DE VERMETELE DOKTER Binnenlands nieuws Kantongerecht te Oostburg MAAK VAN UW SPAARGELD Pagina 2' DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 28 juni 1963 Taalwetten in Belg. parlement DE TOESTAND IN LAOS KENNEDY KIJKT OVER DE MUUR WESTDUITSE PERS OVER KENNEDY'S BEZOEK BRANDT OVER HET BEZOEK VAN KENNEDY Vermiste huzaar meldde zich vrijwillig bij de Marechaussee BURGERLIJKE STAND Denkt aan het drama, dat over België zou losbarsten, in dien een meerderheid zoals wij die thans hebben, er niet in zou slagen de hangende vraagstuk ken op te lossen". Dit zei de Belgische minister-president, Th. Lefèvre, donderdagmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoor digers in Brussel bij de inleiding van het debat over de taalwet ten. Het gaat hierbij om het tweede van de drie ontwerpen, die de Katholiek-socialistische coalitie regering heeft opgesteld om een definitieve regeling te treffen voor het gebruik van de twee landstalen, het Nederlands en het Frans. Het eerste ontwerp, dat België door een taalgrens in een Nederlands en in een Frans sprekend gedeelte verdeelt, is reeds door het parlement goed gekeurd. Het tweede heeft tot_ doel het gebruik van de beide"1 talen in het centrale overheids apparaat en de Brusselse agglo meratie te regelen. Het derde onderwerp betreft het gebruik van het Frans en het Nederlands bij het onderwijs. Het tweede ontwerp behandelt onder meer de samenvoeging van zes Vlaamse randgemeenten met de 19 gemeenten die thans Brus sel vormen tot een arrondisse ment „Brussel-hoofdstad", waar de tweetaligheid strikt zal wor den toegepast. Van Vlaamse zijde is tegen dit onderdeel van het ontwerp echter heftig verzet ge lezen uit vrees, dat ook in deze gemeenten het Frans een over wegende rol gaat spelen. Een groot deel van de Vlaam se parlementsleden van de Chris telijke Volkspartij heeft zich daar openlijk tegen uigesproken. Een door Vlaamse organisaties georganiseerde betoging in Wemmei, een van do zes rand gemeenten die bij Brusel zou worden gevoegd, leidde de vorige week tot woelige tonelen, waar bij enkele leden van de rijkswacht verwondingen opliepen en een aantal arrestaties werd verricht. Een nieuwe betoging zal deze week worden gehouden in een andere gemeente, die in dezelfde positie verkeert, namelijk We- zembeek. Premier Lefèvre liet donder dagmiddag in zijn rede in de Kamer uitkomen, dat ,de regering niet van plan is aan deze over heveling van de zes gemeenten vast te houden. Er de nadruk op leggend, dat de taalvraagstukken moeten worden opgelost, ver klaarde hij, dat er op democra tische wijze een vergelijk mqpt worden bereikt. De Belgische premier kruiste donderdagmiddag do degens met een woordvoerder van de Vlaam se Volksunie, die hem herhaalde lijk trachtte te onderbreken. ..Wanneer gaat u eindelijk uw verstand inplaats van uw spie ren gebruiken", voegde Lefèvre hem. toe, doelend op de rel van de Volksunie in de betogingen tegen het onderwerp. Verwacht wordt, dat het debat de volgende week dinsdag een hoogtepunt zal bereiken. Reeds dagen lang hebben de ministers en parlementsleden gezocht naar een compromis, dat overigens zou zijn gevonden en vandaag door het Belgische kabinej; zal worden besproken. Veel zal echter afhangen van de socialistische coalitiepartner van de C.V.P., die zich tot dus verre achter het regeringsvoor stel voor samenvoeging van de zes gemeenten heeft gesteld en nog geen tekenen heeft getoond óm mede te werken aan een compromis dat de Vlaamse leden van de Katholieke partij moet bevredigen. Donderdag is in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane van gezag hebbende zijde vernomen dat Vier compagnieën van 't (recht se) koninklijke Laotiaanse leger dinsdag jl., met steun van de luchtmacht, de militaire basis Seno hebben bezet. Ingevolge de te Genève be treffende