Provinciaal nieuws DE VERMETELE DOKTER Geslaagde schoolsportdag te Terneuzen Rechtbank Middelburg !8 Sloperij Vermast niet door Woensdag 10 juli 1963 Pagina TERNEUZEN HOEK RETRANCHEMENT WITTI KHU!S KRUIS HOGERE TARIEVEN BIJ WEGVERVOER 8 WATERPOLO DE VRIJE ZEEUW Kastiecompetitie: Meisjes: 1. Openbare Lagere school, Sluiskil 6 pnt; 2. R. K. Meisjesschool, Sluiskil 2 pnt; 3. Zuidlandschool, Terneuzen 2 pnt; 4. Openbare Lagere school, Hoek 2 pnt. Ook de meisjes lieten zich bij de verschillende takken van sport niet onbetuigd Op de sporterreinen heeft bur gemeester mr, H. Rijpstra van Terneuzen de jaarlijkse school sportdag geopend. Uit Terneu zen en omgeving namen 562 leerlingen van 13 scholen deel. Voor het A-diploma hadden zich 10 leerlingen gemeld, voor het B-diploma 121; voor het C- diploma 227; voor het D-diploma 189 en voor het E-diploma 15 leerlingen. De uitslagen der diverse wed strijden luiden als volgt: Estafette: meisjes 1012 jaar: 1. R. K. Lagere school. Sluiskil 1.36; 2. Christelijke school, Ter neuzen 1.38; 3. Chr. school', Ter neuzen 1.44. Meisjes 12—15 jaar: 1. R. K. Meisjesshcool, Terneuzen 0.58; 2. Herv. school, Terneuzen 1.05; 3. Zuidlandschool, Terneuzen 1.20. •Jongens 1012 jaar: 1. R. K. Jongensschool, Terneuzen 0.57; 2. Chr. school, Terneuzen 0.59; 3. R. K. school, Sluiskil 1.12. •Jongens 1215 jaar: 1. Herv. school, Terneuzen 0.57.3; 2. R. K. Jongensschool, Terneuzen 0.57.4; 3. Zuidlandschool, Terneuzen 0.57.5. Het estafette-hardlopen was wel het hoogtepunt van deze geslaagde sportdag- Jongens: 1. R. K. Jongens school, Terneuzen 5 pnt; Zuidlandschool. Terneuzen 4 pnt; 3. Chr. school, Sluiskil 3 pnt; 4. Herv. school 0 pnt. •fa Ingevolge de resoluties van de gehouden conferentie van Afrikaan se Staten heeft Ethiopië de be trekkingen met Portugal verbroken Zitting van dinsdag 9 juli 1963 van de economische politierech ter (mr. P. van Empel). Officier van Justitie; mr. T. Lebret. BOTERSMOKKELZAKEN Tijdens deze zitting dienden de navolgende zaken, mot be trekking waartoe door ambtena ren van de centrale douanepost uit Axel. voor zoveel de onder 1 en 2 hierna te noemen geval len betreft in samenwerking met de douanerecherche, processen- verbaai van bekeuring waren opgemaakt. 1. Tegen de 22-jarige caféhou der Th. V. uit Hontenisse, die ten laste was gelegd poging tot frauduleuze uitvoer van 2400 kg boter, met een speciaal daartoe ingerichte bestelwagen, welke voorzien was van speciale wie len en banden, een parrtserplaat en een inrichting tot het uitwer pen van zgn. kraaiepoten (waar van er tijdens de inbeslagneming nog een grote hoeveelheid wer den aangetroffen), gepleegd on der de gemeente Zuiddorpe op 18 april 1963, sinds welke tijd verdachte V. in voorarrest heeft doorgebracht. Deze verdachte werd conform de eis veroordeeld tot 5 maanden Na spannende strijd smaakt de limonade en krentebol heerlijk Voor de dames die kleding ver vaardigen, hetzij beroepshalve of voor zichzelf is gistermiddag in L<ie Noordstraat een el dorado in ^gebruik genomen: de heer Bo gaert opende er in het pand nummer 67 zijn nieuwe zaak in naaimachines. Hij dee.d dit met een pittig speechje, waarin hij eraan herinnerde, dat het thans in gebruik genomen gebouw da teert van 1635 en volgens over levering heeft de kapitein van de Vliegende Hollander er nog in gewoond. Annelies en Sonja Bogaert trokken na dit toespraakje de zeilen voor de etalages weg, waar door een smaakvolle rang schikking van diverse merken en soorten naaimachines voor het oog van het publiek zicht baar werd. Men kan hier de nieuwste uitvoeringen