Provinciaal nieuws ER ZAL GELD NODIG ZIJN ZORG DAT HET ER IS DOOR LEVENSVERZEKERING Binnenlands nieuws Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 8 JULI 196Ï De Brandweerwedstrijden om het provinciaal kampioenschap te Sluis Dreischor kampioen. 7 erneuzen werd tweede BRESKENS EUROPAZEGELS 1963 TWEE BOERDERIJEN GELIJK IN BRAND Jongen leeft 40 dagen van rauwe aardappelen Toegang geweigerd aan Russische marine-attaché KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk Zaamslag NA EEN WEEK GERED Britse sergeant vraagt asiel in Oost-Berlijn TERNEUZEN AXEL KOEWACHT PHILIPINNE ZAAMSLAG Levensver waterstaatswerken, te Terneuzen. Jacob Goossen is op 30 aug. 1890 in Terneuzen geboren en is dus bijna 73 jaar. Hij is nog goed gezond en vitaal. Zijn echtgenote Suzanna E. Baak is op 9 aug. 1891 te Spui, gemeente Zaamslag. geboren en !s dus bijna 72 jaar. Ook zij is «oor haar leeftijd goed gezond, tl is zij tengevolge van een ziek- e nu zes jaar geleden, iets min- ler goed ter been. Zij hebben acht kin deren ge had, waarvan er nog vijf in le ven zijn, die allen getrouwd zijn. Jacob Goossen heeft ook een aktief aandeel gehad in de op- 30uw van de Christelijke Vakbe weging ter plaatse. Hij is zes jaar voorzitter geweest van de Chr. Jabrieksarbcidersbond en vier jaar secretaris van de Chr. Be- ;tuurdersbond. Men kan er van verzekerd zijn, dat het gouden bruidspaar woensdag a.s. geen gebrek aan belangstelling zal hebben en bij de vele gelukwensen die zij zul len ontvangen, voegen wij ook gaarne die van ons streekblad. Ongeval. Tijdens de kermis is de 13-ja- rige P. L. in de tent van de auto scooters met zijn voet bekneld geraakt. Met enige kneuzingen en een bloeduitstorting in de voet is hij naar zijn woning overgebracht. Vergadering' Stichting' "Vis- serijdagen. Tijdens de gehouden vergade ring van de Stichting Visserij- dagen is de heer E. Seus de heer R. de Quekelberghe opgevolgd als voorzitter, terwijl laatstge noemde de functie van organi sator zal vervullen. De Visserijdagen zijn dit jaar vastgesteld op 15, 17 en 18 aug. Zaterdag werd op het terrein bij de houtzagerij van de firma L. Quataert Zn te Sluis dooi de kampioenen van de Zeeuwse brandweerdistricten een wed strijd om het provinciaal brand weerkampioenschap gehouden. Hieraan werd tevens deelgeno men door een aantal Belgische korpsen, welke uit de aard dei- zaak apart werden geclasseerd. De opgave luidde: Een vliegtuig is brandend neergestort en een vleugel daar van terechtgekomen tussen een tweetal houtloodsen. Met enige daarbij voorkomende moeilijkhe den moet hierbij rekening wor den gehouden. Na afloop van deze wedstrijd vond een spectaculaire blussing van een vliegtuig plaats door speeiaal opgeleide manschappen van de Koninkl. Luchtmacht van de vliegbasis Woensdrecht onder leiding van 2e luitenant T. Ver- heijke. Tijdens een gemeenschappelij ke koffiemaaltijd in „De Koren beurs" werden na een inleidend woord van burgemeester P. F. van Hootegem en de heer G. Kortus, inspecteur van het brandweerwezen in Zuid-Neder land, vele toespraken over en weer van Belgische en Nedeland- se zijde gehouden, waarin op de goede samenwerking tussen de korpsen uit Nederland en Bel gisch Vlaanderen werd gewezen. Vervolgens reikte de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de behaalde prijzen uit. De uitslag van deze wedstrijden was als volgt: Het korps van Dreischor be haalde het kampioenschap met 256 punten, terwijl dc bevelvoer- dersprijs werd toegekend aan de heer Moermond, commandant van dit korps. 