PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Prinses Beatrix doopte Nederlands grootste koopvaardijschip Beursoverzicht Sensationele vinding maakt honderdduizenden gelukkig vrouwen AGENDA UE VRIJE ZEEUW Vrijdag 5 juli 1963 TERNEUZEN AXEL AARDENBURG GROENENDIJK PHILIPPINE SLUIS ST JANSTEEN ZAAMSLAG HARD LEIDINGWATER NU ZO/ZACHT ALS MEIREGEN „ESSO DEN HAAG"; TURBINETANKER MET EEN DRAAGVERMOGEN VAN 91.000 TON IRAAKSE MINISTERS OP LAATSTE MOMENT DOOR REGERINGS TROEPEN GERED Overdracht „E. M. M." WAARSCHUWT HET WATERSTAAT- PERSONEEL TEGEN AANNEMEN FOOIEN KORPORAAL LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Hoog bezoek Hoewel hij incognito reist, is het gisteravond toch bekend ge worden, dat Z. K. H. prins Albert van België zich in Terneuzen be vond. De prins is vergezeld van enkele heren per motorjacht op weg van Antwerpen naar Zee- brugge. Hij overnachtte in hotel Rotterdam" en zet heden de reis voort. Ledenvergadering V.er. voor Christelijk Volksonderwijs De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs hield gisteravond haar algemene ledenvergadering in de Hervormde school aan de Leeuwenlaan. De heer J. P. van Wel opende als voorzitter de bijeenkomst met gebed en Schriftlezing. In vlot tempo werd de gebrui kelijke agenda afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer F. A. Harms, bleek, dat de school in het afgelopen jaar ruim 400 leerlingen telde en dat er aanwijzingen zijn tot de tendens van uitbreiding van dit getal. Takt en wijsheid van schoolhoofd en leerkrachten zijn nodig om de zeer vele problemen die een dergelijke leerlingenbe zetting schept, het hoofd te kun nen bieden. Het bestuur heeft goede hoop, dat het nieuwe gymnastieklokaal In de tweede helft van dit jaar in gebruik kan worden genomen. 'De uitzonderlijk strenge winter heeft ook hier grote stagnatie in de bouw teweeggebracht. De secretaris noemde verder de eensgezindheid en het enthou siasme van het bestuur een goe de basis voor vruchtbare resul taten. De heer P. Doetjes bracht als penningmeester in zijn jaarver slag een keurige en uitvoerige verantwoording van het gevoer de financieel beleid. De di verse aannemers ontvingen over het jaar 1962 een bedrag van 175.180,14. Dit was door de ge meente ter beschikking gesteld. De vergadering verleende toe stemming tot het aangaan van een geldlening bij de Nederland- sehe Middenstandsbank van ƒ38.000 en gaf eveneens haar fiat aan het bestuur zo nodig verdere leningen af te sluiten. Tijdens de rondvraag werd nog geïnformeerd naai- de iftogeiijk- heid het gymnastieklokaal tij dens de avonduren beschikbaar te stellen aan verenigingen etc. Uit het antwoord van de voorzit ter bleek, dat deze kwestie in het bestuur reeds werd besproken, doch dat om verschillende rede nen dienaangaande nog geen be slissing kon worden genomen. Vanzelfsprekend streeft het be stuur ook hier naar de beste op lossing. Tenslotte zij nog vermeld, dat voor de nieuwe cursus 71 leer lingen zijn ingeschreven. Door het hoofd der school, de heer J. C. Groenehberg, werd de vergadering met gebed gesloten. Bevorderd. De commies van 's Rijks belas tingen E.'E. I. Notschaele ter in spectie der belastingen alhier, is gerekend te zijn ingegaan op 1 januari j.l., bevorderd tot com mies le klasse. Benoeming Met ingang van 1 oktober a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Mulo te Goes, onze vroe gere stadgenoot de heer M. P. F. Haak, thans onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Brouwers