PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER RADIO EN TELEVISIE Oud-Axelaars bieden een klokje aan voor Axels carillon DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 2 juli 1963 TERNEUZEN VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid KLOOSTERZANDE RETRANCHEMENT IJZENDIJKE ZAAMSLAG AXEL 750 JAAR STAD Mulo-examens Bij de tc Goes gehouden Mulo examens slaagde voov het A-di ploma en hef Middenstandsdiplo ma mej. C. S. C. Notschaele te Terneuzen. Voor het A-diploma slaagden P, J. Dieleman te Hoek, mej, J. A. P. Dieleman te Terneuzen, A. L. Kaijser te Terneuzen en M. F. Dekker te Zaamslag, allen leer lingen van de Chr. Ulo-school, Grenulaan. 40-,jarig ambtsjubileum. x Gisteren herdacht de hoofdas sistent A van 's Rijks belastin gen A. de Groene, werkzaam op de afdeling controle ter inspectie der belastingen alhier, zijn 40- jarig-ambtsjubileum. Vaardige handen hadden de oantine van het Rijkskantorenge- bouw omgetoverd in een feest zaal, waar de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en enkele familieleden zowel door supe rieuren als door een groot aan tal collega's werd begroet bij monde van de heer R. Ramme- loo. die fungeerde als „ceremo nie-meester". Nadat de typiste, mej. Mar leen Jansen, mevr. De Groene bloemen had aangeboden werd de jubilaris gecomplimenteerd en op hartelijke en waarderende wijze toegesproken door de heer G. Kruishoop, hoofd van de in spectie der belastingen, die tevens mevr. De Groene in deze huldiging betrokken, o.m. op merkte dat de jubilaris slechts 2 standplaatsen had gekend, n.l. Sas van Gent waar hij 1 juli 1923 als kommies 2e klasse in dienst is getreden en sinds 1 juli 1946 Terneuzen. Namens het hoofdbestuur over handigde hij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Achtereenvolgens voerden nog het woord, de heer C. A. Hol, hoofdcontroleur A ter inspectie, namens de aanslagregelende ambtenaren, de heer M. P. Buter, commies-secretaris ter inspectie, namens het administratieve per soneel, de heer D. Mollema, hoofdassistent, die namens het gehele personeel tevens een fraai geschenk overhandigde en ten slotte door de heer Agten, na mens de ARKA. Ook laatstge noemde liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een stoffe lijke blijk van waardering. Nadat men enige tijd onge dwongen was samengeweest, sprak de heer De Groene zijn dankwoord uit, waarbij hij o.m. zijn erkentelijkheid betuigde zo wel jegens zijn superieuren als collega's voor de prettige wijze waarop het hem mogelijk is ge maakt zijn taak steeds met op gewektheid- te vervullen. Tweedaagse reis Hervormde vrouwengroep „Lydia". De Hervormde Vrouwengroep maakte vorige week haar jaar lijks tweedaags uitstapje. Om 6 uur werd via Perkpolder naar de eerste pleisterplaats Oisterwijk gereden waar in het bosrestau- rant „Groot Speijk" de koffie werd gebruikt en met het feest- treintje een rondrit door de prachtige bossen werd gemaakt. Over Den Bosch en Nijmegen ging het naar Berg en Dal, waar in hotel „Sterrenberg" de lunch werd gebruikt. Vervolgens werd naar Arnhem gereden, waar een uurtje werd gewinkeld en een bezoek ge bracht aan 't openluchtmuseum. Om 5 uur werd weer gestart naar Oosterbeek waar in pen sion „De Pietersberg" de warme maaltijd wachtte en tevens het logeeradres was. De volgende morgen werd na het ontbijt via Deventer en Zwol le naar Staphorst gereden, waar een kopje koffie werd gebruikt en vervolgens naar Giethoorn, het doel van de reis. Natuurlijk werd er met de punter gevaren door het schilderachtige plaatsje in de noord westhoek van Ove rijssel. De terugtocht ging over Zwartsluis, Zwolle en Amers foort naar Utrecht waar werd gepauzeerd voor de lunch. Na afloop hiervan was er nog gelegenheid om door de winkel straten te wandelen. De laatste stopplaats was Bre da, waar in het restaurant „Ma rianne" het warme maal werd gebruikt. Daarna ging