m DE VERMETELE DOKTER Belangrijke bespreking over ruilverkaveling te Retranchement Binnenlands nieuws Spionage in Zweden Samenzwering in Algerië RECHTSZAKEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 juni 1963 STORMRAMP IN ZUID-KOREA TSJOMBE HUZAAR MET GELADEN PISTOOL VERDWENEN KERKDIENST Ongeveer 120 grondeigenaren en pachters kwamen te Retran chement in café ,,De Zon" bi,ieen om te beraadslagen over her verkaveling van de landbouw gronden rond Retranchement. Het initiatief hiertoe ging uit van de Z. L. M.-afdeling te Re tranchement. wier voorzitter, de heer C. J. AlmekindersMasclee, de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder hot hoofd van de Cultuur Technische Dienst Ir. Francke uit Goes, de directeur van do Grontmij Ir. J. J. Wester- hof uit De Bilt, de heer A. de Regt, van do Landbouwvoor- lichtingsdienst. van het water schap Het Vrije van Sluis de lieren Ir. L. Uildriks en dijkgraaf .1. B. Becu, alsmede de heer J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand en Retranchement. Het plan tot verkaveling is ontstaan, toen de cultuurgronden in deze omgeving bedreigd wer den door plannen tot aanleg van een tertiaire weg tussen Retran chementgrens en Cadzand, en het graven van een nieuwe wa terloop naar Cadzand-Haven. Ir. Westerhof hield een inlei ding, toegelicht met dia's. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De vra gen werden beantwoord door de heren Westerhof. Francke, Becu en Uildriks. De heer L. Basting informeer de of na verkaveling splitsing van een bedrijf nog mogelijk is, bijvoorbeeld bij een erfenis. Dit blijft inderdaad mogelijk, hoewel het niet verstandig is. De heer Basting had de indruk, dat de verkavelingskosten de grondprijs heel wat zal doen Stijgen. Hierop werd geantwoord, dat verkaveling ook diverse bespa ringen meebrengt. De heer Govaert had de indruk, dat het plan heel wat percelen omvat, die bij verkaveling geen belang hebben. Bovendien zou hij financiering van de nieuwe waterloop alleen door de belang hebbenden in het verkavelingsge- bied een veel te zware last ach ten. Hij wees er op. dat de be groting van dergelijke plannen vaak cijfers aanwijzen, die later veel hoger uitvallen. Meegedeeld werd, dat het ver kavelingsplan, zoals het thans in kaart gebracht is, nog maar een schetsplan is, dus zelfs nog geen voorlopig plan. Percelen, die bii de verkaveling geen be lang hebben, zullen er ook niet aan meebetalen. Men mag niet veronderstellen, dat er com plexen bijgetrokken worden, en kel om te helpen financieren. Hoofdzaak dient te zijn de wa terbeheersing en de ontsluiting. Er wordt heel voorzichtig te werk gegaan om te komen tot een goed, maar geen luxueus plan. Eér het wordt aangeboden zal het 18 instanties moeten pas seren. Bovendien komt er een commissie van vertrouwensman nen. De nieuwe waterloop, waar naar ook de heer Basting infor meerde, zal een onderdeel van de Deltawerken zijn en wordt be- Meer dan honderd scholieren van een middelbare school te Tsjang- Joeng Po, op het ter hoogte van de zuidkust van Zuid- Korea gelegen eiland Koje, wer den bedolven, toen zieh een door slagregens veroorzaakte aard verschuiving voordeed waardoor het op een heuvel gelegen school gebouw in elkaar stortte. Volgens radio-Seoel zijn onge veer vijftig scholieren om 't leven gekomen. De slagregens kwamen in het spoor van de tropische storm „Shirley", die over Zuid-Korea is getrokken. De aardverschuivin gen, die zij teweegbrachten heb ben elders in Zuid-Korea nog eens 25 doden veroorzaakt, ter wijl tienduizenden dakloos' wer den. In Poesan een haven in het zuid-oosten van Zuid-Korea, zijn muren van huizen ingestort, het geen aan 12 personen het leven heeft gekost. Nabij Kimhae is een veerboot omgeslagen, waar door zes vrouwen de verdrin kingsdood stierven In Seoel is een comité in het leven geroepen om de hulpverle ning- te coördineren. Volgens het comité is voor een bedrag van ongeveer ƒ55.500.000 schade aan gebouwen en te velde staande ge wassen aangericht. Volgens een bericht van radio- Poesan