Het overleg tussen Kennedy en Macmillan Paus Paulus VI gekroond Het geschil tussen Moskou en Peking HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Laatste dag der feestelijkheden „Axel 750 jaar stad" MAANDAG 1 JULI 1963 19e Jaargang No. 5950 WERD BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG DOOR EEN BRITSE MORTIERGRANAAT NEERGESCHOTEN GEVANGENIS STRAFFEN IN SPANJE KWIJTGESCHOLDEN VLIEGTUIGFABRIEK SUD-AVIATION WEGENS STAKINGEN GESLOTEN cord'A bouwen. MOND- EN KLAUWZEER, SUIKERBIETEN EN BOERENPARTIJ In Jemen gevangen genomen Britse militairen door stamleden goed behandeld DE HAWK-RAKETTEN VOOR ISRAEL fEtnktrtng bö ebemuroeBtt Terneuzen WrecteOT-Hoefdredaeteiir I. van 8e Sana# Redactie, adres? Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maanrt f 2.-—t oer week 4£ ct T.nc^r nrs 9 ut. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternpuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéén handels, advertenties): 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van- dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Britse bedenkingen tegen van de NAVO rijn nop niet weg- deelneming aan een multilaterale kernmacht ter zee in het raam genomen, zo blijkt uit het com muniqué dat zondagmiddag werd uitgegeven na afloop van de besprekingen tussen president Kennedy en premier Macmillan. Het overleg tussen .de Ameri kaanse president die zaterdag middag na een bezoek aan Ier land in Engeland aankwam, en de Britse regeringsleider vond plaats in Macmillans buitenver blijf in Birch Grove jn het Zuid- Engelse graafschap Sussex. President Kennedy vertrok zondagnamiddag om 16.35 uur per vliegtuig van het vliegveld Gatwick, ten zuiden van Londen, naar Milaan. Heden reist hij door naar Rome voor overleg met leden van de Italiaanse regering en een audiëntie bij Paulus VI. Het Belgische ministerie van verdediging heeft vrijdag ver klaard dat het Belgische militaire vliegtuig dat woensdag bij Sen- nelager in West-Duitsland ver ongelukte door een mortiergra naat van daar oefenende Britse militairen getroffen zou kunnen zijn. Bij het ongeluk kwamen 33 Bel gische parachutisten-de de uit vijf leden bestaande bemanning om het leven. De parachutisten wa ren op oefenvlucht. Het communiqué van_ het mi nisterie van Defensie zei, dat het toestel bij de landing op de Britse luchtmachtbasis te Gütersloh over een gebied had gevlogen waar schietoefeningen, voornamelijk met mortieren, werden gehouden. In afwachting van nadere gege vens kan woren toegegeven dat dat het mogelijk is dat het vlieg tuig toen door een granaat werd getroffen, die hét ongeluk ver oorzaakte, aldus de verklaring, waarin tenslotte werd opgemerkt dat ook van Britse zijde een on derzoek was ingesteld. VERANDERLIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het Kanaal bevindt zich nog steeds een depressie die al enkele dagen het weer in W.- Europa beïnvloedt. Tegelijker tijd is echter ook de luchtdruk boven het continent iets gedaald zodat zich nu een groot vlak lagedrukgebied uitstrekt van Engeland tot Spanje enerzijds en tot Italië en Polen anderzijds. Kleine storingen in dit gebied zullen ook vandaag plaatselijk buien veroorzaken, maar er kun nen ook enkele opklaringen worden verwacht. Bij de huidige luchtdrukver deling is de wind tamelijk gril lig. Dit maakt dat ook de tem peratuurveranderingen nog al onberekenbaar zijn. Het meest waarschijnlijk lijkt nog, dat aan de kust enige afkoeling door zeewind zal optreden, terwijl in het binnenland de temperaturen op enkele plaatsen nog wat ho ger zullen worden. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zwakke wind Enkele opklaringen en plaat selijk enkele buien met kans op onweer in 't binnenland. Zwak ke wind en dezelfde of iets ho gere temperaturen. Aan de kust t'-'delijk zeewind met enige af koeling. MAANDAG 1 JULI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.51 10.15 10.26 10.50 11.06 11.30 11.16 11.40 2 JULI vm. n.m. 10.52 11.11 11.27 11.46 0.07 12.26 0.17 12.36 In het communiqué wordt ge zegd dat de twee staatslieden het erover eens zijn dat het voor naamste probleem in de NAVO het nauwer betrekken van de de leden bij de afschrikwekkende kernmacht is. Volgens hen moe ten de verschillende manieren om dit vraagstuk op te lossen verder met de bondgenoten wor den besproken. Een dergelijke gedachtenwisseling zou o.a. moe ten gaan over de voorstellen tot vorming van een multilaterale kernmacht ter zee, „zonder voor uit te lopen op de kwestie van de Britse deelneming aan een der gelijke strijdmacht". De Britse woordvoerder zei in antwoord op vragen over deze passage, dat „Engeland ernstige reserves heeft die nog niet zijn weggeno men". De twee regeringsleiders noe men voorts de sluiting van een verdrag tot het verbieden van 't nemen van proeven met kern wapens „zeer dringend" en zij verklaren alles in het werk te stellen om een dergelijk verdrag tot stand te brengen, dat „een grote vordering in de betrekkin gen tussen Oost en West" wordt genoemd, die „wellicht kan lei den tot vooruitgang in andere richtingen". Zij zijn het eens ge worden over een algemene lijn die de Amerikaanse en Britse af gevaardigde, resp. Averell Har- riman en lord Hailshan, zullen volgen als het overleg over een kernstop op 15 juli met de Rus sen wordt hervat. Wat deze alge mene lijn inhoudt kon de Britse woordvoerder niet meedelen. Wél zei hij dat het technische overleg over deze kwestie ertoe had ge leid, dat president Kennedy zijn vertrek naar Noord-Italië een uur uitstelde. Blijkens het communiqué is ook besloten tot voortzetting van de nauwe samenwerking in het Verre Oosten met name ten aan zien van Zuid-Vietnam en voor het behoud van de vrede in Laos. Wat het Midden-Oosten betreft zullen de twee landen steun ver lenen aan het verzoeningswerk van de secretaris-generaal van de V. N„ Oe Thant, in Jemen. Een Britse woordvoerder zei desge vraagd, dat. dit niet betekent dat Engeland 't republikeinse bewind in dat land zal erkennen. De Ver. Staten en Engeland zullen militaire hulp blijven ge ven aan India teneinde de defen sie van dat land te versterken te gen „de dreiging van een nieuwe Chinese aanval". Voorts blijven zij bereid India en Pakistan te helpen bij het vinden van een regeling voor de kwestie-Kasj mier. „Ontvang de tiara met drie kronen en weet dat gij de vader der prinsen en koningen zijt en op aarde de leider van de we reld, de plaatsvervanger van de Verlosser aan wie ere en glorie in de eeuwen der eeuwen". Met deze plechtige woorden is Paulus de Zesde, tevoren Gio vanni Battista, kardinaal Mon- tini en laatstelijk aartsbisschop van Milaan, zondagavond offi cieel tot Paus gekroond na tien dagen tevoren in het conclaaf der kardinalen tot opvolger van wijlen Johannes de 23ste te zijn gekozen. Het ceremonieel van deze kroningsplechtigheid, die voor het eerst in de geschiedenis niet in de Sint-Pietersbasiliek maar op het bordes daarbuiten plaats vond, was wat vereenvoudigd. Gezeten op de troon, waarbij de kerkelijke standaard was ge hesen, omringd door de kardi nalen, werd Paus Paulus door de op-een-na-oudste kardinaal diaken de bisschoppelijke mijter afgenomen en, terwijl het koor „Corona quera super caput eius" (de gouden kroon op zijn hoofd) zong, door kardinaal Ot- taviani de Pauselijke driekroon opgezet. Met de zegen van de nieuw- gekroonde Paus werd de plech tigheid besloten. Op het Sint-Pietersplein en in de straten rondom verdrongen zich zeker een half miljoen men sen, in de lauwe warmte van de zomeravond, aan de last waar van ook Paus Paulus hoog bo ven de menigte op de troon vóór de voorgevel van de Sint-Pie terbasiliek gezeten, niet ont kwam. getuige het gebaar waar mee hij nu en dan zich het