het via Kruiningen weer op huis aan, waar het gezelschap om 11 uur weer behouden arriveerde. De dames kunnen met voldoening terugzien op deze prachtige reis. Receptie Rotterdamse Bank N.V. De Rotterdamse Bank N. V. herdenkt dit jaar haar honderd jarig bestaan. Dit was voor de directie aanleiding om behal ve in het hoofdkantoor te Rotter dam alom in den lande waar plaatselijke kantoren gevestigd zijn, een receptie te beleggen, voor een stijlvolle viering van dit eeuwfeest. Het personeel van de Bank kreeg in de loop van deze maand regionaal een feest avond aangeboden, waar het ge- (Adv.) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. voor vakantie en snipperdagen; 17.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van wegge bruikers; 18.00 Nws. en com ment.; 18.20 Act.; 18.30 Pianoduo en zangsol.; Lichte muz.; 19.00 Paulus de boskabouter; 19.10 Report. Tour de France; 19.15 Jazztrio en zangsol.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Hol land Festival 1963; Opera Fal- staff, uitgepoerd door Concertge- bouwork., Nederl. Kamerkoor en sol.; (In de le pauze: 20.45 Kaf en koren, wekelijkse notities. In de 2e pauze: 21.45 Sport;) 22.50 Nws.; 23.00 Lichte gram.; 23.30 Orgel- en pianospel: Lichte muz.; 23.55—24.00 Nws. WOENSDAG 3 JULI 1963 HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Dagopening; 7.20 Klas. muz.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 Lachte gram.; 8.30 Licht pianosp'el; 8.45 Meisjeskoor; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Tenor en piano: Volksliedjes; 11.00 Lichte gram.; 11.25 Omroepork.: Klas. muz.; 12.10 Licht ork. en zangsol.: Franse lichte muz.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Meisjeskoor en licht instrument, kwintet; 12.53 Gr., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Licht instrument, trio; 13.45 Klas. kamermuz.; 14.30 Gospel songs; 14.45 Lichte gram.; 14.55 Pianorec.Nederl. instructieve pianomuz.; 15.20 Van tonale naar atonale muz.: Belgisch pro- gr.; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Pianorec.: Nederl. pianomuz.; 17.15 Jazzmuz. uit Denemarken; 17.40 Beursber.; 17.45 Filmmelo dieën; 17.55 Het spektrum, lez.; 18.10 Mannenkoren en orgel; 18.30 Regeringsuitz.: R. V. U. Mu zikale act. en specialiteiten, door Hans Citroen; 19.00 Nws. en vveerpraatje; 19.10 Muz. van het Leger des Heils; 19.30 Radio krant; 19.50 Marsmuz.; 20.20 De lusthof van de abt, klankb. om kasteel Westhove bij Oostkapel- le; 20.50 Licht vocaal ensemble; 21.20 Holland Festival 1963: 13e Intern orgelimprovisatieconc.; 22.30 Nws. en SOS-ber.; 22.40 Avoatdoverd.22.55 Lichte gram.; 23.10 Bij de gratie Gods, klankb.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Klaarwakker: Gr., report., meded. en comment.; 8.00 Nws. en soc. strijdl.; 8.18 Lichte gram.; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Moderne orkestwerken; 10.00 Eén en al oor, lez.; 10.05 Mor genwijding: Lichte orkestmuz.; 10.35 Vrij entree, cabaretprogr.; 11.00 R,adio-Volks-Universiteit: Jeugd en natuurbescherming, door J. van der Ven; 11.30 Piano rec.: Klas. muz.; 12.00 Salonork. en zangsol.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Licht instru ment. septet; 13.00 Nws.; 13.15 Koorzang; 13.45 Hoog avontuur, lez, over bergen en bergbeklim mers; 14.00 Radio-kamerork. Moderne en klas. muz. Het mid- dagprogr. kan worden onderbro ken voor een rechtstreekse re port. van de Tour de France; 15.00 Trouwen met een vreem deling, toespr.; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Wegwijzer; Tips BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Programmaoverz.13.00 Nws.; 14.03 Promenadeconc.; 15.30 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; Symfonische muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Moderne muz.; 18.10 Lekenmoraai en filosofie; 18.30 Voor de sold.; 18.45 Uitslagen en standen in de Tour