y Mr. V. G. M. Marijnen aanvaardt premierschap Het weer Het ideologisch gesprek in Moskou LAATSTE M3EUWS Het proces tegen Martelli De telexverbinding tussen Moskou en Washington Opzienbarende vinding vindt alom bijval DONDERDAG 11 JULI 1963 19e Jaargang No. 5959 HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN TERUGTREKKING V. N.-TROEPEN UIT KONGO LAATSTE WAARSCHUWING AAN KOERDEN DE V. S. EN CUBA HET GRIEKSE BEZOEK AAN ENGELAND HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN SPAAK TERUG UIT SOWJET-UNIE Poolse majoor vroeg asiel in West-Berlijn Treiler uit Brugge bij Engelse kust aangehouden Koninklijke belangstelling voor „Speculaas" 2480 emigranten uit Australië terug? DE GAULLE VOLDAAN AANSLAG OP NEGER rrankering WJ abonnement: Terneuzen Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,oer kwartaal; per maand ƒ2.—: per weplr 48 ct. Losse nrs 9 et Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sarde Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Tijdens een gesprek met de formateur dr. De Quay, heeft, naar vernomen wordt, de demis sionaire minister van Landbouw, Wr V. G. M. Marijnen, zich be reid verklaard het premierschap van het te vormen kabinet te aanvaarden. De formateur heeft gisteren om twaalf uur een onderhoud gehad met de demissionaire mi nister van Sociale Zaken, dr. G. Veldkamp. De kabinetsformateur, dr. De Quay heeft dinsdagmiddag om half drie de demissionaire minis ter van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, ontvangen. Vermoed wordt, dat drs Korthals verzocht is zijn ministerschap aan hetzelfde departement te continueren. Om drie uur werd prof. mr. Th. A. Versteeg (A.R.) ontvangen. Naar men in politieke kringen aanneemt, is de porte feuille van O. K. en W. aan prof. Versteeg aangeboden. De forma teur ontving gistermiddag om vier uur de Rotterdamse hoog leraar prof, dr. H. J. Witteveen als tweede liberaal van deze mid dag. Het lijkt waarschijnlijk dat de portefeuille van financiën aan prof. Witteveen werd aangebo den. Om vijf uur had de formateur een gesprek met de demissionai re minister van Binnenlandse Za ken en fractieleider van de V.V.D. mr. E. H. Toxopeus. In tegenstelling tot een in po litieke kringen circulerend be richt dat de demissionaire minis ter van Verkeer en Waterstaat aangezocht zou zijn om zijn mi nisterschap te continueren, is nu bekend geworden, dat drs Kort hals zich inderdaad zoals zijn voornemen was niet meer be schikbaar heeft gesteld. De rechtstreekse telexverbin ding tussen Moskou en Wash ington en omgekeerd zal 1 sep tember in werking treden, zo heeft de Russische minister van de P.T.T., Nikolai Psoertzev, woensdagmiddag in Moskou meegedeeld. (Advertentie) Er is een grote revolutie gaande op het gebied aan de wasmidde len. Castella is er in geslaagd, hard leidingwater zo zacht te maken als Mei-regen! Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland. Het remt de waskracht van de was middelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uitweg; regenwater gebruiken., maar dat is in onze moderne wereld niet meer moge lijk. Castella heeft de oplossing gevon den. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een radicale zachtmaker verwerkt, het Anti- cal-3, een werkelijk revolutionai re uitvinding. U merkt dat, zodra u met Actief Blauw wast. Het waswater wordt onmiddellijk zo zacht als Mei regen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goed. Bovendien is van stug textiel to taal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zegetocht van Actief Blauw. Nooit werd een wasmiddel zo snel po pulair. De permanente verbinding loopt volgens Tass over het tra ject Moskou-Helsinki-Stock- holm-Kopenhagen-Londen- Washington. De mededelingen van Mos kou aan Washington worden in het Russisch gesteld, die van Was^:o"t"^Moskou in het Engels. Voor dienstmededelingen wordt een parallelle radiotelegrafische verbinding geopend, die van Moskou via Tanger naar Wash ington loopt en die 24 uur per dag in bedriif zal zijn, voor het geval de kabel defect raakt. Overeengekomen is dat beide regeringen instaan voor het on onderbroken werken van de liin en voor onmiddellijke doorzen ding van elke mededeling van het ene regeringshoofd naar het andere. Volgens Tass zijn twee tele- typemachines van het model T-51 gereedgemaakt. Deze staan klaar voor verzending naar de Verenigde Staten. Later volgen er nog twee. Naar Moskou zul len vier Amerikaanse machines worden verzonden. De perschef van het Witte Huis, Salinger, bevestigde de aankondiging uit Moskou indi rect door tegen verslaggevers te zeggen dat de I'm ongeveer 60 dagen na het ondertekenen van de overeenkomst klaar zou zijn, wat op omstreeks 1 september neerkomt. Van gezaghebbende V. N.