PROVINCIAAL NIEUWS M OokA.R. wijst vijfpartijen-kabinet af handiger dan ooit! Eric de Noorman - De stille strijd AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 20 juni 1963. TERNEUZEN BRESKENS AANTAL RUSSISCHE TROEPEN OP CUBA MINDERT STEEDS De vergoeding voor slachtoffers van het nazibewind STOPPELDIJK SLUIS SCHOONDIJKE ZAAMSLAG LOOP DER BEVOLKING Bewogen vergadering van de gemeenteraad te Zuidzande hoofdpijn, verkoudheid, griep...? C. H. U.-FRACTIE KIEST VOOR V. V- D. VERKLARING VAN C. H. U.-FRACTIE- LEIDER Mr BEERNINK H0DFDPIJNP0EDERS Eist de origineie Geta-Bever BUITENBIJTS W Een miljoen dollar per dag voor een hopeloze oorlog in Z.-Vietnam Miljoenen-orders voor Nederlandse bedrijven Miljoenenopdrachten zijn ver strekt in verband met aanbeste dingen voor het Petro-chemische fabriekscomplex van- Dow Chemi cal International N.V. in Terneu zen. De bedrijven die via het cen- structie- en ingenieursbureau van Fluor Schuytvlot N.V. in Haar lem, Compagnia Techniea Indus trie Petroli in Rome en H. K. Ferguson Company Benelux S.A. in Den Haag, orders hebben ont vangen zijn o.a.: het Aannemers bedrijf v/h P. A. van Wijnen N.V. in Dordrecht, de Verolme Ma chinefabriek IJselmonde N.V., Wilton Feijenoord N.V. in Schie dam en het Architectenbureau G. Blankespoor en De Vries BNA in Den Haag. De uitbestedingen betreffen onder meer de levering en mon tage van drukvaten, opslagtanks, regelapparatuur, complete elec- trische installaties, pijpleidingen, spoorbanen, aanlegsteigers, to rens en gebouwen. Voor de uit voering van verschillende onder houdswerkzaamheden zijn even eens opdrachten verdeend. Naar verwacht zal volgend jaar met de produktie kunnen worden begon nen. Examen booglassen. Avond- tekenschooi voor Terneuzen en Omstreken. Bij het aan de Avondteken- school voor Terneuzen en Om streken gehouden examen boog lassen slaagden de volgende cur sisten: Beginners: D. A. Overdulve en C. v. d. Broeke, beiden te Axel; N. T. Meertens te Hoek; B. E. Scher- beijn en J. C. Scherbeijn, beiden te Hoofdplaat; W. E. C. Segers te Philippine; J. C. van Haele en W. Inghels, beiden te Sas van Gent; J. Hubregtsen te Water landkerkje en C. F. van Doorn en J. J. de Koeijer, beiden te Zaamslag. Gevorderden: J. F. de Meijer en P. J. v. d. Vijver-, beiden te Axel; R. Verstraete en P. E. A. Wille beiden te Sas van Gent; R. A, J. Compiet te Sluiskil en J. J.' Bastiaansen te Terneuzen. Algemene vergadering Exploi tatie Mij. „Zeebad Breskens". De N.V. Exploitatie-Maatschap pij Zeebad-Breskens heeft in hotel Valk haar algemene verga dering gehouden. Voorzitter J. Carels betreurde het in zijn openingswoord dat deze vergadering zo laat op het jaar gehouden moest worden, doch dit vond zijn oorzaak in het niet tijdig klaar zijn van het ac countantsrapport. In zijn ope ningswoord kon hij naast de aan deelhouders ook welkom heten wethouder W. v. d. Hooft als wnd. burgemeester. Uit het jaarverslag bleek toch, ondanks de slechte weersomstan digheden, een vooruitgang te constateren. De overeenkomst met de Domeinen voor de gron den aan het voormalige Fort Frederik Hendrik kon een feit worden. Op een gedeelte is reeds beplanting aangebracht, terwijl een tweetal andere percelen inge zaaid is. Op de camping zijn weel een aantal nieuwe wasplaatsen met koud en warm water aange bracht voor dames en heren. Ook is er electriciteit aangelegd. In 1962 heeft de exploitatie nog een verlies opgeleverd alhoewel dit kleiner was dan in 1961. De aanloopperiode van het strand is nu voorbij. De exploita tie hiervan in nu in volle gang. Aan het gemeentebestuur is een verzoek gedaan om de kamp hutten in de winter te laten staan om hierdoor zo weinig mogelijk beschadiging van het terrein bij het opruimen te