Waarom zoveel Nederlandse meesters? dollars voor Amsterdamse juwelier de dupe van een vingervlugge dief DE I.L.O-CONFERENTIE Gemiddeld inkomen van Nederlander steeg met 5 procent Vrijdag 21 juni 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 KUNST ALS WINSTGEVENDE BELEGGING In 20 jaar enorme waardestijging Handleiding voor ontduiking TWEE BRITSE ONDERZEEBOTEN IN NETTEN VAN FRANSE TREILER OPGEHAALD Twijfel aan echtheid Goederen van actie „Open het dorp" verdeeld VOOR 18.000 DOLLAR AAN BRILJANTEN GESTOLEN Koper verwisselde honderd dollarbiljetten voor één dollarbiljetten Vingervlug en gewiekst RIJKSWEG I WORDT VIERBAANS De successen der Zeeuws-Vlaamse paardenfokkers op de Land- en T uinbouwtent oonstelling der Z.L.M. te Kruiningen UUiri schakel v. over op Gulfpride OVEREENKOMST VOOR DE RECHTSTREEKSE TELEXL1JN WASHINGTON- MOSKOU GETEKEND Verbinding binnen enkele iveken gereed KENNEDY FELICITEERT CHROESJTSJOV «a»- (Van onze Newyorkse correspondent.) In de Cintas collectie, die enige tijd geleden in veiling is gekomen bij de bekende Parke-Bernet Galleries in New York, bevonden zich twee Neder landse meesterstukken van voorname kwaliteit, in de eerste plaats de Vrolijke Luitspeler van Frans Hals (zie afbeelding). Dit schilderij wordt door velen als de belang rijkste Hals beschouwd, die zich nog in particu lier bezit bevindt. Dr Valentiner beschreef het als „een van de gelukkigste inspiraties van de mees ter, met veel bravour geschilderd". Het is vroeger te zien geweest o.a. op de Frans Hals tentoon stelling in Haarlem in 1937 en ook op de New yorkse Wereldtentoonstelling van 1940. De directeur van de Parke-Bernet Galleries, de hee- Leslie Hyam, vertelde onze correspondent, mr Fred Vaz Diaz, dat hij verwachtte dat deze Hals tussen 700.000 en 800.000 dollar zou opbren gen, en „als we een beetje geluk hebben, haalt het een miljoen dollar". Ook dit bedrag is bij lange na n!et zoveel als de historische reeordprijs van 2.300.000 dollar die in dèzelfde Parke-Bernet Galleries in 1961 door het Me tropolitan Museum in New York .Aristoteles voor Rembrandt's met de buste van Homerus" werd betaald, maar het is toch een illustratie van de astronomische waardestijging van schilderijen sinds de tweede wereldoorlog: in 1944 immers bracht deze zelfde Hals ook in een Parke-Bernet veiling niet meer dan 127.000 dol lar op! In nog geen twintig jaar dus een waardestijging van et telijke honderden procenten Geen wonder, dat afgescheiden van de kunstzinnige waarde, de factor van goede investering- een steeds grotere rol is gaan spelen bij aankopen door multimiljo nairs. Niet zelden worden kunst- aankopen door gefortuneerde Amerikanen gebruikt als een methode om hun inkomstenbe lasting te verminderen. In de eenvouqdigste vorm komt het er op neer,'dat een Amerikaan voor een betrekkelijk redelijke prijs een kunstwerk koopt, dat hij bijv. na een jaar ten geschenke geeft aan een museum. Maar vóórdat hij dat doet, Iaat hij het eerst door enkele experts taxeren. Sommige experts en de in gewijden die deze methode van beiastingpolitiek volgen, weten natuurlijk precies wie dit zijn zijn bereid de kunstminnaar een zeer hoge en in feite onreële taxatie te geven voor het kunst werk, dat zo dadelijk aan het museum geschonken zal worden. .Het verschil tussen de aankoop- prijs en de „waarde" van het weggeschonken schilderij mag <le maecenas nu als een soort verlies aftrekken van zijn in komstenbelasting. De kunsthandelaar die er uiteraard belang bij heeft de in teresse in zulke kunstaankopen