de France; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Moderne muz.; 20.15 Salonliederen; 21.00 Amusementsmuz.; 21.30 Recital; 22.00 Nws.; 22.15 Engelse volks- muz.; 22.35 Amusementsmuz.; 23.00 Nws.; 23.05 Jazzmuz.; 23.55 Nws.; 0.010.45 Voor de zeelie den. Televisieprogramma's NED. TV: 14.00 Eurovisie: Tenniswedstr. Wimbledon; 17.00 Jeugdjourn. de Verrekijker; 17.10 —17.45 Voor de kind.; 19.30 De graaf van Monte Cristo, tv-film (4); 20.00 Journ en weeroverz.; 20.20 Memo; 20.30 Dis-al, progr. van Zuid-Afrikaanse muz. en liederen; 21.15 Bob Verstraete in Japan; 21.35 Drie maal negen, tv-film; 22.05 Even thuis: Licht progr.; 22.30 Dagsluiting; 22.40 Journ.; 22.45—22.55 Filmverslag Tour de France. VLAAMS BELG. TV: 15.00— 17.00 Afwisselend: Eurovisie: report. Tour de France en re port. uit Wimbledon: Tennis- kampioensch.; 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Ripcord: Insuline voor Cynthia, tv-feuill.; 19.55 Weerpraatje; 20.00 Journ.; 20.20 Eurovisie: Filmverslag Tour de France; 20.30 Schipper naast Mathilde: de avonturen van kapi tein Mathias, tv-feuill.; 21.10 Morgeneen student in huis, film-document, over drie univer siteiten: Gent, Leuven en Brus sel; 21.50 Levende folklore: Afri kaanse dansen; 22.25 Journ. zeischap van "Tm Kan met het A. B. C.-cabaret optrad. In Terneu?"" werd het kan toor waarin de Bank thans haar behuizing vindt, gebouwd in 1919. Het is gelegen op de hoek van de Nieuwstraat Korte Kerkstraat en heeft dit stadsge deelte door de fraaie vormgeving van het gebouw steeds een apart cachet verleend. Oudere Terneuzcnaars zullen zich nog weten te herinneren hoe de in deze buurt gevestigde Nationale Bank werd overgeno men door de Rotterdamsche. Het eerste was toen in een klein gebouwtje gevestigd in de nabijheid van het huidige pand. In de jaren '58 en '59 bleek de clientèle van de Bank zich zó te hebben uitgebreid, dat er be hoefte bestond aan vestiging van correspondentschappen te Sas van Gent en Sluiskil. De huidige directeur van het kantoor Terneuzen, mr. K. J. Glaser, en de procuratiehouder de heer A. Will recipieerden na mens de hoofddirectie maandag middag in één der zalen van het hotel Rotterdam. Bevriende relaties hadden de zaal een feestelijk aanzien ver leend, door het zenden van prachtige bloemstukken. Er wa ren ook geschenken en schrifte lijke gelukwensen. Behalve deze waren er natuurlijk de cliëntèle, vertegenwoordigers van bedrij ven, handel en nijverheid, van gemeentelijke en rijksoverheid, buitenlandse relaties, particulie ren en vertegenwoordigingen van andere Bankinstellingen, die hun beste wensen kwamen aanbie den. De Terneuzense directie kan dan ook terugzien op een ge slaagd herdenken, in de weten schap, dat de Rotterdamse Bank N. V. ook voor Terneuzen .tot een begrip geworden is. Belgische onderscheiding. Baron H. A. A. Collot d'Escury, Kamerheer in buitengewone dienst en voorzitter van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, is benoemd tot offi cier in de Kroonorde van België. De versierselen, behorend bij deze onderscheiding, zijn hem gistermiddag door de Belgische ambassadeur in Nederland, ba ron F. X. van der Straten Wail- let, in diens ambtswoning uit gereikt. Evangelisatie-campagne De evangelisatie-campagne te Retranchement werd besloten met een samenkomst in de Ned. Hei'v. Kerk. Spreker was ds. J. B. van Mechelen uit Oostburg. Het kerkkoor uit Nieuwvliet ver leende zijn medewerking. Ds. G. M. C. de Vries te Retranchement sprak een slotwoord, waarin hij de campagne bijzonder geslaagd noemde. De voorgaande dagen werden eveneens in de Ned. Herv. Kerk samenkomsten gehouden met als sprekers ds. M. den Boer uit Zaamslag, ds. W. S. Hugo van Dalen uit Oostburg, ds. L. v. d. Molen uit Cadzand, ds. W. F. Praas uit Breskens, ds, L. Spaans uit Breskens en ds. G. M. C. de Vries te Retranchement. De diensten werden toen opgeluis terd