Toespraak van president Kennedy in Frankfort Amerika en het Profumo-schandaal Formateur ontving antwoorden fractie-voorzitters Het weer WOENSDAG 26 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5946 zijn. CHROESTTSTOV NAAR OOST-DUITSLAND uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK Berlijnse persstemmen over bezoek van Kennedy PROF. VONDELING ANTWOORDT DR. DE KORT WOORDVOERDER VAN FORMATEUR VERREKENDE ZICH VONNISSEN DEELNEMERS AANSLAG OP GENERAAL DE GAULLE Radio De Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN muikering bij abonnement: Terneuzen Mrertdur-Höofdredaeteitr I. van 3e Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—67 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per Kwartaal: per maand f 2,—; per week 48 et. Losw» nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum-per advertentie 'ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgddn handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling.' Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Kennedy heeft dins dagmiddag voor afgevaardigden van de Westduitse Bondsdag die zich hadden verzameld in de Sint Pauluskerk te Frankfort, 'n toe spraak gehouden, waarin hij vu rig voor de eenheid in het Wes telijke kamp pleitte. De Atlan tische gemeenschap dient vol gens hem gegrondvest te zijn op samenwerkingen onderlinge af hankelijkheid, waarbij de verde diging „ondeelbaar" behoort to Het doel van dit bondgenoot schap zo zei Kennedy, is de mo gelijkheden te onderzoeken om een einde te maken aan de kou de oorlog en om een wereldvrede te vestigen die is gebaseerd op wederzijds respect. Wij leven nu in een tijdperk van zowel we derzijdse afhankelijkheid als on afhankelijkheid. Vandaag be staan er geen zuiver Duitse, Amerikaanse of zelfs Europese problemen meer. Thans zijn er nog slechts wereldvraagstukker» en onze twee landen, onze twee contingenten zijn onverbrekelijk verbonden in hun vredes- of hun oorlogstaken. Wij zijn bondgeno ten voor de vrede, niet in een eng tweezijdig opzicht, doch in het raam van het Atlantisch bondgenootschap, aldus de Ame rikaanse president. De toekomst van het Westen, zo ging hij voort, ligt in de Atlantische ge meenschap. Sommigen menen, dat de Ver. Staten hun doelstel lingen niet zullen blijven na streven of hun beloften niet zul len blijven respecteren en zij ke ren zich in de richting van het nationalisme, aldus Kennedy, die de rol van de Ver. Staten sedert de'tweede wereldoorlog in her innering bracht. Dit is het ant woord op deze twijfel en wij zijn daar trots op, zo zei hij. De Amerikaanse president merkte voorts op dat als zijn land Europa zijn wil zou opleg gen, het dan geen verenigd doch juist een verdeeld Europa zou wensen. Hij was van mening, dat- echter alleen met een eensgezind Europa een behandeling op voet van gelijkheid mogelijk is. De Verenigde Staten verlangen vol gens Kennedy naar een verenigd en sterk Europa, dat een krach tig en verenigd geluid kan laten horen en dat men een verenigde wil kan optreden, een wereld macht, bekwaam om wereldpro blemen tegemoet te treden. De genen, aldus Kennedy, die onze toegewijdheid in twijfel trekken, die Europa van Amerika zouden Willen scheiden of de ene bond genoot van de andere, verlenen slechts hulp en aanmoediging aan onze tegenstanders. Over de defensie sprekend zei Kennedy dat volgens hem de conventionele strijdkrachten be langrijk zijn maar dan niet ver deeld doch in verenigd verband. Hij achtte een multilaterale kernmacht, die aan alle leden van de Atlantische strijdmacht toebehoort, de juiste oplossing. Eenheid in economisch opzicht acht de president evenzeer van het grootste belang. Hij ziet deze eenheid niet alleen in Europees, doch ook in Atlantisch verband. Een grote menigte verwel komde dinsdagmiddag president Kennedy toen hij in Frankfort aankwam om afgevaardigden van de Westduitse Bondsdag toe te spreken. De president was vergezeld van de Westduitse minister van Economische Zaken en vice-kanselier Ludwig Erhard en de premier Zinn, van de staat Hessen De rede die Kennedy in de St. Pauluskerk in Franfort hield, was vol met verklaringen die worden gezien als weerlegging ■van de Europese politiek van president De Gaulle van Frank rijk. Het was zeer duidelijk een tegenoffensief tegen de nationa listische gedachten van de Fran se president. Zo reageerde, president Kenne dy op de Franse twijfel aan het Amerikaanse besluit zonodig kernwapens te