LAATSTE HÜIWS Verenigde Staten blokkeren Cubaanse activa Spion ageproces in Karlsruhe De zaak-Martelli Staking bij textielfabriek Staking in Brits-Guyana ten einde Maleisië Huzaar zelfmoord pleegde de cel m Het weer 1/ Sensationele gebeurtenis bij milj onairshuwelijk HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN MOSKOU EN PEKING DOODVONNISSEN IN LENINGRAD Amerikaanse militair bij auto-ongeluk omgekomen EGYPTE GEBRUIKT GIFGAS TEGEN DE BEVOLKING VAN NOORD-JEMEN SYRISCHE MINISTER VAN DEFENSIE VAN FUNCTIE ONTHEVEN Naar Oost-Duitsland gevluchte Britse korporaal had toegang tot „hoogst geheime" inlichtingen Amerikaanse driemastbark „Eagle" in Amsterdam Aanvaring in Straat van Gibraltar SPAAK DOOR CHROESJTSJOV ONTVANGEN Frankerine bfl abonnement: Terneuzen Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f2.oer week 48 et Losse nrs 0 et. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 9 JULI 1963 19e Jaargang No. 5957 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ef« mïffirmrm per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (g-één handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer', of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft maandag op verzoek van de minister van Bui tenlandse Zaken, Busk, besloten alle financiële trancacties met Cuba met ingang van dezelfde dag te verbieden en de Cubaan se activa in de Verenigde Staten te blokkeren. Deze maatregel geldt eveneens voor de filialen de Chinese volksrepubliek en Noord-Korea werd toegepast en in 1956 voor een korte periode tegen Egypte na de nationalisa tie van het Suez-kanaal. Naar schatting bedragen de Cubaanse activa in de Verenigde Staten 33 miljoen dollar, waar van 20 miljoen van de Cubaanse regering. De waarde van de Cu baanse langlopende activa is niet bekend. Radio-Moskou heeft maandag zijn gebruikelijke uitzending van een half uur uit Peking laten vervallen. In plaats daarvan werd muziek uitgezonden en een toespraak, waarin het Ameri kaanse vredeskorps werd gekri tiseerd. van de Amerikaanse banken in het buitenland. In een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd dat de maat regel een uitvloeisel is van de resolutie van 3 juli 1963 van de raad van de organisatie van Amerikaanse staten, waarin aan de leden verzocht werd een serie maatregelen te nemen „om het hoofd te bieden aan de opruien de kuiperijen van Fidel Castro op het Amerikaanse continent". Het overmaken van Ameri kaanse dollars van en naar Cuba is aan een vergunning gebonden. De maatregelen zijn genomen onder de wet op de handel met vijandige landen, die in 1950 op PRINSES IRENE OP FORUM ROMANUM IN SPANJE. H. K. H. Prinses Irene, die in Spanje verblijft voor studie van het Spaans, heeft in Las Matas een bezoek gebracht aan het Fo rum Bomanum, dat daar natuur getrouw is nagebouwd voor de opnamen van de film „De onder gang van het Romeinse Rijk". De foto toont de Prinses, die met film-officials tussen de indruk wekkende décors wandelt. In Karlsruhe, voor het Hoge Gerechtshof, is maandag het pro ces begonnen tegen twee leden van de „Bundesnachrichten- dienst", de spionagedienst van West-Duitsland, die een dubbele rol gingen spelen en tien jaar lang geheimen aan de Russen verklapten. In de oorlog spio neerden zij al voor de nazi's. Het zijn de 45-jarige Heinz Felfe en de 61-jarige Hans Clemens. Samen met hen staat terecht Erwin Tiebel, die als verbin dingsman zou zijn opgetreden. Tiebel heeft vroeger ook voor de nazi's gespioneerd. Felfe zou er zelfs in geslaagd ziin tijdens zijn voorlopige hech tenis met de Russen in contact te blijven door brieven de ge vangenis uit te smokkelen. In de herfst van 1961 is hij aangehou den. Hij verried zich toen hij werd ondervraagd over een em ployee van het ministerie van Defensie, die voor de Russen was gaan spioneren. Zijn ondervra gers ontdekten dat hij (Felfe) meer wist dan hij uit hoofde van zijn functie kon weten. Felfe vertelde dat hij augustus 1943 in dienst trad van het „Reichssicherheitshauptamt". Al gauw werd hij hoofd van de af deling Zwitserland. Eind 1944 werd hij in Nederland gedéta- cheerd voor spionage- en sabo tagewerk achter de geallieerde linies. Door de Canadezen is hij krijgsgevangen gemaakt. Clemens begon zijn nazi-loop baan in 1931, bij de geheime par- tij-politie. Tot het begin van de oorlog was hij in Dresden werk zaam. Na