door de kerkkoren van Sluis, Retranchement, Breskens en Cadzand. Elke dag werden in de Chr. Evang. Kerk kindersamenkom sten gehouden waarbij mevr. J. A. M de Vries te Retranchement en mej. Gré v. d. Molen uit Cad zand de leiding hadden. Voor de oudere jeugd was er zondag een contactsamenkomst, die geleid werd door ds. Joh. Brezet te Nieuwvliet. Pols gebroken. De bejaarde weduwe H. had het ongeluk in de kelder te val len, waarbij zij de rechterpols brak. Raadsvergadering. Vrijdagavond kwam de raad van IJzendijke in vergadering bijeen. Aan het ontwerpbesluit van G. S. tot herziening van de be zoldiging der wethouders kon de heer J. Ch. Cornelis zijn stem niet geven. Hij vindt het wet houdersambt in een kleine ge meente meer een ere-ambt en vindt het actieve werk van de wethouders niet zo groot. Verder zou hij graag zien dat er een betere taakverdeling was. De heer Pr. van Hijfte zou het zich niet durven permitteren om het voor dit salaris te doen. Er wordt dikwijls een beroep op de wethouders gedaan, ook door diverse organisaties. Het verlies op het eigen bedrijf plus gebruik auto is niet gering. Burgemeester Ficq ziet het ook niet als een ere-ambt. B. en W. komen regelmatig in verga dering bijeen, aldus de voorzit ter, en zegt dat de uurvergoe ding zeker bescheiden is. Ver der is een wethouder zeker een vraagbaak voor velen. Ook wordt er van hen verwacht dat zij met alles op de hoogte zijn. Hij vindt een verhoging tot 1600,zeker gerechtvaardigd. Het voorstel wordt aange nomen met de stem van de heer Cornelis tegen. Op voorstel van B. en W. zul len twee hi.jslieren worden ge kocht voor het afhalen der op bouw van de vuilnisauto. De voorzitter deelde mede dat het meubilair voor de raadszaal is besteld. Wanneer men bij de hiervoor gevormde pot van 13.900,nog 600,voegt kan ook de burgemeesters-, secre taris- en opziehtérskamer van nieuwe meubelen worden voor zien. In de rondvraag drong de heer C. Geernaert aan op het plaat sen van een lichtpunt op wijk Rodenhoek. Aldus werd besloten. Dodelijk verkeersongeval Gistermorgen omstreeks 10 uur kwam de 69-jarige heer J. Wisse, wonende in de Noord straat alhier, vanuit zijn woning via de Stoof- en Polderstraat op zijn rijwiel bij het kruispunt van de drukke verkeersweg Terneu zen—Perkpolder, dat hij overstak in de richting van Plein West, niet lettende op het verkeer. Op hetzelfde moment naderde uit de Veerstraat een met kolen geladen vrachtauto van de firma Fokke, gevestigd te Goes en Ter neuzen. Hoewel de chauffeur van de vrachtauto, het gevaar bemer kende, uit alle macht remde, kon hij niet voorkomen dat de heer W. in aanraking kwam met de vrachtauto en links van de weg op het trottoir terecht kwam en bloedend werd gewond. Een juist passerende Belgische arts, de zwaar gewonde heer W. ziende, verklaarde dat deze er ernstig aan toe was en onmiddel lijke geneeskundige bijstand dringend noodzakelijk was. De inmiddels gewaarschuwde dokter Elenbaas was direct aan wezig en liet de heer W„ na voorlopig verbonden te zijn, per ambulance-auto naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen ver voeren waar de heer W. een paar uur later aan de bekomen verwondingen is overleden. Door het hard remmen van de chauffeur van de vrachtauto kwam deze dwars over de weg tot stilstand, waarbij een grote partij kolen op de rijweg werd verspreid. Hierdoor werd de weg gedeeltelijk geblokkeerd en werd 't verkeer tijdelijk geregeld door de Rijkspolitie en de Wegen wacht tot de rijweg weer vrij was. AJs voorzitter van de oud-Axelaars sprak de heer P. A. Dregmans, raadadviseur aan het ministerie van Defensie, tijdens de zaterdag op het stadhuis te Axel gehouden officiële ontvangst van de reü nisten, onderstaande rede uit, waarbij Iilj symbolisch een klein zilveren klokje voor Axels carillon aanbod als geschenk van de oud-Axelaars In Chicago heeft een 19- jarige negervrouw