waren dinsdagmiddag te Tsjang Joeng Po 72 stoffelijke overschotten geborgen. Door een aardverschuiving zijn in de Zuidkoreaanse stad Tsjangsoengpo, op het eilandje Koje, zeker 87 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers zijn middelbare scholieren. Er was de laatste dagen 129 mm degen gevallen en de be woners van een heuvel veel scholieren waren al geëva cueerd geweest wegens gevaar van aardverschuivingen. De heu vel was namelijk zwaar onder graven bij de bouw van schuil kelders. Dinsdagochtend, toen de regen ophield, mocht men naar huis terug. Kort daarop stortte de heuvel in. Ongeveer honderd mensen werden bedol ven. De regens, die volgden op de wervelstorm Shirley, hebben ook in de omgeving van Pesan 25 doden eeëist kostigd door het waterschap, dat daarvoor subsidie zal ontvangen. Het overschrijden van begro tingen is in de regel een gevolg geweest van loon- en prijsstij gingen en wordt mede veroor zaakt door het aanbrengen van nog meer verbeteringen tijdens liet werk. Dit laatste is momen teel vrijwel niet meer mogelijk. De heer J. J. de Voldere vroeg zich af, of de kosten van verka veling nog wel verantwoord zijn, gezien de dalende lijn in de land bouw. Hij informeerde verder naar de kosten. Deze blijken zeer gevarieerd te zijn en liggen tussen nul en twee duizend gul den per ha. Voorlopig zijn er geen kosten en ontstaat er geen schuld voor de pachters en eige naren, daar er nog een uitvoerig (kosteloos) rapport dient opge steld te worden en de stemming derhalve nog lang niet in zicht is. Met de uitvoering van het plan zou naar schatting pas in 1968 kunnen worden begonnen, terwijl de uitvoering er van ook nog eens 5 jaar vergt. Niet vergeten mag worden, dat momenteel reeds subsidie aangevraagd is voor het verkavelen van een miljoen hectare cultuurgrond. De heer Abr. Cambiev, be stuurslid van bet waterschap, drong desondanks op spoed aan, ook al omdat het waterschap in deze sector zekerheid wil hebben met het oog op toekomstige werken. De heren F. Poissonnier en A. Dekker informeerden op welke wijze te zijner tijd gestemd zal worden. Het bleek niet in de bedoeling te liggen eigenaren in de dorps kernen aan dé stemming te doen deelnemen. De grootte van het verkavelingsgebied is nog voor verandering en zelfs voor uit breiding vatbaar. Een voorstel van de heer De Voldere om tot een voorlopige stemming over te gaan, werd niet aanvaard. Naar aanleiding van een vraag van de heer .1. van Cuijck werd meegedeeld, dat er bij. het op heffen van kleine bedrijven in een verkavelingsgebied mogelijk heden zijn om zich te vestigen in Oost-Flevoland. Na deze besprekingen, die bjjna 5 uur duurden, werd het plan ter studie gegeven in han den van de betreffende instan ties. onder voorwaarde, dat pachters en eigenaren zeer nauw middels een vertrouwenscommis sie bij de voorbereiding betrok ken zullen blijven en nog meer malen in de gelegenheid zullen worden gesteld inlichtingen in te winnen en bezwaren te oppe ren vóór bet tot een definitieve stemming komt. Burgemeester Leenhouts sprak zijn waardering uit over de ernst en openhartigheid waarmee het belangrijke plan werd behandeld. De Voorzitter, de heer Alme kinders, dankte allen, die aan deze samenkomst hun medewer king verleenden. „Biervorst gestopt bij Dorst" Maandag werd biervorst Cam- brinus (Guan Primus, Jan Pri mus, Jan I - hertog van Bra bant, ridder van Biervliet en verbanneling uit Dorst) op weg naar zijn residentie in Breda, waar hij binnenkort het bier festival zal openen, op de grens van het plaatsiê Dorst bij Breda door „de politie" tegengehou den. De legende wil n.l., dat „Dorst" op zou houden te be staan als biervorst Cambrinus verschijnt. Twee Russische diplomaten, de militaire attaché generaal- majoor Nikolski en eerste am bassadesecretaris Baranofski, zijn door de Zweedse regering ongewenst verklaard. Zij moe ten het land op staande voet verlaten. De Zweedse kolonel S. Wen- nerstroem, door de luchtmacht bij het ministerie van Buiten landse Zaken gedétacheerd voor ontwapeningszaken, is