RADIO EN TELEVISIE u mee ter Kwade kansen van een Staatsbezoek Donderdag 4 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Binnenlands nieuws Een absoluut monarch? BIJ BEJAARÖEX PARATYFU.Sr'; IS WALVISVANGST GEEN AVONTUUR MEER De kabinetscrisis in Grieken land is een zaak met vele haken en ogen. Karamanlis' aftreden heeft in vele opzichten iets van een vlucht uit een warwinkel van allerlei onaangename en soms wellicht onfrisse zaken, die in de loop van het laatste jaar aan de orde zijn gesteld: ge knoei met de stembus, optreden van bedenkelijk naar het fascis me neigende geüniformeerde benden, moord op een lid van het parlement of was het toch een ongeluk? en nog zo het een en ander. Wellicht hoopt hij nu precies op tijd in een isole ment dat hem buiten de aanval len stelt te zijn gegaan om te zijner tijd des te sterker op het in Griekenland haast letterlijk te nemen politieke slagveld te kunnen terugkeren. Men hoeft van Karamanlis niet direct aan te nemen dat de kwes tie van het bezoek van het Griekse koningspaar aan Groot- Brittannië de hoofdzaak «was voor de crisis, maar een belang rijke aanleiding was het wel. CAFÉHOUDER EXPLOITEERDE ONDEUGDELIJKE WOONSCHUIT De 58-jarige caféhouder in Rotterdam D. Z. had voor 100 een oude woonschuit, „De Uit komst", gekocht met het doel er een rijwielstalling van te maken. Later meende hij er nog meer geld uit te kunnen slaan door de schuit te verhuren aan oude, van Drees trekkende, mannetjes. Ze ven gulden per week bedroeg de huur. De activiteiten van de café houder zinden de politie in Rot terdam niet erg, vooral omdat de „Uitkomst", die aan de Rotte in de Crooswijkse bocht lag, in rottende toestand verkeerde. De rivierpolitie maakte proces-ver baal op krachtens de wet op woonwagens en -schepen. De twee Dreestrekkers, die zich door het proces-verbaal van hun woongelegenheid zagen beroofd, werden door de Maasstedelijke dienst van sociale zaken elders aan onderdak geholpen. Het woonschip werd naar de Noor- derhavenkade gesleept en daar ter beschikking van de inspectie der domeinen gesteld. PYROMAAN WAS BIJ DE BRANDWEER De gemeentepolitie van Hoorn heeft de 24-jarige ijzervlechter A. P. gearresteerd, die er van wordt verdacht de afgelopen maanden diverse branden te hebben gesticht. De man was deskundig op het gebied van brandjes, want hij was al vier jaar lid van de vrijwillige brand weer van Hoorn. Hij heeft in middels bekend. P. werkte bij voorkeur met in benzine gedrenkte oude kranten of lappen, die hij dan ergens naar binnen gooide. Zondagavond was hij bezig bij een kelner onder een café. Een politieagent zag de man rondlopen en stelde even later met de eigenaar van het café een onderzoek in. In de kelder ontdekte men tussen daar opgeslagen rieten stoelen een in benzine gedrenkte, brandende dot katoen. P. werd even latei- opgepakt en bekende na een vrij langdurig verhoor. Hij zal dezer dagen voor de officier van justitie worden ge leid. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN Zondagmiddag is in Hoogeveen het achtjarig dochtertje Willie van de fabrieksarbeider H. Rab- bers in de Hoogeveense Vaart verdronken. Het meisje fietste met een vriendinnetje en pro beerde met de handen los van het stuur te rijden. Hierbij slipte de fiets over een bananenschil waardoor het meisje in het ka naal terecht kwam. Enkele om standers doken haar na, maar slaagden er niet in haar te vin den. Toen ze na enige tijd door de politie met een haak werd op gehaald, bleek ze te zijn over leden. DUITSE MATROOS VERDRONKEN Bij de Prins Bernhard-sluis te Tiel is zondagmiddag