S.E.R-advies inzake beleid Landbouwstructuur in de E. E. G. Verenigde Staten afwijzend tegenover de voorstellen van Chroesjtsjov Minister Luns sprak met Lord Home Verbod voor Nederlandse scheep vaart in Indonesische wateren opgeheven Kerken houden inzamelings acties voor slachtoffers van de tyfoon eind mei in Pakistan Vrijdag 5 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 NEDERLANDSE K. P. M. GEVRAAGD IN TE SCHRIJVEN OP VERVOER VAN RIJST Kath. Middenstandsbond vóór beperkte verzekering arbeidsongeschiktheid REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING MIKOJAN OVER CHROESJTSJOV'S VOORSTELLEN O. A. S. WIL REIZEN NAAR CUBA AAN BANDEN LEGGEN DE BRITSE SPION AGE-AFF AIRES DIENSTWEIGERAARS IN FRANKRIJK MOETEN ANDERHALF MAAL LANGER DIENEN Alle kleding van Amerikaanse familie in Den Haag gestolen FRANS-DUITSE BESPREKINGEN BEGONNEN MET GESPREK TUSSEN AUDENAUER EN DE GAULLE E. E. G. ZAL HAAR -■ Indonesië heeft het verbod voor de Nederlandse scheepvaart in zijn territoriale wateren opgeheven. Dit werd donderdag in een bekendmaking van het Indonesische ministerie van Zeeverbindin gen bekendgemaakt. Nederlandse schepen mogen thans Indonesische havens aandoen om, onder dezelfde voorwaarden als voor andere buitenlandse schepen gelden, passagiers- of vrachtdiensten uit te voeren. Het verbod werd in april 1960 tijdens de Indonesische campagne om West-Irian opgelegd. In een tweede bekendmaking verklaarde het ministerie dat In donesië ook aan de Nederlandse K. P. M. gevraagd heeft in te schrijven op het vervoer van rijst van Birma en Thailand naar Indonesië. Indonesië heeft kort geleden met Thailand een con tract gesloten voor de aankoop van tweehonderdduizend ton rijst, waarvan de levering nog dit jaar dient te geschieden. Hierbij werd opgemerkt, dat het zeker niet in de bedoeling ligt dat de K.P.M. bij de in schrijving een bevoorrechte posi tie zou innemen. In de toelich ting op het besluit werd gezegd, dat dit genomen was met in achtneming van de overweging dat het nodig is nieuwe bepalin gen uit te vaardigen in het be lang van de verbetering der handelsbetrekkingen tussen In donesië en Nederland. De Indonesische minister van Scheepvaart, die het regerings besluit toelichtte, zei dat het In donesische motorschip Thamrin van de Djakarta Lloyd op zijn ZWARE SIGAAR VOOR OE THANT IN BOEDAPEST Een beeld van het bezoek van de algemeen-secretaris van de Ver. Naties, Oe Thant, aan Boedapest. Foto: In zijn kabinet in het par lementsgebouw biedt de Hon gaarse premier Janos Kadar de heer Oe Thant een kolossale luxe-isigaar aan. Het bestuur van de Nederland se Katholieke Middenstandsbond heeft zich uitgesproken voor een verplichte verzekering ook voor zelfstandigen tegen langdurige of blijvende arbeidsongeschiktheid. Deze verplichte verzekering zal echter een beperkt karakter moe ten hebben: Gedacht wordt aan een zogenaamde bodemvoorzie ning met betrekkelijk lage pre mies en uitkeringen. Dit staat in een brief van deze bond aan de commissie sociale verzekeringen yan de S.E.R., die op donderdag 31 juli de hierbij betrokken orga nisaties nog mondeling zal.horen. De Katholieke Middenstands bond is voorts van mening dat verdergaande verzekering tegen arbeidsongeschiktheid verwezen lijkt zal moeten worden door een eigen aanvullende verzekering bij de zelfstandige. In tegenstel ling tot de verplichte bodemvoor ziening zal bij de vrijwillige aan vullende verzekering echter me dische selectie moeten worden aanvaard. De voornaamste overwegingen voor deze opvatting zijn: Lang durige arbeidsongeschiktheid is een zwaar risico, waartegen het overgrote deel van de zelfstandige ondernemers zich niet heeft ge dekt. Daar tegenover staat dat de premielast, die verplicht moet worden opgelegd, zo beperkt mo gelijk moet worden gehouden. huidige reis naar Europa een Nederlandse haven zal aandoen. De Thamrin vertrok 22 juni uit Indonesië. De directie van de N. V. Stoomvaart Maatschappij Neder land wenst nog geen commen taar op of een verklaring naar aanleiding van deze bekendma king te verstrekken, omdat zij nog geen officieel bericht over de inhoud