gearres teerd. Hij heeft bekend sinds 1948 voor de Russen te hebben gespioneerd. Het onderzoek is nog in een beginstadium, zo deelt het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Stockholm mee. Wel wordt al gesproken van de grootste spionagezaak die ooit in Zweden is voorgekomen. De Kongolese Senaat heeft dinsdag een wetsontwerp aan vaard dat een nieuwe provincie Oost-Katanga in het leven roept. Het ontwerp was al door de Kamer goedgekeurd. De vorming van de nieuwe provincie betekent dat Katanga's president Tsjombe. :die thans een behandeling in een Parijse kliniek ondergaat, zijn functie van pre sident van Zuid-Katanga ver liest. De instelling van de nieuwe proyincie betekent de derde de ling van Katanga sedert de on afhankelijkheid in 1960. In juli 1962 werd ,de provincie Noord- Katanga ingesteld en enige we ken geleden stemde het parle ment voor instelling van de pro vincie Loealaba, die -geheel West- Katanga beslaat. De nieuwe provincie Oost- Katanga zal het gehele zuiden van Katanga omvatten met in begrip van Jadotstad en Elisa- bethstad en delen van Noord- Katanga. Volgens diplomatieke waar nemers zal de raad van Elisa- bethstad, waarin voortaan slechts vertegenwoordigers van de pro vincie Oost-Katanga zitting zul len hebben, een nieuwe provin ciale regering moeten kiezen. Wennerstroem is ook marine attaché in Moskou en Washing ton geweest. Hij is 57 jaar. De Zweed heeft bekend aan de Russische ambassade tegen betaling fotokopieën van docu menten over de Zweedse defen sie en geheime militaire papie ren over andere landen te heb ben verstrekt. De zaak heeft in Zweden groot opzien gebaard, daar Wen nerstroem tot één van de aan zienlijkste families van het land behoort. Hij is adjudant van koning Gustaaf Adolf geweest toen deze nog kroonprins was, en is drager van hoge Zweedse en buitenlandse onderscheidin gen. De 19-jarige dienstplichtige huzaar A. H. W. K. uit Rotter dam is maandagmiddag na zijn weekeinde-verlof niet bij zijn onderdeel het tweede eskadron huzaren „Prins Alexander" te Amersfoort teruggekeerd. Hij is maandagmorgen vroeg per fiets met onbekende bestemming ver trokken, omdat hij, naar hij tegen een familielid zei, „er ge noeg van had". De huzaar heeft een aantal uitrustingsstukken waaronder een F.N.-pistool met 50 patronen meegenomen. Voor de commandant Van K. kwam het niet geheel onver wacht. Al eerder had K. in een gesprek te kennen gegeven dat hij niets meer voor de dienst voldoende. De ritmeester had hem toen op de gevolgen van een eventueel wegblijven gewezen. De marechaussee is direct na de vermissing van de huzaar naar diens huis gegaan. K. was echter al verdwenen. Wèl werd een Uzi-pistoolmitrailleur gevon den, dat hij eveneens uit de ka zerne li-ad meegenomen. De vermiste huzaar staat niet als agressief bekend. Men neemt dan ook aan dat hij er in een avontuurlijke bui met het pistool van door is gegaan. De mare chaussee en de politie trachten hem op te sporen. DODELIJK ONGELUK Gistermorgen omstreeks half elf is de 20-jarige chauffeur H. J. M. Kok uit Volendam te Fox- hol gemeente Hoogezand-Sap- pemeer) bij een ongeluk om het leven gekomen. Hij was met een zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen van de Woldweg af de Korte Groningerweg op gereden. Toen hij bemerkte dat hij verkeerd was, wilde hij keren en reed achteruit een laantje in, dat van de rijweg af belde. Daarop moet hij de cabine hebben veriaten en tussen de vrachtauto en de aanhangwagen zijn gaan staan. Op dat moment is de vrachtauto achteruit gaan rijden. De chauffeur raakte be kneld tussen vrachtwagen en aanhangwagen en moet vrijwel op slag dood geweest zijn. OOK EEN TUINDER IN KESSEL KWAM TE LAAT Toen maandag een tuinder en zijn helpers op de Dijk in Kes- sel (L.) asperges wilden steken, bleek dat anderen reeds dit werk voor hun hadden opge knapt. Het hele veld, ruim één hectare groot, bleek vakkundig afgegraven te zijn en de ge maakte gaten waren weer ta melijk netjes dicht gemaakt. Naar schatting 100 kg asperges zijn verdwenen. Waarschijnlijk