aan te wakkeren heeft een gedetailleerde handleiding uitge geven hoe men precies te werk moet gaan om dit doel van be lastingvermindering met deze methode te bereiken. Weliswaar zijn belastingauto riteiten er langzamerhand een stokje voor gaan steken, bijv, door de betrouwbaarheid van de expertise te betwisten, en heeft ook de vereniging van Ameri kaanse kunsthandelaars haar medewerking toegezegd om' zul ke misbruiken te voorkomen, maar men mag gerust aanne men dat nog lang niet alle wg- gen en omwegen afgesneden zijn De bemanning van de Franse treiler „Puymorens" uit Con- carneau heeft de netten moeten kappen, omdat zij de veel te Iware vangst niet aan boord kon krijgen. Deze bestond namelijk uit twee Britse onderzeeboten. De vissers van de „Puymorens" hadden geen flauw vermoeden van wat zij wel gevangen hadden tot zij de Britse onderzeeër „Arabian" en haar zusterschip boven water zagen komen. De onderzeeërs hebben geen schade opgelopen. De „Puymo rens", die zijn treilnet verspeel de, is leeg naar Concarneau te ruggekeerd. en dat vele honderdduizenden dollars op deze wijze de Ameri kaanse fiscus ontgaan. De „Vrolijke Luitspeler1' van Hals heeft tenslotte 600.000 dol lars opgebracht en werd gekocht door een Londense kunsthande laar. Er schijnt bij sommigen toch een klein element van twij fel ten aanzien van de authen ticiteit van het schilderij ge weest te zijn. Er bestaat blijk baar ook een vermoedelijke latere copie van en de befaamde des kundige dr Hofstede de Groot zou de twee schilderijen aanvan kelijk verward hebben in zijn be kende catalogus. Wellicht een nog veel mooier schilderij in de Cintas collectie, dat eveneens in veiling kwam, is Rembrant's portret van een jonge vrouw, zeer vermoedelijk Hendrinckje Stoffels (zie afbeel ding). Wie het schilderij ziet, is welhaast zeker, dat dit Rem brandt's trouwe vriendin en huishoudster moet zijn. Deze Rembrandt dateert van 1651 en is plm. 62 x 48 cm groot. De koper, een Amerikaanse collec- tionair. betaalde er 260.000 dol lars voor en van Nederlands standpunt kan men het slechts betreuren, dat er blijkbaar geen fondsen beschikbaar waren om dit juweeltje tot verrijking van een onzer musea naar Nederland terug te brengen. De Cinta"s collectie, die tot stand gebracht is door de in 1957 overleden Cubaanse ambassa deur in de Verenigde Staten, Oscar Cintas, bevatte behalve de genoemde schilderijen, o.a. een Bellini, een zeer mooi portret van een burgemeester door Fer dinand Bol en een Rubens als mede aan Rembrandt en aan "■'als toegeschreven schilderijen waarvoor uw correspondent ge lukkig niet zijn hand in 't vuur behoeft te steken. De opbrengst van de veiling die een society-gebeurtenis was waar „letout New York" dat 'n toegangsbewijs kon bemachtigen zich liet zien, komt ten goede aan de Cintas Foundation, die studiebeurzen aan kunstenaars verstrekt. (Nadruk verboden.) De vrolijke luitspeler 600.000,— 3.280.000,—) AMSTERDAMMER BEKENT RUIM 30 DIEFSTALLEN De 29-jarige Amsterdammer P. A B., een goede bekende van de politie, heeft een lange reeks van diefstallen van bromfietsen en fietsen opgebieeht. De afgelopen wéken heeft hij ongeveer 20 bromfietsen in de hoofdstad ge stolen en doorverkocht. De ge- stolene vertegenwoordigt een waarde van vele duizenden gul dens. Steeds legitimeerde B. zich bij de kopers met gestolen auto papieren. B. liep tegen de lamp toen hij een bromfiets tekoop aanbood aan een winkelier in de Utrechtste straat, die de zaak niet vertrouwde en de politie waarschuwde. Het is niet uitge sloten