voorhoofd afwiste. Toen de Paus bij zijn verschij nen op het Sint-Pietersplein tussen de jubelende en heftig gesticulerende mensenmenigte werd doorgedragen bleek hij on danks de gestrengheid van zijn voorkomen diep bewogen. Tel kens weer wenkte hij met lang zame, ritmische gebaren van beide handen de mensen toe en zegende hen. Aan de plechtigheid werd deel genomen door het college van kardinalen, bijzondere afvaardi gingen uit meer dan negentig landen en van internationale or ganisaties en talrijke leden van de Romeise en Europese adeL Ook een veertigtal familieleden van de Paus waren onder de ge nodigden. De 65-jarige nieuwe Paus had voor de kroningsplechtigheid de dag uitgekozen waarop de Kerk het martelaarsschap van de apostel Paulus herdenkt. ZON MAAN op onder op onder -433- SLM 13.19 ,1.00 Ter gelegenheid van Pauselijke kroning Onder een algemene amnestie die het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, ter gelegen heid van de Pauskroning heeft uitgevaardigd zijn gevangenis straffen tot zes jaar gehalveerd, terwijl de tot straffen variërend van zes tot 12 jaar veroordeelden daarvan een kwar krijgen kwijt gescholden. Gevangenisstraffen die meer dan 12 jaar bedragen worden met eenvijfde vermin derd. De Franse vliegtuigfabriek Sud-Aviation, een staatsbedrijf waar 7.000 mensen werken, is zaterdag gesloten in verband het wisselstakingen van onge veer 2000 werknemers in de af gelopen weken. Aan de leden van het personeel zal individueel worden meegedeeld, wanneer het werk zal worden hervat. Een datum is nog niet genoemd. De Sud-Aviation gaat tezamen met de „Britsh Aircraft Corpo ration" het Brits-Franse super sonische verkeersvliegtuig ,,Con- De minister antwoordt Van medio oktober 1962 tot heden is aan de bestrijding van de epizootie van mond- en klauwzeer in ons land een be drag van ruim 13,5 miljoen gul den besteed. Deze mededeling doet minister Marijnen in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Koe koek (Boeren partij), die men in de bestrijdingsmaatregelen wei nig heil ziet en die in zijn vra gen wees op de moeilijkheden voor de veehouders in de betrok ken gebieden. De minister zegt het met deze opvatting niet eens te zijn. Naar zijn mening is het door de overheidsmaatregelen gelukt de ziekte te localiseren, waardoor de exportmogelijkhe den van vee en vlees en van on ze land- en tuinbouw in het al gemeen zo goed moge lijk veilig zijn gesteld. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid van dezelfde partij, de heer Voogd, zegt de minister, dat hij zich moeilijk kan voorstellen, dat een nieuw optredende regering van de voor suikerbieten vastgestelde garan tieprijs voor 1963 van ƒ54 per 1000 kilo zal afwijken. De minis ter merkt op, dat het niet op de weg van een demissionaire re gering ligt zich uit te spreken over het in de toekomst te voe-, ren melkprijsbeleid. Zweedse spionagezaak Russische diplomaten naar Sowjet-Unie teruggekeerd De twee Sowjetrussische di plomaten die betrokken zijn bij de affaire-Wennerstroem, de Zweedse hoge officier die gear resteerd is wegens spionage voor de Sowjet-Unie, zijn naar hun land teruggekeerd. Het zijn de eerste-secretaris van de Rus sische ambassade in Stockholm, Baranovski en de militaire at- taché -Nikolski. De Commissaris der Koningin met zijn echtgenote en verdere genodigden met het gemeen tebestuur bij het voorbijtrekken van de historische optocht. Zaterdagmorgen werd om 9.30 uur aan de twee vlaggemasten door twee bemanningsleden van de mijnenveger ..Axel" ter ere van de verjaardag van Prins Bernhard.de vlaggen gehesen op het signaal van het bootsmans- Radio-Cairo heeft zaterdag ochtend gemeld Jat de zestien door een Jemenitische stam ge vangen genomen Britse militai ren naar de hoofdstad Taiz zijn overgebracht. Volgens dit Egyptische radio station hebben de Britten ver klaard dat zij