voorkomen. Een.' bouwcommissie is inge steld Vóór het opzetten van een recreatiegetoouw. In de vacature vertegenwoor diger van de gemeenteraad ont staan door het vertrek van de heer M. de Boer werd benoemd de heer J. J. Vergiuwe. Tot be heerder ingevolge art. 5 der sta tuten werd de heer P. Zegers bij acclamatie herkozen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag gezegd dat er aanwijzingen be staan dat het aantal op Cuba ge legerde Russische militairen te rugloopt en dat dit proces zich nog steeds voortzet. Uit deze aanwijzingen zou, al dus deze woordvoerder, kunnen worden opgemaakt dat er nu waarschijnlijk niet genoeg Sow- jet-militairen op het eiland zijn om. politieke controle uit te oefe nen. Ofschoon dit op een be paald ogenblik wel hef geval is geweest. Hij wilde geen cijfers over het aantal teruggetrokken militairen noemen. In april had president Keendy verklaard dat er naar schatting nog 13.000 Russen op Cuba waren. De Westduitse regering heeft woensdag een verhoging van de vergoedingen aan slachtoffers van het nazibewind met onge veer drie miljard mark goedge keurd. De Bondsdag moet zich nog over deze verhoging uit spreken. Uit deverlies en winstrekening bleek dat er nog een verlies was van ƒ2115,11, waarvan ƒ1130,95 op het strand en 984,16 op de camping. Per 31 december 1962 was er een geplaatst en gestort aandelen kapitaal van 54.700, De voorzitter spoorde een ieder aan nog aandelen te kopen waar door het bestuur financieel rui mer zou komen te zitten. Ongeval, Op de weg GroedeBreskens is de heer P. L. uit Vlissingen met zijn brommer komen te val len, waarbij hij ernstig aan ge laat en handen werd gewond. Dokter Ossewaarde uit Bres kens, die eerste hulp verleende, constateerde dat L. een hersen schudding had opgelopen en liet hem naar het ziekenhuis te Oost burg overbrengen. Gouden bruiloft Onder grotebelangstelling vier de het echtpaar A. BormHau- lez zijn gouden bruiloft. De dag 'werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid en daarna werd het feest in de familiekring voort gezet. De receptie werd druk be zocht. Geestelijke en wereldlijke overheid en het comité voor be jaardenzorg gaven hier onder meer van hun belangstelling blijk. De buurt liet zich niet on betuigd. Men bood een fraai ca deau aan en de buurtschap Pau- luspolder was 's avonds present in café Compiet bij het gezellige sluitstuk van deze feestdag. Herwonnen Levenskracht vierde feest. Met een stijlvolle en gezellige feestavond heeft het plaatselijk comité Herwonnen Levenskracht het gouden jubileum van deze K.A.B.-instelling herdacht. Nadat tot intentie van alle zie ken uit de parochie een avond mis was opgedragen, verzamel den de donateurs en vele andere belangstellenden zich in het Ver enigingsgebouw, waar de vice- voorzitter, de heer D. de Bakker, wegens ziekte van de voorzittei-, de feestrede uitsprak. De heer De Bakker wees op de bijzondere plaats, die de jubi lerende instelling bij de K.A.B. inneemt en terecht noemt men Herwonnen Levenskracht dan ook de parel aan de kroon van de K.A.B. Met grote offerbereid heid en diep christelijke overtui ging hebben de arbeiders van 50 jaar terug de z.g. stuiveractie in gezet, een actie, die hen toen een gemiddeld uurloon per maand kostte. Door gezamenlijke inspanning kon op vrij korte ter mijn in Bilthoven één der eerste en één der beste sanatoria van het land gebouwd worden, waar onder leiding van de zeer bekwa me dr. Bronkhorst de strijd werd aangebonden tegen volksvijand nummer één van die tijd, de tu berculose. Nu deze ziekte be langrijk is teruggedrongen, be weegt Herwonnen Levenskracht zich ook op het terrein van de kinderuitzending, rheumabestrij- ding, asthmabehandeling en re validatie. Bij alle veranderingen