de 24-ja- rige Duitse matroos H. M. bij het afmeren van een schip te water geraakt en verdronken. De schipper van de Waal- stroom IX, waarop M. zich be vond, gooide hem nog een red dingsboei toe, maar hij slaagde er niet in deze te grijpen. Het lijk is tot op gisteren nog niet gevonden. Gevaar voor NAVO Karamanlis redeneerde onge veer als volgt: koning Paul en koningin Frederika gaan naar Londen en zullen daar het is indertijd gebleken toen de konin gin tijdens een privébezoek werd gemolesteerd op straat on aangenaam worden bejegend. Dat komt in de Griekse kranten en de stemming ohder het toch al gemakkelijk gebelgde volk kan een summum van anti-Britsheid bereiken, die rondweg schadelijk is voor de samenwerking in de NAVO en bovendien bij een eventuele verkiezing de anti democratische elemeïjtén danig de wind in de zeilen zal blazen. Hjj ried zijn vorst dus aan: ga niet. Maar .deze en wellicht in de eerste plaats de energieke koningin oordeelde dat nu het bezoek afgelasten een buigen voor de terreur van de straat zou zijn, waarmee ze hun waardig heid meer zouden schaden dan Britse acties Ooit konden doen. Het is de vraag of ze daar ge lijk in hebben. Merkwaardiger wijze heeft lord Bertrand Rus sell, de wiskundige en filosoof die inzake ontwapening gedurig het hoogste woord voert, ook zijn naam geleend aan een actie tegen het Griekse koningspaar. Dat gaat dan voornamelijk over de politieke gevangenen die in Griekenland nog altijd achter 'slot en grendel zitten na de com munistische opstanden die men er na de oorlog heeft gekend en die mede door Britse hulp inder tijd bedwongen konden worden. Russell dicht koning Paul toe dat hij als een absolute vorst re geert en er dus wat aan had kunnen doen om deze 'mensen weer in vrijheid te stellen. De zaak ligt in feite net als in En geland en ook in ons land, dat koning Paul een constitutionele monarch is die slechts gratie kan verlenen op voordracht van een minister. En gezegd moet worden dat juist door het kabinet van Karamanlis het aantal politieke gevangenen aanzienlijk is ge dund. In dit opzicht kunnen de smadelijke bejegeningen van het Griekse koningspaar dus al wei nig baten. Erger is dat ze vrij wat scha de kunnen doen aan de Griekse democratie, iets waarvoor men de vorsten zelf overigens" min stens zoveel verantwoordelijk mag aanwrijven als eventueel Russells niet al te accurate ge schrijf. Het Griekse vorstenhuis waar in het langzamerhand een tradi tie is geworden dat om de zo veel tijd een vorst wordt afgezet om later weer eens terug te ke ren,, heeft zo het een en ander gedaan ,de laatste jaren om popu lariteit te winnen, maar ook om ze te verliezen. Vooral koningin Frederika heeft diverse acties ontketend, die bedoeld warén-tot heil van het volk te werken en ze heeft daarmee bereikt dat het 'aanzien van het vorstenhuis aanzienlijk is gestegen. Vooral onder degenen die geprofiteerd hebben van het naar haar ge noemde fonds ypor liefdadigheid. Te grote bruidsschat Een grief daartegen, vooral in het parlement, is dat er op de besteding van de miljoenen die daarin vloeien, geen enkele con- tróle is. Zo kan gesuggereerd worden dat Mie koningin haar welgevallige politieke richtingen steunt door een -zorgvuldig toe passen van de liefdadigheid. Bij de arme Grieken hV liet er ook niet zo heel prettig ingegaan dat de Griekse prinses die metde vermoedelijke volgende koning van Spanje trouwde, een zo gro te bruidsschat uit de schatkist moest meekrijgen: Het gevaar bestaat dat wat onaangenaamheden in Londen nèt de doorslag zullen geven om die grieven en nóg tal