haven. Examen nuttige handwerken rAan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames E, C. F. Dijselinck en W. E. Meijers, alhier. Schoolsportdag Woensdag werd de schoolsport- dag gehouden, hieraan werd deel genomen door: R.K. School Axel, Chr. Nat. School Axel, Pr. Ma- rijkeschool Axel en Herv. school Zclclfflslcl§« 's Morgens om 9 uur werd met het programma begonnen, waar bij aanwezig waren de wethou ders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem, de gemeente-secreta ris P. J. van de Bosse en de con sulent van de Lichamelijke Op voeding de heer Distelbrink. Des voormiddags hadden diver se behendigheidswedstrijden plaats, zoals hardlopen, hoog- en verspringen en balspelen ter ver krijging van het school-sportdi- ploma, waarna werd gepauzeerd. Om 1 uur werd begonnen met de kastiewedstrijden. Hiervan waren de uitslagen: Poule I jongens: 1. Pr. Marij- keschool; 2. R.K. School Axel. Poule IX jongens: 1. R.K. School 2; 2. Herv. School Zaamslag. Poule III meisjes: 1. R.K. School; 2. Pr. Marijkeschool. Poule IV meisjes: 1. R.K. School 2; 2. Herv. School Zaamslag. Uitslagen estafette jongens: 1. Pr. Marijkeschool; 2. Herv. School Zaamslag; 3. Chr. Nat. School 2. Uitslagen estafette meisjes: 1. Pr. Marijkeschool; 2. R.K. School; 3- RK. School 2. Aanbesteding woningwet woningen Op het gemeentehuis te Aar denburg werd aanbesteed de bouw van 5 woningwetwoningen in de Burchtstraat te Aarden burg en 9 stuks in een nieuw te bouwen straat in de wijk Eede. Hiervoor werd als volgt inge schreven; Voor Aardenburg: G. de Roover te Eede ƒ78.120; fir ma A. Heyndrikx te Eede ƒ77.830; Gebr. Standaert te Eede ƒ77.800; firma Gebr. Strij- donck te Oostburg ƒ76.800; Th. van Hoorickx Zn 76.525. Voor de 9 woningen te Eede werd als volgt ingeschreven: G. de Roover te Eede ƒ141.675; A. Heyndrikx Zn te Eede ƒ138.845; firma Gebr. F. Strij- donck te Oostburg ƒ138.700; Th. van Hoorickx te Heille ƒ137.830; firma Gebr. Standaert te Eede ƒ136.935. Vermoord meisje begraven Donderdagmorgen is onder zeer grote belangstelling op de R.K. begraafplaats te Groenendijk ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de 16-jarige Marie Louise Duerinck uit Walsoorden, het slachtoffer van de op zater dag j.l. aldaar gepleegde moord. De vrij grote parochiekerk van Groenendijk was geheel gevuld toen pastoor J. van den Eijnden de rouwdienst celebreerde. Vrij wel de gehele gemeenschap van het Scheldedorp Walsoorden volgde de baar die werd gedra gen door vriendinnen van Marie Louise. Zeer veel jongeren uit de om liggende plaatsen waren aanwe zig die na afloop bloemen bij het graf legden. Tegenwoordig waren ook het voltallige gemeentebe stuur van Hontenisse. alsmede een afvaardiging van het korps rijkspolitie van Kloosterzande. Kindles en diploma-uitreiking Fruitteeltschool. Woensdag werd in het hotel „Au Port" bij de heer Wiskerke de eindles gehouden van de cur sus 19621963 van de Fruitteelt- school alhier. Daar de Rijkstuinbouwconsu- lent ir. Van Hennik verhinderd was, reikte de adjunct tuinbouw- consulent ir. Vellekoop met een persoonlijk aanmoedigend woord aan de volgende geslaagde cur sisten het einddiploma uit: E. van Acker te Nieuw Namen; G. van Acker te St. Jansteen; A. Begheijn te Hulst; C- de Beule te Graauw; L. Casteels te Clinge; L. Coppieters te Koewacht; G. de Deckere te Hulst; A. Dees te ZaamslagD. J. £>ees te Hoek; C. Dekker te Zaamslag; D. Dekker te Zaamslag; K. Dekker te Zaam slag; M. Dieleman te