het leven aan een vierling geschonken, allen meisjes. Moeder en babies ma ken het best. Mijnheer de burgemeester, mijne heren wethouders, burgers en bur geressen van de goede stad Axel. Dat het gemeentebestuur, de oud-Axelaars heeft uitgenodigd om het feest „Axel 750-jaar stad" mee te vieren en hen ter gelegen heid daarvan officieel ontvangt, wordt door hen bijzonder op prijs gesteld en zij allen zijn U daarvoor dankbaar. Bijzonder dankbaar ben ik per soonlijk, omdat mij de eer te beurt valt hun woordvoerder te mogen zijn. Dit te meer waar volgens mr. Petrus Dieleman in zijn „De herkomst van de bevolking van het land van Axel" eerst in 1749 een Dregmans in Axel is ge boren en gedoopt. Er zijn zeer zeker onder de aanwezigen repre sentanten van oudere Axelse ge slachten. Dat zü hun oudere rech ten hier thans niet geldend ma ken, waardeer ik. Wanneer men zich opmaakt om in Axel te gaan feestvieren komen als vanzelf beelden uit de kinder jaren naar voren en doemen her inneringen op aan verhalen die men van ouders en grootouders, van een praatgrage tante of een historisch geïnteresseerde oom heeft gehoord. Staande tegenover U, meneer de burgemeester, groeperen die beel den en herinneringen zich als het ware om de burgemeesters van vroeger en nu. Ik beperk mij vandaag hoe aanlokkelijk het ook is zich in de 50-jarige geschiedenis te verdie pen tot de laatste 75 jaar. Uit de verhalen komt dan aller eerst naar voren burgemeester Quarles van Ufford, regent van de oude stempel, wonend waar nu VisserKoole is gevestigd en waar omstreeks de eeuwwisseling de winkel van Gast was, die het pand voor ƒ2000 kocht van burgemees ter Quarles. Deze burgemeester reed in een eigen equipage met koetsier en palfrenier, in welke de laatste kwaliteit de latere post bode Jan Eekman dienst deed. De Noordstraat was een deftige straat, waarin de kinderen niet mochten spelen; dat gebeurde in de Molenstraat, de Kerkdreve en het achterommetje. De volgende burgemeester, grootvader Oggel, tevens grossier, reed nog wel in een eigen rijtuig, een Engelse buggy, doch hij men de zelf zijn paard, al droeg dit dan een zilveren bit. Wilde deze bur gemeester met een koetsier rijden in een 4-wielig rijtuig, dan moest hij zich, evenals de andere notabe len ik denk aan de wethouders van zijn dagen grootvader notaris Dregmans en Lemaitre laten rijden door de stalhouders Van Dixhoorn en later Jan Scheele of de familie Wiemes. Het is in die tijd, dat: meester Verbrugge de historische woorden sprak: „Wie mes, rijdt langzaam, ik geniet." Als er sneeuw ligt, rijdt groot vader Oggel zijn arreslee, het paard getooid met sierlijke plui men en klinkende bellen. Andere burgemeesters doemen op: Huizinga, een eersteling van hen die uit de middenstand door poli tieke activiteit tot het burgemees tersambt word geroepen; de eer ste „full-time" burgemeester. Een vooruitstrevend man, al verwissel de hij later Terneuzen voor Axel, hetgeen onze ouders hem nimmer hebben vergeven. Was hij als bur gemeester van Axel geporteerd en actief werkzaam t.b.v. de oprich ting van een Christelijke H. B. S. te Axel, burgemeester van Ter neuzen geworden bewerkstelligde hij dat aldaar op korte termijn een Rijks-H. B. S. tot stand kwam, het geen velen van ons noodzaakte jarenlang dagelijks heen en weer té treinen of te fietsen. Don Hollander, vorstelijke figuur in kinderogen, een ware burger vader, speciaal zoals hij rich „ma nifesteerde" in de woelige dagen tóen in het begin van de eerste wereldoorlog Axel overstroomd werd door Belgische vluchtelingen; een burgemeester met een lieve burgemeestersvrouw, die zelfs ver droeg dat haar zonen met hun vriendjes ketelmuziek maakten met pannen en deksels onder haar raam. Blok, evenals Den Hollander voortgekomen uit ambtelijke kring, een minzaam mens, wande lend in Axel's straten; alleen zijn Groenendaler was de gezworen vijand van vele