Dr. De Kort kiest V.V.D. Persconferentie van president Kennedy Ver. Staten verwerpen Russisch voorstel kernvrije zóne Het weer Gevecht aan grens van Jemen HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN 1/ DINSDAG 25 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5945 ARRESTATIES IN MISSISSIPPI de Britten issn geven" De kabinetsformatie De kroning van de nieuwe Paus Weer moord op neger in de Ver. Staten FRANS BLAD OVER DE REIS VAN KENNEDY SYNODE DUITSE EVANGELISCHE KERK MACHTELOOS FwmRenng bjj toonnemant: Teraeuzen Wrecteur-Hobfdredarteur I. van de Sanda Redactie, adresNoordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Xbonnementspifls: ƒ6,per Kwartaal; per *;aand f2,—: per week 48 ct. Loss* nrs ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. SCHEIDING TUSSEN OOST EN WEST BREDER Met Ingang van zaterdag 22 juni hebben de Oostduitse autoritei ten een strook van honderd me ter breed langs de muur tussen Oost en West tot verboden ge bied verklaard. Alleen zij, die in deze strook wonen of hun werk moeten doen hebben daar nog toegang, evenwel alleen op ver toon van een bijzonder doorlaat- bewijs. De foto toont (voorgrond) de nieuwe slagbomen vlak over de muur gezien, waar juist een Vopo het doorlaatbewijs van een burger controleert. Op de ach tergrond werken arbeiders aan het versterken van de afzetting. H Bij Rosenheim in Beieren zijn zondag zeven mensen om het le ven gekomen, toen de twee auto's waarin zij zaten met elkaar in botsing kwamen en in brand vlogen. De inzittenden kwamen in dij vlawiflieq 9m.s, Vijf Britse militairen zijn ge sneuveld in gevechten met Jeme- nitsche stamleden en 21 worden nog door deze stamleden vastge houden. Vijf en veertig Britse mi litairen, die zaterdag in de woestijn op oefening waren, ver gisten zich in de weg en kwamen in Jemen terecht. Leden van een Jemenitische stam openden op- middellijk het vuur. Eén Brit sneuvelde en drie werden ge wond. Twintig Britten, de ge sneuvelde soldaat inbegerepen, werden door vliegtuigen van de Britse luchtmacht naar Aden teruggebracht. De andere 25 wer den door de stamleden vastge houden in 'n droge rivierbedding Er ontstond weer een gevecht, waarbij vier Britten sneuvelden. Toen gaven de overigen, onder wie vier vrouwen, zich over. Zo. als bekend staat Jemen vijandig tegenover Engeland. De regering van het land gaat niet akkoord met Engelands positie in Aden. ,-Caiaet.Mtse.3aaaagB m ter vrijgelaten. Zij zijn per vlieg tuig naar Aden gebracht. Deze vrouwen behoorden tot een Brit se eenheid. De stoffelijke overschotten van de vier gesneuvelde Britse mili tairen werden maandagochtend door de Jemenitische stam uitge leverd. Ze zijn, ter identificatie, eveneens naar Aden overgevlo gen. Maandag is te Sanaa van offi ciële Jemenitische zijde vernomen dat de Britse gevangenen naar de Jemenitische hoofdstad zullen worden overgebracht, waar zij aan het volk zullen worden ge toond. Hieraan werd toegevoegd: ,Wij kunnen dit ernstige voorval niet stilzwijgend voorbij laten gaan. Indien de Britten denken onge straft in troebel water te kunnen vissen vergissen zij zich. De ge vangenen zullen aan het Jemeni tische volk worden getoond, op dat dit uiting aan zijn afkeer van Te Biioxi in de Amerikaanse staat Mississipoi zijn zondag 65 negers gearresteerd toen zij een stuk strand bij deze stad met vlaggen afbakenden. De negers stellen dat dit stuk strand vrij is en 'toegangelijk voor alle men sen, ongeacht hun huidskleur. De politie bracht de negers per vrachtauto naar het politiebu reau. Over dit stuk strand wordt al enige tijd een juridische strijd gevoerd. De federale regering stelt dat het openbaar is omdat zij ruim 1 miljoen