Belgisch Axel 750 jaar stad taalzeer De Ronde van Frankrijk handiger dan ooit! AGENDA WONINGNOOD VOETBAL De feestelijkheden van donderdag Vrijdag 28 juni 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 hoofdpijn, verkoudheid, griep...? Dodelijk ongeval Sportnieuws Een goed idee. Strips van twee! 'ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tabletten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltreffende pijnstiller, want U weet het2 ASPRO's èn U bent weer fit! Zo drukt U het tablet uit het stripje... PAUS PAULUS DANKT CHROESJTSJOV Paus Paulus de Zesde heeft donderdag premier Chroesjtjsov van de Sowjet-Unie in een tele gram zijn dank betuigd voor diens felicitatie met zijn Paus keuze. Het telegram luidt: „Uw boodschap wekt in onze ziel herinneringen aan de Russische natie, en haar wereldlijke en christelijke geschiedenis. Wij bidden God dat dit land met haar voorspoed en goed geregel de maatschappelijke leven een rijke bijdrage mag leveren aan de werkelijke vooruitgang van de mensheid en de zaak van rechtvaardige vrede in de ge hele wereld". Guerilla-activiteit op Cuba Een groep Cubaanse ballingen in Miami (Florida) heeft don derdag gezegd dat enige weken geleden te Palma Yoriano in de Cubaanse provincie Oriente Cu baanse „guerrilla's" twee vracht, wagens met Sowjetrussische sol daten hebben opgeblazen. Hier door zouden twaalf Russen zijn omgekomen. Na de ontploffing hebben de guerrilla's een vuur gevecht van zes uur gehad met de Russische overlevenden, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen. 2 'ASPROs««idiSórtCioeeï fit! VRIJDAG 28 JUNI TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: ,Het mooiste meisje van de wereld". ZATERDAG 29 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: .Het mooiste meisje van de wereld". AXEL: Het Centrum, 7.30 uur: „Ursua, de leeuwenkoning". De actie tegen de Koerden in Irak JANSSEN EN ZILVERBERG IN DE KOPGROEP Een na de aankomst wenende Jan Janssen (derde) kon zijn sprintnederlaag niet verwerken Het trieste van de tot kloppar tijen uitgroeiende betogingen tus sen Walen en Vlamingen, die nu weer de rust in België verstoren, is dat het gaat om een betrekke lijke kleinigheid. In grote trekken is wel een akkoord bereikt over een voor altijd bedoelde afbakening van de twee taalge bieden, waarover al zo vaak en zo fel geharrewar is geweest. Het strijdpunt van nu is een zestal kleine gemeenten nabij de hoofd stad, die volgens de plannen van premier Theo Lefèvre net als Brussel officieel tweetalig zouden moeten worden. De uit vele gemeenten samen gegroeide metropool Brussel ligt feitelijk op Vlaams gebied, maar ook degenen die nu zo fel tegen de regering demonstreren ach ten het wel redelijk dat in de hoofdstad des lands beide lands talen dezelfde status krijgen, of ficieel dan, in feite valt er nog heel wat te doen om het Vlaams ook in de praktijk een gelijke status te geven, maar de over heid werkt daar wel aan. Voor zover ze dat kan uiteraard; de burgerij moet zelf ook wel wat doen. Logische ontwikkeling. In de zes landelijke gemeenten die Lefevre net als Brussel twee talig wil maken, wordt nu al menig woordje Frans gesproken, maar het is nog een minderheid. Dat nog mag er wel bij, want net als iedere wereldstad heeft Brussel de neiging zich uit te Ondanks een druilerige regen doen vele bezoekers zich te goed tijdens de Breugheliaanse maaltijd uit de historische optocht De Breugheliaanse maaltijd Om zes uur begon de Breu gheliaanse maaltijd op het kam peerterrein „De Boshoek". Wij zagen burgemeester Van Dijke onder de tonen van het Utrechtse staddraaiorgel, de os voor de laatste malen boven de vlam men wentelen. Om acht uur gaf het jeugd- cabaret „De Hoepel" uit Ter- neuzen een goede opvoering. Dit gezelschap was versterkt door het accordeon duo Ria Maas Theo Geerink, „The Black Sis ters" en de „Zingende Straatma ker". Na afloop van dit geslaagde cabaret volgde een volksbal, dat onder leiding