gesloten overeenkom sten moet Seno door de Franse autoriteiten in de nabije toe komst aan de Laotiaanse coali tieregering worden overgedra gen. Er mag geen overdracht aan een bepaalde groepering plaats vinden. Pierre Falaize, de Franse am bassadeur te Vientiane, en de divisiegeneraal Lancrenon, de leider der Franse militaire mis sie, die helpt bij de opleiding van het Laotaanse leger, hebben dinsdag en woensdag met prins Soevanna Poema, de neutralis- tische eerste minister van Laos, over deze zaak beraadslaagd. Uit de omgeving van prins Soe vanna Poema wordt vernomen dat een oplossing van dit vraag stuk aanstaande kan worden geacht. 0b In de Noorditaliaanse stad Turijn zijn woensdag de twee samenstellers van een bloemle zing van tegen het bewind van Franco gerichte Spaanse gedich ten tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maan den en een boete van 100.000 lirë veroordeeld, omdat één der gedichten geacht werd in strijd te zijn met de goede zeden. De Italiaanse uitgever werd vrijge sproken. Aanvankelijk was de bekl&agden ook belédiging van de godsdienst ten laste gelegd. '"V - Woensdag heeft president Ken nedy in West-Berlijn een bezoek gebracht aan de beruchte muur tussen Oost en West. Foto: De Amerikaanse gast kijkt hier samen met zijn gast heren vanaf een speciaal plat form (links) over de muur naar de Brandenburger Poort, waar de Oostberlijners grote borden met teksten, bestemd voor de president, hebben neergezet. Kennedy's uitlating „Ich bin ein Berliner" was de voornaam ste kop, waaronder de Westduit- se en Westbelijnse pers donder dag verslag gaf van het bezoek van de Amerikaanse president aan Berlijn. De „Bild Zeitung", die een op lage van ruim drie miljoen heeft, schreef onder meer: „De Ken nedy van Berlijn is een nieuwe Kennedy. Dit was niet de koel berekenende politicus, die de Amerikanen kennen. In Berlijn stond een man die, oog in oog gesteld tegenover de verdeling van Duitsland, die het ergste ge vaar voor de wereldvrede vormt, tot een strijdbaar staatsman was geworden. De president heeft het luide protest der Berlijners tot zijn ge moed laten doordringen. Hij weet waarin zeventig miljoen Duitsers geloven, namelijk dat eens de dag der vrijheid voor allen zal aanbreken", aktus de „Bild Zei tung". De „Frankfurter Allgemeine Zeitung", een der meest vooraan staande Westduitse dagbladen, schrijft in een hoofdartikel: „Het bezoek van dc Amerikaanse pre sident aan Berlijn is een onver getelijke gebeurtenis geworden. Dit bezoek zal zijn uitwerking naar twee kanten niet missen. De president heeft de hoop der Ber lijners bevestigd, dat er een dag zal komen, waarop alle Duitsers vrij zullen zijn. Hij heeft hen echter geen valse hoop geschon ken", aldus de Frankfurter All gemeine. De burgemeester van West- Berlijn, Brandt, heeft gezegd, dat het bezoek van president Kennedy aan West-Duitsland en -Berlijn „nieuwe impulsen" heeft gegeven aan de Europese zaak. De president van de V. S. had duidelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten geen samen werking willen hebben met 15 afzonderlijke Europese staten, maar met een „wereldmacht- Europa" in de positieve beteke nis van het woord. De 19-jarige dienstplichtige huzaar A. H. W. Kanters uit Rot terdam, die sedert maandag spoorloos was, heeft zich donder dagmorgen om half acht vrijwil lig gemeld bij de brigade van de Koninklijke Marechaussée in zijn woonplaats. Hij leverde de mee genomen uitrustingsstukken en het pistool in. De munitie, die hij voor het wapen had meege nomen, werd niet op hem aan getroffen. De huzaar zal door de mare chaussée worden verhoord. Het lag in de bedoeling, dat hij nog in de loop van donderdag naai de brigade van de Koninklijke Marechaussée in Amersfoort zou worden overgebracht om vervolgens ter beschikking te worden gesteld van zijn com