Provinciaal nieuws Jaarverslag A.N.W.B. De feestelijkheden ter herdenking van Axel 750 jaar stad DE VRIJE ZEEUW SCHOONDIJKE P.S.P. IN DE COMMISSIE VOOR DE BUITENLANDSE POLITIEK VERVOERSVERBOD VARKENS INGETROKKEN TERNEUZEN AARDENBURG BRESKENS SLUIS VOGELWAARDE VOORLOPIGE UITKOMSTEN LANDBOUWTELLING AKKERBOUW GEWASSEN 1963 Tot op het hemd He» DE GRAAF WORDT EEN JAAR POKKEN K DSTEN GELD NIEUWE LEIDER VAN CUBAANSE BALLINGEN KONING HASSAN BEZOEKT FRANKRIJK Belgisch meisje dood aangetroffen Woensdag 26 juni 1963 Vagina 3 Opbrengst cóllcctc. De alhier gehouden A.V.O.-col- lecte heeft opgebracht 177,15. Twee verkeersongevallen op het zelfde kruispunt. Gistermorgen om half elf ha.d op de grote verkeersweg Schoon dijkeOostburg, ter hoogte van het kruispunt met de Nozemans- weg—Veldzicht een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer D. K. uit Groede, die vanuit de Nozemansweg de rijksweg op reed en een brom fiets bereden door de heer J. van L. uit Schoondijke, die oj> de rijksweg in de richting Schoon dijke reed. De bestuurder van de auto ver leende geen voorrang aan de bromfietser, waardoor een bot sing volgde. De heer Van L. kwam op de weg te vallen. Dokter Folmer verleende de eerste hulp en con stateerde bij hem behalve ontvel lingen een gebroken rib. Na ver bonden te zijn werd Van L. in de auto van dokter Folmer naar huis gebracht. De A.N.W.B. verwacht in 1975 een autodichtheid van 1 op 6 in woners. In het jaarverslag over 1962 van deze organisatie wordt aangedrongen op een juiste aan passing van alle verkeersvoorzie- ningen aan deze verwachting, omdat iedere daarvan afwijkende voorziening anders binnen 25 jaar verouderd en ontoereikend zal zijn. De autodichtheid is thans 1 op 17 inwoners. Betreurd wordt, dat er nog geen zekerheid bestaat over het realiseren van het plan om voor 1975 plm. 1200 km autosnelweg aan te leggen. De uitgaven van Waterstaat, uitgedrukt in per centages van het bruto nationale inkomen, zijn in de laatste twee jaren gedaald in plaats van ge stegen. Volgens dit jaarverslag heeft de wegwijzerdienst van de bond in 1962 ruim 3.300 nieuwe objec ten geplaatst, waardoor het to taal tot 20.000 steeg. Hoogge plaatste wegwijzers buiten be bouwde kommen worden geleide lijk door lage reflecterende blau we borden vervangen. Ook wer den 59 nieuwe wegwijzers met bijna 200 verlichte transparante armen geplaatst. Aan de toeristi sche bewegwijzering wordt veel zorcr besteed. Eind 1962 reed ongeveer de helft van de wegenwacht in klei ne bestelwagens. Hulp werd ver leend in 194.414 pechgevallen, waarvan bijna een kwart betrek king had op het onklaar maken EERSTE KAMER: van elektrische installaties van auto's. Betreurd wordt, dat de bespre kingen met de overheid om, na het succes van Pauwmolen onder Delft, tot nieuwe wegenwacht stations te komen niet bijster vlotten. De A.N.W.B. met zijn ruim 550.000 leden constateert een toe nemende toeristische trek naar de „zortgebieden". Van de 112.000 uitgegeven reisroutes naar het buitenland leidden er bijna 27 procent naar Italië, bijna 10 pro cent naar Spanje, maar toch ook nog 15,7 procent naar Duitsland en 11,6 procent naar Frankrijk, beide echter minder dan in 1961. De belangstelling voor Grieken land en Zuid-Slavië nam flink toe. De A.N.W.B. bewijst hierbij op een discrepantie tussen de officiële logiesprijzen in Italië en vooral in Spanje met de werke lijk berekende prijzen. Spanje dreigt reeds zijn naam als goed koop toeristenland te verliezen. Onder de A.N.W.B.