Huren met vijftig procent gestegen NIK IT A WEER BIJ NINA Geen geld en zo véél zorgen Moordenaar van drie mensen door politie doodgeschoten Ere de Noorman - De eerloze krijs; Vrijdag 5 juli 196£ DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 NATIONALE WONINGRAAD VERONTRUST OVER STIJGING VAN DE HUREN Onbetaalbaar CHINEZEN HEBBEN VEILIGHEIDS MAATREGELEN VERSCHERPT AAN GRENS MET MACAO BESPREKINGEN MALAKKA-SINGAPORE OVER MALEISIE AFGEBROKEN Subsidies omhoog moeten Politie en karabiniers ontketenen strijd tegen de Mafia op Sicilië V. N.-OVERZICHT VAN DE ECONOMISCHE TOESTAND IN.DE WERELD VRIJGELATEN BRITSE MILITAIREN IN ADEN WAAROM RECONSTRUCTIE ALS HET KAN MET MOEILIJKE CONSTRUCTIES? NIEUW KABINET KRIJGT WEINIG TE BE STEDEN LEVEN EN BLIJVEN LEVEN DE GRUWELEN ZIJN HET LAND NOG NIET UIT BESLAGLEGGING OP DE HELLING Nieuwe regering kan weinig doen Leven of sterven? Prinses struikelde En de misdaad? Nog meer beslagleggingen? De ledenraad van de Nationale Woningraad heeft in zijn dinsdag te Zwolle gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin met verontrusting wordt vastgesteld dat de gemiddelde gunnings- huren van nieuwe woningwetwoningen in het vierde kwartaal van 1962 ongeveer 50 procent hoger waren dan in het tweede kwartaal van 1959. Dit heeft volgens de resolutie geleid tot de volgende ongewenste gevolgen. Het huurniveau van nieuwe woningwetwoningen is tot 'n zo danige excessieve hoogte geste gen, dat zij onbetaalbaar zijn ge worden voor die klassen van de bevolking waarvoor deze wonin gen zijn bestemd. De huren van nieuwe wonin gen zijn en worden aanzienlijk hoger dan de thans geldende huren van vergelijkbare wbnin- gen, gebouwd voor 1960, waar door zeer aanzienlijke doch on gemotiveerde huurverschillen zijn ontstaan, die de woning markt verstoren. De zo zeer gewenste doorstro ming van voor-oorlogse wonin gen en de zgn. „oude nieuw- bouw" naar nieuw gebouwde woningen stagneert doordat doorstromingscandidaten de huur van nieuwe woningen niet kunnen betalen en bovendien het meerdere gerief dezer wo ningen niet opweegt tegen het huurverschil. De zo nodige kwaliteitsverbe tering van woningwetwoningen wordt belemmerd (gebrek aan „toekomstwaarde"), aldus de re solutie. (Advertentie) De autoriteiten van de Zuid- chinese provincie Kwantoeng heb. ben een krachtig protest inge diend bij het bestuur over de Portugese nederzetting Macao en de uitlevering van zeven Chine zen geëist die voor nationalis tisch China zouden hebben gesa boteerd. Dit heeft een in Kanton verschijnend blad gemeld. Vorige maand zouden zes groe pen nationalistische agenten in in de kustgebieden van Kwan toeng, Foekiem en Tsjekiang zijn geland. Ook had een groep met behulp van een vissersboot „an ti-communistische activiteit" be dreven. Bij een actie van Chinese mi litairen en burgers tegen de „agenten" was een agent aange houden, maar zeven andere sprongen in zee en werden door een patrouilleboot van Macao op gepikt. Dit zou gebeurd zijn hoe wel de vluchtelingen zich nog in de Chinese territoriale wateren bevonden. Intussen hebben de Chinese autoriteiten in het gebied dat aan Macao grenst, de veiligheids maatregelen verscherpt met het oog op de aanwezigheid van de nationalistische agenten. Dit heb ben reizigers uit dit gebied in Macao bekendgemaakt, Prins Abdoel Rachman, de eer- st,e-minister van Malakka, heeft zijn delegatie, die zich op het ogenblik in Londen bevindt, op gedragen de besprekingen met de afgevaardigden van Singapore over een federatie Groot-Malei- sië af te breken. Dit werd don derdag officieel in Koeala Loem- poer bekendgemaakt. In Londen bracht de beslissing van premier Rachman grote ver warring bij de delegaties van Singapore en Malakka. Hun be sprekingen gingen voornamelijk over de financiële bijdragen van Singapore aan denieuwe federa tie, waarvan behalve Singapore en Malakka ook Broenei, Noord- Borneo en Serawak deel zullen uitmaken. Ook de sultan van het olierijke Broenei, die eveneens in Londen