zijn ze weggevoerd in eveneens van het veld verdwenen kisten. De laatste tijd zijn er in de grensstreek meer gevallen ge- Premier Ben Bella van Alge rië heeft dinsdag in de nationale vergadering te Algiers verklaard dat er een samenzwering tegen de Staat is ontdekt en dat vier mensen in verband hiermee zijn gearresteerd. Ben Bella onthulde dit nadat een afgevaardigde had aange drongen op een verklaring van regeringszijde over de verdwij ning van Mohammed Boediaf, die vice-premier van de voorlo pige Algerijnse regering is ge weest. Boediaf verdween zater dag. Direct na zijn verdwijning deden er geruchten de ronde, dat hij gearresteerd was. „Wij hebben niets te verber gen," zei Ben Bella dinsdag. „Vier mensen zijn gearresteerd en ik kan u zeggen dat zij goed worden verzorgd." Volgens Ben Bella zijn er bij de gearresteer den geen parlementsleden. Boediaf heeft in november van het vorig jaar zijn zetel in de nationale vergadering beschik baar gesteld. In kringen rond premier Ben Bella is meegedeeld dat Boediaf is aangehouden om dat hij getracht heeft een anti revolutionaire beweging in het leven te roepen. Deze beweging staat bekend als de socialistische revolutie-partij. Boediaf heeft zich echter nooit in het openbaar gunstig uitgelaten over deze par tij. Boediaf zou na zijn arresta tie in hongerstaking zijn gegaan. DONDERDAG 27 JUNI. GEREF. GEMEENTE. Vlooswjj kstraat.) Terneuzen: 7 uur Ds. H. Lichten berg, van Utrecht. door MILLY GANZ 5) Na een rustig, eenvoudig' avondmaal nam Christen zijn viool. Mila ging voor de oude piano zitten en begeleidde zijn ongekunsteld maar zuiver spel met haar soepele, lichte aanslag. Buiten in de schemering bleven een paar paraplu's stil staan. Onder hun breed, bescher- mend dak luisterden de oren van toekomstige vrienden of vijanden naar de melodieuze klanken en elk kreeg er een an dere indruk van al naar zijn gevoeligheid of rauwheid van gemoed. Tot besluit van de dag volgde voor Joost en Mila de gebrui kelijke partij schaak. De zachte wangen van de jonge vrouw kregen langzaam een lichtrose blos en om de lippen van haar man speelde een schalkse glim lach, als hij zijn tegenstandster met een schijnheilig gezicht liet winnen. De rococoklok met het her- derspaartje, die als pronkstuk -boven op de ouderwetse, noten houten commode stond, sloeg met een heldere, fijne slag tien uur. Mila verzamelde de stuk ken en borg ze in de houten doos, zorg dragend dat haar lie veling, de zwarte koning, naast zijn koningin kwam te liggen. Daarna bracht zij de bedden in gereedheid, die wel maar van gewoon dennenhout waren, maar des te heerlijker met veren gevulde kussens bezaten. Haar gebaar had iets plechtigs, toen zij op het tafeltje naast het bed van haar man voor de eer ste maal het kleine nachtlampje 't eeuwige licht van de arts aanstak. Het duurde niet lang of de diepste rust lag over het huis in de Stille Hoek. Alleen de regen streek eentonig en droefgeestig tegen de kleine ruiten van de vensters en uit de drakekop aan het eind van de dakgoot viel gorgelend en kletterend het wa ter op de grond. II. DE EERSTE NACHTVISITE Het liep tegen middernacht, toen een schrille beltoon de stil te verscheurde. Voor de huisdeur stond een man onder een druipende para plu en rukte idioot lang aan de trekker van de nachtbel. Het duurde geen minuut of het hoofd van de dokter ver scheen al in de omlijsting van het venster. „Wie is daar?" Kort en nors klonk de vraag in de stikdon kere nacht. „Ik ben boer Haneman van de Leenhof en moet de dokter ha len voor twee ernstige patiën ten", antwoordde de man daar beneden in het donker. „Waar woont u? Is het ver?", vroeg Christen. „Twee uur te voet. De schim mel is gevorderd door de mili tairen en de merrie van de bu ren ook. Ik ben eerst bij de be handelende geneesheer, dokter Glatt geweest, maar die zei, dat hij zich zelf ook niet lekker voelde en daarom niet komen kon ik zou de „nieuwe" maar halen. Dat bent u immers?" „Ja, dat ben ik. Erg vriende lijk van mijn collega om aan me te denken! Wacht u een