stond van de heer C. Bilderbeek en het orkest „The Williams, o.l.v. J. Gommers, het geen een prettig slot was van deze vijfde feestdag. Door alle drukte van het pro gramma waren wij nog niet in de gelegenheid de aandacht te vestigen op de versiering van tal van straten, Markt en de nieuwe kruising bij de Kleine Kreek. Burgemeester Van Dijke draait de os aan het braadspit boven het open vuur Vooraf was aan de ouden van dagen een maaltijd aangeboden door de Nederlandse Stikstof Maatschappij. De organisatoren hadden er voor gezorgd, dat de bejaarden, onder wie er waar schijnlijk waren zonder of met een aftakelend gebit, naast het brood en bier een geroosterde bal gehakt ontvingen. Tegen half zeven begon men met de os aan te snijden en kon de maaltijd worden aangevangen. Ook de verlichting van deze straten is zeker het bezoek meer dan waard. Een aparte vermel ding verdient zeker ook de ver lichting rond de kreek en het bos. De verschillende tentoonstel lingen worden goed bezocht evenals de kermis-attracties die voortdurend onder hoogspanning draaien, evenals de braderij in de Weststraat. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN De staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. F. J. W. Gij- zeis, en de staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, zijn door koning Boude- wijn benoemd tot grootkruis in de Orde van Leopold de tweede. Drs. J. H. W. Hoogwater, plv. directeur-generaal van buiten lands-economische betrekkingen van het departement van Econo mische Zaken, is benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. De onderscheidingen zijn don derdag tijdens een intieme recep tie uitgereikt door de Belgische ambassadeur in Den Haag, baron F. X. van der StratenWaillet. Radio-Bagdad heeft donder dag melding gemaakt van hevi ge gevechten tussen opstandige Koerden in het. Iraakse leger. In een communiqué wordt ge zegd, dat vijf belegerde dorpen zich aan de Iraakse troepen had den overgegeven. Opstandige Koerden in het gebied van Ima- diye die politieposten trachtten te naderen, waren teruggedre ven en zij waren op de vlucht gedreven. Volgens het communiqué wer den vele opstandelingen gedood of gewond. Ook een Iraakse lui tenant en twee soldaten werden gedood. NIEUW KERNSTOPPLAN De Britse en Amerikaanse onderhandelaars naar de ko mende kernstopbesprekingen in Moskou zullen een geheel nieuw plan op tafel leggen. Dit heeft de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Godber woensdagavond in een televisieuitzending verklaard. Volgens Godber zullen president Kennedy en Mac Millan „een flink gedeelte" van hun bespre kingen in het aanstaande week einde aan deze zaak wijden. De oplossing van de woning nood in 1963, dus 18 jaar na de bevrijding, lijkt verder in het verschiet te liggen dan de laat ste jaren het geval is geweest. Dit schrijft de heer C. P. A. Bakker te Utrecht in de Econo misch Statistische Berichten van deze week, in een artikel: „Naar het einde van de woningnood?" De kansen voor verwezenlijking van meer woningbouw in de toe komst mogen z.i. niet hoog wor den aangeslagen, omdat men hui verig is de industriële bouw te beperken. Gezien de vrij alge mene voorkeur tot de bouw van woningwetwoningen, zijn de kansen voor verbetering van het woonklimaat al evenmin roos kleurig, waardoor vooral dege nen, die een betere woning wil len en kunnen betalen, gedupeerd zullen zijn. Van offerbereidheid om te komen tot een oplossing van de woningnood, is volgens de schrijver nog steeds geen sprake. Er ontstaat steeds sterker be roep op de regering om de wo ningbouw meer dan tot dusverre prioriteit toe te kennen, desnoods ten koste van de industriële bouw. Met een beroep op de noodzaak van de uitbreiding der werkgelegenheid, maken de werk geversbonden, volgens de heer Bakker, bezwaar tegen beperking van de industriële bouw. Prak tisch is het z.i. stellig mogelijk in enkele jaren de bouwcapaci teit in de woningbouwsector op te voeren