ten goede bleef de bijdrage van de donateurs onveranderd bij steeds stijgende kosten. Met een oproep tot medewerking besloot spreker zijn openingswoord. Ook pater Pisters, die hierna het woord voerde, wees er op, dat de taak van Herwonnen Levenskracht is aangepast aan de veranderde omstandigheden. De eigentijdse lichamelijke en geestelijke noden liggen anders dan 50 jaar geleden, ma^r de leniging van deze noden vraagt wel zoveel aandacht, dat Her wonnen Levenskracht haar ta ken steeds ziet uitbreiden en derhalve aanspraak maakt op onverminderde belangstelling en steun. Pater Pisters maakte van de gelegenheid gebruik om zich te richten tot de jeugd, die in grote getale op deze avond pre sent was. Hij kondigde onder meer aan dat het in de bedoeling ligt om in deze en omliggende parochies een instuifbeweging op touw te zetten. Hij vroeg hier voor de belangstelling van de jongeren, maar tevens de steun en medewerking van de ouders. Een druk bezocht en in de bes te stemming verlopen bal met muziek van „The Everly Stars" vormde het sluitstuk van deze goed geslaagde feestviering. Een loterij tijdens de pauze zorgde voor verdere afwisseling en pret tige verrassingen. Vergadering zwemclub Het bestuur van de zwemclub „Het Vrije" onderging een ver andering. De heer G. J. van Oor schot trad om persoonlijke rede nen af als secretaris en daar men er niet in slaagde direct in deze vacature te voorzien zal deze functie voor dit zwemseizoen waargenomen worden door de voorzitter; deheer J. P. J. Wage. Als er voldoende belangstelling bestaat zal het bestuur voor de schoolgaande jeugd een wedstrijd organiseren. Lagere Landbouwschool wordt Land- en Tuinbouwschool. In verband met de voortduren de uitbreiding van de tuinbouw in het werkgebied der school, heeft het bestuur van de lagere landbouwschool te Schoondijke een verzoek ingediend bij de di recteur van het Landbouwonder wijs om de school uit te breiden met een tuinbouwafdeling. Met grote voldoening ontving het bestuur het bericht, dat dit verzoek is ingewilligd. Per 1 september kan met het tuinbouwonderwijs worden be gonnen, zowel voor de richting fruitteelt als groenteteelt. Tot nog toe was de toekomsti ge tuinbouwer aangewezen op het volgen van een tuinbouwcur- sus. Weliswaar werd zowel op de lagere als op de middelbare land bouwschool een enkel uur per week tuinbouwonderwijs gege ven, doch een volledige school opleiding bestond er niet. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat het schoolonderwijs ook voor de tuinbouwer als een grote ver betering is te beschouwen. Door de uitbreiding van de school met een tuinbouwafdeling is de hervorming van het lager agrarisch onderwijs in onze streek geheel voltooid. Verkeersongeval Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over vijf had in de kom der gemeente, ter hoogte van het rusthuis der Gereformeerde kerk in de Terneuzensestraat wederom een verkeersongeval plaats. Uit de richting Terneuzen kwam een auto aangereden, be stuurd door M. W. uit Terneuzen terwijl uit de richting van het Marktplein onze dorpsgenoot Ph. K. met de door hem bestuurde auto in de Terneuzensestraat reed. Bij de Drieschouwenstraat ge komen, sloeg de heer K. linksaf om deze straat in te rijden. Het gevolg was dat een aanrijding ontstond tussen beide auto's, waarbij beide auto's materiële schade opliepen. VOGELWAARDE. Gevestigd: Th. C. Kerckhaert, 2 van Dongen; T. J. M. Verdurmen, van Gemert. Raadsfractie verlaat de vergadering Een goed idee. Strips van twee! 'ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tabletten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltreffende pijnstiller, want U weet het2 'ASPRO's èn U bent weer fit! Zo drukt U het tablet uit het