Bezoek van Kennedy aan Rome door incidenten ontsierd UIT HET VUISTJE Al te ij vere Italiaanse politie strooide verwarring Gemeenteraad van Zaamslag Eric de Noorman - De eerloze krijg CVóensdag 3 juli 1963 DE VRIJE ZEEUW" Pagina S POLITIE WILDE LIJFWACHT VAN KENNEDY VAN PLATFORM VERWIJDEREN GESPREK VAN 40 MINUTEN, ONDER VIER OGEN, TUSSEN DE PAUS EN KENNEDY Maandag, de eerste dag van het bezoek van de Ame rikaanse president Kennedy aan Rome, is door een aan tal kleine incidenten ont sierd. Men weet «deze ge beurtenissen aan te grote ijver van de Italiaanse po litie. Al direct na de aankomst van Kennedy op het vliegveld Fiumi- cino ontstond verwarring toen de politie probeerde de lijfwacht van de president van het plat form te verwijderen. Vervolgens gingen de journalisten te keer omdat de politie hen niet op voor de pers gereserveerde plaat sen wilde toelaten. Bij het Quirinaal aangekomen werden verscheidene leden van het presidentiële gevolg de toe gang tot het paleis geweigerd. Hiervan waren de chef van het protocol Biddle Duke en het hoofd van de nationale veilig heidsdienst George Bundy het slachtoffer. Pas na een heftige woordenwisseling en nadat jour nalisten de Italiaanse politie hadden overtuigd dat de twee Amerikanen de waarheid spra ken, mochten zij naar binnen. Het derde incident deed zich voor toen president Kennedy een bezoek bracht aan het mo nument voor de onbekende soldaat. Zoals hij ook in West- Duitsland en in Ierland had gedaan wilde Kennedy de uit gestoken handen van de hem begroetende Romeinen druk ken. Met zuidelijk enthousias me doorbraken zij de afzet ting, doch in hun ijver om de Amerikaanse gasten te ontzet ten zagen de politiemannen geen verschil meer tussen stadgenoten en bezoekers, waardoor ook deze niet ge spaard bleven voor de enigs zins hardhandige politionele actie. Een Amerikaanse re chercheur miste later zijn pis tool. De Amerikaanse chef van het protocol heeft inmiddels bij de autoriteiten zijn beklag inge diend over de onvoldoende ordemaatregelen. KENNEDY BIJ PAUS PAULUS VI Gesprek over de „vrede in de wereld onder de zegen van Christus" Paus Paulus de Zesde heeft gisterochtend president Kennedy op de laatste dag van zijn Euro pese rondreis in het Vaticaan in audiëntie ontvangen. De eerste Rooms-Katholieke president van de Verenigde Sta ten, die in donker colbertcostuum OVERLEDEN NA VERKEERSONGEVAL Maandagmorgen is in het al gemeen ziekenhuis in Winters wijk aan de gevolgen van een ernstig verkeersongeluk, dat haar zondagavond laat is over gekomen, overleden de 65-iarige weduwe H. Jansen-van Dijk. Ze zat op de duo van een bromfiets, die werd bestuurd door de 76- jarige heer D„ evenals mevrouw Jansen afkomstig uit Winters wijk en die op de Groenloseweg, een voorrangsweg, werd gegre pen door een personenauto. Bei den werden zwaar gewond. De toestand van de man was gister morgen nog zeer ernstig. was en vergezeld van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Rusk arriveerde, werd ceremo nieel ontvangen. Pauselijke troondragers in rode jas en leden van de Zwitserse garde met hel lebaard brachten de president naar de tweede verdieping van het paleis waar zich de pause lijke appartementen bevinden. Kardinaal-staatssecretaris Am- leto Cicognani, die 25 jaar lang apostolisch delegaat in Wash ington is geweest, verwelkom de de bezoeker daar, waarop de kamerheer mgr Addone Tacoli hem naar de bibliotheek leidde voor een onderhoud onder vier ogen met de Paus terwijl minis ter Rusk daarbuiten een gesprek had met kardinaal Cicognani. Het particuliere onderhoud tussen de Paus en Kennedy duurde ongeveer veertig minu ten. Paus Paulus sprak daarbij in het Engels van de Ver enigde Staten als een „nobel land" en loofde zijn „zeer edel moedige hulp aan de armere landen". De Paus sprak ook zijn waardering uit voor de aanzien lijke bijdrage van de Verenigde Staten aan de verkenning van de ruimte. Hij pleitte voor ^univer sele vrede in naastenliefde en rechtvaardigheid" en zei