daarvan heeft ontvan gen. De directie van de K. P. M. deelde mede met vreugde van dit bericht te hebben kennisge nomen, doch hieraan van haar zijde voorshands niets te kunnen toevoegen. f Advertentie) en uw kostbaarheden veilig bewaard bij de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N V. Anastas Mikojan, de Russische eerste vice-premier, heeft don derdag op een receptie in de Amerikaanse ambassade in Mos kou ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsdag verklaard, dat „er een band moet bestaan" tus sen een akkoord inzake een ver bod op kernproeven en een niet- aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het pact van Warschau, zoals premier Chroes- jtsjov dinsdag in een rede in Öost-Berlijn heeft voorgesteld. Mikojan maakte niet duidelijk of de Sow jet-Unie het ene onver brekelijk verbonden ziet met het andere. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin, die men over dezelfde kwestie vragen stelde, liet zich hierover ook niet duidelijk uit. Hij zei niet dat het sluiten van een niet-aanvalsver- drag een voorwaarde was voor een kernstopakkoord, maar al leen dat dit verdrag „deel uit maakte van het geheel". Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat de Russen zich ken nelijk nietduidelijk over de zaak willn uitlaten, vóórdat de confe rentie met de V. s. en Engeland over een verbod op het nemtn van kernproeven op 15 juli in Moskou begint. Rusland en China Chinezen uit Rusland gezet wegens schending van de Russische soevereiniteit Het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uiteengezet, waarom drie leden van de Chinese ambassade en twee. Chinese studenten uit de Sowjet-Unie zijn gezet. Het is geschied wegens schending van de Russische soevereiniteit door verspreiding van de brief van de Chinese communistische partij, waarin een heftige aanval werd gedaan op het Russische denk beeld van vreedzame coëxisten tie. Moskou heeft de brief laster lijk genoemd. De uitgewezen Chinezen heb ben volgens de Russische verkla ring met auto's afdrukken van de brief in Moskou verspreid en ook exemplaren naar andere Rus sische steden gezonden. Chinees treinpersoneel op de lijn Peking- Moskou heeft op Russische sta tions vertalingen van de brief uit de ramen gegooid. De Russen hebben bij de Chi nese ambassade geprotesteerd, maar de Chinezen gingen voort met de verspreiding. Er kwamen klachten over dit gedrag uit het Russische volk, aldus -de verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Moskou, en er werden maat regelen geëist. De Chinese bewering dat het Russische ambassadepersoneel in Peking soortgelijke activiteit ont plooit, wordt door Moskou tegen gesproken. De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O. A. S.) heeft woensdag een rapport goedgekeurd waarin wordt aan gedrongen op strenge maatrege len om het reizen naar Cuba aan banden te leggen en op be strijding van communistische in filtratie en propaganda op het westelijk halfrond. Het rapport, samengesteld door een speciale inter-Ameri- kaanse commissie, werd aan vaard met 14 stemmen vóór, één stem tegen en vier onthoudingen. De enige tegenstemmer was Chili; Brazilië, Mexico, Vene zuela en Haiti onthielden zich van stemming. In het i-apport wordt een vol ledig verbod op het reizen naar Cuba vanuit andere plaatsen op het westelijk halfrond voorge steld, behoudens reizen voor of ficiële of humanitaire doelein den. Dr. WARD OP VRIJE VOETEN Na het openbaar vooronderzoek van de tegen hem lopende be schuldiging van souteneurschap is de Londense osteopaat dr. Stephen Ward tegen storting van een borgsom van twintigduizend gulden voorlopig op vrije voeten gesteld. Hij zal zich later in Lon den moeten verantwoorden voor het centrale hof van strafrecht zaken. Foto: Zittend in de taxi, welke hem naar zijn huis zal brengen, praat Ward na zijn vrijlating met journalisten bij het hof van ma gistraten in Marylebone. De Londense „Daily Mail" maakte donderdagmorgen met veel ophef gewag van de ver wachte spoedige arrestatie van een nieuwe Britse spion. Het betreft hier volgens het blad een ondergeschikte ambtenaar, die tot