deelname in het beheerschap re creatiegebied in de Braakman polder, in de gemeenschappelijke regeling in het streekplan Ka naalzone en de Afvalwaterleiding èn de in uitvoering en voorberei ding zijnde uitbreidingsplannen. Toch willen wij begrip tonen voor de gedachtengang van G. S. om door het scheppen van gro tere bestuurseenheden, juist deze zaken, welke bijzondere voorzie ningen en grote financiële conse^ quenties met zich brengen beter tot ontwikkeling te kunnen brengen. door MILLY GANZ 19) (Nadruk verboden.) Plotseling bemerkte hij, dat door het dichte gordijn van sneeuwvlokken een man op hem afkwam, gekleed in een witte werkkiel, die opgewonden met zijn armen zwaaide. Zijn gezicht was zo wit als het meel dat aan zijn handen kleefde. „Dokter! Dokter!" riep hij luidkeels, zodra hij op gehoor afstand was. „Kom toch gauw! Bij bakker Holten is een onge luk gebeurd de man bloedt dood!" Een fractie van een seconde dacht de dokter aan zijn knor rende maag en aan het feit, dat hij al uren onderweg was. Toen tastte hij automatisch naar zijn borstzak om er zich van te over tuigen, dat hij zijn etui met in strumenten bij zich had en volg de de jongeman zonder een woord te zeggen. Hij hoorde hoe zijn begeleider, wiens keel van schrik als toe gesnoerd was, vertelde dat zi-1 geuners bij zijn baas geweest waren en bier gevraagd hadden. Holten had het hun echter ge weigerd, daar een van de half wilde kerels erg dronken w&s. In de twist die hierop ontstond, had een der kerels, blijkbaar de aanvoerder van het troepje, de waard met een mes de arm open gescheurd. „Als een van de gas ten niet dè tegenwoordigheid had bezeten, die bruine duivel met een bierkruik op zijn her sens te slaan, dan lag Holten nu misschien dood in zijn bloed!", zo besloot de bakkersknecht. Christen en zijn metgezel had den op dat ogenblik het café be reikt. Voor de deur stond een luid kakelende en gebarende troep van mensen. De nieuws gierigen waren tot binnen in het lokaal doorgedrongen. Zij gin gen juist ver genoeg opzij, om de dokter door te laten. Midden in 't rokerige café zat een ineengedrongen man van middelbare leeftijd op een stoel. Een vrouw stond ernaast en veegde hem met een rode zak doek het zweet van het doods bleke gezicht. Een met bloed doordrenkte bakkersschort was om de gewonde arm gebonden. Schrik en radeloosheid had zich van allen, die eromheen stonden, meester gemaakt. Kort en beslist gaf de dokter zijn aanwijzingen. Men deed zijn best, deze op te volgen, maar de mensenmuur om de stoel heen wist van geen wiiken al gedroeg men zich ook rustig. Niet kwaad! dacht Christen. Nu kan ik meteen ten aan- schouwe van iedereen eens to nen wat ik als chirurg waard ben! Enfin we zullen zien! Maar even later werd hij doodernstig. Hii had de bloede rige schort verwijderd en wat hij zag ontnam hem bijna de adem. Het mes had de halve arm doorgesneden. De slagader was ongedeerd, maar lag volko men bloot, zodat men duidelijk het kloppen ervan kon zien. Dat zou een hels werkje worden Christen wierp een desinfecte rend tabletje in een met lauw water gevuld bakje en waste de lelijke, gapende wonde zorgvul dig uit. Toen hij de kromme chi rurgijnsnaald en de tang tevoor schijn haalde en allereerst de spieren, die hij met moeite bij el kaar moest zoeken, aan elkaar naaide, sloop de een na de ander onder de toeschouwers met een bleek gezicht de frisse lucht in, zodat de dokter zich eindelijk met de gewonde en diens vrouw al leen bevond. Hij constateerde dat met hetzelfde ironische lachje, dat altijd om zijn mondhoeken speelde als hij zich inwendig ver maakte over de menselijke onvol komenheid. Hij werkte meer dan een uur en .maakte dertig hechtingen. Het was geen