PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Vitaal en monter Dader van moord te Walsoorden gearresteerd Krachtige Kost voor het Kind! Snellere uitkering aan Nazi-slachtoffers uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop met de veelzijdige gebit en beenderstelsel Buurman legde bekentenis af KERKDIENST Pagina 2 L7E VRIJE ZEEUW Woensdag 3 juli -1963 TERNEUZEN Na ongeluk overleden Zaterdagnacht hadden nabij Terneuzen twee bromfietsers een aanrijding, tengevolge waarvan de 19-jarige J. de Wolf uit Axel een schedelbasisfractuur opliep. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is de jongen gister in de vroege morgen in het Juliana- Ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Verkoping: woonhuizen Door notaris Hoving werden gistermiddag in de bovenzaal van café „Du Commerce" in het open baar geveild ten verzoeke van de erven F. L. de Pauw het huis met erf aan de Juliana van Stolberg straat 37, groot 1.37 are. Koper werd de heer F. L. Ken- se te Terneuzen voor ƒ19.200. Ten verzoeke van de heer J. Deij te Rotterdam werd geveild het huis met erf aan de Tram straat 34, groot 1.61 are. Hiervan werd koper de heer J. W. J. Ruijten te Steenbergen voor 25.000. Verplaatsing: en uitbreiding brievenbussen Door de voortdurende uitbrei ding van de stad werd het dooi de directeur van het P.T.-kan- toor, de heer Poissonnier, nood zakelijk geacht dat in de z.g. nieuwe wiiken het aantal brie venbussen wordt vermeerderd of verplaatst, waardoor een betere verdeling wordt verkregen. Zo werd een brievenbus ge plaatst in de Silderdijkstraat en in de Hobbemastraat, terwijl de brievenbus in de Willem de Zwij gerlaan naar de Mauritsstraat aan de gevel van lunchroom Maurits is aanc -bracht. Daar nog geen borden zijn aan gebracht waarop de lichting der bussen zijn vermeld, laten wij deze, welke voor alle bussen ge lijkluidend zijn, ten gerieve van de omwonenden onderstaand volgen: Van maandag tot en met vrij dag: 4 uur, 8.30 uur, 15.15 uur en 17.35 uur. Zaterdags 4 uur en 10.30 uur. Terneuzense bejaarden maak ten een prachtige reis Bijna driehonderd Terneuzense bejaarden zijn gisteravond opge togen over de prachtige jaarlijk se reis, uit de bussen gestapt die hen gistermorgen om half negen naar Overmeire-Donek brachten. Burgemeester en mevrouw Rijp- stra maakten als ere-gasten ook ditmaal de reis mee. De tocht ging langs de kanaal- werken, zodat ook de oudere be woners van Terneuzen konden zien welke veranderingen er op til zijn. Velen hadden deze gigan tische werken nog niet in ogen schouw kunnen nemen, omdat de leeftijd voor hen een bezwaar is die grote afstand lopend af te leggen. In de „Vooruit" te Gent werd de koffie gebruikt. Een rondrit door de stad maakte indruk bij de bejaarden. Om half twaalf ar riveerde het gezelschap te Over meire-Donek voor een overheer lijke palingmaaltijd. Traditiegetrouw sprak hier de penningmeester, de heer J. I. de Waal, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de ere voorzitter burgemeester Rijpstra en diens echtgenote. Spreker bracht zeer veel dank aan de Terneuzense burgerij en de za ken die door royale bijdragen deze prachtige reis hadden mo gelijk gemaakt. Ook de collec tanten betrok de heer De Waal in al deze waarderende woorden, terwijl hij evenmin de Rode Kruiscolonne vergat. Hij deelde voorts mede, dat het morgen (héden 3 juli) 30 jaar is geleden dat het comité bejaardenreizen werd opgericht. Mr Rijpstra feliciteerde het be stuur met dit jubileum en prees de perfekte organisatie, die ieder jaar de reis kenmerkt. Ook de burgerij en de zaken werden door de burgemeester dank ge bracht. Het fraaie weer nodigde het 'gezelschap