voor kort werkzaam was bij het Brits-Amerikaanse perma nente comité van chefs van sta ven. in Washington, en thans werkzaam is op het Britse mi nisterie van Luchtvaart. De aan wijzingen, die tot zijn arrestatie zouden moeten leiden, zouden afkomstig zijn van het Ameri kaanse F. B. I., en verband hou den met de vier arrestaties, die dinsdag in New York en Wa shington werden verricht. De Britse ministeries van De fensie en Binnenlandse Zaken wilden geen commentaar op dit bericht leveren, terwijl een ge zaghebbende zegsman in Wa shington verklaarde dat daar niets bekend is omtrent een verband tussen de lietrokken Britse ambtenaar en de arresta ties in de V. S. van dinsdag. De commissie voor internatio nale sociaal-economische aange legenheden van de S.E.R. heeft aan de regering advies uitge bracht inzake het beleid ten aan zien van de landbouwstructuur in de E.E.G. Naar de mening van de com missie kan niet worden volstaan met de verwezenlijking van een gemeenschappelijk markt- en prijsbeleid en de daarmee ver band houdende gemeenschappe lijke handelspolitiek. Daarnaast zal ook een structuurbeleid nood zakelijk zijn. Dit beleid ter ver betering van de landbouwstruc tuur zal in eerste instantie ge richt moeten zijn op een verho ging van de produktiviteit. Maatregelen tot opvoering van De Franse ministerraad heeft woensdag een wetsontwerp goed gekeurd waarin het dienstweige- ren wegens gewetensbezwaren wordt geregeld. Tijdens de Algerijnse oorlog heeft het ontbreken van een wettelijke status voor de princi piële dienstweigeraar sterk tot de publieke opinio gesproken. Tot nu toe werden de princi piële dienstweigeraars automa tisch door een militaire recht bank tot een gevangenisstraf veroordeeld van twéémaal de diensttijd of maximaal 5 jaar. Vorig jaar heeft de 74-jarige typograaf Lecoin een hongersta king van 22 dagen gehouden uit protest tegen het ontbreken van een wettelijke regeling. Volgens het nieuwe statuut moeten de principiële dienstwei geraars anderhalf maai zo lang dienst doen bij een niet-gewa- pend leger-onderdeei of bij een niet-militaire instelling zoals bij voorbeeld de brandweer als de wettelijke duur van de dienst plicht bedraagt. Voorts moet een commissie bestaande uit drie of ficieren en drie burgers zich op de hoogte stellen van de goede trouw van de dienstweigeraar. Het wetsontwerp zal aan het Franse parlement ter goedkeu ring worden voorgelegd. Een uit Portugal afkomstig Amerikaans gezin is gisternacht in Den Haag ernstig gedupeerd, doordat al hun kleding uit de auto werd gestolen. Dc auto stond geparkeerd in de Vondel straat in Den Haag en op de imperiaal van de wagen had de familie drie koffers met kleding achtergelaten. De drie koffers waren gisterochtend verdwenen en uit de auto waren bovendien nog wat kleding en enkele slaap- van een en ander wordt ruw ge- zakken ontvreemd. De waarde schat op ƒ3000. Volgens gezaghebbende krin gen in Washington staat presi dent Kennedy afwijzend tegen over het sluiten van een non- agressieverdrag tussen de NAVO-landen en die van het verdrag van Warschau als voor waarde voor het aangaan van een beperkte kernstop-overeen komst met de Sowjet-Unie. Dit is de kern, aldus deze kringen, van het standpunt der Amerikaanse regering na twee conferenties op hoogste niveau in het Witte Huis en overleg met vertegenwoordigers der bondgenootlanden in het minis terie van Buitenlandse Zaken over de door Sowjet-premier Chroesjtsjov in Oost-Berlijn ge houden rede, waarin hij dit voor stel deed. Het is nog steeds niet duide lijk of de Sowjet-premier zijn Kerken in verschillende landen houden op het ogenblik inzame lingsacties voor de slachtoffers van de tyfoon die eind mei het Chittagong-district in Oost-Pa- kistan teisterde. Tijdens deze ty foon kwamen naar schatting 10.000 mensen om het leven, ter wijl de huizen van 250.000 ande ren werden verwoest. De rege ring heeft de East Pakistan Chris tian Council verzocht, de yerant- wocrdelijkheid op zich te nemen voor 'n gebied van 168.000 inwo ners ten zuiden van Chittagong. De verbindingen met en in dit gebied zijn bijzonder slecht. Onmiddellijk na