gemakkelijk werkje Het zweet stond hem op het voor hoofd en hij voelde zich door het lange staan en misschien ook wel door zijn lege maag erg slap in de knieën. Maar eindelijk lag Holten in zijn bed en viel meteen in een door bloedverlies en uitputting diepe slaap, die hem er bijna deed uitzien, alsof hij dood was. Christen pakte zijn instrumen ten bijeen en verliet het café. Buiten stond nog een heel klu wen nieuwsgierigen. Toen hij zich voorbijhaastte keek men hem met zichtbare eerbied aan. „Oef!", fluisterde een roodha rige slotenmakersleerling zijn kameraad naast hem in het on gewassen oor, ,,'k kreeg het er benauwd van en ik voel me nog niet lekker. Maar die „nieuwe", die kent wat, al ziet hij er ook uit als een kleermaker, die veer tien dag'en niet gegeten heeft". Christen voelde tussen al die waarderende blikken door in hoofdzaak, hoe mooi zijn beroep toch eigenlijk was. Hij had dit keer werkelijk iets gepresteerd, hoewel hij geen chirurg was. Hij nam zich voor, voortaan geen chirurgische instrumenten meer te gebruiken om zijn pijp schoon te maken. (Wordt vervolgd.) Wij zouden ons dan ook wel kunnen vdrenigen met het tot standkomen van een zogenaamde Braakmangemeente, samenge steld uit de gemeenten Biervliet, Philippine en Hoek maar waar om hier door G. S. de gemeente IJzendijke aan toegevoegd is, kunnen wij ten enen male niet begrijpen en aanvaarden. Hier door ontstaat een zodanige ver andering in de samenstelling dei- bevolking, zowel mentaal als godsdienstig, dat dit naar onze mening nooit tot een goede sa menwerking zal kunnen leiden. Dat G. S. menen dat er in de door hen voorgestelde gemeente toch 'n belangrijke Protestantse minderheid zou bestaan, kan onze bezwaren hiertegen niet weg nemen. Wanneer echter G. S. onze ge dachtengang zouden willen aan vaarden betreffende de drie Braakmangemeenten, zouden wij er op willen wijzen dat het ont trekken van de inwoners van Boerengat, Knol en Wulpenbek naar ons inziens niet juist is, omdat men hierdoor een daling van het inwonertal bevordert, terwijl de gemeente Hoek toch reeds door de kanaalverbreding belangrijke offers hieraan heeft moeten brengen. Wij zien in dé totstandkoming in deze vorm de beste oplossing om naast de industriële sektor rond de kanaalzone een woon- en recreatiegebied te scheppen dat naar onze mening voldoende mogelijkheden biedt, gezien de te verwachten groei der bevolking, waarvan de voorboden zich nu reeds aftekenen door de talrijke aanvragen voor woongelegenheid voornamelijk in onze gemeente door verschillende bedrijven en particulieren. Zou echter blijken dat er in de raden van Biervliet of Philip pine bezwaar bestaat tegen een samenvoeging der drie Braak mangemeenten, dan is naar onze mening de enig juiste oplossing de toevoeging van dc gemeente Hoek aan Terneuzen, Het con tact tussen beide gemeentcin is van dien aard, dat een samen voeging naar onze mening zon der enige moeilijkheden tot stand zou kunnen komen, gezien het feit dat bijna de gehele bevolking van Hoek op een of andere wijze met Terneuzen aanrakingspun ten heeft. Vele arbeiders zijn werkzaam in de industrieën in die gemeente; ook op het gebied van "middelbaar en technisch on derwijs zijn wij geheel op Ter neuzen aangewezen. Ook ten aanzien van de re creatie zien wij hier een bijzon der aantrekkelijk samengaan met Terneuzen, vooral met het oog op het recreatiegebied in de Braakman. Wij hopen, meneer de voorzit ter, dat G. S. vóórdat zij tot defi nitieve voorstellen komen, ern stig rekening zuilen houden met onze verlangens. De heer Tollenaar (S. G. P.) Mijnheer de voorzitter, nu ik mijn mening kenbaar kan maken naar aanleiding van het onderwerp „Herindeling van gemeenten in Zeeuws-Vlaaderen" wil