LAATSTE NIEUWS Marjolin waarschuwt voor infiltratie in de E.E.G. Uit Libanon verdwenen Brits journalist is achter het ijzeren gordijn Oe Thant op doorreis naar Hongarije even op Schiphol Dedankbetuiging van de Paus aan Chroesjtsjov Het weer Italië laatste etappe van president Kennedy's Europese reis Incident in Niassaland Huisvrouw doet 'verrassende vondst in keuken WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ffM&ktriag 14 Abonnement: Temeuzen DINSDAG 2 JULI 1963 19e Jaargang No. 5951 NIEUW SPIONAGE- SCHANDAAL OP HANDEN IN ENGELAND Philby waarschuwde Guy Burgess en Donald MacLean voor Britse geheime dienst VERENIGDE STATEN WIJZEN RUSSISCHE DIPLOMAAT UIT Op beschuldiging van spionage BABYLIJK IN PLASTIC ZAK GEVONDEN Zwakke wind E. E. G.-LANDEN VERLAGEN TARIEVEN ULBRECHT HELD VAN DE SOWJET-UNIE Rechtstreekse reportages bezoek president Kennedy aan Italië RELLETJES IN MERKSEM (Antwerpen) OM DE TAALKWESTIE LANDBOUWERS DEMONSTREREN IN AVIGNON Oiraeteur-Hoöfdredaeteur I. van He Sande Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adresSmidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand fz.—: per week 4S et T ,ncc?*- nr« 9 ot. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 el» mmnwrm per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgëën handels, advertenties): 5 regels 'ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrwr Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. De vice-president van de com missie der Europese Economi sche Gemeenschap Robert Mar jolin heeft gisteren in Brus sel verklaard dat maatrege len moeten worden genomen om een halt toe te roepen aan de inflationistische tendenties in de gemeenschap. Hij drong ook aan op stappen die het herstel van het evenwicht op de Amerikaan se betalingsbalans kunnen be werkstelligen. Marjolin gaf op een perscon ferentie een uiteenzetting over de voorstellen van de E. E. G.- commissie voor monetaire en financiële samenwerking binnen de „zes". „Er is niets „supra nationaals" in deze voorstellen, maar als ze door de minister raad van de E. E. G. worden aanvaard kunnen ze leiden tot een veel nauwere samenwer king", zo verklaarde hij. De betalingsbalans van de ge- ntd .een en en en en lin sedert 1958 voortdurend een batig saldo aangewezen. Hij zei echter met vreugde te hebben opgemerkt dat het overschot in Een 36-jarige hulsvrouw te Amersfoort deed gisteren een verrassende vondst in haar keu ken. Ztf ontdekte daar, dat het mogeljjk ls met de nieuwe Cali fornia Ossestaartsoep binnen 10 minuten een bordje soep klaar te maken, waarvoor zelfs de méést verwende fijnproevers alleen maar complimenten heb ben. Ook kunt zo'n plezierige ontdekking doen door vandaag nog een paar pakjes van deze verrukkelijke soep in huis te halen. Eet smakelU k 1961 en 1962 aanzienlijk kleiner is geworden. Van 1958 tot 1960 bedroeg het algemene overschot ongeveer 2,5 miljard dollar per jaar; in 1962 was het gedaald tot 700 miljoen dollar. „Dit is een stap in de goede richting", zei Marjolin, „maar het moet niet te vlug gaan of te ver". Hij deel de nog mede dat de Verenigde Staten in 1962 een tekort op hun algemene betalingsbalans had den van 3 miljard dollar. De belangrijkste voorstellen van de E. E. G.-commissie voor monetaire samenwerking bin nen de ,zes" zijn: 1. Oprichting van een comité van gouverneurs van centrale ban ken waarbinnen overleg plaats vindt over de hoofdlijnen van de politiek der centrale ban ken. 2. Oprichting van een commissie voor de begrotingspolitiek die een onderzoek zal instellen naar de nationale begrotings politiek der landen en de in vloed daarvan zal bestuderen op de economische ontwikke ling van de gemeenschap. 