de ramp heeft de Wereldraad van Kerken een beroep gedaan op zijn leden, 50.000 dollar bijeen te brengen voor snelle hulpverlening. Dit be drag was binnen 48 uur toege zegd en een hulpteam van de kerken is inmiddels al aan het werk in Pakistan. Behalve aan voedsel en aan medische hulp, bestaat grote be hoefte aan bouwmaterialen. In het betrokken gebied worden de huizen meestal gebouwd van leem, maar in deze tijd van het jaar de natte moesson is het onmogelijk lemen muren op te trekken. Andere materialen zijn ter plaatse echter niet be schikbaar. De enige oplossing is de bouw van bamboe-huizen met golfplaten daken. Met de aanleg van wegen zal men tot oktober moeten wachten. De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht heeft op verzoek van de Wereldraad van Kerken haar gi rorekening nummer 5261 openge steld voor giften ten behoeve van de slachtoffers in Pakistan. De Nederlandse kerken hebben tot nu toe een bedrag van ruim 47.000 gulden bijeengebracht. LEDENTAL VAN HET RODE KRUIS STEEG Het aantal leden van de Ver eniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" is gestegen van 727.031 in 1962 tot 744.729 op het einde van het vorige jaar. Er zijn 446 plaatselijke afdelin gen, verdeeld over elf provin ciale kringen. Het aantal hulp posten, dat langs de voornaam ste wegen is ingericht, bedraagt thans 889. Aan de sedert 1957 jaar voor jaar doorzettende vermindering van de sterkte van het Roode Kruis korps is gedurende 1962 een einde gekomen. Einde van dat jaar telde het korps 271 co- Ionnes met 11.395 personeels leden. Deze gegevens zijn ontleend aan het gisteren verschenen jaarverslag over 1962 van de Vereniging. tweeledig voorstel heeft gedaan op basis van „je kunt het aanne men of niet" dan wel of hij be reid zou zijn tot het sluiten van een beperkt kemstopverdrag zonder daaraan voorwaarden te verbinden. De algemene opinie onder Amerikaanse en geallieerde di plomaten is echter dat als .Chroesjtsjov een koppel-trans actie mocht hebben bedoeld, deze voor de westelijke mogend heden vrijwel zeker onaanvaard baar zal zijn. In de kanselarij te Bonn zijn donderdagochtend de eerste Frans-Duitse besprekingen be gonnen zoals deze in het sedert enkele dagen van kracht gewor den verdrag van samenwerking tussen beide landen worden voorgeschreven. De conferentie begon met een gesprek tussen bondskanselier Audenauer en president De Gaulle. Intussen vond tussen de Franse premier Pompidou en vice-kanselier Erbard een on derhoud over algemene politieke vraagstukken plaats. De Franse delegatie, onder leiding van ge neraal De Gaulle, telt vele minis ters, onder wie premier Pompi dou en de bewindslieden van Financiën, Defensie, Landbouw, Buitenlandse Zaken en Onder wijs. Zij kwamen donderdagoch tend in de Westduitse hoofdstad aan. Bondskanselier Adenauer en een grote politiemacht stonden hier gereed om de Franse gas ten te ontvangen. de produktiviteit in de landbouw hebben echter vaak als nevenge volg dat de totale agrarische pro- duktie aanmerkelijk verhoogd wordt, hetgeen gelet op de af zetmogelijkheden in E.E.G.- verband tot ernstige moeilijkhe den kan leiden. Vandaar dat maatregelen worden bepleit wel ke ten doel hebben een afvloei ing van de in de landbouw over tollig geworden arbeidskrachten te bevordèren. De meeste E.E.G.-landen heb ben in de laatste jaren hun ac tiviteiten op het terrein van de agrarische structuur aanzienlijk uitgebreid en geïntensiveerd. De commissie waarschuwt daar om tegen een dreigende overpro- duktie van verschillende land- bouwprodukten en aantasting van de duurzame handelsbetrek kingen met derde landen. Zij meent dat hier de nodige coördi natie ontbreekt. Naar de mening van de com missie zouden voor de structuur verbeteringen door de gemeen schap beschikbaar gestelde gel den met de hoogste prioriteit moeten kunnen worden aange wend voor regionale ontwikke lingsprogramma's. Deze moeten behalve op verbetering van de landbouwstructuur in engere zin ook gericht zijn op de bevorde ring van de afvloeiing van over tollige arbeidskrachten. De com missie pleit voor instelling van een Europees fonds voor