een cursus in Berlijn werd hij in 1943 naar Rome ge stuurd. In 1948 is hij in Italië berecht wegens zijn aandeel in het terechtstellen van 300 gijze laars tijdens de oorlog. Hij werd vrijgesproken. Verkeersopstoppingen in Brussel Op vele plaatsen in Brussel zat het verkeer maandagochtend vast als gevolg van een stipt heidsactie van de politie, die vele voertuigen, w.o. bussen en trams, aanhield om de papieren te cos- troleren. De politie wil op deze manier bereiken dat haar vak bond wordt erkend. Vorige week heeft de politie in Antwerpen een soortgelijke actie gevoerd. Het Brusselse publiek was niet erg ingenomen met de vertra gingen die overal bij het vervoer optraden. In het gebied van Leningrad zijn vijf mensen ter dood veroor deeld, omdat zij grote hoeveel heden goederen klandestien had den verkocht waardoor de staat een aanzienlijke schade leed. Het presidium van de Opperste Sowjet van de Russische federa tie heeft inmiddels hun verzoek om gratie afgewezen, aldus meldt de in Leningrad verschijnende „Prawda". o Maandagmorgen vroeg is de Amerikaanse militair William Newman om het leven gekomen in Maarheeze, toen de auto waar in hij met drie andere militairen zat, tegen een boom reed. Het was een 19-,jarige leerling-vlieger uit Sprang Dahlem in Duitsland. De drie andere militairen zijn in een ziekenhuis in Weert opge nomen. Maandagmorgen hebben onge veer 500 personeelsleden van de Koninklijke Textielfabrieken J. A. Raymakers en Co te Helmond het werk neergelegd als protest tegen de geheimzinnigheid die volgens hen door de directie wordt betracht met betrekking tot ,de bedrijfsresultaten over 1962, welke geen winstuitkering aan het personeel mogelijk zou den maken. Vrijdagmorgen heeft ir. Joh. Raymakers in een vergadering van de ondernemingsraad de leden het accountantsrapport voorgelezen, waarin er melding van wordt gemaakt, dat de be drijfsresultaten een winstuitke ring over 1962 niet toelaten. Deze mededeling veroorzaakte nogal wat deining en toen de directie maandagmorgen niet voornemens was verdere opening van zaken te doen, verlieten na genoeg alle werknemers van de afdeling weveftj, spinnerij en de finishafdeling de fabriek. In Ge- mert, waar kermis wordt ge vierd, zijn bij de Koninklijke tex tielfabrieken J. A. Raymakers 20Ö man in staking gegaan. Egypte gebruikt gifgas tegen de bevolking van Noord-Jemen. Ik heb de bewijzen daarvan in het bergdorpje Al Kawma gezien. Dit verklaart de correspondent van 't Britse blad „Daily Telegraph" in Jedda, Richard Beeston, in het nummer van maandagochtend. Hij voegde er aan toe dat bij een gasaanval zeven dorpelingen om het leven waren gekomen en vijfentwintig ten dode zijn op geschreven. In Londen is maandag het pro ces voortgezet tegen de Italiaan se kerngeleerde dr. Guiseppe Martelli, die van spionage-acti- viteiten wordt beschuldigd. De 39-jarige Martelli, die door Euratom aan het Britse onder zoekingscentrum voor atoom energie was uitgeleend, vertelde maandag voor de rechtbank dat hij waarschuwingen over zijn „gedrag" had ontvangen van de toenmalige eerste-secretaris van de Sowjet-Russische ambassade in Londen, Nikolai Karpekov. Karpekov werd beschreven als „inspecteur" van zowel Martelli als de onlangs tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeelde Britse spion Vassall. Karpekov verdween slechts enkele dagen vóór de arrestatie van Vassall. Volgens Martelli had Karpe kov hem bedreigd dat mensen die niet aan spionage voor de Sowjet-Unie wilden meewerken of die de spionagedienst in de steek lieten, werden gelikwi- deerd. Op last van Karpekov had Martelli een instructie-bijeen komst van de Russische geheime dienst in Wenen bijgewoond. Zijn voornaamste punt van ver dediging was gebaseerd op het feit dat hij door de Russen tot spionage was gedwongen omdat zijn vrouw hun twee kinderen mee naar de Sowjet-Unie wilde nemen. Martelli gaf toe dat hij tegen over de politie een aantal onware verklaringen had afgelegd. Hij ontkende echter dat'hij van plan was geweest belangrijke inlich tingen aan de Russen te ver strekken. Zondagavond is een einde ge komen aan de staking in Brits- Guyana, die bijna 80 dagen ge duurd heeft. Na een rumoerige vergadering van vijf uur keurde het algemeen verbond van vakverenigingen éénparig een overeenkomst goed, die zaterdag tussen premier Ja- gan en de voorzitter van