gebruiken om Europa te 'verdedigen met te zeggen, „onze band met Europa is onmisbaar in ons belang zowel als in dat van U. De Ver. Staten zullen hun steden in de waagschaal stellen om de uwe te verdedigen, omdat wij uw vrij heid nodig hebben om de onze te beschermen", Kennedy leverde kritiek op generaal De Gaulle toen hij zei, dat zy die twijfelen aan Ameri- ka's belofte om Europa te ver dedigen of die Europa van Ame rika willen losmaken slechts het belang van de tegenstander die nen. Duidelijk doelde Kennedy op de Franse afschrikwekkende kernmacht, toen hij zei dat pro blemen omtrent een dergelijke geallieerde macht niet kunnen worden opgelost, door ,de klok terug te zetten, maar door de ontwikkeling van een nauw ver enigde Atlantische afschrikwek kende kernmacht met Europese deelname. Na zijn bezoek aan Frankfort is de Amerikaanse president doorgereisd naar Wiesbaden, waar hij later op de middag aan kwam. Direct na zijn aankomst- heeft Kennedy daar een onder houd van een uur gehad met vice-kanselier Erhard. Tass meldt dat Chroesjtsjov zondag naar Oost-Duitsland gaat. De Russische premier gaat aan het hoofd van een belang rijke delegatie naar Oost-Berlijn in verband met de viering van de zeventigste verjaardag van de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht. Westduits vissersvaartuig vergaan De Westduitse treiler „Mün- chen" is dinsdag ter hoogte van Faeringehavn aan de westkust van Groenland op een rif ge lopen en vergaan. Van de 42 op varenden zijn er 26 gered. Der tien bemanningsleden zijn om gekomen en drie worden nog vermist. Andere treilers zoeken het gebied af naar de vermisten. De „München" meet 941 ton en is eigendom van de Duitse verre-visserijmaatschappij ,Nord- see". Drie leden van de Amerikaanse luchtmacht worden in Washing ton verhoord in verband rnet de geruchten dat zij relaties zouden hebben onderhouden met het Britse fotomodel Christine Kee- ler, zo heeft de Amerikaanse onderminister van Defensie, Ar thur Sylvester maandag meege deeld. Hij zei tegen verslaggevers, dat uit het onderzoek al was geble ken, dat er geen Amerikaanse militairen, tenminste wat 'het as pect van de nationale veiligheid betreft betrokken zijn geweest bij het Profumo-schandaal. De drie militairen waren vrijdag van En geland naar Washington ge bracht. Drie militairen van de Ameri kaanse luchtmacht in Engeland, die vorige week vrijdag voor on- EREGASTEN OP HET VROUWENCONGRES De twee laatste ruimtevaarders van de Sowjet-Unie waren eer gisteren eregasten op het inter nationale vrouwencongres, dat in Moskou is geopend. We zien Valentina Tereshkova, Valery Bykofsky en mevr. Bykofsky hier van rechts naar links op de eerste rij. Op de tweede rij, in het middenmevr. Chroesjtsjov. dervra.ging naar Washington waren overgebracht, zijn niet be trokken bij het Profumo-schan daal. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dinsdag gezegd, dat er geen aanwijzingen zijn dat de veiligheid door hen in gevaar is gebracht. Er waren nooit mili taire inlichtingen aan hen ge vraagd, noch door hen verstrekt. Zij zijn inmiddels teruggezon den naar Engeland. Tenminste drie mensen zijn omgekomen als gevolg van over stromingen in Oostenrijk, aldus een mededeling van de politie. Twee van hen werden door een grondverschuiving in de bui ten haar oevers getreden rivier de Styrling in Opper-Oostenrijk meegesleurd en de derde viel in de rivier de Mühl toen een brug het begaf. Bij het dorp Ratten in Neder- Oostenrijk kon een bus met der tig inzittenden niet verder om dat de weg versperd was, deels door een ingestorte brug deels door een grondverschuiving. Boeren In Opper- en Ncder- astenrijk en in de provincie Burgenland klagen over grote schade aan gewassen door wa tersnood en hagel. De Berlijnse kranten hebben maandag en dinsdag grote aan dacht gewijd aan het bezoek van president Kennedy aan West- Duitsland. De Kurier wees erop dat „Ken nedy om Parijs heen is gereisd". Zijn bezoek aan de bondsrepu bliek wordt, aldus het blad, door veel waarnemers niet ten on rechte in verband gebracht met het Amerikaanse verlangen een tegenwicht te vormen tegen de nauwe betrekkingen die uit het DuitsFranse verdrag voort vloeien. De „Berliner Zeitung" schreef'. „Op de schouders van deze man rust het verlangen van de vrije wereld.