mandant. Huzaar Kanters was ingedeeld bij het tweede scadron huzaren Prins Alexander, gelegen in de Bernhardkazerne in Amersfoort. Hij keerde van weekend-verlof niet terug en was met onbeken de bestemming maandagmorgen per fiets vertrokken, omdat hij, naar hij zeide, „er genoeg van had"..Hij had al eerder zijn com mandant te kennen gegeven niets meer voor de dienst te .voelen. CANADESE STUDENTE AANGERAND De Amsterdamse politie heeft gisternacht om half drie in de Westerdokstraat de 36-jarige F. Z., schipper van een rondvaart boot, aangehouden in zijn auto waar hij zich vergreep aan een 24-jarige Canadese studente. De man weigerde uit de auto te komen en verzette zich zó hevig toen de politie hem naar bui ten trok, dat deze hem met de gummistok tot bedaren moest brengen. Het meisje was totaal overstuur. Broeders van de in tussen gewaarschuwde G. G. en G. D. brachten haar naar het bureau Raampoort. Daar slaag den zij er na enige tijd in haar te kalmeren. Z. is in het hoofd bureau ingesloten. Omstreeks twee uur wandelde het meisje met een 19-jarige Canadese student in de Raad huisstraat. Daar kwam hen een Volkswagen terzijde. De be stuurder, de genoemde F. Z. in zijn schippersuniform, sprak hen aan. Hij zei „van de politie" te zijn en hen op het politiebureau even te willen ondervragen. Aanvankelijk weigerden zij en wilden weglopen. Tenslotte stap ten zij toch in. Het meisje ach terin, de jongen naast de chauf feur. Onderweg vertelde Z. dat hij zich had bedacht en dat hij hen naar hun hotels zou bren gen. Na de jongen aan zijn hotel te hebben afgezet, gaf Z. het meisje geen gelegenheid ook even uit te stappen, doch reed meteen met grote vaart door. Dc terstond gewaarschuwde 5x8 kreeg even later een tele foontje van iemand die in de Haarlemmerstraat een kleine auto had zien passeren met een hevig gillend meisje. Een groeps- surveillancewagen vond toen vrij snel de gezochte auto in de Westerdokstraat. VROUW STAK MAN MET A ARD APPELMES JE Tijdens een twist over ver meende huwelijksontrouw van de man heeft de 56-jarige mevr. C. J.den H. gistermiddag in de echtelijke woning in de Malle molen in Den Haag haar 50- jarige echtgenoot P. J. tweemaal Q In de haven van Yarmouth op Nieuw-Schotland is woens dag brand uitgebroken aan boord van een circusschip. Alle opva renden en vrijwel alle dieren konden worden gered, voordat de 1100 ton metende „Feurus" zonk. Alleen een zebra en een paard kwamen om. Het circus was afkomstig uit St. Petersburg in Florida. met een aardappelmesje in de rug gestoken. Ze waarschuwde een boven buurvrouw, die terstond de G. G. D. belde. De vrouw is met haar man mee gegaan naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Daar werd ze door de politie gearres teerd. De verwondingen van de man bleken erg mee te vallen. SLUIS PERSONEEL ONTSLAGEN WEGENS HET AANNEMEN VAN FOOIEN De minister van Verkeer en Waterstaat is van plan 34 man sluispersoneel in vaste dient in Wemeldinge en Hansweert te ontslaan wegens het aannemen van fooien ondanks het verbod om dit na 1 januari 1963 te doen. Vijf sluisknechten op arbeids contract zijn reeds ontslagen. De personeelsleden in vaste dienst hebben zes dagen de tijd gekregen om zich te verant woorden. VERKEERSSLACHTOFFER De 24-jarige mej. A. Zandbelt, afkomstig uit Schalkhaar en wonende te Haarlem, is gister middag omstreeks 17 uur, toen zij op de Heemsteedster Dreef te Heemstede fietste, door een achteropkomende vrachtauto ge grepen en om het leven geko men. VREUGDE BIJ PRIJSWINNARESSEN NA „VERGISSING" De grote teleurstelling bij twee prijswinnaressen van het Ameri kaanse sleutelspel van de actie „Open het Dorp" toen bleek dat ze samen een bootreis naar Bra zilië hadden gewonnen en niet zoals ze dachten beiden een twee persoons reis is in vreugde veranderd. Het bedrijf dat de prijzen ter beschikking