stripje.., Het voorstel van Gedeputeer de Staten van Zeeland inzake de herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de gemeenteraad van Zuidzande, welke dinsdagavond in openbare vergadering bijeen was, een voor deze anders zo eensgezinde gemeenschap, een uitzonderlijk feit teweeg ge bracht. Op de agenda stond vermeld een bespreking van het plan" en het college van burgemeester en wethouders had hiermee de bedoeling om de meningen te vernemen van de raadsfraktie's of van de leden arzonderlijk. Een discussie hierover zou niet plaats vinden en bij het aan de orde stellen van dit agendapunt zeide burgemeester Everwijn verder nog te willen toevoegen dat na afloop der vergadering in een informele bespreking ver der over deze materie zou kun nen worden gesproken. De heer P. Moll (Prot. Chr. partijen) deed onmiddellijk na het aan de orde stellen van dit punt het voorstel om over te gaan in besloten zitting. Hierover ontspon zich een dis cussie waarbij de voorzitter in eerse instantie de vraag aan de orde stelde of dit punt niet te belangrijk was om in een beslo ten zitting te bespreken. Wethouder A. Luteijn (Ge meentebelangen) zeide het even min juist te vinden om dit on derwerp in een besloten zitting te bespreken. De heer Moll zei de met zijn voorstel de bedoeling te hebben om, wanneer in een volgende vergadering het voor stel van het college ter tafel ligt, zo mogelijk een eensgezinde me ning van de raad daarover te verkrijgen. Naar zijn mening was het daarom beter thans in eerste in stantie in besloten zitting te be spreken, opdat mogelijk van een anders mening nog kan worden geleerd. Wethouder Iz. de Hullu zeide ook wel voor de mening van de heer Moll te voelen, daar het thans nog slechts een horen van de verschillende meningen be trof, die mogelijk nog niet ge heel „persklaar" zijn. Verder achtte de heer De Hul lu het mogelijk dat in een beslo ten zitting bepaalde feiten naar voren zouden kunnen komen, welke in een openbare bespre king niet zullen worden gehoord Na een korte schorsing van de vergadering, deelde wethouder Luteijn namens zijn fractie mede dat dit belangrijke onderwerp niet in een besloten zitting mag komen en dat wanneer hiertoe wél zou worden besloten, zijn volledige fractie de vergadering zou verlaten. Pogingen van de voorzitter om de raadsleden te bewegen deze zaak niet door te drijven, moch ten niet baten en het voorstel van de heer Moll in stemming gebracht verkreeg de steun van de heren Iz. de Hullu, A. P. de Veij en C. B. de Neve, zodat in besloten vergadering werd over gegaan, waarop de heren A. Lu teijn, P. de Hullu en J. Risseeuw, de vergaderzaal verlieten. Vóór deze verwikkelingen zich afspeelden had de raad nog be sloten om de heer H. Goedege- buur uit Zuidzande met ingang van 1 juli 1963 eervol ontslag te verlenen als onbezoldigd ambte naar van de burgelijke stand en voorts tot vaststelling van wijzi gingen der begroting voor het dienstjaar 1962 en 1963. Spanningen zouden groter worden De voorzitter van de Anti-Revo lutionaire fractie in de Tweede Kamer, de heer H. van Eijsden, verklaarde gisteravond tegen over de parlementaire redac teur van het ANP het navol gende: „De Anti-Revolutionaire fractie is van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden een vijfpartijenkabinet niet als de meest wenselijke oplossing kan worden beschouwd. In de eerste plaats zouden de spanningen in het kabinet groter worden dan in een vierpartijenkabinet. Ten tweede zou de rol van de oppo sitie worden teruggedrongen en weinig betekenen. En tenslotte zullen de niet-grote partijen moeilijk op redelijke wijze in een vijfpartijenkabinet vertegen woordigd kunnen zijn". De heer Van Eijsden heeft van dit stand punt de formateur in kennis ge steld. Op vragen, welke poli tieke constellatie de A. R. frac tie voorstaat, kon de heer Van Eijsden in dit stadium geèn ant woord geven. De A. R. fractie leider heeft wel de formateur van de A. R.