andere honden. Smallegange, drager van oen goed Zeeuwse naam, doch alleen als representant van de onder drukking vermeldenswaard in deze reeks; Van Oeveren, door het verzet van dominee burgemeester ge worden, actief in de wederopbouw en de uitbouw van Axel. En thans U burgemeester Van Djjke, weliswaar geen Axelaar, maar toch, evenals uw voorgan ger, Zeeuw en deze burgemeester rijdt zelf zijn auto. Heeft onder burgemeester Den Hollander de eerste uitbreiding van Axel „buiten, de wallen" 'plaatsge vonden, onder het voortvarend bestuur van de volgende burge meesters en gemeenteraden, is daarna Axel wezenlijk van karak ter en structuur veranderd. Veel van het eigene is verdwenen. Jammer? Enerzijds ja, want veel van het romantische ouderwetse is overgegaan in de nieuwe koele zakelijkheid. Anderzijds neen, want Axel heeft bewezen geen dode stad te zijn, want een stad die leeft bouwt aan zijn toekomst. Daarom is het silhouet van Axel gewijzigd. Dit silhouet staat ge grift in onze herinnering. Want jarenlang hebben wij het, veelal onbewust, gezien wanneer we van of naar school, van of naar ons werk,, liepen omfietsten. Axel is gegroeid buiten zijn wal- len. Dit te constateren en te stel len is geen nieuws. Immers op het programma van de festivitei ten en demonstraties rijn twee wapens van Axel vermeld. Het oude van een ommuurde stad met drie torens en twee vaandels en het ons zo vertrouwde: Axel sleu telstad. Dit reeds in 1817 bevestig de wapen is voor verleden en toe komst bijzonder zinvol. De chevron herinnert aan het edel geslacht 'van Cistelle, heren van Axel en Zuiddorpe. De drie kleine sleutels geven er getuigenis van dat de oude heer lijkheid, stad met eigen rechten is geworden. De leeuw uit het Gentse wapen bewijst de band met Vlaanderen. De twee grote sleutels, het oor spronkelijk wapen van Axeler Am bacht vormend, dat in 1565 door Philips II (van wie we anders wei nig goeds vernemen), met Axel onder één bestuur werd verenigd, bewijzen dat stad en land één rijn. De Sint Jacobsschelpen, de tro fee welke Joost van Gistelle als reiziger naar het Heilige Land mocht voeren, bewijzen dat hij daarbij door Axelaars zal zijn ver gezeld. Het wapen als geheel legt er getuigenis van af dat Axel reeds vroeg geen in zichzelf besloten stad meer is geweest, doch altijd heeft open gestaan zij het soms node voor invloeden van buiten en het contact daarmede niet heeft geschuwd. door MILLY GANZ 10) (Nadruk verboden.) „Daar hebt u bijvoorbeeld de rijke Spengelman. Die heeft het zo ver gebracht, dat hij nu vier huizen bezit, doordat hij mensen die in nood geraakt zijn meest al alleenstaande vrouwen op een huichelachtige, geraffineerde wijze van hun huis en bezit wist te beroven. Maar die aartsschelm zit in Gods huis op de eerste rij en verbergt het spitse roofdie- rengezieht achter zijn hoed, als hij, veel langer dan wie ook, zit te bidden. Maar voor zijn hele godsdienstigheid geef ik geen cent. Boze tongen bezweren, dat hij na vier glazen wijn over onze mooie kerk spreekt als over die „bidsehuur". Maar omdat hij zo dikwijls in die „bidsehuur" zit, vindt hij altijd weer goedgelo vige mensen, die hem op een goedkope manier aan een nieuw huis helpen. Zo zijn ze hier nu eenmaal in de gemeente - vroom en rechtschapen is vóór alles degene, die men op zondag open lijk ziet bidden! k weet er alles van, want mijn kerkstoel heeft mij het baantje van nachtwaker bezorgd. Wat zegt u daar wel van, dokter?" Christen zei helemaal niets. Hij was klaar met de behande ling van de vinger en stuurde de waggelende nachtwaker maar zo gauw mogelijk weg. Toen de deur zich achter de man had gesloten, zette hij de vensters wagenwijd open om de jeneverlucht en de achterklap naar buiten te laten. Zwaaiend met een grote handdoek liep hij kriskras door zijn heiligdom. Dat hij daarbij een gipsen eskulaap tegen de grond gooide, deerde hem niet