van ande re zo zwaar te laten wegen dat het toch al niét onomstreden vorstenhuis er zoveel respect door verliest dat-;de troon voor de zoveelste maal wankelt. Men hoeft dat om het koningspaar persoonlijk misschien nog niet zo erg te vinden, maar door dit soort geharrewar verliest het huis van Griekenland' mogelijk zijn voornaamste functie: enige eenheid te brengen in een land dat politiek door teveel harts tochten toch al^zo verscheurd is. Het Griekse vorstelijk familie bezoek- aan L'öriden riiaakt goede kans er een te worden met heel diepgaande gevolgen. (Nadruk verboden.) VRIJDAG 5 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 815 Lichte gram.; 9.4o Schoolradio; 10.05 Franse orkestwerken; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Harpreci- tal; 11.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte Weense muz.; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Licht ensemble; 12 55 Katholiek nieuws; 13.00 Nws; 13.15 Platen- nieuws; 13.3o Lichte gram.; 14.00 Pianorecital; 14.30 Lichte gram. Tijdens dit progr.Reportage v. d. Tour de l'Avenir 1963; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zie ken; 16.30 Franse kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17 40 Beursber.; 17.45 Promenade ork.; 18.20 Het ama teurtoneel in Noord-Brabant, klankbeeld; 18.50 Regeringsuit zending: Bescherming Bevolking; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Jeugd en boeken, lezing voor ouders en opvoeders; 19.30 Gram. voor de militairen; 20.30 Hoogspanning, hoorspel; 21.30 Dansork. en licht ensemble; 22.15 Nabeschouwing Tour de l'Avenir 1963 en Inter nationaal Honkbal-week te Haar lem; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Licht ensemble; 23.00 Mo derne orkestmuz.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.1o Ochtendgym.; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Klaarwakker: Lichte gram., reportages, meded. en comm.; 8.00 Nws; 8.18 Lichte gram.; 9,00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Klass. gram.; 10.00 Lezen ontsluit de wereld, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Lichte gr.; 10.50 Zigeunerork 11.00 Voor dt kleuters; 11.15 Pianorecital: mo derne muziek; 11.40 Elektronisch orgelspel; 12.00 Zang; 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de land bouw; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Sport en're creatie, afgewisseld met gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded., event, act. of gram 13.25 Beursberich ten; 13.30 Promenade ork.; 14.00 Louis Couperus, literair klankb.; 14.45 Gastenavond, gevar. progr.; 16.00 Grepen uit de muziekge schiedenis, muzikale lezing; 16.30 Lichte orkestmuz.; 17.00 Voor de zieken; 17.30' Licht instr. kwintet; 17.50 Act.; 18.00 Nws; 18 15 Ge sproken brief uit Vlaanderen; 18.20 Licht' ensemble; 18.50 Draai- orgelmuz.-; 19.00 Paulus de bos kabouter; 19.10 Zeemansliederen en -verhalen; 19.30 Onthullingen, muz. lezing; I9.5o Suggesties voor het week-end; 20.00 Nws; 20.05 Gisteren adieu, documen taire; 20.35 Gram.; 20.40 Vlaan deren is vlakbij, literair progr.; 21 00 Tango-Rumba orkest; 21.30 Drie tehuizen: klankb. over be jaarden-tehuizen; 22.00 Chan sons; 22.30 Nieuws: Medeburgers, comm. op ontvangen brieven; 23.00 Socialistisch nieuws in Es peranto; 23.10 Lichte gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Lichte orkestmuziek; 12.50 Progr.overz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte Ital. muz.; 14.00Nws; 14.03 Klass. muziek; 15.20 Lichte muz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Casinoconc.; 17 00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Nieuws;. 