het vakverbond, Ismaël, tot stand was gekomen. De leden van 15. van de 25 bij het algemeen verbond van vak verenigingen aangesloten vak verenigingen gingen gisteren aan het werk. De leden van de ove rige vakverenigingen gaan van daag of later in de week weer aan het werk. In de gesloten overeenkomst is onder meer bepaald, dat het om streden wetsontwerp, namelijk de „Labour Relation Bill 1963", noch in de oorspronkelijke, noch in de geamendeerde vorm, meer zal worden ingediend. (De vak verenigingen verklaarden, dat de regering met het wetsontwerp de vakbeweging wilde beheer sen.) De regering daarentegen verzekerde, dat de bedoeling van het wetsontwerp was, het recht van de arbeiders te waarborgen om uit te maken welke vakver eniging hen moet vertegenwoor digen. De toestand in Brits-Guyana is over het algemeen weer rustig, ook in het Corantijn-gebied, in het oosten van het land, waar zaterdag twee mensen gedood en twee ernstig gewond werden toen "Engelse militairen het vuur openden op een betogende en plunderende menigte. Generaal Ziad al Hariri, Sy- riseh minister van Defensie en stafchef van het leger, is van zijn functies ontheven en verbannen. Hij is op weg naar Parijs. Eind vorige maand ontstond er een openlijke crisis in de betrek kingen tussen El Tariri en gene raal el Atassi, voorzitter van de nationale raad van de revotutie, die een twintigtal officieren vrienden van de minister van De fensie verving door militairen in wie de Baas-partij vertrouwen heeft. El Hariri eiste de vorming van een regering waarin de Baas partij slechts de helft van 't aan tal zetels zou bezetten en welke algemene verkiezingen zou vóór bereiden. Deze eis werd niet in gewilligd. Volgens het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten zal generaal El Hariri een func tie krijgen in de Syrische ambas sade in Parijs. De staking wordt door de or ganisaties niet gesteund. Van werknemerszijde wordt gesteld, dat men geen vertrouwen heeft in de mededeling van de directie, dat een winstuitkering niet mo gelijk is. Ondanks de slechte gang van zaken, waarover de directie spreekt, wordt te Mierlohout een geheel nieuwe fabriek gebouwd terwijl in het bedrijf zelf kapi talen worden geïnfesteerd. Door te grote afschrijvingen wordt de winst praktisch geheel wegge werkt, zo menen de werknemers. De staking heeft een rustig verloop. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Oorlog heeft meegedeeld, dat een korporaal van de Britse geheime dienst, Brian Patchett, die in Oost-Ber- lijn politiek asiel gevraagd zou hebben, toegang had tot „hoogst geheime" inlichtingen. Patchett wordt sinds vorige week dinsdag vermist. Hij was verbonden aan de Britse lucht machtbasis op het West-Berlijnse vliegveld Gatow. Een van de weinig nog varende zeilschepen, de Amerikaanse drie mastbark „Eagle". welke als op leidingsschip in dienst is van de Amerikaanse kustwacht, is gis terochtend voor een bezoek van vier dagen in Amsterdam aan gekomenHet schip wordt ver gezeld door twee kotters van de kustwacht, de „Rockaway" en de „Castte Rock". De foto toont de „Eagle" aan de De Ruyterkade in Amster dam. Onder de fraaie boeg door zien we op de achtergrond op het IJ één van de kotters. In de Straat van Gibraltar heeft zich maandagochtend vroeg een aanvaring in dichte mist voorge daan tussen het Amerikaanse schip Santa Emilia (8.251 ton) en 't 3.604 ton metende Britse vracht schip Patrican, dat binnen een kwartier zonk. Het Amerikaanse vaartuig, dat een gat boven de waterlijn kreeg, heeft 34 beman ningsleden van de Patrician in Gibraltar aan wal gezet. De kapi tein, eerste stuurman en radio- telegrafist worden vermist. Er waren geen passagiers aan boord. Maandagmorgen vroeg is na een bijeenkomst van zes .uur van ministers van Malakka, Singa pore en-Engeland bekendge maakt, dat enige vraagstukken omtrent de voorgenomen federa- tie-Maleisië nog steeds onder werp van besprekingen zijn. Volgens de vice-premier van Malakka moeten nog enige kwes ties aangaande Broenei geregeld worden. De premier van Singapore is van oordeel, dat waarschijnlijk vandaag een overeenkomst over Maleisië zal worden geparafeerd. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verklaarde maandag dat zijn land de voorgestelde nieuwe Een 19-iarige dienstplichtige huzaar heeft in een cel in de Ju liana van Stolbergkazerne in Amersfoort zelfmoord gepleegd Le huzaar had aanpassingsmoei lijkheden sedert hij in februari van dit jaar in militaire dienst kwam. De jongen zat in de cel, omdat hem voorlopig arrest was aangezegd, dat hij als streng ar rest moest ondergaan. Hij was weggelopen uit het herstellings- en oefencentrum in Austerlitz. Hij kwam bij het derde esca- dron huzaren van Boreel in Amersfoort en werd gedéta- cheerd bij het Piroc (Pantserin fanterie Rij- en Opleidingscen trum). Op 21 juni werd hij, om dat hij zich moeilijk aan de mi litaire dienst kon aanpassen, overgeplaatst naar het herstel- lings- en oefencentrum in Aus terlitz voor een medisch en psy chologisch onderzoek. Op 25 juni vluchtte hij naar de ouderlijke woning, die hij Paul Henri Spaak, Belgisch minister van Buitenlandse Zaken en voormalig secretaris-generaal van de NAVO, is maandag in Kiev door premier Chroesjtsjov ontvangen. Bij het onderhoud waren o.a. aanwezig de Russi sche onderminister van Buiten landse Zaken Valerian Zorin en Nikolai Pdogorny, secretaris van het centrale partijcongres. Het Sowjet-persbureau Tass meldde later, dat Chroesjtsjov en Spaak „een nuttige gedachten- wisseling over de huidige inter nationale vraagstukken" hadden gehad. Het gesprek was gevoerd „in een sfeer van openhartigheid en wederzijds begrip". Na afloop gaf de Sowjet-leider een lunch ter ere van zijn Belgische gast. evenwel weer had verlaten, toen de Koninklijke Marechaussee kwam om hem mee te nemen. Op 28 juni was de huzaar opnieuw thuis. De marechaussee haalde hem toen op. Onderofficieren van het centrum in Austerlitz brachten de jongen op 1 juli te rug naar Austerlitz, waar hem voorlopig arrest werd aangezegd. Nog dezelfde dag werd de hu zaar naar de Juliana van Stol bergkazerne in Amersfoort over gebracht, omdat in Austerlitz geen cel is voor het ondergaan van streng arrest. Donderdag 4 juli ontdekte de wacht-com- mandant van de kazerne 's avonds om negen uur bij een controle, dat de jongen zich had opgehan gen. federatie Maleisië zal erkennen indien deze wordt gevormd na een volksstemming onder toe zicht van een neutrale en vrije instantie. Hij zei dit in antwoord op vragen van journalisten na een verklaring van premier Ab- doel Rahman van de Maleise federatie, dat Indonesië econo misch nadeel zou ondervinden indien het zich tegen de vorming van een federatie Maleisië ver zet. Bij het huwelijk van de Ameri kaanse miljönairsdoehter Su zanne C'iark met de schatrijke oliemagnaal Robert Bond, gis teren te Philadelphia gesloten, deed zich bij het diner een sen sationele gebeurtenis voor. Op het feestmenu stond namelijk slechts één gerecht: soep! Onder de gasten onstond hij het ver nemen van deze ongewone menu keuze grote verbijstering, die echter, toen de soep werd opge diend snel plaats maakte voor een laaiend enthousiasme. Do overgelukkige bruid werd be dolven onder complimenten en verklaarde lachend: "Ik wist het weldit is namelijk de nienwe California Ossestaart- soep! Waar die op tafel komt worden andere gerechten over bodig!"' KANS OP ENIGE REGEN. Het K.N.M.I. deelt mede: Koele oceaanlucht is nu een groot deel van Europa binnen gestroomd. De warme lucht wordt alleen nog aangetroffen in de landen rondom de Middel landse Zee. Voor het weer in ons land is van belang, een depressie ten noorden van de Shetland-eilan- den, die in de richting van het Skagerak trekt. Het bijbehorende frontensysteem veroorzaakte gis teren in Schotland regen. Onder invloed van deze depressie wak- DINSDAG 9 JULI vm. n.m, Breskens 3.23 3.36 Terneuzen 3.58 4.11 Hansweert 4.38 4.51 Walsoorden 4.48 5.01 WOENSDAG 10 JULI v.m. n.m. Breskens 4.04 4.16 Terneuzen 4.39 4.51 Hansweert 5.19 5.31 Walsoorden 5.29 5.41 kert de wind aan uit westelijke richtingen en kan daarbij aan de kust vrij krachtig worden. Aan vankelijk zullen enkele opkla ringen voorkomen maar later neemt de bewolking weer toe, waaruit hier en daar enige regen zal vallen. In het temperatuur- verloop komt weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Aanvankelijk enkele opklarin gen, 1 ater meer bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige aan de kust later matige tot vrij krachtige weste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, ZON MAAN op onder op onder 8 4.29 21.00 22.15 5.53 9 4.30 20.59 22.48 7.03

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1