ogen blikje, ik kom zo." Inwendig mopperde Christen: Dat begint al goed eerst ver knoeide ouwe jonge juffrouwen en dan beschermer van zijn nachtrust! Dat zich-niet-lekker- voelen is nat.uurliik een smoes je! Het zijn mijnheer de collega wel niet zo erg ter harte gegaan zijn, mij bij dit hondeweer een patiënt over te laten, die twee uur hiervandaan aan het eind van de wereld zit! Toen hij zich omdraaide stond, rillend van de kou, met bange ogen Mila achter hem. „Joost!", zei ze angstig, „je zult toch zeker niet. „Jawel, ik zal wel! Dat is nu eenmaal mijn beroerde plicht, die de ander niet schijnt te ken nen. Wees even lief en pak mijn koffertje, terwijl ik me aan kleed." Maar vóór hij de kamer ver der inging, nam hij zijn sjam- berloek van de spijker en legde die zijn vrouw om de schouders. Haar kleine figuurtje verdween bijna helemaal in het wijde, zachte kledingstuk. Even later gaf zij haar man, die al gereed stond om weg te gaan, zijn instrumententas. Zij keek nog altijd erg bezorgd. „Hou je nu maar kalm, lieve ling!", troostte hij haar. „Je zult er nu eenmaal aan moeten wen nen, een dokter tot man te heb ben. De vrouw van een dokter op het land moet moedig zijn. Ik denk toch niet, dat je me zulke dingen nog moeilijker wilt ma ken." Het vrouwtje dwong zich te glimlachen. Het moeilijk ma ken? Nee, dat wilde zij beslist niet! Daarvoor was hij in alle geval niet met haar getrouwd (Wordt vervolgd.) weest waarin hele velden asper ges werden geplunderd. Men vermoedt, dat de daders Duitse „grenstoeristen" zijn. De politie heeft ook dit geval in onderzoek. POLITIE ONDERZOEKT EINDEXAMEN-FRAUDE B. en W. van Den Haag heb ben aangifte gedaan bij de po litie van een vermoedelijke fraude met de eindexamen-op gaven bij de Hogere Technische School aan de Sneeuwbalstraat in Den Haag. De 65-jarige ad ministrateur W. A. A. D. is eni ge tijd geleden geschorst op ver moeden dat hij de eindexamen- opgaven heeft laten lezen aan enige leerlingen. Hij zou daar voor 75,van de jongens ont vangen. Dit geld heeft hij niet gekregen. De zaak kwam uit, toen bij het nazien van het werk bleek, 'dat enige leerlingen, die bepaald geen uitblinkers waren, gelijk luidende oplossingen hadden „gevonden". De wethouder van onderwijs, kunst en sportzaken, mr. M. Vrolijk, heeft ook reeds een on derzoek ingesteld. POLITIE MOCHT HOND UITLATEN Maandagavond laat kwam op één van de politiebureau's in Den Haag een man vragen, of de politie zijn auto wilde opsporen. Hij kon zich niet herinneren, waar hij deze had geparkeerd. De politie voelde er niet veel voor, omdat de man een beetje aangeschoten was. Maar uit zijn verhaal bleek dat hij bezorgd was voor zijn hond, die hij in de auto had achter gelaten en die nu nodig moest worden uitge laten. De man gaf de politie zijn autosleuteltje en ging naar huis. Gisternacht om half drie vond de politie de wagen op een par keerterrein in het centrum. De hond werd door een agent uit gelaten en daarna weer in de auto gebracht. De eigenaar kreeg gistermorgen vroeg bericht waar hij zijn vervoermiddel en vier voeter kon terugvinden. HOND DOODDE 900 KUIKENS Gisternacht laat constateerde pluimveehouder G. Kok in Ach terveld dat honderden van zijn kuikens verscheurd buiten in de ren lagen. In het hok trof hij de dader: een roofzuchtige kleine hond van de buren aan, die nog volop met de jacht bezig was. Honderden angstig opgejaagde kuikens in het hok waren ge stikt. Het hondje had kans gezien 900 opfokkuikens van vier weken oud te verscheuren of door angst de dood in te jagen. Dit betekent een schade van bijna 2.000. De eigenaar van de hond heeft het dier door een veearts laten afmaken. Hij is tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd. LANDINGSBOOT OVERVAREN. Drie vermisten. Dinsdagmiddag is op de Berg- sche Maas, op drie kilometer ten oosten van de brug bij Raams- donkveer, een Polyester-landings vaartuig van de Koninklijke Marine tijdens een proefvaart met een binnenvaarttanker in aanvaring gekomen en omgesla gen. Het schip was in aanbouw bij de United