integendeel! Volgens hem was dit sieraad van zijn schrijftafel een ontsporing van de goede smaak van zijn vrouw, die meende, dat ieder vertrek, waar in haar man werkte, de kentekenen van zijn beroep moest dragen. Zij was ook zo trots op haar dokter! Hij hoefde nu gelukkig nog maar één pro bleem van die aard op te lossen: de pijnloze verwijdering van de wandspreuk, die in rode en blauwe letters sinds gisteren de wachtkamer sierde en die tot tekst droeg: „Leer lijden zonder te klagen". Gedurende die stille bespie gelingen had de dokter zijn spreekkamer behoorlijk gedesin fecteerd. Nu deed hij een beetje aarzelend de deur naar de wacht kamer op een kier open en keek naar binnen maar de leegte van de kleine ruimte gaapte hem tegen. „Dat haal je de koekoek!" mopperde hij teleurgesteld voor zich heen. „Met die idiote spreuk tegen de muur! Als er patiënten gekomen zouden zijn, zouden ze ook wel weer het hazepad geko zen hebben!" Met een zuchtje gleed hij in zjjn oude jas „van het jaar nul" en kuierde de tuin in. Mila liep daar al tussen de perken te wandelen. Zij leek erg tevreden, alsof mijnheer haar ge maal vandaag al sommen geld verdiend had. Toch kan ik iets van haar le ren, dacht Christen en probeerde er eveneens goedgemutst uit te zien. De tuin was niet groot, maar hij was werke);;k erg aardig. Hij was omgeven door hoge muren, zodat men veilig verborgen was voor nieuwsgierige ogen. Als men op bankjes naast de vlier struik zat, kon men zich gemak kelijk verbeelden, in een groene kamer met een blauw geschil derd plafond te zijn. Het duurde niet lang, of ook Christen was weer helemaal ver geten, dat hij nog altijd volko men werkloos was. Hij. knielde met Mila 'bij de geraniums neer In sterkere mate dan vroeger is de innerlijke en uiterlijke groei de laatste tientallen jaren geweest, toen Axel wezenlijk is gegroeid buiten zijn wallen. Axel heeft nu een bos, een villawijk. Ons kreek je, met één badhokje voor de heren Kruysse, Bom, Jens en Dregmans, is een modern zwem bad geworden. Axel van vroeger... en wij zien: De Markt met de Nederlands Hervormde pastorie en zijn bewo ners, de visafslag, het brandspuit- huis; de Noordstraat als een def tige straat; de burgemeesters met hun veld wachters in de straten en de marechaussee te paard langs aller Heren wegen; de meesters en de bovenmees ters in de school op de Armendijk, in Nieuwstraat en Schoolstraat, en wij graag daarbuiten als het ge lukt was „achter d'aage te lopen", onze vrijheid demonstrerende met de kreet tot een binnenzittend vriendje „Bram kom eruut dan krieg je een boteram mee suker"; 't verloren hoekje, de Kaaiwallc, t Gat van Dirk de Blaay in Axel, de Buthdijk, de Verkorting en 't Kreekje daarbuiten; Concordia met meester Minjon of Blansaert, de werklieden-mu- riek en zangvereniging van Maar ten Marjjs, Hosanna van Piet Brakman concerterend op de markt of een stille avond met een harmonicaspeler op het Plaatje of in de oude stad. Zo komen de beelden bij deze reünie. Beelden van feesten in Axel: 100 jaar onafhankelijkheid; anti-annexatiefeesten; 350 jaar bevrijding van het Spaanse juk; bevrijdingsfeesten. Het zjjn helle uitschieters in oplichtende herinneringen. Daarom, meneer de burgemees ter, zijn de oud-Axelaars graag vandaag hier gekomen, om de jaardag van Axel mee te vieren. In de korte schets van uw voor gangers zagen wij de wisseling dei- tijden, de veranderingen, de evplu- tie in stad en land van Axel als het ware geïncorporeerd. De tijden veranderen en wij met hen, zegt het spreekwoord. De burgemeester met eigen équipage is na die met het tweewielig eigen rijtuig, de te voet gaande en per fiets rijdende burgemeester, nu ge worden de burgemeester met een eigen auto. Moet ik nu wensen dat Axel zó groot zal worden, dat de burgemeester van Axel even als die van Den Haag s rij den zal in een grote dienstauto met chauffeur? Dan zou de geschiede