3. Overleg tussen de leden voor dat zij belangrijke besluiten nemen op het gebied van de internationale monetaire poli tiek. 4. Overleg binnen de bestaande monetaire commissie van de E. E. G. indien een van de leden van plan is 'n beroep op het internationale monetaire fonds te doen om een tekort op zijn betalingsbalans te be strijden of aanzienlijke finan ciële hulp te verlenen aan derde landen. News Week meldt dat Enge land op het punt staat verrast te worden door een nieuw spio- nageschandaal. De Russen zouden volgens het blad nauwkeurige technische ge gevens in handen hebben gekre gen over Amerikaanse wapens, waarover in het afgelopen jaar gesproken is bjj het overleg tus sen de Verenigde Staten en En geland. a Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat zestig men sen terecht zullen staan in ver band met de anti-Chinese rel letjes van mei in West-Java. Harold Philby, de Britse jour nalist die in het begin van dit jaar uit Libanon verdween, heeft zijn vrouw geschreven dat hij zich „achter het ijzeren gordijn" bevindt. Dit is maandag in het Lagerhuis meegedeeld door Ed- Na hevige regenval ACHTTIEN DODEN EN VELE GEWONDEN door OVERSTROMINGEN IN JAPAN Bij overstromingen die zich in het afgelopen weekeinde op het Japanse eiland Kioesjoe hebben voorgedaan zijn volgens voor lopige cijfers achttien mensen om het leven gekomen en acht entwintig gewond. Veertien per sonen worden nog vermist en veertigduizend hebben geen dak meer boven het hoofd. Een aan tal steden is van de binten- wereld afgesloten. Het had de afgelopen week hevig geregend. ward Heath, Brits onderminister van Buitenlandse Zaken. Volgens Heath is Philby, die in Britse buitenlandse dienst is geweest, de man die Guy Bur gess en Donald Maclean bei den voormalige Britse diploma ten die in 1951 naar de Russen overliepen ervoor heeft ge waarschuwd dat de Britse ge heime dienst stappen tegen hen zou ondernemen. Op 7 november 1955 had Mac- millan, toen nog minister van Buitenlandse Zaken, in het par lement verklaard dat Philby ver bindingen met communisten had en dat men hem in juli 1951 ver zocht had zijn functie bij Bui tenlandse Zaken neer te leggen, Philby had dit toen gedaan. Tot dat tijdstip was uit niets gebleken dat Philby Burgess en Maclean had gewaarschuwd of •dat hij .zijn land had verraden. Nu, aldus Heath, weet men, en wel gedeeltelijk uit de woorden van Philby zelf, dat hij al vóór 1946 voor de Russen werkte. Na dat hij zijn functie had neerge legd had Philby echter nooit meer toegang gehad tot officiële documenten of andere gegevens. In antwoord op een vraag van de socialistische afgevaardigde Marcus Lipton zei Heath, dat Harold Philby de „derde man" was in de zaak Burgess-Maclean. Philby was al van zijn jeugd af intiem bevriend met Burgess. Hij had samen met Burgess in Cambridge gestudeerd en bij Burgess ingewoond toen deze zich als Brits ambtenaar in Washington bevond. Philby was tot voor kort cor respondent van het Londense blad „The Observer" en het tijd schrift „The Economist". Volgens zijn vrouw heeft men hem op 23 januari voor het laatst gezien in Beiroet. Philby's vader was een bekend schrijver en kenner van de Arabische landen. Betrekkingen tussen Nederland en Indonesië hebben ontwikkeld ieb bevredigend De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ge looft dat de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zich bevredigend hebben ontwikkeld sinds de kwestie Nieuw-Guinea is opgelost. Oe Thant zei maandagochtend op Schiphol, waar hij ruim een half uur moest wachten op het vliegtuig naar Boedapest, dat