had ge steld (N.V. Havenlijn te Rotter dam) heeft zijn prijzen verdub beld. De vergissing ontstond doordat mej. T. Missu te Stompetoren en de familie Pareira te Eindhoven ieder twee biljetten ontvingen: één reis RotterdamBuenos Aires en één Buenos AiresRot terdam. Deze reis van drie maan den (waarde ƒ2700) was dus be doeld voor twee personen en niet voor twee echtparen zoals de prijswinnaressen dachten. Om de teleurstelling weg te nemen heeft het bedrijf zijn prij zen, verdubbeld. Het echtpaar Pareira en mej, Missu en haar verloofde zullen toch de reis kun nen maken zoals ze al gedroomd hadden. Voor de openbare strafzitting van het kantongerecht te Oost burg was donderdag veel belang stelling. Een klasse van de opleidings cursus van de R. K. Huishoud school te IJzendijke volgde op de publieke tribune belangstellend het verloop van de zitting. Als eerste moest de heer Q. J. P. B„ verzekeringsinspecteur, uit Oostburg zich verantwoorden, omdat hij in de bebouwde kom van de gemeente Oostburg, als bestuurder van een auto, har der gereden had dan de voorge schreven 50 km per uur. B. vond de geëiste boete, ƒ30, nogal hoog, hetgeen de officier van Justitie, mr. Rosingh, deed opmerken: „dan laat U het in het vervolg misschien". De kantonrechter maakte er tenslotte 25 van, subs. 5 dagen. De heer H. J. S. uit Retranche- ment had op de weg Biervliet IJzendijke bij de kruising naar Watervliet, toen hij linksaf wilde slaan geen voorrang verleend en eveneens niet voorgesorteerd. De officier van Justitie bond de oude baas op het hart, dat de grootste voorzichtigheid bij het afslaan altijd in acht moet wor den genomen. Eis en uitspraak ƒ25 subs. 5 adgen. Mevr. H. N.K. uit Retanehe- ment heeft uit geloofsovertuiging bezwaren tegen het uitoefenen van haar stemplicht. Zij was na de oproeping op de stemdag niet verschenen, doch had wel aan de burgemeester een brief ge schreven, waarin zij van te voren mededeelde niet te zullen ver schijnen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij niet was verschenen op het stembureau om het stembiljet in ontvangst te nemen. Zij had dit dan, aldus de kantonrechter blanco in de stembus kunnen doen. De eis luidde 5 subs. 1 dag. De uitspraak was 3 of 1 dag. Stropers vingen een duur konijntje. Heel duur kwam een wild ko nijntje de heer S. T. te staan, toen de wachtmeester van de Rijkspolitic, de heer Van N. uit Schoondijke, dit onder de jas van de heer T. vandaan toverde, evenals een vangnet. Tijdens het verhoor van de heer T. door de kantonrechter, vroeg deze hem toch wel wat ver- NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. VOGELWAARDE Geboren: 23 juni. Sibella Maria Petra, d. van Richard Vereecken en Ria B. A. Verbist. Gehuwd: 20 juni. George A. Mangnus, 25 j., en Anna M. C. Lambert, 25 j. wonderd of hij zijn eigen ver haal wel durfde te geloven. T. vertelde n.l„ dat hij het wilde konijn gevonden had op de Sas- putsestraat te Schoondijke. Het net, dat hij ook onder zijn jasje verborgen had, was bedoeld om mee te gaan vissen. Samen met zijn broer J. T- was hij aangetroffen in de Generale Prins Willempolder te Schoon dijke. De landbouwer, de heer J. I. R. uit Schoondijke, verklaarde, dat hij op de grindweg liep en steeds in de, sloot ging om de damgaten te bekijken. Ook op de lafiderijen waren de heren bezig - geweest. Zij waren echter voor hem te ver af om te con stateren wat ze precies aan het doen waren. De heer R„ die de zaak niet vertrouwde, belde de politie op, die onder.de jas van T. een ko nijn aantfof alsmede het net. Uit de getuigeverklaringen van de heer R. bleek echter niet vol doende duidelijk dat de heren inderdaad aan het jagen waren geweest. Wel werd hen het in bezit hebben van een warm konijn, alsmede van het vangnet, als ongeoorloofd jachtmiddel, ten laste gelegd. Het konijntje kwam de