op het gebied van de branche komen bewonderen en eenmaal ge demonstreerd zal het hart van iedere rechtgeaarde huis vrouw sneller gaan kloppen bij het zien van de onvermoede mo gelijkheden waartoe de machines stuk voor stuk in staat stellen. Overigens kan men in deze zaak ook terecht voor borduur- en naaigarens en verdere attributen, terwijl natuurlijk ook machine onderdelen verkrijgbaar zijn. Voor de liefhebsters van zelf gebreide kleding staan er de Knittax-breimachines, die de breiende huisvrouw een enorme tijdsbesparing verschaft. De tijd van de rechthoekige- geverniste kasten, die vroeger het omhulsel vormden van „het naaimachien" is voorbij. Er staan in deze zaak kasten die als een fraai meubelstuk een op bergruimte voor de machine zijn. Deze showroom en verkoop ruimte is zowel van buiten als wat intérieur betreft geheel ge moderniseerd, de gevel is in lichte „(kleuren geverifd en van binnen smelten de pasteltinten van de wanden met de warme blauwe vloerbedekking ineen tot een smaakvol geheel. Er was bij deze opening veel belangstelling van importeurs, zakenrelaties en cliëntèle, er wa ren prachtige bloemen en een gezellige receptie verhoogde het plezierige aceent dat de heer Bogaert aan deze opening gaf. Met de vestiging van deze werd de zaak in Sas van Gent opgeheven, in Zeeland zijn thans zes naaimachinezaken, die de naam Bogaert dragen. Iedere vrouw weet, dat zowel voor reparaties als voor het ver vaardigen van nieuwe kleding een goede naaimachine onont beerlijk is. Bij Bogaert kan men hiervoor terecht. Deskundige voorlichting, bonafide verkoop en een ruime service zullen aan de reeds vertrouwde naam Bo gaert zeker uitbreiding bieden van de klantenkring. Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Hoek komt-donderdag :a.s. bijeen ter handeling van o.m. de volgende punten: Behandeling schrijven van Ge deputeerde Staten van Zeeland d.d. 19 april 1963, no. 13354/27 Kabinet, inzake herindeling ge meenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren, en Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van het benodigde subsidie voor de aansluiting van onrendabele ge bieden op het electriciteitsnet van de n.v. „P.Z.E.M." Schoolreis. De oudste leerlingen der o.l. school gingen vorige week per bus op reis. Donderdagmorgen vertrok het gezelschap via Perkpolder naar Roosendaal, waar door bemidde ling van de heer Joz. den Hamer de Red Band-fabriek werd be zocht. In de speeltuin aan de rand van het Liesbos werd gegeten. In Breda werd een bezoek ge bracht aan de Grote kerk en aan het park „Valkenberg". Na een korte wandeling door 's-Hertogenbosch werd de reis vervolgd door het prachtige Rijk van Nijmegen naar de speeltuin „Erica" te Berg en Dal. Over nacht werd in de jeugdherberg „Alteveer" te Arnhem. De tweede dag werd een be zoek gebracht aan Elten, de Pos- bank, het park Rozendaal" en het Openluchtmuseum. Des avonds werd in „Alteveer" het 30-jarig bestaan van de jeugd herberg gevierd. De derde dag brachten de scho lieren een bezoek aan Burgers Dierenpark. In een groot waren huis te Arnhem werd „gewin keld". Tot slot volgde in Bergen op Zoom een bezoek aan de speel tuin „Rozenoord". Via Vlissin- gen bereikten de jeugdige reizi gers omstreeks half negen hun woonplaats. PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar: (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaart beweging over juni ZEEVAART Aantal B.R.T. Geschut opvaart 280 297.805 Geschut afvaart 276 277.530 Gelost of geladen te: Terneuzen 66 46.301 Terneuzen Rede 7 66.69S Sluiskil 6 10.410 Sas van Gent 8 16.079 