ik gaar ne de gelegenheid waarnemen om hierover het mijne te zeggen. Het is immers van te groot be lang om dit zonder meer te laten passeren. Toen ons door het provinciale bestuur in april hierover een schrijven werd gezonden, was dit voor ons geen verrassing meer, daar er al zo het een en ander over uitgelekt was. Wèl een ver rassing was voor mij de inhoud, alleen al om zijn vele tegenstrij digheden. Wat schijnbaar voor de één wel een bezwaar moet worden geacht, bleek voor een ander geen bezwaar te zijn. Ik ga daar verder niet op in. Ieder die het stuk gelezen heeft, zal zulks wel moeten beamen. Weinig woorden worden er tenslotte in vermeld waarom dit nu alles zo urgent is, en naar de motieven dat men met grotere gemeenten efficiënter zal kun nen werken en welke voordelen dit niet zich meebrengt, zoekt men tevergeefs. Gaarne had ik hierover een prae-advies van B. en W. gehad. Had men nu werkelijk geen argument om voor handhaving van zelfstandigheid op te ko men. Aalleen al de gunstige lig ging van onze gemeente ten op zichte van de industriële ontwik keling in de kanaalzone was al voldoende. Daarnaast biedt de landbouw nog een voorname be- staansbron. Ik zien dan ook nie in dat door samenvoeging de welvaart zal vergroten. Wèl zie ik nadelen o.a. de afstand tussen de bewoners en gemeentebestuur wordt groter. Ook zal het financieel geen voor deel geven, daar we gerust kun nen stellen dat onze gemeente niet ongunstig zit. Ook de rivali teit kan door samenvoeging van verschillende gemeenten onder ling groot zijn. Men kan nu wel stellen, dit alles is wel waar, maar we kun nen dit toch niet tegenhouden. Dat behoeft toch nog geen re den te zijn om zonder meer er ons bij neer te leggen, toch zeker niet zoals het plan er in z'n hui dige vorm uitziet. We zien na melijk dat een niet onbelangrijk deel van onze gemeente bij Ter neuzen wordt gevoegd en Hoek zelf bij Biervliet, Philippine en IJzendijke om daar, om het met de woorden van het Provinciaal Bestuur te zeggen, als Protes- tans bevolkingsdeel een be langrijke minderheid te vormen. Dit is het nu juist wat bij mij het zwaarste weegt. Dit zal er dan ook bij het merendeel van de bewoners van onze gemeente niet in willen, Redenen genoeg dus om ons tegen herindeling te verzetten. Doch ik wil ook rekening hou den dat als herindeling onafwend. baar zou zijn, dan zou naar mijn mening samenvoeging met Ter neuzen verre de voorkeur moe ten hebben. Als motivering wil ik noe men, dat onze bevolking voor 'n groot deel op Terneuzen is aan gewezen. Ik denk o.a. de werk gelegenheid het zakenleven (het bezoeken van de markten en dergelijke), de scholen en ook het godsdienstige leven hier ter plaatse heeft de meeste overeen komst met Terneuzen. Derhalve wel bindingen aan Terneuzen. Mijnheer de voorzitter ik hel) zo liet een en ander opgenoemd en mijn mening kenbaar ge maakt, ik weet dat ik kort ben. geweest, maar zeer zeker is hier over het laatste woord nog niet gesproken en ik hoop dat B. en W. er naar zullen streven zelf standig te blijven, en waar dit mogelijk is, dit krachtig te be pleiten. De heer Haak (V.V.'D.had ook weinig woorden over voor het herindelingsplan van Ged. Staten. Ook hij pleitte voor het behoud van de eigen zelfstandig heid, en mocht dit niet mogelijk zijn, omdat men grotere be stuurseenheden wil scheppen, dan zou hij een samengaan van de drie in de Braakmancommis sie samenwerkende gemeenten de voorkeur geven. De heer Haak wilde echter het behoud van de eigen zelfstandig heid als No. één plaatsen, en was bereid indien men deze zelfstan digheid niet.kan behouden, later te gaan praten over een samen werking met andere gemeenten. De heer Jansen (C.H.) noemde de