Overeenstemming tussen fractieleiders JIschakel Politiek conclaaf moet uitweg brengen in België Anti-Portugese resolutie aangenomen Verhoging van A.O.W., A.W.W., invaliditeit en kinderbijslagregeling Grootscheepse opsporingsactie naar vier mensen op een vlot op de Noordzee Russen zullen onwrikbaar vasthouden aan hun standpunt Politici gissen naar aard en omvang der aan te gane bindingen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER over op Gulfpride ZON- en MAANSTANDEN Franktrtng bt) «banmmentt Timeezen OöwetetiP-HooMredaeteur I. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 5557 Admlrlstratle-adres: Smldswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et T,n<^- nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dageif.ks VRIJDAG 5 JULI 1963 19e Jaargang No. 5954 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, óf: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Van de zijde van de in formateur dr Beel wordt vernomen, dat de bespre kingen der fractieleiders geleid hebben tot overeen stemming ten aanzien van de aard en omvang van aan te gane bindingen en de te volgen gedragslijn inzake controversiële punten. HET POLITIEK VERGELIJK VAN WASSENAAR Het vergelijk, dat na de poli tieke „Wassenaarse slag" tussen de heren dr. De Kort (KVP), mr. Toxopeus (VVD), mr. Beernink (CHU) en Van Eijsden (ARP) op basis van het memorandum van dr. Beel is bereikt, heeft kennelijk veel moeite en tijd ge kost. De heren confereerden van gistermorgen tien uur af tot tegen achten 's avonds met een onderbreking voor een gezamen lijke lunch der vier fractieleiders in het nabijgelegen restaurant „Bijhorst". Omstreeks zes uur werd enige tijd gepauzeerd, tij dens welke pauze de heren frac tieleiders in de tuin vertreding zochten. Niet voordat de Koningin rapport van dr. Beel heeft ont vangen, zal meer nieuws, dan in het officiële communiqué werd gepresenteerd, vrijgege ven worden. In politieke krin gen wordt druk gegist naar interpretaties van de gemelde overeenstemming ten aanzien van „aard en omvang der aan te gane bindingen", zowel als over de „te volgen gedragslijn ten aanzien van controversiële punten", maar niemand weet hoeveel ieder der betrokkenen bij de vierspanbesprekingen heeft toegegeven of afgedon gen. Aanhangers der vier be trokken partijen waren gister avond doorgaans content over het voorshands bereikte resul taat. Moe en vrolijk In België zal vandaag een po litiek „conclaaf" worden gehou den om te trachten een uitweg te vinden voor de moeilijkheden, die als gevolg van de taalproble men zijn gerezen. Er zal aan worden deelgenomen door mi nisters van de twee regerings partijen, de Christelijke volks partij en de socialistische partij, en door vertegenwoordigers van hét bestuur daarvan. De bijeen komst wordt gehouden in het conferentieoord „Hertoginnen- dal" aan de rand van Brussel. Eén van de opgaven zal zijn 3en voor alle partijen aanvaard bare oplossing te vinden voor de door de regering voorgestelde aanhechting van zes Vlaamse randgemeenten bij het district ZONNIGE PERIODEN Het K. N. M. I. deelt mede: Boven Ierland bevindt zich de kern van een vlak lagedrukge bied. Een bijbehorende uitloper strekte zich in oostelijke richting via Engeland naar ons land uit. Hierdoor konden zich weer ver scheidene onweershaarden ont wikkelen, die plaatselijk flinke buien veroorzaakten. Boven Frankrijk bouwde zich een zwakke rug van hoge lucht druk op die zich verder in die richting van ons land uitbreidt. Het laat zich daarom