is, schijnt het met de financiering van de nieuwe fede ratie niet eens te zijn. In de resolutie, die ter kennis is gebracht van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en van de leden van de Eerste en Tweede Kamer, wordt voorts overwogen dat een ge deelte van de gesignaleerde en ongewenst genoemde huurstij- ging (t.w. ongeveer ƒ3,25 per week) is veroorzaakt door de in de jaren 1960 tot 1962 toege paste subsidieverlaging met 170,per woningwetwoning per jaar. De ledenraad van de Nationale Woningraad spreekt tenslotte als zijn oordeel uit, dat „ten aanzien van te bouwen woningwetwonin gen een subsidiepolitiek behoort te worden gevoerd, welke afge stemd is op kwaliteitsverbetering en gericht is op een zodanige, aan het bestaande woningbestand aangepast, huurniveau, dat een evenwichtige opbouw der huren zoveel mogelijk wordt benaderd hetgeen onder overigens gelijk blijvende omstandigheden slechts kan worden bereikt door een aanmerkelijke verhoging der toe te kennen subsidies. Het wilde Westen herleeft Meivin Allen Weaver, die te Marinna in Florida zijn straf levenslang moest uitzitten omdat hij een roofoverval had gepleegd, is donderdag uitgebro ken en later, nadat hij drie men sen had vermoord, door de poli tie doodgeschoten. Weaver lag in het ziekenhuis en werd bewaakt door twee po litiemannen. Hij ontwapende bei de mannen en schoot hen dood. Daarop rende hij uit het zieken huis en knalde iemand neer die hem in de weg liep. Met pistool in de handdwong hij toen een automobilist te stoppen. Hij stapte in de wagen, waarin ook de vrouw en doch ter van de automobilist zaten, en gaf bevel met volle vaart naar Georgia te rijden. Eenmaal over de grens liet hij het gezin vrij. Hijzelf ging er vandoor in de auto. De politie kwam hem ech ter spoedig op het spoor. Wae- ver overweldigde een jongen van acht jaar en dreigde hem te zullen vermoorden als de politie mocht ingrijpen. De jacht werd voortgezet tot Americus in Ge orgia. Daar wist de politie Wea ver, die met de jongen in een huis was gevlucht, te omsinge len. Een hevig vuurgevecht volg de. Weaver schoot op alles wat bewoog en trof op een gegeven ogenblik een politieman, die ge wond werd weggesleept. Ten slotte werd de uitbreker geveld door een politiekogel. Politie mannen drongen het huis bin- Na de aanslagen op Sicilië op zaterdag en zondag jongstleden, die aan negen mensen het leven hebben gekost, onder wie zeven politiemannen, hebben de politie en karabiniers in de omgeving van Palermo op jacht op de Mafia ontketend, met als resul taat dat tot dusver vijftig leden van deze organisatie werden ge arresteerd en een volslagen ar senaal van wapens en spring stoffen werd buitgemaakt. Tot de arrestanten behoort Antonio Musso, een der bendeleiders van de Mafia in Palermo. Op Sicilië heerst sinds vier dagen de staat van beleg. De ge hele politiemacht en alle karabi niers nemen aan de, dag en nacht voortdurende, operaties deel. nen. Weaver bleek dood te zijn, de jongen was ongedeerd. (Advertentie) ->t nu iedere week Tan de STONES genieten! Op de ach- gina van elke MARGRIET bele- en Ered, Wilraa, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen! IS VÉÉL GEZELLIGER SPIONNEN GEPAKT IN DE VER. STATEN In de V. S. zijn vier Russen ge arresteerd op beschuldiging van spionage. Foto: Ivan Dmitrievitch Egorov, één van de gearresteerden, die onder de naam Robert B-latch leefde en die werkt op de perso neelsafdeling van de UNO, pro beert hier bii zijn aankomst aan het hoofdbureau van het F.B.T. in New York weg te duiken voor de camera's van de wachtende pers fotograven. De regeringen van de meeste geïndustrialiseerde landen ver wachten dat het tempo van de economische groei in 1963 onge veer gelijk zal zijn aan dat van 1962, zo blijkt uit een overzicht van de economische toestand in de wereld, dat door de Verenig- Enige landen, voornamelijk die waarvan de produktie verleden jaar beneden het mogelijke bleef door beperkingen, die de rege ringen weloverwogen oplegden, verwachten een toeneming van de groei. De produktieontwikke- ling zal dit jaar meer dan ooit afhangen van de ontwikkeling van de vraag. In de E. E. G.