dat de man nog meer dief stallen zal bekennen, zo deelde de politie mede. De verdeling van de 9000 goe deren, die werden aangehouden tijdens de actie „Open het dorp", is achter de rug. Van de 450.000 deelnemers aan het verdeelspel kwamen 38.000 goede inzendin gen binnen. De trekking van de prijzen heeft drie dagen geduurd en met de verzending van de goederen is men druk bezig. De drie auto's gaan naar: mevr. L. BeursgensVerwijlen in Sittard, E. van der Graaf in Hilversum en M. J. Gelauff in Den Haag. g| In Londen hebben drie die ven zich woensdag met ju welen ter waarde van 1 mil joen gulden uit de voeten gemaakt. Zij drongen door in een huis in het voorname district Chelsea. De bewoner was afwezig. De huisbewaar der werd overrompeld. De dieven verdwenen toen een kindermeisje binnenkwam. Een juwelier op de Heiligeweg te Amsterdam is donderdagmid dag de dupe geworden van de manupilaties van een keurig ge klede goed Frans sprekende 47- jarige man, die kans zag met twintig briljanten van divers karaat voor een totale waarde van 18.000 dollar uit de juwe lierszaak te verdwijnen. De man, die zich Gaston Baudet noemt, was ineens uit de winkel ver dwenen. Het vermoeden rees, dat in de nabijheid een auto ge reed stond en daarom werden onmiddellijk alle uitvalswegen van de stad onder politiecontrole gqsteld. De man, die in hotel Cen traal te Rotterdam sou loge ren, was woensdagnamiddag al bij de juwelierszaak ge- Een overzicht van het werk langs de rijksweg nr. 1 tussen Amsterdam en Amersfoort, die geleidelijk over de volle lengte vierbaans wordt gemaakt. Op het ogenblik is men druk bezig met het grondwerk nabij Hui zen (foto). Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 a 8 wassingen. 102-JARIGE LEEST NOG DAGELIJKS DE KRANT Vrijdag,-21 juni hoopt mevrouw R. PruiksmaBakker in IJlst 102 jaar te worden. Zij heeft meer dan honderd kinderen, kleinkinderen, achterkleinkin derenen achterachterkleinkin deren. Van haar tien kinderen leven nog drie zoons. Zij is lichamelijk en geestelijk ge zond en leest dagelijks de krant. Vtjf niét-Afrikaanse landen hebben zich aan de zjjde ge schaard van de Afrikaanse sta ten, die de conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) boycotten uit protest te gen de aanwezigheid van een Zuid-Afrikaanse delegatie op de vergadering, die in Genève ge houden wordt. De vijf landen zijn Libanon, Koeweit, Irak en Jordanië. Het aantal weglopers bedraagt thans 37. Zoals bekend is nemen ver tegenwoordigingen van 108 lan den aan de conferentie deel. De actie tegen Zuid-Afrika vloeit voort uit de apartheidspolitiek van dit land. Op de plenaire vergadering, waar de begroting van de ar beidsorganisatie werd behandeld, verzocht de Rus Borisov het de bat uit te stellen omdat bijna 40 landen afwezig waren. Hij zei in de vergaderzaal te zijn geko men om „de gegronde eisen van de Afrikaanse afgevaardigden te ondersteunen". Toen het verzoek om verda ging in stemming werd gebracht bleken 176 afgevaardigden hier tegen gekant te zijn .terwijl 37 er vóór waren. Het begrotings debat werd toen voortgezet en later goedgekeurd met 1S4 vóór, geen tegen en 8 onthoudingen. De delegatieleden van 50 landen, waaronder het Sowjetblok, Cu ba, Afghanistan, India en Zuid- Slavië hadden echter niet aan de stemming deelgenomen. Toen de afgevaardigden van de communistische landen hun twijfel lieten horen over de gel digheid van de stemming, ant woordde de Deense voorzitter, Erik Dreyer, dat aan het vereis te quorum was voldaan, aange zien de Afrikaanse landen