-leden nam de belangstelling, gezien de aan vragen om inlichtingen voor bin nenlandse vakanties iets af. T.a.v. 1961 daalden de aanvragen van ruim 12.000 tot ruim 10.300. In verband met de vijfdaagse werk week ontstond echter verhoogde weekend-activiteit tengevolge waarvan 45.000 gidsjes „Wegwij zers voor vrije uren" werden aangevraagd. Nevendien werden 6.500 „wandel-bewijzen" voor par ticuliere terreinen afgegeven. Het succes van de reis- en kre dietbrieven steeg. In 1961 werden 110.000 van deze documenten af gegeven in 1962 meer dan 127.500. De Eerste Kamer heeft zich dinsdagmiddag met 26 tegen 23 stemmen uitgesproken voor uit breiding van de vaste commissie voor de buitenlandse politiek met een lid van de P.S.P. Dit betekent dat het aantal leden van de com missie met één is uitgebreid tot twaalf. Het voorstel was gedaan door de heer A. G. van der Spek, fractie-voorzitter van de P.S.P. Dr. W. P. Berghuis (A.R.P.V, ir. M. A. Geuze (C.H.U.) en rar. D. A. Delprat (V.V.D.) spraken zich voorlopig tegen deze uit breiding uit. Dr. I. Samkalden (P.v.d.A.) zei voorstander van deze uitbreiding te zijn. Hij wees daarbij op het feit dat tot de overeenkomstige commissie van de Tweede Kamer, ook een P.S. P.-lid is toegelaten. Vóór toelating stemd-en, be halve de P.S.P., de P.v.d A. en een aantal leden van de K.V.P.- fractie. De pas beëdigde leden dr. J. E. de Quay (K.V.P.l en dr. J. Zijlstra (A.R.P.) behoorden tot de tegenstemmers. Bij beschikking van de minis ter van Landbouw en Visserij van dinsdag 25 juni 1963 is met onmiddellijke ingang het verbod ingetrokken om varkens, scha pen en kalveren uit een ooste lijk gebied naar overig Neder land te vervoeren. Een en ander is te danken aan het aanhouden de gunstige verloop van het mond-, sn klauwzeer. eerste mosselen aangevoerd Dinsdag werden op de ver waterplaatsen in Yerseke de eer ste consumptiemosselen aange- 19fil/'fiaVan het m°sse]seizoen 1965/64. De aanvoer geschiedt zowel van de percelen in de Waddenzee als van de Zeeuwse percelen. Vorige week was er voor de mosselkwekers gelegen heid om monsters van hun eon- sumptiemosselen bij de agenten van het Bedrijfschap voor Vis en Visprodukten in -te leveren. Daarvan is druk gebruik ge- maaKt. .kwaliteit van de mosselen is dit seizoen buitengewoon goed. Van de Waddenzee-mos selen loopt het visgewicht wel tot 35 kg per 100 kilo mosselen, maar ook de Zeeuwse mosselen komen met 28 kilo vis op 100 kilo mosselen uitstekend voor de dag. De mosselen zijn be stemd voor de inleggerijen en voor export naar België. Promotie te Utreeht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermid dag de heer H. Hartog uit Utrecht tot doctor in de genees kunde op het proefschrift: „Over de functie van de horizontale booggang". De heer Hartog (arts) is werk zaam aan de kliniek voor keel-, neus- en oorheelkunde in Utrecht. Hij werd in 1920 geboren in Terneuzen, en oefende na het volbrengen van zijn medische studie gedurende een tiental ja ren de algemene praktijk uit. Sinds 1960 is hij verbonden aan de kliniek van prof. Gerlings onder wiens leiding hij zich spe cialiseert in de keel-, neus- en oorheelkunde. Het proefschrift behandelt de resultaten van een elektrofysio logisch onderzoek omtrent de functie van het horizontale half cirkelvormige kanaal van het evenwichtsorgaan. Promotor was prof. dr. P. G. Gerlings. Universitair examen. Aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen psy chologie onze vroegere stadge noot de heer N. J. M. van der Moere. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Aarden burg besloot gunstig te advise ren over een verhoging van de wethoudcrssalarissen, een en ander overeenkomstig het advies .van Ged. Staten tot ƒ1800. Een verzoek om subsidie door de vereniging Christelijke Blin denbibliotheek en gelijke verzoe ken van de Bond tegeh het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam en van de academie voor Beeldende Kun sten te Brede Sint Joost werden afgewezen. Voor de Kaaipoort werd een doorgaansverbod Vastgesteld, hetgeen eigenlijk neerkomt oo een reeds bestaande situatie. Bij wijze van proef zal er deze zomer gemengd zwemmen wor den toegestaan in het gemeente lijk zwembad. Het pand Marktstraat 18 zal voor 'n bedrag van 11.000 wor den aangekocht. De inrichting zal echter nog een bedrag van rond 24.000 vergen. Ingewilligd werd een verzoek om medewerking aan verbou wing met premietoekenning van mevr. J. v. d. BosscheHerman te Eede De Sint Bavostraat en de Ro- gaardstraat zuilen worden verbe terd. Dokter Folmer uit Schoondijke verleende de eerste hulp. Hij liet B. met de ambulance-auto naar het ziekenhuis te Oostburg ver- voeren Provinciaal Brand weerkant - pioenschap. Aan de brandweerwedstrijden om het provinciaal brand weerkampioenschap dat op 6 juli op een weiland bij het Wal- plein zal plaats vinden wordt deelgenomen door de kampioe nen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duivelaud. Zuid- zande, Souburg, Heinkenszand en Axel (kampioen 1962). Uit België nemen deel de corp sen Harelbèke, Marke, Rumbe- ke. Huizen, Wervik en Zedelgem. De algemene leiding berust bij de heer A. J. W. Matthiiss-en, commandant van de Middel burgse brandweer. Van Belgi sche zijde bij de heer A. Geers, inspecteur van het brandweer wezen in Brugge. Verondersteld wordt dat er een vliegtuig bran dend is neergestort en dat een van de vleugels terechtgekomen is tussen twee loodsen van een houtzagerij. De Zeeuwse kampioen komt in het bezit van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Com- misaris der Koningin. Gemeenteraad. De raad van Vogelwaarde, die vrijdagavond om zeven uur in vergadering bijeen komt, zal on der meer een beslissing dienen te nemen op een voorstel van B. en W. om het sluitingsuur van de café's te bepalen op 24 uur. Een aantal café-houders heb ben hiertoe een verzoek inge diend en hoewel blijkens een door B. en W. ingestelde enauête de meningen van de belangheb benden op dit punt uiteenlopen, meent het college dit voorstel te moeten doen, vooral met het oog op de situatie ten deze in buurtgemeenten. B. en W. stellen verder voor het Interparochieel Centrum voor Maatschappelijk Werk te Vogelwaarde te subsidiëren op de voet van de Rijkssubsidiere geling. Verzoeken van parochie- comité's om subsidie in de kos ten van activiteiten ten behoeve van de jeugd, dienen naar de mening van B. en W. ditmaal nog behonoreerd te worden. Het college staat echter op het standpunt dat in het kader van de zich ontwikkellende interpa rochiële samenwerking subsidies als deze niet meer passen. Van het schoolbestuur te Os- senisse is een verzoek ingeko men om medewerking te verle nen tot het uitvoeren van aan vullende werken in samenhang met de verbouwing van de school. Tevens worden de nodi ge gelden gevraagd voor stoffe ring en inrichting en de aan schaffing van leermiddelen voor het vak lichamelijke oefening. De aanvrage geldt als een af ronding van het gehele complex van vernieuwingen en B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verlenen. Van de heer R. G. A. Hermans is een verzoek ingekomen hem met ingang van 1 oktober a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn betrekkingen van gemeente secretaris en ambtenaar van de burgerliike stand, zulks in ver band met hot bereiken van de nensioengerechtigde leeftijd op 1 september a.s. B. en W. stellen voor het ge vraagde ontslag eervol te ver lenen onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente en de gemeen schap bewezen. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn van de land bouwtelling, welke in mei j.l. is gehouden, de eerste voorlopige uitkomsten gepublicerd en wei van de akkerbouwgewassen. Hieraan ontlenen wij het vol gende GRANEN. Het totale graanareaal is t.o.v. 1962 met rond 19.500 ha (3,9 pet.) ingekrompen tot rond 487.500 ha. Deze vermindering is voorname lijk het gevolg van een daling van de oppervlakten tarwe, ha ver en mengsels van granen. Met tarwe is bijna 126.500 ha beteeld tegen 132.500 ha in 1962 4,8 pet.). Ook de oppervlakte haver en mengsels van granen blijkt beide met ruim 6000 ha te zijn ingekrompen tot resp. 112.500 ha 5,4 pet.) en 42.000 ha 12,9 pet.). De uitgezaaide oppervlakten rogge en gerst zjjn met resp. 106.000 en 101.000 ha vrijwel on gewijzigd gebleven.' PEULVRUCHTEN De oppervlakte droog te oogs ten peulvruchten bedraagt rond 24.500 ha wat t.o.v. verleden jaar een stijging' betekent met 3000 ha (17,3 pet.). De groene erwten beslaan -thans ongeveer 16.000 ha 16,1 pet.). De relatief grootste toename vond plaats bij de Schokkers 68 pet), welke van ruim 5500 ha tot 4200. ha zijn uitgebre». De oppervlakte bruine' en witte bonen is met ruim 2500 ha vrijwel constant gebleven. OLIEHOUDENDE EN VEZELGEWASSEN De oppervlakte koolzaad (4000 ha), waarvan 90 pet. verbouwd wordt in Oostelijk Flevoland, is t.o.v. verleden jaar vrijwel onge wijzigd gebleven. Het karwijzaad vertoont een vermindering met 3 pet. tot ruim 3800 ha. Bij het kanariezaad vond een aanzienlijke inkrimping plaats. Zo daalde de oppervlakte van 2500 tot bijna 650 ha 75 pet.). Het vlasareaal blijkt met 13,7 pet. te zijn uitgebreid tot ruim 27.000 ha. KNOL EN WORTEL GEWASSEN De oppervlakte consumptie aardappelen vertoont t.o.v. 1962 een geringe stijging. De klei- aardappelen werden met ruim 1600 ha uitgebreid tot Ca. 51.800 ha, de zand- en veenardappelen met 600 ha tot 29.400 ha. De fabrieksaardappelen hand haafden zich met 42.500 ha vrij wel op het peil van 1962. De oppervlakte suikerbieten is met ruim 8000 ha 10,4 pet.) ingekrompen en bedraagt thans rond 69.500 ha. Vijf te paard gezet-en Turkse rovers, die zich in officiersuni formen van het Turkse leger hadden gestoken, hebben in het gebied van Malazgirt, in Oost- Anatolië de 45 inzittenden van drie auto's aangehouden en van vrijwel alles beroofd. „Vrijwel", want de onfortuinlijke reizigers werden door de rovers naar een naburige rivier gebracht, waar zij zich tot op hun hemd moesten uitkleden. Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft, na dit jongste staaltje van banditisme in Oost-Anatolië, maatregelen aangekondigd om hieraan een einde te maken. Nogmaals een aanrijding. Des middags om half drie had op hetzelfde kruispunt weder een aanrijding plaats waarbij betrok ken waren de bromfietsberijder B. uit Vlissingen en een auto, be stuurd door de heer B. uit Oost burg. De bromfietser reed op het rij wielpad van de drukke verkeers weg in de richting Schoondijke. Bij genoemd kruispunt gekomen kwam de heer B. uit Oostburg met zijn auto uit de Nozemans weg gereden, waarbij hij geen