na de maaltijd de om geving te bekijken. Om half vijf vertrok men tiaar Lokeren en daar stond een uitgebreide kof fiemaaltijd te wachten. Daarna werd het tijd om weer naar huis te rijden. De terugreis ging via Zelzate, Sluiskil, Baandijk. Aan het ge bouw van de P.Z.E.M. stond de „Harmonie Teitieuzen" de be jaarden op te wachten. Op de markt werd door de hedr A. IJsebaert dank gebracht aan allen die door hun hulp deze prachtige reis hadden mogelijk gemaakt. Liefdadigheids Wandeltocht De Terneuzense jeugdraad or ganiseert ten bate van Kinder- herstellingoorden en Gezond heidskolonies een wandeltocht, welke a.s. zaterdagmiddag zal worden gehouden over 10, 15, 20 en 25 km. Het vertrek en het einde heeft plaats op de Markt, waar in ho tel Centraal de inschrijving voor deelname en de prijsuitreiking zal plaats hebben. Aan deze wandeltocht kan zo wel individueel als in groepsver band worden deelgenomen. MULO-examen Te Leeuwarden slaagde voor MULO-examen onze vroegere stadgenote Carla Bareman. 40-jarig ambtsjubileum. Op 29 juni j.l. was het 40 jaar geleden dat de heer J. Francoijs, technisch hoofdambtenaar le klasse, als monteur in dienst trad bij de N.V. P.Z.E.M. Ter gelegenheid van dit jubi leum had gistermorgen in dc ontspanningszaal van 't kantoor gebouw aan de Axelsestr. een intieme plechtigheid plaats, waarin de jubilaris werd gehul digd. Bij aankomst aan het P. Z. E. M.-kantoor werd de heer Fran- êoijs, die vergezeld was van echtgenote en naaste familie leden, ontvangen door de cere moniemeester de heer P. Kaij- ser. Na een welkomstwoord van de heer Kaijser gaf deze het woord aan de districtshoofd ingenieur R. A. M. Vis, die na mens bestuur en directie de jubi laris in zeer waarderende be woordingen toesprak en hem een enveloppe met inhoud over handigde. Na de heer Vis voerden nog het woord de heren J. Huser uit Middelburg namens „O. en O.", M. J. Nijssen namens de biljart club, J. Doornebos namens het district Hontenisse, C. Scheele, A. van de Brande en P. Kaijser namens het district Terneuzen. Allen getuigden van de pret- tgie samenwerking en de goede verhoudingen die in het district heersen, mede dank zij het min zame optreden van de jubilaris. Vele sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van een stoffelijke blijk van hun waarde ring voor de jubilerende chef. Nadat de heer P. Kaijser ook mevr. Francoijs in deze huldi ging had betrokken en haar een fraaie bloemenmand had aange boden, richtte de heer J. J. Fran- goijs namens de familie een dankwoord tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en de geschenken, waarna het gezelschap nog enige tijd in ge zellig samenzijn bijeenbleef. H. K. W.-splitsing ook in ka naalzone doorgevoerd In het gebouw van het Katho liek Maatschappelijk Centrum te Terneuzen had een vergadering plaats van de H. K. W. de Katho lieke Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus" om het door het bondsbestuur genomen besluit tot splitsing in drie afzonderlijke bonden, te bespreken en door te voeren. Hiertoe waren door de districtbestuurder, de heer G. van der Lee te Breda, oproepen gericht tot de besturen en leden der afdelingen Axel, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, West- dorpe en IJzendijke. Slechts weinigen hadden aan deze op roep gehoor gegeven, hetgeen zo wel door de districtsbestuurder, als door de voorzitter van de af deling Terneuzen, de heer F. Hagenaar, werd betreurd. De heer Hagenaar hoopte dat door deze splitsing in de Katho lieke Bond van administratief en commercieel personeel in de industrie, de Katholieke Bond van personeel in de handel en de Katholieke Bond van werk nemers in Bank- en