Moskou stoort zich niet aan Peking Nader formatiegesprek over zetelverdeling Scheepsongeluk op de Rio de La Plata Nederland en Indonesië Radio Do Koek Verf met voldoening HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER VRIJDAG 12 JULI 1963 19e Jaargang No. 5960 Kwade trouw Spijkers met koppen Wat schuilt er achter? Russisch spion naar liet Westen overgelopen NIEUWE PREMIER De Kabinetsformatie GEEN VISA VOOR MOSKOU SYMBOLISCHE STAKINGEN IN FRANKRIJK Dr DE QUAY VERKLAART WAARÓM Dis KORTHALS NIET TERUGKOMT Frankerine bij abonnement! Temeuzen Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 et. Losse nrs 9 cf. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mmimum^per advertentie f2,40. Rubriek; Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het is moeilijk nu nog te ge loven dat één der partijen in het Chinees-Russische gesprek in Moskou ooit de bedoeling heeft gehad daarop de geschillen tus sen deze landen weg te praten. De opzet schijnt veeleer te zijn om de ruzie op de spits te drij ven en elkaar goed te laten voe len hoezeer de verachting weder zijds tot het maximum is geste gen. Dat geldt in de eerste plaats voor de Chinezen, die begonnen en ondanks protesten doorgingen de Sowjet-regering onwelgeval lige lectuur te verspreiden, een bezigheid die althans in commu nistische kring in strijd geacht wordt met de goede manieren. Door juist tijdens het gesprek sen grootse huldiging te organi seren voor vijf Chinezen die om dezelfde reden de Sowjet-Unie uitgezet waren, liet men in Pe king merken dat men voor de Russen allesbehalve respect koesterde. De Russen van hun kant ga ven dezelfde soort stekeligheden terug: Chinese programma's verdwenen plotseling van de binnenlandse radioprogramma's, de pers negeerde welhaast de aanwezigheid van de Chinese delegatie en als gesprekscen- trurn werd een villa achteraf ge kozen die nog nooit een bespre king van enig belang was waar dig gekeurd. Opmerkelijk is ook dat het bo vendien open en bloot gebeurde in een verklaring van het cen traal comité van de communis tische partü de U.S.S.R., zo onge veer de hoogste instantie van het land, die bovendien promi nent op de voorpagina van de Prawda prijkte. Hierin wordt ronduit gezegd dat de Chinezen sen campagne voeren om de be trekkingen tussen Moskou en Peking te verslechteren zonder 30g te hebben voor de ernstige gevolgen die dit kan hebben. Sen aantijging van kwade trouw, Jie blijkbaar voldoende was om Je Chinezen ervan te weerhou- len voor de volgende vergade ring te verschijnen. Het lijkt wel duidelijk dat het Kremlin overtuigd is dat het uit praten van het geschil toch moet mislukken en met een luide fan fare de schuld hiervoor toewijst aan Chinese sabotage. Verweten wordt de Chinezen met name de Jemonstratie in Poking die tot doel zou hebben bij de bevolking vijandige gevoelens jegens de Sowjet-Unie op te wekken. Dat Chroesjtsjov zelf Moskou verliest, daarmee demonstrerend dat de besprekingen met de Chi nezen hem niet veel belang in boezemden, om met Spaak te gaan praten is een dergelijke manifestatie van Russische ver achting voor Peking. Het is bo vendien een aanwijzing dat de Russische premier vastbesloten is zijn door Mao afgekeurde poli tiek voort te zetten. Immers Spaak kwam minder als Belgisch minister van Buitenlandse Zaken dan als vertegenwoordiger van de NAVO. En in zijn Berlijnse rede stelde Chroesjtsjov voor, een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van War schau te sluiten: hij deed dit in relatie tot een beperkte kern stop. waarbij min of meer in het midden bleef of hij dit ook als voorwaarde bedoelde. Chroesjtsjovs ideeën over het kernstopverdrag waarover vol gende week in Moskou het ge sprek begint zijn zeer reëel: hij stelde voor, die soorten proeven eronder te laten vallen die een voudig door de radio-actieve neerslag geconstateerd kunnen worden en de ondergrondse waarvoor eventueel inspectie ter plaatse, nog altijd een moeilijk punt, nodig zou zijn te laten rusten, die zijn trouwens niet het voornaamste. Deze simplificatie duidt erop dat de Rus spijkers met koppen wil slaan. Met andere woorden een verdrag wil sluiten met het speciaal door Peking zo gehate Washington, met de Amerikanen die naar Mao's zeggen nooit ver trouwd moeten worden. En dan wel ih een verdrag dat er naar streeft de oorlog te voorkomen, die naar Pekingse opvatting