regio nale ontwikkeling ten plattelan- de, dat zou moeten samenwerken met de Europese investerings bank alsmede het Europees so ciaal fonds. De commissie is van mening, dat de gemeenchap naast stimulering' van bepaalde natio nale initiatieven, ook bindende aanwijzingen tot uitvoering of niet-uitvoering van bepaalde na tionale structuurpolitieke maat regelen moet kunnen geven. Dit impliceert een grotere recht streekse verantwoordelijkheid van de Europese organen voor vorm en inhoud van het struc tuurbeleid ten plattelande. Tenslotte wijst de commissie erop, dat het welslagen van een gecoördineerd structuurbeleid in de landbouw weer nauw verbon den is met de inhoud, welke aan het gemeenschappelijke markt en prijsbeleid zal worden gege ven. Extra impulsen zijn noodzake lijk om tot het beoogde resultaat van de afvloeiing van arbeids krachten uit de landbouw te ko men. Op dit terrein vervult met name het Europees sociaal fonds een nuttige functie. Voor zover tijdens dit geleidelijke aanpas singsproces behoefte zou bestaan aan het verstrekken van inko menssteun dient deze los van het agrarische prijsbeleid te worden gerealiseerd en van tijdelijk en degressief karakter te zijn. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is donderdagmiddag op Schiphol te ruggekeerd van zijn bezoeken aan Rome en Londen. In Vatikaanstad heeft mr. Luns ons land zondag vertegenwoor digd bij de kroning van Paus Faulus en in de Engelse hoofd stad heeft hij o.a. enige ontmoe tingen gehad met zijn Britse ambtgenoot lord Home en diens onderminister voor Europese Za ken. Edward Heath. De ministers hebben van ge dachten gewisseld over de reis van president Kennedy door Europa en over de huidige situa tie in de E.E.G. Tijdens een tafel- Hallstein Prof. Walter Hallstein, voorzit ter van de Europese commissie van de E.E.G.. heeft donderdag op een bijeenkomst van de West duitse vereniging van krantenuit gevers verklaard, dat de Europe se Economische Gemeenschap uiteindelijk haar eigen defensie politiek zal moeten bepalen. De E.E.G.. aldus Hallstein, is geen orgaan ter voorbereiding van een politieke fusie maar een integre rend deel van een politieke fu sie. Dit eist uiteindelijk zowel een onafhankelijke defensie-po litiek als een passende buiten landse politiek op het gebied van de diplomatie, want de E.E.G. onderhield zelf al buitenlandse betrekkingen op economisch ter rein. De zes hadden een psychologi sche weerslag ondervonden van het mislukken der onderhande lingen over Engelands toetreding tot de gemeenschap. Maar tot een breuk, die fataal zou zijn ge weest voor de gemeenschap, was het niet gekomen rede die lord Home woensdag avond hield aan een diner van de Anglo Dutch Association in Lon den heeft de Britse minister, naar Luns meedeelde, zich zeer lovend uitgelaten over de Europese po litiek van Nederland. Over het a.s. bezoek van lord Home aan ons land (op 16 en 17 juli) zei minister Luns, dat dit bezoek gezien moet worden als een normale uitwisseling van ge dachten. mr. Luns voegde daar aan toe, dat het „voor lord Home overigens wel eens goed zal zijn in een E.E.G.-land te verblij ven" JONGENS BLIJVEN LANGER OP SCHOOL DAN MEISJES In het schooljaar 1961/62 ge noot 87 van de 14-jarige jon gens, 72 van de 15-jarige, 61 °fo van de 16-jarige en 47 van de 17-jarige volledig dag onderwijs. Voor de meisjes wa ren de overeenkomstige percen tages resp. 79, 50, 30 en 22. De huidige percentages liggen voor de jongens rond 6 en voor de meisjes globaal 1 hoger dan die van het schooljaar 1958/59 Aldus blijkt uit de zojuist ver schenen publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek: de Nederlandse jeugd en haar onderwijs, 1961/62. Bovendien blijkt 1 van de 14-jarige jongens partieel on derwijs te volgen, alsmede 4 van de 15-jarige, 7 van de 16- jarige en 9 van de 17-jarige. Voor de meisjes zijn deze per centages hoger, n.l. resp. 3, 6, 9 en 13. In totaal ontvingen in 1961/62 3.006.00 jeugdige personen vol ledig dag- of partieel onderwijs, particuliere ongesubsidieerde opleidingen niet meegerekend.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5