aanzien dat er heden flinke zonnige perioden mogen worden verwacht, terwijl de kans op buienvorming aan merkelijk kleiner zal zijn dan donderdag. Hierbij zullen de middagtemperaturen in 't noor den van ons land hogere waar den bereiken, maar elders in het land weer oplopen tot ongeveer dezelfde waarden als donderdag, d.w.z. tot 20 a 24 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zwakke wind Zonnige perioden maar later op de dag een kans op onweer. Zwakke wind en maximumtem peraturen van 20 tot 24 graden. VRIJDAG 5 JUNI v.m. n.m. Breskens 0,44 1.04 Terneuzen 1.19 1.39 Hansweert 1.59 2.19 Walsoorden 2.09 2.29 „Brussel-hoofdstad" als onder deel van de invoering van een strikt tweetalig stelsel in de centrale overheidsorganen en het onderwijs in de Belgische hoofdstad. Het waren de me ningsverschillen over dit punt in 't bijzonder, die premier Lefèvre er dinsdag toe bracht het door koning Boudewijn geweigerde ontslag van zijn coalitiekabinet in te dienen. Van socialistische zijde is echter reeds gewaarschuwd, dat het vinden u-"n compromissen niet eenvoudig zal zijn. De voor zitter van de B. S. P., Collard, verklaarde gekant te zullen blij ven tegen elke overgangsmaat regel, zoals ten grondslag lag aan het eerder door de C. V. P. uitgewerkte tussenvoorstel. Dit kwam er op neer, dat de aan hechting van de zes randge meenten eerst over drie jaar aan het oordeel van het parle ment zou worden voorgelegd. Zoals de „Volksgazet", het or gaan van de Vlaamse socialisten, donderdag schreef: „Wij betwij felen of premier Lefèvre de man is, die nog een duidelijke en definitieve oplossing kan vinden. Vindt hij deze niet, dan moeten de kiezers worden geraadpleegd. De B. S. P. wenst de verkiezingen nog niet, maar vreest ze ook niet." 136 OPVARENDEN VAN VEERBOOTRAMP IN BIRMA WORDEN NOG VERMIST Van ambtelijke zijde in Ran goon is meegedeeld, dat nog steeds 136 opvarenden worden vermist van een dinsdag op de rivier de Salween gezonken veerboot die op weg was van Moulmein naar Paan. 68 men sen werden gered en de lijken van tien verdronkenen gebor gen. Na afloop der besprekingen zag dr. De Kort, rustig als altijd, er wat Wit van moeheid uit, maar hij maakte niet de indruk ontevreden te zijn. Mr. Toxopeus en mr. Beernink wuifden toen zij samen wegreden de voor de villa van dr. Beel samengekomen verslaggevers vrcjijk toe. De heer Van Eijsden, die samen met dr. De Kort wegreed, keek ondoorgrondelijk. Wie formateur Ondanks de tamelijk strenge geheimhouding over details van de besprekingen, is wel duidelijk geworden, dat in Wassenaar over een zetelverdeling in een toekomstig kabinet is gepraat. Of men het daar over reeds glo baal of in details eens is gewor den, blijft echter een open vraag. In politieke kringen wordt thans druk gegist naar degene, die door de Koningin tot forma teur aangewezen zal wonden. En dan volgt onmiddellijk de twee de vraag, of deze formateur ook minister-president zal worden. In kringen, die zich gaarne met dit spelletje van „gissingen en vergissingen" bezig houden, werden daarop reeds wedden- schapjes afgesloten. De- publieke belangstelling voor de besprekingen van giste ren was voor het huis van dr. Beel hoofdzakelijk in de avond uren vrij levendig. Het leek er echter sterk op, dat de aandacht veeleer de televisieploeg voor het tuinhek, dan de politieke ge beurtenissen zelve gold. (Advertentie) ERASMUSPRIJS 1963 VOOR PROFESSOR MARTIN BUBER In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard woensdag de Erasmusprijs 1963 