tot 125.000 woningen per jaar, mits de beperkingen in de industriële sector worden ge handhaafd, en mits maatregelen worden genomen tot opvoering van het aantal bouwvakarbei ders. Liberalisatie van de huren van middelgrote en grote woningen zou thans een heilzame werking hebben en zou, sociaal gezien, leiden tot een verantwoorde ni vellering van de woonkosten bij koop en huur. Als men bij de in 1964 voorgenomen verhoging van 10 procent voor de eenge zinshuizen een uitzondering zou maken, door daarvoor de ver hoging op 20 procent te stellen, zou dit z.i. een flinke stap in de goede richting zijn, omdat de veroudering bij de eengezinshui zen in het algemeen minder snel verloopt dan bij étagewoningen. De huurverhogingen, voorzover deze al niet rechtstreeks aan de overheid ten goede komt, zal in het algemeen bij de bezitters van de woningen aanleiding geven tot een forse belastingheffing, welke de fiscus in staat zal stel len de compensatie voor de huur ders ten dele door een verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting te doen geschieden. Speciaal voor degenen, die geen belasting betalen, hetgeen meestal een ge volg is van het kindertal, kan het toenemen van de woonlasten worden gecompenseerd door een verhoging van de kinderbijslag, aldus de heer Bakker, Elliott behoudt de gele en Van Looy de groene trui De langste étappe van de Tour de France van Rouaan naar Rennes over 238 lange kilometers is in een Italiaanse triomf en een Nederlandse tragedie geëin digd. Immers, nadat ruim 200 km lang niemand het nog had klaar kunnen spelen aan de grote waakzaamheid van het peloton te ontsnappen, slaagden 18 km vóór Rennes zes renners erin honderd meter voorsprong te nemen, de Italianen Bailetti en Ferrari, de Belgen Doom en Brandts en de Nederlanders Huub Zilverberg en Jan Janssen, van welke groep Janssen door zijn zeer scherpe spurt terecht de meeste kans op een ritzege werd toegedacht. Maar op het circuit van Rennes zou het heel anders lopen. Jans sen, in de mening verkerend dat er twee ronden gereden moeten worden, pakte het wiel van de Italianen en was vervolgens te laat met zijn reactie toen hij zijn kostbare fout inzag. De Italianen waren niet meer te kloppen tot grote vreugde van de luidruchti ge Azzuri-kotonie en tot grote teleurstelling van de tempera mentvolle Nootdorper. Het verhaal van de vijfde étap pe is overigens eentonig. Na 123 km was er een premie te verdie nen ter nagedachtenis van de jong gestorven Franse renner Gerard Saint en met dat extra- tje in het vooruitzicht wilden de renners wel wat harder fietsen dan te doen gebruikelijk is in een dergelijke lange rit. Vele tien tallen pogingen werden echter door de verzamelde krachten van het peloton teniet gedaan ,tot Janssens ploeggenoot Joseph Groussard en de Belg Van Mee-, nen er in slaagden een gat te slaan. De Fransman Groussard had totaal geen moeite met Van Meenen in de sprint om de Ge rard Saint-prijs. Enkele kilome ters verder was het tweetal weer opgeslokt door het peloton dat verder lange tijd bijeen bleef. Tot de meergenoemde zes coureurs tenslotte de beslissende vlucht in_ zetten met het voor Nederland zo treurige verloop. Het peloton dat vrijwel op volle sterkte binnen reed, eindigde op 10 séconden. Franse studenten stalen benzine De politie in Hoek van Hol land heeft drie mannen betrapt toen zij op het Helmpad bezig waren benzine uit een gepar keerde auto in een jerrycan te pompen. Het bleken drie Franse studenten te zijn die per auto uit Marseille gekomen waren. Tegen het drietal is geen straf vervolging ingesteld. Zij zijn door de vreemdelingenpolitie over de grens gezet. Gisternacht is de 53-jarige mevrouw M. G. W. uit Maas tricht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zü reed op haar fiets en in gezelschap van haar echtgenoot op de Hoofdstraat tussen Anby en Ro- them toen zij op korte afstand van haar woning van achteren werd gegrepen door een perso nenauto. De vrouw overleed