Hoek; A. Donze te Zaamslag; J. van Doorn te Hoek; E. Fassaert te Lams- waarde; Chr. de Feijter te Zaam slag; M. de Feijter te Terneuzen; F. Hamelink te Hengstdijk; E. ,v. Harn te Sluiskil; E. Kerckhaert te Westdorpe; M. Lako te Aar denburg; R. Maerman te Graauw; Th. v. d. Manaeker te Stoppel dijk; I. Moens te Biervliet; P. Mol te Hoek; F. Pateer te Kuitaart; A. de Putter te Sluiskil; P. de Putter te Hoek; B. v. d. Ree te Sluis; mej. Th. van Rompu te Hoek; D. Scheele te Terneuzen; mej. A. Verhage te Oostburg; P. Vereecken te Lamswaarde; J. Verrassel te Hengstdijk; H. Ver- schueren te Kuitaart; L. Ver- schueren te Stoppeldijk; M. Vin- ke te Walsoorden; J. v. d. Waart te Hulst; A. van Waes te Schoon- dijke en U. van Waes te Schoon- dijke. De voorzitter van de commis sie van toezicht, de heer A. P. E. Rammeloo, reikte onder waar derende woorden een beloning uit aan de best geslaagde cursis ten M. de Feijter, A. de Putter en R. Maerman. Door de cursisten F. Pateer uit Kuitaart, D. Dekker uit Zaam slag en E. van Harn uit Sluiskil werden interessante inleidingen gehouden. De best geslaagde cursisten M. de Feijter, A. de Putter en R. Merman ontvingen uit han den van de voorzitter van de Commissie van Toezicht een ge schenk. Tenslotte werd het woord ge voerd door een der leraren van de «Fruitteeltschool, terwijl na mens de cursisten de heer D. J. Dees, onder aanbieding van ge- schenkingen de leerkrachten der school dank betuigde voor het genoten onderwijs en de prettige sfeer tijdens de lesuren. Provinciale brandweer wedstrijden In aansluiting op onze mede delingen over de Provinciale Brandweerwedstrijden, die a.s. zaterdag alhier zullen plaats vin den, kunnen we nog mededelen dat om half zes een demonstra tie vliegtuigbrandibestrijding ge geven zal worden door man schappen van de Koninklijke Luchtmacht van de vliegbasis Woensdreeht. Het is voor de eer ste keer dat de Koninklijke Luchtmacht bij deze vorm te Sluis medewerking verleent. Oarillonconcert Dank zij de medewerking van de plaatselijke V.V.V. kon zeer spoedig na de voltooiing van het carillon een concert worden ge geven, dat bij de bevolking zeer in de smaak is gevallen. Het con cert werd verzorgd door de stadsbeiaardier prof. E. Delmot- te uit Ronsse en werd gesplitst in een middag- en in een avond gedeelte. Na het Wilhelmus werd o.m. werk ten gehore gebracht van De Curtis, Sieczynski, Dni- go, Chaplin, Bechet, Gounod, Ray Machetti, Bizet e.a„ afgewisseld met vaderlandse en volksliede ren. Smokkelauto met 2300 kg boter in beslaggenomen Woensdagavond 3 juli j.l., om streeks half elf, hebben ambte naren van de centrale douane post te Axel, in samenwerking met de Belgische douane uit Lo keren, onder de gemeente Sint- Jansteen een smokkelauto ,met 2300 kg boter inbeslaggenomen. De auto (een gesloten bestelwa gen Chevrolet), waarop valse Belgische nummerplaten waren bevestigd, was voorzien van een inrichting tot het uitwerpen van kraaiepoten; achter de cabine stond een pantserplaat van 4 mm dikte, terwijl ook de banden van een bijzondere constructie waren. De kraaiepoten waren blijkbaar met kwistige hand uitgestrooid, mede vanwege het feit dat deze auto ook op de hielen werd ge zeten door de Belgische douane, want bij aanhouding waren er nog slechts enkele van deze ve nijnige dingen aanwezig. De bestuurder van de smok kelauto, een 23-jarige autohan delaar uit Rotterdam, kon even later óp Belgisch gebied door de Belgische douane worden gegre pen Agenda Gemeenteraad In de dinsdagnamiddag te 7.30 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen de vol gende punten in behandeling. X. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken mede delingen. a. het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot goedkeuring van de gemeente-begroting 1963 en de le en 2e wijziging daarop; b. het jaarverslag 1962 van de Stichting Zeeuwsch-Vlaams Borgstellingsfonds te Terneu zen; de notulen van de algemene vergadering van aandeelhou ders N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen dd. 13 mei 1963; d. het rapport betreffende de exploitatie van het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen over 1962. B. en W. stellen voor de stuk ken a tot en met d voor kennis geving aan te nemen. Mededeling. Reeds meerdere malen is geïnformeerd naar de uitvoering van het laatste ge deelte van het 100 "/o-plan van de N.V. Waterl. Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze laatste phase kon niet in uitvoering worden genomen omdat de vereiste mede werking van 75 «/o van de aan- sluitbare percelen niet was be reikt. Burgemeester en Wethouders hebben zich tot de Waterleiding Mij. gewend over de mogelijk heid toch tot aansluiting over te gadti indien de gemeente zich aanvullend garant zou stellen tot de vereiste 75 °/o. Thans is bericht ingekomen dat deze mogelijkheid bestaat. Voor elk ontbrekend ag rarisch bedrijf is per jaar ver schuldigd 80,en voor elke ontbrekende woning 20,per jaar. 4. Voorstel tot het verlenen van optie op bouwgrond in het uitbreidingsplan. Ingekomen is een verzoek van Firma A. J. de Visser en Zoon om optie op bouwgrond in het uitbreidingsplan voor de bouw van 4 woningen. B. en W. stellen voor deze op tie te verlenen voor een door hen aan te wijzen terrein, voor de tijd van 6 maanden met de mo gelijkheid van verlenging door B en W. en met recht van voorkeur tot koop binnen een door B. en W. te stellen termijn, indien zich een gegadigde voor het kopen van de grond zou aanmelden. 5. Bespreking herindelingsplan gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan Gedeputeerde Staten van Zeeland het verweer schrift toe te zanden zoals dat luidt na de wijzigingen, die in het ontwerp zijn aangebracht naar aanleiding van de opmer kingen die gemaakt zijn tijdens de informele bespreking op 20 Auto en boter vertegenwoordl gen een waarde van naar schat- juni j.l. ting circa 8000,6. Rondvraag en sluiting. (Adv.) Alom in hef land klagen de huis vrouwen over het harde leiding water, dat hun wasgoed zo stug maakt, en vaak zo moeilijk schoon te krijgen. Vroeger gebruikte men regenwa ter. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer, en gebruikt men leidingwater, dat uit de grond wordt opgepompt, en dat Het grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot, een turbinetanker met een draagvermogen van 91.000 ton, heeft don derdagmiddag tijdens de proefvaart op de Noordzee tenslotte offi cieel zijn naam gekregen„Esso Den Haag". PRINSES NAM PLAATS IN VAN ZIEKE ZUSTER De doopplechtigheid werd om even over half één verricht door H. K. H. Prinses Beatrix, die de traditionele fles champagne van af de loopbrug op het achter schip tegen het dekhuis in scherven wierp. De tanker lag op dat moment op de rede van Scheveningen, op korte afstand van de pier die voor deze ge legenheid feestelijk was gepa- voiseer.d. De Maatschappij Zee bad Scheveningen had vandaar de trotse tanker begroet met vlaggeseinen en drie kanonscho ten. Via