de problemen tussen Nederland en Indonesië tot volle tevredenheid van beide partners zijn opgelost en dat de betrekkingen tussen de twee landen in de toekomst daarom van vriendschappelijke aard zullen zijn. In antwoord op vragen van journalisten zei Oe Thant voorts, dat Indonesië zich met betrekking tot West-Irian zeker aan de met Nederland ge sloten overeenkomst zal houden. Hij zei op Schiphol dat de Hon- De Verenigde Staten hebben de uitwijzing bevolen van een Russische diplomaat, die be schuldigd wordt van spionage. Dit is dinsdag in welingelichte kringen te Washington meege deeld. Men heeft de naam van de di plomaat niet genoemd. Richard Davis, plaatsvervangend onder minister van Buitenlandse Za ken, zou het verzoek om terug roeping van de diplomaat heb ben gedaan aan Georgi Kornien- ko, Russisch zaakgelastigde in Washington. Beide mannen had maandag rond drie minuten met elkaar gesproken. gaarse regering hem reeds en kele jaren geleden, toen hij nog Birmaans ambassadeur was, had uitgenodigd voor een bezoek aan Hongarije. Oe Thant zal met de Hongaarse regering o.a. bespre kingen voeren over het normali seren van de betrekkingen tus sen Hongarije en de Verenigde Naties. De voornaamste problemen waarmee de secretaris-generaal zich op het ogenblik bezighoudt zijn, naar hij vertelde, de finan ciële positie van de Verenigde Naties, het ontwapeningspro bleem en de kwestie van het ko lonialisme in Afrika. Oe Thant zei dat de Ver. Naties hun stre ven naar vrede in de komende maanden zal blijven voortzetten, ondanks de moeilijke financiële positie. Over de ontwapenings problemen merkte hij op dat de stopzetting van de kernproeven daarbij een zeer voorname rol speelt. De kwestie van het kolonialis me in Afrika zal. volgens Oe Thant wel de meeste aandacht vragen van de normale verga dering van de assemblee. Hij verwacht dat de Afrikaanse lan den dit probleem op de algemene vergadering zelf ter sprake zul len brengen. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren in zijn Engelse uitzending voor het buitenland een artikeltje van de correspon dent Anatoly Krasikov verbreid waarin deze terugkomt op de dankbetuiging die Paus Paulus de Zesde vorige week aan pre mier Chroesjtsjov heeft gezon den voor diens gelukwensen met zijn verkiezing tot Paus en zich kant tegen beweringen als zou de tekst van het Pauselijke ant woord door het persbureau Tass Een in een plastic zak verpakt babylijkje (een meisje) is zon dagavond door een twaalf jarige jongen drijvend aange troffen nabij een steiger van de Vlevo-jachthaven in Am sterdam-Oost. Het lijkje ver keerde reeds in staat van ont binding. De politie stelt een onderzoek in. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver delingen komen maar geringe veranderingen voor. Nog steeds blijft een depressie, die nabij Zuld-Ierland is gelegen, het weer in Frankrijk, de lage landen en de Britse eilanden beheersen. Voor vandaag wordt daarom zwaar bewolkt weer met enige opklaringen verwacht met hiel en daar enige regen of een regen bui met kans op onweer. De wind medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk enkele buien. Bewolkt met nu en dan opkla ringen en plaatselijk enkele bui en met een kans op onweer. Meestentijds zwakke wind. De zelfde temperaturen als gisteren, of iets hogere. DINSDAG 2 JULI vm. n.m. Breskens 10.52 11.11 Terneuzen 11.27 11.46 Hansweert 0.07 12.26 Walsoorden 0.17 12.36 WOENSDAG 3 JULI vm. n.m. Breskens 11.25 11.43 Terneuzen 12.18 Hansweert 0.40 12.58 Walsoorden 0.50 1.08 ZON MAAN op onder op onder 2 4.24 21.03 16.37 1.55 3 4.25 21.03 17.43 2.18 4 4.25 21.02 18.49 2.45 5 