uitgereikt aan de filosoof prof. Martin Buber. De foto toont voor de aanvang van de plechtigheid v.l.n.r. in ge sprek: H.K.H. Prinses (Beatrix, Z.K.H. Prins Bernhard, prof. Mar tin Buber, Koningin Juliana, Hep- sheba Menuhin en haar beroem de broer Yehudi Menuhin. Het muzikale paar behoorde tot de genodigden bij de plechtigheid. Na stormachtig dehat Uitsluiting van Portugal van onderwijsconferentie De internationale onderwijs conferentie in Genève heeft don derdagochtend met 40 tegen 23 stemmen, bij zeventien onthou dingen, een Afrikaanse ontwerp resolutie aangenomen, waarin de uitsluiting van Portugal wordt geëist op grond van zijn politiek in Angola. Het besluit werd genomen na een stormachtig debat, waarin vertegenwoordigers van de Unesco, de V. N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, afgevaardigden van het internationale bureau van on- derwijs en de Zwitserse delega tie pleitten tegen de uitsluiting van een lid-staat. Hun pleidooi MET INGANG VAN 1 JUNI 1963: 1 A*'. L 'v-. .G. -i 1 SELECT SINGLE-G Oè motorolie van vandaal*! Dezer dagen kan de publicatie van een Koninklijk Besluit verwacht worden tot verhoging van de uitkerin gen van de Algemene Ouderdomswet, de Algemene We duwen- en Wezenwet, en de Interimwet invaliditeits- rentetrekkers alsmede tot verhoging van de kinder bijslagbedragen. De verhoging van de uitkerin gen van de A. O. W„ de A. W. W. en de Interimwet zal 1 juni 1963 ingaan. De verhoging van de kinderbijslagen eerst een maand later, dus met ingang van het derde kwartaal. 1. De nieuwe pensioenbedragen van de A. O. W. zijn. Voor ongehuwden 1578, per jaar (oud ƒ1518,en voor gehuwden ƒ2454,per jaar (oud ƒ2358, 2. De nieuwe pensioenbedragen van de A. W. W. zijn: Voor weduwen zonder kinde ren alsmede de tijdelijke we- duwenuitkering ƒ1812,per jaar (oud ƒ1740,voor we duwen met kinderen ƒ2598, ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6 JULI v.m. 1.22 1.57 2.37 2.47 n.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 ZON MAAN op onder op onder 5 4.26 21.02 19.51 3.18 n 4.27 21.01 20,47 4.00 7 4.28 21.01 21.35 4.52 8 4.29 21.00 22.15 5.53 Sinds woensdagmiddag wordt er gezocht naar een vlot met een wit kruis en drie of vier mensen aan boord, dat op ongeveer 20 mijl ten noord-westen van IJmuiden in de Noordzee zou drijven. De speurtocht naar het vlot, die ook na het invallen van de duisternis werd voortgezet, heeft geen zekerheid gebracht. Wel zijn op de aan gegeven plek een olievlek en een licbthoei gevonden. Verder is melding gemaakt van een zware explosie die op dezelfde positie is gehoord. De melding over het vlot kwam van de kapitein van het Russische schip „Murmanski", dat om half één IJmuiden bin IJmuiden binnen liep. Hij vertel de, dat men het vlot twee uur eerder was gepasseerd, maar het door mistbanken uit het oog had verloren. Groot alarm Direct na deze melding werd een grootscheepse opsporings actie op touw gezet, waaraan werd deelgenomen door de red dingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, de sleepboot „Sim- son" uit IJmuiden, het belon- ningsvaartuig „Zaandam" uit Pon Helder en de Nederlandse kustvaarder „Harry". Een Lock heed Neptune van de opsporings- en reddingsdienst van de marine steeg omstreeks half twee op van het vliegkamp Valkenburg om ook naar het vlot te zoeken. De kustvaarder „Harrv" trof omstreeks elf uur 's avond een grote olievlek aan. Deze olievlek en een ronddrijvende deur waren reeds eerder op de avond door de Neptune gesignaleerd op een iets