-landen wordt een lichte verlangzaming van de economische groei in het lopende jaar verwacht in België en in de Duitse bondsrepubliek en een lichte versnelling in Frankrijk en Nederland. In Italië wordt verwacht dat de produktie in hetzelfde tempo als in 1962 zal toenemen. De verwachtingen van een sneller groeitempo in 1963 in Frankrijk en Nederland zijn grotendeels gebaseerd op ver wachtingen van een snellere toe neming van de export. In België en in West-Duitsland zullen naar verwacht wordt de export en de overheidsuitgaven in 1963 lang zamer toenemen dan in 1962, ook a1 -uilen in West-Duitsland de ■C le uitgaven van de over ly vooral voor de defensie de sterkste factor voor de totale vraag blijven. Daar staat tegen over dat België en West-Duits land verwachten dat het ver bruik sneller zal toenemen dan het nationale produkt en ook in sneller tempo dan in 1962. wordt vervolgd. ,Wij hebben alles behalve ananassen en daarvoor zullen wij geen oorlog Premier Chroesjtsjof is donder dagochtend per vliegtuig van zijn bezoek aan Oost-Duitsland in Moskou teruggekeerd. Bij zijn vertrek aan het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld zei hij o.a.: „De zaken van ons gaan goed, maar morgen zullen zij nog be ter gaan. Sinds .mijn vorige be zoek zijn er veranderingen ge komen. De grens is nu gesloten. Ik begrijp nu, waarom kanselier Adenauer en andere militaristen tandenknarsen omdat de grens dicht is. De staart van de wolf is nu afgesneden". Gedurende zijn verblijf in Oost- Duitsland, dat een week heeft geduurd, heeft Chroesjtsjov de feestelijkheden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de Oostduitse staats- en partijleider, Walter Ulbricht, bijgewoond. Voorts hield hij grote redevoe ringen in Cest-Berlijn en in Frankfort aan de Oder, terwijl hij ook van gedachten wisselde met de communistische leiders van Polen, Bulgarije, Hongarije en fsiecho-Slowakiie die ook voor de verjaardag van Ulbricht naar Oost-Berlijn waren geko men. In zijn afscheidstoespraak ze de Sowjet-leider nog eens, dat de Russische economie krachtig is en zich nog uitbreidt. „Wij hebben alles behalve ananassen en wij zijn niet van plan daar voor een oorlog te gaan voeren". Volgens hem moeten de socialis tische landen „de economie van de kapitalistische landen aanval- ln" en zo de superioriteit van het socialisme aantonen. Naar radio-Cairo heeft mede gedeeld, zul'en de zestien Britse militairen, die elf dagen geleden in Jemen werden gevangen ge nomen. donderdag per vliegtuig naar Aden worden teruggezon den, Volgens dit bericht zal de Britse regering een schadever goeding van anderhalf miljoen gulden betalen, terwijl zij bij monde van de Amerikaanse zaakgelastigde in Taiz aan de Jemenitische autoriteiten haar verontschuldigingen voor het in cident heeft aangeboden en heeft toegezegd dat Engeland zich van elke agressie tegen Jemen zal onthouden. 11. In een niet al te beste stem ming aanvaardt het troepje No ren en Pieten de terugweg. Nors en in zichzelf gekeerd rijdt Erwin aan het hoofd van zijn troep naast Camleoh en hij luistert niet naar de uitleggingen en verkla ringen die de Pictenvorst voor de brand op de vloot ten beste geeft. Hij heeft er zo zjjn eigen ideeën over, maar hij wacht zich wel die te uiten, want inderdaad is het maar al te waar dat ze nu niet meer terug kunnen, „Wees zo goed nog enkele da gen mijn gast te zijn met uw vrouw," prevelt Camlech naast hem, en zwijgend knikt Erwin. Wat anders kan hij doen. „In hemelsnaam laat mij liever in het kamp slapen, daar ben ik tenminste omringd door Noren," fluistert het meisje haar echtge noot toe, „ik ben zo bang." „Ik verstond u niet," mengt de Piet zich brutaal in het gesprek. „Herhaal goedgunstig wat mij ontgaan is." „Mijn vrouw voelt er meer voor in ons eigen kamp te overnach ten. Zij..." Erwin aarzelt