goed door de stam leden zijn behandeld. membre „comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing fluitje. Op de trappen van het stad huis stonden 't gemeentebestuur, de commandant en officieren van Hr. Ms. „Axel" en de commissie leden opgesteld. Op de Markt waren velen ver zameld om dit vlaghijsen bij te wonen. Na dit vlaghijsen volgde een korte toespraak van burge meester M. K. van Dijke, waar in hij de commandant van Hr. Ms. „Axel" dank betuigde voor de medewerking aan dit vlag vertoon. „Ik ben' zeer verheugd", al dus de burgemeester, „dat wij de verjaardag van onze Prins kunnen vieren in onze feestweek en ik spreek de hoop uit dat de Prins nog vele jaren de steun zal kunnen zijn voor onze Ko ningin en zijn gezin en voor het gehele Nederlandse volk." Na deze toespraak werd door de Chr. Gemengde Zangvereni ging „Asaf" onder leiding van de heer P. C. Brakman een vo caal concert gegeven. Hierna verscheen op de Markt de show-drumband van Thalia", Van I.n.r.: Mevr. Dregmans, de heer P. A. Dregmans, Mr. Dr. W. Hugenholtz en zijn echtgenote. Het ideologische geschil tussen Peking en Moskou heeft een nieuw accent gekregen door de eis aan Peking om vijf Chinezen uit Moskou terug te roepen. Het gaat om drie leden van de Chine- De Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdag be kendgemaakt dat de Verenigde Staten en Israël een overeen komst hebben gesloten waarbij Israël luchtdoelraketten van het type Hawk tot een waarde van ongeveer 25 miljoen dollar zal kunnen kopen. Het ministerie wilde niet zeggen hoeveel raket ten dit zullen zijn. Met een laatse briefwisseling tussen de regeringen van beide landen is de regeling daartoe na maanden onderhandelingen vol tooid. Begin van deze maand maakte het Amerikaanse leger bekend dat militair personeel uit Israël zouden worden opgeleid in het gebruik van de Hawk in twee opleidingscentra. Israël zou vol gens deze verklaring een batal jon Hawks aanschaffen. De Hawk zoekt een aanvallend vliegtuig in de lucht met radar op. De raket kan een hoogte van meer dan 9,5 kilometer bereiken, maar kan ook vliegtuigen ver nietigen die zeer laag vliegen. se ambassade in Moskou en twee Chinese studenten die door de regering van de Sowjet-Unie .ongewenst worden geacht, om dat zij in de Sowjet-Unie de tekst hebben verspreid van het op 14 juni gedateerde antwoord van het centrale comité van de Chi nese communistische partij op de brief van 30 maart van de Sow jetrussische partij. De Chinezen doen in hun ant woord van 14 juni een felle aan val op het ideologische standpunt van het Kremlin. Het Chinese antwoord is nog niet in de Sow jet-Unie gepubliceerd. De eis tot terugroeping werd niet in Moskou maar in Peking gepubliceerd en wel door het of ficiële persbureau „Nieuw-Chi- na". Dit gaf een verklaring uit van een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken waarin onder meer gezegd wordt dat de eis van de Russen „onredelijk" is. In de verklaring van de Chi nese partijleiding wordt gezegd, dat „de reeks maatregelen van het centrale comité en de leiders van de communistische partij van de Sowjet-Unie een ernstige stap betekenen tot een verslech tering van de Chinees-Russische betrekkingen en een splitsing in de internationale communisti sche beweging". Aangezien be sprekingen op handne zijn, zal de Chinese partij niet nu ant woorden op „de aanvallen op onze partij", maar zij behoudt zich het recht op reactie voor. RUSSISCHISCH—CHINEES GESPREK GAAT DOOR Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft zondag bekendgemaakt dat het gesprek met vertegenwoordi gers van de Russische commu nistische partij dat op 5 juli zou beginnen, doorgang zal vinden. In Westelijke kringen werd 't tevoren niet onmogelijk geacht, dat de beprekingesn zouden wor den uitgesteld, nadat de Sowjet- Unie de vijf Chinezen had uitge wezen. Inmiddels