BINNENVAART Opvaart: Aanta Ton Vrachtschepen 1960 987.653 Sleepboten enz. 305 11.122 Afvaart: Vrachtschepen 1857 951.594 Sleepboten enz. 313 11.078 Gelost of geladen te: Terneuzen 438 191.100 Terneuzen Rede 27 37.802 Sluiskil 224 121.136 Axel Sassing 27 S.604 Sas.van Gent - 110 44.406 De tarieven voor het binnen lands goederenvervoer met vrachtauto's zijn op enkele pun ten verhoogd. Dit blijkt uit een beschikking in de Nederlandse Staatscourant van 8 juli 1963. In het stukgoedtarief is de traject- vracht verhoogd met nogal va riërende percentages; het meest voor de korte afstand en de klei ne zendingen en het minst voor de lange afstand. De rembours- provisie heeft eveneens een ver hoging ondergaan. Het uurtarief voor plaatselijk vervoer is ver hoogd voor alle laadvermogens en in alle gemeenteklassen, met percentages die variëren van on geveer 5 tot 15 Tenslotte is hierbij ook de toeslag opgetrok ken, die mag worden berekend bij vervoer op zon- en feestdagen of op tijdstippen, buiten de naar plaatselijk gebruik geldende nor male arbeidsuren. Nagekomen advertentie Door omstandigheden gaat de aangekondigde vakantie van 10 tot en met 15 juli Zodat zowel de SLOPERIJ als het HOBBYHUIS g in de Nieuwstraat 8 GEOPEND ZULLEN BLIJVEN gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met verbeurdverkla ring van de 2400 kg boter, ter waarde van circa ƒ7200. (We gens de speciale inrichting van de bestelwagen is deze, zonder rechtsvervolging, aan de staat vervallen.) 2. Tegen de 42-jarige boter- handelaar A. A. S. uit Nieuw- Namen, die ter zake van de on der 1 vermelde partij boter ten laste was gelegd, .do levering daarvan, terwijl hij wist, althans kon vermoeden-, dat deze boter voor de smokkelhandel bestemd was. Tegen deze verdachte eiste de officier van Justitie 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, benevens een geld boete groot 10.000. De politie rechter besliste, dat op 16 juli a.s. ter zake schriftelijk vonnis zal worden gewezen. Het botersmokkelen zit de fa milie S. blijkbaar in het bloed, want bekend werd, dat de echt genote van verdachte S. op maandag 8 juli j.l., dus juist een dag vóór deze zitting, waarop haar man op het matje moest komen, te Valkenswaard is aan gehouden met een smokkelauto met 1600 kg boter. Het echtpaar zit thans samen in voorarrest, waarvan de man al sinds medio april 1963. 3. Tegen de 38-jarige hande laar A. F. uit Hontenisse, die eveneens poging tot frauduleuze uitvoer van 5000 kg boter met een vrachtauto, waarin even eens een grote hoeveelheid kraaiepoten werden aangetrof fen, werd ten laste gelegd, ge pleegd bij het krieken van de dag op 31 mei j.l., op een landbouw - erf onder de gemeente Vogel waarde. Conform de eis luidde de uit spraak voor F. 6 maanden ge vangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen 5000 kg boter (waarde 15.000) en vrachtauto (waarde ƒ3000). 4. Tegen de 41-jarige landbou wer P. J. V. uit Vogelwaarde, die ten laste was gelegd het geven van gelegenheid tot opslag en inlading op zijn erf van voor frauduleuze uitvoer bestemde boter, t.w. de onder 3 hiervoor bedoelde partij ad 5000 kg en het verlenen van medewerking bij de inlading. Overeenkomstig de eis, werd V. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, be nevens tot het betalen van een geldboete groot ƒ250 subsidiair 50 dagen hechtenis. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG (Vervolg van pagina 3) De heer De Visser, mijnheer de Voorzitter, het voorstel van Ged. Staten van Zeeland betref fende de herindeling van de Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten, dat nu een agendapunt van deze vergadering uitmaakt, is ongetwijfeld van groot belang. Dit voorstel heeft, onmiddellijk na de kennis neming ervan, verzet opgeroepen, weerstanden bij mij zelf, bij de gehele raad, en verder onder de inwoners onzer gemeente. Tenminste zo zijn de indrukken bij gesprekken hierover met de mensen van onze gemeente. Ik meen niet te missen als ik het zó stel, dat deze voorstellen van Ged. Staten algemeen als een misgreep en als in strijd met de werkelijke belangen van onze gemeente en haar inwoners gezien worden. Nu willen wij niets te kort doen aan de be voegdheid van onze Provinciale Overheid in dezen, ook daaraan niet dat het welvaren van ons gewest naar hun inzicht hierin bevorde ring ontvangt. Waar evenwel ons oordeel gevraagd wordt over de voorstellen zelve voor zover die onze gemeente betreffen, ingevolge de bepalingen van de desbetreffende artikelen van de ge meentewet, daar moge het ons vergund zijn deze beoordeling te geven vanuit het gezichts punt van de belangen onzer gemeente. We heb ben immers bezworen deze belangen met al ons vermogen voor te staan en te bevorderen (artikel 45 van de Geementewet). Terwijl arti kel 128 dezer Wet het gemeentebestuur de be voegdheid geeft de belangen der gemeente en haar ingezetenen bij H. M. de Koningin, de Sta- ten-Generaal en bij de Staten der Provincie voor te staan! Op grond hiervan spreken wij nadrukkelijk het verlangen uit dat de door onze raad naar voren te brengen tegenargumentatie diè aan dacht zal verkrijgen in de overwegingen van de hoger geplaatste overheid, zó dat er recht ge daan wordt, óók aan onze gemeente. Voor wat de tegenargumentatie betreft, ben ik van oordeel dat het stuk, de raad aangebo den,. een degelijk gemotiveerd verweerschriftt is, waarin de aanslag op het zelfstandig voort bestaan van de gemeente geargumenteerd wordt afgewezen. In dit verweerschrift wordt het pleidooi voor het zelfstandig voortbestaan van de gemeente met bewijsstukken gestaafd. Te hopen is en verwacht mag worden dat dit voldoende mate riaal aanvoert voor de bepleite zaak. Bij de kennisneming van voornoemd pleidooi zal, naar we verwachten mogen, de conclusie zijn; alles pleit hier vóór de handhaving van dé gemeente Zaamslag; deze goede en mooie, afgeronde dorpsgemeenschap mag niet onder gaan door revolutionaire deling. Bij de toelichting op het plan van het Provin ciaal Bestuur is het opvallend dat de noodzaak om dit plan te realiseren niet is aangegeven. Het is toch wel een kras staaltje van ruw be stuur om vanwege de bevoorrechting van een buurgemeente een gehele gemeente van de kaart te vegen. Nu gunnen we de gemeente Terneuzen gaar ne voortgaande ontwikkeling en verdere indus trievestiging, maar dat deze industriële expan sie zou moeten voeren tot het gedeeltelijk op slokken en verminken van.ons grondgebied, ver mogen wij niet met instemming te begroeten. Aangezien te verwachten is dat de groei van Terneuzen industrieel en stedebouwkundig ge concentreerd langs het kanaal GentTerneu zen is en blijft, is het nonsens het noordelijk deel van Zaamslag te bestemmen voor bebou wing; dit gebied zal wel blijven wat het is, en „leeg" blijven. Nu naar onze mening geen noodzaak aanwe zig is voor deze verdeling van de gemeente gronden is daarmede de rechtsgrond vervallen voor het plan dat ons voorgelegd is. Dat is toch wel een erg ding; als hier geen rechtsgrond aanwezig is, die leiden moet tot opheffing van de gemeente, is het plan daartoe geoordeeld als in wezen verkeerd. Nog een enkel woord, mijnheer de Voorzitter, over