-zijde is meegedeeld, dat tegen het eind van het jaar de V. N.-troe- pen uit Kongo teruggetrokken zullen worden omdat secretaris generaal Oe Thant van de V. N. meent, dat de Kongolese cen trale regering dan in staat zal zijn zonder hulp voor de veilig heid van het land te zorgen. Verder is gezegd, dat de fi nanciële crisis waarin de V. N. zich bevinden, slechts een van de factoren is geweest, die tot het b""luit om de V. N.-troepen uit Kongo terug te trekken, hebben geleid. De technisch» ^"'stand van de V. N. zal evenwel worden voort gezet. o De Iraakse regering heeft woensdag de opstandige Koerden in het noorden van het land een laatste kans gegeven om zich over te geven en geen steun meer te verlenen aan Moella al Barazani. Aanvankelijk zou het ultimatum woensdag aflopen, maar de minister van Defensie, luitenant-generaal Salih Mahdi Ammasj, liet weten dat de ter mijn tot het eind van de maand werd verlengd. Deze derde verlenging zou, volgens hem, be slist de laatste zijn. De Verenigde Staten hebben Engeland verzocht Cubaanse vliegtuigen, die „mogelijke revo lutionaire agenten" vervoeren, te beletten op h°t eiland Grand Cavman (Jamaica) op het Ca- raibische gebied te landen. Volgens een bekendmaking van het Amer' "•se niii-'w- van Buitenlandse Zaken zijn op het eiland Grand Cayman de laatste weken drie Cubaanse Ilio«si in-vliegtuigen geland, die daar 15 tot 20 ..nogeliike revo lutionaire agenten" hebben af gezet. De agenten reisden van daar verder naai-' »Mere Ca- raibische landen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is het verzoek niet bedoeld als een protest, maar wenst Washington zich ervan te verzekeren dat derge lijke landingen niet meer wor den uitgevoerd. V: aankomst van de hoge gas ten op het Victoriastation in I ~:n. Terwijl koningin Eliza beth van Engeland koningin Frederika begroet, verwelkomt prinses Margaret koning Paul die haar op hoofse wijze een handkus geeft. STAKING IN HELMOND TEN EINDE De wilde staking bij de Kon. Textielfabrieken J. A, Hayma kers en Co te Helmond, waaraan 270 van de 830 personeelsleden deelnamen uit ontevredenheid over het feit dat over 1962 geen winstuitkering kon worden gege ven, is ten einde. De directie heeft verklaard „in het belang van het bedrijf en van de werkwilligen" alsnog aan de stakers twee dagen loon volgens het basisuurloon te zullen uitbe- ialen. Aanvankelijk wilde de di rectie slechts één dag loon uitbe talen, maar het personeel had dit verworpen. WEINIG VERANDERING Een omvangrijk lagedrukge bied strekt zich uit van Scandi navië over de Noordzee tot de Britse eilanden. Koude lucht uit de poolstreken stroomt over Schotland naar het zuiden en buigt boven Zuid-Engeland en het Kanaal af naar het oosten. In deze lucht komt veel bewol king voor. Geleidelijk wordt de opbouw van de atmosfeer iets DONDERDAG 11 JULI v.m. n.m. Breskens 4.45 4.54 Terneuzen 5.20 5.29 Hansweert 6.00 6.09 Walsoorden 6.10 619 VRIJDAG 12 JULI v.m. n.m. Breskens 5.26 5.47 Terneuzen 6.01 6.12 Hansweert 6.41 6.52 Walsoorden 6.51 7.02 onstabieler, zodat de komende 24 uur plaatselijk enkele buien zullen vallen. De wind blijft overwegend ma tig uit het zuidwesten waaien, waarbij de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen bereiken als woensdag, namelijk van 16 tot 18 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als giste- ZON MAAN op onder op onder 11 4.32 20.58 23.39 9.34 12 4.33 20.57 10.52 13 4.34 20.56 0.01 12.11 De Belgische vice-premier en minister van Buitenlandse Za ken, Paul-Henri Spaak, is dins dagmiddag om half drie uit de