18.03 Amusementsmuziek; 18.20 Voor de soldaten; 18.45 Uitslagen en standen in de Tour de France;' 19.00 Nws; 19.40 Vlaamse volks muziek; 20.00 Amusementsmuz.; 20.35 Idem; 21.10 Pianorecital; 21.45 Volksliederen uit Groot- Brittanië; 22.00 Nws; 22.15 Jazz muziek; 22 35 Amusementsmuz.; 22.45 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.05 Recital; 23.55 Moderne mu ziek; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 14.00—17.45 Eurovi sie: Rechtstreekse,.reportage ten niswedstrijden te Wimbledon: fi nales heren enkel en halve fina les heren dubbel', 19.30 Voor de jongeren; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Reportage Tour de France; 20.30 De Flintstones, tekenfilm; 20 55- The. Inkspots, zang met piano en drum-begelei ding; 21.10 De kat en de goudvis (l'histoire d'un poisson rouge), poëtische filmitfipressie; 21.30 Schatten op zolder; 21.55 Das Kom(m)ödchen, politiek cabaret- progr. uit Düsseldorf; 22.40— 22.45 Journaal; 22.4522.55 Film verslag Tour de France. VL. BELG. TV: 15.00—17.45 Af wisselend: Eurovisie; Reportage tenniskampioenschappen Wimble don, en reportage Tóllr de Fran ce; 19.30 TV-Ralley; 1-9.55 Weer- praatje; 20.00 Journaal; 20.20 Eurovisie: Filmverslag Tour de France; 20.30 Cabarétprogramma; 21.05 Reisroutes: Vlaamse emi granten in Zuid-Afrika; 21 45 Première: programma met film- nieuws en nieuwe, films; 22.30 Journaal. VERGOEDING VOOR KIPPENFOKKERS DIE BEDRIJF OMSCHAKELEN Het bestuur van..,het. Produktschap voor pluimvee en eieren heeft gistermiddag op zijn openbare vergade ring in Utrecht een 1 ontwerp-verordening goedgekeurd, waarmee men de omschakeling van fokbedrijven tot ivermeerderingsbëdrij- ven voor de produktie of van slachtkuikens, wil stimuleren. Het Produktschaps- bestuur meent namelijk dat het aantal fokbe drijven in Nederland veel te groot is voor de bestaande behoefte en dat er te weinig bedrij ven zijn die op moderne wetenschappelijke leest zijn geschoeid. Mor, hoopt me! dq vefordénig' te bereiken, dat de Nederlandse fok kerij snel en op volko men vrijwillige basis wordt gesaneerd. Om dat aan omschakeling van een bedrijf kosten zijn verbonden, zullen fokkers die besluiten om hun bedrijf tussen 1 april en 1 september 1964 te beëindigen of om te zetten ip een an dersoortig bedrijf, een vergoeding ontvangen van 3,50 per kip. .v>; Deze uitkering moét worden terugbetaald wanneer men niet vóór 1 september 1966 aan de voorwaarden heeft vol daan. Anderzijds, zullen fokkers die de verleen de uitkering terugbeta len, van alle voorwaar den worden ontheven. De voorzitter van het Produktschap, de heer H. H. Garrelds, zei gis- termidag, dat men er wel een bedrag van 500.000 gulden voor over heeft, als men fokkerij in Nederlarrcl op deze wijze eniger mate kan saneren. Dé' benodigde gelden zullen worden geput uit de pluimveesector. De ver wachting bestaat ech ter, dat het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw de lasten te zijner tijd voor haar rekening zal ne men. IN groningIn In het bejaardencom plex van de stichting Neboflat aan de Patcrfi- woldseweg )in Grönih'i gen zijn vijf bewoners met paratyfus besmet. Bij dertig andere be jaarden in dit honderd bewoners tellende com plex zijn verschijnselen waargenomen, die op paratyfus zouden kun nen wijzen. De toestand vari Se patiënten is niet ernstig. Eén van hen is, overi gens om andere rede nen, in een ziekenhuis opgenomen. De directeur van-ttc- gemeentelijke genees kundige dienst, de heer D. Goosen, deelde mede. dat verregaande isola