dollar heeft besteed voor het herstel van dit stuk strand dat in 1948 door een orkaan werd weggeslagen. In Los Angeles zijn zondag 24 blanken en negers gearresteerd die het kantoor van een make laar hadden bezet. Volgens de leiders van deze betoging had de makelaar geweigerd grond aan negers te verkopen. De ar restanten werden later, toen een borgsom was gestort, vrijgelaten. De kerkelijke autoriteiten van Savanna, in de staat Georgia, hebben bekendgemaakt dat van 1 september af op de Katholieke scholen van het diocees geen rassenonderscheid meer zal wor den gemaakt. 41 Engeland heeft de Tsjecho- slowaakse regering verzocht, een derde secretaris van haar am bassade in Londen terug te roe pen. In een brief aan prof. dr. ir. A. Vondeling:, fraetlelëider in de Tweede Kamer van de P.v.d.A., heeft de kabinetsformateur mee gedeeld voorkeur te geven aan samenwerking met de V.V.0. Zulks, zo zegt dr. De Kort, op grond van gevoerde briefwisse lingen en gesprekken. Dr. De Kort zal op een nader tijdstip de motieven van deze keus schriftelijk toelichten, Waarbij prof. Vondeling de vrij heid zal krijgen in het openbaar hierover zijn oordeel te geven. De formateur heeft zojuist mr. Toxopeus ontvangen om hem mee te delen dat zijn voorkeur Uitgaat naar de V.V.D. De formateur heeft zojuist be kendgemaakt, dat de procedure nu verder als volgt is: Dr. De Kort zou nog gisteren per koe rier schriftelijk aan de vier fractievoorzitters nadere voor stellen doen. Vandaag zullen de fracties beraadslagen. Dr. De Kort verwacht, dat hij heden middag om vier uur antwoord zal heben van de fracties op zijn nadere voorstellen. PKOF VONDELING ZEEG ONTSTEMD OVER PUBLI CATIE BESLUIT-DE KORT De brief van dr. De Kort aan prof. Vondeling kwam gister middag om vijf voor vijf pas in handen van de geadresseerde in de VARA-studio in Hilversum. Intussen bad prof. Vondeling bia journalisten, die hem opbel den alsmede uit een extra uit zending van de radio-nieuws dienst het besluit van dr. De Kort om met A.R., C.H.U. en V.V.D. samen te gaan, reeds ver bomen. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer was over deze wijze van communicatie Zeer gebelgd. „Men wist sedert vanmiddag twaalf uur, dat ik vanmiddag om vier uur in de VARA-stuidio in Hilversum zou zijn. Het vrijgeven van het nieuws, zonder dat men zeker was, dat ik de brief had ontvangen, ge tuigt van een methodiek, die tegen alle regels van fatsoen in is", zo zeide prof. Vondeling. Hij beloofde in de loop van de avond nader commentaar op de keuze van dr. De Kort te zullen geven. PROF. VONDELING GEEFT COMMENTAAR OP BE SLUIT DE KORT „Dikkertje, dikkertje ik sta paf", aldus kenschetste prof. dr. ir. A. Vondeling zijn verbazing over het besluit van dr. De Kort om een formatie met de V.V.D. aan te gaan. Voor hem kwam deze oplossing ais een „donderslag bij heldere hemel". Prof. Vondeling, die dit kinder rijmpje van Annie Schmidt voor de VARA-microfoon aanhaalde noemde het besluit van dr. De Kort in volstrekte tegenstelling tot de werkwijze van deze for mateur. Ernstig vond hij ook, dat dr. De Kort geen argumen tering voor zijn keus gaf. Dat had direct moeten gebeuren, want het gaat iedereen aan. Het is immers een openbare zaak, vond prof. Vondeling. Maar dr. De Kort heeft zeker een gebrek aan argumenten, zo veronder stelde hij. Overigens vond prof. Vonde ling de keus van dr. De Kort een onbegrijpelijke, omdat hij het met de P.v.d.A. voor 99,5 procent eens was, terwijl er met de V.V.D. aanzienlijke verschilpun ten waren. Het enige menings verschil tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. betrof de A.O.W., „maar daar zouden we wel uitgekomen zijn", zo meende prof. Vondeling. Spreker noemde de onderhavi ge kwestie „een der meest kras se staaltjes sedert 1946". Verle den week werd de V.V.D. nog de mantel uitgeveegd. En thans krijgt diezelfde V.V.D. de man tel omgehangen. De heer Vondelinaf^verklaarde tenopzichte van dr. De Kort soe pel te zijn geweest, maar dat hij dseondanks iedere partijgenoot recht in ;de ogen kan kijken. Hij was soepel in het algemeen be lang. Spreker was benieuwd hoe dr. De Kort het besluit aan de K.V.P.