-opvattingen hier over in kennis gesteld. De fractieleider van de C. H. U. in de Tweede Kamer, mr Beer- nink, verklaarde gisteravond, dat zijn voorkeur bij het vormen van een vierpartijenkabinet uitgaat naar samenwerking van de drie christelijke partijen met de V. V. D. Ofschoon de fractieleider van de A. R„ de heer Van Eijsden, op dit punt geen duidelijk ant woord wenste te geven, nemen leidende politieke kringen in Den Haag aan, dat ook aan die zijde samenwerking met de V. V. D. als de meest wenselijke wordt beschouwd. De fractieleider van de C. H. U. in de Tweede Kamer, mr Beer- nink legde gisteravond ter zake van zijn afwijzing van een vijf partij enkabinet de navolgende verklaring af. Bij een vijfpartijenkabinet zal de homogeniteit gevaar kunnen lopen doordat personen uit vijf politieke groeperingen, met uit eenlopende politieke denkbeel den, een keuze zullen moeten doen uit tal van desiderata. Ook al kan ieder in meerdere of min dere mate instemmen met een regeringsprogram, dit waar borgt nog niet, dat er dan vol doende instemming zal zijn bij het doen van een keuze uit vele wensen en verlangens. Gemis aan homogeniteit in het kabinet zal spoedig kunnen lei den tot spanningen in de samen werkende groepen", aldus mr Beernink. Hij vervolgde: „Bij 'n vijfpartijenkabinet zal, wanneet- de samenwerkende groepen niet ieder tenminste twee minister zetels hebben, er van een vol doende invloed van de desbetref fende groep of groepen in het kabinet en ook in de Staten- Generaal geen sprake kunnen zijn. Is een groep met slechts één minister vertegenwoordigd, dan zal dat voor de betrokkenen fysiek en psychisch een te zware taak zijn. Deelneming van de Partij van de Arbeid aan het kabinet zou. zoals gebleken is, tengevolge hebben, dat de C. H. U„ die ten slotte bij de verkiezingen heeft gewonnen, een van haar minis terzetels zou verliezen. Deze prijs, aldus mr Beernink, is haai*, beslist te hoog en zou ook niet) in overeenstemming zijn met dei uitslag van de verkiezingen. Beide factoren doen mij af-* wijzend staan tegenover een,1 vijfpartijenkabinet, zo verklaarde mr Beernink. Hij besloot met te zeggen: „Het conceptbasispro- gram van dr De Kort biedt zeker* mogelijkheden voor een vier partijenkabinet. Het kan grosso rnodo mijn instemming hebben. Woningbouw en landbouw zijn; er in geregeld op een wijze, die perspectieven biedt voor de toe komst". PER ETUI VAN 6 EN 12 I HEDEN TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 2 uur: Algemene verga dering Coöp. Groenvoederdro- gerij „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. Zuidersportpark, 6.45 uur: H.S.V.Scheepswerf. Sedert een achttal jaren woedt er een verbeten jungle-oorlog in Zuid-Vietnam, een strijd om het zijn of niet-zijn. Een oorlog tussen het internationale communisme, vertegenwoordigd door rood-China, en de Westerse democratie, in deze vertegenwoor digd door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Over deze verbeten strijd tussen partisanen uit Noord-Viet- nam, geholpen, bijgestaan en gesteund door instructeurs, wapens en medicamenten afkomstig uit de Chinese volksrepubliek welke slechts één taak hebben, n.l. de vestiging van de communistische opperheerschappij in Zuid-Vietnam en aan de andere kant de regeringstroepen van de republiek Zuid-Vietnam, welke op haar beurt worden bijgestaan en gesteund door Noordamerikaanse instructeurs, wapens en dollars en welke troepen belast zijn met de verdediging van hun grond, met als bijzondere taak de ver nietiging van iedere communistische