4.26 21.02 19.51 3.18 blijft meestentijds zwak. De ma ximumtemperaturen zullen de zelfde zijn als die van maandag, of iets hogere. Activiteiten van de Maffia ACHT ITALIAANSE POLITIEMANNEN GEDOOD EN VIJFTIEN GEWOND BIJ AANSLAG In een buitenwijk van de Siciliaanse stad Palermo heeft zich zondag een ontploffing voor gedaan in 'n auto, toen enige po litiemannen daar een onder zoek instelden. Acht carabinieri zouden om het leven zijn geko men en vijftien gewond. In de nacht van zaterdag op zondag was in dezelfde wijk een auto door een explosie vernield. Deze aanslagen worden toegeschreven aan het geheime genootschap van de Maffia, dat de laatste da gen zijn activiteit in het gebied van Palermo heeft uitgebreid. De carabinieri hadden een auto ontdekt waarmee een dy- namietlading was verbonden. De ontploffing deed zich voor bij het demonteren. De landen van de Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.) hebben gisteren hun onderlinge invoerrechten met tien procent verlaagd en even eens de tarieven voor derde lan den aangepast. De verandering van het gemeenschappelijk bui tentarief is gebaseerd op een ver mindering met dertig procent van het verschil tussen de indi viduele tarieven van de zes lan den en het tarief dat aan landen buiten de gemeenschap wordt berekend. Met de tariefverla ging van gisteren zijn de zes twee en een half jaar voor op het schema volgens de E. E. G.- landen op 1 januari 1970 één ge meenschappelijk buitentarief zullen hebben. V V y W V? "VV J y WW :|V, Mi- ij»»!» mmmrngmmmmmrn. Paus Paulus sal Kennedy heden ontvangen President Kennedy is maan dagochtend in Rome aange komen voor de laatste étappe - Oostduitse communisten leider door Chroesjtsjov onderscheiden Premier Chroesjtsjov heeft zondag de Oost-Duitse commu nistenleider Walter Ulbricht on derscheiden met de titel „held van de Sowjet-Unie", de Leni- norde en de Goudcn-stermedail- le. Chroesjtsjov reikte de onder scheidingen uit op een ontvangst van het centrale comité van de Oostduitse communistische par tij en de Oostduitse regering ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van Ulbricht. van zijn reis door Europa waar hij in verscheidene steden met veel enthousiasme werd ontvan gen. In vergelijking daarmee stak de ontvangst die hem in Rome werd bereid bijzonder schraal af. Het zal wel aan de brandende zon te wijten zijn ge weest dat zich betrekkelijk wei nig mensen op straat bevonden om de Amerikaanse president te zien en te begroeten. Slechts in het hart van Rome, zij het Colosseum stonden en kele duizenden Romeinen, die Kennedy hartelijk toejuichten. Het Amerikaanse staatshoofd was door president Segni op het vliegveld Fiumicino welkom ge heten. Beide staatslieden hielden daar een korte redevoering waarin zij de banden tussen Europa en de Verenigde Staten in herinnering brachten. Later begon in het Quirinaal, de vierhonderd jaar oude resi dentie van het Italiaanse staats hoofd, het overleg tussen Segni en Kennedy, dat gevolgd zal worden door besprekingen met verscheidene Italiaanse minis ters en een bezoek aan het Zuid- europese Navo-hoofdkwartier in Napels. Heden zal Paus Paulus de Amerikaanse president ontvan gen. Deze keert woensdag naar zijn land terug. Van het bezoek dat president Kennedy aan Italië brengt, ver zorgt de Italiaanse televisie rechtstreeks Eurovisie-reporta ges, die door de N. T. S. worden overgenomen. Hedenmorgen van 9.50 tot 10.30 a 11.00 uur v.m. (bezoek aan het Vaticaan) en van 16.20 tot 18.50 uur (bezoek aan de NAVO te Napels, toespraken, militaire pa rade en tocht door de straten van Napels). De reportages worden door Arie Kleywegt