even, „zij slaapt in Noorwegen ook meestal in de open lucht," liegt hij dan zonder blikken of blozen. Verbaasd neemt Camlech haar nog even op, dan glimlacht hij. „Is het hier dan zoveel kouder, dat zij de beremantel zo dicht om zich heen trekt?" Inmiddels hebben zij het smalle uitgehouwen pad dat naar de Pictenburcht voert, bereikt, en met een lichte druk van de knie ën drijft Camlech zijn Daardje wat vooruit. „Hoe het ook zij, zij het", zegt hij luid met een uitnodigend ge baar naar boven. „Neem toch voor deze keer de muren van mijn burcht voor lief." Zijn stem heeft een onmisken bare dreiging als hij vervolgt: „Bedenkt, vreemdelingen, dat. gij een zeldzame gastvrijheid van de Pictenvorst niet straffeloos weige ren kunt!" Zeven weken reeds duurt het beraad over de vorming van een nieuwe regering. Als we nagaan wat er in die zeven maal zeven dagen is bereikt, moeten we concluderen dat dit zeer weinig of niets is, want de informatie van prof. Romme is achteraf betiteld als verspilde tijd en moeite, omdat dr. De Kort toch een geheel andere weg insloeg. Van het beoogde vijf-partijenkabinet, dat prof. Romme wenste, stapte dr. De Kort naar het vier-partijenkabinet, doch hij ontspoorde en moest zijn formatiepoging opgeven. En nu is prof. Beel weer aan het informeren bij de fractieleiders hoe hij het beste opnieuw kan beginnen en informeert hij tevens of er een mogelijk heid is het oude kabinet te reconstrueren. De vraag rijst thans, waarom niet direct kon worden besloten enkele ministers die wensten heen te gaan, te vervangen en op de openvallende plaatsen andere figuren te installeren. Maar waarom z'ullen wij iets zo gemakkelijk doen als het veel ingewik kelder ook kan en meer tijd kost? Het grote probleem was, dat prof. De Quay zijn kabinet niet wilde reorganiseren en de verkiezingsuitslag door verschillende adviseurs geheel anders werd uitgelegd, terwijl ondertussen de linkervleugel van de Katholieke Volkspartij tegen de stembusuit slag in samenwerking wenst met de Partij van de Arbeid ter uit voering van een aantal sociale verlangens. Dit maakte de (in)for- matie beslist onmogelijk. Misschien is dan toch maar de beste op lossing het oude kabinet te reconstrueren en de P. v. d. A. een levendige oppositie te doen voeren die tot het zelfde doel (bunde ling van roomse en rode stemmen in het parlement) kan leiden waar dit nodig is. Het blijft overigens zeer twijfelachtig of aan een aantal min of meer gerechtvaardigde sociale verlangens zal kunnen worden vol daan in de komende jaren, want de conclusie in het lang geheim gehouden, doch uiteindelijk dan openbaar gemaakte overzicht van het Centraal Planbureau behelst dat er dan grote matiging moet worden betracht als ons land een onevenwichtige ontwikkeling en daarmee ongewenste prijsstijgingen en een onprettige (resp. ge voelige) terugslag op de betalingsbalans wil voorkomen. Inwilliging van alle verlangens op het gebied van overheidsuit gaven, ondersteuningen en belastingvermindering die reeds ken baar zijn gemaakt, zou een slordige zes miljard gulden vergen terwijl er gezien de berekeningen van nationale inkomsten en uit gaven slechts 1,4 miljard kan worden uitgetrokken, eventueel nog te verminderen met een bedrag van 0,8 miljard voor mogelijk te verwachten verplichtingen en zeer noodzakelijke moderniseringen. En dan ziet de nota nog af van mogelijk optredende conjuncturele schommelingen en gaat zij uit van ongeveer gelijk blijvende prijzen en een stijging van de arbeidsproduktiviteit. De ruimte voor de uitvoering van sociale verbeteringen wordt natuurlijk nog beperkter indien ons nationale inkomen niet stijgt maar inkrimpt, de arbeidsproduktiviteit daalt door verdere uit breiding van vrije tijd of stakingen enz. Van voortgaande arbeids tijdverkorting kan dus niet veel komen en wij zullen heus niet kal mer aan mogen doen omdat de tijden zo goed zijn. Integendeel, in de komende vier jaren moet er iets harder worden aangepakt om ons financieel op het bereikte peil