ter plaatse, Rituitslag 1. Bailetti (It.) 7.15.34 met bon. 7.14.34 2. Ferrari (It.) 7.15.34 met bon. 7.15.04 3. Janssen (Ned.) z.t. 4. Zilverberg (Ned.) z.t. 5. Brandts (B.) z.t. 6. Doom (B.) z.t. ,7. Van Looy (B.) 7.15.44 8. Van Aerde (B.) z.t. 9. Darrigade (Fr.) z.t. 10. Graczyk (Fr.) z.t. 11. Van Geneugden (B.) z.t. 12. Foré (B.) z.t. 13. De Cabooter (B.) z.t. 14. Gainche (Fr.) z.t. 15. Beheyt (B.) z.t. 16. Bocklandt (B.) z.t, 17. Ongenae (B.) z.t. 18. Janssens (B.) z.t. 19. Daems (B.) z.t. 20. De Boever (B.) z.t. 37. Enthoven (Ned.) z.t. 66. Geldermans (Ned.) z.t. Algemeen klassement 1. Elliott (Ierl.) 2. Anglade (Fr.) 3. Van Tongerloo (B.) 4. Gilb. Desmet 1 (B.) 5. Otano (Sp.) 6. Stablinsky (Fr.) 7. Suarez (Sp.) 8. Pauweis (B.) 9. Van Aerde (B.) 10. Sorgeloos (B.) 11. Ramsbottom (G.B.) 12. Bahamontes (Sp.) 13. Enthoven (Ned.) 14. Van Looy (B.) 15. Melckenbeek (B.) 16. Darrigade (Fr.) 17. Janssen (Ned.) 18. Ex aequo: Bocklandt (B.) Desmet \:m. (B.) Soler (Sp.) Planckaert (B.) 24. Anquetil (Fr.) 34. Zilverberg (Ned.) 36. Geldermans (N~ 1 i 28.31.42 op 1.14 1.30 1.35 2.28 6.03 6.19 7.18 7.27 7.48 7.57 8.25 8.27 8.44 9.17 9.23 9.25 9.30 9.44 10.22 10.30 Algemeen ploegen- klassement 1. De Muer 2. Geminiani 3. Driessens 4. De Kimpe 5. Schotte 85.45.44 85.47.23 85.47.28 85.54.35 85.55.15 „Groene trui" 1. Van Looy (B.) 60 pnt. 2. Melckenbeek (B.) 41 pnt. 3. Gilb. Desmet (B.) 40 pnt. 4. Van Aerde (B.) 39 pnt. 5. Darrigade (Fr.) en Janssen (Ned.) 33 pnt. Bailetti werd uigeroepen tot de meest strijdlustige renner. Popov Graczyk kreeg de Prix d'Orange, welke prijs wordt uit gereikt aan de renner, die de tegenslag het best verdraagt. DE TRANSFERMARKT Peter van der Merwe, de kee per van het BredaseNAC, en vóór zijn handblessure, waarvan hij inmiddels volledig hersteld is, doelman van het Nederland* elftal, heeft donderdag zijn clubbestuur verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Ook Schrijvers en Luyten staan op eigen verzoek op de transfer- lijst, GEVECHT TUSSEN ZUID AFRIKAANSE NEGERS breiden. Het internationale ver- schiinsel dat meer en meer lie den die het betalen kunnen hun woonplaats zo ver mogelijk bui ten het stadsgewoel kiezen is ook hier al lang aan de gang. De voorkeur is lange tijd uit gegaan naar plaatsjes als Water loo, waar ook scholen zijn waar in het Frans wordt onderwezen. De meeste van de Brusselse emi granten zijn Franstalig en het is verklaarbaar dat ze bij hun huis vesting denken om de scholen voor hun kinderen. De uitdijing van de stad gaat nu ook naar de zes omstreden gemeenten beginnen. Ze worden er in feite voorsteden van Brus sel door en er steekt zeker iets logisch in dat ze net als de stad zelf tweetalig worden. Frans de boventoon. Wtllen en de andere vijf ge meenten zien er al weinig heil- vols in om door de grote stad opgeslokt te worden. Het is daar tenslotte niet anders dan elders. Maar deze wrevel krijgt door de taalkwestie een extra-bittere di mensie. De ervaring leert dat in geval van tweetaligheid het Frans de neiging krijgt de boventoon te gaan voeren en de Vlaams-spre kenden kriigen daardoor het ge voel dat hun land het hunne niet meer zou zijn. Het al moeilijk te aanvaarden feit dat het platte land bij de toenemende verstede lijking van de westerse maat schappij t loodje moet leggen voor de stad wordt des te wran ger door de gevoelige taalkwes tie. Lefevre heeft zich in vele bochten gewrongen om op an dere punten de strijd om de taalgrens door zo veel mogelijk compromissen verteerbaar te maken voor zoveel mogelijk be trokkenen aan beide zijden. Hier, waar zich een sociologisch pro bleem bii het nationale zeer mengt, is niet goed te zien hoe er nog een mouw aan gepast kan worden. (Nadruk verboden.) Eén van de vele groepen Groep 5: 2 minstrelen. Groep 6: Johanna van Konstan ti- nepel en Ferdinand, omringd door 4 pages te voet. Groep 7: Valkenier en geheim schrijver. Groep 8: 4 vrouwelijke pages van 8—12 jaar op pony's. Gpoep 