daar bij „Wij zijn ervan overtuigd dat de inspanningen van de Ver enigde Staten vrucht zullen dragen en zullen helpen voor alle volkeren van deze verontruste wereld die vrede te bereiken welke hen in staat zal stellen tot welvaart en het genieten van de zegeningen die God hun wil schenken". Geschenken over en weer De Amerikaanse president bood de Paus een verguld zilve ren sierkistje aan dat bekleed is met rood fluweel en op het dek sel waarvan de zegels van de Paus en de president zijn gegra veerd. Ook bood hij een foto van hemzelf in een zilveren lijst aan. Paus Paulus bood president Kennedy een gouden medaille van zijn pontificaat aan. een marmeren reproduktie van Mi chel Angelo's Piëta en een door hem getekende foto in een gou den lijst. Ook kreeg Kennedy geschenken voor zijn gezin aan geboden. Voor de baby die me vrouw Kennedy in augustus ver wacht, bood de Paus een medail le aan, voorstellende Maria met het kind Jezus, aan een gouden ketting. Kardinaal Cushing overhan digde de president een door Paus Johannes getekend exem plaar van de encycliek „Pacem in Terris". Na het onderhoud zei Paus Paulus tot journalisten, dat hij met president Kennedy in hoofd zaak had gesproken over de „vrede in de wereld onder de zegen van Christus". Kennedy bezocht vervolgens het Amerikaanse college bij Va ticaanstad. Gesprek met Italiaanse regering Italië is bereid deel te nemen aan verdere bestudering van de plannen voor een NAVO-kern- vloot met internationale beman ningen. Dit wordt gezegd in een gezamenlijk communiqué dat na de besprekingen van Kennedy met de Italiaanse regering is uit gegeven. De Italiaanse vertegen woordigers waren het met de Amerikaanse president eens dat de Europese eenheid moet wor den bereikt binnen het raam van de wederzijdse afhankelijkheid, aldus de verklaring, waarin de beide presidenten bekendmaken dat zij een „nuttig en diepgaande gedachtenwisseling over de be trekkingen tussen Oost en West" hebben gevoerd. (Over de in dit communiqué genoemde „verdere bestudering van de plannen voor een ge mengde NAVO-kernmacht" wa ren Kennedy en MacMillan het bij hun conferentie in het afge lopen weekeinde reeds eens ge worden, terwijl ook West-Duits- land met het voorstel had inge stemd). President Kennedy en presi dent Segni onderstreepten in hun gezamenlijk communiqué de noodzaak van gecontroleerde, ge leidelijke en evenwichtige ont wapening. KAAS Kent u HerveseKanter, Friese, Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! Vergadering van donderdag 20 juni. Voorzitter: F. de Koeijer, wnd. burgemeester. Secretaris: J. W. Kusee. Tegenwoordig zijn verder de ledenL. F. Florussen, J. H. Verhelst, A. J. de Visser, W. Faas, H. de Feijter, J. van Cad- sand en I. M. C. de Jonge. Afwezig: wethouder Koster en de leden J. van Hoeve en C. A. de Kraker. 1. Opening. De Voorzitter opent de verga dering en spreekt het openings gebed uit. Hij heet vervolgens de aanwezigen welkom en deelt mede, dat de heer Van Hoeve op reis is zodat hij deze vergade ring niet kan bijwonen; dat de heer De Kraker heeft meege deeld dat hij pas later ter verga dering kan komen en dat wet houder Koster nog steeds ziek is. Hij ligt zoals bekend in het Juliana ziekenhuis. De Voorzit ter spreekt de hoop uit dat de heer Koster spoedig hersteld zal, mogen zijn. Hij stelt voor hem: namens de raad een attentie te, zenden. Aldus wordt besloten. 2. Notulen. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. Naar aanleiding van het ontvan gen verslag van de Schoolartsen- dienst over 1962 merkt de heer De Feijter op, dat het hem is opgeval len, dat hierin moet worden opge wekt om in ons melkrijke land veel melk te gebruiken. De Voorzitter hoopt dat men hieraan gevolg zal geven. Ten aanzien van het bekende schrijven van Ged. Staten om de bezoldiging van de wethouders op te trekken tot de in dit schrijven vermelde bedragen, zegt de heer De Feijter zich hiermede wel te kunnen verenigen. Hij zou echter willen dat tevens het presentiegeld van de leden van de raad met een gelijk percentage werd verhoogd. De heer De Visser verwacht, dat een verhoging door G. S. niet zal worden goedgekeurd. Dit be hoeft de raad niet te weerhouden een verzoek om verhoging tot G. S. te richten, doch hij is van mening dat.er een verschil is tussen de bezoldiging van de wethouders en het presentie geld voor de raadsleden en dit verschil moet in het oog gehou den worden. Hij is er voor de presentiegelden niet te wijzigen. Aangezien het verzoek van de heer De Feijter niet verder on dersteund wordt, blijft het bui ten behandeling. In verband met de mededeling inzake de raming van de kosten voor de uitvoering van werken EMIGRANTENGEZIN UIT VER. STATEN TERUG NAAR NEDERLAND De Nederlander Aart van Win gerden, die al veertien jaar in Allentouwn in de Amerikaanse staat Neuw Jersey met sukses een groentekwekerij drijft, komt nu met zijn vrouw en veertien kinderen, elf jongens en drie meisjes, terug naar Nederland, waar hij in Zevenhuizen een boerderij gaat betrekken. De heer Van Wingerden is kort- gelede- in Nederland geweest en vindt, dat de economische om standigheden in Europa sinds zijn emigratie naar de V. S.. nu veertien jaar geleden, dermate zijn verbeterd dat zij hem in Nederland een goed bestaan ga randeren. De foto: Het echtpaar Van Wingerden poseert hier met tien van zijn kinderen aan boord van de „Rotterdam" in de haven van New York. kort voor het vertrek naar Nederland. De trac tor, vrachtwagen en de land bouwwerktuigen komen later uit de V. S. ook naar Nederland. De kinderen Van Wingerden varië ren in leeftijd van één tot 18 mar. Tien van hen zijn in de v. S. geboren. 9. Als één man sluiten de vier Noren zich aaneen om de doods bange Ingrid. En Erwins hand zweeft dicht bü het gevest van zijn zwaard, als hij Camlech met toe geknepen ogen in het ondoorgron delijke gezicht kijkt. „Bewaar uw kalmte," klinkt dan de stem van de Pictenvorst, „en onderzoek eerst voor ge beschul digt. Ik begrijp net zo min als gij wat er geheurd kan zijn." Met een bevelend gebaar zendt Camlech zijn- krijgers weg om paarden te halen en dat hij zich daarmee ongewapend ais hij is aan de vier woedende Noren over levert doet Erwins achterdochtige woede snel bekoelen. „Ge lijkt mij een driftig opvlie gend mens," prevelt, de vorst de:- Pieten dan, terwijl hij de Noor: prins aandachtig opneemt. „E: krijger die zijn kn'm.e bev.aa. bewaart zijn leven, zegt een oud spreekwoord van ons volk." Erwin fronst de wenkbrauwen. Schuilt hier soms een bedekt drei gement achter? De paarden worden gebracht, en met enkele Pictenkrijgers begeeft de troep Noren zich met Camlech op wegEen razend snelle rit op de kleine taaie paardjes brengt hen snel naar de kust en Erwin Ut de ]m>-en opeen, als hij daar et, hoe ijn Y'qe tro'se Vloot door het wild oplaaiende vuur vernietigd wordt. „Ik ben bang, Erwin," klinkt aan zijn zijde Ingrids stem De Noorse prins geeft haar een bemoedigend schouderklopje en voegt zich snel bij Camlech, die met. zijn Pieten rond enkele stille gedaanten staat. „Alweer mijn eigen mensen," stoot Erwin uit. „Alweer gedood looi- Pictenpijienl" in de Molenstraat/Diaconiestr. merkt de heer Florussen op dat de raming van de centrale dienst aanmerkelijk hoger is dan de in eerste instantie overgelegde be groting. De Voorzitter zegt dat uiter aard niet bekend is wat het werk uiteindelijk zal kosten. Er zijn echter in de nu opgemaakte be groting verschillende posten op genomen die niet nodig zijn. De cijfers moeten nog eens grondig bekeken worden. Het is wel te verwachten dat de kosten hoger zullen zijn dan aanvankelijk was begroot, maar het zal niet zoveel mogen kosten als nu door de Centrale Dienst is geraamd. De overige ingekomen stukken worden overeenkomstig het voor stel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. 4. Bespreking eventuele benoe ming tijdelijk wethouder. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen over te gaan tot de benoeming van een tijdelijk wethouder. De heer De Feijter zegt zich daarmee volkomen te kunnen verenigen, vooral nu wethouder Koster in het ziekenhuis is op genomen. Hij vindt het bijzonder jammer dat er nog steeds geen nieuwe burgemeester is. De heer Florussen zegt dat in de toelichting staat dat de be noeming geldt voor de tijd dat er geen nieuwe burgemeester benoemd is, maar als er een burgemeester benoemd is en wethouder Koster is nog ziek, blijft het misschien ook verder nodig dat er een tijdelijk wet houder is. De Voorzitter zegt dat dit enigszins door elkaar loopt. Nu is het omdat er geen burgemees ter is, maar het kan later ook zijn omdat wethouder Koster niet in staat is zijn functie uit te oefenen. De Voorzitter verzoekt de heren De Visser en Faas met hem het stembureau te vormen: Uitgebracht worden 8 stem men waarvan op: A. J. de Visser 7 stemmen H. de Feijter 1 stem zodat tot tijdelijk wethouder is benoemd de heer A. J. de Visser. De Voorzitter feliciteert de heer De Visser met zijn benoe ming en vraagt of hij al een be slissing daarover kan nemen. De heer De Visser dankt de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij stelt dit wel erg op prijs, maar aan de andere kant treedt hij dit met gemeng de gevoelens tegemoet. Hij be treurt het dat wethouder Koster in het ziekenhuis moest worden opgenomen, maar verder is hij toch ook van mening dat het college van B. en W. op dit ogenblik versterkt moet worden. In de gegeven omstandigheden meent hij deze benoeming niet naast zich te mogen neerleggen, maar dat hij dit behoort aan te nemen. Met dank voor het ver trouwen dat uit deze benoeming spreekt aanvaardt hij de benoe ming. 5. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zee land. De heer De Feijter zegt met het voorstel volledig in te stem men. Er begint hier veel tuin bouw te komen en dan is het een mooie regeling om de men sen te helpen. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten: b. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van keur lonen in de Vleeskeurings kring Axel. De heer De Fejjter vraagt of het werkelijk nodig is de moge lijkheid van reductie op de keur lonen te scheppen. De Voorzitter zegt dat er nu nog geen grote slagerijen zijn, maar als ze komen is er in de verordening reeds op gerekend. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 7. Voorstel tot overname in eigendom, beheer en onder houd van een gedeelte van de Verkorting. De heer De Feijter kan met het voorstel akkoord gaan; hij acht het een goede verbetering. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten, 8. Voorstel tot verlening van medewerking ingevolge art. 72 van de Lager Onderwijs wet 1920. De Voorzitter deelt mede dat de aanvrage voorzieningen be treft voor de school te Reuzen- hoek. De heer De Visser is van me ning dat het goede verbeteringen voor de school zullen zijn. De heer Florussen zegt dat het hard nodig is deze school wat op te knappen. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 9. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeente rekening 1961. De heer De Visser rapporteert namens de commissie voor het nazien van rekeningen en be grotingen, die bestond uit de heren Faas, Van Hoeve en De Visser, dat de rekeningen 1961 werden nagezien en in orde werden bevonden. Zoals de reke ningen zijn vergeleken en nage voorlopig vast te stellen en goed te keuren. De Voorzitter zegt de commis sie dank voor het nazien waar na de gemeenterekening 1961 z.h.st. overeenkomstig het voor stel van B. en W. voorlopig wordt vastgesteld, waarbij de wethouders geacht worden zich van mede-stemmen te hebben onthouden. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel onder b. besloten, waarbij de heer De Feijter ge acht wordt zich, als lid van het Alg. Burg. Armbestuur, van mede-stemmen te hebben ont houden. 10. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrotingen '62 en '63. De heer De Feijter vraagt hoe ver het staat met het plan voor de aula op de begraafplaats. De Voorzitter deelt mede, dat de rijksgoedkeuring is aange vraagd, doch deze is nog niet ontvangen. Op verzoek van de Voorzitter geeft de secretaris een toelich ting op volgno. 