niet verwerpelijk is om de verbrei ding van het communisme te bevorderen, juist een kernpunt van de broedertwist in het rode blok, als men dat nog een blok mag noemen. En het verdrag dat Chroesjt sjov hieraan vast wil knopen, kwetst de Chinese gevoelens nog ernstiger. Dat is helemaal een opgeven van de gedachte dat een oorlog wel eens gevoerd kan worden om de communistische leer te verbreiden. Maar wat beoogt Chroesjtsjov met dit niet-aanvalsverdrag? Hij is realist genoeg om uit de his torie te hebben geleerd dat nog nooit iemand baat bij een derge lijk verdrag heeft gehad. Men kan redeneren dat hij door dit verdrag voor te stellen de on enigheid in het NAVO-kamp wil opwekken. Immers het zou feite lijk inhouden dat de twee groe peringen overeenkomen dat de status quo in Europa blijft ge handhaafd. Voor de Duitsers komt dat neer op het opgeven van de gedachte aan hereniging, een teer punt waarover interne Westelijke ruzie niet onmogelijk schijnt. Hoewel aan de andere kant Bonn herhaaldelijk heeft verklaard die hereniging niet met de wapens te willen berei ken, zodat in principe ook Duitse instemming mogelijk lijkt. Eigenlijk is een konsekwentie van het niet-aanvalsverdrag veel. eer dat Chroesjtsjov ermee in stemt dat de situdtie in Berlijn verder maar moet blijven zoals hij is. Waarmee hij verloochent wat hïj al jaren vordert: dat met een Duits vredesverdrag ook die kwestie moet worden opgelost en wel in zo'n zin dat de Westelijke troepen uit hun stadshelft ver dwijnen. Het enige voordeel dat het verdrag voor hem recht streeks biedt is, dat er een indi recte erkenning van de (Oost) Duitse Democratische Republiek in steekt. Het waarschijnlijkst is dat de Russische leider het verdrag al leen heeft voorgesteld juist in relatie met de nu wel volkomen open breuk met China. Hij wil althans voorlopig de twist punten in Europa liever gecon solideerd hebben, opdat hij zich met volle energie kan wijden aan de problemen die voor hem in het Oosten naar het zich laat aanzien steeds ernstiger zullen worden. (Nadruk verboden.) Koninklijke loge in Londen op bom doorzocht Vóórdat het Engelse en Griekse vorstenpaar -woensdag in het Aldwych Theater in Londen de koninklijke loge betraden om er te kijken naar een opvoering van Midsummer Nights Dream' van Shakespeare, werd de ge hele loge nauwkeurig doorzocht door politiemannen in avond kleding. Iemand had n.l. tele fonisch medegedeeld dat zich in de loge een bom bevond (foto boven). Daarna konden de vor stelijke bezoekers gerust in de loge plaats nemen (foto onder). Op de voorgrond prins Philip die galant koningin Frederika de hand biedt, op de achter grond koningin Elizabeth en nog gedeeltelijk zichtbaar koning Paul. Hoofdstraat 102 - Telefoon 8126 Terneuzen Koningin Juliana naar Thailand De minister van Defensie van Thailand, die tevens belast is met de regeling van staatsbe zoeken, heeft gisteren in Bang kok bekend gemaakt, dat Ko ningin Juliana voornemens zou zijn in oktober een bezoek aan Thailand te brengen. Zoals be kend, staat voor oktober reeds een bezoek van het Nederlandse koninklijke paar aan Iran op het programma. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken kan het bericht uit Bangkok, dat Koningin Juliana voorne mens zou zijn in oktober een bezoek aan Thailand te brengen, nog niet bevestigen. Naar donderdagavond in Lon den is vernomen, is een belang rijke Russische spion naar het Westen overgelopen. Hij wordt zwaar bewaakt om mogelijke Russische vergeldings-maatre- gelen te voorkomen. Aan persbureaus en dagbladen is in een officiële brief verzocht de naam van de agent niet be kend te maken in verband met de nationale veiligheid en omdat zijn leven in gevaar is. De Russische spion zou een sleutelpositie hebben bekleed bij de Russische veiligheidsdienst. Mr. V. G. M. Marijnen, die zich bereidverklaard heeft het pre mierschap van een nieuw te vormen kabinet op zich te nemen, is hier gefotografeerd in de huiselijke kring. Zijn pijp wordt aangestoken door de vier jarige Peter Paul, de jongste van zijn zes kinderen, die ge boren werd, op de dag, dat zijn vader minister werd. Behalve mevr. Marijnen kijken de 18- jarige Michel (links), de 13- jarige Anneels en de 11-jarige Bart het tafereeltje aan. Een produkt van de Sikkens Groep De fractieleiders van de C.H. U., de A.R.P. en de V.V.D. heb ben gisteravond van kwart