her S. T. op een boete van 50 te staan, subs. 10 dagen, terwijl het vang net verbeurd werd verklaard. Bij de straf was in aanmerking genomen dat T. niet als een stro per van professie bekend staat. De heer A. J. R. te Aardenburg kreeg een stevige schrobbering van de kantonrechter voor her haalde openbare dronkenscKap, dat binnen een jaar tijd enkele malen is voorgekomen. Op 31 januari was de heer R. bezig ge weest in de gemeente kranen te ontdooien. Hij vond dat hij na dit koude karweitje wel een hartversterker nodig had. De politie zag hem. nadat hij stomdronken was thuis gebracht, even later weer naar een café scharrelen. De heer R. zeide zich onder toezicht van het bureau voor al coholisme te hebben gesteld. De officier van Justitie wreef hem echter onder de neus, dat hij ondanks deze onder toezichtstel- ling vorige week nog eens stom dronken i§ geweest. Hem werd onder ogen gebracht dat het'op deze wijze fout gaat. De eis en uitspraak waren 75 boete subs. 15 dagen. Voorts een gevangenisstraf van drie dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, en onder toezichtstel- ling van het Zeeuws Bureau voor Alcoholisme. J. W. C. te Breskens had op 7 januari als automobilist op de hoek van het Eenhoornplantsoen te Oostburg geen voorrang ver leend aan een van rechts komen de auto uit de De Volderestraat. De heer C. voerde aan, dat hij had willen stoppen voor het stóp- bord, doch door de gladde weg was doorgegleden. De eis luidde 10 voor het door het stopbord rijden en 40 voor het niet verlenen van voor rang. Dc uitspraak was resp. 10 subs. 2 dagen en ƒ30 subs. 6 dagen. De gladde weg was ook de oor zaak geweest van de aanrijding, die de heer C- J- S. uit Malde- ghem te Aardenburg had veroor zaakt. Hij was in de Oude Kerk straat bij een uitwijkmanoeuvre tegen een geparkeerde auto ge reden. Zijn echtgenote, de 70-jarige mevr. M. J. E. V, wérd als ge tuige gehoord, en toonde zich een zeer warm pleitbeaogster voor haar man. Het hielp evenwel niet; de eis luidde ƒ30 subs. 6 da gen. De kantonrechter deed er nog een dag en twee rijksdaal ders af. De boete werd derhalve bepaald op 25 of 5 dagen. H. A. P. te Breskens was ook het slachtoffer geworden van de gladde weg. Hem werd ten laste gelegd, dat hij, komende met zijn bus uit de Koninginnestraat te IJzendijke, geen voorrang had verleend aan een van rechts ko mende tractor met oplegger. Eis en uitspraak 20 of 4 dg. door MILLY GANZ 7) (Nadruk verboden). Het gezicht van de zieke was intussen blauwrood geworden en haar adem ging hoe langer hoe sneller. Daarom besloot de dok ter, zich maar zelf hulp te ver schaffen. Hoewel hij de inrich ting van het huis niet kende, vond hij toch de weg naar de keuken, maar niet voordat hij in het donker eerst over een mand gestruikeld was en met zijn schouder een kan van de muur had gestoten, die met een hels spektakel kletterend op de se- nen tegels terechtkwam. Hij vond wel een emmer, maar geen wa ter. Voor het huis had hij ech ter een pomp gezien en dus ging hij zelf water halen. In deze merkwaardige hoeve scheen im mers alles uitgestorven of weg gelopen te zijn! Met de emmer in de hand stak hij het grote erf over. De regen viel in stromen neer, zo dat hij binnen enkele ogenblik ken doornat was, vooral daar hij zijn overjas in de kamer had uitgetrokken, om zich gemakke lijker te kunnen bewegen. Dan blijft de jas in alle geval droog! dacht hij met enige galgehumor, terwijl hij met druipende haren de gevulde emmer weer naar binnen droeg. Er brandde nog een zwak vuur in de haard, zo dat hij het water, dat hem een beetje te koud leek, min of meer verwarmen kon. Hierna stroopte hij zijn kletsnatte hemdmouwen op en ging erug naar de kamer. Op goed geluk maakte hij een ouderwetse met bloemen be schilderde geweldige kast open en vond daarin de doeken, die hij zocht. Toen