een radioverbinding met de wal konden de zeer vele be langstellenden op de pier de ge beurtenissen aan boord van het schip van woord tot woord vol gen, 'de lichtkrant vermeldde de belangrijkste feiten. Het was aanvankelijk de be doeling dat Prinses Margriet de „Esso Den Haag" zou dopen, maar de jongere zuster van de Kroonprinses was verhinderd door een lichte hersenschudding, welke zij vorige week opliep bij een val op het kasteel „War- melo" in Diepenheim. Prinses Beatrix werd bereid gevonden door MIL LY GANZ 13) Toen hij dokter Glatt ten af scheid heel vluchtig de hand reikte, zag hij een vals vonkje in diens groenachtige ogen schit teren en hij voelde meteen met onbedriegelijke zekerheid, dat hij het bij zijn nieuwe collega grondig verkorven had. Het was merkwaardig, dat hij dit eigen lijk wel prettig vond. Op zijn weg naar huis glimlachte hij zelfs bij die gedachte, dat men hem voor een patiënt tweede klas gehouden had en in wacht kamer nummer twee gezet had. Ja, ja, die jas droeg hij nu ook al sinds zijn studietijd. Het was nog altijd zijn beste, maar de ellebogen en de rug begonnen wat te verslijten. Thuisgekomen wilde Mila di rect weten, hoe het bezoek bij de voorname collega verlopen was. „Was hij erg vriendelijk „Ik geloof het wel „Maar je bent vreselijk lang weggebleven, lieverdJullie hebben zeker samen een glas wijn gedronken en over je vak zitten babbelen Nu kon Joost zich werkelijk niet langer meer inhouden. Hij brak in een bulderend gelach uit. „Kalm, kalm, vrouwtje", riep hij uit, tussen zijn lachsal vo's door, „zoveel konden wij in die tijd allemaal niet onder nemen. Daarvoor heb ik te lang geslapen IV. IN AFWACHTING. HET bleef die zomer druk kend heet. Vaak gebeurde 'het, dat dokter Christen na het mid dageten naast zijn kop koffie, met zijn uitgaande pijp in de hand, in de hoek van de sofa in de huiskamer in slaap viel en pas ontwaakte, als de tijd van het spreekuur, waar niemand op verscheen, al voorbij was. Slechts heel zelden moest Mila hem wakker maken, omdat er een cliënt in de wachtkamer zat, gestuurd door vrouw Haneman of door juffrouw Schneiter, die weer helemaal opgeknapt wa ren. Nooit toonde 't kleine vrouw- hardmakende bodemzouten be vat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe, radicale waterontharder ontwikkeld, An- tical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk waswater zo zacht als meiregen. Uw textiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel scho ner. Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang maakt! tje zich ontmoedigd, hoewel het geld in de commode van de slaapkamer bedenkelijk begon te slinken. Naar haar voorbeeld deed ook haar man, alsof hij niet op een beter begin van zijn praktijk gerekend had. Maar in wendig was hij kwaad op de conservatieve dorpelingen, die als klitten aan de dikke, gemak kelijk uitgevallen dokter Glatt schenen te hangen. Soms kwam even de gedachte bij hem op, dat hij het begin van zijn loop baan zelf in de wachtkamer van zijn collega verbruid had. Het moest ongetwijfeld geen erg ver heffend gezicht geweest zijn, hem op klaarlichte dag, om zo te zeggen in het openbaar, mis schien snurkend en met open mond te zien slapen. In de ogen van die mensen immers, moest een arts minstens een halfgod zijn, die slaap noch eten nodig had, doden opwekte en afge hakte vingers kon vastnaaien. En dan die groene, valse ogen van zijn collega Die zou onge twijfeld ook wel niet veel re clame voor hem gemaakt heb