verzetshaard, van iedere rode partisaan, is hier in Europa weinig of niets bekend, doch uw verslaggever is thans in de gelegenheid u hierover uitvoerig te informeren. IN NACHT EN NEVEL. De rode partisanen, „Viet Kong" genaamd, komen slechts in de nachtelijke uren in actie, dood en verderf zaaiend in eenzame grensdorpen, in de stille buiten wijken der steden van Zuid-Viet nam en op de eenzame buitenwe gen in het binnenland. Bij het krieken van de dag vindt men geen communistische sluipschut ters meer; zij duiken dan onder in de jungle en in de onoverzich telijke rijstvelden, wachtend op de volgende nacht, die immers komt na iedere dag, onafwend baar zeker. Wat de bewoners van Zuid-Viet nam, de regeringstroepen en hun Amerikaanse instructeurs wel vinden, dat zijn de vreselijk ver minkte en dode lichamen van de bewoners der grensdorpen, ro kende puinhopen van wat eens huizen waren, opgeblazen brug gen en door brisantbommen ver nielde straten en wegen. Het aantal communistische woelknechten wordt thans ge schat op ruim vijf en twintig dui zend man, goed uitgerust en wei- bewapend. Iedere nacht komen er meer van dergelijke sluip schutters Zuid-Vietnam binnen langs de onbegaanbare sluip- en smokkelwegen via Laos en Cam bodja. Langs deze wegen wor den ook oorlogstuigen en rood propagandamateriaal uit China ingevoerd. In Zuid-Vietnam weet men dit. doch het regiem van pre sident Ngo Dinh Diem, de Zuid- vietnamese troepen en de Ame rikaanse militairen en deskun digen zijn niet in staat om zulks te verhinderen. HO CHI MIN. Aan het hoofd van dit rode partisanenleger staat de leider van de communistische partij voor een één en ondeelbaar Viet nam, de geheimzinnige Ho Chi Min, tevens staatshoofd van het communistische Noord-Vietnam. Ho Chi Min heeft bij voor- en tegenstander veei gezag verwor ven; hij wordt gevreesd en van uit zijn wit paleis regelt hij de strijd in Zuid-Vietnam. Ho Chi Min was de man, die, als leider der „Viet Kong", het Franse ko loniale leger bij Dien-Bien-Phoe versloeg en daardoor in 1945 de zelfstandigheid van Indo-China. Deze geheimzinnige rode par- tisanenleider, man van gezag, weet ,ook nu wat hem te doen staat, want in de verovering van Zuid-Vietnam door de communis ten ligt de politieke toekomst van Zuid-Oost-Azië verankerd. Achter de strijd in Zuid-Vietnam staat Mao Tsje Toeng, de leider der Chinese communisten, die expansie zoekt voor het groeiend zielenaantal naar het zuiden. ZUID-VIETNAM. In juli 1954 werd in Genève be sloten Vietnam te splitsen en zo 41. Als Eric met zijn twee ge vangenen die voorlopig in het hok gesloten worden op Olafs burcht aankomt, blijkt Artor al weer overeind te zitten. „Niets bijzonders aan de hand met mij", glimlacht de Brit ge ruststellend. Maar dan verstrakt zijn gezicht weer. „Gij hebt Uw zoon niet kunnen tegenhouden?" Somber schudt Eric het hoofd. „Ik kwam te laat", zegt hij, „als ik maar een paar uur eerder geweest was". Hij haalt zuchtend de schouders op. „Maar vertel mij nu eens be daard Artoi-, de prins der Noren en de vorst der Pieten, zijn bond genoten. Maar laat ik u alles duidelijk vertellen. Er zijn enkele dapperen en ook een stuk of wat Pieten die een wrok koesteren tegen hun nieuwe vorst. Zij spio neren voor mij in het land der Pieten. Van hen vernam ik dat Camlech, zo heet tegenwoordig de koning der Pieten, in verbin ding stond met iemand in uw land, Noorwegen. Omdat gij en ik goede vrienden en strijdmak kers zijn geweest, reisde ik'ogen- blikkelijk hierheen om u te ver zoeken daar een einde aan te maken. Helaas ons scheepje zonk vóór dt kust en het toeval of het noodlot, zo ge wilt, wildedat ik gevonden werd door de jager Thorfinn, die mij bij uw zoon bracht, omdat gij niet in het land