Verzeke ringsbedrijf en administratieve kantoren nu ook A. R. K. A. en K. A. B. O. de weg hierheen zul len weten te vinden. Overigens vroeg de voorzitter zich af of wij in Zeeuws-Vlaanderen met deze dixan en uw wasmachine horen bij elkaar splitsing zo bijzonder gelukkig zullen zijn. Sommige afdelingen, vooral daar waar weinig handel- en industrie is en waar niet veel. Katholieken wonen, zijn niet groot. Het gevaar van versnip pering zit hier wel duidelijk in, maar zo merkte de voorzitter op, wij moeten de richtlijnen volgen en het belangrijkste is dal wij de nieuw-komers in verband met de stormachtige ontwikke ling in de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone, op de juiste wijze we ten op te vangen. Dat aan deze splitsing, die men zich voorstelt per 1 oktober door te voeren nog heel wat haken en ogen zitten, bleek wel bij de discussies. De heer Van der Lee gaf een indeling die men zich heeft voor gesteld en er als volgt uitziet: De afdelingen Sluiskil, Axel, Terneuzen en IJzendijke voor de INDUSTRIE komen on der Sluiskil. Voor wat de Bond voor de HANDEL betreft, het „hoofdkantoor" is Terneuzen en daaronder ressorteren de afde lingen Sluiskil, IJzendijke, Sas van Gent en Westdorpe. Ook de administratieve kan toren komen onder Terneuzen waarbij zullen aansluiten Axel, Sas van Gent, Westdorpe en Sluiskil. Gedurende de maanden tot ok tober, waarop deze splitsing in werking treedt, moeten de lo pende zaken behandeld worden terwijl ook de vele voorberei dende werkzaamheden moeten worden verricht. Voor dit laatste werden voorlopig besturen aan gewezen. Na 1 oktober zullen tijdens te beleggen vergaderin gen bestuursverkiezingen wor den gehouden. AXEL Bromfietser geslipt Dinsdagnamiddag om kwart over vijf reed de 62-jarige mevr. Kindt Thoon uit St. Janst.een met haar Solex bromfiets over de spoorwegovergang en kwam bij het inrijden van de Station straat te slippen waardoor zij kwam te vallen en met haar hoofd op de trottoirrand terecht kwam. Dokter Schiltman die de eerste hulp verleende constateerde dat mevr. Kindt een hersenschud ding had opgelopen en liet haar na de hulpverlening naar het ziekenhuis te Hulst overbrengen. Gecompliceerde aanrijding Maandagmorgen om 8.45 uur reed een vrachtauto, bestuurd door de heer H. H. D. uit Heeze, in de Prins Hendrikstraat in de richting Buthdijk, waar tussen twee uiterst rechts geparkeerd staande auto's een Volkswagen met aanhangwagentje niet uiterst rechts geparkeerd was. Bij het passeren moest de be stuurder uitwijken voor twee meisjes op de fiets, waardoor hij tegen het linkervoorspatbord van de Volkswagen terecht kwam, welke op haar beurt terecht kwam tegen de naast haar staande auto van de heer J. L. C. uit Axel, waarvan het linker achterspartbord werd bescha digd. Het gehele geval bleef bij ma teriële schade. BRESKENS Verkeersongeval Op dc kruising van de wegen BreskensGroede en Breskens-— Schoondijke, ontstond een aanrij ding tussen de wielrijdster L. van H. uit Breskens en een per sonenauto, bestuurd door J. C. V. uit Souburg. De wielrijdster stak op ge noemd kruispunt de rijksweg over en verleende geen voor rang aan de bestuurder van de auto. Zowel de personenauto als het rijwiel werden beschadigd. Dokter Van der Maas uit Bres kens, die eerste hulp verleende, constateerde bij de wielrijdster een lichte hersenschudding en vervoerde haar naar haar wo ning. HOOFDPLAAT Universitair Examen Aan de Landbouwhogeschool tc Wageningen slaagde voor het ingenieursexamen akker- en wei- debouw de heer A. P. A. Calon, alhier. Universitair Examen Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het ingenieursexaraen akker- en weidebouw