tiemaatregelen nog niet noodzakelijk zijn. Uiter aard zijn de vijf patiën ten wel afgezonderd. De G.G.D. heeft de overige bewoners verzocht geen bezoek te ontvangen en ook zelf zo weinig mo gelijk uit te gaan. Niet meer in een sloepje met een harpoen in de hand, maar met kanonnen, radio, radar en een drijvende fabriek gaat men de walvis te lijf. (van onze verslaggever) Rotterdam (P P) AJs we langs de Waalhaver* in Rotterdam rijden, dan zien we even voorbij een oude Duitse duikbootbunker uit de tweede wereldoorlog een machtig zeeschip op stroom liggen. Dade lijk valt ons de merkwaardige bouw van dit schip op met zijn twee pijpen naast elkaar, inplaats van achter elkaar en een zeeman bij een motorsioepje weet ons te vertellen, dat dit nu de bekende „Willem Barendsz" de enige Nederlandse walvisvaarder, is. Wanneer we met het bootje dichterbij komen, dan zien we pas goed hoe geweldig groot dit schip eigenlijk is. De Willem Barendsz heeft een laadvermogen van 26.800 ton, is 207 meter lang en 28 meter breed. Het schip wordt voortgestuwd door 2 tweetakt dieselmotoren met een vermogen van 10.500 paardekrachten, die twee èchroeven aandrijven, waarmee een maximale snelheid van 14 mijl per uur kan worden gehaald. Wanneer we dit zö zien, moeten we onwillekeurig denken aan de bekende grote plaat die vroeger bij ons op school aan de wand hing en' die ons trachtte een beeld te ge- ven van de walvisvangst in vroeger leeuwen, toen stoere Nederlanders in de-huurt van Groenland op walvis sen, jaagden. De schepen die toen werden gebruikt waren notedopjes vergeleken bij de moderne walvisfa- briek. En dan de jacht zelf In een simpel-sloepje, waarin een aantal mannen aan de riemen trokken voer men naar de walvis toe en op de voorplecht, stond de harpoenier, een gespierde kerel, die uit de hand een harpoen in het reusachtige wal- visliehaam Wierp. Wanneer het dier dan aan, de haal ging werd het bootje in tomeloze vaart meege sleurd. Werd het dier wild, dan sloeg het met één klap van zijn machtige staart het sloepje in dui- geV In die .tijden- was de walvisvangst e#. riskant en avontuurlijkbedrijf. Onwillekeurig vroegen wé"""óns af, hoe het nu zou zijn. Ongetwijfeld gaat het in onze moderne tijd wel anders. Nadat we aan boord waren gekomen,, werden we welkom geheten door de heer C. Spronk. chef op de Willem Barendsz.'.Deze funktie betekent? dat hij chef is,van de gigantische fa briek, die zich in de buik van het schip bevindt en waar alles wat aan en in de walvis zit, wordt verwelkt. Van oktober tot april op stap. Onze gastheer, die zelf reeds ruim tien jaar dit vak beoefent, weet ons er veel van te vertellen en we krij gen op die manier een duidelijk beeld van het moderne walvis- vangstbedrijf. Nadat sinds zeer lange tijd de Ne derlanders niet meer ter walvis vangst waren gevaren, besloot men dadelijk na de tweede wereldoorlog gezien de precaire economische toe- :l" stand weer aan dit bedrijf te gaan deelnemen. Hiertoe ging men in 1946 op vangst met de oude „Willem Barendsz", een omgebouwde Zweed se tanker. Dit schip heeft negen jaar dienst gedaan en werd in het seizoen 1955-1956 vervangen door de nieuwe „Willem Barendsz", een gloednieuw schip gebouwd bij Wil ton Feijenoord te Schiedam. „Zo omstreeks half oktober vertrek ken we uit Nederland", zo vertelt de heer Spronk. „Aan booTd bevin den zich ruim 350 man, waarvan eenderde bestaat uit zeelieden, ter wijl de rest het personeel voor fa briek, dek en jagers vormt. We va ren dan via Curasao of Trinidad naar Kaapstad". Over deze omweg zijn wij natuur lijk verwonderd, maar het