PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER BURGERLIJKE STAND NOG GEEN PAUS Gemeenteraad van Waterlandkerkje AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 21 juni 1963 TERNEUZEN .AXEL BIERVLIET LOOP DER BEVOLKING BRESKENS SCHOONDIJKE SLUISKIL ZAAMSLAG de reis van president kennedy conclaaf! begonnen! De eerste rook waszwart OE THANT IN JULI NAAR HONGARIJE De eigenlijke keuze BERICHTEN OVER FRANS-DUITSE MILITAIRE SAMENWERKING TEGENGESPROKEN Ongeval. Gisternarhiddag te ongeveer Kwart over vijf reed de 17-jarige J. Z„ wonende te Zaamslag, buurtschap De Griete, op z\jn bromfiets op het rijwielpad ge legen aan de oostzijde van de weg SluiskilTerneuzen, in de richting Terneuzen. Door een oneffenheid op het rijwielpad verloor hij de macht over zijn stuur en kwam te vallen, tengevolge waarvan hij verschillende schaafwonden in het gelaat en de ledematen op liep. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet de jongeman per taxi naar zijn ouderlijke wo ning op De Griete vervoeren. De bromfiets werd licht be schadigd. Tentoonstelling „Het Vlaamse Boek." rn de Christelijke openbare bibliotheek wordt van 20 juni tot en met 6 juli een tentoon stelling gehouden van Vlaamse boeken, die een afspiegeling is van de hedendaagse Vlaamse boekproduktie. Deze tentoonstelling heeft plaats in het kader van de toe nemende kulturede uitwisseling tussen België en Nederland. Zo stond bijv. de Nederlandse Boe kenweek in 1962 in het teken van de Nederlands-Vlaamse samen werking. De in Nederland gestegen aan dacht voor België kan ook in verband gebracht worden met de oplaaiende taalstrijd, die een Ne derlander zelfs deed uitroepen: „Er zijn geen Belgen". Gebleken is dat heel wat uit stekende Belgische uitgaven Ne derland niet bereiken door beper kende bepalingen; beperkingen die niet bestaan bij de uitvoer van Nederlandse boeken naar België. De Vereniging ter bevordering van het Vlaamse Boekwezen heeft thans in samenwerking met het Syndicaat der Belgiscne uitgevers een collectie boeken beschikbaar gesteld, teneinde het Nederlandse lezerspubliek de ge legenheid te geven kennis te ne men van de belangrijkste Vlaam- se uitgaven. De expositie omvat niet alleen literaire werken, maar ook boe ken op het gebied van geschiede nis, kunst, godsdienst enz. Het kan een bijdrage zijn tot de toenadering in taalkundig en literair opzicht van Nederland en België. De tentoonstelling is voor ieder kosteloos toegankelijk en is dage lijks geopend gedurende de ope ningsuren van de bibliotheek. Radio- en televisie-reportages Wij vernemen dat radio en tele visie in har programma's van de komende week de nodige aan dacht zullen wijden aan de festi viteiten ter gelegenheid van „Axel 75o jaar stad". Reeds op de eerste dag, zater dag 22 juni a.s., komt de VARA- reporter Henk van Stipriaan naar de jarige stad. De N.C.R.V. is voornemens iedere avond wanneer een radio, krant wordt uitgezonden aandacht aan Axel te wijden. Donderdag 27 juni, de eerste dag van de grote historische op tocht, komen zowel de televisie als de Wereldomroep naar Axel. Gevonden voorwerpen Gedurende de maand mei werd bij de Rijkspolitie aangifte ge daan van de onderstaande gevon- den voorwerpen welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Bruidssluier, Prins Mauritsstr. 9; grijze linker handschoen, Te Waterstr. 5; zakje gereedschap pen voor bromfiets, Margrietstr. 38; kinderfietsje, Weststr. 27; regenoape, Stationsstr. 34; blau we damesfiets, Nieuwstr. 