te kunnen handhaven. Wij vragen ons af, of wij er niet verstandiger aan zullen uuen eerst eens te zorgen dat wij voldoende huizen bouwen en dat wij temidden van het verkeer in het leven blijven. Met andere woorden: er moet ook geld komen voor versnelde huizenbouw (want het laatste jaar daalde de woningproduktie terwijl de behoefte met sprongen stijgt) en er moeten bedragen worden geïnvesteerd voor een betere beveiliging van het verkeer (in het jongste week-end sneuvelden er op of naast de weg zeventien (17) doden en dan spreken we nog niet van gewonden). Want als een deel van ons volk geen huis heeft om in te wonen en een ander deel uitsterft op de weg, wat baat dan nog een extra snipperdag of een paar gulden meer kinderbijslag? Maar het krüisingvrij maken van gevaarlijke knelpunten, het verbeteren van uitzicht en het verbreden van wegen kost vele mil joenen. Nu klaagt ook de A. N. W. B. al over gebrek aan medewer king van het rijk aan het prachtig plan langs onze belangrijkste wegen „praatpalen" op te richten die rechtstreeks contact geven met geneeskundige dienst, politie en wegenwacht. Als de overheid nog niet eens bereid is op de snelst mogelijke wijze hulp te doen verschaffen als er een ongeluk gebeurd is, wat mogen wij dan verwachten ter voorkóming van verkeersongelukken? Een ongeluk overkwam ook Prinses Margriet. Niet in het verkeer op de weg, maar in het verkeer op de trap in het kasteel Warmelo in Diepenheim waar haar grootmoeder, Prinses Armgard woont. Onze twintigjarige Prinses struikelde en kwam met haar hoofd op onzachte wijze in aanraking met de treden. Aanvankelijk werd dat niet zo ernstig ingezien, maar nu ze er een hoofdpijn van over hield blijkt zij toch een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. H. K. H. moet nu strikte bedrust houden en moest enkele plechtig heden, die zij met hare aanwezigheid zou opluisteren, afzeggen. Het was prettig te horen dat onze Kroonprinses terstond voor haar zieke zuster insprong en o.a. een doopplechtigheid van een tanker op zich nam. De gruwelen zijn anders het land nog niet uit. In Walsoorden is zondagmorgen een verminkt lichaam gevonden van dc 17-jarige Maria Louise D. die het slachtoffer werd van een misdrijf, al be grijpt nog niemand wat de dader kan hebben bewogen een kind op zo'n gruwelijke wijze te vermoorden. En in Kampen ontvoerde een ontvluchte Duitse gevangene de 16-jarige Gerrie T., die, na een ruzie thuis, langs de weg stond t.e liften. Gelukkig kon haar moeder nog door de politie tijdig een spaak tussen de autowielen van deze autodief en radiosmokkelaar laten steken, zodat zij haar dochter weer thuis en de snode schaker van het minderjarige meisje weer in de cel kreeg. Helaas zijn niet alle moeders er tijdig bij In Arnhem verdween een inbreker met juwelen ter waarde van een ton. De uitzetting van boeren te Hollandsche Veld heeft do gemoederen in opschudding, maar de regering aan het denken gezet. Dit een voudige denkwerk kristalliseerde zich in een wetsontwerp ter ver eenvoudiging van de beslaglegging en gerechtelijke verkoop van roerend goed, zodat het beslag op onroerend goed achterwege kan blijven als het om kleine bedragen gaat. Helaas is er nog niet veel schot gekomen in het rechtsherstel van de uitgezette boeren. In tegendeel: enkelen van hen zijn van het land gezet toen ze daar noodzakelijke werkzaamheden kwamen verrichten om de oogst to redden. En ook zit er weinig schot in de pogingen tot voorkoming van de onteigeningen bij Nieuw-Millingen en Oudorp, waar het ministerie van Defensie oefenterreinen creëerde. De studenten willen ook gaan vechten voor hun belangen. Zij hebben nu een Ned. Studenten Vakbeweging opgericht die als eerste punt van actie een motie aannam tegen de dreigende afschaffing van :de subsidie op studentenmaaltijden. Er zal waarschijnlijk we1 eens een motie ter verhoging van studietoelagen, beurzen en zak geld op volgen. (Nadruk verboden.).

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3