de heer A. P. A. Ca lon, alhier. RETRANCHEMENT Veekeuring. Voor de provinciale veekeuring te Retranchement bestond maar een matige belangstelling. De aanvoer bestond uit 18 stuks. De kwaliteit was goed te noemen. De jury bestond uit de heren ir. Harmsen. J. de Rijke en Jos. Vos. De uitslag was als volgt: Eerste kalfskoeien: 1. Wietze, van J. P. Vercoutcren. Tweede kalfskoeien: 1. Emma, van J. Dekker. Derde kalfskoeien: 1. Walcema, Sijke, van P. J. Vercoutcren. Vierde kalfskoeien: 1. Marie, van J. P. Vercouteren. Oudere koeien: la. Johanna 30, van L. P. de Regt. lb. Marie 2, van P. J. Vercouteren, ld. Ju weel, van Iz. L. Basting. Kalfvaarzen: 1. Geertje 12, van L. I. Basting, 2. Catrien, van P. J. Vercouteren. Eenjarige vaarzen: 1. Grietje, van I. L. Basting, 2. Tjirkje o, van L. P. de Regt, 3. Marie 4, van P. J. Vercouteren, 4. Johanna 38, van L. de Regt. 5. Hilda 4, 'van P. J. Vercouteren en 6. Tjirkje 4, van L. de Regt. De prijs die door het gemeen tebestuur beschikbaar gesteld was werd toegewezen aan de kampioene Walcema Sijke, van P. J. Vercouteren. De jury sprak de hoop uit, dat de veecommissie alles in het werk zal stellen om de veekeu ring in volgende jaren doorgang te doen vinden. SLUIS Rijtoer bejaarden De jaarlijkse rijtoer voor ou den van dagen voerde dit jaar door midden Zeeland langs de Deltawerken. In Goes werd door het organiserend comité aan de deelnemers een koffie maaltijd aangeboden. Zoals ge woonlijk zorgde Apollo bij de terugkeer in Sluis voor een mu zikale ontvangst. Wegens de slechte weersomstandigheden had dit plaats in de raadszaal. Burgemeester Van Hootegem en de heer J. de Klei-, voorzit ter van het plaatselijk bejaar- dencomilé, brachten dank aan alle medewerkers en voor de verleende geldelijke bijdrage. Aanrijding Bij Rozenoord reed een perso nenauto uit Duinkerken tegen een lichtmast en kwam daarna terecht in een haag rondom Ro zenoord. Eén der inzittenden moest na verleende geneeskundige hulp naar de kliniek in Knokke wor den vervoerd, wegens een ern stige opgelopen hoofdwonde. De auto werd zwaar bescha digd. ZAAMSLAG Koninklijke onderscheiding. Maandagavond werd te zijnen huize aan de heer D. Bareman uitgereikt de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De waarnemend burgemees ter, de heer F. de Koeijer, die vergezeld was door de ge meente-secretaris, de heer J. W. Kusee, deelde mede dat deze onderscheiding hem werd toege kend voor zijn 40-jarig dienstver band op het landbouwbedrijf van de familie Dekker, thans staan de onder leiding van de heer C. Dekker, en tevens voor zijn werkzaamheden als voorzitter/' bestuurslid van de N. C. A. B. Hij sprak zich in waarderende woorden uit voor zijn trouw op Behalve een verantwoord gehalte vitaminen, hoogwaardige eiwitten e.a. nutriënten, bevat Liga een gehele' reeks mineralen voor een stevige ontwikkeling van In verband met de moord op de 17-jarige Marie L. Duerinck die zaterdag avond te Walsoorden werd vennoord en zondagmorgen in 'n greppel nabij de beton- fabriek J. Bleijenbergli- Ferket werd gevonden, heeft de Rijkspolitie te Kloosterzande in opdracht van de substituut-officier te Middelburg, mr J. L. An- dreae, gisternamiddag de buurman van de familie het bedrijf en voor zijn aandeel in het werk van de Chr. vakbe weging. De heer C. Dekker dankte de heer Bareman voor zijn ijver en plichtsbetrachting en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Ook namens zijn vader, de heer M. Dekker werd de jubilaris een dergelijke enveloppe aangeboden. Mevr. Bareman werd even eens in de huldiging betrokken. Zij ontving van mevr. Dekker n enveloppe met inhoud. De heer W. Faas sprak mede namens de