-kiezers en Kamerleden duidelijk moet maken, gezien de stemming in de K.A.B., die ken baar werd in de Volkskrant. De heer Vondeling meende, dat thans zal worden toegegeven aan de eisen van de V.V.D. Hij zeide, dat zulks bepaald niet te rechtvaardigen is of gerecht vaardigd kan worden. Terugkomende op het publice ren van het besluit van dr. De Kort voordat spreker zelve als betrokkene op de hoogte was, zeide prof. Vondeling nog het jammer te vinden, „dat een ka binetsformateur zo'n fout maakt. Er bestaat de kans, dat hij meer maakt". DE HEER MIDDELHUIS TELEURGESTELD In een kort commentaar voor de VARA-microfoon heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, gezegd teleurgesteld te zijn over de keuze van de for mateur voor deelneming van de V.V.D. De heer Middelhuis zei, als voorzitter van een groepering van werknemers, zich meer aan getrokken te voelen tot samen werking met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. Voorts verwees hij in zijn commentaar naar het ge meenschappelijk program van sociale desiderata van K.A.B. en N.V.V. Radio-Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Pauskroning zondagavond a.s. in de open lucht tegenover de Sint Pieter zal wor den gehouden. Normaal vindt de uitgebreide ceremonie des mor gens in de Sint Pieter plaats. Al leen de kroning zelf gebeurt dan op bet balkon van de basieliek. Door de kroning van Paus Paulus de Zesde nu des avonds in de openlucht te houden worden twee problemen opgelost. De in woners van Rome zullen de plechtigheid ongehinderd door de warmte kunnen bijwonen en de tribunes die in het middenschip van de Sint Pieter zijn gebouwd in verband met het poncilie be hoeven niet worden afgebroken. Een ambtenaar van een Ameri kaanse federale handelscommis sie Quinton Davis, is in de nacht .van zaterdag op zondag op de weg tussen Washington en Bal- timore vermoord. Davis, een ne ger, reed in een auto toen hij van een passerende wagen uit werd beschoten. Hij was reeds over leden toen zijn chauffeur bij een politiepost aankwam. De daders zijn spoorloos. De Verenigde Staten hebben maandag in een nota aan de Sowjet-Unie het Russische voor stel tot een kernvrije zóne in de Middellandse Zee, verworpen. De nota zegt dat het Russische voorstel van 20 mei in de eer ste plaats „een propagandisti sche aanval tegen de aanwezig heid van Amerikaanse raket- onderezeërs in de Middellandse Zee" is, dat het voorstel gedaan is om het bestaande militaire evenwicht ten koste van de Ver. Staten en hun bondgenoten te verstoren en dat het een aantal „grove verdraaiingen" bevat. De Verenigde Staten waren „gedwongen de veiligheid van hun bondgenoten in de Middel landse Zee te versterken nadat deze veiligheid direct bedreigd werd dopr het opstellen van een uitgebreide reeks raketten, ge richt op de landen in dat ge bied", aldus de Amerikaanse nota. Herinnerd, word:, aan do zeer „uitdagende verklaringen" van hoge vertegenwoordigers van de Sowjetrussische regering, die dreigden met .vernietigende aan vallen op de landen van het Mid- dellandse-Zeegebied, met drei gingen van aanvallen op de Acropolis en de sinaasappelen plantages in Italië". De nota .zegt voorts dat de Verenigde Staten steeds hebben gestreefd naar