dit door hun afwezigheid hadden verkleind. Het gemiddelde inkomen van de Nederlander steeg van 1957 op 1958 van 4.970 tot 5.220, ofwel met 5 pet, aldus het thans verschenen „Inkomensverdeling 1958 en vermogensverdeling 1959", een publikatie van het C. B. S. Deze publikatie is het verslag van een onderzoek, dat gebaseerd is op een steekproef uit het materiaal van de loon-, inkomsten- en vermogensbelas ting, waarover de belasting dienst de beschikking heeft. - Ook de inkomensontwikkeling bij de onderscheidene sociale groepen, te weten zelfstandigen, werknemers, directeuren van N. V.'s en overigen, werd ge analyseerd. Het gemiddelde werknemersinkomen gerelateerd aan het gemiddelde inkomen in Nederland, liep van 1957 op 1958 terug van 84,1 pet naar 82,9 pet. Deze relatieve achteruitgang werd veroorzaakt door de extra stijging van het algemeen ge middelde tengevolge van de z.g. éénmalige inkomsten (vnl uit herkapitalisatie), KAMPIOENMERRIE: AMAZONE VAN DE RIJSKEET Eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. RESERVE KAMPIOENMERRIE: GERDA Eig. M. L. M. IJsebaert te Axel. KAMPIOENMERRIE, driejarige, kleine maat MARIETJE VAN TONENHOF Eig. A. J. B. Serrarens te Hontenissc. Ti ons vorig nummer namen wij op de bekroningen die de Zeeuws- 7 nsc rundveefokkers op de Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Kruiningen verwierven. Niet minder succesvol waren dé" Zeeuws-Vlaamse paardenfokkers met de door hen ingezonden dieren, waaruit wel blijkt dat ondanks de sterk doorgevoerde mechanisatie in de landbouw Zeeuws-Vlaan deren op het gebied der paardenfokkerij een vooraanstaande plaats inneemt. Merries van elf jaar en ouder, grote maat. la. Bea van Gerda, eig. O. 'A. Blondeel vnd; lc. Bertha v. d. Melo, eig. P. E. de Backefe, vnd. Hengstveuvels: la. Certain van Astrid, eig. O. A. Blondeel, Aardenburg; lc. Bien- venue v. d. Dwarsweg, eig. P. E. de Backere, St. Kruis; ld. Unique v. d. Brielshoeve, eig. Aug. de Smet, Biervliet; 2a-. Infernal II d'Amice, eig. A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat; 2c. Benno v. d. Belt, eig. R. J. A. E. de Mil- liano, Oostburg. Driejarige merries, ki. maat: la. Marietje van Tonenhof, eig. A. J. P. Serrarens te Ossenisse; (kampioene); lb. Romy v. d. Noordkant, eig. P. E. de Backere, vnd; 2b. Lucie van St. Kruis, eig. Aug. de Smet, vnd. vijfjarige merries, Vier- tot grote maat. 1. Oda van Sluis, eig. A. .We- maes te Sluis. Zes- tot en met tienjarige .mer ries, kleine maat. la. Amazone v. d. Rijskeet, eig. A'. J. E. Temmerman, vnd (kam pioene); lb. Gerda, eig. M. L. M. IJsebaert te Axel (reserve kam pioene). Zes- tot en met tienjarige mer ries, grote maat. la. Coquette v. 'd. Melo, eig. A. J. E. Temmerman vnd; lb. Prinses v. d. Nieuwenhof, eig. A. J, E. Temmerman, vnd. Merries met zuigende veulens, kleine maat. la. Jenny van Aardenhof, eig. A. J. E. Temmerman, vnd; lb. Frido v. d. Belt, eig. R. J. A. E. de Milliano, vnd. Merries met zuigende veulens, grote maat. la. Astrid van Bea, eig. O. A. Blondeel, vnd; lb. Suzy v. d. Rijs keet, eig. P. E. de Backere, vnd. Stalgroepen. la. Groep B, gevormd door Ama zone v. d. Rijskeet K. 58665, Jen ny van Aardenhof K. 58555, Prin ses v. d. Nieuwenhof K. 57416, Coquette v. d. Melo K. 56292 en Manna van Smakt 224854, eig. A. J. E. Temmerman, vnd; ld. Groep H, gevormd door Romy v. d. Noordkant K. 61376, Suzy v. d. Rijskeet K. 53827 en Bertha v. d. Melo K. 49990, eig. P. E. de Backere, vnd. Vierspannen van één eigenaar, la. Vierspan van A. J. E. Tem merman, vnd. Vierspannen van twee eigena ren. 1. Samengesteld vierspan van 'A. ,Wemaer, te Sluis en P. E. de Backere vnd. 