ben. Als zij elkaar toevallig tegenkwamen, nam de ander met een bijna beledigende glim lach zijn hoed af. Maar hij zou hem nog wel eens laten zien, dat hij ook nog wel iets anders kon als slapen Maar daar was een arbeidsterrein voor nodig en dat had hij nog niet. Maar dat zou nog wel komen. Eigenlijk had Christen te veel tijd, om zich met dergelijke ge dachten bezig te houden. Hei melijk hoopte hij, dat het toeval hem op zekere dag een heel bij zonder geval in zijn spreekka- SCHEEPVAART OP DE VOORGROND Het is heel lang geleden dat de seheepvaarthoek van de Amster damse effectenbeurs zo sterk op de voorgrond heeft gestaand als donderdagmiddag het geval was. Vlaak voor opening van de markt kwam het verrassende bericht uit Djakarta dat aan de Neder landse schepen weer toegang wordt gegeven tot Indonesische havens. Hoewel men op de mo gelijkheid van dit Indonesische besluit had gerekend, maakte •het bericht op de beurs een zeer sterke indruk en ontstond plot seling behoorlijke vraag naar aandelen van scheepvaartmaat schappijen. Dat in de eerste plaats de papieren van' die lijnen gevraagd waren die bij de vaart on Indonesië belang hebben, was vanzelfsprekend. De invloed van het bericht ging echter verder want ook de aandelen van scheep vaartmaatschappijen die in het geheel niets te maken hebben met Indonesië kwamen in de be langstelling. Er vormde zich dan ook een drukke seheepvaarthoek in de beurszaal en men zag koersstij gingen zoals in lange tijd niet zijn voorgekomen. Het meest ver wacht men direkt van het besluit ten bate van de K. P. M. Dit fonds maakte dan ook de groot ste sprong omhoog en noteerde 165 tegen een vorige koers van 157. Daarnaast was Scheepvaart unie vast met een stijging van zes punten tot 143. Maatschappij Nederland werd twee punten ho ger betaald. Rotterdamsche Lloyd handhaafde zich op 137. Opmer kelijk was de drukke affaire. Men is de laatste tijd gewend dat de noteringen voor scheep vaartaandelen bijzonder schaars zijn. Donderdagmiddag echter zag njen noteringen in vrijwel alle tijdvakken. Zoals gezegd wa ren ook andere lijnen vast zoals Holland-Amerika Lijn, K.N.S.M. en Nievelt Goudriaan. Java China Paketvaartlijnen noteer den vijf punten hoger in sym pathie met de met haar gelieerde K.P.M. Ook in ander opzicht was de markt een uitspringer van deze week. In de olie-hoek ging het druk toe. Vooral de Amerikaanse kopers lieten zich gelden en de arbitrage was dan ook zeer ac tief, ondanks het feit dat Wall Street donderdag wegens Onaf hankelijkheidsdag gesloten bleef. Woensdag heeft Amerika verrast met een willige stemming en stijgende affaire. Vooral olie- mer zou brengen een zó in gewikkeld geval, dat men, als hij er in slaagde een goede diag nose te stellen, eindelijk over de „nieuwe" in de Stille Hoek zou spreken en zijn bekwaam heid zou erkennen. Om volgens het advies van de nachtwaker, in de kerk te gaan zitten en daar dan voordeel voor zijn beroep uit te putten, was in strijd met zijn gevoel voor recht schapenheid. Tot een dergelijke reclame voelde hij zich eenvou dig niet in staat. Eens ontmoette hij Strebel op een tocht in het holst van de nacht, op weg naar een zieke, die collega Glatt hem weer bij een vreselijk hondeweer had overgelaten, wat hem precies het tarief van een visite en het overlijdensbrief opleverde. Daar zij beiden een tijdlang dezelfde weg moesten gaan, had de nacht, waker gelegenheid om hem een nieuw advies te geven. „U moet 's avonds in de „Ster" gaan zitten, dokter „Eerst in de kerk en nu in de „Ster" lachte Christen, „hoe valt dat nu samen te rijmen In de kerk worden immers andere liedjes gezongen als in de kroeg. Zit de huisjesmelker Spengél- man misschien ook in de „Ster"? „En ik zeg u, dokter", her haalde Strebel hardnekkig, „dat u in de „Ster" moet gaan zitten Daar zou u de heren fabrikan ten en andere belangrijke per sonen leren kennen. Wie weet Misschien (Wordt vervolgd.) fondsen waren in trek. De trans actie met de Burmah Oil is nog niet geheel duidelijk maar spreekt tot de verbeelding. Olies lagen gistermiddag op de limiet van 175, een stijging van ruim vier gulden. Dekkingsaankopen dreven Philips en Unilever om hoog. AKU en Hoogovens bleven beneden het niveau van de voir- beurs. H.V.A. volgde weer een stij gende lijn, blijkbaar meegesleept door de goede stemming voor de scheepvaart. Ook Deli lag gun stiger in de markt. Het was alles bijeen een geanimeerde en vaste markt waarbij scheepvaart de gehele middag de toon aangaf en Kon. Olies zich op 175 goed handhaafden. Met belangstelling wordt de verdere ontwikkeling in de seheepvaarthoek afgewacht. Staatsfondsen waren ongeani meerd en prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden; Engels pond 10.15 Amerikaanse dóll. 3.57%—3.61% Canadese dollar 3.323.37 Franse frank (100) 73.50—74.00 Belgische fr. (100) 7.11%—7.16% Duitse mark (100) 90.2590.75 Zweedse kroon (100) 69.0570.05 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.1551.15 Zwitserse frank (100) 83.3083.80 Ital. lire (10.000) 58.35—59.35 Oostenrijkse schilling (100) 13.97%—14.07% Portugese esc. (100) 12.5512.70 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 6.00—6.15 HEDEN TERNEUZENZuidersport park, 6.45 uur: Advendo Spadella en H.K.C.—H.S.V. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Girls! Girls! Girls!" ZATERDAG 6 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Girls! Girls! Girls!" Zuidersportpark, 4 u.: Wa- tertorentournooi: Tern. Boys A.Z.V.V. 'AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Caterina en de zeven dwazen". De mislukte staatsgreep in Irak Het Iraakse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de communisten tijdens de mislukte staatsgreep van woens dagochtend''twee ministers ge vangen hebben genomen, de minister van Buitenlandse Zaken Talik Hoessein en die van Bin nenlandse Zaken Kazam Jawad. Zij werden door de rebellen ter dood veroordeeld. Regeringsge zinde troepen konden op het laatste moment in het militaire kamp, dat door de communisten was bezet, doordringen om de ministers te bevrijden, aldus radio Bagdad. De tegenstand van de rebellen duurde niet lang. Thans is de toestand in Irak weer normaal. Volgeng de woordvoerder van het Iraakse ministerie van De fensie had men ontdekt, dat plaatselijke communisten in Bagdad van plan waren om vrij dag een militaire gevangenis te bezetten om de communisten, die daar gevangen zaten te be vrijden. Als gevolg van deze ont dekking besloot de Iraakse re gering de gevangenen woensdag naar een andere gevangenis over te brengen. Hierdoor zagen de rebellen zich genoodzaakt hun plannen voortijdig uit te voeren. haar taak over te nemen. Zij kwam gistermorgen om even over hall tien op Verolme's werf op Rozenburg aan boord in ge zelschap van kapitein-ter-zee A. J. de Graaft, adjudant van H. M. de Koningin, en haar par ticuliere secretaresse mej. M. C. C. Wijnen. Direct na de doop werd het schip vervolgens door scheeps bouwer C. Verolme