mede-aanwezige be stuursleden Wieland en Kolijn woorden van gelukwens voor de verleende onderscheiding en woorden van dank voor al net- geen de heer Bareman voor de plaatselijke afdeling der N O. A. B heeft gedaan. De heren P. van Hoeve te Axel en J. Dieleman te Zaam- slag boden namens de Zeeuw- sche C. B. T. B. een oorkonde aan voor 40 jaren trouwe dienst en wensten hem geluk met de ver leende onderscheiding. Namens het hoofdbestuur van de N C. A. B. waren aanwezig de heren Den Hollander te Goes en de heer Minuaard te Kapelle. De heer Den Hollander sprak eveneens zijn waardering en dank uit voor het werk van de heer Bareman voor de vakbewe- gin£f. De heer Bareman bedankte de aanwezigen voor de belangstel ling en voor de geschenken. Na de plechtigheid bleven de •aanwezigen rog geruime tijd ge zellig bijeen. Gemeentelijke Badinrichting Gedurende de maand juni wer den in de gemeentelijke bad- inrichting 798 baden genomen. Duerinck, de 32-jarige C. A. M. Voet, gearresteerd. Deze beeft inmiddels een volledige bekentenis afge legd en is in het Huis van Bewaring te Middelburg opgesloten. ROUTINE-ONDERZOEK Evenals zeer vele anderen werd Voet door de politie ver hoord. Niet omdat dit allemaal verdachten zouden zijn, maar om eventuele getuigen te vinden. Ook Voet werd uitgenodigd zich bij de politie te melden, omdat men dacht dat hij als buurman wellicht inlichtingen kon geven. Al spoedig viel hij op door een weifelende houding en door be paalde verklaringen. De argwaan werd versterkt door het feit, dat hij kleine verwondingen in het gelaat had, welke schrammen, naar hij aanvankelijk verklaar de, had opgelopen bij een val van zijn bromfiets. Bovendien werd aan een wa terkraan bij de betonfabriek bloed ontdekt. Men ging van de (juiste) veronderstelling uit dat alleen iemand die op de fabriek werkte, kon weten dat'er op die plaats een kraan is. Tenslotte heeft V. een beken tenis afgelegd. De officier van Justitie in Middelburg, mr. Rosingh, heeft gisteravond in antwoord op vra gen medegedeeld, dat C. V. heeft verklaard, dat hij het meisje om het leven heeft gebracht na een woordenwisseling. Het meisje zou tegen hem een onprettige opmerking hebben gemaakt, toen zij 's avonds op weg was naar het huis van haar grootmoeder. V. heeft tegenover de justitie verklaard dat de verhouding tus sen zijn gezin en dat van de bu ren Duerinck niet best was. Bij de woordenwisseling werd V. erg kwaad. Hij wilde het meisje slaan. Zij is daarop ge vlucht in de richting van de plaats waar even later het mis drijf werd gepleegd. Op het weg getje heeft V. haar met stenen tegen het hoofd geslagen. Bij de worsteling die daar ontstond liep hij schrammen op zijn gezicht op, die gisteren mede aanleiding werden tot zijn aanhouding. Het meisje is op de weg ineengezakt en V. heeft haar daarna naar de greppel gesleept. Gisteravond om half zevén werd de omgeving van de plaats van het misdrijf hermetisch af gesloten en had een reconstruc tie plaats. Bij het onderzoek is tot dusver niet komen vast te staan of zij nog leefde toen V. twee zware betonblokken op haar wierp. De dader is afkomstig uit Hulst en werkte als chauffeur bij de firma BleijenberghFerket. Hij woonde sedert twee jaar op Walsoorden en is gehuwd. Hij heeft geen kinderen. Het slachtoffer van dit gruwe lijk misdrijf zal morgen na de plechtige kerkelijke uitvaart bij de kerk te Groenendijk worden begraven. .,s door MILLY GANZ in (Nadruk verboden.) Uit een zak van haar onder rok haalde de vrouw een doek tevoorschijn, die niet al te schoon was en haalde daaruit een dun, uitgebloed kindervingertje. Nog geen kwartier geleden was dat nog een onderdeel van haar veel belovende