over zes tot half acht ten huize van formateur dr. De Quay een be spreking gevoerd. De drie fractieleiders verko zen na afloop geen andere ver klaring af te leggen, dan de volgende: „Met de formateur heeft een uitvoerig gesprek over het be zetten van enkele ministerszetels plaats gehad, waarvoor de V.V. Minstens 33 personen zijn om gekomen en vier ernstig gewond, toen de Argentijnse rivierboot „Ciudad de Asuncion" donderdag op de Rio de la Plata in brand raakte en zonli. Tot de geredden behoort de .franse armenpriester Abbe Pier re, zo werd in de Argentijnse hoofdstad bekend gemaakt. De „Ciudad de Asuncion", die op weg was van Montevideo naar De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag medege deeld, dat de Sowjet-regering ge weigerd heeft visa te verstrekken aan journalisten uit de Westelij ke landen, die m Moskou de Amerikaans-Brits-Russische be sprekingen over een kernstop verdrag willen verslaan. De Sowjet-regering heeft aan de Britse ambassade in de Russi sche hoofdstad medegedeeld geen aanleiding te zien om aan deze journalisten visa te verstrekken, omdat de besprekingen een ver trouwelijk karakter dragen. In antwoord op vragen zei de woordvoerder nog dat als de Sowjet-autoriteiten erop moch ten aandringen geen openbaar heid aan het verloop der besp re kingen te geven, de Britse dele gatie zich naar dit verlangen zou schikken. Bij tal van openbare diensten in Frankrijk 'zijn donderdag symbolische stakingen gehouden, als protest tegen een door de regering bij de Nationale Verga dering ingediend wetsontwerp, waarin stakingen, die niet min stens vijf dagen tevoren zijn aangekondigd, worden verboden. In de meeste gevallen onder vond het publiek geen hinder van de stakingen van gisteren, die van vijf tot vijftien minuten duurden. In verschillende delen van het land legden de arbeiders bij gas- en elektriciteitsberijven het werk voor een kwartier neer, zonder dat evenwel de gas- of stroomvoorziening werd onder broken. Ook bij de Parijse métro en de busstations werd korte tijd gestaakt, terwijl bij enkele mij nen en postkantoren het perso neel wat later aan het werk ging. Volgens het officiële Indone sische persbureau Antara is men in „regeringskringen" van ge- v clen, dat Nederiand te sterk aandringt op herstel van zijn vervoorrechte positie in Indo nesië. Nederland oefent d'<-.n In donesië uit opdat het de Neder landers schadeloos zal stellen voor hun belangen die in 1957 door de regering in Djakarta zijn genationaliseerd, zo meldde Antara woensdag. „Stemmen van Nederlandse zijde" hadden gedreigd dat de lading van het Indonesische re geringsschip „Thamrin", dat op weg is naar Europa, misschien in beslag genomen zou worden als het schip een Nederlandse haven binnenloopt en het ver zoek om schadeloosstelling on beantwoord blijft. In Indonesische regeringskrin gen zegt men, aldus Antara, dat Nederland met Indonesië han del kan driiven, maar niet om biizondere voorrechten moet vragen. „Van regeringS7;:de heeft men tenslotte het publiek gewaar schuwd de Nederlanders goed in het oog te houden, aangezien het niet onmogelijk is dat zij hun mensen zowel in particuliere als in overheids-zakenkringen al hebben geïnstrueerd hun oude gewoonte van het tegen elkaar uitspelen van Indonesiërs te hervatten", aldus Antara. Uct Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft eerder in de maand bekendgemaakt dat het het verbod voor K. P. M.- schenen om de Indonesische wa- t'i te beva^- i bed opgeheven. De assistent-minister voor zeeverbindingen, commodore Prodjosukanto, zei donderdag dat deze bekendmaking niet moest worden uitgelegd als te betekenen, dat de schepen van de K. P. M. „bijzondere priori teit" krijgen, hoewel zij waar- schijnlek geschikter dan die van andere landen zijn voor werk in de Indonesische wateren. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakar ta, zo meldt Aritara nader, heeft verklaard niets te weten van beweerde druk op Indonesië in de kwestie van de schadever goeding voor genationaliseerde belangen. (Antara zegt zijn be richten te hebben gebaseerd op inlichtingen die bij „diverse ge zaghebbende instanties" waren verkregen.) De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging verklaart volgens Antara dat zij voorals nog niet overweegt de schade vergoeding bij de regering in Djakarta ter sprake te brengen. Dit zou pas kunnen gebeuren „als de tijd rijp is en beide par tijen bereid zijn erover van ge dachten te wisselen". Als er „eisen" waren gedaan of „drei gementen" geuit, dan was dit zeker niet geschied uit naam van de Nederlandse regering. Tenslotte zegt de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi ging volgens Antara in haar verklaring, dat Nederland in In donesië geen speciale voorrech ten wenst en er ook niet om ge vraagd heeft. Wel is Nederland van mening, dat een hervatting van diplomatieke en economi sche betrekkingen inhoudt dat deze berusten op het beginsel van gelijkheid, non-discrimina tie en wederzijds voordeel. Buenos Aires, had 421 passa giers en bemanningsleden aan boord. Het schip was in brand geraakt toen het nog ongeveer 65 km van Buenos Aires verwij derd was. Aan de reddingspogingen na men een groot aantal vrachtbo ten en oorlogsschepen deel. Een Argentijnse tankboot heeft gemeld, dat de „Cuidad de Asun cion" tijdens dikke mist in aan varing is gekomen me teen Frans vrachtschip. De Argentijnse ma rine kon dit bericht echter niet bevestigen. ZWAKKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een lagedrukgebied dat in betekenis afneemt. Het veroor zaakte in onze omgeving weste lijke winden waarmee koele lucht werd aangevoerd. De mid- dagtemperaturen waren dan ook niet hoger dan omstreeks '18 graden. In Oost-Duitsland en Zuid-Frankrijk waren de maxi ma 20 tot 23 graden, terwijl zo merse temperaturen boven 25 graden worden gemeten in Ita lië en Zuid Oost-Europa. Voor het toekomstige weer is van belang een frontale storing boven de Britse eilanden die naar het oosten beweegt. Op de nadering hiervan zal de bewol king later toenemen terwijl er kans bestaat op enkele buien. De wind is zwak en veranderlijk en in de middagtemperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden maar in de loop van de dag enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. On geveer dezelfde middagtempera turen. ZON MAAN op onder op onder 12 4.33 20.57 10.52 13 4.34 20.56 0.01 12.11 14 4.35 20.55 0.23 13.31 D., de A.R. en de C.H.U. belang stelling hebben en waarvan vast staat, dat de K.V.P. daar voor minder of geen belangstel ling heeft". Geen der betrokkenen wilde verklaren van wie het initiatief tot dit gesprek was uitgegaan. Om half zes gistermiddag ver klaarde dr. De Quay nog geen programma te hebben. Zowel de formateur als de fractieleiders waren na de be spreking zeer opgewekt. Het had er alle schijn van, dat enige moeilijkheden waren opgelost, waardoor een optimistischer kijk op de formatie ontstond. Vernomen wordt, dat de kan didaatpremier mr. Marijnen, zelf demissionair minister van Land bouw, gisteren een uitvoerig ge sprek heeft gehad met de A.R. P.-kandidaat voor de zetel van Landbouw, mr. B. W. Biesheu vel. Zoals men weet is mr. Bies heuvel vice-voorzitter van het Landbouwschap, voorzitter van de drie centrale landbouworga nisaties, voorzitter van de Inter nationale Federatie van Agra rische Producenten-Organisaties (I. F. A. P.), lid van de Tweede Kamer en lid van het Europese parlement. De kabinetsformateur dr J. E. de Quay heeft donderdagmorgen naar Aanleiding van circulerende berichten over het al of niet toe treden van de demissionaire mi nister van Verkeer en Water staat drs H. A. Korthals tot het nieuwe kabinet, het volgende medegedeeld: „Tijdens een gesprek met de fractieleider van de V.V.D. deel de de formateur mede, de huidi ge vice-ministerpresident zeer gaarne als lid te zien van een nieuw te vormen kabinet. Uit het overleg met mr Toxopeus is de formateur gebleken dat bij de fractie van de V.V.D. daartegen overwegende bezwaren zouden bestaan". Tijdens het gesprek van de formateur met drs Korthals „heeft deze zich op het standpunt gesteld, dat bij de vorming van een parlementair kabinet er voor een minister, ook in het bijzonder met een geestverwante groep, een vertrouwensbasis moet zijn. Nu deze ontbreekt, meende de heer Korthals de formateur te moeten verzoeken af te willen zien van deelneming zijnerzijds aan het nieuw te vormen kabi net", aldus deze verklaring van dr De Quay. VRIJDAG 12 JULI v.m. n.m. Breskens 5.26 5.47 Terneuzen 6.01 6.12 Hansweert 6.41 6.52 Walsoorden 6.51 7.02 ZATERDAG 13 JULI 1963 vm. n.m. Breskens 6.16 6.27 Terneuzen 6.51 7.02 Hansweert 7.31 7.42 Walsoorden 7.41 7-52

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1