opheffing of minstens vermindering van het gevaar van het gebruik van kernwapens, en dat beide par tijen zijn overeengekomen dat ontwapeningsmaatregelen zo moeten worden afgewogen, dat geen land of groep landen er militair voordeel mee wint. „Het feit dat de regering van de Verenigde Staten voortdurend naar middelen zoekt om de be wapeningswedloop te verminde ren en tegen te houden, betekent niet dat zij bereid is zichzelf te ontdoen van haar verdedigings middelen, of haar bondgenoten de bescherming van deze midde len te onthouden, wanneer de landen waardoor zij en haar bondgenoten kunnen worden be dreigd, hun bewapening on vol le kracht handhaven", aldus de nota. Een woordvoerder van de Brit se ambassade zei dat eenzelfde maar niet gelijkluidende Britse nota binnen twee dagen zal wor den overhandigd. President Kennedy heeft maan dag, na langdurige besprekingen met bondskanselier Adenauer, een persconferentie gegeven. Kennedy noemde het Weste lijke bondgenootschap „de kern van een grote krachtsinspanning om de vrijheid te handhaven". dat Frankrijk plannen heeft nog meer strijdkrachten uit de NAVO terug te trekken zei Kennedy dat Frankrijk de meeste reeds in 1959 had teruggetrokken. „We hopen dat Frankrijk zijn strijd krachten op topsterkte zal hou den, zoals wij doen en we zijn er zeker van dat generaal De Gaulle zijn verantwoordelijkheid zal nakomen als er moeilijkheden De aankomst van president Kennedy op het vliegveld Keu len-Walm voor zijn bezoek aan de Duitse bondsrepubliek: Een moment tijdens de begroetings toespraak van bondskanselier Adenauer. Op een vraag inzake de rol van West-Duiisland in Europa ant woordde hij, dat sedert 1945 een hele reeks gezamenlijke daden ertoe hadden bijgedragen de vrij heid in Europa te handhaven. Hij zei te geloven dat de veiligheid in Europa werd verzekerd door het gezamenlijke streven van Amerika, Canada, Engeland en hun Europese bondgenoten. Op een vraag of de Ver. Sta ten bezwaren hadden tegen het Frans-Duitse vriendschapsver drag antwoordde de Amerikaan se president: „De Ver. Staten hebben nooit enig bezwaar ge opperd". De Ver. Staten hebben wel belang bij de handhaving van het Westelijke bondgenoot schap. President Kennedy zei het nood zakelijk te achten, dat er dit jaar een verbod op het houden van kernproeven komt. Zonder zo'n verbod zal binnen drie jaar het aantal kernmogendheden toene men, aldus Kennedy. Kennedy beloofde dat de ver zekeringen die aan West-Berlijn waren gegeven, zullen worden nagekomen. In sommige opzichten lijkt het of de veiligheid in Berlijn thans groter is, maar de worsteling zal voortduren vanwege de geografi sche ligging van Berlijn. Kennedy zei vriendschap tus sen Frankrijk en Duitsland nood zakelijk te achten in verband met de veiligheid van het Westen. „Tweemaal zijn de Verenigde Staten in een oorlog betrokken, omdat Frankrijk en Duitsland geen vrienden waren", aldus Kennedy, maar hij voegde er aan toe: „We willen er ook zeker van zijn dat de NAVO sterk blijft." Kennedy zei te hopen Paus Paulus te ontmoeten als hij op 1 en 2 juli een bezoek aan Rome brengt. Hij had geen plannen om de kroning van de Paus bij te wonen op 30 juni. Op de vraag of Kennedy mo gelijkheden ziet voor de hereni ging van Duitsland antwoordde hij, dat hij die op het ogenblik niet zag. Over de nieuwe verboden zóne in Oost-Berlijn zei Ken nedy van mening te zijn dat de Westelijke autoriteiten in Ber lijn het „zeer duidelijk hadden gemaakt hoe wij daar over den ken". „Bü deze kwestie zijn ock twee andere landen betrokken, die eenzelfde verantwoording dragen als wij en we overleggen met hen omtrent de te nemen geëigende stappen". Kennedy achtte een bezoek aan