10: De abten van Baudelo, Ter Doest en Ter Duinen met ieder een mindere geestelijke te voet. Groep 11: Groep Vlaamse edelen te paard met 8 banierdragers. Groep 12: Rest v/h tamboerkorps. Groep 13: Restant krijgsknechten. Groep 14: Jacob van Maerlandt, de eerste dichter en geschiedschrij ver der Nederlanden met leerlingen Groep 15: Tempeliers met wagen. Groep 16: Gravin Margat etha van Vlaanderen en Guy van Dampierre, gevolgd door 4 edelen en hun da mes, omringd door 2 pages te voet en door 2 meisjes en 2 jongens op pony's. Groep 17: 2 vendeldragers met de vlaggen v. Margaretha van Vlaan deren en Guy van Dampierre. Groep 18: Krijgsliedenescorte van Margaretha. Groep 19: Jan van Avesnes, ver gezeld door 4 edelen en 2 pages. Groep 20: Gezanten van de ko ning van Frankrijk Philips II Augustus en van de koning van Engeland „Jan zonder Land", met hun dames, met hun banieren, 2 pages en 2 knechten. Gezant van Willem I, graaf van Holland, die op dat moment de bondgenoot van Vlaanderen was. Groep 21: Magistraat van Axel, gevolgd door de Schrijver en de Baljuw. Groep 22: Groep burgers, gilden en landbouwers. Groep 23: Gezelschap Turken en hun dames in Oosterse kleren. Groep 24: Engelse en Vlaamse lakenkooplieden, vertegenwoordi gende de toenmalige Vlaams-Lon- dense Hanzen, met Koggeschip. Groep 25: 8 kooplieden als Cham- pinois, vertegenwoordigende de Li- gue du Champinois met reiswagen. Groep 26: Lombardische en Jood se kooplieden met hun vrouwen. Groep 27: Grote praalwagen, voor stellende St. Joris met de Draak en de bedreigde schone Jonkvrouwe Alles was tot in de puntjes in oide, de middeleeuwse kleding De glorieuze intocht van Gravin Margaretha van Vlaanderen en Guy van Dampierre in Axel Precies om 3 uur vertrok vanaf de Jeugdherberg de grote historische optocht voor een route door de stad. Vóór deze stoet ree.d een wagen waarop een groot wapen van de sta,d Axel. Samenstelling van de historische optocht: Groep 1: 4 herauten te paard en 4 herauten te voet met klaroenen. Groep 2: 2 vendeldragers met vlaggen van Konstantinopel. Groep 3: De helft van de groep krijgslieden met hoofdman te paard. Groep 4: De helft v/h tamb.korps. was schitterend en de wagens waren keurig afgewerkt, zodat met recht van een grootse histo rische optocht kan worden ge sproken, welke door vele dui zenden werd aanschouwd. Langs de gehele route ston den honderden mensen opge steld. Allen waren er over eens dat men in Axel een optocht steeds goed weet te organiseren. Zodat voor de herhaling van deze optocht op de vrije zaterdag a.s. mag verwacht worden dat Axel te klein zal zijn om de zeer vele bezoekers te ontvangen. Door een 400-tal personen werd hieraan deelgenomen en met de os, het brood en een grote hoe veelheid bier, verliep deze mas sa maaltijd uitstekend. Geen van de deelnemers aan deze Breugheliaanse maaltijd zal dan ook met een lege maag het feest van deze avond hebben ge vierd. De serveersters bij deze maal tijd waren leerlingen van de huis houdschool „Het Molenkwartier". DE VER. NATIES De Sowjet-Unie heeft donder dag opnieuw toelating van Chi na tot de Verenigde Naties ge vraagd. De algemene vergade ring wees het verzoek echter af met 87 stemmen tegen en geen stemmen vóór. Voor het eerst sedert de Hon gaarse opstand in 1956 aan vaardde de algemene vergade ring de geloofsbrieven van de Hongaarse delegatie. Rusland stelde het Chinese lidmaatschap aan de orde op een buitengewone bijeenkomst van de algemene vergadering over de financiële moeilijkheden van de V. N. Bij een gevecht tussen leden van twee negeerstammen bij Port Sheptone, op 130 km van Durban, zijn woensdag minstens drie mensen om het leven ge komen. De stamleden gingen el kaar met assegaaien, strijdbijlen en kapmessen te lijf. De politie die gesteund werd door een tank nam ongeveer tachtig negers in hechtenis. Ongeveer 150 hutten werden verwoest, en dertig stuks vee afgeslacht.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3