hij in de keuken de emmer wilde halen en hij zich juist bezorgd afvroeg, hoe hij zonder hulp de omslagen moest aanleggen, zag hij bij de haard het kleine meisje ineengekrom pen zitten, dat nog alleen in huis wakker scheen te zijn. Het snik te hartverscheurend. Christen legde kalmerend een hand op haar mager schoudertje en zei zachtjes maar dwingend: „Zeg, zou jij me niet eens kun nen' helpen? Misschien spelen wij tweeën het wel klaar, dat je moeder morgen buiten ge vaar is!" Voor de arme kleine waren de woorden van de dokter als een belofte uit de hemel. Zij kwam parmantig overeind, veegde met haar mouwen de tranen van haar gezicht en zei zachtjes, maar ge willig en flink: „Zegt u mij maar, wat ik doen moet!" Met hun tweeën droegen zij nu de emmer water de kamer binnen. Vol medelijden bedekte Christen het wassen gezicht van de dode met een doek en begon met taaie verbetenheid de strijd om het leven van de weduwe. Al gauw lag het gloeiende lichaam van de bewusteloze vrouw in natte doeken. Haar ge zicht kreeg zijn natuurlijke kleur terug en haar adem ging rusti ger. Af en toe kwam zij bij en dronk begerig wat Christen haar te drinken gaf. Toen de doeken na korte tijd weer droog en warm waren, wikkelde de dok ter met behulp van zijn kleine assistente de zieke weer in nieu we, koele doeken. Scherp sloeg hij de geringste verandering ga de, die er bij de zieke optrad, terwijl Leentje zij had de dok ter haar naam genoemd op kousevoeten rondliep en alles aandroeg wat er nodig was. Het meisje wist, waar opwek kende dranken te vinden waren zette sterke koffie en maakte een aftreksel van lindethee klaar om te transpireren. Haar helder blauwe ogen schitterden van een rotsvast vertrouwen, als zij Christen aankeek, in zijn gezicht zoekend naar een bewijs van een beetje waardering, waarvoor deze voorlopig echter tijd noch rust had. Tegen de ochtend werd de huid van de patiënte aanmerke lijk koeler, op haar voorhoofd vormden zich zweetdroppels de zieke vrouw zonk weg in een rustige, genezende slaap. Op een bankje naast het bed geknield, hield Leentje de hand van haar geredde moeder vast. Voorzichtig maakte Christen de kleine vingers los uit de hand van de vrouw. De hand, getekend door het vele werken lag thans rustig op de roodgeblökte sprei. „Je moet nu gaan slapen, Leentje!" zei hij bezorgd. „Je hebt je goed gehouden. Zeg maar tegen je tante, dat moeder het goed maakt en vraag je oom eens bij me te komen!" Het meisje verdween gehoor zaam. Vlak daarop hoorde Chris ten ergens in huis de stem van de weggelopen forse boerin. Nog even later stond de boer, die hem door de nacht vergezeld had in de open deur. Hij verbleekte nauwelijks zichtbaar toen zijn blik op het laken viel, waar onder zijn dode broer lag. Toen vroeg hij de dok ter rustig, wat deze van hem wil de hebben. „Is er hier ergens in huis", vroeg Christen, „zo mogelijk ge lijkvloers, een kamer die niet gebruikt wordt?" „Jawel, dokter. Aan de over kant van het portaal daar staat ook een bed." „Uitstekend! Dan help mij even!" (Wordt vervolgd.) De heer A. F. de B. uit Bier vliet was in de vorige zitting ten laste gelegd, dat hij als be stuurder van een driewielige auto, komende vanuit de Singel te Biervliet, links door de bocht gekomen was om de Tuinstraat in te rijden, hetgeen De B. had ontkend. Hij vertelde ook nu weer, dat zijn driewieler door een aanrij ding een duw opzij had gekregen, waardoor de auto op de situatie schets links stond. Dit was ech ter niet de stand waarin de aan rijding had plaats gehad, aldus de heer De B. Getuigen werden gehoord, o.m. de wachtmeester van de Rijkspo litie, de heer D. de K. uit Bier vliet, die echter de aanrijding zelf niet had gezien en de auto's slechts had aangetroffen zoals zij na de aanrijding stónden. De heer De P. uit Hoofdplaat, die de aanrijding had veroor