westelijker positie dan de Rus sische gezagvoerder had opge geven. Andere aanwijzingen die op een ongeval duiden kwamen in de loop van woensdagmiddag van het Finse schip „Argo", dat woensdagmorgen omstreeks 15 minuten over tien een zware ex plosie had gehoord uit dezelfde richting als de dooi' de Rus op gegeven positie. Het Britse vrachtschip „Somer Isle" meld de woensdagavond dat het een knipperlicht met twee boeien had gevonden ruim 20 mijl ten zuiden van de olievlek. Van de olievlek zijn monsters genomen, die hebben uitgewezen dat het hier gasolie betreft. Of het knipperlicht met boeien misschien door het Russische schip voor een reddingsvlot kan zijn aangezien, kon de kapitein van de „Somer Isle" niet zeg gen. Het had in ieder geval geen wit kruis, maar wel een grote rode vlag en twee pijlen. De speurtocht duurt voort. per jaar (oud ƒ2496,voor wezen tot 10 jaar 570,per jaar (oud 552,voor we zen van 10 tot 16 jaar 858,— per jaar (oud ƒ828,en voot wezen van 16 tot 27 jaar 1122,— per jaar (oud ƒ1080,—). 3. De verhoogde uitkeringen voor invaliden, die onder de Interimwet .vallen, bedragen 4122,per jaar voor rente trekkers, ingedeeld in invali- diteitsklasse A. (oud 3924,-). 3348,per jaar voor klas se B (oud ƒ3186,en 2580,per jaar voor klasse C (oud ƒ2454,—). 4. De verhoogde kinderbijslagen bedragen: ƒ67,86 per kwartaal (oud 64,74) voor het eerste en ƒ73,32 (oud ƒ70,20) voor het tweede kind van loontrekken- den en kleine zelfstandigen. Voorts voor allen, die onder de algemene kinderbijslagwet vallen: 73,32 (oud 70,20) voor het derde kind; ƒ99,84 (oud (ƒ95,94) voor het 4e en 5e kind; ƒ112,32 (oud ƒ107.64) voor het zesde en elk volgend kind. Hierop aansluitend kan bin nenkort eveneens de publicatie van een Koninklijk Besluit wor den verwacht tot verhoging van SOWJET-WENSEN VOOR V.S. Ter gelegenheid van de Ame rikaanse Onafhankelijkheidsdag hebben president Bresjnev en premier Chroesjtsjov aan presi dent Kennedy een telegram ge zonden, waarin zij deze en het Amerikaanse volk vrede en voorspoed toewensen. •Voorts zeggen zij daarin, dat alle volkeren het als een belang rijke bijdrage tot versterking der wereldvrede zullen beschou wen, als alle landen blijk zou den geven van realisme en vast beraden een weg zouden volgen, die de haarden var. internatio nale spanning zou wegruimen. „Het behoud van de vrede is een vitale noodzaak voor de mens heid-in deze eeuw, van beheer sing der atoomenergie en het binnendringen in de oneindige kosmische ruimte". de inkomensgrens der zieken fondsverzekering voor bejaar den, waarbij voor de reeds in gevolge die wet verzekerden met ingang van 1 juli 1.1. de loon grens wordt gesteld op resp. 4460,— en 3450,—. Voorzover de uitkeringsbedra gen per 1 juni omhoog gaan zullen de verhogingen zoveel mogelijk worden verwerkt in de uitkeringen over de maand juli. Bij een deel van de rechthebben den zal het niet meer mogelijk zijn. In dat geval wordt de ver hoging over juni gevoegd bij de uitkering over augustus. SPANNING OP DE ARBEIDSMARKT TOEGENOMEN De geregistreerde arbeidsreser ve is in juni verder gedaald, ter wijl het aantal openstaande aan vragen verder is gestegen. Op het einde van deze maand bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve 18.773 mannen, tegen 20.552 per eind mei. Het aantal werkloze mannen daalde in juni van 18.393 tot 17.082. Het aantal werk loze vrouwen steeg iets, van 3525 tot 3623. werd met kracht bestreden door de Nigeriaanse afgevaardigde, die het ontwerp-voorstel had in gediend. De