Oost-Berlijn niet wenselijk, als hij naar West-Berlijn reist. De Amerikaanse president ge loofde niet dat de voorgestelde NAVO-kernmacht een spreiding van kernwapens zou veroorzaken die de vrede in gevaar zou bren gen. In commentaar op berichten komen, zoals hij ook in het ver leden heeft gedaan." Op een vraag of hij dit jaar een ontmoeting zou hebben met president De Gaulle antwoordde Kennedy: „We hebben geen ont moeting vastgesteld." Het conservatieve Franse dag blad Le Figaro noemde maandag het feit, dat president Kennedy op zijn Europese reis Frankrijk links laat liggen „bedroevend en verontrustend". Volgens de schrijver van het artikel, de vroegere Franse ambassadeur in Bonn André Poncet, hadden re geringswoordvoerders bij de par lementaire behandeling van het FransDuits verdrag krachtig Frankrijks trouw aan de Atlan tische gemeenschap uitgespro ken. „Als deze trouw echter net zo krachtig was bewezen als hij is uitgesproken zou men niet zien, dat de Amerikaanse presi dent op zijn Europese reis Bonn, Berlijn, Londen en Rome aan doet en Parijs mijdt. Dit is een bedroevend en verontrustend ge zicht voor allen die vasthouden aan de gedachte dat de veilig heid in het westen alleen kan worden verzekerd door de deel neming van de Verenigde Staten en de hechte solidariteit van de vrije wereld", aldus het artikel in Le Figaro. De Synode van de Unie van de Duitse Evangelische Kerk, die in Oost-Berlijn zou bijeenkomen, vergadert sinds maandag zonder de Westduitse synodeleden, om dat de Oostberlijnse grenspolitie hen de toegang heeft geweigerd. De praeses van de Westfaalse Kerk, ds. Wilm, werd zondag reeds tegengehouden. Hem werd te verstaan gegeven dat de Evan gelische Kerk zich door een ver drag over de zielszorg oncjer de militairen met de regerng te Bonn in tweeën heeft gespleten. Tot de Unie behoren in Oost- Duitsland de kerk van Berlijn- Brandenburg, de kerkprovincie Saksen, de Pommerse Kerk,de Silezische Kerk en de Evangeli sche Landskerk Anhalt, in West- Duitsland de Westfaalse en de Rijnse Kerk. Van de 109 synodeleden wonen er 58 in Oost-Duitsland, 11 in West Berlijn en 40 in Eijhland- Westfalen. De leden die aan de sectorgrens zijn teruggewezen vergaderen nu in West-Berlijn, de overigen in Oost-Berlijn. Aan gezien op geen van beide verga deringen tweederde meerderheid kan behalen, kunnen er geen be sluiten genomen worden. STORING NADERT Voortdurende luchtdrukdalin gen boven het Europese conti nent deden het koufront van een depressie bij Schotland langza mer lopen dan was verwacht, zodat het weer maandag op de meeste plaatsen tamelijk goed was. Ten zuiden van Ierland ont wikkelt zich in dit koufront een storing, die vandaag vermoede lijk dicht langs ons land zal trekken. Dit zal op de meeste plaatsen met enige regen ge paard gaan. DINSDAG 25 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.27 4.43 Terneuzen 5.5.02 5.18 Hansweert 5.42 5.58 Walsoorden 5.52 6.08 WOENSDAG 26 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.09 5.27 Terneuzen 5.44 6.02 Hansweert 6.24 6.42 Walsoorden 6.34 6.52 De echte zomerwarmte, die Vorige week het kwik bij Bor deaux nog tot 34 graden deed stijgen, wordt nog steeds verder teruggedrongen, zodat thans ai- leen in Spanje, Italië en de Bal kan temperaturen van meer dan 30 graden worden waargeno men. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen of motregen. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind tus sen zuidwest en zuid, later rui mend naar zuidwest tot west. Weinig verandering in tempera tuur. ZON MAAN op onder op onder 25 4.20 21.04 8.43 23.58 26 4.21 21.04 9.55 27 4,21 21.04 11.05 0.22

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1