voorrang verleende aan de berij der van de bromfiets, die bij zijn val een ernstige, hoofdwonde op- De graaf van St. Andrews wordt vandaag 1 jaar oud. De graaf is het zoontje van de hertog en de hertogin van Kent en woont op het ogenblik met zijn ouders in Hong Kong, waar zijn vader met zijn regiment is gelegerd. De foto toont de kleine graaf met zijn hertogelijke ouders in de tuin bij zijn huis in de af deling voor getrouwde militai ren bij de kazerne in Hong Kwg, Zweden heeft reeds miljoenen kronen onkosten gehad tengevol ge van de in de afgelopen tijd voorgekomen pokkengevallen in de hoofdstad, vaccinatie, over werk en isolering van mogelijke gevallen, van pokken waren de grootste posten op de schade rekening. Zo moesten bijvoor beeld mensen met eczeem worden ingeënt met een speciaal vaccin, immunoglobine, dat ongeveer 75 gulden per injectie kost, Voorts is reeds een vijfhonderdtal per sonen bij wie verdachte ziekte verschijnselen geconstateerd wa ren, in quarantaine genomen en alle kleine ziekenhuizen en her stellingsoorden in het gebied van Stockholm moesten daarvoor ge- rekwireerd worden. Alle in af zondering genomen personen kunnen bovendien schadeloos stelling voor daardoor gederfde inkomsten vragen. J eugdverkeercexamen Vier en vijftig leerlingen van de lagere scholen van Boschka- pelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse mochten in de raad zaal van het gemeentehuis uit handen van burgemeester Molt- hoff het verkeersdiploma in ont vangst nemen. Een toepasselijk woord van de burgemeester voor af en een tractatie tot slot brach ten de jeugd in een feeststem ming. Dit gold dan vooral voor de jongens en meisjes van Hengst dijk, die voor de derde maal in successie beslag legden op de wisselbeker en nu dit kleinood definitief het hunne mogen noe men. Van de 54 geslaagden slechts één kandidate moest wor den afgewezen maakten er 10 geen enkele fout. De vermelding „met lóf" op hun diploma's was dan ook ten volle verdiend. De Cubaanse revolutionaire raad, de voornaamste organisa tie van Cubaanse ballingen te Miami in Florida, heeft maan dag Manuel de Varona tot voor zitter gekozen. Deze oud-premier volgt dr. Antonio Maceo op, die onlangs aftrad uit protest tegen het bekendmaken van landingen van tegenstanders van Castro op de Cubaanse kust. Volgens dr. Maceo werden de deelnemers aan deze landingen door de bekend making in gevaar gebracht. Koning Hassan van Marokko is dinsdag in gezelschap van zijn broer prins Moulay Hassan en de minister van Buitenlandse Zaken Ahmed Balafrej in Bor deaux aangekomen voor zijn eer ste officiële bezoek aan Frank rijk, dat vijf dagen zal duren. Na een eredoctoraat van de universiteit van Bordeaux in ontvangst te hebben genomen vertrekt hij heden naar Parijs, waar hij politieke besprekingen zal voeren met president De Gaulle, die hem voor het bezoek had uitgenodigd. Volgens Franse kringen zal onder meer de kwes tie van verdere Franse finan ciële hulp aan Marokko ter sprake komen. Een kanovaarder heeft maan dagmiddag in het nabij Beauvais stromende riviertje de Therain, in het noord-Franse departement Oise, het stoffelijk overschot aan getroffen van het sinds 3 weken vermiste negenjarige Belgische meisje Marie-France Pelletier. Het schijnt dat het lijkje vanaf de dag waarop het meisje werd vermist, in het water heeft ge legen. De vader van het meisje heeft het stoffelijk overschot on middellijk als dat van zijn doch tertje geïdentificeerd. Men hoopt dat uit de lijkschou wing: zal blijken of het