het voornemen de overblijvende kern onzer gemeente samen te voegen met de eveneens gekortwiekte gemeente Axel. Wij willen gaarne goede buren zijn en blijven met Axel, evenwel begeren wij geen samen smelting, en wij verwerpen even grondig wat Gedeputeerde Staten hierover opmerken, als gebiedsafstand aan Terneuzen. Laat ons blijven wat we zijn, zelfstandig; laat de gegroeide gemeentegrenzen liggen waar ze behoren. Moge dit plan, ons voorgelegd, het nooit brengen tot een wet, moge het zinken als een steen in water. Nadat alle fractieleiders het woord hadden gevoerd sprak de Vooratter zijn voldoening er over uit dat de raad „klaar en duidelijk en in grote eensgezindheid" zich over de plannen van Gedeputeerde Staten heeft uitgesproken. Gedeputeerde Staten hebben onze mening ge vraagd, wij hebben die in deze vergadering ken baar gemaakt en vertrouwen er thans op, dat Gedeputeerde Staten hun plannen volledig zul len herzien. (Wegens uitgebreidheid van de behandeling van het verweerschrift, volgt het gebruikelijke ï-aadsverslag in een volgend nummer.) door MILLY GANZ IV) Wat de eenvoudige bewoners van het dorp hem vooral naga ven was, dat hij voor iedereen tijd had, hoe druk de bel van de huisdeur ook gaan mocht. Bij dokter Glatt moest men steeds wachten, totdat de groene kamer van de „betere klasse" leeg was. Daarna werden zij dan op de rij af in een minimum van tijd „af gewerkt". Natuurlijk nam ook het aantal visites toe. En hoe langer hoe vaker werd Christen in ver afgelegen hofsteden ont boden. Bij slecht weer kwam hij meestal doodmoe, met tot aan de knieën bemodderde broek thuis. Behagelijk glipte hij dan in zijn gemakkelijke pantoffels en in de wijde, zachte kamerjas. Maar nauwelijks had hij zich in een stoel laten neervallen, of het vrouwtje verscheen al met zijn lievelipgskostjes. En in het pret tige bewustzijn het met het be stijgen van bergen en van trap pen eerlijk verdiend te hebben, tastte hij dan gretig toe. Mila sloeg hem steeds geamuseerd gade en reikte hem telkens op nieuw de schalen met de omelet of de bosbessen toe. Iedere avond weerklonk zijn viool bij het zachte, begeleidende spel van Mila's kinderhanden. In de buurt ging rond die tijd hier en daar altijd een raam open omdat een muziekminnaar van de muziek wilde meegenieten. Daar er echter niets op aarde volkomen is, waren er ook on prettige dingen. De ingespannen werker kreeg op een gegeven, ogenblik in de gaten hoe zijn col lega ageerde. Dikwijls had hij er alleen maar even vermoeden van, maar soms ook was het zo zonneklaar dat men er pijn van in de ogen kreeg. Hij trok er zich evenwel geen zier van aan, in de eerste plaats niet, omdat hij geen tijd had erover na te den ken, en in de tweede plaats was hij tegenwoordig maar al te ge lukkig in zijn Stille Hoek, om niet een paar minder prettige dingen met wat gevoel voor hu mor op de koop toe te nemen. De praktijk in het bergland nam plotseling zó erg toe, dat hij ze tegen de herfst bijna niet meer baas kon. Laat in de avond kwam hij niet moe, maar volko men uitgeput naar huis. Het werk had hem nu degelijk te pakken. Het was geen kleinig heid, na een druk spreekuur, dat hij dagelijks met dezelfde ge wetensvolle nauwkeurigheid waarnam, de klimpartij in de heuvels te beginnen. Op de hete, droge zomer was een natte herfst gevolgd. Dit betekende voor Christen uren lang marcheren over modderige landwegen en langs slijkerige veldweggetjes, door druipende bossen en over bergruggen waar overheen de kille herfstwinden vlaagden. Dikwijls lagen de hoe ven die hij moest bezoeken, heel ver uiteen