zaakt, had door een beslagen autoruit niet veel kunnen waar nemen. Bij gebrek aan bewijs wérd de heer De'B'. dan ook vrij gesproken van het ten laste^ ge legde. Ook de heer B. H. de W. te Souburg had geen voorrang ver leend aan een hem te Aarden burg achterop komende auto, be stuurd door mevr. B.D. uit Sluis. Eis ƒ40 subs. 8 dagen. Uit spraak 30 subs. 6 dagen. De heer J. M. D. te IJzendijke had ook last gehad met het glad de wegdek, toen hij voorrang moest verlenen aari een van rechts komende auto. Ook hij was tijdens het remmen doorge gleden. Eis en uitspraak 30 of 6 dg. De zaak van de héér C. F. uit Breskens, die onder No. Eén een aanrijding had gehad, werd aan gehouden voor het verhoren van verschillende getuigen, daar de zaak niet duidelijk was. De 23-jarige T. S. uit Breskens had, terugkomende van het ijs- feest te Sluis, met de auto van zijn vader in de Burchtstraat te Oostburg een enorme slipper ge maakt. Waarschijnlijk door har der rijden dan het gladde weg dek kon verdragen ging zijn auto in de bocht aan het slippen en kwam aan de overzijde van de weg tegen de gevel van een win kelpand tot stilstand. Zijn zuster werd door deze botsing zeer ern stig gewond. De heer S. kreeg van de offi cier van Justitie een fikse uit brander voor deze wijze van rij den. De eis luidde ƒ50 subs. 10 da gen. Daar het hier echter dc ouders zijn, die de boete moeten betalen, werd er door de kanton rechter wat afgedaan. De uitein delijke uitspraak was ƒ40 subs. 8 dagen, terwijl de auto nog een schade van ruim 1300 had. De heer H. R. uit Ooatbürg'ver- telde de kantonrecht*. het stopbord in de Oude Stad- straat hoek De Volderestraat niet had gezien. Een aanrijding was op deze verkeersfout gevolgd. Eis ƒ50 subs. 10 dagen. Uil- spraak ƒ45 subs. 9 dagen. Straffen voor varkenshandc- laren die het vervoersverbod overtraden. Dc varkenshandelaar P. A. C. uit Hoofdplaat en O. M. G. uit Aardenburg, alsmede de slager W. H. P. van H. uit Breskens had den gedrieën het vervoersverbod voor varkens, in de tijd dat 'er mond- en klauwzeer was, over treden. De heer C. uit Hoofdplaat werd ten laste gelegd, dat hij een var ken vervoerd had, dat hij in een niet ontsmette wagen had gela den. De heer Van H. uit Breskens had de opdracht tot dat vervoer gegeven, terwijl de heer G. uit Aardenburg 2 maal had gereden met een varken, eerst een van 150 kg en later met een varken van 80 kg. De heer C. hoorde een straf tegen zich eisen van ƒ40 subs. 8 dagen. De uitspraak was ƒ30 subs. 6 dagen. Ook de slager, de heer Van H„ kreeg de zelfde straf, terwijl dc heer G. uit Aardenburg, die de overteding niet zo erg vond, een boete van 2 x ƒ40 tegen zich hoorde eisen en uitspreken. Hij vond het wel een erg hoge boete voor een zo onnozele prulle De heer C. van N. uit Breda, die verantwoordelijk was voor het ophangen van enkele recla meborden aan de Oóstburgseweg te Oostburg werd vertegenwoor digd door de heer W. P. de G. uit Sas van Gent. Deze vertelde dat de borden, die aanstoot had den gegeven, en waarvoor geen vergunning was afgegeven, direct na het eerste vermaan van de politie waren weggehaald. Bij navraag bleek ,dit inder daad het geval te zijn. Eis en uitspraak 15 subs. 3 dagen. G. van H. te Breskens had geen voorrang verleend toen hij op 20 december bij de uitvals weg te Breskens de Rijksweg wilde oprijden. Hij dacht dat het nog wel zou kunnen, doch de auto's op de Rijksweg reden harder dan hij had gedacht. Een aanrijding was het gevolg geweest. De eis luidde ƒ60 subs. 12 da gen. Haastige spoed is zelden goed, aldus de kantonrechter, mr. H. van den Belt, die een boete op legde van ƒ50 subs. 10 dagen. De heer J. H. A. te Vlissingen had zijn auto op 7 april op het Zwinpad te Cadzand geparkeerd op een plaats waar parkeren ver boden is. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2