2. Terneuzen met 251 pnt; 3. Axel met 245 pnt; 4. Oost- en West Souburg met 244 pnt; 5. Heinkenszand met 236 pnt; 6. Zuidzar.de met 217 pnt. De door de Commissaris dei- Koningin uitgeloofde wisselbe ker, welke vorig jaar door Axel werd gewonnen, 'ging hiermede over in handen van Dreischor. Bij de Belgische korpsen was de uitslag; 1. Harelbeke met 300 pnt; 2. Rumbeke met 299 pnt; 3. Zwe- velgem 295 pnt; 4. Marke 294 pnt. De bevelvoerdersprijs werd toegekend aan de commandant van het korps uit Marke. Aan dit provinciale kampioen schap mocht tevens deelnemen het brandweerkorps uit Huizen (N.-H.l, dat door omstandighe den niet kon deelnemen aan de wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland. Het korps behaalde te Sluis evenveel punten als het korps uit Dreischor en zal voor deze prestatie eveneens mogen deel nemen aan de wedstrijden om i het nationaal kampioenschap. Burgemeester Van Hooteghem bood aan de Commissaris dei- Koningin een leren brandweer emmer, waarop het wapen van Sluis, aan, terwijl de burgemees ter van de inspecteur van het brandweerwezen in West-Vlaan- deren een schild met het provin ciale wapen werd aangeboden. AUTO TEGEN BOO>I Twee doden In de Enschedesestraat in Hen gelo is zondagmiddag een auto, bestuurd door de 26-jarige in Duitsland studerende Pers A. Majidian, tegen een boom ge botst. De Pers is ter plaatse overleden.' Eén van de andere in zittenden, de 36-jarige P. J. Lan- dewee uit Hengelo, werd zó ern stig gewond, dat hij kort na het ongeluk in het Katholiek zieken huis in Hengelo overleed. Zijn echtgenote kreeg een shock en lichte verwondingen. De vierde inzittende, eveneens een Pers, is met ernstig letsel in het ziekenhuis opgenomen. Vermoedelijk hebben de heer en mevr. Landewee een lift van de Perzische studenten gekre gen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. DODELIJK ONGELUK Zondag om kwart voor vijf is tussen Beugen en Boxmeer op de niet beveiligde overweg de 71-ja- rige heer G. Janssen uit Groes- beek tegen een trein opgereden. De man was op slag dood. De trein, die van Nijmegen naar Venlo reed, kreeg 20 minuten vertraging. BIJ BOTSING GEDOOD Op de Heemstrabaan, even over het Tielse veer in de ge meente Wamel, is zaterdagavond de 59-jarige mevr. StapPelle uit Nijmegen om het leven ge komen. nadat dc door haar man bestuurde auto waarin zij zat tegen een bestelwgen was ge botst. De bestelwagen werd be stuurd door de heer S. A. uit Be neden Leeuwen. Diens echtgeno te werd gewond. MAN BIJ BOTSING OMGEKOMEN In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half twee is op de Volkelseweg onder de ge meente Boekei de 30-jarige on gehuwde Th. Hoevenaars op z'n bromfièts frontaal tegen een"hem tegemoetkomende auto aangere den. De man was op slag dood. Hij woonde in Boekei. De be stuurder van de auto en een pas sagier werden licht gewond. De auto reed namelijk na de botsing tegen een boom. De gewonden, die wonen in Uden, zijn opgeno men in het ziekenhuis in Veghel. DODELIJK ONGEVAL Op de provinciale weg van Lieshout naar Gerwen (gem. Nuenen) is zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor vijf een wielrijder aangereden door een personenwagen. De man, de 44- jarige H. Maas uit Eindhoven, werd daarbij zondanig gewond dat bij in de loop van de avond in het ziekenhuis in Helmond is overleden. De heer Maas was on gehuwd. De wielrijder is van achteren aangereden door een wagen die