en als hij er aan kwam. vond hij de patiënt moe derziel alleen in een ongelucht .vertrek. Dan moest hij eerst op zoek gaan naar een familielid om zijn aanwijzingen te kunnen geven. Daarbij kwam hij dikwijls in de stallen terecht. Als hij dan thuiskwam trok Mila haar ge voelig neusje op en liep eens zo hard om de pantoffels te halen, want dan hing er dikwijls nog koemest aan zijn schoenen. In het begin van dé winter werd de praktijk onhoudbaar moeilijk. Overdag stapte hij door een waterige brei van sneeuw en modder en als de avond gevallen was, gleed hij voortdurend op de hardbevroren grond uit. Mila breidde polswarmers en mofjes. Hoewel hij nooit op geregelde tijden thuiskwam, hoefde hij nooit op zijn warme soep te wachten. En dat was maar goed ook, want hij bracht altijd een reusachtige honger mee naar huis. De pantoffels waren ver warmd als hij ze aan zijn ijskou de voeten deed. Wel waren er nog altijd men sen in het dorp, voor wie hij de „nieuwe" bleef, en die het nog steeds niet konden verwerken, en het hem bijna kwalijk namen, dat hij zo weinig medicijnen voorschreef. Deze bleven onder alle omstandigheden trouw aan zijn collega. Anderen kwamen alleen naar hem toe, omdat zij met dr. Glatt ruzie gemaakt had den of omdat de mensen onder elkaar vertelden, dat de reke ningen van de „nieuwe" maar half zo hoog waren. Maar altijd probeerden zij hem tot de metho den van dokter Glatt te bekeren. Het plassen met water en het volgen van. een dieet beviel hun niet erg in hun onfris leventje. (Wordt vervolgd.) De presidentsverkiezingen in Argentinië De verkiezingen die zondag in Argentinië zijn gehouden, heb ben een overwinning opgeleverd voor de kandidaat van de radi cale volkspartij, dr. Arturo Illia. In het 476 zetels tellende col lege van kiesmannen kan hij op 168 stemmen, rekenen. Oscar Alende, oud-gouverneur van Buenos Aires, die met zijn ge matigd linkse sympathieën de steun heeft van de orthodoxe ra dicalen, beschikt over 108 stem men. De kandidaat van de Union des Pueblo Argentino, een gema tigd rechtse partij, de ex-presi dent Aramhuru, heeft ten slotte 75 aanhangers in het kiescollege. ScheldeBruinvis 36 Het zag er in het begin niet erg rooskleurig uit voor de thuisclub, want vrij spoedig gaf Van den Berghe de gasten de leiding ,(0Ij, gevolgd door Bockstael (02). Hierna wist Schelde zich even aan de druk te ontworstelen. Na het wisselen vergrootte Bruinvis de voor sprong tot 03, maar nu begon ook Schelde zich wat kansen te scheppen en De Pooter passeerde met een ver schot keeper Reme- rij (1—3). Na de tweede rust begon de Schelde-achterhoede de Bruinvis voorhoede beter in bedwang te krijgen en Casteleijn kon de achterstand verkleinen (23). Dit bracht even wat onrust in de Bruinvis-ploeg, maar de thuis club wist hiervan niet te profi teren. De achterspelers bleven slecht plaatsen en de voorhoede zwom op een kluitje voor het Bruinvis-doel. Aan de andere kant benutten de Sassenaren de kansen en twee doelpunten brachten hun voorsprong op 2— 5. Nog voor het verstrijken van de derde speeltijd bracht Caste leijn de thuisclub op 35. Zo was er nog- van alles mogelijk, maar toen keeper Dingenouts een schot verkeerd behandelde en daarmee de Bruinvis aan! een 36 voorsprong hielp, waren de kansen verkeken. Wèi kreeg o.a. De Pooter nog enkele goede kansen, maar doelpunten vielen er niet meer. Door deze uitslag heeft de Bruinvis aan 1 punt uit twee wedstrijden genoeg en het ziet er naar uit, dat dit a.s. vrij dag zal zijn, als ze .teg.en Schel- destroom spelen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5