meisje als gevolg van een ongeval dan wel door misdrijf om het leven is ge komen. Rolschaatsenshow. De „Lucky Rolling"-club uit Bergen op Zoom bracht maan dagavond een show van rol- schaatsnummers maar hiernaast werden met veel succes ook nog enkele balletnummers gegeven. Uit hetgeen wat deze club van amateurs te zien gaf, bleek dat ook als vrijetijdsbesteding op de rolschaatsen heel wat kan worden bereikt. Zeker een van de mooi ste nummers was het rijden van Marian Mijnsbergen op de mu ziek van een wals van Tchai kovsky. Het nummer „Holland Fanta sie" gereden door Jacq van Pop- pel en Willy Pikaar was van zeer goed gehalte evenals Willy Bakx in „Tanzen mocht Ich". Dat men ook reeds op zeer jeugdige leeftijd goed op de rol schaatsen kan staan bewezen de jongste leden (8 tot 10 jaar) in hun optreden waarin de zeer jonge Jeanne -Kok die bij deze nummers de solo's reed. Bij de haietten is zeker te noemen Marlies Mastbooms op de mu iek van I could have dan- ceri all night wit you. Het geheel dat onder leiding stond van de heer Jef Slaatmans heeft zeker geen van de aan wezigen spijt doen hebben van hun bezoek aan het Sydlowski- plein. Het programma van dinsdag. Gisteren werd om 15.30 uur de tentoonstelling van de Rijkspoli tie „Ra-ad en Daad", die wordt gehouden in de showroom van de Gebr. Esselbrugge aan de Evert- senstraat door overste Van Thiel geopend. Velen hadden aan de oproep gehoor gegeven om bij deze ope ning aanwezig te zijn. Na een hartelijk welkom zei- de overste Van Thiel dat het doel van deze tentoonstelling is 't pu bliek een beter inzicht moet ge ven van het werk van de politie in het verkeer, alsook in alle an dere omstandigheden. De politieman is niet de man zoals deze vroeger in de boeken wordt geschilderd als iemand die niets doet dan achter de kwajon gens aanloopt. Hij is de persoon Moment uit het Wagenspel die, waar dat nodig is, het pu bliek met raad en daad zal bij staan. Hierna opende burgemeester M. K. van Dijke de tentoonstel ling door een koord aan de in gang van de zaal te verwijderen. Na de openingplechtigheid volgde een rondwandeling langs de vele foto's van „hoe het wèl en hoe het niét moet"; een ver keersplein en vele andere werk zaamheden van de Rijkspolitie, In een leuke korte film werd het publiek duidelijk gemaakt hoe men zich zeker niet in het verkeer moet gedragen. De verdere feestelijkheden. Om 16.30 werd door de Rijks- politiekapel een muzikale rond wandeling gemaakt. Om 20.00 uur werd een herha ling gegeven van het reeds zater dag opgevoerde Wagenspel op de Markt. In het zwembad werd om 20.00 uur een demonstratie schoon- springen gegeven dor een aantal Antwerpse schoonspringers. Zij gaven prachtige sprongen te zien zoals salto's, voor- en achter waartse sprongen, enz. Om 20.15 uur werd door de Rijkspolitiekapel, bestaande uit een 50-tal muzikanten op perfec te wijze een keurig verzord programma ten gehore gebracht. In de pauze werd door de uit 36 man bestaande drumband een staaltje van hun kunnen gege ven. J De dansgroep Zespol Widow!*! skowy „Polonia" uit Breda ga® om 21.15 uur met veel bravour een opvoering van Poolse volks dansen hetgeen bij het publiek zeer in de smaak viej Ondanks de minder goede weersomstandigheden was er bij al deze festiviteiten zeer veel be langstelling. De dag werd om kwart over tien besloten met een indrukwekken de taptoe van de Rijkspolitiekapel op het Szydlowskiplein. De Rijkspolitiekapel luistert de feestelijkheden op

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3