'f weest, waar hfj voorgaf mede voor collega's edelstenen te willen kopen. Toen hij gistermiddag weer in de zaak verscheen gaf hij een envelop waarin 18 pakjes van tien biljetten van 100 dol lar zaten. Een der firmanten ging met een biljet naar een bank om de echtheid hiervan te doen controleren en dit bleek in orde te zijn. Zijn com pagnon handelde intussen de transactie met de cliënt af. Deze heeft terwijl hij de en velop pakte kans gezien on gemerkt het bankpapier wat er in zat te verwisselen voor 168 biljetten van één dollar. Hij plakte de envelop dicht terwijl de briljanten voor hem waren ingepakt. Ineens verliet hij daarna de winkel, hetgeen hoogst ongebruikelijk is na een dergelijke grote trans actie. Dit wekte argwaan en de envelop werd geopend. Men kwam tot de ontstellende ont dekking d'at men de dupe was geworden van een vinger vlugge en gewiekste dief. De man is circa 165 lang, heeft een klein zwart snor retje en .donker dun haar. Hij heeft een blauwachtige regen jas bij zich en draagt soms een bril. SELECT SINGLE-G rii motorolie rem rimdnagl De overeenkomst tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie over een rechtstreekse draadverbin ding tussen Washington en Mos kou voor noodgevallen, is don derdag getekend door de hoofden van de delegaties van beide lan den bij de ontwapeningsconferen tie, Stelle en Tsarapkin. Hiermee is voor het eerst een concreet op deze conferentie bereikt. Behalve de tweezijdige draad- verbinding via Londen, Kopen hagen, Stockholm en Helsinki/ wordt nog voorzien in een radio- j telegrafische verbinding over; Tanger voor dienstmededelingen; en coördinatie van de werkzaam,-] heden op de eindstations. Volgens] de overeenkomst zal de verhin-j ding zo, snel als technisch moge lijk is tot stand worden gebrachjj/1 Volgens een expert van de inV] ternationale vereniging yoor dé telecommunicatie, kan de vér-; binding binnen enkele weken tof stand worden gebracht. De mo-1 gelijkheid is opengelaten om nbg; een draadverbinding als reserve1 tot stand te brengen, waarop kan' worden overgeschakeld wanneer' de verbinding door een of andqte, oorzaak wordt verbroken. Elk land zal bij het overseinen van berichten van de eigen taal ge- bruik maken. De berichten zullen worden gecodeerd. De kosten van de verbinding Londen-Washing- ton zullen geheel door Amerika worden gedragen. HelsinkiLon den wordt door beide partijen gedeeld en MoskouHelsinki komt voor rekening van de Sow jet-Unie. De boodschappen, die over de radioverbinding zullen worden uitgezonden moeten wor den betaald door het land van herkomst. Volgens de overeenkomst ver binden de beide landen zich om te zorgen dat de verbinding voortdurend functioneert. Berich ten van het staatshoofd van het ene land moeten onmiddellijk aan het staatshoofd van het an dere land worden doorgegeven. Binnen zestig dagen zal de lijn MoskouWashington kunnen functioneren. De totale kosten be- dragen bijna 40o miljoen gulden voor de draadverbinding en ruim 300 miljoen gulden yoor de ra dioverbinding. De Rus Tsarapkin jgi later: „Ik hoop, dat we de verbinding nooit hoeven te gebruiken". Na de on dertekening van de overeenkomst bleven de beide delegaties nog enige tijd bijeen onder het genot van een glas champagne. Kenn'dy heeft Croesjtsjov 'ge lukgewenst in verband met de geslaagde vluchten van de Russi sche kosmonauten Bykovsky en Tgïpsjkova. 1

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5