Shipyards Verolme te Heusden. Sindsdien worden vermist de heer A. de Wit, technisch hoofd ambtenaar van het ministerie van Marine, gehuwd en wonen de te Alphen aan de Rijn, de heer C. G. de Vrijer, hoofdop zichter A bij het ministerie van Marine, gehuwd en wonende in Den Haag, alsmede een employé van Verolme, de heer L, A. Zom, gehuwd. Over de toedracht van het on geval is op dit ogenblik nog niets bekend. INBREKER IN ARREST. De 38-jarige arbeider F. W. B., wonende te Rotterdam, is door de politie in zijn woonplaats ge arresteerd omdat hij zich talloze malen aan het plegen van inbra ken heeft schuldig gemaakt. De man bekende, dat hij in de af gelopen jaren in Rotterdam, Dor- drecht en in andere plaatsen om en nabij 200 kraken en kraalt jes had „gezet". Het was hem daarbij voornamelijk te doen om geld. Hij is ingesloten in het huis van bewaring. PASTOOR EN DOMINEE MET DRAAIORGEL DE BOER OP VOOR CARILLON Met het ontsteken van Ben gaals vuur op het Brasemer- meer zal op dinsdag 16 juli, de voorlaatste avond van de „Bra- semweek" luister worden bijge zet aan de feestelijkheden ter herdenking van het feit, dat Willibrord in het jaar 1063 door het bouwen van een kapel in Rijnzaterwoude het christendom in deze streek vestigde. De vie ring van :dit feest zal een gehele week duren. Het evenement gaat uit van Protestantse en Rooms-Katho- lieke kerken rondom het Brase- mermeer. Zakelijk doel is: gel den bijeen te brengen voor de aankoop van een 22-delig caril lon. dat geplaatst zal worden in de historische domkerk van Rijn zaterwoude, die een voortzetting is van het door Willibrord negen eeuwen geleden gestichte kapel letje. Punten op het feestprogram ma zijn onder andere: een grote buitendag voor alle ^cjip.lgDi, „egn historische optocht jjiejt boeren wagens, een geïllumineerde vlootschouw op het Brasemer- meer, georganiseerd door de V.V.V. te Oudewetering, 'n gro te schietavond in de veilinghal len van Roelofarendsveen en herdenkingsdiensten in alle ker ken. Twee leden van het actiecomi té, een pastoor en een dominee uit Leimuiden, zullen tijdens deze week met een groot draai orgel door de streek trekken om te trachten geld voor het caril lon bijeen te brengen. Ook zal voor dit doel een rij dend carillon verschillende plaat sen in de streek aandoen. ZELFBEDIENING IN TRAMS In Den Haag zullen in de cen- manstramwagens binnenkort apparaten worden aangebracht, die het knippen of stempel en van vervoersbewijzen kunnen Verrichten. De gang van zaken zal dan zijn, dat de passagiers, die reeds van (tevoren gekoch te) vervoersbewijzen zijn voor zien, niet meer de bestuurder zullen passeren, maar zullen in stappen via een tweede ingang, waar dit apparaat is aangebracht, dat hun vervoersbewijs mecha nisch afstempelt of knipt. De combinatie van dubbele in gang met mechanische bedie ning zal tot bekorting van het oponthoud bij de halten en daar mede tot sneller vervoer leiden, Het bezwaar, dat de mechanische bediening waarbij dus de di recte controle van het H.T.M.- personeel ontbreekt het klan- destien reizen in de hand werkt, zal worden ondervangen door intensieve controle. In verband hiermede heeft de gemeenteraad van Den Haag besloten de con troleurs van de H.T.M. beperkte opsporingsbevoegdheid te ver lenen. GECOMBINEERDE STRAF VOOR MAJESTEITSSCHENNIS De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 32-jarige antiquair B. T. uit de hoofdstad wegens het opzettelijk maken van beledigende opmerkingen over Koningin Juliana en Prins Bernhard veroordeeld tot een boete van vijftig gulden subs, tien dagen hechtenis en 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toe zicht van het medisch consul tatiebureau voor alcoholisme. Er was drie maanden waar van twee voorwaardelijk tegen hem geëist. In januari 1962 had de anti quair, terwijl hij onder invloed verkeerde, in de trein van Den Haag naar Amsterdam zeer be ledigende opmerkingen over het koninklijk paar gemaakt in het bijzijn van ongeveer 25 mede passagiers.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2