zijn» zondag de vijf Chinezen per vliegtuig in Peking aangekomen. Zij werden ontvan gen door hoge ambtenaren, die hun bloemen aanboden. Volgens het communistische persbureau Nieuw China had de Chinese ambassade in Moskou voor hun vertrek een ontvangst te hunner ere gehouden. Het centrale comité in Peking bevestigt, dat zijn delegatie zal worden geleid door Teng Hsiao- Ping, de secretaris-generaal van de Chinese communistische par tij, met als plaatsvervanger Peng Tsjen, een lid van het politieke bureau en burgemeester van Pe king. De Chinese afvaardiging gaat naar Moskou „ter wille van de gemeenschappelijke belangen van de Chinese en Sowjetpartij- en en -volkeren, ter wille van de gemeenschappelijke belangen van 't socialistische kamp en de internationale communistische beweging", ^aldus de Chinese verklaring, die na een mars te hebben ge slagen, voor het gemeentebe stuur en genodigden een taptoe ten beste gaf. Om 11 uur waren alle deelne mers aan de reünie van oud- Axelaars in de raadszaal samen gekomen. De burgemeester heette allen hartelijk welkom en in het bij zonder de heer H. Kaijser, de oudste inwoner van Terneuzen, die tot zijn 12e jaar in Axel heeft gewoond. Als bewijsmateriaal had de 98-jarige zijn rapport boekje van de lagere school van meester Wijngaarde meege bracht dat hem op 5 spet. 1872 ter hand was gesteld voor vlij tig schoolbezoek. Uit dit rapport las de burge meester een klein gedichtje voor. Na een kort welkomstwoord gaf de burgemeester het woord aan de heer P. A. Dregmans, raadadviseur van het ministerie van Defensie, die als woordvoer der der reünisten een toespraak hield. Hierop zal in 't volgend num mer nader worden teruggeko men. Namens de oud-Axelaren bood de heer Dregmans symbolisch een klein zilveren klokje aan voor het carillon, dat Axel zich als jubileumgeschenk hoopt te verwerven. Na de heer Dregmans was het de heer Chr. P. Olijslager, thans wonende in Den Haag, die het woord kreeg en teruggreep in de geschiedenis van Axel. Aan sluitende hierop bood hij het ge meentebestuur een stel prach tige drinkglazen aan, welke hij met bier uit een stenen kruik vulde om een toast op deze reü nie te brengen. Er werd de reünisten, nadat eerst bij aankomst koffie was geserveerd nu een feestverfris- sing aangeboden en onder het nuttigen van deze werden vele oude koeien uit de bekende sloot gehaald. Na deze gezellige ontvangst werden de reünisten Axel rond geleid en tijdens deze rondlei- /ding kwamen bij de gasten vele jeugdherinneringen naar vo-t ren. Via het recreatiebos bereik ten men „Zomerlust" waar een goe,<j verzorgde koffietafel ge reed stond. De burgemeester had in zijn welkomstwoord laten doorsche meren dat het misschien wel aardig zou zijn, wanneer uit deze reünie iets zou kunnen voort vloeien, dat het mogelijk kon maken dat er om de twee jaar 'n reünie kon worden gehouden. In de loop van de dag bleek dat hiervoor wel belangstelling bestond en dat er tot verweze- lijking hiervan reeds stappen waren ondernomen. Om 15.00 uur vertrok voor de tweede maal de historische op- toch vanaf de Jeugdherberg, dit- keer onder minder goede weers omstandigheden dan j.l donder dag, desondanks was de belang stelling enorm groot. De stoet, die nu iets verder uit elkaar was gehouden, kwam hierdoor beter tot z'n recht. Voor de deelnemers van deze optocht was het gens- zins een zegetocht, daar tijdens de rondgang een ware wolk breuk losbarstte. Zij kwamen dan ook na afloop doorweekt in de Jeugdherberg terug. Bij het voorbijtrekken van de optocht hadden vóór het stad huis de Commissaris van de Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, vergezeld van zijn echtgenote; de heer Kaland, lid van G. S. en zijn echtgenote; het gemeentebestuur en verdere ge nodigden^ zich opgesteld. jZieiywjjerjpqg, 2.) 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1