was. Hem vertelde ik alles, niet wetende dat hij het juist was die afspraken gemaakt had met de Piet. Zonder dat verder iemand daarvan af wist, zette hij mij prompt gevangen". „Ja, ja, de rest weten wij", knikte Eric grimmig. „Maar nou die afspraken, wat weet je van die afspraken?" kon het gebeuren dat Noord-j Vietnam toeviel aan de commu-, nisten en Zuid-Vietnam aan de Westelijke belangensfeer, aan de democratie zo men wil. Maar in die tijd regeerde in Saigon de keizer Bao Dai van Vietnam, welke zich aan de regeringsza.j ken van zijn land niet veel geleJ gen liet liggen. In 1955 werd in Zuid-Vietnam de republiek uitgeroepen met Ngo Dinh Diem als president. Deze begreep dat hij zonder hulp van de Verenigde Staten niets zou bereiken, verzocht en kreegj de hulp van Amerika, president Ngo Dinh Diem reorganiseerde 't! bestuur in zijn land, voerde her-1 vormingen door en werd del schepper van het ZuidvietnameJ se leger. De moeilijkheden met de com-] munisten werden alsmaar groter,I zodat het aantal Amerikaanse' instructeurs en deskundigen op twaalfduizend man werd ge-! bracht, terwijl het Zuidvietname- se leger sinds kort honderd vijf en zeventigduizend man sterk is, doch ondanks dit alle.?, moest de chef van de general, staf. in Washington, generaal Earle Wheeler, vaststellen dat het nog zeker tien jaar zou duren, voor aleer Zuid-Vietnam van rode partisanen zou zijn gezuiverd, on danks het feit dat de Verenigde Staten een bedrag van rond 7V2 miljoen gulden aan de Zuidviet- namese strijdkrachten ten koste was gelegd. President John Kennedy bleek echter vast besloten om Zuid- Vietnam voor het Westen te be houden en daarom zond hij een groot aantal helikopters, voorzien van Amerikaanse bemanningsle den, licht veldgeschut en vol automatische wapenen, vorname. lijk machine-pistolen, naar Zuid- Vietnam. De Amerikaanse mili taire instructeurs kregen op dracht hun militair tactiek meer en meer aan te passen aan de methoden op dat gebied in ge bruik bij de zogenaamde „Viet Kong", De oorlog, de jungle-oorlog in Zuid-Vietnam, kost ondanks alles de Verenigde Staten een bedrag van een miljoen dollar per dag. TWIJFEL AAN OVERWIN. NING. Ondanks de inspanning welke de Verenigde Staten zich ge troosten om Zuid-Vietnam voor; het vrije Westen te behouden,' bestaat er jn kringen van Ame rikaanse deskundigen ernstige twijfel aan het behalen van een eindoverwinning op de „Viet Kong" van Ho Chi Min en deze: twijfel blijkt gegrond te zijn op1 de navolgende feiten: 1. de aanvoerwegen, de sluip*; en smokkelwegen der parti sanen van en naar rood-ChiU na zijn niet te sluiten; 2. de totale sterkte aan mam kracht der rode partisaneiï is met de dag groeiende; 3. de Zuidvietnamese officieren zijn voor hun taak niet 'bere kend en onzelfstandig in hun optreden; 4. het is niet gelukt de com munistische propaganda in Z. Vietnam afdoende te kunnen bestrijden en in het algemeen gesproken zijn de bewoners van Zuid-Vietnam de com munisten uit Noord-Vietnam behulpzaam, hetzij uit angst, hetzij uit sympathie; 5. in Zuid-Vietnam heerst cor ruptie en honger en in een land met rond vijftien milj,1 inwoners is dit een zeer ern* stige zaak; 6. het regiem van Ngo Dinh Diem heeft tengevolge van het uitblijven van de zo noodzakelijk geachte hervor mingen en vooral ook we gens het ontbreken van een voldoende democratische ge steldheid, niet het vertrou wen van het volk. Het communisme in Zuid-Viet nam kan dan pas afdoende wor den bestreden en tot een aftocht worden gedwongen,wanneer men de hiervoor genoemde en bestaan- de fouten en tekortkomingen in dit land te vuur en te zwaard te lijf gaat. Dit is trouwens in het welbegrepen belang van ong allen. 'Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2