1214; regenbroek, Vaartwijk 79; kin- .derportemonnaie, Buitenweg 5; rode liniaal, Prins Hendrikstr. 2729; grijs suède jasje, Sassing B 4; hondenpenning nr 144618. Wilheiminastr. 60 en koperen gewichtje van 50 gram, Bankert- straat 40. Op het bureau van de Rijkspo litie zijn als gevonden gedepo neerd: huissleutel, groene auto ped ,twee huissleutels aan een ring paar lederen motorwanten, wielsleutel, step en witte plastic bal. Herindelingsvoorstellen In informele raadszitting. De gemeenteraad van Biervliet zal zich deze week buigen over de door G. S. ingediende herin-, delingsvoorstellen, doch niet in openbare, doch in een besloten raadszitting. Uitreiking verkeersdiploma's. Dinsdagmiddag werden in de gymnastiekzaal van de O. L. school aan de leerlingen van de R. K., en de openbare scholen van Driewegen en Biervliet, die onlangs het verkeersexamen de den door burgemeester A. P. Kostense de diploma's uitge reikt. Er waren 63 deelnemers aan het verkeersexamen, slechts 1 leerling werd afgewezen, terwijl 12 leerlingen met lof slaagden. Voor de kinderen werden deze middag films vertoond, waar onder er enkele zeer instruc tieve waren, die handelden over de fouten die in het verkeer ge maakt worden. SAS VAN GENT. Geboren: 3 mei. Tommy D. M., z. van P. MaasElve. St. Albert- polder 3. 6 mei. Hendrikus A. L., z. van M. H. Vermeirenvan der Muren, Oostdam 5. 13 mei. Frank P., z. van W. J. B. de Caluwé Moeykens. Zandstraat 56. 15 mei. Marc H. M., z. van R. P. J. Coene Maenhout, St. Albertpolder 11. 19 mei. Marc E., z. van R. A'. L. van EetveltPaulusse, B. Hoef- nagelstr. 36. 23 mei. Saskia C. C., SAS VAN GENT. Ingekomen: H. Vanderhaegen —de Betue, Schulpenpad 44, van Amerika; A. M. FruytierBous- sen, L'eepstr. 15, van St. Jansteen; M. J. D. Adriaansen, Markt 3, van Antwerpen; L. L. B. van Assche Verhelst, Stationsstr. 33, van Roosendaal; A. Winne'de Beuf, Grootmajoorstr. 8, van Aarden burg; J. L. F, Colpaert, N. Bo- gaardstr. 17, van Goes. Vertrokken: M. R. F. Puylaert —Pauwels, Oostkade 25, naar tWestdorpe; L. C. A, van Esbroek de Koek en gezin, Zandstr. 193, naar Vlissingen; P. B. Oderie .Wyckhuyse, Grootmajoorstr. 8, naar Westdorpe; J. Dotreppe Melieste, Westkade 27, naar Zei- zate; G. H. Smeets, Molenstr. 2, naar Hulst; W. M. J. Cassier van Vooren, Noordstr. 17, naar Assenede; A. A. van Craenen- broeckvan den Bergen, Kloos terlaan 43, naar Philipine; W. Garskampde Bruijn,* Singelstr. 17, naar Geldrop; M. L. R. Groos- manPoppe, Paardenvest 6, naar Westdorpe. d. van C. F. de MunterRom- baut, Sportkade 3; Cristel D„ d. van J. A. Lauretvan Hoije, Ma- lotauxstr. 8. 30 mei. Rudolf, J. z. van J. H. BunBender, Stations str. 55a. Huwelijks-aangiften: M. R. C. A. Selis, 22 j., van Westdorpe, en E. A. Obrie, 20 j. Huwelijks-voltr.: Wilfried R. Cassier, 22 j., van Zelzate (B.), en Wilfrida M. J. van Vooren, 19 j., van Sas van Gent; Pierre R. van Assche, 39 j., en Lisy L. B. Ver- helst; R, T. van Craenenbroeck, 23 j., van Philippine, en A. A. van den Bergen, 20 j.; W. H. N. Groos- man, 26 j., van Westdorpe, en M. L. R. Poppe, 25 j. Overleden: Petrus J. Oubrie, 71 j.; Prudent van Troost, 70 j., echtg. van M. M. Tack; Zoë Van- dewalle, 75 j„ echtg. van D. Zand- stra. Schoolreisje De leerlingen van de le en 2e klas van de openbare lagere school maakten met hun bege leiders een reisje naar Bergen op Zoom. Doel van de tocht was de speeltuin „Rozenoord" en een bezoek aan het bos. Ondanks het wat sombere weer was het een prettige dag en keer den allen met de boot van 5.15 uur weer voldaan huiswaarts. Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kan didaatsexamen wiskunde en na tuurwetenschappen de heer I. J. de Roo, alhier. C.H.U.-kiesvereniging opgericht Er was woensdagavond goede belangstelling voor een bijeen komst van de Christelijk-Histori- sche Unie die alhier was belegd. De heren C. F. v. d. Peijl en A. J. Kaland, resp. voorzitter en sekretaris van de Kamerkring Middelburg wezen in hun toespra ken resp. op het naar buiten tre den van de C.H.U. en het inter ne van de organisatie. De heer Van der Peijl consta teerde met vreugde dat de Chris- telijk-Historische politiek een be langrijk deel van de kiezers aan spreekt. De laatste verkiezingen vormden daarvan het bewijs. Zeeland had daarbij een extra goede beurt gemaakt, want ter wijl er landelijk „slechts" een half procent winst was, maakte Zeeland bijna 1 winst en in de grotere plaatsen zelfs VA °/o. Aan de hand van de kranten verslagen besprak hij het verloop van de werkzaamheden van de informateur en formateur en de reacties van de verschillende fracties daarop. Hoewel op het fractiebeleid geheimhouding rustte en hij daar over dus niets kon zeggen, had hij met genoegen gelezen dat de C.H.U. niet aan de regering zou deelnemen indien slechts één mi nisterszetel zou worden toegewe zen. Nadat de heer Kaland nog een uiteenzetting had gegeven over de organisatorische werkwijze van de Unie en het belang van een plaatselijke afdeling had uit eengezet, werd tot de oprichting van een kiesvereniging besloten. Een twintigtal leden kon wor den ingeschreven, terwijl het ini- tiatiefcomitè onder leiding van de heer A. van Hoeve, nog meer deren zal bewerken zodat in sep tember een bestuur zal worden gekozen. De avond stond onder het pre sidium van de heer J. A. de Feij- ter, voorzitter van de Staten, kringvereniging. Benoeming tijdelijk wethouder. In de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeente raad werd, in verband met de nog steeds uitblijvende benoe ming van een burgemeester en de langdurige ongesteldheid van de waarnemend burgemeester, wethouder A. Koster, tot tijdelijk wethouder benoemd de heer A. J. de Visser. Concert van „De Volharding" Zaterdagavond a.s. zal om 8 uur de muziekvereniging „De Volharding" onder leiding van haar directeur de heer J. Meijers, een concert geven op de muziek - kiosk met het onderstaand pro gramma; 1. On the Quarterdeck, mars, K. Alford. 2. Rapsodie Norvégiènne, J. SvendsenJ. Pala. 3. Semper Dixiland, mars, SousaWalters. VRIJDAG 21 JUNI. TERNEUZEN Zuidersport park, 6.45 u.: Advendo-Atoom- boys en H.S.V.Scheepswerf. Luxor-Theater, 8 uur: „De held van Troje". ZATERDAG 22 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De held van Troje". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Liever lusten dan las ten. ZAAMSLAG: 8 uur: Concert Muziekvereniging „De Vol harding". Een van de voornaamste be doelingen van de Europese reis van president Kennedy, die za terdag een aanvang neemt, is de verbondenheid van de Verenig de Staten met het Atlantisch bondgenootschap uit te druk ken. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen meege deeld. De president zal voorts met premier MacMillan, bonds kanselier Adenauer, vice-kanse- lier Erhard en partijleiders in Italië onderwerpen bespreken die voor de Amerikaanse bui tenlandse politiek van belang zijn. Het voornaamste punt van bespreking met de Britse pre mier zal, zo verwacht men, de komende kernstopconferentie in Moskou zijn. Een ander belang rijk punt dat vermoedelijk be sproken gaat worden, is het voorstel voor een met interna tionale bemanningen bezette en met kernwapens uitgeruste bo ven watervloot van de Navo. Kennedy zal voorts de Ber- lijnse muur bezichtigen en een onderhoud hebben met de ver moedelijke opvolger van bonds kanselier Adenauer, dr. Erhard. Graaf Coudenhove Kalergi, de voorzitter van de Pan- Europese Unie, die in Bazel gevestigd is, heeft president Kennedy voorgesteld het vol gend jaar in Wenen een vrededsconferentie te hou den tussen de landen van de Navo en die van het pact van Warschau. Dit congres zou de mogelijkheid voor een ontwapening moeten openen, bovendien zou hier de kwes tie Duitsland en Berlijn kun nen worden opgelost, aldus graaf Coudenhove Kalergi. 4. La Lac des Cygnes, suite, P. I. TchaikowskiCh. Frison. 5. Müncfrner Kind'l, wals, K. Komzak. 6. Le Pays du Sourine, fantasie, F. Léhar—Andrieu. 7. Mars der Medici, mars, Joh. Wichers. Tijdens dit concert zal door het bestuur van de Bond van Mu ziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen het Federatieve Vaandel aangeboden worden dat „De Volharding" behaald heeft op het j.l. gehouden muziekcon cours in Oostburg, door, voor de eerste maal uitkomende in de Vaandelafdeling, een eerste prijs met lof te behalen. Door deze prestatie mag „De Volharding" a.s. winter deelnemen aan het topconcours welke gehouden wordt in Arnhem. Dat deze pres tatie ook indruk gemaakt heeft op de bevolking van Zaamslag blijkt wel, daar er uit de bevol king een commissie gevormd is die de muziekvereniging „De Vol harding" tijdens dit concert een geschenk zal aanbieden in de vorm van een nieuw instrument. Als a.s. zaterdag het weer wil medewerken kan het voor „De Volharding" een feestelijk con cert worden. In Rome is woensdag het conclaaf begonnen. Foto: Na een laat ste Mis in de Sixtijnse kapel zijn allen die niet aan het conclaaf zullen deelnemen, na 't klin ken van het Extra Omnes" naar buiten gegaan. De maarschalk en bewaker van het conclaaf, prins Sigis- mondo Chigi Delia Ro- vere, sluit de laatste deur. De eerste rook die gisteroch tend tegen twaalf uur uit de Sixtijnse kapel opsteeg was zwart. De eerste twee stemmin gen in het conclaaf hebben dus niet tot een resultaat geleid. Ook de derde en vierde stem ming van de 80 kardinalen in conclaaf hebben een negatieve uitslag opgeleverd. Om 17.45 uur kringelde weer zwarte rook uit de dunne schoorsteenpijp op het dak van de Sixtijnse kapel. Hedenoch tend worden de stemmingen voortgezet. Daarvan wordt rond 11 uur de eerste uitslag ver wacht. Toen donderdag pas tegen 12 uur de negatieve uitslag bekend werd, aldus het K. N. P., was het meteen duidelijk, dat de kardi nalen zoals meestal gebeurt de derde en laatste mogelijk heid hadden gekozen voor de Pausverkiezing, namelijk die der stemming. De conclaafvoor schriften kennen namelijk nog twee mogelijkheden. De eerste is de zogenaamde Pauskeuze „per inspirationem". Hierin roe pen de kardinalen spontaan en unaniem iemand tot Paus uit. De tweede mogelijkheid is de Pauskeuze „per compromissum". Hier machtigt het college van kardinalen 3, 5 of 7 kardinalen om een Paus te kiezen. De keu ze moet dan aan de voorwaar den voldoen, die het kardinaals college vooraf stelt. In de mees- De gemeenteraad van Water landkerkje kwam woensdag avond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester M. J. Verbrugge. De raadsvoorzitter