bestuurd werd door de heer Van G. uit Eindhoven. VROUW OVERREDEN Autobestuurder reed door Vrijdagavond vonden voorbij gangers op de Kinderhuissingel te Haarlem, het lichaam van de 58-jarige mevr. C. H. L. Verbeek - Montauban, die door een ver keersongeluk om het leven was gekomen. Een uur later meldde zich bij de Haarlemse politie de 46-jarige chauffeur J. van der W. uit Haarlem, die verklaarde de vrouw overreden te hebben. Hij was zó geschrokken, dat hij was doorgereden maar op aandringen van zijn vrouw had hij zich toch bij de politie gemeld. Ook deelde de chauffeur-monteur mee acht glazen bier te hebben gedron ken. De man is ingesloten en zijn rijbewijs gevorderd. 3 PAARDEN OMGEKOMEN BIJ BRAND Bij een brandje in Utrecht zijn zaterdagmorgen vroeg 3 paarden door rookverstikking om liet leven gekomen. De aardappelhandelaar C. H. Westerhout van de Keizersgracht in Utrecht werd zaterdagmorgen om half vijf wakker door een doordringende brandlucht uit zijn opslagplaats en paardenstal. Door zelfontbranding van een stapel oude lappen en doeken die de heer Westerhout had gebruikt bij het opknappen en lakken van zijn wagens, had een nieuwe autoband vlam gevat, hetgeen een enorme rookontwikkeling veroorzaakte. De brandweer heeft de smeulende resten met een nevelspuit geblust. De scha de wordt geschat op ongeveer f7.000. De heer Westerhout was tegen bedrijfsschade verzekerd. BRANDKAST GELEEGD Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de brandkast van het station Delft geforceerd en er 13.985 uit mee genomen. De diefstal werd zaterdagmorgen vroeg ontdekt. De brandkast staat in het plaatskaartenkantoor. Het admi nistratief personeel vertrekt om streeks half een 's nachts en be zet het kantoor alweer een half uur voor de aankomst of het vertrek van de eerste ochtend trein, zodat de inbrekers niet veel tijd hebben gehad voor hun kar weitje. AQUARELLEN VAN PRINSES BEATRIX TERECHT De aquarellen van Prinses Beatrix, die vrijdag op weg van Drakesteyn naar een kunsthan del in Baarn, waar zij zouden worden ingelijst, zijn verloren, zijn terecht. Een inwoner van Baarn heeft de platen gevonden. De aquarellen zijn vrijdag avond, dus reeds op de dag, waarop zij werden verloren, ge vonden. De heer Visser en zijn zoon uit Baarn hadden op straat de regenjas zien liggen, waarin het pakje met ,de aquarellen was gewikkeld. Zij namen de jas mee met de bedoeling deze later bij de politie te bezorgen. Niet ver moedend, dat zich in de opgevou wen jas bezittingen van een lid van het Koninklijk Huis zouden bevinden, hadden zij de jas bij hun thuiskomst in de schuur ge legd en er aanvankelijk niet meer aan gedacht. Ze hadden wel iets anders aan het hoofd. Er was na melijk feest in de huize Visser. Een van de gezinsleden was ja rig. In de krant lazen zij later het verhaal van de verloren aquarellen in de regenjas van kunsthandelaar Crets en dit bracht vader en zoon Visser op het denkbeeld, dat dit wel eens de regenjas zou kunnen zijn die zij hadden gevonden. Zaterdagmorgen hebben vader en zoan Visser de aquarellen op het paleis aan Prinses Beatrix overhandigd. Zij ontvingen een envelop met inhoud. INVAL IN SPEELHOL De Amsterdamse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks het middernach telijk uur een inval gedaan in een pand aan de Fieseniskade, waar vier vrouwen en acht mannen bezig waren met roulette. Alle zijn aangehouden en overge bracht naar het bureau Leidse- plein. Het spelmateriaal en een geldbedrag van