nis zich, weliswaar aangepast aan de vooruitgang, toch herhalen. Onze wensen, meneer de burge meester, gaan echter niet in de richting van een zeer groot Axel, want dan zou er van ons Axel weinig zijn overgebleven. Wel gaan onze wensen naar een door God rijk gezegend, harmonisch groeiend, welvarend Axel. waarin gelukkige mensen wonen, een Axel waarin (naar het oud-testa- mentische woord) de zonen zijn als planten, hoog opgegroeid in hun jeugd, de dochters als hoekstenen zijn gebeeldhouwd als voor een paleis, de winkelen vol zijnde, de ene voorraad na de andere uitge ven, de kudden bij duizenden wer pen en bij tienduizenden op de hoeven vermenigvuldigen. geen inbreuk, geen vlucht, geen geschreeuw is op de straten. Wij zullen echter niet met een wens volstaan, doch willen U te vens een geschenk van ons allen aanbieden. Men vraagt een jarige om een verlanglijstje. Nu is uw verlang lijstje een symptoom van de tijd. Vraagt het bruidspaar aan familie en kennissen tegenwoordig om gezamenlijk mee te werken om tafelzilver, tafel Gero, in de ge wenste aantallen en soort te ver krijgen; de wens van Axel gaat uit naar een door velen gezamen lijk geschonken carillon. De oud-Axelaars willen daaraan graag een klokje bijdragen. Aan gezien de door ons te schenken klok nog niet gereed is (en ook de vraag openstaat of het gehele carillon er zal komen), mag ik U hierbü namens een aantal oud- Axelaars, symbolisch, een klokje aanbieden. Aan de gemeente-ont vanger zal ik het bedrag dat uit eindelijk zal zijn bijeengebracht en dat momenteel ƒ1170 bedraagt, overmaken. Op het. klokje is gegraveerd: Carillon Axel stad 1213—1963 De oud-Axelaars. De oude band, bleef steeds in stand. Gaarne zouden wij zien dat t.a.t. op „onze" klok in de beiaard, een zelfde randschrift zou worden ge steld. Moge voorshands de tafelbel een plaats en functie krijgen in het huis der gemeente en moge latei- de klok van de oud-Axelaars van uit de stadhuistoren haar wellui dende functie vervullen harmo nisch samenklinkend met de klok ken geschonken door de huidige bewoners van stad en land van Axel, symboliserend dat allen één zijn in genegenheid jegens „hun" Axel. De oud-Axelaars maken het ge dichtje tot het hunne, dat een van mijn oud-ooms, die ca 100 jaar geleden naar Amerika ver trok, vandaar aan zijn moeder zond: Van al de landen op deez' aard Is Zeeland mij het meeste waard Dat land zo rijk aan zegen Vegeten zal ik nooit dat land Gelegen aan der Schelde strand om ze te stekken. Zij stelden zich voor, hoe de zelf getrokken planten het volgend jaar voor alle vensters hun rode pracht zouden laten stralen en het ver weerde huis een vriendelijk uit zien zouden geven. „Ik denk dat ik uit de oude kisten en ruiten die er nog staan een broeibed maak", zei de dok ter royaal. „Dan zul je eens zien, hoe ze allemaal opschieten! En als mest zal ik juffrouw Schneiter om wat kippenmest vragen. Mooi, dat men patiënten heeft, van wie zoiets kan krij gen. Dat wil zeggen: duivenmest zou eigenlijk nog beter zijn. Wat denk jij, Mila?" Kippen- en duivenmest van jufrouw Schneiter! Mila kon niet eens direct antwoord geven, ze moest daarom lachen en plotse ling legde zij haar armen om het hoofd van haar man en kuste hem, toen zij weer een beetje tot zichzelf gekomen was, alle verdere tuinbouwkundige ge leerdheid van de lippen weg. Stralend stond de zon in de oude tuin en een kleine hagedis met groene rugschilden keek met zwart-blinkende oogjes van de muur naar beneden op het jonge geluk van dokter Joost Christen. Na het eten kwam er een vrouw met haar jongetje van acht jaar de spreekkamer in. 't Was een ventje met rode haren en hij zag zo bleek, dat zijn tal rijke zomersproeten scherp tegen de witte huid afstaken. Zijn hand die met lappen omwikkeld was beefde. (Wordt vervólgd.) 'k Heb daar veel goeds verkregen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2