overgedragen aan de heer C. R. Smit, presi dent-directeur van Esso-Neder- land N.V., de opdrachtgeefster. De heer Verolme bood de Kroonprinses een geschenk aan. de erewijn ging rond en duizend postduiven fladderden op om het voor de Nederlandse koopvaar dij zo belangrijke nieuws alom in den lande te verkondigen. Even later werden ook duizend ba- lonnen opgelaten. De toespraak van de heer Verolme werd beantwoord door de heer Smits, die daarbij Prin ses Beatrix ter herinnering aan het feestelijke moment het zil veren bijltje overhandigde, waar mee zij kort tevoren de lijn van de champagnefles had doorge hakt. Burgemeester mr PI. A. M. Th. Kolfschoten werd door de heer Smits verrast met een schilderij van de „Esso Den Haag", vervaardigd door Victor J. Trip. Mevrouw Kolfschoten schonk daarop de maatschappij de vlag van de gemeente Den Haag. Van de heren Verolme en Smit mocht Prinses Beatrix voorts een portefeuille met inhoud ont vangen voor de actie „Dousadj". Het bestuur van de vereniging van personeel in dienst bij de Rijkswaterstaat „Eendracht Maakt Macht" heeft op de don derdagmorgen in Utrecht gehou den vergadering van deze ver eniging ernstig gewaarschuwd tegen het accepteren van fooien. Het bestuur noemde het een or ganisatie onwaardig, te dulden dat het gezinsinkomen van haar leden afhankelijk i.s «vaö-.Jjeld dfit buitenstaanders zo goe^ zijn tc geven. De verhoging varFhet*ifi- komen van het waterstaatsper- soneel zal op andere wijze be reikt moeten worden en het hoofdbestuur van de vereniging zegde haar leden donderdag dan ook toe, op korte termijn een no ta te zullen samenstellen over de manier waarop pogingen zullen worden gedaan om te komen tot verhoging van het inkomen van het zogenoemde objektenperso- neel. Bij de vereniging „Eendracht Maakt Macht" is zestig procent van het geüniformeerde water- staatspersoneel aangesloten. Gistermorgen vroeg is bij Nunspeet de 37-jarige korporaal eerste klasse G. J. Gerards met ernstige hoofdwonden langs de kant van de weg gevonden. Hij is overgebracht naar het Sofia- ziekenhuis in Zwolle. De'5'man verkeert in levensgevaar. Korporaal Gerards woont in Harderwijk en is gehuwd. Hij werd gevonden liggend naast zijn bromfiets. Niet bekend is of hij daarmee is komen te vallen of dat hij bijvoorbeeld is aange reden. De Kon. Marechaussee heeft'de zaak in onderzoek. KRUIKEN MET GIFGAS IN BOUWPUT GEVONDEN Op een bouwwerk aan Het 4Jol - lenpad in Amsterdam-Zuid zijn arbeiders donderdagochtend tij dens graafwerk in de bouwput gestuit op een tweetal stenen kruiken waarbij een ogen en ge zicht prikkelend gas ontsnapte, zodat de mannen niet in de put konden blijven. Een- deskundige van de dienst Bescherming f Be volking heeft de twee kruiken naar de chemische afdeling van de keuringsdienst van waren ge bracht waar de inhoud van de veel op geneverkruiken lijkende kruiken onderzocht wordt. De deskundige heeft opdracht gege ven in het gegraven gat 250 kg chloorkalk te storten ter des infectie en het zo 24 uur te laten liggen. Er is volgens hem geen gevaar bij temeer daar het van daag regende. Op de kruiken za ten nog restanten van etiketten met Duitse opschriften, die ech ter niet meer goed leesbaarjwa- ren. Waar men groef heeft'ver moedelijk een oude sloot gelegen en mogelijk heeft men indertijd daar een partij kruiken in weg geworpen. De lucht van'het'ont snapte gas, was niet die van mosterdgas, zo deelde de deskun dige mede.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2