-t Deze man is door en door geloofwaardig. Men moet hem eenvoudig vertrouwen." Volgens de „Nacht-Depesche" kunnen miljoenen Oostduitsers „in woord en beeld", via radio en televisie op de hoogte blijven. „De mensen in Oost-Duitsland weten weliswaar dat de Ameri kaanse president een verandering van de mensonwaardige toestan den aldaar en de oplossing van de kwesties-Duitsland en -Berlijn niet kan en wil bereiken met die gewetenloze methode die de ge hele mensheid bedreigt. Maar zij weten ook dat John Kennedy deze kwesties als de meest drin gende beschouwt en alles in het werk stelt om ze in de zin van de vrijheid op te lossen", aldus het blad. De „Telegraf" schreef dat Ken nedy duidelijk had laten weten, dat bondgenootchap' niet met mooie daden en gevoelens alleen uitgedrukt kan worden, maar met daden, en in geval van nood met offers van twee kan ten. Het „Spandauer Volksblatt" merkte tenslotte op „dat het pijnlijk is dat het bezoek van president Kennedy aan Berlijn op woensdag tot het westelijk stadsdeel beperkt moet blijven. „Maar zo er ooit een weg gevon den zal worden wa'ardoor op zekere dag ieder staatshoofd, en niet te vergeten de Berlijners zelf, zich vrij door de gehele stad kunnen bewegen, dan is dat de politieke weg van John Ken nedy", aldus dit Berlijnse blad. De kabinetsformateur dr. De Kort heeft gistermiddag tussen kwart over vier en kwart over zes de antwoorden op zijn aan vullende vragen voor het basis program van de fractieleiders van de A. R. P., C. H. U„ K. V. P. en V. V. D. ontvangen. Om kwart over vier kwam de heer Van Eijsden van de A. R. P. Een half uur later verscheen de C. H. U.-fractieleider mr. Beernink. De heer Andriessen, waarnemend fractieleider van de K. V. P., had drie kwartier nodig om verslag uit te bren gen; de heer Toxopeus (V. V. D.i, die om zes uur de werk kamer van de formateur betrad, verliet reeds een kwartier latei- het gebouw van het kabinet van de minister-president. De antwoorden der fractielei ders werden, naar werd verno men, ten dele mondeling, ten dele schriftelijk gegeven. De mondelinge antwoorden zullen schrifteijk worden bevestigd. De formateur liet mededelen, dat hij een en ander rustig wilde bestuderen alvorens een volgen de stap te zetten. Geen der frac tieleiders was bereid enig teken van optimisme te geven. De heer Andriessen ontkende op een desbetreffende vraag, dat er thans nog van tweespalt in de K. V. P.-fractie sprake zou zijn. Het overleg inzake het basis program zou, naar verluidt, thans voornamelijk zakelijke kwesties betreffen. Als een vol gende stap ligt in de lijn der mogelijkheden, dat de forma teur binnenkort, wellicht na nog enig afzonderlijk overleg, de vier fractieleiders voor geza menlijk beraad bijeen zal roe pen. zijn officiële schrifteijke aan de kabinetsforma teur dr. W. L. P. M. de Kort schrijft de fractievoorzitter van de P.v.d.A. prof. dr. A. Vondeling verbaasd te zijn over diens be langrijke beslissing zonder op gaaf van redenen. Daarnaar moet maar geraden worden. „Gezien uw werkwijze, waarbij het program voorop werd ge steld, de uitvoerige briefwisse ling en de openhartige gesprek ken tussen ons, had ik een an dere beslissing en houding van u verwacht. Meningsverschillen over het program kunnen niet de reden van uw voorkeur zijn", zo schrijft prof. Vondeling. ■Hij voegt hieraan toe, dat noch uit zijn brief van 18 juni aan de formateur, noch in het laatste gesprek, daarvan gebleken is. Prof. Vondeling verwijst voorts naar zijn schriftelijke antwoord van 20 juni aan dr. De Kort, waarin hij zegt „dat ik mij kan verenigen met uw gedragslijn, vast te houden aan de inmiddels bereikte resultaten met het ba sisprogram, al moge enige aan passing (met onderling goedvin den van elk der vier) wellicht wenselijk zijn" In een post scriptum zegt prof. Vondeling de verontschul diging over de gang van zaken met het bezorgen van de afwij zende brief in Hilversum en de voortijdige publikatie van deze brief, moeilijk kan aanvaarden. Hem was reeds (in Leeuwarden! rond het middaguur bekend, dat de heer Toxopeus zich voor een bezoek aan de formateur gereed moest houden en dat hii. prof. Vondeling, een brief zou krijgen De heer Vondeling had het aangenamer gevonden een colle giaal telefoontje van de forma teur te krijgen „als de voor de hand liggende werkwijze". „Overigens is hierna voor mij dit vervelende '„incident" geslo ten", aldus beëindigt nrof. Vonde ling ziin brief aan dr. De Kort. De fungerend woordvoerder van de kabinetsformateur, de di recteur van de Rijksvoorlich tingsdienst, dr G. J. Lammers, verklaarde maandagavond schrif telijk