van commentaar voorzien. RODE LEIDERS SPELEVAREN OP DE SPREE De Russische premier Chroesjt sjov heeft een belangrijk deel van zijn zondag in Oost-Berlijn besteed aan spelevaren op de Spree, met de leiders van andere communistische landen. De foto toont v.l.n.r. in de boot: Novot- ny, Gomoelka, Chroesjtsjov, Stoph, Honecke en Shivkov. De leiders hebben tijdens de vaart langdurig onderhandeld. Men meent dat o.m. is gesproken over de komende onderhande lingen tussen Rusland en com munistisch China. verdraaid zijn weergegeven. Kra sikov reageert hierbij tegen pu- blikaties in met name het Flo rentijnse blad Nacione en de ro- meinse bladen II Tempo en Gior- nale d'Italia, die geschreveh hadden, aldus Krasikov, dat de Paus onmogelijk God kon bid den „dat het Russische volk ia zijn welvaart e.i goed georgani seerd maatschappelijk leven" een rijke biidrage zou leveren tot de werkelijke vooruitgang van de mensheid en de zaak van de ware vrede in de wereld. Hoe vreemd het ook moge schiinen, aldus Krasikov, maar de hele bourgeoispers in Italië, met slechts enkele uitzonderin gen, twijfelde aan de authentici teit van deze woorden die Paulus de Zesde tot premier Chroesjts jov richtte. Krasikov zegt in zijn door Tass gepubliceerde artikel dat noch Tass noch de Sowjetpcrs ook maar een enkel woord aan deze boodschap heeft toegevo" d of er iets uit heeft weggelaten bij het publiceren van de pre cieze tekst van het Pauselijke document, dat reeds in het Rus sisch vertaald van het Vaticaan naar Moskou was gezonden. In Merksem bij Antwerpen hebben Vlamingen zondagavond betoogd tegen wat zij noemen achterstelling van hun taal ten opzichte van het Frans. Twee politiemannen in burger liepen verwondingen op, toen de poli tie de ciemonstranren verspreid de, en ze- betogers werden aan gehouden. In de Franse stad Avignon is het maandag tot ongeregeld heden gekomen tussen landbou wers uit de departementen Bou- ches du Rhöne en Vaucluse en leden van de republikeinse vei ligheidsdienst. De naar schatting 4000 boeren waren naar Avignon gekomen om voor de prefectuur te pro testeren tegen de hun inziens te lage prijzen die zij voor hun pro- dukten krijgen. De poUtie in Avignon heeft maandag traangas gebruikt om een menigte van 5.000 fruit- en groentetelers te verspreiden. De demonstranten wilden door een van de hoofdstraten van Avignon trekken, doch werden in hun voornemen gestuit door drie auto's van de anti-oproerbrigade. Er vielen aan beide zijden enkele gewonden. De Franse regering heeft maan dag besloten tot een voorlopig verbod op de invoer van toma ten en abrikozen. Volgens het regeringscommu niqué kan de maatregel, wanneer dit nodig is worden uitgebreid tot ander fruit en groenten. In het bijzonder wordt hier gedacht aan tafeldruiven. De maatregel is genomen van wege de zeer grote oogst. In het bijzonder zal de import uit Noord- Afrika worden belemmerd. Leden van de lijfwacht van premier dr. Hastings Banda van Njassaland hebben zondag in Blantyre drie blanken afgeran seld, zo meldt het Zuidafrikaanse persbureau SAPA. De (Oostenrijkse) bestuurder van een auto, die wilde doorrij den toen de wagen van dr. Haus- tings was gepasseerd, wgrd door acht Malawi-politieagenten tegengehouden en samen met de andere inzittenden van de auto (een Portugese jongen en meis je) geslagen toen zij er niet in slaagden hen uit de auto te trek ken. Woensdag had dr. Hastings Banda gezegd, dat elke blanke die een aanmatigende houding aannam, moest worden getoond dat zijn houding ontoelaatbaar was, „zelfs als hij moest worden afgeranseld". v(

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1