ongeveer ƒ2.000 zijn in beslag genomen. De bank houder, de 46-jarige koopman A. J. F. en de 61-jarige mevr. W. N, zijn wegens gelegenheid geven tot hazardspel in arrest gehou den, de overigen werden na ver hoor op vrije voeten gesteld. De politie had reeds geruime tijd het vermoeden dat het bewuste pand een speelhol was en had de inval nauwgezet voorbereid. Van 16 september 1963 t/m 12 oktober 1963 zullen op alle post- inrichtingen in Nederland de Europazegels 1963 verkrijgbaar zijn. Zij worden zoals gebrui kelijk door PTT in de waar den 12 en 30 cent (zonder toe slag) uitgegeven. Als voorstelling voor de Euro pazegels 1963 is door de postad ministraties van de 19 landen van de CEPT Conférence Euro- péënne des Administrations des Postes et des Télécommunica- tions) het ontwerp gekozen van de Noor Arne Holm. De afbeel ding toont vier in elkaar ge- vlochte lijnen, die in het midden van de tekening vier vierkantjes, vormen, waarin de letters C, E, P en T zijn geplaatst. De kleuren van de zegels zijn: 12 cent; bruin en okergeel; 30 cent: groen en okergeel. De zegels blijven voor fran kering geldig t/m 31 december 1964. Vrijdagmiddag om" ongeveer drie uur Is de bliksem geslagen in de boerderij va,n de familie Volkers in De Haar onder Sleen. Terwijl de brandweer van Dalen onderweg was naar de brand, sloeg de bliksem in eon boerderij vlakbij de al eerder getroffen boerderij. De brandweer is toen maar aan het blussen gegaan aan de laatst getroffen boerderii, die kon worden behouden. De boer derij van de familie Volkers brandde geheel uit en de inboe del ervan ging- verloren. Het ge zin Volkers, vier mensen, heeft voorlopig onderkomen in een nabijgelegen leegstaande boer derij. o Een dertienjarige jongen, Ken neth Youngman, heeft zaterdag verteld hoe hij alleen een ver blijf van veertig dagen in een hut op een geïsoleerd eiland in het noorden van Canada heeft overleefd. Hij had die tijd niets anders te eten dan rauwe aard appelen. Eind maart had de vader van de jongen, een evangelist, hem met zijn onderwijzeres, de 47-ja- rige Anna Thiessen, naar het eiland gebracht voor een „gees telijke retraite". In een hut werd een grote hoeveelheid levens middelen opgeslagen. Op 1 mei werd de hut omgeven door over stromingswater van een nabije rivier. Daar het bouwsel dreigde te worden weggslagen kropen de jongen en de onderwijzeres op het dak. Laatstgenoemde gleect na t,wee dagen in het ijskoude water en verdronk. De jongen wist zich in leven te houden, tot dat zijn vader hem veertig dagen later kwam halen. 'De evangelist verklaarde daij hij half juni een goddelijke! boodschap had ontvangen om de twee op te halen. Kenneth zei dat hij niet bang was geweest. „Ik had vertrou wen in de Heer en ik wist dat vader mij zou komen halen." De Britse admiraliteit heeft geweigerd aan de Russische ma rine-attaché in Engeland, kapi tein Soekhoroetsjin, toestemming te verlenen tot het bijwonen van een „open dag", die op de ma rineluchtbasis nabij Arbroath, in Schotland, zal worden gehouden en voor het publiek toegankelijk zal zijn. Een woordvoerder der marine deelde mede, dat de attaché een verzoek om de daar te houden demonstraties met marinevlieg tuigen e.d. te mogen bijwonen, had ingediend, hetwelk echter werd afgewezen. Een reden voor deze afwijzing werd door de woordvoerder niet genoemd. Bestuursvergadering „Onder linge Hulp" Zaterdagavond had bij de heer R. J. van de Veke een bestuurs vergadering plaats van de ver eniging van