een verkeerde berekening te hebben gemaakt voor de tijd, die een militaire motorkoerier nodig zou hebben om van Den Haag naar Hilversum te rijden teneinde prof. Vondeling te be reiken. Zoals men weet bereikte 't be richt meldend dat de keuze van dr. De Kort op de V.V.D. gevallen was, prof. Vondeling telefonisch en via de radio eerder dan de brief waarin dr De Kort zulks meedeelde. Dat wordt, aldus dr Lammers, door dr De Kort zeer betreurd. De formateur was er bepaald ontsteld door. Dr Lammers ver klaart in zijn brief aan de parle mentaire pers zich verrekend te hebben in de rijtijd van de koe rier. Vandaar, dat hij de medede ling over de keuze van dr De Kort om 16.15 uur bekend maak te. De koerier, die om 15.30 uur uit Den Haag vertrok zou vol gens dr Lammers drie kwartier nodig hebben gehad. In zijn brief aan prof. Vondeling zegt de fun gerend woordvoerder o.m.mede onder de druk van de publiciteits media te hebben gehandeld. Opgemerkt zij. dat dr Lam mers omstreeks 14.00 uur aan de parlementaire pers mededeelde, dat hij omstreeks 16.00 uur nade re mededeling over de beslissing zou mogen doen. Prof. Vondeling merkte maandagavond naar aan-i leiding van deze brieven op, dat maandagmorgen aan dr De Kort werd medegedeeld, dat hij, prof. Vondeling, om 16.00 uur met de trein in Hilversum zou aankomen en dat nadien aan de secretaresse van dr De Kort werd gemeld dat prof. Vondeling om 16.30 uur in de VARA-studio aanwezig zou. zijn. De mededeling werd om 16.15 uur gegeven. Prof, Vonde ling kreeg de brief omstreeks 10 minuten voor vijf in handen. Het Franse militaire gerechts hof heeft dinsdag twee deelne mers aan de mislukte moordaan slag op president De Gaulle in augustus van vorig jaar tot levenslang en 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De 29-jarige Serge Bernier, een gewezen lid van de O.A.S., werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. In maart j.l. werd hij bij verstek ter dood veroor deeld en vorige maand is hij ge arresteerd. Guyla Sari, een 32- jarige vroegere Hongaarse legionnair, werd tot 20 jaar ver oordeeld. Bernier zou de leiding hebben gehad over een groepje mannen, dat met machinegeweren het vuur opende op de wagen van de president. Beide verdachten verklaardèn ter zitting dat zij opdracht hadden te schieten om de wagen1 van De Gaulle te dóen stoppen, doch niet om de presi dent te doden. Hij zou door an dere leden van de groep ont voerd worden. Volgens het O. M. bestond er echter geen twijfel over dat de aanval bedoeld war om het staatshoofd te doden. De leider van de aanslag, lui tenant-kolonel Jean-Marie Bas- tien Thiry, stierf op 11 maart voor het vuurpeloton. Tsjechisch diplomaat ongewenst in Engeland Dit is de 33-jarige Premsyl Ho- lan, derde secretaris van de Tsjechische ambassade in Lon den, die door de Engelse re gering wordt verdacht van po gingen tot spionage. De Britse regering heeft aan de Tsjechi sche verzocht, Holan op staande voet terug te roepen en gepro testeerd tegen het misbruik dat Holan van zijn diplomatieke po sitie heeft gemaakt. Holan is volgens een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Za ken, op heterdaad betrapt toen hij trachtte een burger te be wegen tot het verstrekken van geheime inlichtingen. Voord strap» 102 - Telefoon 8128 Terneuzen Een depressie boven de Britse eilanden beweegt langzaam naar het noorden van de Noorzee. Maandag trok een randstoring van deze depressie over Zuiid- Engeland naar het.noordoosten. Het koufront van deze randsto ring trok in de avond over ons .land, hetwelk gepaard ging met regen en onweersbuien. Achter het front stroomt met WOENSDAG 26 JUNI Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 27 JUNI v.m. n.m. v.m. n.m. 5.09 5.27 5.44 6.02 6.24 6.42 6.34 6.52 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden matige tot krachtige westelijke winden koele en onstabiele lucht ons land binnen, waarin naast opklaringen ook plaatselijk en kele buien zullen voorkomen. De temperaturen, die dinsdag op vele plaatsen de 20 graden 'over schreden, zullen enkele graden lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Bewolkt met plaatselijk enkele buien, later opklaringen. Matige tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. ZON op onder 26 4.21 21.04 27 4.21 21.04 11.05 28 4.22 21.04 12.13 30 4.23 21.04 14.25 29 4.22 21.04 13.19 MAAN op onder 9.55 0.22 0.42 1.17 IJW

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1