deelde me de, dat de begroting over 1963 door G. S. werd goedgekeurd. De eindwijziging van de begroting voor 1962 werd door de raad vastgesteld, terwijl ook de be groting 1963 werd gewijzigd. Tegen een voorstel van G. S. tot verhoging van de jaarwedde van de wethouders hadden de raadsleden geen bezwaren. Besloten werd het subsidiebe drag voor leerlingen die de R.K. H.B.S. te Oostburg bezoeken, te brehgen van ƒ50,per jaar op De secretaris-generaal van de V. N. Oe Thant, zal van 1 tot 3 juli aanstaande een bezoek aan Boedapest brengen, aldus is don derdag meegedeeld. Dit maakt een einde aan geruchten dat het voorgenomen bezoek aan Honga- rij mogelijk uitgesteld zou wor den omdat de betrekkingen tus sen de V. S. en Hongarije nog niet genormaliseerd zijn en kar dinaal Mindszenty nog steeds in de Amerikaanse legatie in Boe dapest in asiel is. Oe Thant gaat van Boedapest naar Sofia en dan op 6 juli door naar Genéve om de zomerzitting van de economische en sociale raad van de V. N. bij te wonen. Op 10 juli begint een bezoek van drie dagen aan Italië. Vanuit Rome zal hij korte bezoeken brengen aan Florence, Pisa en Turijn. Hij wil op 13 juli naar! New York terugkeren. door MILLY GANZ EEN JONGE DOKTER BEGINT ZIJN PRAKTIJK HET licht van een regenach tige zomerdag van het jaar 1873 viel door de vensters van het oude huis, met zijn hoge spits gevel aan de Stille Hoek in Sonnwil, en verspreidde tussen de vier muren, waar dokter Joost Christen zijn wachtkamer ingericht had, een droefgeestige schemer. De inrichting van dit vertrek was armelijk ze bestond uit zes stoelen, een met boeken en tijdschriften bedekte tafel en een geranium, waarvan de knal rode bloemen vanaf de venster bank triomfantelijk in het grijze licht opgloeiden. Het was doodstil in huis alleen een opgewonden vlieg zoemde tegen de kleine vier kantjes van de ouderwetse ven sters. Op één van de stoelen zat, stijfjes en ietwat plechtstatig, een vrouw in boerenkleding. Zij had een met een doek bedekte mand voor zich op de vloer ge zet en keek met geveinsde on verschilligheid neer op haar, in haar schoot samengevouwen handen. Niemand zou die beweging loze vrouw kunnen aanzien, hoe buitengewoon gewichtig zij zich zelf vond, als de eerste patiënte van de' in het dorp zo druk be sproken „nieuwe". Er scheen nog niemand vóór haar daar ge weest te zijn, want anders zou den er op de kraakzindelijke vloer wel sporen van nat te zien geweest zijn van die kleine meertjes, zoals die zich nu lang zaam vormden rond haar eigen, plompe schoenen. Bovendien had het piepjonge vrouwtje, dat op haar aarzelend belletje was komen opendoen, niet de minste moeite gedaan, om haar blijde verrassing te verbergen. Bijna liefdevol en teder had zij haar van haar druipnatte paraplu verlost en haar in lege wacht kamer binnengelaten. Dat waren zo ongeveer de diepzinnigste gedachten van juf frouw Schneiter, terwijl zij wachtte op het ogenblik, dat zij voor 't eerst bij dr. Joost Chris ten zou worden toegelaten. „Goeden dag! Waar komt u voor?" In de deuropening stond een slanke, nog heel jonge man met donkere haren. Zijn vraag klonk kort en op de man af. De blik van de bruine ogen in het smalle gezicht was vast en on derzoekend en getuigde van een scherp verstand. Links, met een verlegen lach je op het als door voren door ploegde gezicht, stond de vrouw op en zei schuchter, dat zij de dokter wilde raadplegen. Zij was juffrouw Schneiter. Dr. Christen ging beleefd even opzij en liet de vrouw