voorstellen van Ged. St. vol komen onaanvaardbaar, en zeide nog niemand gehoord te hebben, die er een goed woord voor over had. Geen der bij de samenvoe ging betrokken gemeenten ziet in deze opgelegde samenvoeging enig heil. Hoek heeft bewezen, dat men als zelfstandige ge meente bij de industriekern in ruime mate woningen voor in- dustriearbeiders beschikbaar kan stellen. Er liggen nog steeds grote aantallen aanvragen om woningen en om woningen te mogen bouwen, aldus de heer Jansen, die gelijk protesteerde tegen de geringe bouwvolume toewijzing voor Hoek, dat toch als woongemeente bij de indus-' trie in de Kanaalzone bestemd is. Pleitte ook de heer Jansen in eerste instantie voor het behoud van de eigen zelfstandigheid, een oplossing te zoeken in de rich ting van Braakman leek ook hem de meest aanvaardbare. Hij vond dit verre te prefereren boven een gehuchtje van Terneuzen te worden. Bovendien zou dan, aldus de heer Jansen, de afstand tus-| sen de bevolking en het bestuur lijk apparaat veel te groot wor den. Men stapt nu eenmaal mak kelijker binnen bij een boeren- burgemeester, dan bij jonkheer zus of meester zo, aldus de heer Jansen. We moeten, willen we ook voor de toekomst iets bereiken, onze zelfstandigheid 'héhouden. We willen gewoon Ilogk blijven, en al zeggen ze dalrWel. dat Hoek als eens van de kar geval len is, we klommen er steeds weer op, en blijven baas in eigen huis. Indien we geen baas in eigen huis kunnen blijven, aldus de heer Jansen zou ik een sa mengaan met de Braakmange meenten willen bevorderen. Wethouder Van der Peijl (P. v.d.A.) merkte nog nadrukkelijk op, dat men eerst voor behoud van de eigen zelfstandigheid zal opkomen, en eerst daarna een samengaan met de drie Braak man-gemeenten bepleiten. Ook hij vond het voorstel van Ged. Staten een onding, en meen de dat het K. V. P.-gedeelte van de Ged. Staten-leden bij de sa menstelling van dit stuk wel de boventoon hebben gevoerd. Dat de plannon tot samenvoeging bovendien reeds 4 weken vóór de officiële bakendmaking in de Katholieke pers verschenen is, noemde de heer Van der Peijl beslist verkeerd. De heer Tollenaar meende toch, dat het Provinciaal bestuur als geheel verantwoordelijk is voor 't ongelukkige herindelingsplan. Hij merkte nog op, dat bij de indeling van de Braakman bij de gemeenten Biervliet en Philippi ne er gevochten was om ook de laatste meter grond uit handen van Hoek te krijgen, en stelde zich dus ook van dit samenwer-i king verder weinig voor. De Voorzitter sloot hierop da discussies over het herindelings plan af. De raad besloot nog medewer king te verlenen aan de elektri ficatie van een gedeelte van de Koudekerksepolder, waarmede per aan te sluiten boerderij voor de gemeente een bedrag van ruim 1200 gemoeid is. Rondvraag- Tijdens de rondvraag wees de heer Leunis nogmaals op de ge vaarlijke bocht bij het Boeren gat. Er zullen besprekingen wor den gehouden met verkeersdes- kundigen om hier maatregelen te treffen, aldus beloofde de voorzitter. Uitvoerig werd daarna nog ge sproken over de situatie van verschillende wegen bij het Boe rengat, die bijna niet meer te be rijden zijn, daar steeds meer zandauto's de weg volkomen uit een rijden. De Voorzitter zegde toe, dat binnenkort eveneens besprekin gen zullen worden geopend met de eigenaar van een café bouw val, om te komen tot een aan vaardbare oplossing, om het in stortingsgevaar te beperken. De heer Jansen vroeg B. en W. het schoolplein van de school op de Knol te betegelen. De Voorzitter antwoordde dat het schoolbestuur hiertoe een verzoek moet indienen; dan zal dit stellig gebeuren. Hierna werd de vergadering door dc Voorzitter gesloten. k

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2