spruit geweest. Stomverbaasd keek Christen de vrouw aan. „Wat wilt u eigenlijk, dat ik daarmee doe?" De vrouw scheen erg verwon derd over die vraag. „D'r weer aannaaien, dokter! U bent im mers ook chirurg, niet? Er man keert niets aan!" Christen nam het door zaagsel bevuilde ding in zijn hand en legde het in de verbandschaal. „M'n beste vrouw", zei hij do- eerend, „denkt u nu werkelijk, dat men een dode vinger aan een hand kan naaien, als een mouw aan een jas? Uw zoontje kan gelukkig, ook met maar één duim, nog een flinke kerel wor den. Maar voor violist zal hij jammer genoeg niet meer deu gen". Er bleef de dokter niets anders over, dan het stompje dicht te naaien. Zwijgend, met opéénge- knepen lippen, keek de vrouw daarbij toe. De roodharige jon gen klemde de tanden opéén en gaf geen kik. De kleine operatie was al gauw achter de rug. Terwijl Christen zijn instrumenten opzij legde, prees hij de jongen: „Je hebt je prachtig gehouden, kereltje! Ga thuis nu een "beetje slapen, dan zal alles wel terecht komen! En u moet op zijn laatst morgen met uw zoontje weer hier bij mij terugkomen." De vrouw gaf geen antwoord verlegen stond zij naast de deur, met de jongen aan haar hand te draaien en scheen nog iets bp het hart te hebben. On zeker keek zij langs de dokter, de zonnige tuin in. Christen hielo haar een beet je op weg: „Wilde u nog iets?" „Eigenlijk jadat wil zeggen effin, ik zou u willen vragen, me het vingertje daar in die schotel te willen meegeven misschien dat dokter Glatt. men zegt, dat hij zo'n goede chi rurg is; ik had eigenlijk naar hem toe willen gaan, maar een buurvrouw zei, dat u goedkoper wasbegrijpt u!" Een secondelang stond Chris ten sprakeloos. Mechanisch nam hij het dode ding uit de glazen schaal en legde het de vrouw in de uitgestrekte hand. Onbewege lijk keek hij toe, hoe zij de afge hakte duim weer in de smerige lap draaide. Eindelijk, toen zij, tevredengesteld, naar de kruk van de deur greep om te gaan, ontwaakte hij uit z'n verstarring. Hij voelde, hoe het bloed hem ineens naar het hoofd steeg. On beheerst viel hij ineens tegen de verschrikte vrouw uit: „En zeg tegen mijn collega, dat hij u dan ook meteen maar een minder zwakzinnige kop op uw schou ders zet! Hier hoeft u niet meer te komen!" Woedend verliet hij de spreek kamer en met een knal viel de deur achter hem in het slot. Mila was in de keuken bezig met rapen schoon te maken. Zij schrok zo erg van de slag, dat het mesje uit de hand viel. Zij spitste de oren. hoorde de vrouw met haar jongetje bijna geruis loos door de gang gaan en een ogenblik later sloeg de huisdeur in het slot. Toen viel er een diepe stilte, ook uit de spreekkamer was niets meer te horen. Mila voelde, dat er iets gebeurd was, dat haar man eerst alleen ver werken moest en dus ging zij rustig door met het schrappen van de rapen. Even later zag zij hem in de tuin bij de geraniums knielen. Nu was hij er zeker overheen dacht zij en knikte te vreden. Zij had goed gezien: hij zijn bloemen vond Christen zijn rust weer terug de eerste verve lende ervaring in ziin praktijk was achter de rug. „Joost, heb je vergeten, dat je vandaag nu toch werkelijk dok ter Glatt moet gaan bezoeken?" Met het mesje in de ene hand en een raap in de andere, stond Mila vermanend voor het raam van de keuken. ..Dat hij naar de hel loopt!" Mismoedig kwam hij weer het huis in, trok zijn beste jas aan en ging op weg naar het huis van zijn collega. Na alles wat hij gehoord had, was hij ervan overtuigd, dat het bij dit ene beleefdheidsbezoek zou blijven. Ziin persoonlijke op vattingen evenals die van zijn beroep schenen totaal anders te zijn dan die van dokter Glatt. Maar hij zou zijn best doen, zo dat er tenminste een min of meer collegiale verhouding mogelijk zou zijn. Hoewel hij niet terug schrok voor een eerlijke strijd, was hij op niets zo zeer gesteld als op vrede. Bii de woning van dokier Glatt werd hij door een verpleegster met een witte kap binnengela ten. Een poos lang monsterde zij hem tamelijk onbeleefd. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 3 JULI 1963 GEREF. GEMEENTE (Frans Halslaaii) Terneuzen: 7.30 uur Ds. Suyker, van Krabbendijke. (Ingebruik neming kerkorgel.) TWEEDE KAMER ANVAARDDE AANVULLENDE BEGROTING VOOR 1963 De Tweede Kamer aanvaardde dinsdag zonder hoofdelijke stem ming een aanvullende begroting voor 1963 ten behoeve van snelle uitkeringen aan nazi-slachtoffers op grond van het Nederlands- Duitse financiële verdrag. Aangezien Duitsland de over eengekomen vergoeding van DM 280 miljoen getemporiseerd be taalt, werd voorgesteld 113.125.000 gulden voor directe uitkeringen aan nazi-slachtoffers (gelijk aan 125 miljoen DM) alsmede ƒ22.500.000,voor overige uit gaven ter voldoening van aan spraken op grond van het ver drag, op het budget 1963 te bren gen. De heer Smallenbroek (AR) bleek enigszins gerustgesteld door een toezegging van overleg met Kamerleden en deskundigen ten behoeve van een regeling voor schrijnende gevallen, met name voor ernstig invaliden tengevolge van de nazi-terreur. Het speet de heer Scheps (Arb.) niet in de gelegenheid te zijn een amendement in te dienen om het bedrag van 113.125.000,uit de schatkist aanzienlijk te verhogen. Hij verwachtte hiervoor geen al gemene bijval uit de Kamer. Bovendien, zo meende hij, zou minister Zijlstra het „neen" la ten horen, zonder dat hij daarvan ooit, als demissionair minister, enig politiek gevolg zou behoeven te vrezen. .„Dat „neen" zou het zelfde zijn als het brullen van een stervende leeuw", aldus de heer Scheps. „Ik had liever te doen gehad met een levende blaf fende hond", zo vervolgde hij. Schouderophalend zei de heer Scheps tenslotte: „Laten we de gordijnen maar laten zakken, de held sterft wel bij de laatste ac te". De heer Bakker (CPN) verweet de heer Slheps geen verhoging te hebben geëist en de heer Van Koeverden (KVP) vroeg om een schaderegeling voor boerenbe drijven die in de grenscorrecties vallen. Minister-President De Quay en de minister van Financiën de heer Z)jlstra gaven nog enkele toelichtingen. De Kamer ging nadien over in vergadering in comité-generaal. ROTTERDAMS METRO-„BLIKSCHERM;' WORDT OOK IN BELGIE TOEGEPAST Bij bouw van tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen te Zelzaete Bjj de bouw van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneu zen te Zelzaete, zal gebruik wor den gemaakt van het zogenaam de „blikscherm", dat door de af deling tunnelbouw van de-dienst gemeentewerken in Rotterdam is toegepast bij de bouw van d: metroverbinding. Het blikscherm, waarop de ge meente Rotterdam octrooi .heeft verkregen is ontwikkeld als èen methode om in de bouwputten het infiltrerende grondwater te keren. Met dit scherm dat in de grond wordt geheid heeft men in het metro-bouwdok op het eiland van Brienenoord zeer goede resultaten bereikt. Toepas sing van deze methode in de bouwput op de Coolsingel bleek minder succesvol tengevolge van de ongelijkmatige samenstelling van de grond. Een.N.V. in Zei- zate heeft nu licentie verkregen om dit blikscherm te gebruiken bij de werkzaamheden voor een tunnel in de nieuwe grote weg verbinding Antwerpen-Eekloo. Het Rotterdamse procédé is ook ctoor Rijkswaterstaat overge nomen ten behoeve van de bouw van het dok voor de Coen-tun nel in Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2