blijkt dat daarvoor een goede reden bestaat. Wanneer deze omweg wordt ge maakt, kan er namelijk efficiënter gevaren worden. De tocht duurt langer, maar bijvoorbeeld neemt men veel voordeliger olie in enzo voort, waardoor alles wordt goed gemaakt. De moderne vangst. In Kaapstad ontmoet men dan de andefe schepen van de vloot. De Willem Barendsz is het fabrieks- schip, doch jaagt zelf niet op de walvissen. Daarvoor zijn er zoge naamde jagers en wel negen stuks, kleinere schepen, die veel sneller zijn en speciaal geschikt zijn voor het jagen op de walvis. Voorts gaan ér nog twee boeiboten meè. De ge hele vloot vaart dan naar het zuiden om in het vangseizoen ten zuiden van Zuid-Afrika tot 100° Oost tot ten zuiden van Zuid-Amerika 100° West, gedurende vele maan den op vangst te gaan. In het be gin van mei van het volgend jaar •fo De Willem Barendsz van. dicht bij gezien, is een enorm schip Binnen in de buik van dit vaar tuig bevindt zich een complete fabriek die op het land geen dwaas figuur zou slatin. ■fe Een kijkje op de „flat", zoals de schepelingen dit vele verdiepin gen hoge bouwwerk noemen, dat op het voorschip staat. Hier zijn de hutten der officieren en der gelijke, terwijl men er ook de ruimten vindt van de administra tie, ziekenzaal, de dokter en wat al niet, meer. komt de Willem Barendsz weer in Nederland terug. Het vangen van walvissen gaat wel iets anders dan in die vervlogen tijden. Met gebruikmaking van de moderne middelen der techniek, met minder risico's en meer efficiency gaat men de vissen te lijf. Het fabrieksschip vaart rustig en langzaam een bepaalde route. De ja gers zwermen uit en gaan op zoek naar de walvissen. Via de radio blij ven zij met eikaar, de boeiboten en het fabrieksschip in contact staan Treffen ze een walvis, dan gaan ze. op het dier af. Harpoenen met dynamiet. Op het schip bevindt zich een ka non, waarin de harpoen geplaatst wordt. Aan het deel van de harpoen dat buiten de loop uitsteekt zit een kabel die bij het schot afrolt. De harpoen, een geweldig stuk metaal dringt in de walvis, nadat het schot door de harpoenier is afgevuurd Deze mannen, allemaal Noren, zijn specialisten voor dit werk en wor den „gunners" genoemd. Bij het in dringen in de vis, explodeert er een kleine lading, waardoor de vis meestal op slag dood is. Nu begint het eigenlijke werk. De vis krijgt onderhuids lucht inge spoten, waardoor hij blijft drijven. Aan een lange bamboemast wordt een klein zendertje bevestigd, dat voor de radiopeilinstallaties van de jagers dienst doet als radiobaken, terwijl in het topje tevens een ra darreflector en een vlag worden ge plaatst. De jager geeft dan radio grafisch zijn vangst door aan de Willem Barendsz en gaat dan verder op zoek naar nieuwe walvissen. De boeiboten zijn eigenlijk de op halers. Zij krijgen van het moeder schip de berichten door van de ge vangen walvissen, waarbij tevens een plaatsbepaling van het dier wordt gegeven. Zij varen rond, pei len via radio en 2-adar waar de ge schoten dieren drijven en halen ze op. Komt zo'n boeiboot bij een wal vis, dan wordt de walvis langszij gehaald en wordt de staart met be hulp van een ketting aan de boei boot bevestigd. Zo wordt het op zijn lucht drijvende dier meegesleept. Soms kan zo'n boeiboot een hele tros geschoten walvissen meeslepen. Zijn er voldoende opgehaald dan vaart de boeiboot naar het fa brieksschip om daar zijn vangst af te leveren. In de fabriek. De door de boeiboten aangebrachte vissen worden achter de Willem Barendsz op sleeptouw genomen. Door een grote poort in het ach terschip, even boven de