varkenshouders „Onderlinge Hulp". De voorzitter, de heer C. A. de Kraker, opende deze vergadering met een woord van welkom tot zijn medebestuursleden. Het voornaamste punt van de agenda was de benoeming van een secretaris-penningmeester, die tevens keurmeester zal zijn, wegens het bedanken van de secretaris-penningmeester de heer M. Dees. Daar niemand zich. na dc op roep, voor deze betrekking had aangemeld, heeft het bestuurslid de heer Joz. Verhelst zich bereid verklaard deze functie tijdelijk te willen waarnemen. De voorzitter dankte de heer Verhelst voor zijn bereidwillig heid en betuigde namens bestuur en leden de heer Dees de dank der vereniging voor het vele werk dat hij gedurende 43 jaar als secretaris-penningmeester voor de vereniging heeft ver richt. Als blijk van waardering werd de heer Dees een boekenbon aangeboden. De heer Dees dankte de voor zitter voor de gesproken woor den en het geschenk der leden, alsook voor de prettige samen werking. Na enkele besprekingen van huishoudelijke aard sloot de voorzitter deze bestuursvergade ring. Ds. Joh. de Waal uit Klundert heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Men heeft vrijdag in een onher bergzaam deel van de Ameri kaanse staat Nieuw-Mexico een 47-jarige vrouw weten te redden die een week had door gebracht naast een veronge lukt vliegtuig en het lijk van haar man. Zij bleek tweede graads brandwonden te heb ben en talrijke snijwonden en kneuzingen. Toch zeiden de artsen dat zij nog in een „op merkelijk goede toestand" was. Zaterdag 29 juni was het vlieg tuigje, waarin zij en haar man zaten, in een luchtstroom te rechtgekomen. Het toestel was neergestort en in brand gevlo gen. Zij en haar man wisten zich te redden. De man stierf echter enkele uren later. De rest van de week had de vrouw geleefd op een stuk ge bak en wat regenwater. Een piloot zag vrijdag de letters SÖS, die de vrouw op de grond had gekrast. Even later ontdekte hij haar. Zij zwaaide met een lap goed. Per wentel wiek werd zij toen naar het ziekenhuis gebracht. Een sergeant van een eenheid van de Britse geheime dienst, de 25-jarige Brian Patchct, heeft in Oost-Berlijn asiel gevraagd. Hij had dinsdag zonder toestemming zijn eenheid in Wcst-Berlijn ver laten. De Britse autoriteiten deelden mee dat hij geen documenten had meegenomen, maar wel inzage had gehad in stukken die als ge heim worden beschouwd. Eind 1962 was hij van het Britse Rijn- leger naar West-Berlijn overge plaatst. Eenheidsdiploma E.H.B.O. Geslaagd voor het eenheidsdi ploma E.H.B.O. de dames G. A. M. PootPlantfeber, Z. den Ha merWieringa en P. E. Molen graaf, allen te Terneuzen. De cursus werd gegeven door dokter K. Hoving met assistentie van mevr. P. J. C. Verlinde Maandag. Het examen werd af genomen door dokter H. A. Bo- land, geneesheer-directeur van 'het Julianaziekenhuis. Gouden bruiloft. Als hoofdnummer van deze feestelijkheden staat een bloe mencorso op het programma, terwijl een groots vuurwerk de feestelijkheden zal besluiten. De Boulevard-werkzaamheden. De grondwerkzaamheden aan de Boulevard vorderen goed. Na een oponthoud van enkele maan den is men nu begonnen met het leggen van liet wegdek. Voor ,de bewoners is dit een grote verbetering, daar het dreu nen bij liet zware verkeer en de grote wateroverlast der laatste weken nu tot het verleden gaat behoren. Woensdag 10 juli zal het vijf- :ig jaar geledenzijn, dat Jacob Goossen en Suzanna Elisabeth Baak in het huwelijksbootje zijn gestapt. Het gouden echtpaar woont thans in een duplex-woning (Bernardstr. 