208 waaruit blijkt dat de reservering voor kapitaalsuitgaven kan worden verhoogd met ƒ50.600,—, zodat deze reserve per 1 jan. 1963 be draagt 139891,67. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna overeenkomstig de voorstellen van B. en W. beslo ten. 11. Rondvraag en sluiting. De heer Florussen zegt dat hij bij zijn buurman tijdens de ver huizing een gemeentewerkman heeft zien werken. Voorts vraagt hij wanneer de riolering bij de huizen in de Axelsestraat kan worden gelegd en vestigt hij de aandacht op putten in het weg dek en de trottoir in de Axelse straat en de Funtstraat. De Voorzitter zegt toe dezè drie zaken met de opzichter te zullen bespreken. De heer Verhelst zegt dat vorig jaar een nieuwe riolering is gelegd achter de huizen aan de noordzijde van het Veer, waarbij is afgesproken dat de weg later geteerd zou worden. De Voorzitter zegt dat het in derdaad de bedoeling is deze weg te teren. Gewacht moest worden tot de weg zich opnieuw vol doende heeft gezet. Ook dit zal met de opzichter worden bespro ken. De heer Faas vraagt of er woningzoekenden in de gemeen te staan ingeschreven. In de v. d. Baanstraat staat een woning al 9 maanden leeg. Hij is er geen voorstander van iemand te be lemmeren in zijn persoonlijke eigendommen, maar dat gaat zijns inziens te ver. De Voorzitter zegt dat er inge schreven woningzoekenden z,jO. Voor deze woning heelt zich .ut nu toe niemand tot de gemeente gewend. Er zal aandacht aan deze zaak worden geschonken. De heer De Feijter vraagt een onderzoek te willen inoteaen naar de voormai.ge woo.t.g Hoofdstraat 31 te Utnene. Er klachten over de benae uie uaar langzamerhand ontstaat. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. De heer De Feyier vraagt noe het staat met het voetpad bij de Kwakkel. De Voorzitter antwoordt dat hierover enkele besprekingen zijn geweest met de heer E. C. Denker, de pachter van het land waarover het pad loopt. Na liet laatste overleg zijn de bewoners van de Kwakkel naar de heer Denker verwezen. Nadien is er bij de gemeente niets meer over vernomen. Zonodig is de ge meente wel bereid sintels voor dit pad beschikbaar te stellen. De heer De Feijter vraagt of de vier nieuwe woningwetwonin gen al verdeeld zijn. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. Het zal nog wel en kele maanden duren eer de wo ningen gereed zijn. De heer Van Cadsand vraagt of er al iets bekend is over de herziening van het uitbreidings plan. De Voorzitter zegt dat de op dracht is verstrekt aan het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut te Middelburg. Nadien is er met dit bureau geen contact meer geweest. Er zal naar du stand van zaken worden geïnfor meerd. De heer Van Cadsand zegt dat de Muziekvereniging op het laatste bondsconcours te Oost burg een prachtig succes heeft behaald. Van verschillende zijden worden attenties aan de muziek bewezen. Hij stelt voor ook van gemeentewege een attentie te geven, waarbij hij het hoe en wat graag aan B. en W. wil over laten. Hij doet de suggestie in een uniform beschikbaar te stel len voor de vaandeldrager, nu de muziek een vaandel van de federatie krijgt aangeboden. De heer De Feijter zegt voor het voorstel en de suggesite te voelen. Het is een mooie presta tie van de muziek geweest. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van de heer Van Cadsand besloten. De openbare vergadering gaat hierna over in een besloten ver gadering voor het vaststellen van de notulen van de besloten vergadering van 22 april 1963. Na heropening en het uitspre ken van het dankgebed sluit de Voorzitter de vergadering. De raadsleden blijven bijeen voor een informele bespreking over het plan van G. S. van Zee land tot herindeling van de ge zien is er geen bezwaar deze meenten in Zeeuws-Vlaanderen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3