Portugese delegatie heeft laten weten, dat haar regering tegen het „onwettige besluit"' beroep zal aantekenen bij het in ternationaal gerechtshof in Den Haag. Over het algemeen stemden de Afrikaanse, de Arabische en de communistisch» landen, alsmede Israël vóór uitsluiting van Por tugal. De westelijke mogendhe den, waaronder de V. S., Enge land, Frankrijk, Nederland, West-Duitsland en Zwitserland stemden tegen. Vóór stemden A'gerië, Bulga rije. de Centraal-Afrikaan.se Re publiek, Dahomey, Guinea, Hon garije, India, Irak, Israël, Ivoor kust, Kameroen. Kongo (Le- opoldstad), Koeweit, Libanon, Liberië, Libië, Mali, Marokko, Mauretanië, Niger, Nigeria. Oekraïne, Opper-Volta, Polen, Roeanda, Roemenië, Saoedi-Ara- bië, Senegal, Sierra Leone, Soe dan, Somalia, de Sowjet-Unie, Syrië, Tsaad, Ts.ieeho-Slowakije, Togo, Tunesië, de V. A. R„ Wit- Rusland en Zuid-Slavië. Tegen stemden Argentinië, Australië, België, Canada, Co lumbia, Denemarken, Engeland, 'Frankrijk, Griekenland, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Oos tenrijk, Perzië, Portugal, El Sal vador, Spanje, Thailand, Turkije, de Verenigde Staten. West- Duitsland en Zwitserland. De landen die zich van stern- mine onthielden waren Cuba, de Dominicaanse Republiek, Ecua dor, Gabon, Ghana, Kongo (Brazzaville), Guatemala, Lu xemburg, Madagascar, Monaco, Oeganda, Nicaragua, Nieuw- Zeeland, Pakistan, Panama en Peru. In de middag werd de confe rentie verdaagd, nadat afge vaardigden uit Afrikaanse, Azia tische en communistische lan den de zaal hadden verlaten omdat de Portugese delegatie haar plaats ondanks'de resolutie weer had ingenomen. De conferentie zal vandaag worden voortgezet. De Russisch-Chinese ideologische besprekingen Aan de vooravond van de van- in Moskou beginnende ideologische besprekingen tussen de Russische en Chinese commu nistische partijen, publiceerde de „Prawda" donderdag een verkla ring van de Russische partij, dat zij bij deze besprekingen „onwrikbaar" aan haar stand punt zal vasthouden. De verklaring beschuldigt de Chinese zusterpartij van „las terlijke en ongegronde aanvallen op de Sowjet-communistische partij en andere broederpar tijen" in een door haar gepubli ceerde brief van 14 juni, later geyolgd door een nieuwe verkla ring „die een verkeerde uitleg geeft aan de motieven, welke 't centraal comité der Russische communisitsche partij ertoe heb ben geleid de Chinese brief niet te publiceren." Het is duidelijk, aldus de Sowjet-verklaring verder, dat „de leiders van de Chinese com munistische partij geen einde wensen te maken aan de pole mieken of de bes.aande me ningsverschillen wensen te over bruggen." Verder wordt gezegd dat de Chinese leiders, in plaats van te trachten de partijen nader tot elkaar te brengen, de zaak in de richting van verslechtering der betrekkingen drijven, daarbij de Sowjet-Partij ervan beschuldi gend te streven naar een breuk in de internaiiona'e communis tische beweging. De Sowjet-partij „wijst deze laster resoluut van de hand," al dus de verklaring in de „Praw da" verder, daaraan toevoegend dat de Sowjet-partij „streefde en zal blijven streven naar een heid onder de socialistische lan den en de communistische we reldbeweging, op basis van de beginselen van het Marxisme- Leninisme en 'het proletarische internationalisme in het belang van de strijd voor onze gemeen schappelijke zaak, naar vrede en veiligheid der volkeren, naar nationale onafhankelijkheid en communisme."

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1