Sowjet-Unie naar Brussel terug gekeerd. Maandag had Spaak in Kief een gesprek met de Russische premier Ohroesjtsjov. Bij zijn terugkeer verklaarde minister Spaak tegenover jour nalisten, dat Chroesjtsjov een .overtuigd aanhanger van vreed zame co-existentie" is gebleven. Minister Spaak zei van oordeel te zijn, dat de betrekkingen tus sen Oost en West verbeterd zijn en dat getracht moet worden deze met daden en verbeeldings kracht verder te verbeteren. Vrijdag gaat de Belgische mi nister naar Parijs om van zijn besprekingen in de Sowjet-Unie verslag uit te brengen aan zijn Navo-collega's. De ministerraad van de E.E.G., die vandaag in Brussel bijeen komt, zal hij daarover niet in lichten omdat, zoals hij zei ,dit niet binnen de bevoegdheid van de E.E.G. valt." Na een onderbreking van een dag, zijn de ideologische bespre kingen tussen de Sowjet-Unie en China woensdag voortgezet. De delegaties kwamen zowel 's mor gens als 's middags, na een on derbreking voor de lunch, bijeen. Men neemt aan, dat de Chine se delegatie het grootste deel van de dag van dinsdag heeft besteed aan overleg met Peking en mogelijk oin nieiiwe instruc ties heeft gevraagd. Ondanks het voortzetten der besprekingen, duren de polemie ken tussen de Chinezen én Rus sische communistische partijen voort. Nadat dinsdag in de Prawda de Chinese partijleiding ervan was beschuldigd de betrekkingen tussen de twee partijen te ver slechteren, gaven woensdag de Chinezen via radio en pers de Russische partij de schuld van het voortduren der spanning, haar er tevens van beschuldigend een „campagne tegen China" te voeren en de ideologische me ningsverschillen tussen de twee partijen op het internationale vlak te hebben gebracht. In een verklaring dringt het comité aan op Chinees-Russische eenheid om „de Amerikaanse imperialistische samenzwerin gen" te verijdelen „die gericht zijn op een breuk in communis tische kamp". Dinsdag beschuldigde de Rus- Een Amerikaanse woordvoer der heeft woensdag meegedeeld, dat een Pc-1-» majoor ;:n vrouw en twee kinderen om po litiek asiel heeft gevraagd, na dat het gezin met een éénmo- torig militair vliegtuig op het vliegveld Tempelhof, in de Ame rika" - sector van Berlijn, was geland. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. De treiler King Charles the Second uit Brugge is dinsdag ochtend aangehouden toen hij in de Britse territoriale wateren ter hoogte van Seaford in het Ka naal zijn sleepnetten uitwierp. De vissersboot, die eigendom is van de Brugse wethouder Victor de Paepe, liet zich met opzet en teren, omdat de eigenaar een Britse gerechtelijke uitspraak wil uitlokken over de rechts kracht van een privilege dat ko ning Karei II in 1666 aan de stad Brugge verleende uit dankbaar heid voor de gastvrijheid tijdens zijn ballingschap. Dit privilege hield in dat vijftig vissers uit Brugge het recht kregen om in de Britse wateren té vissen. Een vereiste om van dit privi lege gebruik te maken is, dat de Brugse vissers een aanbevelings brief van hun regering moeten bezitten. De Belgische regering heeft echter niet aan het experi ment willen meewerken. De Paepe, die zich aan boord van de treiler bevindt, had tevo ren van premier Maemillan van Engeland bericht gekregen dat de Britse regering de belofte van Karei II niet erkent. sische communistische partij China ervan, de betrekkingen tussen de „communistische „gro te twee" verder te vertroebelen. De Sowjet-Unie gispte vooral het welkom, dat vijf Chinezen, die door de Sowjet-Unie waren uitgewezen, zondag in Peking is bereid. De vijf hadden een Chine se verklaring verspreid waarin het standpunt van Peking in het ideologische geschil met de Sow jet-Unie was uiteengezet. In de Chinese verklaring wordt de Russische beschuldiging van dinsdag „volkomen ongerecht vaardigd" genoemd. Het centrale comité van de Chinese communistische partij zegt, dat de Russische standpun ten in het ideologische geschil wel uitvoerig in China zijn ge publiceerd maar dat het Chinese standpunt in de Sowjet-Unie niet is bekendgemaakt. Peking verwijt Moskou, dat het de Rus sische opvattingen wel in China heeft verspreid, maar niet toe staat, dat de Chinezen hun op vattingen in de Sowjet-Unie be kendmaken. Volgens de Chinese verklaring hopen de communististen in de gehele wereld, dat. de besprekin gen in Moskóu resultaten ople veren en dat de Chinees-Russi sche eenheid behouden blijft en versterkt wordt. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Beatrir hebben dinsdagavond in Delft een voorstelling van het student:-.-lustrumspel „Specw laas" bijgewoond. Op de foto zien we de hoge gasten op de tribune bij de aan vang van het spel. (Advertentie) Volgens berichten uit Aden be» vinden zich momenteel in de Perzische Golf 3 schepen met Nederlandse emigranten die uit Australië naar Nederland terug» keren. Gevraagd naar de reden, van hun massale terugkeer ver klaarden de emigranten dat zij van familieleden pakjes hadden ontvangen met de nieuwe Osse» staartsoep en Kalfsbouillon» soep van California. Hot enthou siasme oven-deze verrukkelijke soepen was zó overweldigend dat men cn bloc besloot pet eerste gelegenheid naar het moederland terug te keren'. De Italiaanse kerngeleerde Martelli heeft woensdag voor de rechtbank in Londen gezegd, dat hij documenten die hem door Russische agenten waren gege ven, heeft vernietigd. Hij gaf toe dat de belangrijkste punten uit zijn verklaring, die hij bij zijn arrestatie voor de politie had af gelegd, onjuist waren. Ook gaf hij toe dat hij documenten êeter had kunnen bewaren. Hij was destijds echter van mening ge weest over voldoende bewijzen te beschikken. Martelli staat in Londen te recht op beschuldiging van over treding van de wet op de gehei men. Hij zou bereid zijn geweest voor de Russen te spioneren, toen hij werkzaam was bij het Britse laboratorium voor atoom energie in Culham bij Londen. Volgens het voormalige hoofd van Scotland Yards geheime dienst, „spionnenvanger" Smith, die o.m. de „alomspion" Klaus Fuchs heeft gesnapt laten de Russen mensen waarop zij vat hebben soms jaren met rust voor zij druk gaan uitoefenen om ge heime inlichtingen van ze te krijgen. Martelli verklaarde dat de Russen druk op hem hadden uitgeoefend via een zekere Niko lai Karpekov, die eerste secreta ris bij de Russische ambassade in Londen was geworden. Hij legde er echter nogmaals de na druk op, dat hij nooit geheime gegevens aan Russische agenten had verstrekt. Martelli, zo zei zijn verdediger, had besloten de verstrooide geleerde te spelen, die ogenschijnlijk op de Russis- sche verlangens inging, maar in werkelijkheid bewijsmateriaal verzamelde over hun methoden. Een deskundige verklaarde nog dat het fototoestel, dat was ge vonden geschikter was voor het maken van pasfoto's dan voor het fotograferen van documen ten. Het zou echter wel voor het fotograferen van kleine voor werpen gebruikt kunnen wor den. Volgens de Franse minister van Voorlichting, Peyrefitte, heeft president De Gaulle in een woensdag gehouden kabinetsver gadering meegëdeèld zeer vol daan te zijn over de resultaten van de vorige week in Bonn ge houden Frans-Duitse besprekin gen. De minister noemde de pers berichten ais zoude de bijeen komst in Bonn een mislukking of een gedeeltelijke mislukking zijn geworden, onjuist. „De bij eenkomst was de eerste van de geregeld tussen de twee regerin gen te houden werkbijeenkom sten en het is vrij kinderachtig om van een mislukking te spre ken louter omdat zij geen won deren heeft opgeleverd", aldus minister Peyrefitte, daaraan toe voegend dat minder dan 48 uur van besprekingen een belangrijke overeenkomst inzake de uitwis seling van jongelieden hebben opgeleverd, alsmede een over eenkomst op militair gebied over samenwerking bij de vervaardi ging van een verticaal opstijgend vliegtuig. Op een bouwterrein in Tor rance (Californië) heeft men dinsdagavond een niet-geïden- tificeerde neger gevonden die door een schotwond aan het hoofd levensgevaarlijk géwond bleek te zijn. Het betrokken terrein is van een aannemer die daar huizen bouwt welke uit sluitend door blanken kunnen worden gekocht. De laatste da gen hadden niet-1-1 u.ken in da buurt van het terrein tegen deze rassendiscriminatie op het gebied van de woningbouw be toogd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1