waterlijn wordt vis voor vis. door middel van lieren met kabels over een glij- vlak binnen gehaald, waar de vangst op het flensdek komt. Daar kunnen twee walvissen naast elkaar liggen. Hier gaan de mannen aan het werk. De dikke lagen spek worden er af- gehaaH met flensmessen die doen denken aan ijshockeysticks. Ook de kop van het dier wordt verwijderd. Het spek gaat in kookketels, die be neden staan. Maar vanaf het dek kan het spek via speciale deksels zo in de kookketels worden gewor pen. Door middel van de lieren en de ka bels worden de vissen vervolgens versleept naar het zogenaamde vleesdek. Hier worden ze verder be werkt. Het vlees gaat er af wat men .lemmen" noemt. De ribbekast gaat uit elkaar en wordt aan boord ver werkt met speciale zaagmachines. Ook dat vlees en ander materiaal gaat weer via deksels naar beneden waar de fabriek er wel raad mee weet. Benedendeks zien we de enorme kookketels en andere uitgebreide fabrieksapparatuur. Er is een appa ratuur voor het invriezen van vlees en één voor het maken van vlees meel. Het vlees wordt gestouwd in de diepvriesruimten met een capaci teit van niet minder dan 2700 ton. Ook de levers worden ingevroren, de ingewanden gaan echter over boord. Voorts maakt- mén wanneer er potvissen worden gevangen nog spermolie. Complete fabrieksstad. Voor een fabriek - we behoeven hierbij maar te denken aan een fa briek op het land - komt heel wat kijken. Waar haalt men de elektri sche energie vandaan Waar het water Aan boord van de Willem Barendsz heeft men van alles. Er kan een elektrisch vermogen van niet min der dan 3000 kilowatt worden opge wekt, waarvan niet alleen de la- 'briek gebruik maakt, maar het ge hele schip. Men heeft een installatie aan boord om uit zeewater zoet wa ter te maken en hiermee maakt men 1000 ton zoet water in 24 uur. Beneden in de fabriek is het na tuurlijk altijd lekker warm. Aan dek en buiten is het aanmerkelijk fris ser, maar toch niet zo koud als ve len wel denken. Tijdens het vang seizoen is het in het zuiden zomer en de temperaturen vallen wel mee, ze schommelen tussen dè +2 en —8 graden Celsius, dus geen echt pool- weer. Personeelsproblemen. Over het algemeen tobt men wel met de personeelsbezetting. Mannen die met de Willem Barendsz mee gaan, moeten er rekening mee hou den, dat ze zo'n zeven maanden van huis zijn enhelaas moéten we constateren dat het echte stoere avontuurlijke zeemansbloed er bij de Nederlandse jeugd wel wat uit is.: Het is niet alleen de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvangst N.V. te Amsterdam die mét dit pro bleem tobt, maar het is een ver schijnsel dat zich ook bij de koop vaardij en visserij voordoet. Toch is er aan boord van zo'n wal visvaarder echt wel wat te verdie nen. Buiten een vast salaris krijgt men bovendien nog een bonus, zijn de een vastgesteld bedrag per bar- reltraan en dat bij elkaar vormt toch wel een leuk sommetje. Maar ach, velen blijven hier liever aan de wal, waar ze ook een .behoorlijk sa laris kunnen verdienen en het wel gemakkelijker hebben, met vaste tijden, regelmatig naar huis en veel vrije tijd. Het verschijnsel is een te ken des tijds dat te betreuren is. Maar voor kerels met pit, die wel eens iets van de wereld willen zien en van stevig werk houden, is wer ken op een walvisvaarder als de Willem Barendsz echt wel leuk. Komende oktober verlaat onze na tionale walvisvaarder weer het land om gedurende enkele maanden in het verre zuiden op de walvis te gaan jagen. Wij wensen hem een goede vangst en een behouden vaart.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7