langs zich heen de spreekkamer binnen gaan. Zij bevond zich plotseling in een vertrek, dat, ondanks het regenachtige weer. vriendelijk helder was, terwijl de ramen zonder gordijnen, een uitzicht gaven op het zachte groen van een kleine tuin. Met houterige bewegingen nam zij plaats op de stoel naast de schrijftafel van de dokter. „Nu, vertelt u maar eens wat scheelt er aan?" Bij die vraag gleed er een vriendelijk glimlachje over de trekken van de jonge dokter, waardoor de patiënte haar bevangenheid kwijt raakte en er een gevoel van vertrouwen voor in de plaats kreeg. „Och, dokter!" antwoordde zij met een moedeloze beweging van het hoofd, „dat is een oude geschiedenis! Ik kan al heel lang onze boerenkost niet meer verdragen. Al drie jaren ben ik nu al in behandeling bij dokter Glatt; een hele apotheek heb ik al geslikt maar het helpt allemaal niets! Ik heb een ge voel alsof mijn maag vol stenen zit!" Terwijl zij dit vertelde, drukte het gelige gelaat van de patiënte wanhopige berusting uit. „Ja, maar wat eet u dan eigenlijk?" vroeg de dokter. „Wel, wat wij boeren altijd zo eten: gebakken aardappelen, spek met erwten, dikwijls kaas met een glaasje most „En ook groenten en fruit na tuurlijk", onderbrak Christen haar. „O nee, hoe komt u erbij, dok ter!" haastte de juffrouw zich te antwoorden, terwijl zij haar beide mondhoeken verachtelijk omlaag trok. „Dat lust bü ons op de hoeve niemand! Groen is voor het vee en de stadsmensen, zegt de boer, en van vers fruit krijgt men een kou in de dar men." „O, hou op, m'n beste vrouw!" Christen was zichtbaar ontsteld opgesprongen en liep zinloos kriskras door de kamer, nage tuurd door de verbaasde blik ken van zijn eerste patiënte. Toen ging hij ineens weer zit ten, legde zijn fijne doktershan den om de dorre vingers van de verblufte vrouw en zei troos tend: „We zullen die machine wel weer eens op gang brengen! Maar laat ik u tot uw gerust stelling zeggen, dat u trots alles een onverwoestbaar gestel hebt! Want wat u daar eet, vermengd met vergif in de vorm van medicijnen, is niet een kuur voor een opstandige maag, maar belachelijke zelfmoord! Ik feli citeer u, dat u het zo lang hebt uitgehouden, u en, ehdok ter Glatt!" (Wordt vervolgd.) 40,per jaar. Tevens stelde de i-aad vast, dat gezien de finan ciële positie van de gemeente het jaarlijkse te betalen subsidie niet hoger mag zijn dan voor vier leerlingen t.w. ƒ160,— per jaar. Uitvoerig sprak de raad over een plan tot verbetering van de speelweide bij de Kerkstraat. Dit terreintje is (tijdens de werk zaamheden aan de straten volge stort inet stenen en oude mate rialen. De raad besloot, dat het terrein niet aan zijn bestemming mag worden onttrokken, daar er toch al weinig speelgelegenheid is voor de kinderen. Opdracht zal worden gegeven om het terrein weer als speel weide geschikt te maken. De raad hechtte voorts haar goedkeuring aan een voorstel van B. en W. een crediet uit te trek ken om het torenuurwerk, dat al enkele maanden stil staat, weer op 'gang te laten brengen. Le raad kon zich voorts ver enigen met de gedachte van B. en W. de straatnamen van Wa terlandkerkje te veranderen. Ge dacht wordt aan voor Water landkerkje historische namen, die beter zullen klinken, dan de hui dige Nieuwstraat en Achterstraat. B. en W. zullen in de volgende raadsvergadering met voorstellen komen, die de raad zullen wor den voorgelegd. Voor het zangonderricht op de O.L. school zal een orgel worden aangesrhaft, dat tevens gebruikt kan worden voor het godsdienst onderwijs en het verenigings leven. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk had zich reeds bereid verklaard, een gedeelte van de aanschafprijs van het or gel te betalen. Tijdens de rondvraag werd de aandacht van het college van B. en W. gevestigd op het feit, dat er tijdens de afgelopen kermis niets te doen was voor de klei nere kinderen. Het zou wenselijk zijn, als men er in zou slagen een kinderdraaimolentje aan te trekken voor de volgende kermis. De moeilijkheid is echter, dat de exploitanten yan draaimolens er weinig voor voelen om naar Wa terlandkerkje te komen, daar de kinderschare te klein is om de draaimolen steeds draaiende te houden. De burgemeester deelde de raadsleden nog mede, dat het in de bedoeling ligt de voorstellen van G. S, inzake de herindeling van gemeenten in de volgende raadsvergadering, welke waar schijnlijk op 5 juli gehouden zal worden, in openbare zitting te behandelen. te conclaven echter gebruiken de kardinalen de laatste moge lijkheid. De voorschriften voor de Pauskeuze zijn hierover ook het uitgebreidst. Met de verkiezing van eenj Paus op zichzelf is de procedure nog niet compleet, want van es sentieel belang is de toestem ming van de verkozene zelf, waarom hem dan ook met een officieel vastgelegde formule wordt verzocht. De in 1700 tot Paus (Clemens XI) gekozen kardinaal Gianfrancesco Albani bleef drie dagen lang weigeren de tiara te aanvaarden. Hij gaf pas toe nadat één der geestelijke conclavisten (helpersy.maar zijn cel was gekomen en liern de uitspraak van Siht" Gregóïlus voorlas dat „hij die, zich beroe pend op de nederigheid, de grootste eer van de hand wijst, ophoudt nederig te zijn omdat hij geen gehoor geeft aan de stem van God". Wijlen Pius XII, de voorgan ger van Johannes XXIII, deed in zijn apostolische constitutie van 1945 een beroep op zijn opvol gers om zich aan de „gebleken goddelijke wil te onderwerpen" met de woorden: „Wij bidden de verkozene, onze erfgenaam en opvolger, ook al wordt hij afge schrikt door de moeilijkheid van de opdracht, niet te weigeren deze te aanvaarden". Impliciet werd hierdoor verwezen naar de gevallen van Pausen die, na de pauselijke waardigheid te heb ben aanvaard, aftraden, zoals Benedictus IX in 1045 en Celes- tinus V fh 1294, en daarmee een nieuwe vorm van „sedis vacan- za" schiepen. Laatstgenoemde Paus had, om alle twijfel over de vrijheid van aftreden bij voorbaat op te heffen, plechtig afgekondigd dat een Paus dit vrijelijk kon doen. Dit decreet werd door Bonifacius VIII in zijn tekstenverzameling van 1298 opgenomen. De Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, heeft don derdag een bericht in een Ame- rikanse krant tegengesproken, waarin werd gezegd, dat de Franse en Duitse ministers van Defensie besprekingen hebben gevoerd over militaire samen werking in het geval Amerika zijn troepen uit Europa terug trekt. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie heeft gezegd, dat de be sprekingen die minister Voti Hassel en zijn Franse ambtge noot Messmer hebben gevoerd uitsluitend betrekking hebben op de NAVO. Hij voegde er aan toe: „Het is onzin te geloven, dat de Westduitse regering zon beogen de NAVO-opvattingen ts verloochenen". Verscheidene Amerikanen op de Amerikaanse luchtmacht basis Port Lyautey op 40 km ten noorden van Rabat, zijn gearresteerd op verdenking van samenzwering om wa pens aan Marokkanen te ver strekken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2