2), behorende tot liet complex van 48 woningen welke zijn toegewezen aan de stichting „Protestants Christe lijke Bejaardenzorg". Jacob Goossen (of Jaapje, zo als de volksmond hem ook wel noemt) moest, zoals toen gebrui kelijk was, reeds op prille leef tijd gaan werken in de landbouw. Na de mobilisatie tijdens de eer ste wereldoorlog, waarin hij H. M.'s wapenrok heeft gedragen is hij in 1919 als zelfstandige gaan werken. Hij zocht het in de dienstensector en was toen één ran dc vele kleine voermannen, die nogal veel werkten voor de vlasserijen, welke toen in het Land van Axel hun schouwen de den roken. De tijdsomstandigheden werk ten niet mee om de kleine zelf standigen te handhaven en door de mechanisatie (de vrachtauto) kwam er concentratie van bedrij ven. Zo kwarh er voor Goossen ook een tijd om naar andere bronnen van bestaan om te zien en dit viel samen met de komst van de Montecatini, welke voor baar in Nederland te vestigen bedrijf, do l'Azöte, als plaats van vestiging het Axelse gedeelte langs het kanaal verkoos. Hier vond Goossen zoals vele anderen werk bij de bouw van de fabriek en is geruisloos over gegaan naar de directie, zoals dat toen heette, tot hij in 1939 een werkkring kreeg die meer recht deed aan zijn aanleg en ontwikkeling. Hij kwam in dienst bij de voedselvoorziening (de z.g. crisisorganisatie) Deze organisatie heeft hij ge diend tot na de tweede wereld oorlog. Na 3% jaar voor het Militair Gezag te hebben ge werkt, heeft Hij tot aan zijn pen sioen als onderhoudswerkman voor de werken van Rijkswater staat gewerkt voor de heer G. A. van der Straaten. aannemer van Universitair examen Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen slaagde voor het artsexamen de heer R. van Lae- re, alhier. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het docto raal examen notariële studie richting onze oud-dorpsgenoot de heer F. A. G. Barbé. Uitstapje kinderen van de Hervormde Zondagsschool Vergezeld van zes leidsters en leiders, vertrokken zaterdagmor gen 64 kinderen van de Herv. Zondagsschool om half acht naar de Westhoek van Schouwen en Duiveland. Bij het veer AnnaJacoba Zijpe moest men anderhalf uur wachten vanwege de grote druk te. Om twaalf uur kwam de vuurtoren van Haamstede in het zicht. De meeste kinderen durf den de klim naar boven aan en ze genoten van een prachtig ver gezicht. Aan het strand te Westen- Schouwen liet de zon zich niet zien en tijdens de wandeling (met spoorzoeken) door de domaniale bossen van „Klein Zwitserland" begon de regen te vallen. Om vijf uur begon de terug tocht. Door vele plensbuien heen reed de bus met zingende kinde ren naar „Rozenoord" te Ber gen op «Zoom. Ondanks het zeer slechte weer op de terugreis, slaagde de chauffeur er toch in om onge veer 21 uur allen weer veilig op Zaamslag te brengen, waar vele ouders hun kinderen reeds ston den op te wachten. Al met al is het voor de lei ding en de kinderen toch een fijne dag geweest. Kinderen groeien op...en kosten geld Overlijdensverzekering Een man van dertig jaar wil dat zijn gezin na zijn overlijden f25.000.- ter beschikking krijgt. Dat kost hem nog geen f45.- per maand. Na zijn overlijden wordt het bedrag van f25.000.- onmiddellijk uitbetaald. Een levensverzekeringman vertelt het u allemaal precies. mff Voorlichtingscommissie uit hel Levensverzekeringbedrijf, Emmalaan 41 Utrecht

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2